کسب درآمد از تلگرام و انواع مدل‌های درآمدزایی با ساخت کانال تلگرامی

35

کاربران شبکه‌های اجتماعی روزبه‌روز درحال افزایش‌ هستند و بسیاری از مردم زمان نسبتا قابل توجهی را به فعالیت و استفاده از این شبکه‌ها اختصاص داده‌اند، به همین دلیل، موج عظیمی از تبلیغات اعم از تبلیغات در تلگرام، اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی نیز ایجاد شده است. طبیعی است که جریان تبلیغات و بازاریابی به هر سمتی که برود، آنجا فرصت خوبی برای کسب درآمد به وجود می‌آید. به همین دلیل در این مطلب می‌خواهیم نگاهی به فرصت‌های کسب درآمد از تلگرام و مدل‌های درآمدزایی آنها بیاندازیم.

کسب درآمد از تلگرام به دو شیوه انجام می‌گیرد:

 1. ازطریق ساخت کانال تلگرام؛
 2. ازطریق ایجاد پلتفرم‌های تبلیغات در تلگرام.

البته رویکرد دیگری هم وجود دارد که درآمدزایی در تلگرام را به دو شیوه‌ی زیر معرفی می‌کند:

 1. به عنوان فروشنده؛
 2. به عنوان تبلیغ‌کننده.

اگر شما محصولی برای فروش دارید یا خدمتی ارائه می‌کنید، می‌توانید از تلگرام برای معرفی خود به مشتریان بالقوه و فروش اینترنتی کمک بگیرید؛ اگر هم این طور نیست می‌توانید به عنوان واسطه و در قالب همکاری در فروش یا شراکت، کالا و خدمات دیگران را به فروش برسانید.

همکاری در فروش

همکاری در فروش و شرکات برای کسب درآمد از تلگرام

همکاری در فروش یکی از بهترین راه‌ها برای کسب درآمد از تلگرام است. حال این همکاری در فروش چیست و چگونه باید آن را انجام داد؟

به زبان ساده می‌توان گفت همکاری در فروش همان فروش محصولات و خدمات شرکت‌های دیگر به ازای دریافت کمیسیون است. به عنوان مثال سایت آمازون برای فروش هر یک از دسته‌بندی‌های محصولات خود حق کمیسیون مشخصی را اعلام کرده است. شما هم می‌توانید طرح‌های همکاری مشخصی از جمله به صورت درصدی یا به صورت ریالی را به مسئولان فروش این کالاها/خدمات ارائه کنید.

البته به تازگی پلتفرم‌هایی شکل گرفته‌اند که بخشی از این کار را تسهیل کرده‌اند. شما بعد از ثبت‌نام می‌توانید لینک مخصوص محصولی را که با موضوعیت کانال شما مرتبط است، دریافت کنید و در کانال‌تان قرار دهید، این لینک، منحصر به شماست تا به درستی ردیابی شود. هر فروشی که از طریق آن لینک انجام گیرد مبلغی به شما تعلق خواهد گرفت.

برای مواردی که تعداد پرداخت‌ها زیاد هستند، ساخت ربات‌های دارای درگاه پرداخت می‌تواند این فرایند را تسهیل کند و پیگیری‌ها برای پرداخت را حذف کند، درنتیجه زمان بیشتری برای مدیریت ارتباط با مشتری برای شما باقی خواهد ماند، در قسمت پشتیبانی ربات حتما آیدی تلگرام و شماره تلفن‌تان را قرار دهید تا مشتریان در صورت نیاز بتوانند از کمک شما استفاده کنند.

شراکت

سراغ وبسایت‌هایی بروید که حداقل یکی از دسته‌بندی‌ها یا یک سری از مطالب‌شان پتانسیل خوبی برای درآمدزایی دارد. با آنها مذاکره کنید که اگر بتوانید ترافیک مشخص و با کیفیتی را روانه‌ی آن مطالب کنید، آنها هم بخشی از درآمد حاصل از انواع تبلیغات یا فروش محصولات مربوط به آن صفحه را با شما به اشتراک بگذارند.

البته به جز شراکت نیز می‌توانید به ازای هر بازدیدکننده‌ی با کیفیتی که از طرف کانال شما به وبسایت می‌آید، هزینه‌ای دریافت کنید. باید در مذاکرات‌تان به تعریف واحدی از مخاطب با کیفیت برسید.

اگر هم محصول یا خدمتی برای ارائه ندارید، می‌توانید به عنوان یک رسانه یا پلتفرم فعالیت کنید که در ادامه بیشتر به این موارد می‌پردازیم.

انواع مدل‌های درآمدزایی ازطریق ساخت کانال تلگرام

۱. کانال آموزشی

ساخت کانال آموزشی برای کسب درآمد از تلگرام

امروزه با توجه به اینکه افراد تخصص‌گرا شده‌اند، کانال‌هایی با موضوعاتی تخصصی در یک حوزه بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند، به عنوان مثال به جای اینکه در یک کانال تمامی مطالب مرتبط با مدیریت و رهبری، منابع انسانی، بازرایابی و … را ارائه کنید، فقط به یکی از این حوزه‌ها، اما به صورت جزئی و تخصصی بپردازید؛ یا به جای اینکه کانالی درهم‌وبرهم در مورد آشپزی، خانواده، تناسب اندام، تربیت فرزندان و … داشته باشید در یکی از این موضوعات فعالیت کنید و در آن تبدیل به یک مرجع شوید.

مدل درآمد زایی

درحالی‌که کانالی آموزشی مربوط به یک زمینه‌ی مشخص دارید و برای رشد این کانال مطالب ارزشمندی ارائه کرده‌اید و تبلیغات انجام داده‌اید، به سراغ ارائه‌دهندگان این آموزش‌ها مانند مؤسسات برگزارکننده‌ی دوره‌های آموزشی، انتشارات یا افراد تأثیرگزار در آن حوزه بروید و کانال خود را به آنها معرفی کنید تا تبلیغات‌شان را در آن زمینه به شما بسپارند.

برای هر زمینه‌ای متفاوت عمل کنید. به عنوان مثال فرض کنید یک کانال تخصصی آموزش آشپزی دارید،‌ در این صورت باید سراغ شرکت‌های موادغذایی بروید تا در غذاهایی که می‌توانید از محصولات آنها استفاده کنید به صورت غیرمستقیم برای‌شان تبلیغات انجام دهید. البته انواع رستوران‌ها و پلتفرم‌های سفارش آنلاین غذا هم گزینه‌ی خوبی هست که خود را برای تبلیغات به آنها معرفی کنید.

فروشگا‌های آنلاین نیز گزینه‌ی مناسبی برای مراجعه هستند، چرا که بالاخره محصولاتی را پیدا می‌کنید که مرتبط با موضوعیت کانال‌تان هستند. اگر این فروشگاه‌ها تمایلی به پرداخت هزینه‌ی ثابت نداشتند، به آنها همکاری در فروش را پیشنهاد دهید.

۲. کانال سرگرمی

کسب درآمد از تلگرام با ایجاد کانال سرگرمی

شاید به نظر برسد ایجاد یک کانال سرگرمی راحت‌ترین روش کسب درآمد از تلگرام باشد؛ چرا که هر فردی حداقل یک کانال سرگرمی دارد و همین‌طور جمع‌آوری محتوای کانال هم راحت‌تر به نظر می‌رسد، اما تا حدودی در اشتباهید! درست است که بازار کانال‌های سرگرمی داغ است؛ اما بسیاری از افراد همین فکر را می‌کنند و سراغ این نوع کسب درآمد می‌روند، در نتیجه رقابت کمی سخت‌تر از کانال‌هایی با موضوعیت تخصصی است.

اگر می‌خواهید یک کانال سرگرمی ایجاد کنید به دنبال یک تفاوت باشید، یک مزیت رقابتی؛ چیزی که شما را در ذهن مخاطب متمایز سازد. در ایران هم کانال‌های مشابهی وجود دارد که ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند. به عنوان مثال طراحی تصویری تمامی پست‌ها را خودشان انجام می‌دهند، یا از عکس‌های حرفه‌ای استفاده می‌کنند یا همان عکس‌های عادی را با کَپشِن‌های (متن زیر عکس) منحصربه‌فردی منتشر می‌کنند. تمام اینها نیاز به وقت و زمان زیادی دارد. برای اینکه بخشی از بازار سرگرمی کانال‌های تلگرام را به خود اختصاص دهید باید یک ویژگی خاص برای کانال‌تان خلق کنید و شاید در این راه نیاز باشد از کمک افراد با استعداد دیگری نیز کمک بگیرید.

در کانال‌های سرگرمی هم می‌توانید تاحدودی تخصصی‌تر کار کنید؛ به عنوان مثال اگر می‌خواهید در زمینه‌ی موسیقی فعالیت کنید، بهتر است کانال‌هایی جدا با دسته‌بندی‌های متفاوت براساس زبان، ملیت یا سبک موسیقی داشته باشید.

مدل درآمدزایی

تبلیغات عادی را در کانال‌تان پیاده کنید. تعرفه‌ی تبلیغات خود را براساس میانگین بازدید در زمان‌های مشخص و مدت زمان قرارگیری تبلیغات در کانال تعیین کنید و در ادامه برای بیشتر دیده‌شدن آن پست تبلیغاتی طرح‌های درآمدزایی دیگری برای مشتریان طراحی و ارائه کنید. به عنوان مثال تا مدت زمان مشخصی بعد از تبلیغات هیچ پستی در کانال‌تان منتشر نکنید یا بعد از مدت مشخصی دوباره پست را در کانال‌تان فوروارد کنید.

می‌توانید کانال سرگرمی‌تان را مختص شهر خود ایجاد کنید. شاید بازارتان محدود شود، اما شانس بیشتری برای جذب اعضای آن شهر و در ادامه اجرای تبلیغات محلی دارید.

۳. کانال نیازمندی‌ها

نیازمندی‌ها یکی از راه‌ های کسب درآمد در تلگرام

نیازمندی‌های آنلاین یکی از پرکاربردترین حوزه‌های کسب درآمد از تلگرام است، اما حجم پیام‌های حاصل از این کانال‌ها به قدری بالا است که بسیاری از کاربران بعد از مدتی به ستوه می‌آیند و از کانال خارج می‌شوند. این برای شما یک فرصت است.

امروزه افراد ترجیح می‌دهند در حوزه‌های تخصصی‌شان آگهی‌ها یا اطلاعیه‌های مهم را دریافت کنند، در این صورت می‌توانید در یک زمینه‌ی خاص به عنوان مثال آگاهی‌های استخدامی معلم خصوصی، آگاهی‌های استخدامی مهندسی مکانیک و … کانال خود را ایجاد کنید یا رباتی طراحی کنید که براساس انتخاب دسته‌بندی آگهی‌ها را برای افراد متقاضی ارسال می‌کند.

اگر حوزه‌ای که انتخاب می‌کنید آگهی‌های زیادی دارد یا کمتر پیش می‌آید که افراد برای گرفتن آن شغل به شهر دیگری بروند، کانال را به یک شهر محدود کنید. در این صورت ممکن است تعداد اعضای کمتری در کانال‌تان داشته باشید، اما کانال‌تان فرصت خوبی برای تبلیغات محلی و مختص شهر شما به شمار می‌رود.

مدل درآمدزایی

در این روش چند مدل درآمدزایی وجود دارد؛ تا مدتی برای رشد کانال‌تان به صورت رایگان نیازمندی‌ها را جمع‌آوری کنید و در کانال‌تان قرار دهید. حتی برای تبلیغ کانال‌تان هزینه کنید تا سریع‌تر رشد کند. بعد از اینکه کانال‌تان در حوزه‌ی خود رشد کرد و اعضای با کیفیتی به کانال‌تان پیوستند، می‌توانید هر یک از اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. به‌ازای قراردادن هر آگهی‌ هزینه‌ی اندکی دریافت کنید.
 2. آگهی‌ها را رایگان قرار دهید، اما مواردی که هزینه‌ای پرداخت می‌کنند بیشتر در معرض بازدید قرار دهید (در ساعت‌های پربازدید آنها را قرار دهید یا بعد از آنها تا چندین ساعت پستی منتشر نکنید) یا اطلاعات بیشتری از آنها قرار دهید.
 3. آگهی را کاملا رایگان قرار دهید و ازطریق انتشار تبلیغات محلی کسب درآمد کنید.

اگر کانال‌تان مختص یک شهر است و تمامی نیازمندی‌های آن شهر‌ را پوشش می‌دهد، مدیریت درست هشتگ‌ها برای سهولت در پیداکردن هر شغل و ایجاد دسته‌بندی‌های درست بسیار اهمیت پیدا می‌کند.

۴. کانال محصولات صوتی

محصولات صوتی یکی از راه های کسب درآمد از تلگرام

زندگی امروز با گذشته کمی تفاوت پیدا کرده است و بسیاری از افراد زمان زیادی را در رفت‌و‌آمد به سر می‌برند و بعد از رسیدن به خانه آنقدر خسته و کوفته‌اند که حال و حوصله‌ی خواندن کتاب را ندارند. می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و با ارائه‌ی محصولات صوتی ارزشمند این امکان را به آنها بدهید تا از این زمان‌های مُرده به بهترین شکل استفاده کنند و غذای روحشان را تأمین کنید.

مطالب انگیزشی و آموزشی و مطالب مربوط به موفقیت، خانواده، کسب‌وکار، همچنین خلاصه‌ی کتاب‌های پرطرفدار جذابیت زیادی دارند. بخشی از مطالب را با دقت انتخاب کنید و به شکل صوتی به اعضای کانال ارائه کنید.

مدل درآمدزایی

 1. محصولات صوتی خود را به صورت بخشی از یک کتاب یا مجله یا مطلبی از یک وبسایت ارائه کنید و مخاطبان علاقه‌مند را برای مطالعه‌ی بیشتر یا خرید فایل صوتی کامل‌تر روانه‌ی وبسایتی کنید که به شما هزینه پرداخت کرده است. طرح‌های درآمدزایی را می‌توانید به ازای بازدید از پست تلگرامی کانال خودتان، یا به ازای بازدید از وبسایت مراجعه‌کننده و یا براساس طرح‌های همکاری در فروش آن وبسایت یا کانال مراجعه‌کننده تنظیم کنید.
 2. تبلیغات هدفمند و مرتبط با موضوعیت کانال‌تان را انجام دهید. مرتبط بودن تبلیغات تاحدی از ریزش اعضای ناشی از اجرای تبلیغات جلوگیری می‌کند. از این تبلیغات یا به صورت ثابت یا به صورت همکاری در فروش درآمدزایی کنید.

۵. همکاری با پلتفرم‌های تبلیغات در تلگرام

همکاری با پلترفم‌های تبلیغات در تلگرام یکی از راه‌های کسب درآمد از تلگرام

همکاری با این پلتفرم‌ها یا ایجاد آنها یکی از راه‌های دیگر کسب درآمد از تلگرام محسوب می‌شود. این پلتفرم‌ها تبلیغات تلگرامی را در موضوعات انتخابی مراجعه‌کنندگان انجام می‌دهند و به نوعی فرایند تبلیغات در تلگرام را با دسته‌بندی‌ها و امکانات مدیریت تبلیغات تسهیل کرده‌اند. شما می توانید کانال خود را به آنها معرفی کنید تا شما را در لیست کانال‌ها قرار دهند و کاربران به راحتی بتوانند شما را پیدا کنند و تبلیغات‌شان را در کانال شما قرار دهند. طرح‌های درآمدزایی در این پلتفرم‌ها معمولا به صورت کلیکی، بازدیدی و ساعتی انجام می‌گیرد.

اگر هم یک متخصص هستید و می‌توانید پلتفرمی در این زمینه به‌وجود آورید، دست به کار شوید و صاحب یکی از این واسطه‌های تبلیغاتی قدرتمند شوید. فراموش نکنید باید امکانات خوبی را با کیفیت بالا به کاربران ارائه کنید تا به جای اینکه خودشان به دنبال اجرای تبلیغات در تلگرام بروند، سراغ شما بیایند. قبل از هر کاری خودتان چندین بار تبلیغات در کانال‌های مختلف را انجام دهید تا با چالش‌ها و دغدغه‌های مشتری‌ها آشنایی پیدا کنید، سپس پلتفرم‌های مشابه را بررسی کنید تا بتوانید یک مزیت رقابتی برای خود ایجاد کنید.

۶. همکاری با چند کوتاه‌کننده‌ی لینک‌

همکاری با یک کوتاه کننده لینک‌ برای کسب درآمد از تلگرام

شاید تا به حال لینکی را برای فردی فرستاده باشید که آدرس آن لینک دو سه خط بوده است، سرویس‌های کوتاه‌کننده‌ی لینک این امکان را برای همه فراهم می‌کنند که این لینک‌های طویل را کوتاه کنند و با ظاهری شکیل‌تر در کانال یا وبسایت خود قرار دهند. نکته‌ی جالب اینجاست که برخی از این سرویس‌ها در سرتاسر جهان و حتی در ایران به ازای کلیک روی لینک کوتاه شده‌ی آنها مبلغ اندکی را به شما پرداخت می‌کنند. برای همکاری با این پلتفرم‌ها باید تعداد کلیک‌ها روی این لینک زیاد باشد تا درآمد قابل توجهی به دست آورید.

مدل درآمدزایی

می‌توانید برای کسب درآمد از تلگرام و کانال‌تان، لینک‌هایی همچون لینک دانلود موسیقی، فیلم و سریال‌های پرطرفدار، خبرهای مهم روز و لینک سایت‌های مختلف و یا صفحات خاصی از سایت‌ها را که طرفداران زیاد و در نتیجه تعداد بازدیدهای زیادی را به همراه دارد، در کانال خود به اشتراک بگذارید تا در ازای بازدید‌ها مبلغ قابل توجهی به حساب شما واریز شود. بهتر است قبل از قراردادن هر لینک در کانال‌تان یک مطلب کوتاه مرتبط با آن تهیه کنید تا ذهن اعضا آماده شود و بازدهی این کار افزایش یابد.

ساخت کانال تلگرام

ساخت کانال تلگرام برای کسب درآمد از تلگرام

از آنجا که داشتن یک کانال تلگرام از مهم‌ترین و رایج‌ترین راه‌های کسب درآمد از تلگرام محسوب می‌شود، باید این کار را به درستی انجام دهید و موارد زیر را از قلم نیاندازید:

۱. اسم کانال باید واضح، قابل‌فهم و کوتاه باشد؛ به‌طوری که در موبایل و در بالای صفحه‌ی کانال‌تان به صورت کامل نمایش داده شود.

۲. بهتر است آیدی یا شناسه‌ی کانال تاحدامکان ساده و نزدیک‌ترین حالت به اسم کانال باشد که پیداکردن آن سخت نشود.

۳. عکس کانال‌تان را با دقت انتخاب کنید، زیرا تعداد کانال‌ها،‌ گروه‌ها و کانتَکت‌های افراد در تلگرام زیاد است و معمولا با یک نگاه سریع به عکس‌ها کانال مورد نظر یافت می‌شود. بهتر است عکس کانال را یا ثابت نگه دارید یا تغییرات زیادی ندهید و قالب اصلی آن ثابت باشد.

۴. در قسمت توضیحات کانال به اصطلاح هدف و مأموریت کانال را به سادگی شرح دهید تا کاربر جدید به سرعت متوجه موضوعات مورد بررسی شما را شود. به عنوان مثال:

 • ارائه‌کننده‌ی بهترین دستور‌العمل‌های آشپزی ایرانی
 • معرفی‌کننده‌ی جدیدترین روش‌ها و ترفندهای تبلیغاتی

۵. ازآنجایی‌که می‌خواهید از کانال‌تان به صورت عمومی کسب درآمد کنید، آن را در حالت عمومی (Public) قرار دهید.

سخن آخر

با رعایت یکسری نکات مهم و البته تلاش زیاد می‌توانید یک کانال فوق‌العاده برای کسب درآمد از تلگرام به وجود آورید. از روش‌های غیرمعقول برای افزایش اعضا استفاده نکنید. نکات و مطالب با کیفیت ارائه کنید و تبلیغات را به شیوه‌ای درست انجام دهید تا اعضای با کیفیت و وفاداری جذب کانال شوند و برای شما و مشتریان‌تان در آینده ارزش افزوده ایجاد کنند.

ممکن است به زمانی برای استراحت نیاز پیدا کنید یا برخی اوقات به اینترنت دسترسی نداشته باشید، اینجاست که باید از پلتفرم‌ها مدیریت کانال تلگرام کمک بگیرید. می‌توانید در این پلتفرم‌ها پست‌های تلگرامی مورد نظرتان را از قبل بسازید و زمانبندی کنید تا در زمان مشخص‌شده به صورت خودکار در کانال‌تان منتشر شوند.

در مواردی که فروش از طریق شما صورت می‌گیرد، تأثیرِ مشتری‌مداری، سرعت پاسخگویی، نحوه‌ی برخورد،‌ سرعت ارائه‌ی کالا و خدمات و … را دست کم نگیرید. مهم نیست چه تعدادی از افراد عضو کانال یا گروه شما هستند، مهم این است که این افراد برای برطرف‌سازی نیازشان به سراغ شما می‌آیند و تعداد زیادی از آنها بالاخره خرید می‌کنند و اگر مشتری‌مدار خوبی باشید، این افراد مشتریان وفاداری تبدیل می‌شوند که برای شما تبلیغات دهان‌به‌دهان انجام می‌دهند و شما را به دوست و آشنا معرفی می‌کنند.

اگر شما هم صاحب کانال تلگرام هستید یا قصد دارید کسب درآمد از تلگرام را به شیوه‌ی خود انجام دهید، تجربیات و نظرات‌تان را با ما به اشتراک بگذارید.


در ادامه بخوانید: ۲۰ نکته برای کسب درآمد در خانه
کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

به مدت محدود با تخفیف ۵۰٪

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 35 دیدگاه)
 1. رامین حسینی می‌گوید

  باسلام بنده کانال دارم فرقی نمیکنه ی کانالم مختص تبلیغوگروه وادممبره وی کانالم هم مختص تبلیغات همه جوره میخوام کتاب الکترونیکتون وتبلیغ کنم چتد درصد برا هرکتاب دانلود شه به من میدید بعنوان اولین مشتری وفادار

 2. عباس می‌گوید

  سلام ببخشید
  میخواسم بدونم تلگرام هم مثل روبیکا هست؟
  روبیکا کلیپ هایی ک تو کانال قرار میدی ب ازای دانلودی ک میشه و بازدید ک میخوره برای بارگزار کننده دارمد داره آیا تلگرام هم همینطوریه؟
  ممنون میشم توضیح بدید

 3. ویدا می‌گوید

  سلام، من تازه میخوام کانال بزنم و از تلگرام کسب درآمد کنم چه کانالی بهتره کتاب یا موسیقی میشه هر دوتا باشه؟ و چطوری تلگرام به حسابم پول واریز می کنه؟
  و اگه ادمین تلگرام که عضو هاش زیادن بشم بعد تلگرام بهم پول میده؟ چون مدیر گروه گفت به ادمین ها پول نمی دم . می خواستم بدونم تلگرام بهم پول میده ؟ میشه پاسخ ها رو به ایمیلم بفرستین ممنون.

  1. محسن محمدبیگی می‌گوید

   سلام ویدا جان
   ما نمی‌تونیم اطلاعاتی بیشتر از مطالب مقاله در اختیارت قرار بدیم، چون تخصصی در این زمینه نداریم.🌹🙏