۱۲ کار اشتباهی که ممکن است هر روز ناخواسته انجام دهیم

12

تا به حال فکر کرده‌اید شاید برخی ‌کارهایی که هر روز انجام می‌دهید جزء کارهای اشتباه باشند؟ اینکه کاری را هر روز تکرار کنیم دلیل نمی‌شود که حتما درست باشد. در این نوشته می‌خواهیم شما را با ۱۲ کاری آشنا کنیم که به نظر می‌رسد انجام‌دادنشان مشکلی ندارد،‌ اما واقعا این‌طور نیست. با ما همراه باشید تا با کارهایی که نباید انجام دهیم آشنا شوید.

۱. کارهای آسان را اول انجام می‌دهیم

برخی افراد به این استراتژی «قورت‌دادن قورباغه» می‌گویند. این عبارت از یکی از داستان‌های مارک تواین آمده‌ است: «اگر اول صبح یک قورباغه زنده را قورت بدهی، تا شب هیچ اتفاق بدتری برایت نخواهد افتاد.»

برخی محققان می‌گویند اراده در طول روز کاهش پیدا می‌کند. بنابراین عاقلانه‌تر است که کارهای نیازمند تمرکز زیاد را اول صبح انجام بدهید. بقیه‌ محققان هم اعتقاد دارند اراده محدودیت زمانی ندارد.

به‌ هر حال عاقلانه‌تر است که اول کارهای سخت را انجام دهید. چون ممکن است بعدا کارهایی پیش بیایند که برنامه‌ شما را به هم بریزند.

۲. مدام ایمیل‌ خود را چک می‌کنیم

یکی از کارهای اشتباه چک کردن مداوم ایمیل است. وقتی زنگ ایمیل جدید به گوش می‌رسد، سخت می‌توانیم مقاومت کنیم. تحقیقات نشان می‌دهند وقتی کارهای مختلف را هم‌زمان انجام می‌دهید، زمان انجامشان ۴۰درصد بیشتر می‌شود.

اگر فکر می‌کنید با انجام هم‌زمان کارها بهره‌وری‌تان بیشتر می‌شود، اشتباه می‌کنید. ران فریدمن (Ron Friedman)، روان‌شناس، می‌گوید بهترین کار این است که گوشی خود را بی‌صدا کنید یا وقتی کار مهمی انجام می‌دهید، صفحه ایمیل‌های خود را ببندید.

زمان‌های خاصی را به چک‌کردن و پاسخ‌دادن ایمیل‌ها اختصاص دهید.

۳. تلفن همراه خود را روی میز کار می‌گذاریم

تلفن همراه را روی میز کار خود نگذارید

بی‌صداکردن تلفن همراه کافی نیست. حتی اگر آن را خاموش‌ کنیم هم کافی نیست. مجله‌ «انجمن تحقیقات مصرف‌کنندگان» تحقیقی را در این باره منتشر کرده‌ است. بر اساس این تحقیق، حتی حضور تلفن‌ همراه در نزدیکی شما می‌تواند روی عملکرد شناختی شما تأثیر بگذارد، حتی اگر شما از این تأثیر آگاه نباشید.

بهترین راه‌حل این است که تلفن همراه را در اتاقی دیگر بگذارید.

۴. کل روز یک‌ جا می‌نشینیم

یکی از کارهای اشتباه مدام نشستن در یک‌جا است. کارکردن در اداره اجازه‌ فعالیت فیزیکی زیادی به شما نمی‌دهد. اما از آثار منفی پشت‌میزنشینی طولانی‌مدت هم نباید غافل شد. لازم نیست چند ساعت‌ کار خود را رها کنید و مشغول نرمش شوید! تحقیقات زیادی در این باره انجام شده‌اند که نشان می‌دهند چند دقیقه نرمش‌کردن در روز می‌تواند وضع سلامتی شما را بهبود ببخشد.

بر اساس تحقیقی که در مجله‌ «انجمن قلب آمریکا» و مجله‌ «نیویورک تایمز» منتشر شده است، افرادی که یک ساعت در روز فعالیت فیزیکی دارند ۵۰درصد کمتر در معرض خطر مرگ هستند. البته فرقی نمی‌کند که این فعالیت یکسره باشد یا در بخش‌های پنچ‌دقیقه‌ای انجام بشود.

۵. ساعت‌ها به صفحه لپ‌تاپ خیره می‌شویم

ارین برودوین (Erin Brodwin) گزارشگر بخش تجاری سایت اینسایدر (Insider) است. او در گزارش خود نوشته ساعت‌ها خیره‌شدن به صفحه‌ کامپیوتر می‌تواند به خستگی دیجیتالی چشم منجر شود. خستگی دیجیتالی چشم باعث خشکی چشم و تاری دید می‌شود.

راهول کورانا (Rahul Khurana) پزشک و سخن‌گوی انجمن چشم‌پزشکان آمریکاست. او با بخش تجاری سایت اینسایدر گفت‌وگویی کرد و گفت: «از قانون ۲۰-۲۰-۲۰ پیروی کنید. هر ۲۰ دقیقه ۲۰ ثانیه به چیزی نگاه کنید که ۲۰ فوت (۶ متر) از شما دور است.»

۶. بعدازظهر استراحت می‌کنیم

به‌جای بعد‌ازظهر، ظهر استراحت کنید. تحقیقی در سال ۲۰۱۵ در مجله روان‌شناسی عملی منتشر شده‌ است که بر اساس آن، هرچه از ابتدای روز کاری می‌گذرد استراحت‌کردن بی‌فایده‌تر می‌شود.

وقتی اوایل روز استراحت می‌کنید، احتمالا انرژی، تمرکز و انگیزه‌ شما بیشتر بهبود پیدا می‌کند.

جالب است که بر اساس همین تحقیق، حتما لازم نیست در طول مدت استراحت کارهای غیرمرتبط به کارتان را انجام بدهید. کاری که موقع استراحت انجام می‌دهید، حتما باید کار موردعلاقه‌تان باشد. پس وقتی در پروژه‌ای که خیلی دوست دارید پیشرفت می‌کنید، بیشتر از وقتی که در رسانه‌های اجتماعی پرسه می‌زنید انرژی کسب می‌کنید.

۷. موقع کار به موسیقی گوش می‌دهیم

گوش‌دادن به موسیقی موقع کار

ممکن است با گوش‌دادن به موسیقی هنگام انجام کار حس بهره‌وری بیشتری داشته‌ باشید، ولی این حس به‌احتمال زیاد واقعی نیست.

درسال ۲۰۱۵ مصاحبه‌ای با دانیل لویتین (Daniel Levitin)، عصب‌شناس و موسیقی‌دان، در این باره انجام شد. او گفت تحقیقات زیادی در این باره انجام شده‌ است و تقریبا بر اساس تمامشان، اگر کارهای ذهنی (مانند خواندن و نوشتن) را هم‌زمان با گوش‌دادن به موسیقی انجام دهید، عملکردتان بسیار کاهش خواهد یافت.

البته وقتی کارهای یکنواخت و تکراری هستند، این قانون صدق نمی‌کند. مثلا وقتی در بخش مونتاژ کارخانه کار می‌کنید یا وقتی برای مدت طولانی مشغول رانندگی هستید، گوش‌دادن به موسیقی شما را سرحال می‌کند.

بهتر‌است ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از شروع کار به موسیقی گوش دهید. در این حالت، موسیقی به شما آرامش می‌دهد و حالتان را بهتر می‌کند.

۸. غذاهایی می‌خوریم که ظاهرا مغذی‌اند، ولی در واقع سالم نیستند

ارین برودوین فهرستی از غذاهایی تهیه کرده‌ است که مردم فکر می‌کنند مفیدند، ولی در واقع غذاهای مفیدی نیستند. مثلا آب‌میوه‌ها و اسموتی‌های آماده ممکن است مغذی به‌ نظر‌ برسند، ولی پر از قند و کالری هستند. همچنین خیلی از افراد فکر می‌کنند تخم‌مرغ کلسترول خوب زیادی دارد، در صوتی‌ که ممکن است برای خیلی از افراد مفید نباشد. بهتر است آب‌میوه و اسموتی خانگی را جایگزین کنید.

۹. رسانه‌های اجتماعی را منفعلانه چک می‌کنیم

دانشمندان می‌گویند دو روش برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی وجود دارد:

 • استفاده‌ی فعالانه شامل ارتباط مستقیم با افراد می‌شود، مثلا گذاشتن مطالبی در اینستاگرام یا نظردادن درباره پست‌های بقیه.
 • استفاده‌ی منفعلانه یعنی فقط دریافت اطلاعات و خواندن مطالب دیگران.

تحقیقی در این باره انجام شده‌ است که بر اساس آن، استفاده منفعلانه از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند احساس بدی در شما ایجاد کند و از جمله کارهای اشتباه است. احتمالا به این خاطر است که به زندگی به‌ظاهر پرزرق‌وبرق دیگران که در معرض دید همگان گذاشته‌اند، حسادت می‌کنید.

به‌جای اینکه فقط نظاره‌گر باشید، برای دوستی قدیمی پیغامی بفرستید یا درباره عکس خانوادگی دوست‌تان نظر بدهید.

۱۰. با همکار خود مشاجره می‌کنیم

با همکار خود مشاجره نکنید

وقتی همکارتان به شما کنایه می‌زند، آسان‌ترین کار این است که جواب او را با حرفی توهین‌آمیز بدهید، ولی سعی کنید جلوی خود را بگیرید.

هال رانکل (Hal Runkel)، روان‌درمانگر ازدواج و خانواده‌، می‌گوید: قدرتمند‌ترین کلمه برای ازبین‌بردن تنش میان افراد «آخ» است. با گفتن این کلمه به‌جای اینکه از خود دفاع کنید، آسیب‌پذیری خود را بیان کرده‌اید. همچنین با ادای این کلمه همکار خود را تشویق می‌کنید همین کار را انجام بدهد.

استر پرل (Esther Perel) مشاور زوجین است و می‌گوید یکی از بهترین روش‌ها برای ازبین‌بردن تنش این است که به حرف‌های همکار خود فکر کنید. همچنین بهتر است با او همدلی کنید و به او بگویید درکش می‌کنید.

۱۱. با افراد زیادی در دنیای مجازی جور می‌شویم، ولی به هیچ‌کدام پیام نمی‌دهیم

دوست‌یابی مجازی مسابقه سرعت نیست. لازم نیست در کوتاه‌ترین زمان بیشترین دوست را پیدا کنید.

هلن فیشر (Helen Fisher) زیست‌شناس و انسان‌شناس و همچنین مدیر بخش علمی سایت Match.com است. او می‌گوید یکی از بزرگ‌ترین مشکلات وب‌سایت‌ها و برنامه‌های دوست‌یابی «اضافه‌بار شناختی» است.

فیشر می‌گوید: «مغز برای انتخاب‌کردن بین صدها هزار گزینه ساخته نشده‌ است». او توصیه می‌کند وقتی ۹ مورد برای فرد پیدا شد، صبر کند و به همان‌ها فکر کند.

۱۲. شب دیر می‌خوابیم

دانشمندان به‌تازگی پدیده‌ای به‌نام «به‌تأخیرانداختن زمان خواب» را معرفی کرده‌اند که یعنی فرد در زمان مناسب نمی‌خوابد، ولی هیچ دلیلی هم برای نخوابیدن ندارد. مثلا بیدار مانده‌اید که چند قسمت از سریال نه‌چندان جالبی را ببینید که اصلا دوستش ندارید.

این کار نه‌تنها احمقانه است، بلکه می‌تواند خطرناک هم باشد. خیلی از دانشمندان بارها گفته‌اند کم‌‌خوابی می‌تواند به‌اندازه‌ سیگارکشیدن خطرناک باشد. بنابراین تلویزیون را خاموش کنید و برای خوابیدن آماده شوید. فردا و سال‌ها بعد از خودتان برای این کار تشکر می‌کنید.

در مورد کارهای اشتباه شما بگویید

نظرتان درباره این ۱۲ اقدام نادرست چیست؟ شما هم کارهای دیگری را می‌شناسید که درست به نظر برسند، اما در واقع اشتباه باشند؟ لطفا در بخش ارسال دیدگاه نظرتان را بنویسید تا در این باره بیشتر با هم صحبت کنیم.


در ادامه بخوانید: مدیریت زمان های مرده با ۱۰ کاری که کمک می‌کند از وقتتان استفاده کنید
اولویت‌بندی کارها را بیاموزید تا در زمان کمتر، بهینه‌تر کار کنید.
منبع thisisinsider
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 12 دیدگاه)
 1. حديث شعباني می‌گوید

  مطالبتون واقعا عالي و مفيد هستن

  1. الهام ناصری می‌گوید

   سلام. ممنون که با ما همراه هستید.

 2. فاطمی می‌گوید

  بسیار عالی

  1. الهام ناصری می‌گوید

   سلام. خوشحالم که دوست داشتید.

 3. عیسی می‌گوید

  سلام مقاله و مفیدی بود.

  1. الهام ناصری می‌گوید

   سلام. خوشحالم مورد توجه‌تون واقع شده.