کتاب ربه کا اثر دافنه دوموریه؛ داستان رذیلت در مقابل معصومیت

2

کتاب ربه کا (Rebecca) اثر معروف دافنه دوموریه، یک رمان عاشقانه کلاسیک محسوب می‌شود که از ۸۰ سال پیش خیلی خوب توانسته جایش را در قفسه‌ی کتاب‌فروشی‌ها حفظ کند و همچنان موردتوجه کتاب‌دوستان باقی بماند. با ما همراه باشید تا بدانید دلیل محبوبیت کتاب ربه کا چیست و چرا بعد از ۸۰ سال شما هم می‌توانید از خواندن آن لذت ببرید.

شناسنامه‌ی کتاب

 • عنوان کتاب به زبان اصلی: Rebecca
 • عنوان کتاب به فارسی: ربه کا
 • نویسنده: دافنه دوموریه
 • سال انتشار: ۱۹۳۸

رونیکس

درباره‌ی کتاب ربه کا

ربه کا اثر معروف دافنه دوموریه، از نظر بسیاری تأثیرپذیرفته از داستان جین ایر بوده که اگر این‌طور هم باشد، این کتاب شخصیت داستانی‌ای بی‌همتا و قوی دارد.

ربه کا داستان رذیلت در مقابل معصومیت است؛ اینکه هیچ امر اخلاقی در نگاه اول آن چیزی نیست که به چشم می‌آید و تنها گذر زمان است که به ما می‌فهماند، چه کسی در نقش شیطان و چه کسی فرشته است.

ربه کا روایت زندگی دختر صادق و بی‌آلایشی است که به ازدواج مرد ثروتمندی درآمده و با این ازدواج، ناخواسته وارد سرنوشت عجیب و پیچیده‌ی همسر خود، آقای ماکسیم دووینتر شده است. ماکسیم دووینتر فرد ثروتمند و اصیلی است که به‌تازگی همسر خود را ازدست داده است و در املاک شخصی خود به‌تنهایی گذران عمر می‌کند. این دختر جوان که در طول قصه نام وی به‌روشنی بیان نمی‌شود، در آغاز، ندیمه‌ی زنی ثروتمند و خوشگذران به‌نام خانم وا هاپر بوده است که در طی یکی از سفرهای خود به‌همراه مخدوم خود، با آقای دووینتر آشنا می‌شود. آقای دووینتر که با دیدن وی، به او دل می‌بازد از این دختر جوان خواستگاری می‌کند.

ادامه داستان درواقع اوج روایت است؛ آنجایی که زن جوان در پیِ کشف هویت بانوی قبلی قصر یعنی ربه کا برمی‌آید و قصد دارد همچون او رفتار کند. چالش و تعارض اصلی داستان در این بخش از داستان شکل می‌گیرد که خواننده را با تمام وجود مشتاق خواندن ادامه‌ی داستان نگه می‌دارد.

آیا این کتاب برای شماست؟‌

کتاب ربه کا داستانی جذاب و گیرا دارد که هر خواننده‌ای را مجذوب و مسحور خود می‌کند؛ به‌طوری‌که نمی‌توان حتی از یک صفحه‌ی آن هم گذشت. ویژگی دیگر این کتاب فضاسازی بی‌نظیر و بی‌نقص آن است. دوموریه به‌گونه‌ای شما را با خط داستان و فضای حاکم در آن همراه می‌سازد که شما می‌توانید به‌راحتی در ذهن‌تان، تمام اتفاقات داستان را فضاسازی کنید و خود را درون املاک دووینتر و کنار همسر جوان آن ببینید.

این کتاب مناسب کسانی است که می‌خواهید برای نخستین‌بار آنها را به کتاب و کتاب‌خوانی علاقه‌مند کنید؛ بنابراین می‌تواند بهترین هدیه برای کتاب‌اولی‌ها باشد.

داستان ربه کا به‌دلیل جذابیتش موردتوجه سینماگران نیز قرار گرفته است. در این بین، آلفرد هیچکاک فقید به‌طرز استادانه‌ای آن را به‌تصویر کشیده که پیشنهاد می‌کنم حتما از دیدن آن لذت ببرید.

البته پیشنهاد دیگر، برای آن دسته از علاقه‌مندانی است که می‌خواهند این رمان را بشنوند. به این افراد نیز شنیدن کتاب صوتی ربه کا را توصیه می‌کنیم.

بخش‌هایی از کتاب

چه خوب بود وسیله‌ای اختراع می‌شد که خاطرات را مثل عطر در بطری نگه می‌داشت. از آن پس دیگر محو و یا کهنه نمی‌شدند و آدم هر وقت می‌خواست، درِ بطری را باز می‌کرد و مثل این بود که لحظات را بار دیگر زندگی می‌کند.

دیگر هرگز نمی‌توانیم برگردیم؛ در این شکی نیست. گذشته هنوز بسیار نزدیک است. چیزهایی که می‌خواهیم فراموش کنیم و پشت سر بگذاریم، بار دیگر زنده می‌شوند و آن احساس ترس و ناآرامی مرموزی که رفته‌رفته به وحشتی کور و نامعقول منتهی می‌شد، ممکن است مثل گذشته به‌نحوی غیرمنتظره، به‌همراه همیشگی‌مان تبدیل شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 2 دیدگاه)
 1. م می‌گوید

  سلام وقت بخیر
  چرا متن خود کتاب را نمی گذارید من دوست دارم خودم کتاب بخوانم تا اینکه به کسی گوش بدم

  1. فاطمه بهروزفخر می‌گوید

   سلام و وقت به‌خیر. راستش اشتراک نسخه‌های پی‌دی‌اف کتاب‌های موجود در بازار غیرقانونی هستش و سایت چطور این کار رو انجام نمی‌ده؛ مگر اینکه خود ناشر به انتشار نسخه‌ی الکترونیک اجازه داده باشه.