بازی با کودکان؛ ۲۰ بازی سرگرم‌کننده که والدین می‌توانند در خانه انجام دهند

17

در روزهای بارانی که کودکان نمی‌توانند برای بازی از خانه بیرون بروند و حسابی کلافه شده‌اند، چه ایده‌ای برای سرگرم‌کردن آنها به ذهنتان می‌رسد؟ باید با بچه ها چه بازی کنیم؟ بازی با موبایل و تبلت؟ بازی‌های کامپیوتری؟ شاید شما هم درباره‌ فواید بازی‌های کامپیوتری و موبایل برای مغز چیزهایی شنیده باشید، ولی در این مقاله ۲۰ بازی مناسب برای بازی در خانه با کودکان معرفی کرده‌ایم که علاوه‌بر ایجاد فضایی شادی‌بخش برای بچه‌ها، موجب افزایش تحرک آنها هم می‌شوند، همراه ما باشید تا با چند بازی کودکانه در خانه آشنا شوید که نیازی به تلویزیون، موبایل و کامپیوتر ندارند.

۱. بازی‌هایی با مداد و کاغذ

فهرستی از بازی‌هایی که می‌توانید روی کاغذ انجام دهید تهیه کنید تا در روزهای بارانی و زمانی که حوصله‌ بچه‌ها سررفته، به کمکتان بیاید. مثلا نقطه‌بازی، اسم‌فامیل و بسیاری از بازی‌هایی که همه‌ ما در دوران کودکی و مدرسه بازی کرده‌ایم و خاطراتی خوشی از آنها داریم.

۲. ساختمان‌سازی

ساختن خانه با چوب بستنی

برای ساختن یک ساختمان فانتزی نیاز به ابزار یا وسایل خاص و گران‌قیمت ندارید. می‌توانید با چوب بستنی یا کارت‌های بازی ساختمان‌های فانتزی، برج یا قلعه بسازید. می‌توانید مسابقه‌ ساخت بلندترین ساختمان یا قلعه را برگزار کنید و لحظات شاد و هیجان‌انگیزی برای خودتان و بچه‌ها رقم بزنید. ساختمان‌سازی با وسایل مختلف ایده جذابی برای بازی در خانه با کودکان است.

۳. شعبده‌بازی

می‌توانید بدون استفاده از قفل و زنجیر و تنها با چند لیوان یا بطری آب و چند ترفند شعبده‌بازی بچه‌ها را به‌سادگی سرگرم کنید. چند لیوان بردارید و زیر یکی از آنها سکه بگذارید. سپس از بچه‌ها بخواهید حدس بزنند سکه زیر کدام لیوان است. اگر کمی زرنگ باشید، می‌توانید لیوان‌ها را نزدیک لبه‌ میز قرار دهید و خیلی آرام سکه را پایین بیندازید. به چشمان هیجان‌زده بچه‌ها نگاه‌ کنید و تعجب و شگفتی آنها از غیب‌شدن سکه را ببینید و لذت ببرید. ایده‌ای بهتر از این برای بازی با بچه ها سراغ دارید؟

۴. کارت‌بازی

کارت‌بازی برای نوجوانان بسیار مناسب است و چالش ذهنی لذت‌بخشی محسوب می‌شود که ساعت‌ها سرگرمشان می‌کند. پس یک جعبه کارت بردارید و با آن بازی‌های خلاقانه‌ بسازید.

۵. معما و پازل

بازی با کودکان؛ حل پازل و معما

معماهای خلاقانه، شناختی و سرگرمی‌های حل مسئله روشی مناسب برای لذت‌بردن از وقت‌اند. می‌توانید از فروشگاه چند بازی مناسب سن بچه‌ها بخرید یا خودتان معما و پازل‌‌ بسازید. از بچه‌ها بخواهید تصویری روی کاغذ یا تخته بکشند. سپس با استفاده از یک مداد طرح کلی از پازل بکشید و با قیچی بخش‌هایی از طرح را جدا‌ کنید و از بچه‌ها بخواهید با کنار هم قراردادن تکه‌کاغذهای قیچی‌شده دوباره آن طرح را بسازند.

۶. مجسمانه

برای انجام این بازی با کودک چند تا از آهنگ‌های موردعلاقه فرزندتان را انتخاب و با صدای بلند پخش‌شان کنید، سپس از آنها بخواهید برقصند ولی به‌محض توقف آهنگ در هر موقعیت و حالتی که هستند ثابت و بدون حرکت بمانند. حتی اگر یک‌لنگه‌پا هستند، باید در همان وضعیت بی‌حرکت بمانند! برای اینکه هیجان بازی بیشتر شود، می‌توانید از بچه‌ها بخواهید اداهای خاصی دربیاورند و بعد در همان حالت‌ها ثابت بمانند. به برنده‌ بازی یک مدال بدهید. می‌توانید با روبان مدال‌هایی درست کنید و به لباس یا سر برنده بازی بزنید.

۷. بازی‌های خانوادگی

می‌توانید با کمی جست‌وجو یا خلاقیت چند بازی محلی برای بازی در خانه با کودکان پیدا کنید و در جمع خانوادگی از آنها استفاده کنید، بازی‌هایی مثل:

 • هپ‌؛
 • دوز؛
 • گُل یا پوچ؛
 • بشین پاشو؛
 • بیست‌سؤالی؛
 • پانتومیم.

۸. داستان‌ طنز بسازید

این بازی برای گروه‌های بزرگ ایدئال است. بچه‌ها را به دو گروه تقسیم کنید. به هر گروه یک پاکت پر از اشیای مختلف مانند قاشق، اسباب‌بازی، جوراب، توپ و روبان بدهید. سپس به هر گروه ۱۵ دقیقه فرصت بدهید تا ایده و داستان طنز خود را بسازد. این بازی بیشتر از اینکه بین دو گروه رقابت ایجاد کند، جالب و سرگرم‌کننده است. می‌توانید از بچه‌ها بخواهید که در صورت تمایل، به داستان‌های طنز دوستان خود رأی بدهند.

۹. لی‌لی‌ در فضای بسته

لی لی برای بازی با کودک در خانه

این بازی دوست‌داشتنی را می‌توانید داخل خانه نیز انجام دهید. می‌توانید جدول بازی لی‌لی را روی هر سطحی بکشید. با استفاده از نوار یا چسب ۹ خانه‌ مربعی روی زمین ایجاد کنید. (تعداد خانه‌ها به خودتان بستگی دارد و می‌توانید آنها را بیشتر یا حتی کمتر کنید.) خانه‌های یک تا سه در یک خط قرار دارند و دو خانه‌ ۴ و ۵ درست کنار هم و بالای سه خانه‌ی قبلی قرار می‌گیرند. خانه ۶ بالای آنها و دو خانه‌ ۷ و ۸ نیز کنار هم و بالای خانه‌ ۶. آخرین خانه نیز به‌شکل نیم‌دایره‌ بالای همه قرار می‌گیرد.

حالا یک سنگ، سکه یا چیز مشابه دیگری بردارید. اولین بازیکن باید سنگ یا سکه‌ نشانه را طوری داخل خانه‌ شماره ۱ بیندازد که به خط‌های آن خانه نخورد. اگر موفق شد، یک پایش را بالا می‌گیرد و با لی‌لی داخل خانه‌ها می‌پرد. باید هر دو پایش را داخل خانه‌هایی بگذارد که کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و در بقیه‌ خانه‌ها لی‌لی برود، اما نباید داخل خانه‌ای که نشانه را داخل آن انداخته‌ شود. بازیکن می‌تواند قبل از برگشت، در خانه‌ آخر که نیم‌دایره است کمی استراحت کند.

در مسیر برگشت، بازیکن باید نشانه را از خانه‌ شماره ۱ بردارد. (در این مسیر بازیکن باید مواظب باشد زمین نخورد و پایش روی خط‌ها نرود.) اگر موفق شد، این بار نشانه را داخل خانه‌ شماره‌ی ۲ می‌اندازد. اگر نشانه داخل خانه‌ شماره‌ی ۲ نیفتاد یا پایش با خط‌ها برخورد کرد نوبت به بازیکن بعدی می‌رسد. بازیکن‌ها باید آن‌قدر به این بازی ادامه دهند تا به خانه‌ آخر برسند. برنده‌ بازی اولین کسی است که موفق شود به خانه‌ شماره‌ ۹ برسد.

۱۰. بازی تعادل

همان‌طور که می‌دانید بچه‌ها خیلی دوست دارند در حالی که سعی می‌کنند تعادلشان را حفظ کنند روی یک خط راست راه بروند. حین این بازی با کودک می‌توانید موسیقی هم پخش کنید و از بچه‌ها بخواهید هنگام راه‌رفتن روی خط راست مشخص‌‌شده تعادل خود را حفظ کنند. حتی اگر می‌خواهید هیجان بازی بیشتر شود، می‌توانید از آنها بخواهید این کار را لی‌لی‌کنان یا عقب‌عقب انجام دهند.

۱۱. قایم‌موشک

آیا می‌توان فهرستی از بازی‌های مناسب داخل خانه تهیه کرد و قایم‌موشک را فراموش کرد؟ قایم‌موشک گزینه‌ای پرطرف‌دار برای بازی در خانه با کودکان است. در مدل سنتی این بازی، یک نفر چشم می‌گذارد و بلندبلند شروع به شمردن می‌کند تا بقیه افراد قایم شوند. به‌محض پایان‌یافتن شمارش، فرد گشتن دنبال دیگر بازیکن‌ها را شروع می‌کند. آخرین فردی که پیدا می‌شود باید دور بعدی بازی چشم‌ بگذارد. بزرگ‌ترها می‌توانند این بازی را در فضایی تاریک انجام دهند تا هیجان بازی بیشتر شود. البته از ایمن‌بودن فضا مطمئن شوید. حتی می‌توانید به کسی که چشم می‌گذارد اجازه دهید از یک چراغ‌قوه استفاده کند تا در تاریکی بهتر بتواند در فضای خانه حرکت کند.

۱۲. در جست‌وجوی گنج

بچه‌ها عاشق پیداکردن اشیای گمشده‌اند، به‌خصوص وقتی جایزه‌ای هم در کار باشد! ابتدا نکات بازی را روی تکه کاغذی یادداشت کنید. برای بازی در خانه با کودکان خلاقیت داشته باشید. اولین نشانه را جایی بگذارید که پیداکردنش راحت باشد، مثلا در ظرف غذای بچه‌. سپس بقیه نشانه‌ها را در جاهای دیگر خانه مخفی کنید و مسیری را برای رسیدن به آخرین شیء پنهان ترسیم کنید. به‌جای جایزه می‌توانید چند سکه در اطراف خانه مخفی کنید. با این کار هم بچه‌ها سرگرم می‌شوند هم اگر برنده شوند، می‌توانند سکه‌ها را در قلکشان بیندازند.

۱۳. بولینگ داخل سالن

می‌توانید برای این بازی از بطری‌های آب استفاده کنید. شش بطری آب را در انتهای اتاق پذیرایی یا نشیمن بگذارید. با استفاده از یک نوار پارچه‌ای یا چسب خط شروع بازی را مشخص کنید. توپی متوسط که مناسب فضای داخل خانه باشد، بردارید. می‌توانید امتیاز هر فرد را یادداشت کنید تا در پایان برنده‌ بازی مشخص شود. برای سخت‌ترکردن بازی می‌توانید به‌جای استفاده از بطری خالی، از بطری‌های پر استفاده کنید.

۱۴. سیب‌زمینی داغ

بازی با کودکان؛ بازی سیب‌زمینی داغ یا دست‌گردون

هنگام انجام این بازی با کودک خنده‌ همه درمی‌آید. از بچه‌ها بخواهید دایره‌وار روی زمین بنشینند. آهنگی پخش کنید و یک سیب‌زمینی یا توپ به بچه‌ها بدهید و بخواهید با تمام سرعت آن را دست‌به‌دست کنند. به‌محض تمام‌شدن آهنگ، بازیکنی که سیب‌زمینی در دستش باشد باید از حلقه‌ بازی خارج شود. این بازی را آن‌قدر ادامه دهید تا فقط یک نفر باقی بماند. او برنده‌ بازی است.

۱۵. بازی حافظه یا جمله‌سازی

از بچه‌ها بخواهید دور هم روی زمین بنشینند. اولین بازیکن می‌گوید «برای پیک‌نیک در سبد یک … گذاشته‌ام» و چیزی را نام می‌برد که دوست دارد. حالا بازیکن بعدی باید جمله‌ نفر اول را تکرار کند و بعد چیزی را بگوید که خودش برای پیک‌نیک در سبد گذاشته است. این بازی همین‌طور نوبتی ادامه می‌یابد. بچه‌ها باید تمام جملات قبلی را به خاطر بسپارند، بازگو کنند و جمله‌ خودشان را نیز به آن اضافه می‌کنند.

۱۶. بازی گوش‌دادن

یکی دیگر از بازی‌های پیشنهادشده برای گروه سنی پیش‌دبستانی بازی گوش‌دادن است. چند وسیله‌ انتخاب کنید. به بچه‌ها اجازه دهید نگاهی به آنها بیندازند و سپس آنها را کنار بگذارید. از یکی از بچه‌ها بخواهید چشم‌هایش را ببندد و به صدای ضربه‌هایی که شما به اشیای انتخاب‌شده می‌زنید، خوب گوش بدهد و بگوید که این صدا مربوط به کدام وسیله است. می‌توانید برای این کار از یک شانه، لیوان، سِنج، کاغذ سنباده، گلدان یا قاشق استفاده کنید. خلاق باشید و خوش بگذرانید.

۱۷. حبا‌ب‌ساز

برای لذت‌بردن از بازی با حباب لازم نیست حتما بیرون از خانه بروید. برای این بازی با کودک فقط به یک بشقاب و نی برای هر نفر، مقداری مایع ظرف‌شویی و آب احتیاج دارید. کمی مایع ظرف‌شویی وسط هر بشقاب بریزید. کمی آب روی آن بریزید و به‌آرامی آن را هم بزنید، این کار را تا کف‌کردن آب ادامه دهید. از بچه‌ها بخواهید که نی را داخل کف گذاشته و به‌آرامی داخل آن فوت کنند. حالا می‌توانید حباب‌های بزرگ درست کنید. برای ایجاد رقابت میان بچه‌ها می‌توانید به هرکسی که حباب بزرگ‌تر درست کند یا حبابش دوام بیشتری داشته باشد، جایزه بدهید.

۱۸. بازی سیمون می‌گوید

این بازی سنتی هرچند بین غربی‌ها رایج است، برای ما ایرانی‌ها هم جذاب است. برای شروع یک بازیکن را انتخاب کنید (در دور اول بازی پدر و مادر می‌توانند این نقش را قبول کنند) تا نقش سیمون (می‌توانید اسم دیگری را انتخاب کنید) را بپذیرد.

بقیه بازیکن‌ها در یک حلقه دور هم و روبه‌روی سیمون (یا هر اسم دیگری که خوشتان می‌آید) می‌نشینند و او جمله‌ای را با عبارت «سیمون می‌گوید» شروع می‌کند: «سیمون می‌گوید پاهاتون رو لمس کنید». بازیکنان بنا به درخواست سیمون انگشت‌های پای خود را لمس می‌کنند. اگر سیمون جمله‌ را با عبارت «سیمون می‌گوید» شروع کند و در ادامه چیزی نگوید، بچه‌ها نباید هیچ‌ کاری انجام دهند. اگر یکی از بچه‌ها وقتی سیمون حرفی نزده است دست به پایش بزند، باخته است و باید از بازی خارج شود. راه‌های زیادی وجود دارد که سیمون می‌تواند بچه‌ها را وادار به انجام کاری کند بدون اینکه چیزی بگوید. آخرین کسی که در بازی باقی می‌ماند برنده‌ بازی است و در دور بعدی بازی نقش سیمون را بر عهده می‌گیرد.

۱۹. بازی با حس لامسه

بازی با کودک برای تقویت حواس پنجگانه

اکثر بچه‌های پیش‌دبستانی عاشق لمس‌کردن و بازی‌های حسی هستند، به همین خاطر شکی نیست بچه‌ها این بازی سرگرم‌کننده را دوست خواهند داشت. یک جعبه کفش یا هر جعبه‌ی دیگری که دَر داشته باشد پیدا کنید. یک طرف آن را سوراخ کنید؛ بزرگی سوراخ باید به‌اندازه‌ای باشد که یک دست به‌راحتی وارد آن شود.

اگر می‌خواهید هنگام بازی بازی با کودک در خانه خلاق‌تر باشید، جعبه را با چیزهای زرق‌وبرق‌دار و علامت سؤال تزئین کنید. برای شروع بازی چیزی درون جعبه قرار دهید و از بچه‌ها بخواهید حدس بزنند چه چیزی داخل جعبه است. آنها می‌توانند درباره شیء داخل جعبه سؤال هم بکنند یا شما می‌توانید آنها را کمی راهنمایی کنید. برای اینکه هیجان بازی بیشتر شود، می‌توانید از دانه‌ کدوتنبل تازه، رشته‌ اسپاگتی، میوه، شانه یا اسباب‌بازی استفاده کنید. برای اینکه فضای رقابتی ایجاد کنید، هرکدام از بچه‌ها زودتر متوجه شیء داخل جعبه شد، به او یک امتیاز بدهید. ‌

۲۰. بسکتبال داخل سالن

این بازی برای بچه‌های کوچک هم مناسب است. وسایل لازم برای این بازی با کودک یک سبد و یک جوراب گوله‌شده یا توپ کوچک است. هر بازیکن در نوبت خود باید توپ را داخل سبد بیندازد. در هر دور بازی فرد یک قدم عقب‌تر می‌رود و این کار تا جایی ادامه پیدا می‌کند که فرد نتواند توپی داخل سبد بیندازد. برنده‌ بازی کسی است که از دورترین فاصله موفق به انداختن توپ داخل سبد شود.


در ادامه بخوانید: چرا بهتر است فرزندان‌مان اسباب‌ بازی‌های کمتری داشته باشند؟
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
مهم‌ترین و سخت‌ترین وظیفه پدران و مادران تربیت فرزند است تربیت کودکان شاد و سالم امروز، و انسان‌های موفق فردا

۸،۰۰۰ تومان

منبع todaysparent
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 17 دیدگاه)
 1. ریحانه می‌گوید

  عالی بود

 2. ارهام می‌گوید

  قشنگ است

 3. ورزش می‌گوید

  کشتی گرفتن هم خوبه