پارک های جنگلی تهران؛ طبیعت‌گردی در دل پایتخت

0

یکی از لذت‌های آخر هفته‌ بسیاری از پایتخت‌نشین‌ها، رفتن به بوستان و پارک‌های جنگلی در نقاط مختلف این شهر است. برای فرار از هوای دودی تهران، بهترین گزینه، پناه بردن به دل دارودرخت و طبیعت است که اکسیژن را به همشهری‌های خود هدیه می‌کند. پارک های جنگلی تهران پاتوق جذاب اهالی شهر است و گشت‌زنی در آن‌ها از تفریحات پرطرفدار تهرانی‌ها محسوب می‌شود. اگر در دوران تعطیلات بهاری به فکر رفتن به خوش‌آب‌وهواترین نقاط پایتخت هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که تا پایان این مطلب همسفر ما شوید تا با همدیگر سری به سبزترین پارک های جنگلی تهران بزنیم.

گشت‌وگذار در سرسبزی پارک های جنگلی تهران

خرید در فروشگاه‌های پرزرق‌وبرق، تماشای فیلم و تئاتر در بهترین پردیس‌های شهر، دیدن موزه‌های جذاب تاریخی، کافه‌نشینی‌های دلنشین و خوش‌گذرانی در کلوپ‌های بازی، تنها بخشی از جاذبه‌های گردشگری تهران است. لذت‌بخش‌ترین قسمت سفر به تهران، رفتن به طبیعت سبز آن، در بسیاری از نقاط شهر است. تهران و شلوغی‌هایش را باید با گشت‌زنی در طبیعت فراموش کرد و اکسیژن این فضاهای سرسبز را با تمام جان بلعید. پارک های جنگلی تهران بهترین گزینه برای طبیعت گردی در پایتخت است که هوای معرکه‌ای دارند. پاکی هوای این مناطق در روزهای تعطیل نوروز بیشتر از همیشه است و می‌توان از تماشای آسمان آبی و استشمام نسیم پاک بهاری لذت برد.

گشتی در پیچ‌وخم جاده‌ی جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر -پارک های جنگلی تهران
پارک جنگلی چیتگر – عکس از علی‌رضا اخلاقی

یکی از محبوب‌ترین پارک های جنگلی تهران را باید پارک چیتگر دانست که در محدوده‌ی غرب تهران، در بزرگراه تهران-کرج واقع شده است. رانندگی در پیچ‌وخم جاده‌ی جنگلی این بوستان، حس سفر به جنگل‌های کوهستانی گیلان را یادآور می‌شود. این پارک جنگلی با درختان خوش‌قدوقامت و باقدمت خود، پاتوق بسیاری از پایتخت‌نشین‌هاست و برای مسافران شهر نیز، جاذبه‌ طبیعی دلنشین محسوب می‌شود. وجود پیست دوچرخه، آلاچیق، بوفه و… از امکانات این پارک است.

رونیکس
دریاچه چیتگر -پارک های جنگلی تهران
دریاچه چیتگر -عکس از زینب شیرازی

چند سالی است که در مجاورت پارک جنگلی چیتگر، دریاچه‌ای مصنوعی همنام با آن برپا شده و زیبایی این منطقه در غرب تهران را چندین برابر کرده است. این زیبایی در شب نمای فوق‌العاده‌ای دارد و انعکاس نورهای اطراف در آب، تصویری دیدنی می‌سازد. وجود این دریاچه بهانه‌ای شد تا با احداث مراکز خرید، کافه و رستوران در اطراف آن، جذابیت‌های مجموعه‌ی جنگلی چیتگر بیشتر شود. در این طبیعت جنگلی پایتخت، گشت بزنید، قایق‌سواری را تجربه کنید، به مراکز خرید آن بروید و خوشمزگی را در رستوران و کافه‌های آن نوش جان کنید.

پارک جنگلی پردیسان، طبیعتی دیگر در قلب پایتخت

پارک پردیسان - پارک های جنگلی تهران
پارک پردیسان – عکس از رز عابدی

یکی دیگر از پارک‌های خوش‌آب‌وهوای پایتخت، پارک جنگلی پردیسان است که در محدوده‌ شمال غربی تهران جا خوش کرده است و با فضای سبز و آرامش‌بخش خود، لحظات دل‌چسبی را برای گردشگران رقم می‌زند. اگر هوس کرده‌اید در پارک بدون دخانیات قدم بزنید و از هوای پاک آن لذت ببرید، باید در بزرگراه همت به سمت شرق حرکت کنید تا بعد از بزرگراه یادگار امام به مقصد برسید. این پارک در منطقه‌ی 2 تهران، پاتوق جذابی برای دوچرخه‌سوارها محسوب می‌شود و خیلی از روزهای سال آسمان آن بادبادک‌های رنگارنگ بسیاری را به خود می‌بیند. اگر طرفدار موزه‌گردی هستید، در پردیسان دو موزه آب و تنوع زیستی وجود دارد که سرگرم‌تان می‌کند.

پارک جنگلی لویزان، قابی از سرسبزی دل‌نواز

لویزان از پارک های جنگلی تهران - عکس از کیوان گلستان
لویزان از پارک های جنگلی تهران – عکس از کیوان گلستان

پارک لویزان یکی از زیباترین پارک های جنگلی تهران است که زیبایی بی‌نظیری دارد. تجمع سبزینگی در لویزان فرصت خوبی برای تفریح و طبیت‌گردی در پایتخت است. مسیرهای پرپیچ‌وتاب این جنگل، مملو از درختانی است که نور خورشید به‌سختی راه خود را از بین آن‌ها پیدا می‌کند. گذر در این مسیر بهشتی، زندگی سبز و زنده را به یاد پایتخت‌نشین‌های پرمشغله می‌اندازد. از جذابیت‌های پارک جنگلی لویزان چشم‌انداز آن به شهر است. در نقاط مرتفع این پارک می‌شود قابی زیبا از تهران با نور چراغ‌های ریز و درشت تماشا کرد. این بهشت دیدنی در بزرگراه امام علی بعد از خروجی بزرگراه شهید زین‌الدین واقع شده است.

پارک جنگلی طالقانی، طبیعت دیدنی تپه‌های عباس آباد

پارک جنگلی طالقانی - پارک های جنگلی تهران
پارک جنگلی طالقانی – عکس از مهرداد تاجدینی

رفت‌وآمد به پارک طالقانی بعد از ساخته شدن پارک محبوب آب و آتش رونق خوبی گرفت و بعد از احداث پل زیبای طبیعت، محبوبیت و شهرت طالقانی افزون‌تر از قبل شد. گذر از پل و رفت‌وآمد بین دو منطقه‌ی سبز و دیدنی تهران، یکی از جاذبه‌های محبوب گردشگری پایتخت است. این پارک جنگلی در محدوده‌ی تپه‌های عباس آباد واقع شده و دورنمای زیبایی به تهران دارد. وجود پل طبیعت بین طالقانی و آب و آتش، یکی از تمایزهای این بوستان با سایر پارک های جنگلی تهران است. گردشگران آب و آتش با عبور از پل خوش‌طرح طبیعت خود را به پارک طالقانی می‌رسانند و از طبیعت‌گردی جنگلی در پایتخت لذت می‌برند. این پارک جنگلی در بزرگراه حقانی بعد از بزرگراه مدرس واقع شده است.

پارک جنگلی تلو، غزالی زیبا در شهر

پارک جنگلی تلو -پارک های جنگلی تهران

تلو یکی از پارک های جنگلی تهران است که در محدوده‌ی شمال شرقی شهر واقع شده و مسیر دسترسی آن از طریق بزرگراه شهید بابایی است. پارک جنگلی تلو با نام غزال هم شناخته می‌شود و وسعت چشمگیری در بین بوستان‌های تهران دارد. می‌توانید در آلاچیق‌های زیبای آن یک گردش دسته‌جمعی را تجربه کنید و از بودن در طبیعت سبز پایتخت لذت ببرید. در مجموعه‌ی پارک تلو امکانات ورزشی و تفریحی خوبی برای سرگرمی وجود دارد.

پارک ملی سرخه حصار، تفرجگاهی سبز در تهران

سرخه حصار - پارک های جنگلی تهران
سرخه حصار – عکس از امیر لوایی

سرخه حصار از شکارگاه‌های محبوب قجری بوده و روزگار پرماجرایی را تا تبدیل شدن به شکل امروزی‌اش به خود دیده است. در اواخر دهه‌ی پنجاه، این منطقه تخت اختیار سازمان حفاظت از محیط زیست قرار گرفت. بخشی از این پارک به‌عنوان پارک ملی و بخشی دیگر به‌عنوان منطقه‌ حفاظت‌شده در شرق تهران به حیات خود ادامه می‌دهد. درختان خوش‌قدوقامت و زیبایی همچون کاج، اقاقیا، سرو، افرا و… ساکن این پارک هستند و سبز خوش‌رنگی را به تن بوستان پوشانده‌اند. پارک ملی سرخه حصار در انتهای خیابان دماوند تهران، منتظر گردشگران خوش‌ذوقی است که در لیست تهران گردی خود این منطقه‌ خوش‌آب‌وهوا را از قلم نینداخته‌اند.

طبیعت فرح‌بخش پارک جنگلی سوهانک

سوهانک - پارک های جنگلی تهران

پارک جنگلی سوهانک بهشتی دیدنی از درختان متنوع و سرسبز است که در محله‌ی سوهانک واقع شده است. تنوع گونه‌های گیاهی در این جنگل مثال‌زدنی است. سرو نقره‌ای، اقاقیا، بادام، توت، ارغوان و کاج نمونه‌ای از رنگارنگی گیاهان سوهانک است. در بعضی از مواقع، طبیعت کوهستانی سوهانک، محلی برای زیست چند نوع از حیوانات نیز محسوب می‌شود که چهره‌ای بکر به این محیط زیست طبیعی می‌بخشند و ارزش آن را دوچندان می‌کنند. این منطقه پاتوق عاشقان موتورسواری و دوچرخه‌سواری است و می‌توان در پیست‌های پرپیچ‌وخم این جاده‌ی‌ جنگلی، لذت تفریح را در پناه درختان سربه‌فلک کشیده تجربه کرد. برای رفتن به این پارک باید خودتان را به محله‌ سوهانک تهران، شمال جاده‌ی لشگرک برسانید.

توسکا، طبیعتی خوش‌رنگ در جنوب تهران

پارک جنگلی توسکا- پارک های جنگلی تهران
پارک جنگلی توسکا- عکس از مهران دشتی

یکی دیگر از پارک های جنگلی تهران پارک توسکا است که در منطقه‌ی جنوبی پایتخت واقع شده است. تنوع گیاهی مطلوبی همچون صنوبر، کاج، چنار و… این پارک را زیبا کرده و سرزمین سبز و زیبایی برای گردش و تفریح تهرانی‌ها و مسافران این شهر پدید آورده است. برای رفتن به این بوستان زیبا باید وارد بزرگراه آزادگان تهران شوید. این پارک در تقاطع بلوار شهرزاد و خیابان صالحی واقع شده است.

تهران‌گردی از تفریحات مطلوب روزهای تعطیل بهاری است و خلوتی شهر به‌واسطه‌ی تعطیلات نوروز، فرصت خوبی است تا به سراغ دیدنی‌های زیبای تهران بروید و از طبیعت این پایتخت تاریخی در روزهایی که دود و آلودگی فرصت کمتری برای ابراز دارند، لذت ببرید. از سفرتان به تهران و گشت‌وگذار در پارک‌های سرسبز و جنگلی آن برای ما بنویسید و مسافران این شهر را از چگونگی طبیعت‌گردی آن آگاه کنید. ما منتظر ایده‌ها و نظرات جذاب شما هستیم.


در ادامه بخوانید: تنگه واشی؛ تفرجگاهی تابستانه در حوالی تهران

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.