جاهای دیدنی اهواز؛ سفر به سرزمین پل‌های ایران

0

اهواز یکی از شهرهای جنوبی ایران در خاک خوزستان است که تاریخ پرآوازه‌ای را در بطن خود جای داده است. این سرزمین نفت‌خیز به پل‌های دیدنی خود مشهور است؛ این سازه‌های عظیم از جذاب‌ترین جاهای دیدنی اهواز محسوب می‌شوند که در بستر رود کارون زیبایی خود را به رخ همگان می‌کشند. اصالت این شهر باستانی، به دوران پادشاهان عیلامی باز می‌گردد و از آن زمان به‌عنوان منطقه‌ای برای گذران زندگی مردم انتخاب شده است. اهواز مردمان خون‌گرم و باصفایی دارد که خصلت خوش‌مشرب جنوبی‌ها در رگ‌وریشه‌ی آنها نهادینه شده است. اهالی این شهر، بسیار مهمان‌نواز هستند و سفر را برای گردشگران دلچسب‌تر می‌کنند. برای راهی شدن به این دیار گرم و سرزنده‌ی جنوب آماده شوید تا با هم سری به جاهای دیدنی اهواز بزنیم و سفری فراموش‌نشدنی را رقم بزنیم.

۱. رود کارون، نبض زندگی در مکان های دیدنی اهواز

جریان آبی رود کارون، یکی از موهبت‌هایی است که به سرزمین جنوبی اهواز اهدا شده است تا طراوت و سبزینگی را در مسیر حرکت خود به جا بگذارد. این رود که عمری باستانی و قدمتی طولانی دارد، یکی از دلایل اصلی شکل‌گیری تمدن در شهر تاریخی اهواز بوده است.

رود کارون در شب - عکس علیرضا جواهری
رود کارون در شب- عکس علیرضا جواهری

سرچشمه‌ٔ اصلی حیات کارون، زردکوه بختیاری، در استان چهارمحال و بختیاری است، اما این کوه تنها منبع تغذیهٔ کارون نیست و کوه‌ها و رودهای دیگری نیز از سایر استان‌های ایران، آن را پرآب می‌کنند. کارون از قدیم‌الایام جایی برای تفریح و خوش‌گذرانی‌ اهوازی‌ها بوده است، با عبور این رود ۹۵۰ کیلومتری از دل شهر، خاطرات خوش بسیاری در کنار آن رقم خورده است. شب‌زنده‌داری با اهالی شهر در کنار کارون تاریخی، بخش عمدهٔ لذت سفر به اهواز را تشکیل می‌دهد. پل‌های معروف اهواز بر بستر کارون بنا شده‌اند که خود از دیدنی‌های این کلان‌شهر هستند.

رونیکس

۲. پل سفید، نمادی جاودان از اهواز

پل سفید - عکس محمد صفادل
پل سفید- عکس محمد صفادل

اهواز شهر پل‌های مشهور ایران است؛ ۸ پل در این سرزمین خودنمایی می‌کنند که بسیاری از آنها، تاریخ پرفراز و نشیب ایران را به خود دیده‌اند. پل سفید یا همان پل معلق اهواز که به پل هلالی نیز مشهور است، نزدیک به ۸۰ سال عمر دارد که همواره از آن به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین نمادهای کلان‌شهر اهواز یاد می‌شود.

پل سفید - عکس مهرداد میثاقیان
پل سفید- عکس مهرداد میثاقیان

این پل با قوس‌های زیبا و نورپردازی‌ چشمگیرش، یکی از زیباترین جاهای دیدنی اهواز است که پاتوقی برای شب‌زنده‌داران شهر به حساب می‌آيد. شرق و غرب رود کارون توسط این سازه‌ٔ عظیم و کهن به‌هم وصل شده‌اند. در اطراف این پل فلزی، پارکی سرسبز وجود دارد که برای وقت‌گذرانی و تفریح انتخاب مناسبی خواهد بود.

۳. پل سیاه، گذر قطارها از روی رود کارون

پل سیاه - عکس علی شکیبا
پل سیاه- عکس علی شکیبا

پل سیاه یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی اهواز است که هم‌زمان با افتتاح راه‌آهن سراسری بنا شد تا به شاه‌رگ ارتباط ریلی در جنوب ایران بدل شود. نام این پل از رنگ سیاه آن نشأت می‌گیرد. دو سوی رودخانه توسط این سازه‌ٔ عظیم سیاه‌رنگ به‌هم متصل شده است تا امکان تردد قطار را از روی کارون میسر سازد.

عکسی تاریخ از پل سیاه
عکسی تاریخی از پل سیاه

این پل یکی از عجیب‌ترین پل‌های ایران است و با وجود شرایط ارتباط ریلی و عبورومرور قطار، جذابیت بالایی در بین گردشگران دارد.

۴. پل طبیعت، اتصال دو پارک دیدنی در اهواز

پل طبیعت اهواز - عکس سید علی موسوی‌نژاد
پل طبیعت اهواز – عکس سید علی موسوی‌نژاد

همان‌طور که گفتیم، اهواز سرزمین پل‌هاست و در منطقه‌های مهم و معروف این شهر، پل‌های عظیمی یافت می‌شود که زیبایی اهواز را دوچندان می‌کنند. یکی از پل‌های دیدنی و جذاب اهواز، پل طبیعت است که متناسب با اسمش، رابط دو پارک لاله و ساحلی در شهر است. این مسیر رفت‌وآمد بین دو نقطه‌ٔ سبز شهر، این فرصت را برای شما ایجاد می‌کند که زمانی را برای وقت‌گذرانی در طبیعت صرف کنید و با استراحت روی نیمکت‌هایی که درمسیرتان قرار داده شده‌اند، به تماشای نمایی زیبا از اهواز بنشینید و از آسمان طلایی آن لذت ببرید.

۵. آبشاری هفت‌رنگ که شب‌های اهواز را دیدنی می‌کند

آبشار مصنوعی اهواز - محمدرضا خبازان
آبشار مصنوعی اهواز- محمدرضا خبازان

در بین جاهای دیدنی اهواز، آبشاری خوش‌رنگ‌ولعاب هم پیدا می‌شود که یکی از بزرگ‌ترین آبشارهای مصنوعی خاورمیانه است. آبشار مصنوعی اهواز روی پل هفتم این شهر واقع شده است و یکی از پاتوق‌های محبوب اهوازی‌ها برای خوش‌گذرانی است. نورپردازی بی‌نظیر این آبشار، چشمگیرترین تصویر شبانه‌ٔ اهواز را پیش روی گردشگران قرار می‌دهد. همین امر سبب شده است که گشت‌‌وگذار شبانه در اطراف پل هفتم رونق فراوانی پیدا کند. با وجود قایق‌ها، کافه‌ها و رنگ‌بازی آبشار، جلوه‌ٔ گردشگری این منطقه از اهواز افزون شده است.

۶. کاروانسرای معین‌التجار، بنایی که از تاریخ سخن می‌گوید

کاروانسرای معین‌التجار - عکس علیرضا جواهری
کاروانسرای معین‌التجار- عکس علیرضا جواهری

بناهای تاریخی در هر شهر، یکی از دلچسب‌ترین جاذبه‌های آن منطقه محسوب می‌شوند؛ اهواز هم مثل بسیاری از شهرهای ایران، مکان‌های تاریخی پرماجرایی در دل محله‌های خود دارد. کاروانسرای معین‌التجار، از بناهای به‌جامانده از دوران قاجار است که توسط بازرگانی جنوبی، درست روبه‌روی رود کارون بنا شده است. این کاروانسرا اهمیت اقتصادی اهواز را در گذشته دو چندان کرد و با بنا شدن آن، عبور‌ومرور تجاری که این شهر را برای استراحت انتخاب می‌کردند، آسان‌تر شد. این بنای تاریخی و دیدنی، متناسب با اقلیم آب‌وهوایی اهواز ساخته شده است و نمونه‌ای از گنجینه‌‌های پرارزش مجموعه‌ٔ کاروانسراهای ایران است که ماجراهای پررمز و رازی از تاریخ و تجارت را در بندبند خود نهفته دارد. در روزهای اهوازگردی‌ خود، بازدید از این کاروانسرا و کشف زیبایی‌های آن را فراموش نکنید.

۷. خانهٔ ماپار، عمارتی به رنگ نوستالژی

خانه ماپار - سروش احمدی
خانهٔ ماپار- سروش احمدی

عمارت‌های قدیمی، ویژگی مشترک بیشتر شهرهای ایران هستند. اهواز هم بناهای خوش‌طرحی را در دل خود جای داده است که تماشای معماری خوش‌ نقش‌ونگار آنها، روح‌تان را تازه می‌کند. یکی از ساختمان‌های قدیمی، عمارت ماپار است که بازماندهٔ دوره‌ٔ پهلوی است. این بنای آجری خوش‌ رنگ‌ولعاب، با معماری نوستالژیک خانه‌های قدیمی ایران، درهای زیبای چوبی، پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگی و… فضایی دنج را پیش روی‌تان قرار می‌دهد که یادآور صمیمیت و اصالت فرهنگی ایرانیان است. شما می‌توانید در این عمارت فرح‌بخش اهوازی گشتی بزنید و در رستوران باصفای آن طعم خوش یک غذای ناب ایرانی را تجربه کنید.

۸. کلیسای سورت مسروپ، بنایی مملو از آرامش عرفانی

کلیسای سورت مسروپ

در خیابان شهید مصطفایی اهواز، بنایی سفید با شمایل عرفانی کلیسا خودنمایی می‌کند که در دوره‌ٔ پهلوی، توسط شخصی به‌ نام ترداد داویدیان که از کارمندان شرکت نفت بود، بنا شده است. این کلیسا، معماری دلنشین و روح‌نوازی دارد و مکانی برای نیایش ارامنه‌ٔ اهواز محسوب می‌شود.

۹. آرامگاه علی بن مهریاز اهوازی، زیارتگاهی برای شیعیان

عکس از میثم ابراهیمی
عکس از میثم ابراهیمی

از اماکن مذهبی و تاریخی اهواز می‌توان به آرامگاه علی بن مهریاز اهوازی اشاره کرد که بسیاری از برنامه‌های مخصوص شیعیان در آن برگزار می‌شود و بسیاری از مسلمانان اهوازی، برای نیایش به این محل عرفانی پناه می‌برند. علی بن مهریاز اهوازی، از دانشمندان و عالمان شیعه بود که افتخار همراهی امام هشتم شیعیان را داشت و از یاران محبوب امام رضا (ع) به شمار می‌رفت. این بارگاه ملکوتی در بین مردم اهواز، جایگاه ویژه‌ای دارد و در مناسبت‌های مذهبی، تصویری زیبا از گردهمایی مردم شهر را به تصویر می‌کشد.

۱۰. موزهٔ هنرهای معاصر اهواز، تبلور هنر امروز در شهر

موزه هنرهای معاصر - از جاهای دیدنی اهواز
موزهٔ هنرهای معاصر- از جاهای دیدنی اهواز

در برنامه‌ٔ سفرتان به اهواز و در لحظه‌های خوب گشت‌وگذار در دل این شهر پرماجرا، حتما فرصتی برای موزه‌گردی و تماشای آثار هنری بگنجانید؛ در این شهر محلی وجود دارد که هنر در آن زنده است و نفس می‌کشد. موزهٔ هنرهای معاصر اهواز را باید از لطیف‌ترین و درعین‌حال تماشایی‌ترین جاذبه‌های شهر دانست که آثار هنرمندان عصر حاضر را نمایش می‌دهد. این موزه‌ٔ دیدنی در دو طبقه، علاوه‌بر تمرکز بر نمایش آثار هنرمندان اهوازی، فرصت بازدید از خلاقیت‌های هنرمندان سایر شهرهای ایران را هم فراهم آورده است. در گالری‌های این موزه بگردید و تبلور هنر امروز را از نزدیک لمس کنید و زیباترین تصویر اهواز را به حافظه‌ٔ خود بسپارید.

۱۱. موزهٔ خراطی، نمایشی از هنرهای چوبی در اهواز

موزه خراطی اهواز

موزهٔ خراطی از دیگر موزه‌های دیدنی اهواز است که هنر دست هنرمندان بومی را به نمایش می‌گذارد. این هنرمندان بومی، با ذوق و خلاقیت بی‌حد خود و به کمک نقوش دیدنی، چوب بی‌جان را روح می‌بخشند و آن را تبدیل به اثری ستودنی می‌کنند. این موزه اولین موزه‌ٔ خراطی کشور است که با تمرکز بر صنایع چوبی و تأثیر چشم‌نواز آن در زندگی امروز، فرصتی برای ابراز هنرهای بومی به‌وجود آورده است.

۱۲. دانشکدهٔ سه‌گوش اهواز، کلاسی در جسورانه‌ترین معماری شهر

عکس از ایرنا
عکس از ایرنا

یکی از جالب‌ترین جاهای دیدنی اهواز که در خیابانی در نزدیکی حاشیه‌ٔ غربی کارون قرار دارد، دانشکدهٔ سه‌گوش ادبیات است. هرچند که امکان بازدید از داخل این بنای خوش‌طرح وجود ندارد، اما زیبایی و معماری عجیب آن به‌حدی چشمگیر است که بازدید از نمای بیرونی آن هم برایتان جذاب خواهد بود. این سازه‌ٔ شهری خاص، با معماری مثلثی خودنمایی می‌کند و طراحی منحصربه‌فرد آن سبب شده است تا علاوه‌بر مکانی آموزشی، یکی از جاذبه های گردشگری شهر باشد. از زیبایی‌های چشم‌نواز این بنای سه‌گوش، می‌توان به ستون‌های بلند و قوس‌های هنرمندانه‌ای اشاره کرد که در دل این بنای آجری جا خوش کرده‌اند و به جذابیت این ساختمان آموزشی افزوده‌اند.

عکس علیرضا جواهری
عکس علیرضا جواهری

اهوازگردی و گشت‌وگذار در کوچه‌ها و خیابان‌های آن، همراه با مردم بومی و خون‌گرم این دیار، تجربه‌ای لذت‌بخش است که به‌عنوان خاطره‌ای خوش از خاک جنوب تا همیشه در خاطرتان ثبت خواهد شد. برای سفر به این سرزمینی تاریخی و تماشای کارون در زیر آفتاب طلایی جنوب، فصول خنک سال را انتخاب کنید. این سرزمین در دل خود داستان‌های بسیاری دارد که کشف آنها زیبایی سفرتان را دو چندان خواهد کرد. از تجربه‌های شیرین سفر و خاطرات جذاب‌تان در اهواز برای ما بنویسید و چطوری‌ها را در این سفر دوست‌داشتنی شریک کنید.


در ادامه بخوانید: مسجد نصیرالملک شیراز؛ آذینی از نور و رنگ در بنایی ملکوتی

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.