دکتر ساینا

معرفی کتاب نیمه تاریک وجود؛ اثری تأثیرگذار از دبی فورد

14

همه‌ٔ ما ویژگی‌ها و صفت‌هایی داریم که به آنها بسیار مفتخر یا شهره‌ایم. آیا می‌دانید این ویژگی‌ها از کجا در درون ما ریشه دوانده‌اند؟ و چرا برخی صفت‌ها را بیشتر بروز می‌دهیم و سراغ بقیه نمی‌رویم؟ دبی فورد ماهرانه و مرحله‌به‌مرحله ما را به لایه‌های درونی‌مان که خیلی وقت است سراغ‌شان نرفته‌ایم می‌برد تا پاسخ سؤالات بالا را بگیریم. در معرفی کتاب تأثیرگذار نیمه تاریک وجود با ما همراه باشید.

شناسنامهٔ کتاب

 • عنوان: نیمه تاریک وجود (the dark side of the light chasers)
 • نویسنده: دبی فورد (Debbie Ford)
 • تعداد صفحات: ۲۴۰

دربارهٔ کتاب نیمه تاریک وجود

یونگ می‌گوید: «هیچ‌کس با تصور نور به نور حقیقت نمی‌رسد، ولی به کمک شناخت تاریکی‌ها می‌توان به روشنایی حقیقت دست یافت.»

کتاب نیمه‌ تاریک وجود ما را در پیداکردن راه و روش زندگی و استقبال از تاریکی‌های درون‌مان راهنمایی می‌کند. شاید برای‌تان سؤال باشد که سایه چیست؟ و چگونه به وجود می‌آید؟ سایه کوله‌باری نامرئی است که ما آن را حمل می‌کنیم و همچنان که بزرگ می‌شویم، تمام جنبه‌هایی را که برای ما‌، دوستان و خویشاوندان‌مان قابل پذیرش نیستند، در آن جای می‌دهیم. رابرت بلای (نویسنده) معتقد است که ما در چند دهه‌ٔ اول زندگی‌مان این کوله را پر می‌کنیم و در بقیهٔ عمر تلاش می‌کنیم که هر آنچه را در کوله‌مان گذاشته‌ایم، برای سبک‌تر کردن بار خود از آن بیرون بریزیم.

دکتر ساینا

دبی فورد می‌گوید ما هموراه درباره‌ٔ آنچه سایهٔ درون ماست و قصد مخفی کردنش را داریم، فرافکنی می‌کنیم و به دیگران نسبت می‌دهیم. او همچنین می‌گوید کشف سایه‌ها علاوه بر آرامشی که برای‌مان در پی دارد، ما را از قضاوت کردن دیگران هم باز می‌دارد، چون می‌دانیم هر آنچه به دیگران نسبت می‌دهیم در درون خود ما هم هست.

دبی فورد به زیبایی توضیح می‌دهد که جهان درون ما مانند هولگرام روی یک کارت اعتباری است که در واقع یک تصویر سه‌بعدی است و ویژگی منحصربه‌فرد آن، این است که هر قطعه از آن را که بخراشیم همان تصویر کلی هولوگرام در آن رویت می‌شود و این یعنی جهان ما تصویری از جهان کل است. این مثال چه چیزی در دل خود دارد؟ در واقع نویسنده قصد دارد به این نکته برسد: «وقتی درک کنید که هر آنچه در دیگران وجود دارد در درون شما هم هست، تمام دنیای شما تغییر می‌کند. هدف ما در این کتاب پیداکردن و روبه‌رو شدن با تمام مواردی است که در دیگران دوست داریم یا نفرت داریم. وقتی این ویژگی‌های انکارشده را احیا کنیم، دری به دنیای درون‌مان باز کرده‌ایم. وقتی با خودمان آشتی کنیم، با دنیای‌مان آشتی می‌کنیم.»

نویسنده بعد از آنکه درک روشنی از جهان درون‌مان به ما می‌دهد، کمک می‌کند تا آنچه را سال‌هاست مخفی کرده‌ایم از گنجینه‌ٔ وجودمان بیرون بکشیم. دبی فورد باور دارد که یافتن سایه‌های وجودمان نوعی پذیرش است که باعث می‌شود مشکلاتمان را شناسایی کنیم و برای همیشه از آنها رها شویم. نویسنده در این‌باره می‌گوید: به محض اینکه با سایه‌های زندگی‌تان روبه‌رو شوید و آن را بشناسید، شفا از راه می‌رسد و از پس آن عشق وارد می‌شود. همان‌طور که دیپاک چوپرا می‌گوید: «در وجود هر انسانی یک الهه یا خدا در حال رشد است که فقط یک آرزو دارد؛ می‌خواهد متولد شود.»

کتاب نیمه‌ تاریک وجود یک کتاب انگیزشی نیست بلکه یک کتاب آموزشی در زمینه‌ٔ روانکاوی است که دبی فورد بسیار هنرمندانه دنیای درون انسان را توصیف می‌کند و می‌گوید جهان درونی هرکس چگونه است، او معتقد است درون هر انسانی نمونه‌ای از جهان بیرونی اوست.

این کتاب تجربه‌ٔ جذابی از خودشناسی، روانکاوی و پیشرفت شخصی است که حتی ارزش چندبار خواندن را دارد.

آیا این کتاب برای شماست؟

اگر احساس رضایت درونی نسبت به خودتان ندارید یا اگر مدام در حال قضاوت کردن دیگران هستید، شک نکنید سایه‌ای در درون‌تان انتظار می‌کشد که شما سراغش بروید، اگر نمی‌دانید این کار را چگونه انجام بدهید، مطالعه‌ٔ این کتاب به شما کمک خواهد کرد.

بخش‌هایی از کتاب

لایه‌ٔ خارجی شما آن چهره‌ای است که رو به دنیا قرار دارد. این لایه خصوصیاتی را پنهان می‌کند که سایه‌ٔ شما را می‌سازد. سایه‌های ما آن‌قدر خوب استتار شده‌اند که اغلب ما یک چهره‌ به دنیا نشان می‌دهیم در حالی‌که در واقع آن روی کاملا متضاد در درون ماست. بعضی از مردم با ایجاد لایه‌ای سخت احساسات خود را مخفی می‌کنند یا نقابی از شوخ طبعی به چهره می‌زنند تا غم‌هایشان را پنهان کنند. کسانی که عقل کل هستند در واقع حماقت‌شان را پنهان می‌کنند و برخی دیگر که رفتارهایی خودخواهانه دارند، احساس ناامنی خود را پنهان می‌دارند.


در ادامه بخوانید: معرفی کتاب احساسات ناگفتنی؛ سفری به ناخودآگاه
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 دیدگاه
 1. هتل سنتی نیایش شیراز می‌گوید

  عالی بود

 2. بیژن عظیمی می‌گوید

  سلام
  آیا شما واقعا این کتاب را خوانده اید؟ آیا از اصول اولیه روانشناسی اطلاع دارید؟ لطفا پاسخ دهید . به عنوان اولین سوال در صفحه 23 کتاب در پاسخ به خانمی که قبلا سابقه فساد و اعتیاد داشته و با درمان و مشاوره خود را از نجات داده ولی دچار تنفر درونی از گذشته خود می باشد می گوید تو بایدگذشته خود را بپذیری و از نکات مثبت بدکاره بودن استفاده ببری مثلا اگر در حال ساختمان سازی بودی و پول کم آوردی می توانی از کمی زبان بازی( عشو و ناز) استفاده کنی که پیمان کارت کار را به عقب نیاندازد …. و من توانستم از آن بخش از وجودم استفاده کنم فهمیدم اگر لازم باشد ازحربه بدکارگی خود استفاده ببرم. دوست عزیز کدام روانشاس و درمانگری چنین پشنهادی را به یک فرد رها شده از یک معضل می کنند. و بدین ترتیب هزاران نکته بسیار پرسش برانگیز در این کتاب موجود است در صورت لزوم همه آنها را برایتان عنوان خواهم کرد لطفا این کتاب را به کسی معرفی نکنید مگر اینکه خوانده باشید و کاملا بررسی کرده باشید

  1. زهرا سارایی می‌گوید

   جناب عظیمی سلام. ممنون که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.
   در پاسخ به سوالاتی که مطرح کردین باید بگم، نه فقط این کتاب بلکه همه‌ی کتاب‌هایی که معرفی می‌کنم رو به دقت خوندم، و بد نیست بدونید که همه‌ی معرفی‌ها از مرحله‌ی انتخاب تا انتشار زیرنظر تیم تحریریه چطور هست و به دقت برسی میشن.
   در مورد نقدی هم که به قسمت اشاره شده در کتاب دارین واقعیتش من هم وقتی مطالعه کردم با این پرسش مواجه شدم که اصلا چرا باید نویسنده این موضوع و این نیمه پنهان از شخصیتش رو بر ملا کنه و اینکه از نظر اخلاقی با رویکردشون در این مورد اصلا موافق نیستم. ولی دیدگاهم به این مساله به این صورت که اولا زندگی شخصی افراد به خودشون مربوط و هر کسی مسئول رفتار و کردار خودش هست. دوما این شهامت نویسنده رو می‌رسونه که برای بیان آنچه که هدف اصلی این کتاب یعنی شناختن نیمه های تاریک وجود از خودش شروع می کنه و تاریک ترین قسمت زندگیش رو با ما به اشتراک میذاره و التبه خودش رو در معرض قضاوت هزاران مخاطب هم قرار میده. سوما اینکه وقتی کتابی رو می‌خونیم در واقع با دیدگاه‌های مختلف یک شخص که حتما تجربیات و زندگی خودش رو داره مواجه هستیم که این دیدگاه‌ها ممکنه تماما برای ما قابل قبول باشن و ممکن هم هست ما فقط با بخشی از عقیده ی نویسنده موافق باشیم. از نظر من با توجه به این که همه کتاب رو مطالعه کردم این کتاب و این نویسنده حرف تازه‌ای برای گفتن داشت و با بیان ساده‌ای توانسته که سایه‌های وجود رو تعریف و بشناسونه. با توجه به همه‌ی این‌ها این کتاب رو باز هم معرفی می‌کنم به امید اینکه افراد بتونن با مفهوم سایه آشنا بشن و سایه‌های وجودشون رو پیدا کنن.
   بازم ممنون از توجه و نظر شما.

   1. مریم می‌گوید

    من فایل اصلی که به زبان انگلیسی هست رو نخوندم در مورد این قسمتی که میگید من مطمئن نیستم که این کلمه خاص درست ترجمه شده باشه چون یه سری از کلمات هستن که برخلاف کلمه به صورت تنهایی توی جمله طور دیگه ای ترجمه میشن یا ممکنه اصطلاح باشه که کاملا معنی مخالف با معنی کلمه باشه به هر حال توی جمله ای که این دوستمون گفتن معنی زبون بازی با ناز و عشوه خیلی فرق داره اصولا ناز و عشوه بیشتر به خانم ها نسبت داده میشه در حالی که زبون بازی برای هر دو جنس هست زبون بازی به معنی نرم و همراه با تعریف از چیزی یا شخصی صحبت کردن هست و چیز بدی هم نیست چون با نرمی از کسی تعریف کردن میزان لجبازی ها و موضع گیری ها رو کم میکنه و باعث روابط بهتر می شه

 3. مهندس می‌گوید

  کتاب خیلی خوبیه مرسی از معرفی تون