۱۷ غذایی که سگ ها هرگز نباید بخورند | چطور

۱۷ غذایی که سگ ها هرگز نباید بخورند

17

مقاومت دربرابر چشم‌های درشت و بانمک سگ‌ها که انگار منتظر چیزی هستند، کار ساده‌ای نیست! اما همیشه نباید مطابق میل آنها رفتار کرد. برخی خوراکی‌ها برای سگ‌ها به‌شدت خطرناک هستند. درواقع بسیاری از خوراکی‌های رایج انسان‌ها برای سگ‌ها مضر هستند. در این مقاله شما را با ۱۷ غذایی که سگ ها هرگز نباید بخورند آشنا می‌کنیم.

۱. زایلیتول

آب‌نبات، آدامس، خمیردندان، برخی غذاهای رژیمی و شیرینی‌ها با زایلیتول شیرین می‌شوند. این ماده ممکن است باعث کاهش شدید قند خون و نقص عملکرد کبد در سگ‌ها شود. نشانه‌های اولیه‌ی این مشکل شامل استفراغ، بی‌حالی و مشکل حرکتی است که درانتها به تشنج ختم می‌شود. ممکن است که کبد حیوان درعرض چند روز از کار بیفتد.

۲. آووکادو

آیا می‌توانیم کمی از سالادمان را به سگ‌مان بدهیم؟ بستگی به محتویات سالاد دارد؛ به‌طور مثال، آووکادو دارای ماده‌ای به‌نام پرسین است که برای کسانی که به آن حساسیت ندارند، مفید است. اما مقدار زیاد آن ممکن است به اسهال و استفراغ در سگ‌ها منجر شود. اگر در خانه آووکادو پرورش می‌دهید، سگ‌تان را از آن دور نگه دارید. پرسین در برگ‌ها، بذر، ساقه و میوه‌ی آووکادو وجود دارد. همچنین ممکن است بذر یا دانه‌ی میوه در روده‌ی حیوان گیر کند؛ خطری که می‌تواند مرگ‌آور باشد.

۳. الکل

اثر الکل بر کبد و مغز سگ‌ها مشابه اثر آن در انسان است. اما در سگ‌ها مقدار جزئی الکل هم می‌تواند آسیب‌رسان باشد. مصرف الکل در سگ‌ها ممکن است با اسهال، استفراغ، مشکلات حرکتی، مشکلات تنفسی، کما و حتی مرگ همراه باشد. هرچه جثه‌ی سگ‌تان کوچک‌تر باشد، تأثیر الکل شدیدتر است.

۴. سیر و پیاز

سیر و پیاز برای سگ ها خطرناک است.

سیر و پیاز را در هر شکلی (خام، پخته، پودر و …) از سگ‌ها دور نگه دارید. شاید مقدار جزئی آن مشکلی ایجاد نکند، اما مصرف زیاد آن حتی برای نخستین بار، می‌تواند به مسمومیت بینجامد. نشانه‌هایی مانند ضعف، استفراغ و مشکل تنفسی می‌توانند نشان‌دهنده‌ی این مشکل باشند.

۵. چای، قهوه و دیگر مواد کافئین‌دار

مصرف کافئین در سگ‌ها می‌تواند حتی منجر به مرگ شود. کاکائو، شکلات، نوشابه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا را از دسترس سگ‌تان خارج کنید. مراقب داروهایی که حاوی کافئین هستند، باشید. اگر فکر می‌کنید سگ‌تان کافئین مصرف کرده است، هرچه سریع‌تر به دامپزشک مراجعه کنید.

۶. انگور و کشمش

با خوردن انگور یا کشمش ممکن است عملکرد کلیه‌ی سگ‌ها دچار مشکل شود. حتی مقدار کم آن می‌تواند سگ را بیمار کند. از نشانه‌های اولیه‌ی خوردن این مواد، استفراغ پی‌درپی است. پس از یک روز، سگ‌تان بی‌حال و افسرده می‌شود.

۷. شیر و دیگر لبنیات

شاید فکر کنید، خوردن بستنی در یک روز گرم برای سگ‌تان خوب است. این کار را نکنید، به‌جای آن به سگ آب خنک بدهید. شیر و دیگر محصولات لبنی سگ‌ها را دچار اسهال و مشکلات گوارشی می‌کند. همچنین ممکن است باعث بروز حساسیت‌های غذایی شود که خارش را به‌دنبال دارند.

۸. فندق استرالیایی

اینستاگرام
صفحه جدید ما را دنبال کنید

فندق استرالیالی و خوراکی‌های تشکیل‌شده از آن برای سگ‌ها مضر است. تنها ۶ دانه فندق خام یا بوداده، می‌تواند سگ را مریض کند. نشانه‌هایی مانند لرزش ماهیچه‌ها، استفراغ، تب و ضعف پاهای عقبی در تشخیص این مشکل به شما کمک خواهند کرد. مصرف شکلات فندقی با نشانه‌های شدیدتری همراه است و حتی ممکن است به مرگ بینجامد.

۹. شکلات

سگ ها نباید شکلات بخورند.

بیشتر افراد از مضر بودن شکلات برای سگ‌ها آگاهند. همه‌ی انواع شکلات، حتی شکلات سفید دارای تئوبرومین هستند که برای سگ‌ها خطرناک است. شکلات ممکن است سگ‌ها را دچار اسهال، استفراغ، مشکلات قلبی، رعشه، تشنج و مرگ کند.

۱۰. آشغال گوشت و استخوان

چربی‌های جداشده از گوشت، چه خام و چه پخته، ممکن است به پانکراس سگ‌ها صدمه بزند. بااینکه به‌نظر می‌رسد استخوان غذایی طبیعی برای سگ‌هاست، اما ممکن است باعث خفگی آنها شود. همچنین استخوان‌ ممکن است خرد شود و دستگاه گوارش را دچار بریدگی یا گرفتگی کند.

۱۱. خرمالو، هلو و آلو

مشکل این میوه‌ها دانه‌ها و هسته‌ی آنهاست. دانه‌های خرمالو می‌توانند برای روده‌ی کوچک سگ‌ها مشکل‌ساز باشند و همچنین به انسداد روده منجر شوند. این مشکل با خوردن هسته‌ی هلو یا آلو هم پیش می‌آید. باید بدانید که هسته‌ی این میوه‌ها دارای سیانید است که برای سگ‌ها و همچنین انسان‌ها سمی است. انسان‌ها می‌دانند که نباید هسته‌ها را بخورند اما سگ‌ها نمی‌دانند.

۱۲. تخم مرغ خام

کارشناسان و دامپزشکان بسیاری معتقدند که خوراندن تخم‌مرغ خام به سگ‌ها ایده‌ی خوبی نیست. خوردن تخم‌مرغ خام با احتمال مسمومیت باکتریایی که از باکتری‌هایی مانند سالمونیا یا ایکولای ناشی می‌شود، همراه است.

۱۳. ماهی و گوشت خام

مانند تخم‌مرغ خام، ماهی و گوشت خام هم احتمال مسمومیت باکتریایی را افزایش می‌دهند. همچنین برخی ماهی‌ها دچار بیماری‌های انگلی هستند که سگ را به بیماری‌ ماهی‌ مبتلا می‌کنند. این بیماری‌ها درمان‌پذیرند اما برای درمان آنها باید از دامپزشک کمک گرفت. نخستین نشانه‌ها عبارتند از استفراغ، تب و تورم غدد لنفاوی. برای از بین بردن انگل‌ها، ماهی را خوب بپزید.

۱۴. نمک

خوراکی‌های شوری مانند چیپس برای سگ خوب نیستند. مصرف زیاد نمک، سگ را به‌شدت تشنه می‌کند. این امر باعث می‌شود سگ به دفعات به‌سراغ آب برود و همین امر می‌تواند او را به مسمومیت سدیومی دچار کند. نشانه‌های مصرف زیاد نمک، اسهال، استفراغ، افسردگی، رعشه، افزایش دمای بدن و تشنج است. این مسئله حتی ممکن است به مرگ بینجامد.

۱۵. نوشیدنی ها و خوراکی های قندی

سگ ها نباید خوراکی و نوشیدنی قندی بخورند

مصرف زیاد قند در سگ‌ها همان تأثیری را بر جای می‌گذارد که در انسان‌ها ایجاد می‌کند. قند بالا می‌تواند باعث اضافه وزن و آسیب به دندان‌های سگ‌تان شود؛ حتی ممکن است به دیابت منجر شود.

۱۶. خمیر تخمیرشده

خمیر نان پیش از پخته شدن باید ور بیاید. سگ با خوردن خمیر تخمیرشده، دچار تورم شکم می‌شود، زیرا خمیر درون شکم شروع به ورآمدن و منبسط‌ شدن می‌کند که این وضعیت می‌تواند بسیار دردناک باشد.

۱۷. داروهای شخصی‌تان

سگ‌ها نباید از داروهای انسانی استفاده کنند. دارو‌هایتان را دور از دسترس سگ‌تان نگه دارید. هیچ دارویی را بدون دستور دامپزشک به سگ‌تان ندهید. ترکیباتی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن که استفاده از آنها به‌عنوان مسکن و داروی سرماخوردگی، رایج است، می‌توانند باعث مرگ سگ‌ها شوند.

چند توصیه

 • مواد و ترکیبات بسیاری در کابینت‌های آشپزخانه یافت می‌شوند که می‌توانند به سگ‌تان آسیب برسانند. ادویه‌ها و چاشنی‌ها را در قفسه‌های بالا و دور از دسترس حیوانات نگه دارید.
 • درصورت مراقبت شدید، باز هم ممکن است که سگ‌تان چیزی را که نباید، ببلعد. شماره‌ی نزدیک‌ترین دامپزشک یا درمانگاه حیوانات را در گوشی خود ذخیره کنید. اگر فکر می‌کنید سگ‌تان مسموم شده است، به‌سرعت به درمانگاه حیوانات مراجعه کنید.

خوراکی های بی‌خطر برای سگ‌ها

هندوانه از خوردنی های بی خطر برای سگ ها است.

می‌توانید با کمک دامپزشک رژیم غذایی سالمی برای سگ‌‌تان تهیه کنید. درعین‌حال می‌توانید هرازگاهی خوراکی‌های دلپذیر دیگری هم به سگ‌تان بدهید، اما بدانید که باید مقدار کمی از این خوراکی‌ها را در اختیار سگ‌تان قرار دهید.

گوشت

بسیاری از سگ‌ها به‌راحتی برش‌های گوشتی را که به‌خوبی پخته شده باشد، می‌خورند. بهتر است همه‌ی چربی گوشت و استخوان‌ها را جدا کنید.

برخی میوه‌ها

تکه‌های سیب، پرتقال، موز و هندوانه برای سگ‌ها دلپذیر هستند. فراموش نکنید که دانه‌ها و هسته‌ها را کاملا جدا کنید.

برخی سبزیجات

سگ‌ها می‌توانند تکه‌های هویج، لوبیا‌ سبز، خیار و کدو را بخورند. سیب‌زمینی پخته‌شده هم مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما اجازه‌ی خوردن سیب‌زمینی خام را به سگ‌تان ندهید.

ماکارونی و برنج سفید پخته‌شده

خوردن ماکارونی و برنج ساده‌ی پخته‌شده برای سگ‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند. همچنین برنج ساده‌ی پخته‌‌شده همراه با مرغ پخته می‌تواند در تسکین شکم‌درد سگ‌ها مؤثر باشد.

منبع webmd.com

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 دیدگاه
 1. علیرضا می‌گوید

  بسیار عالی و مختر و مفید.
  خیلی ممنونم بابت این مقاله خوبتون خانم طرزمنی

 2. محمد می‌گوید

  سلام.
  می دونی چرا در دین مبین اسلام سگ نجس اعلام شده?
  چون هر کسی که سگ داشته باشد حتی برای مدت کوتاهی , دیگه نزدیک افراد به ظاهر ادم نمیشه و پیامبر این موضوع را خوب می دانسته.

  1. علی می‌گوید

   اگر قران را درست خوانده بودی و اگر چند حدیث نبوی در کتاب پیامبر را خوانده بودی این دروغ را به اسلام نسبت نمیدادی. در سه ایه نام سگ امده «احل لکم الطیبات و ما علمتم من الجوارح مکلبین تعلمونهن مما علمکم الله فکلوا مما امسکن علیکم و اذکروا اسم الله علیه؛ [۳] پاکیزه‌ها بشما حلال شده و آنچه از سگ‌های شکاری تعلیم داده‌اید که تعلیم دهنده آنها یا صاحبان شکار با سگ‌ها هستید آنچه از شکار برای شما نگه داشته‌اند بخورید و نام خدا را بر آنها بخوانید». سگ شکاری و سگ نگهبان جزء حیوانات اهلی و حرام گوشت غیر قابل تذکیه هستند.‌مائده سوره ۵ ایه ۴

  2. Helia می‌گوید

   از نظر من و بعضی افراد ک بیتر از شما مطالعه میکنیم هیچ حیوانی نجس یا گوشت هیچ حیوانی مثل خوک حرام نیست من شخصا مطالعه کردم و دانشمندان گوشت خوک رو جز بهترین منبع پروتئین هستند برای سگ ها هم همینطوره باعث بهتر شدن افسردگی و روحیه مثبت میشه

  3. رهگذر می‌گوید

   موافقم

   1. سیا می‌گوید

    عقیده آزاده نگهداری ازسگ یا هرموجودی به شرط دراختیار داشتن فضا وامکانات خیلی هم خوبه وپسندیدست اینکه من یا شما دوست ندارید طبیعیه اما فوری دست به جیب شدن وآوردن حدیث ونقل قول از این واون خریدارنداره .مطالبی بود آموزنده حالا خودناشر نوشته یا عمه من تفاوتی نداره مهم آگاه کردن بود که کرد.به لحاظ قانونی هم هرکسی اختیار خودش روداره وتازمانی که مزاحمت یاخطر ویا ضرری برای دیگران ایجادنشه قانون هم حمایتش می کنه حالا یکی سگ بازه،یکی سربازه،یکی عذرمی خوام …بازه یکی دنبال ناموس مردمه،همیشه بوده وهمیشه هم خواهدبود فقط موضوع ناراحت کننده نوع برخورد وبیان دوستان یا همون بحث بعد از موضوع که اولی دومی سومی به بعد فش وفش کاری آدم به شک میافته واقعا ما ایرانی وهموطن همدیگه هستیم چرابلدنیستیم دوکلمه باهم بحث کنیم اگه همه یه شکل ویک عقیده وهم نظربودیم که نمیشد

  4. مصطفی می‌گوید

   حاجی چی میزنی خدایی؟!!!
   چرا چهره پیامبر اسلام رو با این اراجیفت خراب میکنی؟!!!
   این حرفها منو یاد سریال امام علی میندازه! نگم کیا اینجوری حرف میزدن که بهت برنخوره!

 3. مهدی نظام آبادی می‌گوید

  گذشته از اینکه نویسندۀ محترم زحمت کشیده و وقتی را صرف تهیۀ مطالب غالبا بسیار مفید وجالب از منابع معتبر و نشر آنانمینمایند که باعث تشکر و امتنان میباشد؛ و هر چند اطلاعات مندرج در مقالۀ فوق (بطور خاص) ممکن است برای برخی مفید باشد، اما به اعتقاد شخصی بنده درج اینگونه مقالات (در فضای عمومی با ردۀ کاربری عمومی) که با فرهنگ ملی و مبانی دینی ما در تضاد آشکار است، صحیح نیست!

  1. مصطفی می‌گوید

   همه پرسی بذارن معلوم میشه اقلیت هستین نه اکثریت