کاشت مژه؛ ۱۲ نکته مهم که قبل از کاشت و اکستنشن مژه باید بدانید

0

تقریبا همه‌ی ما خانم‌ها به داشتن مژه‌های بلند و پرپشت علاقه‌مندیم. نیازی به گفتن نیست که ریمل‌زدن چقدر روی ظاهر چشم‌ها تأثیر دارد و زیباتر نشان‌شان می‌دهد. همین غریزه‌ی زیبایی‌دوستی‌ بهانه‌ای شده تا این روزها کاشت مژه محبوبیت زیادی پیدا کند، چراکه با کاشت مژه می‌توانید بدون ریمل‌زدن همیشه مژه‌هایی خوش‌حالت داشته باشید. اگر مژه‌های کوتاه یا کم‌پشتی دارید و به کاشت مژه فکر می‌کنید، در این مقاله ۱۲ نکته کلیدی را برای کسانی که می‌خواهند کاشت مژه و اکستنشن مژه انجام دهند معرفی خواهیم کرد.

۱. اکستنشن‌های نیمه‌دائمی با مژه‌ مصنوعی‌های نواری یا دانه‌ای موقتی خیلی فرق دارند

اکستنشن‌های نیمه‌دائمی باید دانه‌دانه و با دست توسط مژه‌کار (کارشناس انجام کاشت مژه) روی مژه‌های طبیعی چسبانده شوند. این نوع کاشت مژه درصورت مراقبت کافی حدود ۶ تا ۸ هفته دوام دارد و تا زمانی که مژه‌ی طبیعی خودتان نریزد، روی مژه باقی می‌ماند.

کاشت مژه

رونیکس

۲. اکستنشن‌های مژه انواع مختلفی دارند و هرکسی باید گزینه‌ی مناسب خودش را انتخاب کند

وقتی تصمیم به کاشت مژه گرفتید، باید تصمیمات دیگری هم به‌دنبالش بگیرید:

  • جنس مژه: می‌خواهید اکستنشن‌تان چه جنسی باشد؟ مینک (ساخته‌شده از موی حیوانات)، ابریشم یا سایر الیاف مصنوعی؟ اکستنشن‌های جنس مینک معمولا گران‌تر، لطیف‌تر و طبیعتی‌ترند، اما گاهی برخی الیاف مصنوعی هم آن‌قدر باکیفیت ساخته می‌شوند که خیلی طبیعی به‌نظر می‌رسند و چه‌بسا از اکستنشن‌های مینک گران‌تر دربیایند.
  • تراکم مژه: هرچه مژه‌ها متراکم‌تر باشند پرحجم‌تر به‌نظر می‌رسند.
  • فر مژه: هرچه فر مژه بیشتر باشد جلوه‌ی بیشتری پیدا می‌کند.
  • بلندی مژه: انتخاب بلندی مژه کاملا سلیقه‌ای است!

برای اینکه به نتیجه‌ی دلخواه برسید، همان ابتدای کار عکس مدل مدنظرتان را نشان بدهید تا مژه‌کار بهتر بتواند در تصمیم‌گیری راهنمایی‌تان کند.

۳. برای اکستنشن‌های بلندتر به تعداد مژه‌های بیشتری نیاز است

کاشت مژه - برای اکستنشن‌های بلندتر به تعداد مژه‌های بیشتری نیاز است

اگر مژه‌های خیلی بلندی می‌پسندید باید تعداد مژه‌های بیشتری بکارید، چراکه اکستنشن‌های بلند درصورت تعداد کم خیلی پراکنده و خلوت به‌نظر می‌رسند و حتی از مژه‌های طبیعی‌تان هم کم‌حجم‌تر جلوه خواهند کرد.

۴. تا ۱۲ ساعت نباید به صورت‌تان آب بزنید

پس از کاشت مژه حداقل تا ۱۲ ساعت نباید به صورت‌تان آب بزنید تا چسب‌ها خوب خشک شوند. عرق کردن و اشک‌ ریختن، شنا و صورت‌شستن هم ممنوع! اگر چسب مژه خوب خشک نشود، ممکن است حل شود و به داخل چشم راه پیدا کند یا درصورت بالابودن دمای بدن تبخیر شود و سوزش و قرمزی چشم را به‌دنبال داشته باشد.

۵. کاشت مژه و ترمیم آن در درازمدت اقدامی هزینه‌بر است

کاشت مژه و ترمیم آن در درازمدت اقدامی هزینه‌بردار است

با اکستنشن مژه‌ همیشه طوری به‌نظر می‌رسید که انگار ریمل زده‌اید. شاید پیش خودتان فکر کنید که چون نیازی نیست روی مژه‌های اکستنشن ریمل بزنید (ریمل به اکستنشن‌ مژه آسیب می‌زند)، پس با کاشت مژه از هزینه‌های لوازم آرایشی‌تان کم می‌شود. اما واقعیت چیز دیگری است! هزینه‌ی خرید اکستنشن جنس خوب و انجام کاشت پیش مژه‌کار حرفه‌ای کم نیست. ضمنا این را هم مدنظر داشته باشید که تقریبا هر چند هفته به ترمیم نیاز دارید، چراکه اکستنشن‌ها روی مژه‌های طبیعی چسبانده می‌شوند و وقتی مژه‌های طبیعی‌تان بلند شوند و بریزند باید دوباره به مژه‌کار مراجعه کنید تا جای اکستنشن‌های خالی را برای‌تان پر کند. البته هزینه‌ی ترمیم به تعداد مژه‌هایی که کاشته می‌شوند بستگی دارد. علاوه‌بر همه‌ی اینها ازلحاظ زمانی هم باید وقت بگذارید.

نکته‌ی دیگر اینکه هرچه موعد ترمیم را عقب بیندازید اکستنشن‌های بیشتری می‌ریزند و درنتیجه برای ترمیم به کاشت مژه‌های بیشتری نیاز خواهید داشت و این یعنی افزایش هزینه‌ی ترمیم. این را هم بدانید وقتی تعداد اکستنشن‌ها خیلی کم شوند، برخی مژه‌کارها دیگر کار ترمیم انجام نمی‌دهند و درعوض توصیه می‌کنند که چند اکستنشن باقی‌مانده را با حلال ویژه‌ی چسب بردارند و یک کاشت جدید برای‌تان انجام بدهند.

۶. با اکستنشن مژه مصنوعی دیگر نیازی نیست که همیشه آرایش چشم داشته باشید

گفتیم که با اکستنشن مژه طوری به‌نظر می‌رسید که انگار ریمل زده‌اید. اما جالب است بدانید که ردیف کاشت اکستنشن‌ها حالتی از خط چشم هم ایجاد می‌کند و به‌همین‌خاطر با کاشت مژه بدون خط چشم نیز چشمانی زیبا خواهید داشت. در وقت‌تان هم برای آرایش چشم‌ صرفه‌جویی می‌شود.

۷. با اکستنشن مژه کشیدن خط چشم سخت‌تر می‌شود

تراکم و فر زیاد مژه‌های اکستنشن ممکن است جلوی دیدتان را برای کشیدن خط چشم بگیرد و درنتیجه نتوانید پشت پلک‌تان را خوب ببینید. از طرفی پاک‌کردن خط چشم هم خودش مسئله‌ای است. ازآنجاکه مالیدن چشم‌ها باعث شل‌شدن و ریزش مژه‌های طبیعی می‌شود، ممکن است موقع پاک‌کردن آرایش چشم‌، به‌ویژه با آرایش پاک‌کن‌های پایه‌روغنی، اکستنشن‌هایتان کنده شوند یا چسب‌شان در آرایش‌ پاک‌کن حل شود. بنابراین اگر اصرار به کشیدن خط چشم دارید، برای پاک کردنش از پدهای آرایش‌ پاک کن فاقد چربی استفاده کنید و پد را خیلی آرام به‌سمت پایین بکشید.

۸. مراقبت‌های روزانه از مژه‌های اکستنشن چندان هم بی‌زحمت نیست

کاشت مژه - برس مژه

مژه‌های اکستنشن معمولا بعد از خواب یا شستن صورت به‌هم می‌ریزند و گاهی هم شاید خرده‌ای چیزی لای‌شان گیر کند و درنتیجه نیاز به مرتب‌کردن و تمیزکردن داشته باشند. می‌توانید بعد از خواب یا حمام برای مرتب‌کردن مژه‌هایتان از برس‌های مخصوص مژه استفاده کنید. شب‌ها قبل از خواب هم می‌توانید برای تمیزکردن مژه‌هایتان از شامپوبچه‌ی رقیق‌شده استفاده کنید. پس می‌بینید که مژه‌های اکستنشن هم نیاز به تمیزکردن و مرتب‌کردن دارند، اما نباید مژه‌هایتان را بکشید، بمالید یا دست‌کاری کنید.

۹. اکستنشن مژه می‌تواند باعث مشکلات چشمی شود

البته که با اکستنشن مژه ظاهر محشری پیدا می‌کنید، اما آیا می‌دانید که کاشت مژه در برخی موارد می‌تواند باعث قرمزی و خارش چشم و حتی گاهی ایجاد ترشحات چشمی شود؟ درصورت بروز ناراحتی‌هایی ازاین‌قبیل باید چشم‌تان فورا معاینه شود و شاید لازم باشد که اکستنشن‌هایتان را بردارید.

بیماری چشمی پس از کاشت مژه گاهی بر اثر عفونت‌های باکتریایی به‌وجود می‌آید. یکی از دلایل ابتلا به عفونت های چشمی پس از کاشت مژه این است که مژه‌کار باید با بدون دستکش کارش را انجام دهد و همین مسئله می‌تواند احتمال انتقال عفونت‌ را افزایش دهد (پوشیدن دستکش در مژه‌کاری مانع انجام کار می‌شود). عفونت ممکن است از راه‌های دیگری هم منتقل شود. مثلا شاید خود اکستنشن‌ها آلوده باشند. این احتمال هم وجود دارد که عفونت از دست خودتان بر اثر مالش چشم‌ها منتقل شود. خلاصه عفونت از هر راهی که منتقل شده باشد، احتمالا دکتر برای‌تان قطره‌ی چشمی آنتی‌بیوتیکی یا داروهای دیگر تجویز خواهد کرد و شاید هم لازم باشد درصورت برطرف‌نشدن مشکل‌تان، اکستنشن‌هایتان را بردارید.

برای کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های چشمی مژه‌کارها باید موارد زیر را رعایت کنند:

  • شستن دست‌ها قبل از شروع کار؛
  • پوشیدن ماسک؛
  • استفاده از روبالشی‌های بهداشتی؛
  • استریل‌کردن موچین‌ها؛
  • استفاده از برس‌های مژه‌ی یک‌بارمصرف.

ضمنا توجه داشته باشید که چشم برخی افراد به کاشت مژه واکنش نشان می‌دهد. براساس یک نظرسنجی آنلاین در ژاپن، ۲۶/۵ درصد افرادی که تجربه‌ی کاشت مژه داشتند اعلام کردند که پس از انجام اکستنشن به واکنش‌هایی همچون قرمزی، سوزش، خارش و تورم پلک دچار شدند. چنین واکنش‌هایی ممکن است بر اثر مواد محرک موجود در چسب‌ مژه همچون فرمالدهید ایجاد شوند. بنابراین بهتر است که کاشت مژه را فقط در سالن‌هایی انجام بدهید که از مواد استاندارد و چسب‌های فاقد مواد محرک استفاده می‌کنند.

وقتی برای مشاوره‌ی کاشت مژه می‌روید، حتما درمورد اینکه از چه چسبی استفاده خواهد شد، سؤال کنید. چسب‌های حاوی بوتیل‌سیانو‌اکریلات و اوکتیل‌سیانواکریلات می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند، چون هم وقتی خشک می‌شوند انعطاف‌پذیرند و هم به‌طور کلی نسبت به سایر چسب‌ها کمتر سمی هستند. اما به‌هرحال چسب مژه ماده‌ای شیمیایی است و چشم هم عضو حساسی از بدن است؛ به‌همین‌خاطر برخی چشم‌پزشک‌ها کلا با کاشت مژه موافق نیستند. علاوه‌بر همه‌ی اینها کاشت مژه به‌خاطر نوارچسب‌های نگهدارنده‌ی پلک که در طول انجام اکستنشن استفاده می‌شوند با خطر خراش مُلتَحِمه (تخریب غشای پوشاننده‌ی کره‌ی چشم) همراه است.

بنابراین اگر پس از کاشت مژه علائم غیرطبیعی داشتید، بهتر است به مژه‌کارتان رجوع کنید تا اکستنشن‌هایتان را بردارد. با وجود اکستنشن‌ها شاید برای پزشک تشخیص اینکه علائم‌تان ناشی از عفونت باکتریایی یا آلرژی یا ترکیب هر دوی اینهاست سخت باشد، اما با برداشتن اکستنشن‌ها علت مشکل‌تان سریع‌تر مشخص خواهد شد.

۱۰. اکستنشن مژه نباید باعث شکستن مژه‌های طبیعی شود

اکستنشن مژه نباید باعث شکستن مژه‌های طبیعی خودتان شود، مگر اینکه مژه‌کار مژه‌های نازک و شکننده‌تان را با اکستنشن‌های زیاد سنگین کند!

۱۱. عوارض دقیق کاشت مکرر مژه هنوز مشخص نیست

هنوز اطلاعات جامعی درخصوص تأثیر کاشت مکرر مژه روی سلامتی مژه‌های طبیعی (مثلا بلندی مژه، میزان رشد یا سلامتی درازمدت مژه‌ها) در دست نیست. بااین‌حال عده‌ای از پزشکان معتقدند که کاشت‌ مکرر مژه موجب آلوپسی کششی می‌شود، به این معنی که ممکن است مژه‌های طبیعی‌تان بر اثر تحمل دائم وزن اکستنشن‌ها بریزند.

۱۲. بعید نیست علی‌رغم همه‌ی هزینه‌ها و خطرات احتمالی به داشتن مژه‌های اکستنشن اعتیاد پیدا کنید

کاشت مژه - مژه‌های اکستنشن

کاشت مژه به‌قدری روی زیبایی چهره تأثیر دارد که بعید نیست معتاد این کار شوید! برخی خانم‌ها علی‌رغم همه‌ی هزینه‌ها و خطرات احتمالی کاشت مژه، حتی پس از چند تجربه‌ی ناموفق و درگیری با مشکلاتی همچون عفونت‌های چشمی، حاضر به زندگی با مژه‌های طبیعی خودشان نیستند.

به‌هرحال اگر تصمیم به کاشت مژه دارید، حتما این کار را نزد مژه‌کاری حرفه‌ای و در سالن‌های بهداشتی انجام بدهید و همچنین اطمینان حاصل کنید که از اکستنشن و چسب استاندارد و باکیفیتی برای‌تان استفاده شود.


در ادامه بخوانید: تقویت ابرو؛ ۱۰ نکته موثر و فوری برای پرپشت کردن ابرو
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع cosmopolitan.com
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.