دریاچه سقالکسار؛ گشت‌وگذار در طبیعت دلفریب گیلان

0

حس‌وحال سبز و آبی دریاچه، از محبو‌‌ب‌ترین جاذبه های گردشگری برای تفریح و خوش‌گذرانی در دل طبیعت است. این بار به سراغ زیبایی‌های طبیعت بهشتی گیلان می‌رویم و غرق در آرامش دریاچه سقالکسار می‌شویم. این‌جا زمان ایستاده و خبری از هیاهوی طاقت‌فرسای زندگی ماشینی نیست. سکوتی شنیدنی دارد و در این منطقه‌ی جنگلی تنها نغمه‌های طبیعت در گوش‌تان رخنه می‌کند. در تور مجازی دریاچه سقالکسار همراه ما باشید.

وجود گستره‌ای آبی که درون قابی از سبزینگی بوته و درختان پناه گرفته و در دل آن ماهی‌های کوچک و بزرگ زندگی می‌کنند، لذت آرامش در طبیعت را به هر گردشگری منتقل می‌کند. وقتی تنه‌های کوچک به‌جامانده از درختان در زیر آب هوس می‌کنند سر از دل دریاچه بیرون آورند، یکی از زیباترین نقاشی‌های خداوند را خواهید دید که هوش از سرتان می‌برد. کوله‌بارتان را ببندید تا همراه ما، مسافر سرسبزی گیلان و طراوت دیدنی دریاچه سقالکسار شوید.

تماشای زیبایی دریاچه سقالکسار در حوالی رشت

نمایی از دریاچه سقالکسار در بهار
عکس از هادی احمدزاده

لک و سار پرنده‌هایی هستند که نام‌شان درون شناسنامه‌ی دریاچه سقالکسار ثبت شده است. سقال که به‌معنای جایی برای آب‌خوری است، با ترکیب نام لک و سار که برای آب‌خوردن مهمان دریاچه می‌شوند، تبدیل به اسم زیبای این دریاچه در 15 کیلومتری رشت شده است. این دریاچه گنجینه‌ای خوش‌رنگ در روستای سقالکسار است که بخشی از دهستان لاکان محسوب می‌شود. این روستا در نزدیکی رشت واقع شده و هوای دلچسب آن، یادآور بهشت است. دریاچه در دل منطقه‌ جنگلی روستا جا خوش کرده و زیبایی و تولدش را مدیون سد خاکی هم‌نام خودش است. این دریاچه همچون الماسی در دل جنگل می‌درخشد و همزیستی تماشایی و زیبایی با طبیعت رنگارنگ جنگلی دارد.

حس‌وحال گشت در طبیعت سبز و آبی دریاچه

دریاچه سقالکسار در زمستان
عکس از صابر احمدی

لذت‌بخش‌ترین تفریح در این دریاچه را باید پیاده‌روی و گشت‌زنی در حاشیه‌ی سبز و جنگلی آن دانست. آرامش و خلسه‌ی ناب دریاچه، به‌همراه صدای سکوت آن، وسوسه‌تان می‌کند که در این سرزمین سبزرنگ جنگلی قدم بزنید و زیبایی‌های خلقت را ذره‌ذره کشف کنید. اگر عاشق آب و گشت‌وگذار در بستر دریاچه هستید، قایق‌سواری را فراموش نکنید. خودتان را به آرامش آبی دریاچه بسپارید و به گوشه‌گوشه‌ی آن سر بزنید. هر نقطه از دریاچه سقالکسار قصه‌ای از زیبایی و سرمستی درختان جنگلی برای‌تان روایت می‌کند. قایق‌سواری فرصت خوبی است تا از نزدیک این دریاچه را تماشا کنید.

پاک‌ترین دریاچه‌ی ایران در دل سبزینگی گیلان

دریاچه سقالکسار در بهار
عکس از هادی احمدزاده

گیلان با زیبایی‌های چشم‌نوازش، مقصدی جذاب برای عاشقان سفر است که ذهن و نگاه، درگیر طبیعت سخاوتمند آن می‌شوند. دریاچه سقالکسار نگینی نایاب در حوالی رشت است که به چشم فرصت می‌دهد، تصویری از شاهکار خلقت ببیند؛ شاهکاری که زیبایی آن حدومرزی ندارد. این دریاچه به‌عنوان پاک‌ترین دریاچه ایران نام برده می‌شود و رنگ زشت زباله‌ها چندان اجازه پیدا نکرده است که رنگارنگی بهشتی آن را تخریب کند. اگر مسافر این دریاچه شدید، حتماً به حفظ طراوت و شادابی آن کمک کنید و جمع کردن زباله‌هایتان را فراموش نکنید.

قابی از زیبایی‌های خاطره‌ساز سقالکسار

دریاچه سقالکسار - چراگاه حیوانات
عکس از کوروش گورانی

انعکاس تصویر درختان خوش‌قدوقامت اطراف دریاچه در سطح صیقلی و زلال آب، تصویری جادویی از این نمای جنگلی می‌سازد. در این فضای جنگلی، تا می‌توانید عکاسی کنید و به دوربین‌تان اجازه‌ی استراحت ندهید. قاب‌های زیبای این منطقه، هنر عکاسی شما را دیدنی می‌کنند. حیوانات اهلی را که برای چرا مهمان سبزینگی اطراف دریاچه می‌شوند، به لنز دوربین خود دعوت کنید و سادگی معصومانه‌ی آن‌ها را همراه زیبایی طبیعت ثبت کنید.

زیبایی‌هایی که دریاچه را رازآلود کرده‌اند

دریاچه سقالکسار در مه زمستانی
عکس از میثم طوفانی

رازآلودی ویژگی نابی است که زیبایی هر پدیده‌ی طبیعی در زمین را افزون می‌کند. دریاچه سقالکسار دارای این مزیت جذاب است و وجود تنه‌های نصفه‌نیمه که از آب سر بیرون می‌آورند، حس وهم‌انگیز جذابی به دریاچه ‌بخشیده است. شیطنت این تنه‌های بی‌سر، مختص تابستان است که حجم آب کم می‌شود و آن‌ها فرصت پیدا می‌کنند خودی نشان دهند. زمان‌هایی وجود دارد که مه غلیظ سطح دریاچه را فرا می‌گیرد؛ اگر در این روزها به آن سربزنید، تصویری وهم‌آلود پیش روی‌تان خواهید دید که حسابی قدرت تخیل شما را به کار می‌اندازد.

نمایی برفی از دریاچه سقالکسار
نمایی برفی از دریاچه سقالکسار – عکس از ساسان رشتی‌پور

رازورمز دریاچه به تنه‌ها ختم نمی‌شود؛ کلبه‌ای با شیروانی قرمز، به دل این دریاچه زده و در فصول پرباران، نیمی از خودش را در پناه آب پنهان می‌کند. وجود رازآلود این خانه در داخل دریاچه، سوژه‌ی کم‌یابی برای عکاسی است و ثبت آن، تصویری کارت پستالی از سفرتان خواهد شد. داستان‌های جذابی از دلیل وجود این خانه‌ی قرمزرنگ درون دریاچه سقالکسار روایت شده است، اما هنوز علت اصلی حضور این کلبه راز مانده است.

آرامشی که شما را وسوسه‌ی سفر می‌کند

کلبه دریاچه سقالکسار
عکس از آرش اردبیلی

فرصت را ازدست ندهید و راهی این جواهر ناب شمالی شوید. زیبایی و آرامش این دریاچه، جاذبه‌ای وسوسه‌انگیز است که شما را به آغوش خود دعوت می‌کند. رستوران‌ها و خانه‌های بوم‌گردی در اطراف این منطقه‌ی جنگلی، لذت خوشی سفر روستایی را کامل می‌کند و سهم بزرگی در تجربه‌ی خوشحالی شما خواهد داشت. انتخاب زیباترین تصویر از چهره‌های دریاچه سقالکسار در چهار فصل سال، کار بسیار مشکلی است و هر فصل زیبایی منحصربه‌فردی به دریاچه می‌بخشد که هوش از سر می‌برد.

تابستان دریاچه سقالکسار

بهار با بخشندگی سرسبزی و تازگی طبیعت، تابستان با رنگ طلایی و انعکاس الماس‌گون نور خورشید در بستر آب، پاییز با جادوی هزار رنگش و زمستان با روایت داستان پررمزوراز و سفیدپوش خود، زیباسازی دریاچه سقالکسار را به عهده می‌گیرند. اما برای آرامش بیشتر در سفر، توصیه می‌کنیم که در بهار و پاییز راهی این دریاچه شوید تا از گرمای مرطوب این منطقه‌ شمالی در تابستان و سرمای طاقت‌فرسای آن در زمستان آسوده باشید. البته اگر سختی گرما و سرمای هوا، از شوق‌تان برای تماشای چهره‌ی تابستانی و زمستانی دریاچه کم نمی‌کند و در هر حالت همزیستی مسالمت‌آمیزی با طبیعت دارید، سفر شما محدود به هیچ فصلی نخواهد بود.

غروب دریاچه سقالکسار در زمستان

در سفر بعدی‌تان به شمال ایران، دریاچه سقالکسار را از قلم نیندازید. فقط کافی است که یک‌بار این دریاچه را از نزدیک ببینید؛ زیبایی سقالکسار، انگیزه‌ی جذابی برای تکرار سفر است. از حال‌وهوای ناب دریاچه و تجربه‌های خاطره‌ساز خود برای ما بگویید و حس سبزتان را با دیگران به اشتراک بگذارید.


در ادامه بخوانید: جاهای دیدنی لرستان؛ زیبایی‌های اعجاب‌انگیز غرب ایران

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.