ماجان

تزیین اتاق نوزاد؛ ۱۰ ایده جذاب برای زیباترشدن چیدمان اتاق نوزاد

0

تزیین اتاق نوزاد در گذشته چندان مرسوم نبود یا به‌صورت سنتی انجام می‌شد. اما با وجود گزینه‌ها و طراحی‌های جدید دیگر نیازی نیست که طراحی اتاق به‌صورت سنتی انجام شود. از تزیین ریسه روی دیوار گرفته تا در نظر گرفتن تمی خاص، اگر دوست دارید که طراحی دکوراسیون اتاق نوزادتان را با شیوه‌های مدرن و با استفاده از رنگ‌های خاص و متضاد و طرح‌های پرانرژی انجام دهید، در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با ایده‌های جذاب و خلاقانه برای تزیین اتاق نوزاد آشنا کنیم.

برای طراحی یک فضای کاربردی، ایمن و مناسب برای نوزاد نکات زیر را به یاد داشته باشید:

 • یک دیمر (تنظیم‌کننده‌ی نور) به پریزهای برق اضافه کنید. با این کار می‌توانید نور اتاق را به دلخواه خودتان تنظیم کنید؛
 • از پارچه‌ها و فرش‌های بادوام و قابل شست‌و‌شو که به‌راحتی تمیز می‌شوند استفاده کنید؛
 • اثاثیه‌ای را برای اتاق انتخاب کنید که از نوزادی تا نوجوانی قابل استفاده باشند؛
 • به محل قرارگیری مبلمان و ایمنی اتاق فکر کنید. تا چند ماه دیگر نوزاد شما شروع به حرکت می‌کند و به فضای بیشتر و ایمن‌تری نیاز دارد. به‌عنوان مثال پریزهای برق را بپوشانید، گهواره را از پنجره فاصله‌ بدهید، برای پنجره حفاظ بگذارید و وسایل با ارزش را در قفسه‌های بالاتر قرار بدهید؛
 • از چند قفسه استفاده کنید تا به‌راحتی اتاق نوزاد را تمیز و مرتب نگه دارید؛
 • از آنجایی‌که کودک زمان زیادی را روی زمین می‌گذراند، اجازه بدهید بخشی زیادی از کف اتاق خالی باشد تا کودک بتواند در آن بازی کند.

در ادامه با چند ایده برای طراحی تزیین اتاق نوزاد با ما همراه باشید:

۱. انتخاب گهواره‌ی مناسب

بیت‌پین

تزیین اتاق نوزاد ـ انتخاب گهواره‌ی مناسب

این روزها مدل‌های متنوع و جدید از گهواره در بازار موجود است. شما می‌توانید از یک گهواره با طراحی جدید یا متفاوت مثلا بیضی‌شکل استفاده کنید.

بهتر است گهواره‌ای انتخاب کنید که با رشد کودک دلبندتان بتوانید برای مدتی از آن به عنوان تختخواب استفاده کنید. از آنجایی که یکی از گزینه‌های مهم و کاربردی در تزیین اتاق نوزاد گهواره است، بهتر است آن را زودتر سفارش بدهید. شاید گهواره در زمان حمل‌ونقل آسیب ببیند و کمی با تأخیر به دست‌تان برسد. بهتر است به فکر این اتفاقات پیش‌بینی نشده باشید.

۲. استفاده از رنگ خاکستری

تزیین اتاق نوزاد ـ استفاده از رنگ خاکستری

اگر هنوز جنسیت کودک‌تان مشخص نیست و دوست دارید تا روز تولدش این هیجانِ ندانستن جنسیت را برای خودتان نگه دارید، می‌توانید برای طراحی و رنگ آمیزی اتاق نوزاد از رنگ خاکستری به عنوان رنگ اصلی استفاده کنید. رنگ خاکستری یک فضای مدرن اما کلاسیک را ایجاد می‌کند. سعی کنید از وسایل و طیف‌های مختلف رنگ خاکستری برای طراحی فضا استفاده کنید.

۳. استفاده از وسایل پُررنگ و دارای نقش و نگار

تزیین اتاق نوزاد ـ استفاده از وسایل پُررنگ

به عقیده‌ی طراحان استفاده از رنگ‌های ملایم برای طراحی اتاق نوزاد چندان مناسب نیست و بهترین روش برای تحریک بینایی نوزاد استفاده از طرح‌های راه‌راهِ سیاه و سفید یا استفاده از طیفی از رنگ‌های متضاد تیره و روشن است. استفاده از رنگ‌های ملایم در اسباب‌بازی و اتاق نوزاد طرفداران زیادی دارد. شاید دیدن این رنگ‌ها به دید شما زیبا باشد اما برای کودک‌تان جلوه‌ی بصری چندانی ندارد. براساس تحقیقات استفاده از رنگ‌های متضاد سیاه و سفید به‌خوبی روی شبکیه‌ی چشم نوزاد تأثیر می‌گذارد و قوی‌ترین سیگنال بینایی را به مغز ارسال می‌کند. ارسال این سیگنال‌های قدرتمند به این معنی است که مغز بیشتر رشد می‌کند و سیستم بینایی سریع‌تر تکامل می‌یابد.

البته رنگ‌های سیاه و سفید تنها رنگ‌هایی نیست که نظر کودک را به خودش جلب می‌کند. استفاده از سایر رنگ‌های متضاد پُررنگ در کنار هم می‌تواند این کار را انجام دهد.

می‌توانید از رنگ‌های متضاد در موارد زیر استفاده کنید:

 • کاغذ دیواری یا نقاشی‌های دیواری؛
 • اثاثیه، پارچه روتختی، پرده و ملافه؛
 • و فرش.

۴. تزیین سقف

تزیین اتاق نوزاد ـ تزیین سقف

حالا که با چگونگی انتخاب وسایل و استفاده از رنگ‌های متضاد آشنا شدید، می‌توانید از ترکیب آنها برای زیبا کردن سقف استفاده کنید. به یاد داشته باشید بیشترین جایی که یک نوزاد می‌بیند سقف است. پس از طراحی آن غافل نشوید.

۵. استفاده از صندلی متحرک در تزیین اتاق نوزاد

تزیین اتاق نوزاد ـ استفاده از صندلی متحرک

نوزادان دوست دارند قبل از خواب به‌آرامی تکان داده شوند و بزرگسالان تأثیر آرامش‌بخش تکان دادن را به خاطر ندارند یا از این کار خسته می‌شوند. شما می‌توانید برای خواباندن کودک از صندلی‌های آویز مدرن استفاده کنید.

۶. طراحی دکوراسیون برای استفاده در چند سال بعد

صندلی اتاق نوزاد ـ طراحی دکوراسیون برای استفاده در چند سال بعد

از وسایلی استفاده کنید که بتوانید برای چند سال آینده هم از آنها استفاده کنید. بعضی از گهواره‌ها به تختخواب کودک تبدیل می‌شود. یا از میز تعویض پوشک نوزاد می‌توان برای نگهداری لباس استفاده کرد یا آن را تبدیل به میز آرایش کرد.

فراموش نکنید که در تزیین اتاق نوزاد از وسایل جالب مثل چادر یا اسب‌های متحرک استفاده کنید. چند سال دیگر که نوزادتان به یک کودک نوپا تبدیل شد حتما با آنها بازی می کند.

۷. به‌کار بردن یک موضوع در طراحی (تِم)

تزیین اتاق نوزاد ـ به‌کار بردن یک موضوع در طراحی (تِم)

زمانی که یک تم خاص را برای دکوراسیون تعیین می‌کند در قسمت‌های مختلف وسایل مرتبط با آن را به‌کار ببرید می‌توانید روی دیوار، وسایل تزیینی و بخش های مختلف اتاق این تم را نشان دهید. این کار اتاق را جذاب‌تر می‌کند.

۸. به کار بردن اسم نوزاد در اتاق

تزیین اتاق نوزاد ـ به کار بردن اسم نوزاد در اتاق

از یک ایده‌ی خلاقانه برای نمایش اسم نوزاد در اتاق استفاده کنید. به‌عنوان مثال می‌توانید از ایده‌های زیر استفاده کنید؛

 • قاب کردن حروف روی دیوار؛
 • نوشتن اسم نوزاد روی ملافه یا بالش؛
 • استفاده از لوازم تزئینی با نام کودک؛
 • یا سفارش حروف دارای چراغ که در نور شب بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

۹. انتخاب جای مناسب برای بزرگسالان

تزیین اتاق نوزاد ـ انتخاب جای مناسب برای بزرگسالان

بزرگتر ها به‌خاطر خواباندن، بازی با کودک یا تماشای او زمان زیادی را در اتاق نوزاد سپری می‌کنند. گذاشتن یک صندلی راحت مثل کاناپه یا مبل تختخواب‌شو می‌تواند به استراحت پدر و مادر در اتاق کمک کند.

۱۰. استفاده از قفسه بندی در طراحی اتاق نوزاد

تزیین اتاق نوزاد ـ استفاده از قفسه‌بندی در اتاق نوزاد

شاید از حجم وسایل مورد نیاز برای یک نوزادِ کوچک تعجب کنید. استفاده از قفسه‌بندی‌ِ مناسب مثل کمد، سبد و کشو کمک می‌کند تا به‌راحتی وسایل را نظم دهید. همچنین می‌توانید برای نشان دادن یادگاری‌های کودک از قفسه‌های زیبا و مدرنِ دیواری استفاده کنید.

همچنین می‌توانید قسمت انتهایی قفسه‌ها را با رنگ‌های روشن رنگ کنید تا جلوه‌ی زیباتری به اتاق داده شود.

کلام آخر

از ایده‌های بالا برای طراحی اتاق نوزاد خود استفاده کنید. این اتاقِ منحصربه‌فرد همان‌جایی است که کودک‌تان در آن رشد خواهد کرد. با پیاده‌کردن ایده‌ها و طرح‌های مناسب در تزیین اتاق کودک می‌توانید عشق ابدی خود را به کودک‌تان نشان بدهید.


در ادامه بخوانید: بهترین رنگ اتاق خواب و نکاتی که برای انتخاب آن باید در نظر بگیرید
چطور در فضای آنلاین جذاب و حرفه‌ای بنویسیم؟
راهکارهایی برای اینکه جذاب، حرفه‌ای و تاثیرگذار بنویسیم.

منبع freshome.com
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.