سفر به مجارستان؛ ۲۳ جاذبه گردشگری مجارستان که حتما باید ببینید

0

مجارستان کشوری با پیشینه‌ی تاریخی و سنت‌های فرهنگی غنی و داشتن جاذبه‌های فرهنگی و بناهای تاریخی و موزه‌های فراوان یکی از زیباترین مقاصد گردشگری و از جاهای دیدنی اروپا محسوب می‌شود. اگر در تدارک سفر به مجارستان هستید، در این مقاله چطور با ما همراه باشید تا شما را با جاهای دیدنی مجارستان آشنا کنیم.

۱. تالار بازار بزرگ

مجارستان بازارهای زیادی دارد، اما تالار بازار بزرگ بوداپست معروف‌ترین‌شان است. این مرکز خرید چندطبقه در ساختمانی به‌سبک نئوگوتیک و نزدیک کرانه‌های دانوب قرار دارد. در اینجا به انواع محصولات کشاورزی محلی و بسیاری تولیدات دیگر دسترسی خواهید داشت.

سفر به مجارستان - بازار بزرگ

رونیکس

میوه و سبزیجات تازه و گوشت در طبقه‌ی همکف فروخته می‌شود و سوغاتی‌فروشی‌ها (سِت شطرنج مجاری هم می‌فروشند) و کافه‌ها در طبقات بالایی مستقرند. ماهی‌فروشی‌ها و مغازه‌های متفرقه هم در طبقه‌ی زیرزمین واقع‌اند. حتی اگر قصد خرید ندارید، باز پیشنهاد می‌کنیم در سفر به بوداپست به اینجا بیایید و از دیدن شلوغی و هیاهوی بازار کِیف کنید. ضمنا این بازار هر روز به‌جز یکشنبه‌ها باز است.

۲. کنیسه‌ خیابان دوهنی

سفر به مجارستان - کنیسه‌ی خیابان دوهَنی

یکی از جاهای دیدنی در سفر به مجارستان کنیسه‌ی خیابان دوهَنی (Dohány) در بوداپست است که یکی از بزرگ‌ترین پرستشگاه‌های یهودیان خارج از اسرائیل است. ساختمان قدیمی کنیسه در زمان جنگ جهانی دوم بمباران شد و به‌دست نازی‌ها افتاد و سپس در دهه‌ی ۱۹۹۰ رسما بازسازی و احیا شد. در باغ این کنیسه بید مجنونی مصنوعی وجود دارد که روی برگ‌های فلزی‌اش اسامی تعدادی از قربانیان هولوکاست حک شده است. در اینجا یادبود دیگری را هم خواهید که به رائول والِنبِرگ، دیپلمات سوئدی، اختصاص دارد، کسی که توانست جان صدها یهودی مجاری را در جنگ جهانی دوم نجات دهد. ضمنا یادتان باشد در اینجا که ساک یا کیف‌دستی بزرگ نمی‌توانید با خودتان داخل ببرید و کیف‌دستی‌های کوچک را هم شاید پیش از ورودتان بگردند. این کنیسه بیشتر روزها به‌جز شنبه‌ها باز است.

۳. حمام غار

سفر به مجارستان - حمام غار

حمام غار واقع در میشکولس-تاپولسا (Miskolc-Tapolca) یکی از آن دیدنی‌هایی است که اگر اهل آب‌گرم و اِسپا باشید، حتما خوش‌تان خواهد آمد. این حمام آب‌گرم داخل غاری طبیعی قرار دارد و برای ورود به آن هم حتما باید از داخل آب بگذرید. آب این حمام سرشار از مواد معدنی و دمای آن هم همیشه ۳۰ سانتی‌گراد است و گفته می‌شود که برای سلامتی خوب است. از قرن هفدهم حمام‌های آب‌گرم از جاذبه‌های گردشگری این منطقه بودند، اما تازه پس از ساخت مجموعه‌ی حمام‌های جدید در دهه‌ی ۱۹۴۰ به شهرت جهانی رسیدند. علاوه‌بر استخرهای مختلف خدمات اِسپا هم در محل ارائه می‌شود. این حمام در تمام طول سال به‌جز ژانویه باز است.

۴. دریاچه‌ بالاتون

سفر به مجارستان - دریاچه بالاتون

دریاچه‌ی بالاتون (Balaton) بزرگ‌ترین دریاچه‌ی اروپای مرکزی و از پربازدیدترین نقاط گردشگری مجارستان است. تابستان‌ها بسیاری از مجاری‌ها به اینجا می‌آیند و از سواحل آفتاب‌خیز دریاچه لذت می‌برند. در این دریاچه علاوه‌بر شنا امکان ماهیگیری و قایقرانی هم وجود دارد. کرایه‌ی کشتی‌های تفریحی کوچک نیز امکان‌پذیر است. زمستان‌ها هم برای اسکی و ماهیگیری در یخ به این دریاچه می‌آیند.

۵. فستیوال بوشویرش

سفر به مجارستان - فستیوال بوشویَرَش

فستیوال بوشویَرَش (Busójárás) شش روز مانده به چهارشنبه‌ی خاکستر برگزار می‌شود. در این فستیوال مردم صورتک‌های شیطانی می‌پوشند و در شهر رژه می‌روند. عده‌ای معتقدند که پیشینه‌ی این فستیوال در تلاش قدیمیان برای ترساندن و دورکردن مهاجمان ریشه دارد و عده‌ی دیگر هم بر این باورند که فستیوال بوشویَرَش از سنت مشرکان برای ترساندن زمستان ریشه گرفته است. در این فستیوال می‌توانید علاوه‌بر دیدن صورتک‌های متنوع از انواع موسیقی‌ و غذاهای محلی هم لذت ببرید. این فستیوال در شهر کوچک موهَچ (Mohács) برگزار می‌شود و زمان برگزاری آن نیز به تاریخ عیدپاک بستگی دارد.

۶. کروزسواری در رودخانه‌ دانوب

سفر به مجارستان - کروزسواری در رودخانه دانوب

قرن‌ها رودخانه‌ی دانوب شریان حیاتی مجارستان و بسیاری دیگر از مناطق اروپای مرکزی و شرقی بوده است. برای اینکه شهر را از نمای دور ببینید، می‌توانید با یکی از کشتی‌های کروز در حاشیه‌ی رودخانه همراه شوید و تجربه‌ای فراموش‌نشدنی را در سفرتان رقم بزنید. بسته به بلیتی که خریداری می‌کنید، می‌توانید چند ساعت یا حتی تمام روز را با کشتی‌های کروز روی رودخانه‌ی دانوب در گردش باشید. کشتی‌های کروز هر روز روی رودخانه‌ی دانوب در رفت‌وآمدند و بلیت‌شان را هم می‌توانید از مراکز مخصوصی که در حاشیه‌ی رودخانه مستقرند تهیه کنید.

۷. مسجد پاشا قاسم

سفر به مجارستان - مسجد پاشا قاسم

ساختمان این مسجد در اواخر نیمه‌ی دوم قرن شانزدهم، زمانی که کشور تحت سلطه‌ی امپراتوری عثمانی قرار داشت، بنا شد. این بنا از همان ابتدا به‌قصد مسجد طراحی شده بود، اما در سال ۱۷۶۶ مناره‌ی مسجد توسط یسوعیان برداشته شد و اکنون نیز به‌عنوان کلیسای کاتولیک استفاده می‌شود. این بنا واقع در شهر تاریخی پیچ (Pécs) یکی از عالی‌ترین نمونه‌های معماری ترکی در کل مجارستان است. هنوز هم می‌توانید در قسمت‌های خاصی از ساختمان علی‌رغم تغییر مسجد به کلیسا شاهد نوشته‌های قرآنی باشید. تزئینات داخلی کلیسا نیز به دیدن‌شان می‌ارزند. گردشگران زمان‌هایی که مراسم مذهبی کلیسا در جریان باشد، نمی‌توانند داخل شوند.

۸. ساختمان پارلمان

سفر به مجارستان - ساختمان پارلمان

ساختمان پارلمان مجارستان به‌عنوان یکی از زبانزدترین نمونه‌های سبک معماری احیای گوتیک شناخته می‌شود. این بنا در کرانه‌ی رودخانه‌ی دانوب قرار دارد و درحال‌حاضر بزرگ‌ترین ساختمان مجارستان و بلندترین ساختمان بوداپست است. صدها منار مخروطی و طاق دورتادور گنبد مرکزی بنا را تزئین کرده‌اند. این بنا رو به میدانی بزرگ قرار دارد که اغلب صحنه‌ی گردهمایی‌های سیاسی است. شب‌ها این بنا به‌خاطر نورپردازی حرفه‌ای جلوه‌ی شکوهمندانه‌تری پیدا می‌کند. ضمنا قسمت‌هایی از داخل ساختمان برای بازدید عموم آزاد است.

۹. کاخ گودولو

سفر به مجارستان - کاخ گودولو

کاخ گودولو (Gödöllő) در قرن هجدهم به‌عنوان منزلی برای یکی از خانواده‌های اشرافی مجارستان بنا شد. این کاخ پس از درگذشت آخرین عضو صاحب کاخ در اواسط قرن نوزدهم توسط خاندان سلطنتی خریداری شد. فرانتس یوزف اول، فرمانروای اتریش-مجارستان، و همسرش الیزابت، مشهور به سی‌سی، تابستان‌ها در این کاخ اقامت داشتند. این کاخ در دوران کمونیست شدیدا افت کرد و بعضی اتاق‌ها هم به‌عنوان سرای سالمندان استفاده می‌شدند. کار بازسازی و احیای این بنا اکنون به‌اتمام رسیده و برای بازدید گردشگران باز است. پارک کاخ و محوطه‌ی اطرافش هم هر روز باز است، اما اگر هوا خوب نباشد، قسمت‌هایی از محوطه را می‌بندند.

۱۰. پارک ملی هورتوبگ

سفر به مجارستان - پارک ملی هورتوبَگ

پارک ملی هورتوبَگ (Hortobágy) بخشی از جلگه‌های بزرگ مجارستان و نیز بزرگ‌ترین طبیعت حفاظت‌شده‌ی کل کشور است که دیدن آن در سفر به مجارستان به علاقه‌مندان طبیعت توصیه می‌شود. هورتوبَگ را علاوه‌بر مناظر شگفت‌انگیزش به‌خاطر میراث فرهنگی آن می‌شناسند. در این منطقه سنت کشاورزی پیشینه‌ی دورودرازی دارد و می‌توانید روند تکامل کشاورزی مجاری‌ها را ببینید. بسیاری از گله‌داران این منطقه هنوز به کار پرورش نژادهای کمیاب مشغول‌اند. در قسمت‌هایی از پارک نیز می‌توانید شاهد حیات‌وحش ازجمله جمعیت کوچکی از اسب‌های نادر و نیمه‌وحشی شِوالسکی و گونه‌های گیاهی کم‌نظیر باشید.

۱۱. گورستان شوپیانی

سفر به مجارستان - گورستان شوپیانی

گورستان شوپیانی (Sopianae) در قرن چهارم در شهر پیچ که در زمان امپرتوری رم شوپیانی نام داشت بنا شد. این گورستان از سنگرهای مهم مسیحیان بود و تلفیقی از حضور مسیحیان و رمی‌ها را در خود به‌یادگار دارد. نقاشی‌های دیواری و تابوت‌های سنگی این گورستان گوشه‌ای از هنر مسیحیان آن دوران را نشان می‌دهند. با افزایش شمار مردگان شهر آرامگاه‌های دیگری هم در اطراف شهر احداث شدند که ازلحاظ اهمیت فرهنگی به‌پای گورستان شوپیانی نمی‌رسند. گفتنی است که این گورستان در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به‌ثبت رسیده است.

۱۲. غارهای آگتلک کارست

سفر به مجارستان - غارهای آگتِلِک کارست

کلا هشت جاذبه‌ی گردشگری مجارستان به‌ فهرست میراث جهانی یونسکو راه پیدا کرده‌اند که غارهای پارک ملی آگتِلِک کارست (Aggtelek Karst) هم در این فهرست جای دارند. اما از بین جاذبه‌های طبیعی مجارستان فقط همین غارها موفق به‌ثبت در یونسکو شده‌اند. داخل این غارها صفی دیدنی از اِستالاکتیت‌ها و اِستالاگمیت‌ها را خواهید دید که بعضی‌هایشان ازجمله بزرگ‌ترین اِستالاکتیت‌های اروپا به‌شمار می‌روند. به‌خاطر وجود ترکیبات معدنی غنی در زمین‌های بالای غار در اینجا شاهد اَشکال جالبی از صخره‌ها نیز خواهید بود. اگر امکانش را داشتید، از غارهای یخی اسلواک کارست هم که (Slovak Karst) که به آن‌سوی مرزهای مجارستان و کشور اسلواکی تعلق دارند نیز دیدن کنید.

۱۳. باسیلیکای استرگوم

سفر به مجارستان - باسیلیکای اِستِرگوم

باسیلیکای اِستِرگوم (Esztergom) یکی از بزرگ‌ترین ساختمان‌های مجارستان در خارج از بوداپست است. در این کلیسا می‌توانید بزرگ‌ترین نقاشی روی بوم جهان را هم ببینید. این شاهکار هنری به گیرولامو مایکل‌آنجلو گریگولِتی تعلق دارد و قطعا به دیدنش می‌ارزد. دخمه‌ی این کلیسا نیز بسیار جالب‌توجه است. این دخمه‌ی وسیع در قرن نوزدهم و به‌سبک مصری بنا شد و تعدادی از اسقف‌های اعظم و روحانیون رده‌بالا در این محل دفن‌اند. ازجمله‌ی این شخصیت‌های معروف می‌توان از کاردینال میندسِنتی نام برد که به‌دنبال اخذ پناهندگی سیاسی توانست در دوران کمونیست به‌مدت ۱۵ سال در سفارتخانه‌ی آمریکا در بوداپست زندگی کند.

۱۴. صومعه‌ی پانونهالما

سفر به مجارستان - صومعه پانونهالما

صومعه‌ی پانونهالما (Pannonhalma) در سال ۹۹۶ بنا شد و از آن زمان تا کنون همچنان پابرجاست. درحال‌حاضر حدود ۵۰ راهب در این صومعه سکونت دارند. این صومعه، کالج الهیات و مدرسه‌ی شبانه‌روزی پسرانه هم دارد و قدیمی‌ترین متن دست‌نویس مجاری نیز در همین‌جا نگه‌داری می‌شود. راهبان این صومعه از همان ابتدای تأسیس به تهیه‌ی شراب می‌پرداختند و پس از اینکه در دوران کمونیست تاکستان‌ها و زمین‌هایشان در دهه‌ی ۱۹۴۰ مصادره شدند، به‌تازگی سنت شراب‌سازی‌شان را مجددا از سر گرفتند.

۱۵. قلعه‌ ویشگرد

سفر به مجارستان - قلعه ویشِگرَد

بقایای قلعه‌ی ویشِگرَد (Visegrád) در بالای تپه‌ای با چشم‌انداز شهر قرار دارد و به بالارفتن از تپه و دیدنش می‌ارزد. بخش‌های اولیه‌ی این قلعه در قرن سیزدهم به‌دستور بیلای چهارم، پادشاه مجارستان بنا شد. پادشاه با ساخت این قلعه قصد داشت سرزمینش را در کرانه‌های دانوب مقاوم‌تر کند تا جلوی حملات بیگانگان از سوی رودخانه را بگیرد. این قلعه‌ بعدها به کاخ تابستانی پادشاه ماتیاس کوروینوس تبدیل شد، کسی که مجاری‌ها اغلب از او به‌عنوان بزرگ‌ترین فرمانروای کشورشان یاد می‌کنند.

۱۶. فستیوال موسیقی سیگت

سفر به مجارستان - فستیوال سیگِت

فستیوال موسیقی سیگِت (Sziget) هرساله عده‌ی زیادی از مجاری‌ها و گردشگران بین‌المللی را به جزیره‌ی اوبودای بوداپست واقع در وسط دانوب می‌کشاند. در این فستیوال می‌توانید شاهد مجموعه‌ای از نمایش‌های موزیکال با ژانرهای موسیقایی متنوع باشید. هنرمندان سرشناسی در این فستیوال حاضر می‌شوند و تمامی بلیت‌ها هم معمولا در مدت کوتاهی پس از اعلام برنامه‌های فستیوال به‌فروش می‌روند.

۱۷. دهکده‌ هولوکو

سفر به مجارستان - دهکده هولوکو

دهکده‌ی هولوکو (Hollókő) به‌خاطر معماری منحصربه‌فرد و سنت‌ها و میراث فرهنگی ارزشمندش جزو جاذبه‌های ثبت‌شده در یونسکوست. مردم این دهکده به قوم پالوک که قرن‌ها در این منطقه سکونت داشته‌اند تعلق دارند و بسیاری از سنت‌های قدیمی‌شان را هنوز حفظ کرده‌اند. در این دهکده می‌توانید سبک زندگی‌ روستاییان منطقه را پیش از انقلاب کشاورزی ببینید. جالب است بدانید که اهالی اینجا هنوز هم کارهای تعمیر و نگه‌داری و نیز کشاورزی‌شان را به همان سبک قرن‌های هجدهم و نوزدهم انجام می‌دهند.

۱۸. کلیسای بزرگ

سفر به مجارستان - کلیسای بزرگ

کلیسای بزرگ در دِبرِسِن (Debrecen) بزرگ‌ترین کلیسای پروتستان مجارستان است. این کلیسا در اوایل قرن نوزدهم و به‌سبک نئوکلاسیک بنا شد و بعدها عناصر معماری باروک نیز در قسمت‌هایی از بنا همچون سقف‌ برج‌ها اضافه شدند. اگر زحمت بالارفتن از ۲۱۰ پله‌ی برج غربی کلیسا را به‌جان بخرید، درعوض از چشم‌اندازی زیبا بهره‌مند خواهید شد و می‌توانید شهر را زیر پای‌تان ببینید. ناقوس راکوتزی (Rákóczi) نیز که در همین برج نصب است بیش از پنج تُن وزن دارد و بزرگ‌ترین ناقوس موجود در کل کشور است.

۱۹. دروازه‌ ایمان

سفر به مجارستان - دروازه ایمان

دروازه‌ی ایمان که به‌اسم دروازه‌ی وفاداری هم شناخته می‌شود، واقع در شهر شوپرون (Sopron)، درگاهی مجسمه‌ای به‌سبک باروک است که زیر برج قرن دوازدهمی فایِرواچ قرار دارد. مجسمه‌ی بالای درگاه مردم شوپرون را درحال ستایش و تمجید شخصیت خداگونه‌ی هانگاریا نشان می‌دهد. مردم شوپرون طی همه‌پرسی‌ای که به‌دنبال «پیمان تریانون» برگزار شد، نخواستند به خاک اتریش بپیوندند و این مجسمه هم یادبود همان تصمیم است. اکثریت شهروندانی که در این همه‌پرسی شرکت کردند، تصمیم گرفتند که به کشورشان وفادار بمانند و بنابراین شهر شوپرون همچنان جزو خاک مجارستان باقی ماند.

۲۰. پارک ممنتو

سفر به مجارستان - پارک مِمِنتو

پارک مِمِنتو (Memento) واقع در حومه‌ی بوداپست به نمایش یادبودها و مجسمه‌های کمونیستی‌ای که در آن دوران در جای‌جای شهر دیده می‌شدند اختصاص دارد. بسیاری از این مجسمه‌ها را خود مردم به‌دنبال فروپاشی رژیم کمونیست در سال ۱۹۸۹ پایین کشیدند. این پارک در سال ۱۹۹۳ افتتاح شد تا بخش مهمی از تاریخ مجارستان را حفظ کند. علاوه‌بر مجسمه‌های آن دوران موزه‌ی کوچکی هم در این پارک وجود دارد که درمورد زندگی تحت رژیم‌های کمونیستی اطلاعات می‌دهد.

۲۱. غارهای لیلافورِد

سفر به مجارستان - غارهای لیلافورِد

در نزدیکی شهر اِسپای لیلافورِد (Lillafüred) سه غار معروف وجود دارد که برای دیدن‌شان باید پای پیاده‌روی داشته باشید. در غار پِتوفی (Petőfi) می‌توانید بقایای فسیل‌شده‌ی گونه‌های گیاهی خیلی قدیمی و مجموعه‌ی جالبی از تشکیلات آهکی را ببینید. در غار ایشتوَن (István) هم شاهد دسته‌های اِستالاکتیت‌ها و اِستالاگمیت‌ها خواهید بود. متأسفانه برخی از این میراث‌های طبیعی طی جنگ جهانی اول آسیب دیدند. غاز سِلِتا (Szeleta) هم هست که در فاصله‌ی دورتری قرار دارد و چندان گردشگری نیست. ضمنا باستان‌شناسان تعدادی مصنوعات ماقبل‌‌تاریخ هم در این منطقه پیدا کرده‌اند.

۲۲. قلعه‌ اگر

سفر به مجارستان - قلعه اِگِر

قلعه‌ی اِگِر (Eger) که با الهام از استحکامات سبک ایتالیایی ساخته شده است در گذشته یکی از نخستین خطوط دفاعی مجارستان در نواحی شمالی کشور بود. در سال ۱۵۵۲ ارتش ۴۰ هزار نفره‌ی ترک‌های عثمانی به این قلعه حمله کردند، اما این قلعه پابرجا ماند و بیشتر ساکنانش هم جان سالم به‌در بردند. اما محاصره‌ی دیگر قلعه در سال ۱۵۹۶ با پیروزی ترک‌ها خاتمه یافت. هنوز هم می‌توانید در قسمت‌هایی از قلعه نشانه‌هایی از ترک‌ها را ببینید. ضمنا قسمتی از قلعه نیز بعدها توسط اتریشی‌ها بمباران شد.

۲۳. تپه های بودا

سفر به مجارستان - تپه‌ های بودا

تپه‌های بودا (Buda) در نیمه‌ی غربی مجارستان قرار دارند و جزو سرسبزترین و تمیزترین نقاط کشور محسوب می‌شوند. در این منطقه مسیرهای مختلفی برای دوچرخه‌سواری و راه‌نوردی در طبیعت وجود دارد. سختی این مسیرها هم در حد آسان تا متوسط است. همچنین می‌توانید با راه‌آهن بچه‌ها همراه شوید. این راه‌آهن کلا به‌دست بچه‌های ۱۰ تا ۱۴ ساله اداره می‌شود. فقط کافی است خودتان را به بالاترین نقطه‌ی این تپه‌ها برسانید تا با چشم‌انداز بی‌نظیری روبه‌رو شوید که هرگز از یادتان نخواهد رفت.

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع thecrazytourist.com
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.