معرفی کتاب لطفا گوسفند نباشید

7

بسیاری بر این باورند که خودشان را می‌شناسند، برخی دیگر حتی فکر می‌کنند که شناختن خود مگر مطالعه می‌خواهد یا اصلا مگر می‌شود کسی خودش را نشناسد و بخواهد با مطالعه کتابی از خودش شناخت پیدا کند؟ اگر شما برخلاف بقیه که چنین تفکراتی دارند، با چنین کتاب‌هایی که موضوع‌شان شناخت خود است، سروکار داشته باشید، حتما متوجه اهمیت این موضوع و تأثیرگذاری آن بر سایر ابعاد زندگی انسان شده‌اید. پرسش‌ها و تعاریف مطرح شده در کتاب‌های خودشناسی، ذهن انسان را به چالش می‌کشند با خواندن این آثار سؤالات زیادی برای ما ایجاد می‌شود که پاسخی سریع برای آنها نداریم. «لطفا گوسفند نباشید» عنوان جالب کتابی در زمینهٔ خودشناسی است که امروز قصد معرفی آن را داریم. با ما همراه باشید.

شناسنامهٔ کتاب

 • عنوان: لطفا گوسفند نباشید
 • نویسنده: محمود نامنی
 • تعداد صفحات: ۶۵۷

دربارهٔ کتاب لطفا گوسفند نباشید

در مقدمهٔ این کتاب آمده است: «کتاب حاضر صرفاً نقل‌قولی است از زرتشت تا پیامبر، از سقراط تا آندره ژید، از شریعتی تا آنتونی رابینز به همت انتشارات ثامن به سرپرستی محمود نامنی و سعی شده تا دربارهٔ تمامیت زندگی، از تولد تا مرگ سخنی گفته شود». این کتاب در حوزهٔ روانشناسی عمومی قرار می‌گیرد و نویسنده با روایت داستان‌، حکایت‌ و نقل قول‌هایی به همراه تحلیل آنها، تلاش کرده تا راه خودشناسی را که مسیر راحتی هم نیست، برای کسانی که قصد طی کردن آن را دارند، هموار کند. همان‌طور که اشاره شد برای نگارش این اثر از منابع ایرانی و خارجی زیادی استفاده شده و همین جامعیت کتاب، مخاطب را از خواندن برخی آثار مشابه در این زمینه بی‌نیاز می‌کند. کتاب در چهار فصل تألیف شده که در ادامه به شرح هر کدام از فصل‌ها می‌پردازیم.

فصل اول با عنوان «چگونه باید آموخت» شامل بخش‌ها و موضوعاتی از قبیل «مادر نیمه‌گمشده»، «خودآگاهی چیست؟» «زندگی چیست؟»، «مدیریت احساس چیست؟»، «چگونه دوست انتخاب کنیم؟»، «لبخنددرمانی، غم‌درمانی» و… است. در پایان هرکدام از این بخش‌ها، خلاصه‌ای از بحث نیز آورده شده که در واقع تحلیلی است بر آنچه در قالب نقل‌قول‌ها و حکایت‌ها آماده است.

فصل دوم شامل عبارات تأکیدی است که به گفته‌ٔ نویسنده از میان بیش از صد کتاب روان‌شناسی با دقت و وسواس خاصی انتخاب شده‌اند.

فصل سوم که «پرسش‌های بی‌پاسخ» نام دارد شامل سؤالاتی است که نویسنده در مورد آنها این‌گونه توضیح می‌دهد: «این پرسش‌ها به منظور شناخت و تحلیل درون و گشودن گره‌های کور روح و روان و هزارتوی افکار و خصایص شما انتخاب شده‌اند.»

فصل چهارم را آزمون‌های خودشناسی تشکیل می‌دهند که تحلیل پاسخ‌ها را در انتهای هر بخش می‌توان مشاهده کرد.

بد نیست بدانید از این نویسنده آثار دیگری در زمینهٔ روان‌شناسی عمومی با عناوین «لطفا پدر و مادر خوبی باشید»، «لطفا همسر خوبی باشید»، «لطفا موفقیت را باور کنید»، «لطفا معتاد نشوید»، «لطفا انسان باشید»، «لطفا مدیر موفقی باشید» نیز منتشر شده است.‌

آیا این کتاب برای شماست؟

اگر در ابتدای راه خودشناسی و به‌دنبال یک کتاب با موضوع خودشناسی هستید، «لطفا گوسفند نباشید» به عنوان یک اثر جامع که دربرگیرندهٔ مثال‌ها، داستان ها و سؤالات چالشی زیادی در این زمینه است، پیشنهاد ما به شماست.

بخش‌هایی از کتاب

 • در آینهٔ اندیشه و خرد، خود را نگریستن، یعنی خودآگاهی.
 • خودآگاهی یعنی اشراف بر اعمال خود.
 • خودآگاهی چراغی است برای ظلمانی شب‌های فرداهایمان.
 • با رسیدن به خودآگاهی می‌فهمیم که چرا آمدیم؟ چه کار باید بکنیم؟ کجا باید برویم؟
 • خودآگاهی انسان را هدفمند و جهت‌دار می‌سازد.
 • اگر بدانید در این جهان چه رسالتی دارید و چه مسئولیتی بر دوش، آنگاه شما را می‌توان کسی خواند که به خودآگاهی رسیده است.
 • خودآگاهی، یگانه تفاوت بین انسان و حیوان است.

در ادامه بخوانید: کتاب اعتماد به نفس؛ معرفی ۸ کتاب پرفروش برای افرایش اعتماد به نفس
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 7 دیدگاه)
 1. سمیه می‌گوید

  خوبه

 2. غزل می‌گوید

  کتاب بسیار عالی و خوبی هست
  روی من که تاثیرات بسیار خوب و عالی داشت
  پیشنهاد میکنم حتما مطالعه کنید

  1. زهرا سارایی می‌گوید

   غزل عزیز
   ممنون از نظر و پیشنهاد شما.

   1. Zoya می‌گوید

    How do I find this book?

    1. عرفان برقبانی می‌گوید

     Google 🙂

 3. حاتم می‌گوید

  اصلا توصیه نمیکنم