دکتر ساینا

مبارزه با افسردگی بعد از طلاق با ۷ راهکار موثر

7

طلاق رویدادی تلخ در زندگی فردی است که آن را تجربه می‌کند و احتمال دارد که افسردگی بعد از آن چند هفته تا سال‌ها طول بکشد. در دوره‌ی افسردگی بعد از طلاق ممکن است فرد، احساسات متنوعی را تجربه کند؛ حتی امکان وقوع مشکلاتی مانند اختلال استرس پس از سانحه، افسردگی و مشکلات جسمانی مختلف هم وجود دارد. در این مقاله شما را با نشانه های افسردگی بعد از طلاق، تاثیر افسردگی روی طلاق و ۷ راهکار موثر برای مبارزه با افسردگی بعد از طلاق آشنا خواهیم کرد.

نشانه‌های افسردگی بعد از طلاق چیست؟

بیشتر افراد غم و افسردگی را به هم مرتبط می‌دانند. اما باید به‌ خاطر داشته باشید که غم فقط یکی از علائم افسردگی است. نشانه‌های رایج دیگری که در هر دو نوع افسردگی بالینی و اختلالات سازگاری نمود پیدا می‌کند، به‌صورت زیر هستند:

وقتی افسردگی در فردی تشخیص داده می‌شود که حداقل ۵ مورد از علائم بالا را داشته باشد. افسردگی در زنان و مردان به دو شکل متفاوت بروز پیدا می‌کند. زنان افسرده معمولا احساس گناه، غم و بی‌ارزش‌بودن دارند و مردان افسرده، بیشتر کج‌خلق و دچار کم خوابی می‌شوند. ضمن اینکه گرایش به مصرف الکل و مواد مخدر پیدا می‌کنند. به‌نظر می‌رسد که زنان بیش از مردان به افسردگی بعد از طلاق دچار می‌شوند. البته نباید این نکته را نادیده گرفت که مردان کمتر مایل هستند تا درباره‌ی این موضوع صحبت کنند و احتمالا به افسردگی پنهان مبتلا هستند.

چه زمان باید به دکتر مراجعه کنیم؟

دکتر ساینا

افسردگی بعد از طلاق - دکتر

وقتی افکاری نظیر خودکشی به فرد هجوم می‌آورند، حتما باید به سراغ کمک‌گرفتن از مشاوران متخصص برود.

اگر بیش از دو هفته درگیر علائم افسردگی بودید، باید حتما به پزشک مراجعه کنید. هنگام مراجعه به مطب پزشک، در صورت نیاز و علاقه به وجود یک پشتیبان، می‌توانید کسی را همراه خودتان ببرید. بهتر است قبل از مراجعه به مطب، علائم و نشانه‌های افسردگی خودتان را یادداشت کنید و تمام مکمل‌ها و داروهایی که مصرف می‌کنید، به پزشک اطلاع بدهید.

پزشک احتمالا داروهای زیر را تجویز می‌کند:

بعضی‌اوقات، موارد زیر هم توصیه می‌شود:

افسردگی قبل از طلاق چه تأثیری در زندگی مشترک افراد دارد؟

افسردگی بعد از طلاق - نشانه ها

وجود پریشانی روانی یا افسردگی بالینی در یکی از طرفین زندگی مشترک، احتمال طلاق را میان زوج‌ها دو برابر می‌کند. اگر هر دو نفر دچار افسردگی باشند، بهتر هم را درک می‌کنند و با آگاهی از چالش‌هایی که هریک با آنها روبه‌رو است، بهتر باهم کنار خواهند آمد. در این صورت، احتمال طلاق کاهش پیدا می‌کند.

باز هم در مقام مقایسه، وقتی دو زوج درگیر افسردگی و پریشانی روانی باشند، نسبت به حالتی که هیچ‌ یک دچار این مشکلات نیستند، احتمال طلاق‌‌گرفتن‌شان بیشتر می‌شود. این نتایج حاصل از مطالعه‌ی زوج‌ها نشان می‌دهد که افسردگی می‌تواند منجر به طلاق شود.

در صورت ابتلا به افسردگی، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید و از همراهی و حمایت دوستان و خانواده یا گروه‌های حمایتی مخصوص هم بهره ببرید. طلاق‌گرفتن فقط زندگی زوج‌ها را تحت‌تأثیر قرار نمی‌دهد، بلکه به آشفتگی فرزندان، اعضای دیگر خانواده و دوستان هم می‌انجامد. برخورداری از حمایت‌های دوستانه بعد از طلاق بسیار مهم است.

راهکارهایی برای مبارزه با افسردگی بعد از طلاق

هر فرد بعد از طلاق احساسات متنوعی را تجربه می‌کند. کنارآمدن با این احساسات نیاز به صرف انرژی زیادی دارد. برای رفع خستگی و بازیابی انرژی بعد از طلاق، می‌توان از راه‌کارهای زیر استفاده کرد:

۱. نوشتن خاطرات

نوشتن خاطرات و احساسات روی کاغذ یکی از روش‌های مدیریت روان و افسردگی بعد از طلاق است. برای خاتمه‌دادن به احساسات ناخوشایند خود، نامه‌ای به همسر سابق‌تان بنویسید. لزومی ندارد که نامه به دست او برسد، همین‌که تخلیه شوید، کافی خواهد بود.

۲. ورزش روزانه

حتی زمانی که حال و حوصله کافی ندارید، هم ورزش کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که روزی ۲۰ تا ۴۰ دقیقه پیاده روی تند به میزان سه بار در هفته می‌تواند موجب بهبود علائم افسردگی شود.

۳. تغذیه‌ی سالم

در هنگام افسردگی بعد از طلاق، احتمال روی‌آوردن به غذاهای نامناسب زیاد است. مصرف الکل و مواد ناسالم را کنار بگذارید و به تنظیم رژیم غذایی سالم بپردازید. برای مثال به جای تنقلات مضر از مواد مفیدی مانند شکلات تلخ استفاده کنید.

۴. رسیدگی به خود

به خودتان بیشتر برسید. برای مثال حمامی گرم و طولانی، حال و هوایتان را عوض خواهد کرد. به تماشای فیلم مورد علاقه‌تان بنشینید و اگر فرزند دارید، یک تا ۲ ساعت او را به پرستار بسپارید تا زمانی را صرف خود کنید.

۵. کمک‌گرفتن از دیگران

در دوران افسردگی بعد از طلاق احتمالا انرژی کمی برای رسیدگی به امور عادی زندگی خواهید داشت. پس بهتر است از کمک دیگران در رسیدگی به نظافت منزل، پختن غذا و مراقبت از فرزندان استقبال کنید. قطعا وقتی بهبود یافتید، لطف آنها را جبران خواهید کرد. پس جای نگرانی نیست.

۶. حفظ روابط اجتماعی

افسردگی بعد از طلاق باعث می‌شود که میلی به برقراری ارتباط با دیگران و حضور در اجتماع نداشته باشید، اما برای تغییر احساسات و حالی که دارید، بهتر است با افرادی معاشرت کنید که گوش شنوایی دارند و مایل هستند به شما کمک کنند و در صورت لزوم نظرتان را درباره‌ی رویکردهایی که به مسائل دارید، عوض می‌کنند.

۷. خواب کافی

یکی از عوارض افسردگی، بی‌خوابی است و بی‌خوابی هم در دوری بیهوده به افسردگی باز می‌گردد. اگر برای به خواب‌رفتن دچار مشکل هستید، برای خود برنامه‌ای منظم در نظر بگیرید. برای مثال هر شب، نوشیدن چای بابونه را در برنامه‌ی خود قرار دهید، هر شب حمام کنید یا کتاب بخوانید. به‌طور کلی، به سراغ انجام کاری بروید که در روالی منظم به آرامش بیشتر برای خواب به شما کمک می‌کند. از کارکردن با تلفن هوشمند، تبلت و … خودداری کنید، زیرا مانع از به‌خواب رفتن می‌شوند.

در آخر

بعد از طلاق، احساسات و عواطف‌تان دستخوش تغییراتی می‌شوند و حالات جدیدی را تجربه می‌کنید. باید بتوانید برای ادامه‌ی زندگی بدون همسرتان برنامه‌ای برای خود ترتیب بدهید. تعیین اهداف کوچک روزانه، گام مهمی در پیشرفت است. تسلیم‌نشدن، اهمیت زیادی دارد. یک روز وقتی در اوج ناامیدی هستید، به خود تلنگر بزنید که این روزهایی که سریع اما تلخ و غمگین می‌گذرند، روزهای زندگی شما هستند. روزهایی که ارزش شادگذشتن و رنگارنگ‌بودن را دارند و حیف است که تا همیشه به خاطر اشتباهی قابل جبران اسیر سیاهی و تاریکی‌ها شوید.


در ادامه بخوانید: چطور بعد از طلاق به زندگی عادی برگردیم
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

به کمک زبان بدن، ناگفته‌ها را بگویید و بشنوید

۸،۰۰۰ تومان


منبع healthline.com
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 دیدگاه
 1. هانی می‌گوید

  کاش واقعا این راه حل ها کارساز بود… حال خوبی ندارم از اون موارد افسرگی همه شو دارم..نمیتونم به خودم مسلط شم واقعا نمیدونم چطوری از پس این همه غم بر بیام دارم دیوونه میشم

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   دوست عزیز شاد بودن یا حداقل دور شدن از غصه یک انتخابه. این شعار نیست واقعیتیه که باید بهش خوب فکر کنید. و همه ما برای بقا چاره‌ای جز رفتن به سمت این انتخاب نداریم. بلند شو و خودت به خودت کمک کن.

 2. محمود می‌گوید

  سلام من دوسه روزه طلاق گرفتم ازخانمم امادارم دیوانه میشم عکساشومیبینم اشکام همینجوری میادحال وروزم اصلاخوب نیست چون واقعادوستش داشتم ودارم اماچوک توزندگی ازدست من ناراضی بودوتموم مشکلات رومسببش من میدونست خواستم ازدستم راحت بشه ازش جدابشم تادیگه منونبینه وعذاب بکشه اماالان دارم دیوانه میشم نه خواب دارم نه غذالطفالطفاراهنماییم کنید.بی زحمت اگرمیشه توجیمیلم برام جوابشوبفرستیدممنونم

  1. زخمی خیانت می‌گوید

   نگران نباش.من معتقدم آدم حتی به مرگ خودش هم عادت میکنه .منم در همین مراحلم داغون داغونم ولی میگذره چند وقتی به خودت مهلت بده همه چیز درست میشه

   1. محمود می‌گوید

    ممنونم

  2. سحر می‌گوید

   سخت درکت میکنم اما سعی کن به این فک کنی که یه روز همسری که دوست داشته باشه رو پیدا میکنی و خاهرانه میگم اینو سعی کن فعلا وارد رابطه نشی و به خودت فرصت اندوه بده کتاب هم وابستگی متقابل دو رو حتما بخون

  3. ida می‌گوید

   خودوباره بریدسمتش شایداونم بخواددوباره باشمازندگی کنه ودوستون داره