جاهای دیدنی نروژ؛ ۲۵ جاذبه گردشگری یکی از مرفه‌ترین کشورهای جهان

0

نروژ یکی از خوش‌منظره‌ترین کشورهای اروپا و جهان است که با داشتن طبیت بکر و زیبا، جنگل‌های سرسبز و دیدنی و قرار گرفتن در مدار شمالگان به سرزمین آب‌دره‌ها و شفق‌های قطبی شهرت دارد و جزو بهترین و مرفه‌ترین کشورهای جهان برای زندگی نیز شناخته می‌شود. نروژ یکی از بهترین مقاصد جهان برای علاقه‌مندان سفر و گردشگری به‌شمار می‌رود. با ما همراه باشید تا شما را با جاهای دیدنی نروژ آشنا کنیم.

۱. مسیرهای راه آهن

نروژ دارای بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر خطوط ریلی با مناظر شگفت‌انگیز است. پیشنهاد می‌کنیم در سفر به نروژ حتما در یکی از مسیرها سوار قطار شوید و این کشور را از زاویه‌ای متفاوت ببینید. ازجمله‌ی خوش‌منظره‌ترین مسیرهای راه‌آهن نروژ می‌توان به راه‌آهن بِرگِن (Bergen) و راه‌آهن دُوْره (Dovre) اشاره کرد.

جاهای دیدنی نروژ - مسیرهای راه‌آهن

راه‌آهن بِرگِن از فلات هاردانگِرْویدا (Hardangervidda) می‌گذرد و راه‌آهن دُوْره هم، مسیر اُسلو (Oslo) تا تروندهایم (Trondheim) را طی می‌کند.

۲. کوه فلوین

جاهای دیدنی نروژ - کوه فلویِن

کوه فلویِن (Floyen) قله‌ای ۳۹۹ متری با چشم‌انداز فوق‌العاده زیبای بِرگِن است. به‌راحتی می‌توانید با فونیکولار یا همان قطارهای کابلی خودتان را در عرض فقط ۸ دقیقه به بالای کوه برسانید و بِرگِن را در آن‌سوترها از زاویه‌ای متفاوت ببینید. در بالای کوه محوطه‌ی مخصوصی برای ایستادن و حظ‌بردن از مناظر اطراف وجود دارد. اگر هم قطارسواری باب میل‌تان نیست، می‌توانید از مسیرهای راه‌نوردی و دوچرخه‌سواری خودتان را به بالای کوه برسانید. در آن بالا رستوران جالبی هم به‌اسم فلویِن فولک (Floyen Folk) هست که به سِرو غذاهای محلی و اجرای موسیقی‌ سنتی شهرت دارد.

۳. کلیسای جامع اسلو

جاهای دیدنی نروژ - کلیسای جامع اُسلو

کلیسای جامع اُسلو یکی از جاهای دیدنی نروژ و پایتخت آن به‌شمار می‌رود که قدمت آن به قرن یازدهم می‌رسد. این کلیسا به‌سبک باروک ساخته شده و جزو قدیمی‌ترین کلیساهای کل کشور است. همان‌طور که انتظار می‌رود، این کلیسا رویدادهای تاریخی مهمی را به خود دیده است و شما هم می‌توانید با بازدید از اینجا سفری در تاریخ داشته باشید. ازجمله دیدنی‌های کلیسای جامع اُسلو عبارت‌اند از اُرگ کلیسایی بزرگ، منبر مجلل و نقاشی‌های سقفی رنگارنگ.

۴. مسیرهای آبی

جاهای دیدنی نروژ - مسیرهای آبی

در نروژ علاوه‌بر قطارسواری، کشتی‌سواری خصوصا با کشتی‌های هورتیگروتِن (Hurtigruten) شدیدا توصیه می‌شود. با این کشتی‌ها همراه شوید تا شما را به نقاط بکرتری از نروژ ببرند. می‌توانید در بِرگِن بلیت بخرید و از آنجا تا شهر کوچک کیرکِنس (Kirkenes) را در ۱۲ روز فراموش‌نشدنی طی کنید. البته طی این مسیر در تعدادی از بندرگاه‌های نروژ توقفی کوتاه خواهید داشت.

۵. منطقه‌ی گیرانگرفیورد

جاهای دیدنی نروژ - منطقه‌ی گِیرانگِرفیورد

گِیرانگِرفیورد (Geirangerfjord) بخشی از شبکه‌ی آب‌دره‌های نروژ است که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به‌ثبت رسیده است. این منطقه وسعت زیادی دارد و یکی از زیباترین قسمت‌های آن آلِسوند (Alesund) در شمال است که بیشتر به‌خاطر مناظر یخی‌اش شهرت دارد. ازجمله سایر قسمت‌های دیدنی این منطقه می‌توان به سونیلْوْس‌فیورد (Sunnylvsfjord) اشاره کرد که آن هم یکی از زیباترین چشم‌اندازهای منطقه را دارد. قله‌ی دالسنیبا (Dalsnibba) نیز در همین منطقه با ۱٬۴۷۶ متر ارتفاع از جلوه‌ی باشکوهی برخوردار است. برای اینکه تمام نقاط دیدنی این منطقه را ببینید، می‌توانید با تورهای داخلی نروژ همراه شوید.

۶. کلیسای جامع شمالگان

جاهای دیدنی نروژ - کلیسای جامع شُمالگان

کلیسای جامع شُمالگان یا قطب‌ شمال واقع در شهر ترومسو در سال ۱۹۶۵ تأسیس شد و بنای آن اثر یان اینگ هُویگ (Jan Inge Hovig) معمار مشهور نروژی است. به‌عبارتی این کلیسا یکی از جدیدترین کلیساهای جامع نروژ است و به‌خاطر همین جدیدبودنش معماری متفاوتی دارد. ساختمان کلیسا از دور شبیه تکه‌ای یخ است و داخلش موزاییک‌های براق کار شده‌ است. نمای بیرونی آن نیز از شیشه است و صلیب بزرگی روی آن به‌چشم می‌خورد. خصوصا زمستان‌ها نمای چراغانی این کلیسا بسیار دیدنی است.

۷. قلعه‌ آکرشوس

جاهای دیدنی نروژ - قلعه‌ی آکِرشوس

قلعه‌ی آکِرشوس (Akershus) در سال ۱۲۹۹ یعنی در دوران قرون‌وسطی ساخته شد تا دیوار دفاعی اُسلو در برابر حملات بیگانگان باشد. این قلعه در طول سال‌های عمرش استفاده‌های گوناگونی داشته و در دوران‌های جدیدتر به‌عنوان زندان استفاده می‌شده است و اکنون نیز در دست وزارت دفاع نروژ است. در اینجا می‌توانید از سالن‌های ضیافت و عبادتگاه قلعه بازدید کنید و کلکسیون عتیقه‌جاتش را ببینید. پس اگر به آشنایی با تاریخ قدیم نروژ علاقه‌مندید، حتما سری به قلعه‌ی آکِرشوس بزنید.

۸. مدار شمالگان

جاهای دیدنی نروژ - مدار شُمالگان

آیا می‌دانستید که بیشترِ نروژ در مدار شُمالگان واقع است؟ یعنی اینکه نروژ یکی از بهترین جاهای دنیا برای دیدن خورشید نیمه‌شب است. این پدیده‌ی طبیعی هر سال نزدیک انقلاب تابستانی (اوج ارتفاع خورشید در یکی از نیمکره‌های عرضی (شمالی یا جنوبی) کره زمین و در نتیجه طولانی‌ترین روز سال در آنجاست) اتفاق می‌افتد و خورشید کلا غروب نمی‌کند و دائم روز است. ضمنا مدار شُمالگان به پدیده‌ی شفق قطبی معروف است که بر اثر ورود ذرات ناشی از خورشید به اتمسفر زمین ایجاد می‌شوند.

۹. جاده‌ اقیانوس اطلس

جاهای دیدنی نروژ - جاده‌ی اقیانوس اطلس

سفر در جاده‌ی اقیانوس اطلس یکی از فراموش‌نشدنی‌ترین تجربه‌های نروژگردی است. این جاده‌ی خوش‌منظره حدود ۸ کیلومتر طول دارد و در طول مسیر از دهکده‌های ماهی‌گیری و نقاط دیدنی‌ای همچون کلیساهای قدیمی می‌گذرد. این مسیر ابتدا قرار بود جزو خطوط ریلی کشور باشد، اما این پروژه متوقف شد و بعدها دولت تصمیم به ساخت جاده گرفت. این جاده جزو میراث فرهنگی نروژ است و قطعا به دیدنش می‌ارزد.

۱۰. کوه های لینگن آلپ

جاهای دیدنی نروژ - کوه‌های لینگِن آلپ

کوه‌های لینگِن آلپ واقع در مدار شُمالگان ۹۰ کیلومتر طول و تا مرز نروژ با سوئد ادامه دارند و یکی از جاذبه‌های گردشگری در سفر به نروژ محسوب می‌شود. این منطقه پر از آب‌دره، یخچال‌های طبیعی، رودخانه‌ها و قله‌هایی است که چشم‌اندازهای خیره‌کننده‌ای دارند. در اینجا می‌توانید سورتمه‌سواری و برف‌پیمایی کنید و شانس دیدن شفق قطبی را هم داشته باشید. از دیگر تفریحات رایج در این منطقه می‌توان به اسکی و صخره‌نوردی اشاره کرد. ضمنا بلندترین قله‌ی کوه‌های لینگِن آلپ قله‌ای به‌اسم جیکواره (Jiekkevarre) است که ۱٬۸۳۳ متر ارتفاع دارد.

۱۱. موزه‌ی کن-تیکی

جاهای دیدنی نروژ - موزه‌ی کُن-تیکی

موزه‌ی کُن-تیکی (Kon-Tiki) واقع در اُسلو محل نگهداری یادبودهایی از تور هِیِردال (Thor Heyerdahl) سیاح معروف نروژی است. در این موزه سالن‌های مختلفی وجود دارد که به اکتشافات گوناگون هِیِردال اختصاص یافته‌اند. در اینجا همچنین می‌توانید از غاری دیدنی به‌طول ۳۰ متر بازدید کنید. اگر به زمین‌شناسی علاقه‌مندید، پس حتما سری به این موزه بزنید. در اینجا نمایشگاه زیرآبی جالبی نیز هست که کوسه‌نهنگ دارد. رستوران این موزه نیز به‌خاطر سِرو غذاهای سنتی نروژ ازجمله کاسِرول ماهی کُن-تیکی شهرت دارد.

۱۲. پارک مجسمه‌ی ویگلاند

جاهای دیدنی نروژ - پارک مجسمه‌ی ویگِلاند

پارک مجسمه‌ی ویگِلاند (Vigeland) به نمایش آثار گوستاو ویگِلاند، مجسمه‌ساز معروف نروژی، اختصاص دارد. این پارک بزرگ‌ترین پارکی است که به آثار انفرادی هنرمندی خاص اختصاص یافته است. در این پارک، ۲۰۰ اثر برنزی و گرانیتی وجود دارد و خود پارک هم شامل بخش‌های مختلفی ازجمله زمین‌ بازی بچه‌ها و دروازه‌ی اصلی است. بیشتر آثار این هنرمند برجسته احساسات پیچیده‌ی انسانی را نمایش می‌دهند. اگر هم مجسمه‌های اسکلتی‌ای را دیدید که در میان شاخ‌وبرگ درختان لانه کرده‌اند، تعجب نکنید.

۱۳. موزه‌ مونک

جاهای دیدنی نروژ - موزه‌ی مونک

اِدوارد مونک (Munch) یکی از معروف‌ترین شخصیت‌های هنری تاریخ نروژ است که آثارش به‌سبک نمادگرایی مشهورند. این موزه از سال ۱۹۶۳ آغاز به‌کار کرد و از ۱٬۲۰۰ اثر نقاشی مونک به‌اضافه‌ی ۴٬۵۰۰ طراحی و کلکسیونی بی‌نظیری از ۱۸ هزار پرینت نگهداری می‌کند. در این موزه آثاری همچون مجسمه و سنگ‌های لیتوگرافی نیز دیده می‌شوند. قسمتی از موزه هم به زندگی مونک اختصاص یافته است و نامه‌ها و کتاب‌هایش را نشان می‌دهد.

۱۴. موزه‌ کشتی وایکینگ

جاهای دیدنی نروژ - موزه‌ی کشتی وایکینگ

موزه‌ی کشتی وایکینگ یکی از دوست‌داشتنی‌ترین موزه‌های نروژ است که مصنوعات متنوعی از دوران وایکینگ‌ها را به‌نمایش می‌گذارد. این مصنوعات از قبرستان‌های محلی و کشتی‌های وایکینگ‌ها یافت شده‌اند. تعدادی از قایقی‌هایی که در این موزه وجود دارند، متعلق به قرن نهم تخمین زده شده‌اند و به‌خاطر بودن در زمین‌های زغال‌سنگ تقریبا خوب و سالم باقی مانده‌اند. معروف‌ترین‌شان هم قایق اُسِبِرگ (Oseberg) است که بنابر گفته‌ها، در عصر وایکینگ‌ها برای تدفین نجیب‌زادگان استفاده می‌شده است.

۱۵. موزه‌ تاریخ فرهنگی

جاهای دیدنی نروژ - موزه‌ی تاریخ فرهنگی

موزه‌ی تاریخ فرهنگی واقع در آب‌دره‌ی اُسلو تاریخ فرهنگی نروژ را از سال ۱۵۰۰ تا به امروز روایت می‌کند. در این موزه می‌توانید اشیای تاریخی مختلفی را از سراسر کشور ببینید. برای مثال می‌توان به چماقی چوبی متعلق به قرن سیزدهم اشاره کرد که در این موزه به‌نمایش گذاشته شده است. در قسمت‌های دیگری از موزه می‌توانید بازسازی‌شده‌ی خانه‌های سنتی نروژ و نمونه‌ی لباس‌های سامی‌ها (بومیان مناطق دوردست شمال اروپا) را ببینید. پس اگر به فرهنگ‌ عامه‌ی نروژ علاقه‌مندید، حتما سری به اینجا بزنید. رقص محلی و نمایشگاه‌های عکس و اسباب‌بازی از دیگر جاذبه‌های گردشگری این موزه‌ی تاریخی-فرهنگی‌اند.

۱۶. دهکده‌ گیرانگر

جاهای دیدنی نروژ - دهکده‌ی گِیرانگِر

دهکده‌ی گِیرانگِر مقابل صخره‌هایی سنگلاخی و شیب‌دار و در احاطه‌ی جنگل‌ها و مسیرهای آبی قرار دارد. این دهکده‌ی تماشایی واقع در نوار ساحلی بیشتر به خانه‌های رنگی‌رنگی‌اش شهرت دارد. در این دهکده یک بندر ماهیگیری نیز هست که در آنجا می‌توانید ماهیگیران محلی را ببینید. جالب است بدانید که مناظر اینجا الهام‌بخش فیلم «یخ‌زده» (Frozen) بوده‌اند.

۱۷. تالار شهر اسلو

جاهای دیدنی نروژ - تالار شهر اُسلو

اُسلو برخلاف تصور عموم شهری فرهنگی به‌شمار می‌رود و تالار شهرش، محل نمایش جنبه‌های سیاسی و فرهنگی این کشور است. خود این بنا یکی از خوش‌ساخت‌ترین ساختمان‌های کل کشور است که در سال ۱۹۱۵ بنا شد. داخل ساختمان از سالن‌های مختلفی ازجمله گالری فستیوال تشکیل شده است و مجموعه‌ی ارزشمندی از نقاشی‌های دیواری قرن بیستمی را نیز در خود جای داده است. نقاشی دیواری زیبای سِنت هالوارد (St. Hallvard) هم که به‌عنوان شخصیت مقدس حافظ اُسلو شناخته می‌شود، همین‌جاست.

۱۸. آب دره های ترومسو

جاهای دیدنی نروژ - آب‌دره‌های ترومسو

آب‌دره‌های ترومسو در میان شاخابه‌ها (به شاخه‌ای فرعی که از رود اصلی جدا شود و به آن بازنگردد شاخابه گفته می‌شود) و جزایر زیبایی قرار دارند که پشت به قله‌های یخی منطقه واقع‌اند و به دریای نروژ می‌ریزند. این مسیرهای آبی از شبکه‌های طویلی ساخته‌ شده‌اند که در عصر یخبندان شکل گرفتند. در این منطقه ماهی‌هایی همچون کاد، سالمون و هالیبوت برای ماهیگیری وجود دارند. برای اینکه تماشای دیدنی‌ترین نقاط این منطقه را از دست ندهید یا در تورهای ماهیگیری شرکت کنید، می‌توانید با تورهای داخلی نروژ همراه شوید. در ماه‌های گرم‌تر سال هم می‌توانید برای کایاک‌سواری و قایقرانی به اینجا بیایید. اگر هم بین دسامبر و فوریه به اینجا سفر کنید، شانس دیدن شفق‌ قطبی را خواهید داشت.

۱۹. موزه‌ ایبسن

جاهای دیدنی نروژ - موزه‌ی ایبسِن

هِنریک ایبسِن (Ibsen) یکی از معروف‌ترین نمایشنامه‌نویسان نروژی است و این موزه نیز در محل منزل سابق این هنرمند بزرگ واقع شده است. بخشی از موزه به آثار ایبسِن اختصاص دارد و شامل یادبودهای خانوادگی و تعدادی از وسایل نویسندگی اوست و بخش دیگر آن در آپارتمان واقعی ایبسِن واقع است که تقریبا به‌همان شکلی که در زمان زندگی‌ ایبسِن با همسرش بود، بازسازی و نگهداری شده است.

۲۰. ارشفیوربتن

جاهای دیدنی نروژ - اِرشفیوربُتِن

دهکده‌ی اِرشفیوربُتِن (Ersfjordbotn) در انتهای آب‌دره‌ی اِرشفیورد یکی از بهترین نقاط نروژ برای دیدن شفق قطبی است. این دهکده‌ی زیبا را کوه‌های برفی احاطه کرده‌اند و محل مناسبی برای اسکی، سورتمه‌سواری و برف‌پیمایی است. اگر هم تابستان‌ها به اینجا بیایید، می‌توانید از تفریحاتی همچون صخره‌نوردی و راه‌نوردی در مسیرهای کوهی‌ای که از مرکز دهکده آغاز می‌شوند لذت ببرید.

۲۱. تله کابین فییلهایسن

جاهای دیدنی نروژ - تله‌کابین فییِلهایسِن

تله‌کابین فییِلهایسِن (Fjellheisen) از دامنه‌ی کوه اِستورشتاینِن (Storsteinen) شروع می‌شود و در عرض فقط ۴ دقیقه به بالای قله‌ی ۴۲۰ متری این کوه می‌رسد. در آن بالا می‌توانید از تماشای چشم‌انداز فوق‌العاده‌ی مناطق همجوار لذت ببرید. در اینجا می‌توانید تفریحات دیگری همچون دوچرخه‌سواری، پرش با چتر و اسکی نیز داشته باشید.

۲۲. باغ گیاه شناسی قطبی-آلپی

جاهای دیدنی نروژ- باغ گیاه‌شناسی قطبی-آلپی

این باغ گیاه شناسی که به نروژی، به آن بوتانیسکه هاگه (Botaniske Hage) گفته می‌شود ۲ هکتار وسعت دارد و داخل مدار شُمالگان (در ۳۵۰ کیلومتری شمال مدار) واقع است. در این باغ، شاهد هزاران گونه‌ی گیاهی مختلف از سراسر جهان خواهید بود که البته بیشترشان به مناطق آلپی و قطبی تعلق دارند و در یخبندانِ اینجا به‌خوبی دوام می‌آورند. ازجمله گیاهان دیدنی این باغ می‌توان به خشخاش قطبی و زنبق سیبریایی اشاره کرد. مجموعه‌ی متنوعی از خزه‌ها و گیاهان دارویی‌ هم هستند که بین صخره‌های باغ می‌رویند. در اینجا، علاوه‌بر گیاهان و جانوران خاص منطقه، شاهد برکه‌ها و آبشارهای زیبایی هم خواهید بود. مسیرهای مخصوصی نیز تعبیه شده‌اند تا بتوانید به‌راحتی در همه‌ی قسمت‌های باغ گردش کنید.

۲۳. لیلهامر

جاهای دیدنی نروژ - لیلِهامِر

لیلِهامِر (Lillehammer) در نزدیکی دریاچه‌ی خوش‌منظره‌ی میوسا (Mjosa) واقع است و جزو پربازدیدترین نقاط گردشگری نروژ محسوب می‌شود که هم در میان خود نروژی‌ها و هم گردشگران خارجی محبوبیت دارد. در اینجا می‌توانید از پارک مالهاوگِن (Malhaugen) دیدن کنید که به‌شکل موزه‌ای روباز با ۱۰۰ بنای تاریخی (شامل کلیساها، خانه‌های روستایی و کارگاه‌های قرن هجدهمی) ساخته شده است و درواقع زندگی نروژی‌ها در روزگاران قدیم را نشان می‌دهد. کلبه‌ی پییِر گینت (Peer Gynt) هم که گفته می‌شود الهام‌بخش یکی از نمایشنامه‌های ایبسِن بوده، در همین‌جا قرار دارد. اگر به ورزش‌های زمستانی علاقه‌مندید، پس مطمئنا از آمدن به اینجا پشیمان نخواهید شد. ازجمله تفریحات زمستانی‌ای که می‌توانید در لیلِهامِر تجربه کنید، می‌توان به اسکی، اسکیت، کِرلینگ و راه‌نوردی اشاره کرد.

۲۴. موزه‌ قطبی

جاهای دیدنی نروژ - موزه‌ی قطبی

موزه‌ی قطبی واقع در ترومسو یکی از جاهای دیدنی نروژ است که در داخل انباری قدیمی قرار دارد که قدمت آن به سال ۱۸۳۷ برمی‌گردد. این موزه به روایت داستان‌های سفرهای قطبی و صنعت شکار فک دریایی در این کشور اختصاص دارد. تعدادی از سالن‌های دائمی این موزه نیز به روایت زندگی سامی‌ها در روزگاران قدیم اختصاص یافته‌اند و نشان می‌دهند که سامی‌ها چگونه حیواناتی همچون خرس‌ قطبی، نهنگ‌، شیر دریایی و فک را شکار می‌کردند.

۲۵. کاخ سلطنتی

جاهای دیدنی نروژ - کاخ سلطنتی

کاخ سلطنتی اُسلو در اوایل قرن نوزدهم به‌عنوان اقامتگاهی برای پادشاه چارلز سوم ساخته شد، اما پادشاه پیش از اتمام ساخت کاخ درگذشت. درحال‌حاضر این کاخ محل زندگی پادشاه هارالد پنجم و ملکه سونیا است. تابستان‌ها بازدید از بعضی از قسمت‌های کاخ به‌همراه تورهای گردشگری آزاد است. ازجمله‌ی این قسمت‌ها می‌توان به اتاق پرندگان اشاره کرد که در آنجا می‌توانید بیش از ۴۰ گونه‌ی پرنده‌ی مختلف را ببینید. تالار آینه و تالار بزرگ هم با آن لوسترهای کریستالی‌اش از دیگر قسمت‌های دیدنی این کاخ به‌شمار می‌روند. در اینجا، هر روز ساعت یک‌ونیم بعدازظهر، مراسم تعویض گارد است و می‌توانید گارد سلطنتی را سوار بر اسب‌های تشریفاتی‌شان ببینید.


در ادامه بخوانید: زیباترین شهرهای جهان که هر گردشگری را شیفته خود می‌کنند

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع thecrazytourist.com
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.