سام و حیوان خانگی‌اش؛ کتابی برای مهار خشم کودکان

0

آموزش و کمک به توسعه مهارت‌های فردی باید از دوران کودکی شروع شود. برای همین، والدین و مربیان کودکان در این حوزه نقش پررنگ و مهمی دارند. کنترل خشم نیز جزو یکی از همین مهارت‌های مهم است که از سنین کودکی باید به کودکان آموزش داده شود. کتاب «سام و حیوان خانوادگی‌اش» کتابی با موضوع مهارت‌های زندگی است که با زبانی استعاری و غیرمستقیم، موضوع خشم و چگونگی کنترل آن را برای کودکان توضیح می‌دهد. اگر به ارتقای توسعه فردی و مهارت‌های زندگی کودکان‌تان علاقه‌مندید و دغدغه آن را دارید، معرفی این کتاب را در ادامه بخوانید.

شناسه کتاب

  • عنوان فارسی کتاب: سام و حیوان خانگی‌اش
  • عنوان لاتین کتاب: sama’s pet temper
  • نویسنده: سانجیا بهادرا
  • تصویرگر: ماریون آربونا

درباره کتاب سام و حیوان خانگی‌اش

تصور کنید اگر قرار باشد از خشم برای کودک‌تان بگویید، برای فهم بیشتر آن را به چه چیزی تشبیه می‌کنید که کودک‌تان راحت‌تر منظور شما را دریابد؟ در این کتاب سانجیتا بهادرا برای این‌که مفهوم خشم را برای کودکان گروه سنی ب و ج ملموس و قابل‌فهم کند، آن را به یک حیوان خانگی خرابکار و لجباز تشبیه کرده است؛ حیوان خانگی‌ای که همه‌چیز را به‌هم می‌ریزد و باعث خجالت سام می‌شود.

در کتاب «سام و حیوان خانگی‌اش» نویسنده و تصویرگر هر دو به کمک هم آمده‌اند که موضوع خشم و کنترل آن را به‌شکلی ملموس و جذاب برای کودکان به‌تصویر بکشند. این کتاب صرفاً روایت خشم نیست. نویسنده در این کتاب علاوه بر توصیف حالت خشم سام و عواقب خشم او که باعث دلخوری پدرومادر، مربی و دوستانش از او می‌شوند، به ارائه راه‌حل نیز پرداخته است. درواقع او قصد دارد به مخاطب کودکش نشان بدهد، خشم حالتی طبیعی است و ممکن است در شرایط مختلف مثل صف بازی در پارک، صف مدرسه و یا هر جایِ دیگری دچار آن شویم اما ما باید روی این احساس‌مان کنترل داشته باشیم و آن را همچون حیوان خانگی رام و آرام کنیم.

از دیگر نکات موردتوجه در این کتاب تصویرگری منحصربه‌فرد آن است. رنگ‌های تصاویر هر صفحه توجه هر کودکی را به خودش جلب می‌کند. همچین رنگ هر تصویر متناسب با مفهوم آن است. مثلاً رنگ خشم یا همان حیوان خانگی سام، سیاه است و همین رنگ به‌خوبی مفهوم خشم و عواقب آن را نشان می‌دهد.

ازآنجایی‌که کتاب‌هایی با موضوع روان‌شناسی و توسعه فردی از کتاب‌های پرمخاطب و کاربردی هستند، می‌توان این کتاب کم‌حجم و 32 صفحه‌ای را کتابی با موضوع مهارت‌های زندگی برای کودکان دانست که خواندن آن خالی از لطف نیست. هر پدرومادر می‌تواند داستان این کتاب را در وقت مناسب برای کودکش زمزمه کند و همراه او صفحات کتاب را ورق بزند و در آخر، از او نتیجه کار سام را بپرسد و با کودکش گپی صمیمانه درباره خشم و اثرات آن بزند. حتی می‌تواند به‌جای سام کودکش را به‌جای شخصیت اصلی قرار بدهد و داستان او و خشمش را تعریف کند. از این طریق، کودک می‌تواند با زبان قصه به شناخت جدیدی از خود برسد و راه کنترل و غلبه بر خشم را هم یاد بگیرد.

بخش‌هایی از کتاب

پشت جلد کتاب: «سام یک حیوان خانگی جدید دارد. حیوان خانگی سام، خشم است و آن را توی زمینِ بازی پیدا کرده است. سام ابتدا از آشنایی با خشم خوشحال می‌شود، اما پس از مدتی دیگر نمی‌تواند خشم را کنترل کند و دلش می‌خواهد از شرش خلاص شود. خشم آن‌قدر کارهای وحشتناک می‌کند که سام مجبور می‌شود راهی برای کنترلش پیدا کند. سام راه‌های فراوانی را برای کنترل خشم امتحان می‌کند، اما خشم مهارشدنی نیست. آیا سام می‌تواند راهی برای کنترل خشمش پیدا کند؟»

متن کتاب: سام گفت «آهای خشم بدجنس، من از تو قوی‌ترم. حالا می‌بینی.» چشم‌هایش را بست و نفس عمیقی کشید. بعد یواش نفسش را بیرون داد. احساس کرد چیزی تغییر کرده است. اول یک چشمش و بعد آن یکی را باز کرد. خشم دیگر ورجه‌وورجه نمی‌کرد.


در ادامه بخوانید: کتاب نقش روشنفکر اثر ادوارد سعید؛ کتابی برای یادگیری درست اندیشیدن
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.