ساپیوسکشوال چیست؛ با ۱۲ نشانه افراد ساپیوسکشوال آشنا شوید

45

چه ویژگی یا خصیصه‌ای است که بیش از همه شما را جذب دیگران می‌کند و به بیان دیگر، زمانی که به شریک زندگی ایده‌آل‌تان فکر می‌کنید، چه ویژگی‌هایی را برای او متصور می‌شوید؟ با وجود اینکه بیشتر افراد به‌هنگام جواب دادن به این سؤال به چگونگی خندیدن، رنگ چشم‌ها یا ویژگی‌های ظاهری دیگر فکر می‌کنند، هستند کسانی هم که ملاک نسبتا منحصربه‌فردتری برای انتخاب‌شان دارند. منظور ما کسانی است که برای انتخاب شریک زندگی یا شکل دادن رابطه با جنس مخالف، بیش از آنکه به ویژگی‌های ظاهری‌اش فکر کنند، تفکرات، ذهنیات و ذکاوت او را مد نظر قرار می‌دهند. به این افراد «ساپیوسکشوال» گفته می‌شود. این مقاله به معرفی مفهوم اصطلاح یادشده اختصاص دارد و پس از ارائهٔ توضیحاتی کلی دربارهٔ آن، شما را با دوازده نشانهٔ افراد ساپیوسکشوال آشنا خواهیم کرد که آن‌ها را از سایرین متمایز می‌کند. با ما همراه باشید.

پیش از هر چیز بهتر است ببینیم معنای این واژه چیست. ساپیوسکشوال، به انگلیسی Sapiosexual، از دو کلمهٔ «Sapiens» به معنای باهوش یا خردمند، و «Sexual» تشکیل شده است. طبق تعریف دیکشنری اوربان (Urban) شخصِ ساپیوسکشوال کسی است که برای برقراری رابطهٔ جنسی، بیش از هر چیز دیگری هوش و ذکاوت طرف مقابلش را ملاک قرار می‌دهد.

اشخاص ساپیوسکشوال، به واسطهٔ مغز و ذهنیات طرف مقابل‌شان تحریک می‌شوند و بینش و فراست او برایشان هیجان‌انگیز و مجذوب‌کننده است. آن‌ها به کسانی گرایش دارند که ذهنی نافذ، کنجکاو و جسور (به این معنا که از مطرح کردن پرسش‌ها و مسائل غیرمتداول واهمه‌ای نداشته باشند) دارند.

گفتگو - ساپیوسکشوال

از دیگر ویژگی‌های اشخاص ساپیوسکشوال، تمایل‌شان به شرکت در مباحث فلسفی، سیاسی یا اجتماعی است. این گفت‌وگوها موجب تحریک‌شان می‌شود. با اینکه تمایل این افراد در قالب رابطهٔ جنسی تعریف و تکمیل می‌شود، موارد کمیاب‌تری هم وجود دارند که در رابطهٔ جنسی درگیر نمی‌شوند. مثلا می‌توان به عشق‌ها یا دوستی‌های افلاطونی (منظور روابطی است که منجر به رابطهٔ جنسی نمی‌شوند) اشاره کرد که افراد حاضر در آن‌ها، معمولا دارای تمایلات ساپیوسکشوال هستند. بهتر است بدانید که ساپیوسکشوال، نوعی تمایل جنسی است و نباید با گرایش جنسی (دگرجنس‌گرا، هم‌جنس‌گرا و …) اشتباه گرفته بشود.

طرز تفکر طرف مقابل‌شان است که اشخاص ساپیوسکشوال را تحریک می‌کند و به چالش می‌کشد. کتابدارها، معلم‌ها، اساتید دانشگاه و دیگر کسانی که در مؤسسات و کارهای علمی-آموزشی فعالیت دارند، بیشتر هدف ساپیوسکشوال‌ها قرار می‌گیرند. در مجموعه مقالاتی که اخیرا دراین‌باره منتشر شد، می‌خوانیم که اساسا مغز برای ساپیوسکشوال‌ها جذاب‌ترین اندام بدن انسان است (از لحاظ جنسی) و به همین خاطر، هوش و ذکاوت هم جذابیت پیدا می‌کند. مثلا کتاب‌دارها به‌خاطر مطالعات‌شان در ژانرهای متعدد و توانایی‌شان در صحبت کردن دربارهٔ مباحث مختلف، در نظر اشخاص ساپیوسکشوال، هوشمند و جذاب جلوه می‌کنند.

تأثیر تجربیات دوران کودکی

تجربه‌های دوران کودکی - ساپیوسکشوال

بخش اعظم شخصیت و ویژگی‌های ما، ریشه در تجربیات دوران کودکی دارد. مسائل، روابط جنسی و چگونگی رویکرد ما نسبت به آن هم از این قاعده مستثنی نیست. رابطه با پدر یا مادر، اولین تجربهٔ عاشقانه و نخستین رابطهٔ صمیمی از موارد تأثیرگذار در این رویکرد هستند. شاید ویژگی‌ای که در شریک زندگی‌مان به دنبالش هستیم، ویژگی‌ای است که همیشه می‌خواستیم خودمان داشته باشیم. شاید هم قصد داریم با برقراری ارتباط با شخصی باهوش، از او در پیدا کردن درک عمیق‌تری از خودمان کمک بگیریم. این مسائل می‌توانند از انگیزه‌های اشخاص ساپیوسکشوال برای برقراری ارتباط باشند.

خانمی را در نظر بگیرید که در دوران کودکی، همیشه به او القا شده که خنگ است و باهوش نیست. این مسئله باور باهوش نبودن را در این نهادینه می‌کند. او در آینده، جذب مردان باهوش می‌شود تا شاید به گونه‌ای این کمبود را ارضا کند. به علاوه، روان‌شناسان بر این عقیده‌اند که زنانی که در دوران کودکی همیشه از جانب پدرانشان تحسین می‌شده‌اند، از شریک زندگی‌شان هم همین انتظار را دارند. اگر کسی رفتاری غیر از این با آن‌ها پیش بگیرد، به‌سرعت از او فاصله خواهند گرفت.

مردی را در نظر بگیرید که در کودکی مادری خودشیفته داشته، یا مادری که به دلایل مختلف ازمحبت ورزیدن به او غافل شده باشد. او در آینده به واسطهٔ این کمبود، به‌دنبال دریافت عشق و محبت از زنی خواهد گشت که امکان یا زمان کافی برای عشق‌ورزیدن را نداشته باشد. کسانی قادر به برقراری ارتباط سالم با دیگری خواهند بود که در دوران کودکی، تجربه‌های این‌چنینی نداشته و در فضایی ایمن، با عشق و محبت بزرگ شده باشند. در این صورت، افراد در عین صمیمیت با شریک زندگی‌شان، رابطهٔ جنسی سالمی خواهند داشت. البته افرادی که در کودکی مشکلات این‌چنینی داشته‌اند هم، با دریافت کمک تخصصی می‌توانند زندگی عاطفی سالمی داشته باشند.


حتما بخوانید: ۲۱ توصیه برای حفظ یک رابطه عاطفی از راه دور

۱۲ نشانه رایج افراد سایپوسکشوال

در ادامه به ذکر نشانه‌های رایج اشخاصی خواهیم پرداخت که دارای تمایل جنسی ساپیوسکشوال هستند:

۱. هوش و خرد بالا، در کنار گفت‌وگوهای مفهومی، موجب تحریک اشخاص ساپیوسکشوال می‌شود و برایشان الهام‌بخش است

هوش و خرد بالا، در کنار گفت‌وگوهای مفهومی، موجب تحریک اشخاص ساپیوسکشوال می‌شود.

بیشتر ما از گفت‌وگویی خوب که هدفی را دنبال کند لذت می‌بریم، اما تفاوتی که شخص ساپیوسکشوال با دیگران دارد این است که طی روندی روزانه، به گفت‌وگو با کسی که خودش انتخاب کرده است نیاز دارد. اگر این خواسته‌اش برآورده نشود، احساس کمبود خواهد داشت. کسانی که دربارهٔ افکار یا پرسش‌ها یا اطلاعات‌شان دربارهٔ زندگی صحبت می‌کنند، تحسین این اشخاص را برخواهند انگیخت و در نظرشان جذابیت ویژه‌ای پیدا خواهند کرد.

۲. مدرک علمی اهمیتی برای اشخاص ساپیوسکشوال ندارد و مهم‌ترین ملاک‌شان، هوش و ذکاوت است

این اشخاص عادت دارند بادقت و تعمق بیشتری شخصیت سایرین را زیر نظر بگیرند. اگر در پس ظاهر آراسته و زیبای دیگران دانش و ذکاوت پیدا نکنند، حضور در کنار آن‌ها برایشان کسل‌کننده خواهد بود. حتی تصور اینکه با چنین کسی زیر یک سقف بروند، برایشان دشوار است. اشخاص ساپیوسکشوال، بیش از آنکه به میزان درآمد یا شغل و دیگر مسائل این‌چنینی توجه کنند، هوش و ذکاوت طرف مقابل‌شان را ملاک انتخاب خود قرار می‌دهند.

۳. عاشق مباحثه هستند

افراد سایپوسکشوال عاشق مباحثه هستند.

اگر کسی آن‌ها را به شرکت در مباحثه‌ای بخصوص دعوت کند، با احساس تعمق بیشتری جذب آن‌ها خواهند شد. در واقع در آن‌ها طرف‌صحبتی را خواهند یافت که همیشه توانایی وسعت بخشیدن به دایرهٔ تفکرشان را خواهد داشت و از استفاده کردن دانش‌شان برای امتحان کردن یا متقاعد کردن دیگران واهمه‌ای نخواهند داشت. شخص ساپیوسکشوال با دادن القابی مانند یک‌دندگی یا ریاکاری آن‌ها را قضاوت نخواهد کرد و اشتیاق و عطش‌شان برای گفت‌وگوهای هوشمندانه را تحسین خواهد کرد.

۴. جذابیت ظاهری را هم تحسین می‌کنند، اما به گفت‌وگو علاقهٔ بیشتری نشان می‌دهند

مشخصا برای اینکه جذب کسی بشوید، جذابیت ظاهری او هم اهمیت دارد و نمی‌توان این مسئله را انکار کرد. اما اشخاص ساپیوسکشوال، نمی‌توانند صرفا به ظاهر زیبا بسنده کنند. مسئله کلیدی برای آن‌ها، گفت‌وگو کردن است و هر چقدر هم کسی زیبا باشد، اگر نتواند با گفت‌وگوهای هدفمند به دانش این اشخاص بیفزاید، به‌سرعت برایشان کسل‌کننده خواهد شد.

۵. اشخاص ساپیوسکشوال هر چه بیشتر کسی را بشناسند، بیشتر جذبش خواهند شد

اشخاص ساپیوسکشوال هر چه بیشتر کسی را بشناسند، بیشتر جذبش خواهند شد

برخلاف انسان‌های معمولی که احتمالا در نگاه اول شیفتهٔ یکدیگر می‌شوند، اشخاص ساپیوسکشوال به‌تدریج درگیر رابطه می‌شوند. در واقع آن‌ها تمایل دارند برای پی بردن به عمق وجود دیگران و دانش و هوش بالایشان زحمت بکشند. کسی که شاید نتوان گفت جذاب‌ترین شخص در جمع است، اما از رفتار و سکناتش این طور بربیاید که نوعی شیفتگی و عطش برای زندگی و مسائل مختلف دارد، بیشترین جذابیت را برای ساپیوسکشوال‌ها دارد و تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا خودِ واقعیِ او را بیشتر و بیشتر درک کنند. به‌مرور زمان و با پی بردن به دانش، هوش، هوش هیجانی، شیوهٔ منحصربه‌فرد صحبت کردن و رویکردشان در حل کردن مشکلات مختلف، بیشتر جذب او خواهند شد. این اشخاص تمایل دارند مسیر منتهی به هدف را آهسته و پیوسته طی کنند.

۶. از گفت‌وگوهای کوتاه‌مدت بیزار هستند

اگر نتوانند با کسی گفت‌وگویی مفهومی و بلندمدت داشته باشند، از بودن در کنار او احساس خوشایندی نخواهند داشت. گفت‌وگوی سرسری کابوس آن‌هاست و به‌جای گوش دادن به کسی که به‌عنوان مثال می‌خواهد دربارهٔ سردی یا گرمی هوا صحبت کند، ترجیح می‌دهند در خلوت و سکوت خودشان سر کنند. بیشتر کسانی تحسین اشخاص ساپیوسکشوال را برمی‌انگیزند که با استفاده از دانش و ذکاوت‌شان به گفت‌وگو شاخ و برگ بدهند و با مطرح کردن سؤال‌ها و ایده‌های مختلف، آن را به گفت‌وگویی ثمربخش تبدیل کنند.

۷. رفتارها و صحبت‌های احمقانه و پرخاشگرانه اشخاص ساپیوسکشوال را به‌شدت ناراحت می‌کند

اشخاص ساپیوسکشوال به هیچ عنوان نمی‌توانند کسانی را که می‌خواهند با پرخاشگری و به‌زور حرف‌شان را به کرسی بنشانند تحمل کنند؛ همین‌طور مردان و زنانی را که نوعی حماقت از گفتار یا رفتارشان برمی‌آید و به‌سادگی، از موضع‌شان کناره می‌گیرند. در مقابل، جذب کسانی می‌شوند که در کمال آرامش‌خاطر با موقعیت‌های دشوار روبه‌رو می‌شوند و با اتکا به ذکاوت‌شان آن را حل می‌کنند. کسانی تحسین آن‌ها را برمی‌انگیزند که توانایی جدا کردن احساسات از منطق را داشته باشند و به‌هنگام خارج شدن اوضاع از کنترل، از کوره در نروند.

۸. اشخاص ساپیوسکشوال جایی مثل کتاب‌فروشی را برای ملاقات با دیگری، به کافی‌شاپ و امثال آن ترجیح می‌دهند

کتاب‌فروشی - ساپیوسکشوال

این اشخاص ترجیح می‌دهند اولین قرار ملاقات‌شان با جنس مخالف در جایی مثل کتاب‌فروشی اتفاق بیفتد و همیشه رؤیای چنین ملاقاتی را در سر دارند. برای شخص ساپیوسکشوال، کتاب‌فروشی به منزلهٔ مکانی است که در آن قادر خواهد بود کسی را پیدا کند که از لحاظ ذهنی و طرز تفکر متعالی‌تر از انسان‌های معمولی است. به‌علاوه، مکان‌هایی مثل کتاب‌فروشی می‌توانند الهام‌بخش شروع بحث‌ها و گفت‌وگوهای مفهومی‌تر بشوند.


حتما بخوانید: ۱۸ سؤالی که در اولین قرار عاشقانه باید از طرف‌تان بپرسید

۹. این اشخاص معمولا شنونده‌های فوق‌العاده خوبی هستند

آن‌ها عاشق این هستند که از دیگران چیزی یاد بگیرند، به همین خاطر همیشه سعی می‌کنند شنونده‌های خوبی باشند و در این کار مهارت دارند. کسی که برای شخص ساپیوسکشوال حائز اهمیت است، با صحبت کردن دربارهٔ مطلب جدیدی که یاد گرفته است یا برایش مجذوب‌کننده بوده است، تحسین او را برخواهد انگیخت. چنین گفت‌وگویی اطلاعاتش را بیشتر خواهد کرد. به‌علاوه، دیدن اینکه کسی با شیفتگی دربارهٔ علمش به چیزی بخصوص صحبت می‌کند، برایش بسیار جذاب است. او می‌تواند ساعت‌ها بدون اینکه احساس خستگی کند، به صحبت‌های چنین کسی گوش بدهد.

۱۰. جمله‌بندی درست و رعایت قواعد دستوری برای این اشخاص بسیار اهمیت دارد

یکی دیگر از نشانه‌های رایج اشخاص ساپیوسکشوال این است که جمله‌بندی‌های نادرست یا رعایت نکردن قواعد دستوری در پیام‌های متنی دیگران را نمی‌توانند تحمل کنند. در صورت مواجه با چنین سبک نگارشی‌ای، به‌احتمال زیاد، از ادامهٔ تبادل پیام خودداری خواهند کرد.

۱۱. صِرف مطالعهٔ زیاد برای‌شان به معنای باهوش بودن طرف مقابل نیست

مطالعه - ساپیوسکشوال

بیشتر مردم دانش یا سواد بالا را به معنای اطلاعاتی می‌دانند که کسی از موضوعات محسوس یا درک‌شدنی دارد. این در حالی است که برای شخص ساپیوسکشوال، صِرف چنین دانشی مجذوب‌کننده نیست. ویژگی‌هایی چون هوش هیجانی و خودآگاهی برای او جذابیت بیشتری دارند و بیش از همه شیفتهٔ کسانی می‌شود که درک خوبی از احساسات‌شان دارند و با اتکا به قدرت ذهنی، از پس موقعیت‌ها و مسائل مختلف برمی‌آیند. او در این‌گونه ویژگی‌ها نوعی پختگی پیدا می‌کند و از آن لذت می‌برد.

۱۲. همیشه به‌دنبال یادگیری هستند

فکر اینکه وقت کافی برای نشستن در خانه و دیدن برنامه‌های مستند آموزنده داشته باشد، برای شخص ساپیوسکشوال ایده‌آل است. او شیفتهٔ هر چیزی است که ذهنیات و تفکراتش را گسترده‌تر کند و وسعت ببخشد و همیشه به‌دنبال موقعیت‌هایی برای یادگیری و پیشرفت است و معمولا سعی در برقراری ارتباط با کسانی دارد که به نظرش باهوش‌تر می‌آیند؛ چراکه می‌تواند از آن‌ها چیزهای تازه یاد بگیرد. یکی از علایق او می‌تواند شرکت در سخنرانی‌های مباحثی باشد که چندان با آن‌ها آشنایی ندارد. این مسئله می‌تواند او را به چالش بکشد. کسب اطلاعات دربارهٔ موضوعات ناشناخته برایش لذت‌بخش است.

اگر کسی که برای شخص ساپیوسکشوال حائز اهمیت است، چنین علاقه‌ای به یادگیری نداشته باشد، به احتمال زیاد، رابطه‌شان چندان به درازا نخواهد کشید.

سخن پایانی

قدمت ساپیوسکشوال

در پایان باید به این نکته اشاره‌ای شود که هر چند مدت‌زمان چندان زیادی از توجه روان‌شناسان به این تمایل جنسی نمی‌گذرد، قدمت آن در روابط انسان‌ها بسیار طولانی‌تر از آن چیزی است که احتمالا فکر می‌کنید. در مقاله‌ای تحت‌عنوان «چیست که باعث جذابیت چیزی بخصوص می‌شود؟» به قلم مارک بانس‌چیک، توضیحاتی دربارهٔ این مسئله عنوان شده است که ویژگی‌های شخصیتی انسان‌ها نقش بسیار مهمی در جذاب به نظر رسیدن‌شان دارد. او به کتاب ضیافت افلاطون (رساله‌ای روایی در باب عشق) استناد می‌کند. شخصیت اصلی در این کتاب، که همان سقراط است، نه پول دارد، نه مقام و منصب، و نه ظاهر زیبا، اما کاریزماتیک و زیرک است و این ویژگی‌ها باعث جذابیتش می‌شوند. با استناد به محتوای این کتاب می‌توان به این نکته پی برد که ماهیت روابط انسانی در گذر سال‌ها تغییر عمده‌ای نکرده است و تمایل ساپیوسکشوال در روابط جنسی، حداقل قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد.

شما برای برقراری ارتباط چه ویژگی‌هایی را در طرف مقابل ملاک قرار می‌دهید؟ چقدر خودتان را سایپوسکشوال می‌دانید؟ چنین افرادی را در میان اطرافیانتان می‌شناسید؟ کدام‌یک از ویژگی‌های معرفی شده در این مطلب، در این افراد پررنگ‌تر است؟


در ادامه بخوانید: ۱۰ ویژگی رفتاری آدم‌های باهوش
برای از بین بردن احساس افسردگی چه کاری انجام دهیم؟

در افسردگی غم به لایه‌های عمیق زندگی نفوذ کرده و اختلالاتی در احساسات و رفتار شما به‌وجود می‌آورد. اگر احساس افسردگی دارید، حتما با کمک یک روانشناس متخصص مشکل را ریشه‌یابی کنید و برای حل آن راهکار بگیرید.برای ارتباط با مشاور متخصص افسردگی روی دکمه زیر کلیک کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

به کمک زبان بدن، ناگفته‌ها را بگویید و بشنوید

۸،۰۰۰ تومان


منبع psychologytoday thoughtcatalog
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 45 دیدگاه)
 1. 3N می‌گوید

  ای کاش حداقل یه مکانی برای این تایپ افراد وجود داشت تا همو پیدا کنن و بتونن بحث کنن
  و فکر کنم اغلب تایپ های intp و entp جزو افراد ساپیوسکشوال هستند

  1. نوا می‌گوید

   به نظر من بیشتر intj ها و entj ها 🙂

   1. Me می‌گوید

    تایپ های xnti و xntp از نظر تعمق و منطق خیلی شبیه همن.. فقط یسری تفاوتای جزئی دارن
    از اونجایی که خودم و عموم و دوست صمیمیم سه تا از این تایپ هارو شامل میشیم بابتش مطمئنم

   2. Parsa می‌گوید

    همینطور infj هم

   3. امین می‌گوید

    تیپ های شخصیتی با مشخصه های N و T (شهودی و منطقی)، فکر کنم محتمل‌ترین تیپ ها هستند، ضمن اینکه چون تیپ‌های INTP و INTJ مجموعا پنج درصد از جمعیت جهان رو تشکیل می دهند و بسیار نادر هستند منطقی هست که این تمایل -که بسیار نادر محسوب میشه- در این تیپ های شخصیتی بیشتر پیدا بشه(متاسفانه اطلاعی از آمار ENTP ها و ENTJ ها ندارم)

    1. Parsa می‌گوید

     همینطور infj ها از جمله خودم

 2. محمد می‌گوید

  خیلی ممنون از مطلبتون
  لطفا مقالات بیشتری در مورد ساپیوفیل ها قرار دهید
  میتونه راهگشای بسیاری باشه

 3. Hadis می‌گوید

  من یک ENTJام که اینجوریم