۴۴ فیلم دیدنی از بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینما

36

جنگ و اتفاقات مرتبط با آن از لحاظ دراماتیک بودن به‌گونه‌ای است که پتانسیل‌های زیادی برای تبدیل شدن به فیلم و داستان دارد. این ویژگی باعث شده تا بسیاری از کارگردانان مطرح جهان با انتخاب جنگ‌ها به‌عنوان موضوع اصلی فیلم‌های‌شان، شاهکارهای ماندگاری را به روی پردهٔ نقره‌ای ببرند. این مقاله را به معرفی بهترین فیلم های جنگی دنیای سینما اختصاص داده‌ایم. ملاک رتبه‌بندی، امتیازهای دریافتی فیلم‌ها از وب‌سایت imdb بوده است. ۴۴ فیلمی که برای معرفی انتخاب کرده‌ایم در زمان اکران با اقبال خوبی از سوی منتقدین و تماشاگران روبه‌رو شدند و در میانشان هم آثار جدیدتری چون «دانکرک» کریستوفر نولان به چشم می‌خورد و هم آثار حماسی و کلاسیکی چون «اینک آخرالزمان» فرانسیس فورد کاپولا. مستندهای موفق و مطرح مرتبط با جنگ هم در لیست لحاظ شده‌اند. با ما همراه باشید.

راهنمای مطالعه نمایش

۱. فهرست شیندلر ۱۹۹۳ (Schindler’s List)

فهرست شیندلر - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۹۳
کشور سازنده: آمریکا
ژانر: زندگی‌نامه، درام، تاریخی
مدت‌زمان فیلم: ۱۹۵ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: استیون اسپیلبرگ
بازیگران اصلی: لیام نیسون، رالف فاینز، بن کینگزلی
امتیاز (IMDb): ۸٫۹

«فهرست شیندلر» فیلمی از استیون اسپیلبرگ است که در لیست بهترین فیلم های جنگی جای دارد. داستان فیلم دربارهٔ اسکار شیندلر، تاجر آلمانی‌ای است که وارد خاک لهستان می‌شود تا با کارگران ارزان‌قیمت یهودی سرمایه‌ای به هم بزند، اما به‌مرور رویه‌اش تغییر می‌کند و تلاش می‌کند تا جان کارگرانش را نجات بدهد. اسپیلبرگ، این فیلم را به‌شکل غیرقابل تصوری زیبا و تأثیرگذار از آب درآورده است و با تماشای آن، برای مدتی خودتان را در تاریک‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین دوران قرن بیستم خواهید یافت.

۲. نجات سرباز رایان ۱۹۹۸ (Saving Private Ryan)

نجات سرباز رایان - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۹۸
کشور سازنده: آمریکا
ژانر: جنگی، درام
مدت‌زمان فیلم: ۱۶۹ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: استیون اسپیلبرگ
بازیگران اصلی: تام هنکس، مت دیمون، تام سایزمور
امتیاز (IMDb): ۸٫۶

استیون اسپیلبرگ با «نجات سرباز رایان» برای سومین بار جنگ جهانی دوم را به‌عنوان موضوع اصلی فیلمش انتخاب کرد و در آن، بار دیگر تصویری احساس‌برانگیز و تأثیرگذار از جنگ ارائه کرد. اگر بخواهیم فیلم‌های مرتبط با جنگ جهانی دوم را بر اساس وضوح، واقع‌گرایانه و خونین بودن تصویری که ارائه می‌دهند مقایسه کنیم، رقیب چندان جدی‌ای برای نجات سرباز رایان نخواهیم یافت و به‌همین خاطر است که در لیست بهترین فیلم های جنگی سینما جای دارد و حائز اهمیت است.

۳. پیانیست ۲۰۰۲ (The Pianist)

پیانیست - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۲۰۰۲
کشور سازنده: انگلیس، فرانسه، آلمان، لهستان
ژانر: زندگی‌نامه، درام
مدت‌زمان فیلم: ۱۵۰ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: رومن پولانسکی
بازیگران اصلی: آدرین برودی
امتیاز (IMDb): ۸٫۵

رتبهٔ بعدی در میان بهترین فیلم های جنگی به شاهکار سال ۲۰۰۲ رومن پولانسکی، پیانیست، تعلق دارد. او وقایع سال‌های غم‌انگیز و تأثیرگذار مرتبط با هولوکاست نازی‌ها در لهستان را به تصویر کشید و در این کار، به‌حدی ماهرانه و هنرمندانه عمل کرد که پس از گذشت مدت کوتاهی از تماشای فیلم، احتمالا فراموش خواهید کرد که در حال دیدن فیلم هستید و به‌کلی در فضای تأثیرگذار آن غرق خواهید شد.

۴. اینک آخرالزمان (نسخهٔ احیاشده) ۲۰۰۱ (Apocalypse Now Redux)

اینک آخرالزمان (نسخهٔ احیاشده) - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۲۰۰۱
کشور سازنده: آمریکا
ژانر: درام، رازآلود، جنگی
مدت‌زمان فیلم: ۲۰۲ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: فرانسیس فورد کاپولا
بازیگران اصلی: مارلون براندو، مارتین شین
امتیاز (IMDb): ۸٫۵

«اینک آخرالزمان»، اثر ماندگار فرانسیس فورد کاپولا، چهارمین فیلم در لیست بهترین فیلم های جنگی است. داستان آن دربارهٔ سروان آمریکایی جوانی است که به مأموریتی در ویتنام فرستاده می‌شود تا کلنلی به نام «کِرتز» را که گویا عقلش را از دست داده و یاغی شده است، به قتل برساند. نسخهٔ اصلی فیلم در سال ۱۹۷۹ اکران شد و با داستان فوق‌العاده‌اش که اقتباسی است از رمان «دل تاریکی» جوزف کنراد، توانست تحسین منتقدین و تماشاگران را برانگیزد. سی‌ویک سال بعد عوامل فیلم اقدام به احیا کردن این اثر کلاسیک کردند و مشکلات اندکی را که از لحاظ تصویربرداری و دیگر مسائل فنی داشت، برطرف کردند تا فیلم چشم‌نوازتر و تأثیرگذارتر از قبل به نظر برسد و به‌خوبی از پس این کار برآمدند.

۵. اینک آخرالزمان (نسخهٔ اصلی) ۱۹۷۹ (Apocalypse Now)

اینک آخرالزمان - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۷۹
کشور سازنده: آمریکا
ژانر: درام، رازآلود، جنگی
مدت‌زمان فیلم: ۱۴۷ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: فرانسیس فورد کاپولا
بازیگران اصلی: مارلون براندو، مارتین شین
امتیاز (IMDb): ۸٫۵

درباره این فیلم توضیح دادیم. فقط این نکته را اضافه کنیم که فرانسیس فورد کاپولا ۴ سال برای ساخت این فیلم وقت صرف کرد، فیلمی که به‌خوبی این گفتهٔ قدیمی را ثابت می‌کند که «جنگ همان جهنم است.».

۶. کازابلانکا ۱۹۴۲ (Casablanca)

کازابلانکا - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۴۲
کشور سازنده: آمریکا
ژانر: درام، عاشقانه
مدت‌زمان فیلم: ۱۰۲ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: مایکل کورتیز
بازیگران اصلی: هامفری بوگارت، اینگرید برگمن، پل هنرید
امتیاز (IMDb): ۸٫۵

رتبهٔ ششم در لیست بهترین فیلم های جنگی به یکی دیگر از آثار کلاسیک دنیای سینما تعلق دارد. داستان «کازابلانکا» روایت زندگی مردی است که در شهر کازابلانکا باشگاه شبانه‌ای را اداره می‌کند و ملاقات معشوقهٔ دوران گذشته‌اش در پاریس، که به همراه همسرش وارد شهر شده است، زمینه‌ساز وقایع فیلم می‌شود. بیش از هفتاد سال از اکران اولیهٔ این فیلم می‌گذرد و هنوز هم تأثیرگذار و جذاب است.

۷. کشتی ۱۹۸۲ (Das Boot)

کشتی - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۸۱
کشور سازنده: آلمان، ایتالیا، فرانسه، انگلیس
ژانر: جنگی، درام
مدت‌زمان فیلم:
۱۴۹ دقیقه
دوبله فارسی:
دارد
کارگردان:
ولفگانگ پترسن
بازیگران اصلی:
یورگن پروشنو، هربرت گرونمیر
امتیاز (IMDb):
۸٫۳

فیلم بعدی در میان بهترین فیلم های جنگی «کشتی» نام دارد. در این فیلم که محصول آلمان غربی است و ولفگانگ پترسن کارگردانی آن را به عهده داشته است، همراه با دوربین فیلم در طول دالان‌های تنگ یک زیردریایی حرکت خواهید کرد و از ورودی‌های کوچک عبور می‌کنید. احساس تنگناهراسی ناشی از این صحنه‌ها و تجربهٔ ترسناک جنگ در زیردریایی‌های آن زمان از جمله علل ماندگاری فیلم هستند.

۸. لورنس عربستان ۱۹۶۲ (Lawrence of Arabia)

لورنس عربستان - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۶۲
کشور سازنده
: انگلیس
ژانر: حماسی، جنگی
مدت‌زمان فیلم: ۲۱۸ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: دیوید لین
بازیگران اصلی: پیتر اوتول، آنتونی کوئین، عمر شریف
امتیاز (IMDB): ۸٫۳

در فهرست بهترین فیلم های جنگی سینما می‌رسیم به «لورنس عربستان» که یکی از آثار کلاسیک و ماندگار دنیای سینما محسوب می‌شود. توماس ادوارد لورنس نویسنده، باستان‌شناس، دیپلمات و افسر برجستهٔ بریتانیایی، در دوران جنگ جهانی اول به دستور مقامات بالادستی راهی عربستان شد تا با متحد کردن قبیله‌های عرب، از آن‌ها در جنگ بریتانیا مقابل امپراطوری عثمانی کمک بگیرد. داستان فیلم بر اساس همین رخدادها نوشته شده است. منتقد روزنامهٔ شیکاگو سان-تایمز دربارهٔ فیلم نوشته است: «ساخت لورنس عربستان کاری جسورانه و در حد جنون نبوغ‌آمیز بود. حتی فکر کردن به اینکه ساخت چنین فیلمی می‌تواند ممکن باشد دشوار است».

۹. بودن یا نبودن ۱۹۴۲ (To Be or Not to Be)

بودن یا نبودن - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۴۲
کشور سازنده: آمریکا
ژانر: کمدی، عاشقانه
مدت‌زمان فیلم:
۹۹ دقیقه
دوبله فارسی:
ندارد
کارگردان:
ارنست لوبیچ
بازیگران اصلی:
کارول لمبارد، جک بنی، رابرت استاک
امتیاز (IMDb):
۸٫۲

«بودن یا نبودن» که رتبهٔ بعدی را در میان بهترین فیلم های جنگی به خود اختصاص داده است، درون‌مایه‌ای کمیک و خنده‌دار دارد و از این حیث، یکی از بهترین فیلم‌های ساخته‌شده در استودیوی پارامونت است. ارنست لوبیچ، کارگردان این فیلم با رویکردی هجوآمیز اتهامات بی‌پایه‌واساس آلمان‌های نازی و رفتارهای نابخشودنی‌شان در خاک لهستان را به سخره می‌گیرد.

۱۰. فرار بزرگ ۱۹۶۳ (The Great Escape)

فرار بزرگ - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۶۳
کشور سازنده: آمریکا
ژانر: ماجراجویی، درام
مدت‌زمان فیلم:
۱۷۲ دقیقه
دوبله فارسی:
دارد
کارگردان:
جان استرجس
بازیگران اصلی:
استیو مک‌کوئین، جیمز گارنر، ریچاد اتنبرا
امتیاز (IMDb):
۸٫۲

انتخاب حساب‌شده و دقیق بازیگران، فیلم‌نامهٔ زیبا و بدون حاشیهٔ اضافی و انتخاب لوکیشن‌های اصیل آلمانی برای فیلم‌برداری، از جمله دلایل قرار گرفتن نام این فیلم در میان بهترین فیلم های جنگی هستند. جان استرجس، تهیه‌کنندگی و کارگردانی این فیلم را به‌عهده داشته است و بسیاری این اثر کلاسیک او را مبدع هیجان واقعی در دنیای سینما می‌دانند.

۱۱. پل رودخانهٔ کوای ۱۹۵۷ (The Bridge on the River Kwai)

پل رودخانهٔ کوای - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۵۷
کشور سازنده: آمریکا، انگلیس
ژانر: ماجراجویی، درام
مدت‌زمان فیلم:
۱۶۱ دقیقه
دوبله فارسی:
دارد
کارگردان:
دیوید لین
بازیگران اصلی:
ویلیام هولدن، الک گینس، جک هاوکینز
امتیاز (IMDb):
۸٫۲

«پل ردوخانهٔ کوای» که در میان بهترین فیلم های جنگی رتبهٔ یازدهم را دارد، با روایتی هوشمندانه و هیجان‌انگیز از دوران جنگ جهانی دوم، آغازگر دوران شکوهمند کارگردان انگلیسی، دیوید لین، در دنیای سینما شد. علت دیگر موفقیت فیلم، بازی فوق‌العادهٔ الک گینِس در نقش افسر بریتانیایی‌ای بود که در سال ۱۹۴۳ در برمه (میانمار کنونی) گروهان تحت‌فرماندهیش را به نیروهای ژاپنی تسلیم کرد.

۱۲. پایانی در دیدرس نیست ۲۰۰۷ (No End in Sight)

پایانی در دیدرس نیست - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۲۰۰۷
کشور سازنده
: آمریکا
ژانر: مستند
مدت‌زمان فیلم: ۱۰۲ دقیقه
دوبله فارسی: ندارد
کارگردان: چارلز فرگوسن
بازیگران اصلی: –
امتیاز (IMDb): ۸٫۲

«پایانی در دیدرس نیست»، فیلم مستند دیگری است که در لیست بهترین فیلم های جنگی ما جای دارد. نکتهٔ قابل توجه دربارهٔ این مستند تکان‌دهندهٔ چارلز فرگوسن دربارهٔ حملهٔ آمریکا به خاک عراق این است که عملا از هیچ اطلاعات سربه‌مهر تازه‌ای پرده بر نمی‌دارد، اما پیامی که منتقل می‌کند به‌قدری متقاعدکننده است که انگار برای اولین بار در حال شنیدنش هستیم.

۱۳. ویرونگا ۲۰۱۴ (Virunga)

ویرونگا - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۲۰۱۴
کشور سازنده:
انگلیس، کنگو
ژانر: مستند
مدت‌زمان فیلم: ۱۰۰ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: اورلاندو فون آینزیدل
بازیگران اصلی:
امتیاز (IMDB): ۸٫۲

«ویرونگا» نامِ پارکی ملی در دل جنگل‌های کنگو است و در این مستند فوق‌العاده تأثیرگذار، شاهد تلاش‌های شجاعانهٔ گروهی از افراد، برای حفظ جان گوریل‌های کوهستانی منطقه و حفاظت از این پارک ملی هستیم که خطر نابودی به‌وسیلهٔ گروه‌های شبه‌نظامی کنگو تهدیدشان می‌کند. در این مستند شانس آن را خواهید داشت تا در آن واحد، با بهترین و پلیدترین خصیصه‌های طبیعت انسان آشنا بشوید و در کنار اقدامات شجاعانهٔ این افراد، رشوه‌گیری، خشونت و فساد رایج در منطقه را هم مشاهده خواهید کرد.

۱۴. آشوب ۱۹۸۵ (Ran)

آشوب - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۸۵
کشور سازنده:
ژاپن
ژانر: جنگی، درام
مدت‌زمان فیلم: ۱۶۲ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: آکیرا کوروساوا
بازیگران اصلی: تاتسویا ناکادای، آکیرا تروئو، جین پاچی نزو
امتیاز (IMDB): ۸٫۲

«آشوب» یکی دیگر از آثار کلاسیک و ماندگار دنیای سینماست و داستان آن، با الهام از نمایشنامهٔ شاه‌لیرِ شکسپیر نوشته شده است و دربارهٔ امپراطوری است که در دههٔ هفتم زندگی‌اش از سلطنت کناره‌گیری می‌کند و مناطق تحت کنترلش را میان سه پسرش تقسیم می‌کند؛ به این شرط که از برادر بزرگ‌ترشان تبعیت کنند و پیرو فرمان‌های او باشند. اما یکی از برادران از این فرمان سرپیچی می‌کند و وقایع فیلم بر پایهٔ این تصمیم او شکل می‌گیرند.

۱۵. بر باد رفته ۱۹۳۹ (Gone with the Wind)

بر باد رفته - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۳۹
کشور سازنده:
آمریکا
ژانر: عاشقانه، درام
مدت‌زمان فیلم: ۲۳۸ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: ویکتور فلمینگ
بازیگران اصلی: کلارک گیبل، ویوین لی، لسلی هاوارد
امتیاز (IMDB): ۸٫۲

«بر باد رفته» یکی دیگر از آثار فراموش‌نشدنی دنیای سینما است که به‌واسطهٔ ارتباط موضوعش با وقایع جنگ داخلی آمریکا در لیست بهترین فیلم های جنگی جای گرفته است. داستانی فوق‌العاده زیبا دربارهٔ تلاش‌های زنی که می‌خواهد در گیرودار جنگ داخلی زنده بماند و در این حین، ماجراهای عاشقانه‌ای را تجربه می‌کند، در کنار شیوهٔ هنرمندانهٔ به تصویر کشیدن داستان، از جمله علل موفقیت این اثر کلاسیک هستند.

۱۶. هزارتوی پن ۲۰۰۶ (Pan’s Labyrinth)

هزارتوی پن - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۲۰۰۶
کشور سازنده:
اسپانیا، مکزیک
ژانر: درام، فانتزی
مدت‌زمان فیلم: ۱۱۸ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: گیرمو دل تورو
بازیگران اصلی: سرژی لوپس، ماریبل وردو، ایوانا باکرو
امتیاز (IMDB): ۸٫۲

«هزارتوی پن» فضایی تاریک، پیچیده و زیبا دارد و در آن، می‌توانید شاهد در هم آمیختن دنیای اسرارآمیز قصه‌های جن‌وپری و دنیای مخوف جنگ‌زدهٔ واقعی باشید. داستان فیلم در سال ۱۹۴۴ و در اروپایی می‌گذرد که به اشغال نازی‌ها در آمده است و دربارهٔ دختربچه‌ای است که از نزدیک خشونت جنون‌آمیز و کشتار دیگران به دست ناپدری‌اش را می‌بیند و به‌سمت هزارتوی اسرارآمیز پن کشیده می‌شود؛ دنیایی که پر است از موجودات خیالی.

۱۷. مستند غبار مه‌آلود ۲۰۰۳ (The Fog of War)

غبار مه‌آلود جنگ - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۲۰۰۳
کشور سازنده: آمریکا
ژانر: مستند، زندگی‌نامه
مدت‌زمان فیلم:
۱۰۷ دقیقه
دوبله فارسی:
ندارد
کارگردان:
ارول موریس
بازیگران اصلی:

امتیاز (IMDb):
۸٫۱

در این مستند، رابرت اس. مک‌نامارا، وزیر دفاع آمریکا میان سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۸، در مواجه با سؤالاتی راجع به سیاست‌های جنگی آمریکا قرار می‌گیرد و نقاط تاریکی دربارهٔ فجایع به‌بارآمدهٔ ناشی از جنگ‌های مدرن را آشکار می‌کند. «غبار مه‌آلود جنگ» توانست جایزهٔ اسکار بهترین فیلم مستند سال ۲۰۰۳ را از آن خود کند و با اقبال خوبی در میان تماشاگران و منتقدین روبه‌رو شد.

۱۸. بن هور ۱۹۵۹ (Ben-Hur)

بن هور - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۵۹
کشور سازنده: آمریکا
ژانر: ماجراجویی، درام
مدت‌زمان فیلم: ۲۱۲ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: ویلیام وایلر
بازیگران اصلی: چارلتون هستون، جک هاوکینز، هایا هاراریت
امتیاز (IMDb): ۸٫۱

داستان این فیلم دربارهٔ مردی است که به ظلم و استبداد حاکمان امپراطوری روم تن نمی‌دهد و در این راه تمامی عواقب ناگواری را که انتظار خود و خانواده‌اش را می‌کشد، به جان می‌خرد. داستان تأثیرگذار فیلم از اصلی‌ترین علل موفقیت آن و قرار گرفتنش در لیست بهترین فیلم های جنگی سینما است.

۱۹. بهترین سال‌های زندگی ما ۱۹۴۶ (The Best Years of Our Lives)

بهترین سال‌های زندگی ما - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۴۶
کشور سازنده: آمریکا
ژانر: درام، عاشقانه
مدت‌زمان فیلم: ۱۷۰ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: ویلیام وایلر
بازیگران اصلی: فردریک مارچ، میرنا لوی، دانا اندروز
امتیاز (IMDb): ۸٫۱

در آن سالیان روال داستان بیشتر فیلم‌های جنگی به این صورت بود که وطن‌پرستی و اقدامات شجاعانهٔ سربازان وطن به تصویر کشیده می‌شد، اما «بهترین سال‌ها زندگی ما»، با رویکردی متفاوت و با به‌تصویر کشیدن تبعات روحی‌-روانی جنگ برای کسانی که جان سالم از آن به در می‌برند، پیشگام این نوع از داستان‌پردازی جنگ شد و به‌همین خاطر نامش در میان بهترین فیلم های جنگی به چشم می‌خورد.

۲۰. جوخه ۱۹۸۶ (Platoon)

جوخه - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۸۶
کشور سازنده: آمریکا
ژانر: درام، جنگی
مدت‌زمان فیلم: ۱۲۰ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: الیور استون
بازیگران اصلی: چارلی شین، تام برنگر، ویلیام دفو
امتیاز (IMDb): ۸٫۱

فیلم بیستم در لیست بهترین فیلم های جنگی «جوخه» است. داستان آن دربارهٔ دانشجویی است که از تحصیل انصراف می‌دهد و برای جنگ در ویتنام داوطلب می‌شود. با ورود به خاک ویتنام، تمامی عقاید و آرمان‌هایش زیرورو می‌شود و تصویر دیگری جلوی چشمش نقش می‌بندد. یکی از منتقدان دربارهٔ این فیلم عنوان کرده است: «اگر با دیدن اینک آخرالزمان و شکارچی گوزن احساس کردید کسی به صورت‌تان سیلی زده است، با دیدن جوخه احساس کسی را خواهید داشت که مشت محکمی به شکمش زده‌اند.».

۲۱. نبرد الجزیره ۱۹۶۶ (The Battle of Algiers)

نبرد الجزیره - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۶۶
کشور سازنده:
ایتالیا، الجزایر
ژانر: جنگی، درام
مدت‌زمان فیلم: ۱۲۱ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: جیلو پونته‌کوروو
بازیگران اصلی: ژان مارتین، سعدی یاسف، براهیم هگیاگ
امتیاز (IMDB): ۸٫۱

اگر به‌دنبال فیلمی خوب و تأثیرگذار با موضوع فعالیت‌های انقلابی و ضداستعمارگری کشورهای کمترتوسعه‌یافته هستید، حتما دیدن «نبرد الجزیره» را به شما پیشنهاد می‌کنیم. داستان فیلم دربارهٔ شورش‌هایی است که از سال ۱۹۵۰ به بعد در پایتخت الجزایر، الجزیره، بر ضد دولت استعمارگر فرانسه به‌پا شد و اتفاقات ناگوار و خشونت‌آمیز بسیاری را به‌دنبال داشت.

۲۲. ارتش سایه‌ها ۱۹۶۹ (Army of Shadows)

ارتش سایه‌ها - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۶۹
کشور سازنده:
فرانسه
ژانر: درام، جنگی
مدت‌زمان فیلم: ۱۴۵ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: ژان پیر ملویل
بازیگران اصلی:لینو ونتورا، سیمون سینیوره، پل موریس
امتیاز (IMDB): ۸٫۱

داستان این فیلم فوق‌العاده بر اساس رمانی به همین نام نوشتهٔ ژوزف کِسِل و دربارهٔ مردی است که در کوران جنگ جهانی دوم، در یکی از گروه‌های مقاومت فرانسه فعالیت می‌کند. پس از خیانت یکی از هم‌دسته‌هایش در یکی از اردوگاه‌های نازی‌ها زندانی می‌شود و با وجود اینکه پس از مدتی فرار می‌کند، تا پایان فیلم در فضایی پر از تنش، بی‌اعتمادی و بدبینی سر می‌کند.

۲۳. زندگی اشتراکی (پاریس، ۱۸۷۱) ۲۰۰۰ (La Commune Paris, 1871)

زندگی اشتراکی - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۲۰۰۰
کشور سازنده
: فرانسه
ژانر: جنگی، درام
مدت‌زمان فیلم: ۳۴۵ دقیقه
دوبله فارسی: ندارد
کارگردان: پیتر واتکینز
بازیگران اصلی: فرانسیس دامینز، لوران روث
امتیاز (IMDb): ۸

«زندگی اشتراکی» فیلمی در ژانر درام-تاریخی است که پیتر واتکینز کارگردانی آن را به‌عهده داشت. داستان فیلم دربارهٔ زندگی اشتراکی (کمونیسم) آن دوران در پاریس است و حال‌وهوایی شبیه به فیلم‌های مستند دارد. درون‌مایه‌های سیاسی و اطلاعات تاریخی فیلم باعث موفقیت آن و قرار گرفتنش در لیست بهترین فیلم های جنگی (جنگ فرانسه با پادشاهی پروس) شده است.

۲۴. والس با بشیر ۲۰۰۸ (Waltz with Bashir)

والس با بشیر - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۲۰۰۸
کشور سازنده: آمریکا، فرانسه، آلمان، فنلاند، سوئیس، بلژیک، استرالیا
ژانر: زندگی‌نامه، مستند، انیمیشن
مدت‌زمان فیلم: ۹۰ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: آری فولمن
بازیگران اصلی:
امتیاز (IMDb): ۸

«والس با بشیر» یکی دیگر از بهترین فیلم های جنگی سینما است که چیزی فراتر از انیمیشنی ساده یا مستندی معمولی دربارهٔ جنگ و به‌کل ابداعی تازه و خلاقانه است. آری فولمن اسرائیلی کارگردانی و نویسندگی این انیمیشن را بر عهده داشته است. داستان آن بر پایهٔ تجربیات شخصی خودِ فولمن و مربوط به زمانی است که در سن نوزده سالگی در خدمت ارتش اسرائیل، کشتار جمعی فلسطینی‌ها در صبرا و شتیلا توسط شبه‌نظامیان حذب فالانژ لبنان را از نزدیک مشاهده می‌کند.

۲۵. رشته‌ها ۱۹۸۴ (Threads)

رشته‌ها - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۸۴
کشور سازنده: آمریکا، انگلیس، استرالیا
ژانر: درام، علمی‌تخیلی
مدت‌زمان فیلم: ۱۱۲ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: میک جکسون
بازیگران اصلی: کرن مهر، ریس دینسدیل
امتیاز (IMDb): ۸

«رشته‌ها» داستان خیالی زن و مرد جوانی را روایت می‌کند که در شفیلد انگلستان زندگی می‌کنند و عاشق یکدیگر هستند، اما پس از آغاز جنگ میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی و انفجار بمبی اتمی در سی کیلومتری شهر شفیلد، اتفاقات به‌گونه‌ای دیگر رقم می‌خورند و این عاشق و معشوق، حالا باید به فکر بقا در این دنیای آخرالزمانی باشند. در این فیلم شاهد مزایا و معایب استفاده از جنگ‌افزارهای اتمی نیستیم و به‌جای آن، بی‌پرده عواقب فاجعه‌بار استفاده از این جنگ‌افزارها به تصویر کشیده می‌شود و این کار، به‌شکلی حساب‌شده و بسیار تأثیرگذار انجام می‌گیرد و به‌همین خاطر است که نام فیلم در میان بهترین فیلم های جنگی به چشم می‌خورد.

۲۶. یوزپلنگ ۱۹۶۳ (The Leopard)

یوزپلنگ - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۶۳
کشور سازنده: ایتالیا
ژانر: درام
مدت‌زمان فیلم: ۱۸۶ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: لوکینو ویسکونتی
بازیگران اصلی: برت لنکستر، کلودیا کاردیناله، آلن دلون
امتیاز (IMDb): ۸

«یوزپلنگ» اثر ماندگاری است که از سینمای ایتالیا به عرصهٔ ظهور رسید. داستان آن دربارهٔ خانواده‌ای با تبار اشرافی است که در گیرودار وقایع مرتبط با یکپارچه‌سازی طبقات اجتماعی در ایتالیا، سعی بر حفظ نفوذ و قدرت خود در اجتماع و اوضاع سیاسی دارد. دههٔ ۱۹۶۰ سینما زمانی بود که آثار حماسی واقعا شکوهمند و درخور ساخته می‌شدند و این فیلم، بهترین گواه این ادعاست.

۲۷. اسپارتاکوس ۱۹۶۰ (Spartacus)

اسپارتاکوس - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۶۰
کشور سازنده: آمریکا
ژانر: ماجراجویی، زندگی‌نامه
مدت‌زمان فیلم:
۱۹۷ دقیقه
دوبله فارسی:
دارد
کارگردان:
استنلی کوبریک
بازیگران اصلی:
کرک داگلاس، لارنس الیویه، جین سیمونز
امتیاز (IMDb):
۷٫۹

شاید بتوان گفت که «اسپارتاکوس»، در میان فیلم‌های مرتبط با وقایع و داستان‌های امپراطوری روم باستان، زیباترین و سرگرم‌کننده‌ترینِ آن‌ها است و به همین خاطر است که نام آن را در میان بهترین فیلم های جنگی جهان می‌بینیم. استنلی کوبریک، کارگردان برجستهٔ دنیای سینما وظیفهٔ کارگردانی این فیلم را به‌عهده داشت و بازی در نقش اصلی به‌عهدهٔ کرک داگلاس بوده است.

۲۸. نامه‌هایی از ایوو جیما ۲۰۰۶ (Letters from Iwo Jima)

نامه‌هایی از ایوو جیما - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۲۰۰۶
کشور سازنده
: آمریکا
ژانر: اکشن، ماجراجویی، درام
مدت‌زمان فیلم: ۱۴۱ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: کلینت ایستوود
بازیگران اصلی: کن واتانابه، ایهارا تسویوشی
امتیاز (IMDb): ۷٫۹

داستان این فیلم روایتی است بی‌نظیر، غم‌انگیز و بسیار زیبا دربارهٔ تعدادی سرباز ژاپنی به‌همراه مافوق‌شان که در جزیره‌ای در ژاپن هستند و با وجود اینکه هیچ شانسی برای زنده ماندن ندارند و خودشان هم به این مسئله واقف‌اند، تا حد توان در برابر نیروهای آمریکایی مقاومت می‌کنند و کشته می‌شوند. نامه‌های به‌جا مانده از آن‌ها است که داستان دلاوری‌شان را ماندگار می‌کند. ایده‌ها و موضوعات ضدجنگ و دیدگاه‌های انتقادی نسبت به این پدیده یکی از مهم‌ترین علل موفقیت فیلم و قرار گرفتن نام آن در میان بهترین فیلم های جنگی است.

۲۹. پاتن ۱۹۷۰ (Patton)

پاتن - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۷۰
کشور سازنده: آمریکا
ژانر: زندگی‌نامه، درام
مدت‌زمان فیلم: ۱۷۲ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: فرانکلین جی شافنر
بازیگران اصلی: جرج سی اسکات، فرد کوئن کمپ، هیو اس فاولر
امتیاز (IMDb): ۷٫۹

داستان فیلم روایتی است از زندگی‌نامهٔ یکی از قهرمانان جنگ جهانی دوم به نام ژنرال جورج اِس. پاتن و به باور بسیاری از منتقدین، یکی از متقاعدکننده‌ترین و بهترین فیلم‌های جنگی است که داستان آن بر پایهٔ زندگی‌نامهٔ اشخاص حاضر در جنگ نوشته شده است.

۳۰. دانکرک ۲۰۱۷ (Dunkirk)

دانکرک - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۲۰۱۷
کشور سازنده:
آمریکا، هلند، بریتانیا، فرانسه
ژانر: جنگی
مدت‌زمان فیلم: ۱۰۶ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: کریستوفر نولان
بازیگران اصلی: کیلین مورفی، هری استایلز، تام هاردی
امتیاز (IMDB): ۷٫۸

رتبهٔ بعدی در میان بهترین فیلم های جنگی به یکی دیگر از آثار ماندگار کریستوفر نولان تعلق دارد. داستان «دانکرک» روایتی است از یکی از رخدادهای واقعی جنگ جهانی دوم: در سال ۱۹۴۰ و با پیشروی آلمان‌ها در خاک فرانسه، تعداد زیادی از نیروهای متفقین در ساحل دانکرک این کشور گرفتار شدند و با دریافت پشتیبانی هوایی از نیروهای فرانسوی و بریتانیایی و اقدامات شجاعانهٔ بسیار، در نهایت تعداد ۳۳۰۰۰۰ نفر از این افراد موفق به ترک محاصرهٔ آلمان‌ها شدند. در دانکرک بیش از آنکه شاهد درگیری‌ها و اتفاقات رایج در دیگر فیلم های جنگی باشیم، دنیای دورافتاده و ویران‌شده‌ای را می‌بینیم که ترس از مرگ و نابودی، وجود مردانش را فراگرفته است.

۳۱. عشق و مرگ ۱۹۷۵ (Love and Death)

عشق و مرگ - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۷۵
کشور سازنده
: آمریکا، فرانسه
ژانر: جنگی، کمدی
مدت‌زمان فیلم: ۸۵ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: وودی آلن
بازیگران اصلی: وودی آلن، دایان کیتن
امتیاز (IMDb): ۷٫۷

در لیست بهترین فیلم های جنگی رتبهٔ بعدی به «عشق و مرگ» تعلق دارد. فیلمی که وودی آلن کارگردانی، نویسندگی و بازی در نقش اصلی آن را به عهده داشت. داستان فیلم که فضایی کمیک و خنده‌دار هم دارد، با الهام از آثار ادبیات روس نوشته شد و ماجراهای سرباز بزدل و روان‌رنجوری را روایت می‌کند که در دوران جنگ‌های ناپلئونی در روسیه، مجبور به شرکت در جنگ می‌شود و بعدها نقشه‌ای برای قتل ناپلئون طرح‌ریزی می‌کند.

۳۲. ملکهٔ آفریقایی ۱۹۵۲ (The African Queen)

ملکهٔ آفریقایی - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۵۲
کشور سازنده: آمریکا، انگلیس
ژانر: ماجراجویی، درام، عاشقانه
مدت‌زمان فیلم: ۱۰۵ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: جان هیوستون
بازیگران اصلی: هامفری بوگارت، کاترین هپبورن، رابرت مرل
امتیاز (IMDb): ۷٫۷

داستان فیلم در آفریقا و در دوران جنگ جهانی اول رخ می‌دهد و دربارهٔ مرد و زنی است که به فکر از بین بردن یکی از قایق‌های جنگی آلمان‌ها می‌افتند و به‌همین خاطر بیشتر وقت‌شان را در ساحلِ نزدیک به قایق و کنار هم سپری می‌کنند و به‌مرور عاشق یکدیگر می‌شوند. فیلم در زمان اکرانش تحسین تماشاگران و منتقدین را برانگیخت و به‌باور بسیاری، یکی از بهترین فیلم های جنگی است که تا کنون به روی پردهٔ نقره‌ای رفته است.

۳۳. شهر زندگی و مرگ ۲۰۰۹ (City of Life and Death)

شهر زندگی و مرگ - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۲۰۰۹
کشور سازنده: چین، هنگ کنگ
ژانر: جنگی، درام
مدت‌زمان فیلم: ۱۳۳ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: چان لو
بازیگران اصلی: یه لیو، وی فن، هیدئو ناکازومی
امتیاز (IMDb): ۷٫۷

نهم دسامبر ۱۹۳۷ بود که نیروهای ژاپنی وارد خاک نانجینگ، پایتخت آن روزهای جمهوری خلق چین شدند و طی شش هفته‌ای که در این شهر بودند، دست‌شان به جنایات متعددی آلوده شد: از تجاوز و کشتار دسته‌جمعی شهروندان بی‌گناه گرفته تا برپا کردن جوخه‌های اعدام. «شهر زندگی و مرگ» به‌شکل تأثیرگذاری وقایع آن هفته‌ها را به‌تصویر کشیده است. تا حدی که ممکن است گاهی از شدت ترس و وحشت برای مدتی کوتاه از ادامهٔ تماشای فیلم ناتوان بشوید و از صفحهٔ نمایشگر روی برگردانید. تصویرپردازی سیاه‌وسفید خیره‌کننده، طراحی هنری نفس‌گیر و کارگردانی بی‌نقص، از دیگر عوامل موفقیت این اثر هستند و باعث شده‌اند تا نام آن در میان بهترین فیلم های جنگی ماندگار بشود.

۳۴. بچه‌های هیروشیما ۱۹۵۲ (Children of Hiroshima)

بچه‌های هیروشیما - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۵۲
کشور سازنده: ژاپن
ژانر: جنگی، درام
مدت‌زمان فیلم: ۹۷ دقیقه
دوبله فارسی: ندارد
کارگردان: کانتو شیندو
بازیگران اصلی: نوبوکو اتاوا، اسامو تاکی‌زاوا، ماسائو شیمیزو
امتیاز (IMDb): ۷٫۶

کانتو شیندو، نویسنده و کارگردان «بچه‌های هیروشیما»، داستان معلم جوانی را به‌تصویر می‌کشد که شش سال پس از انفجار بمب اتم در هیروشیمای ژاپن، به این شهر سر می‌زند و تماشاگر همپای با او، با شهروندان بخت‌برگشته‌ای آشنا می‌شود که هنوز تحت‌تأثیر تشعشعات هسته‌ای هستند: زنانی که دیگر هیچ‌گاه باردار نخواهند شد، کسانی که دچار نقص عضو شده‌اند و… . نماهای نزدیک الهام‌گرفته از فیلم‌های آن روزگار شوروی سابق، داستان پرکشش و تأثیرگذار فیلم و سبک منحصربه‌فرد کانتو شیندو در همراه کردن تماشاگران با فلک‌زدگی شهروندان هیروشیما، از جمله دلایل مطرح شدن نام آن در میان بهترین فیلم های جنگی هستند.

۳۵. مستند آخرین روزها در ویتنام ۲۰۱۴ (Last Days in Vietnam)

آخرین روزها در ویتنام - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۲۰۱۴
کشور سازنده: آمریکا
ژانر: مستند
مدت‌زمان فیلم:
۱۵۸ دقیقه
دوبله فارسی:
ندارد
کارگردان:
روری کندی
بازیگران اصلی:

امتیاز (IMDb):
۷٫۶

در این مستند تماشایی، شاهد داستان‌ها و اتفاق‌های واقعی متعددی از جنگ ویتنام خواهید بود که از قصه‌های خیالی عجیب‌وغریب‌تر هستند و به‌شدت تأثیرگذار. نکتهٔ مهمی که در این مستند به آن پرداخته شد و به‌طور ضمنی به آن اشاره شد، این بود که آشوب و هرج‌ومرج روزهای آخر جنگ ویتنام و تخلیهٔ نیروهای آمریکایی از این کشور، صرفا مختص به روزهای آخر نبود و می‌شد رد پای این آشفتگی را در سرتاسر طول جنگ دید؛ نکته‌ای که خشم و هیجان تماشاگران زیادی را برانگیخت.

۳۶. یکشنبهٔ خونین ۲۰۰۲ (Bloody Sunday)

یکشنبهٔ خونین - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۲۰۰۲
کشور سازنده: انگلیس، ایرلند
ژانر: جنگی، درام
مدت‌زمان فیلم: ۱۱۱ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: پائول گرینگرس
بازیگران اصلی: جیمز نسبیت، ماری جیلاین، دیوید کلینتون راجرز
امتیاز (IMDb): ۷٫۶

«یکشنبهٔ خونین» که در لیست بهترین فیلم های جنگی جای گرفته است، داستانش بر اساس اتفاقاتی واقعی‌ است که در سی‌ام ژانویهٔ ۱۹۷۲ در دِری، یکی از شهرهای شمالی ایرلند رخ داد و طی آن، سربازان بریتانیایی، شروع به تیراندازی به مردمی کردند که راهپیمایی مسالمت‌آمیزی برگزار کرده بودند. حادثه‌ای که ۱۳ کشته و ۱۴ زخمی به جای گذاشت. یکی از علل اصلی موفقیت فیلم، حالت مستندمانندی است که به لطف هنر و مهارت کارگردان فیلم، پائول گرینگرس در آن به وجود آمده است.

۳۷. مهلکه ۲۰۰۸ (The Hurt Locker)

مهلکه - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۲۰۰۸
کشور سازنده: آمریکا
ژانر: درام، جنگی
مدت‌زمان فیلم: ۱۳۱ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: کاترین بیگلو
بازیگران اصلی: جرمی رنر، آنتونی مکی، برایان گراتی
امتیاز (IMDb): ۷٫۵

داستان این فیلم دربارهٔ افراد دستهٔ خنثی‌سازی بمبی است که در ارتش آمریکا و در عراق خدمت می‌کنند و در طول فیلم، وقایع و اتفاقات مختلفی را تجربه می‌کنند. بسیاری از منتقدین «مهلکه» را به‌عنوان بهترین فیلمی می‌شناسند که تاکنون با محوریت موضوع جنگ آمریکا در عراق ساخته‌ شده است. به‌علاوه، کارگردان بااستعداد این فیلم، خانم کاترین بیگلو، توانست با این فیلم تقدیری را که شایسته‌اش بود دریافت کند و به همین دلایل است که نام فیلم را در میان بهترین فیلم های جنگی می‌بینیم.

۳۸. شهر ارواح ۲۰۱۷ (City of Ghosts)

شهر ارواح - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۲۰۱۷
کشور سازنده: آمریکا
ژانر: مستند
مدت‌زمان فیلم: ۹۲ دقیقه
دوبله فارسی: ندارد
کارگردان: متیو هاینمن
بازیگران اصلی:
امتیاز (IMDb): ۷٫۴

در «شهر ارواح» دردورنج انسان‌هایی که بیشترین ضرر را از جنگ و درگیری در سوریه متحمل شدند، به‌شکل استادانه‌ای به تصویر کشیده شده است و با قرار دادن خودتان به‌جای آن‌ها، در دردورنج‌شان شریک خواهید شد. با دیدن فیلم احساسات خشم و دلسوزی‌تان برانگیخته خواهد شد و در عین حال، اطلاعات آموزنده‌ای دربارهٔ اوضاع سوریه و جنگ در این کشور به دست خواهید آورد و به همین دلایل است که نام آن در میان بهترین فیلم های جنگی به چشم می‌خورد.

۳۹. پسر شائول ۲۰۱۵ (Son of Saul)

پسر شائول - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۲۰۱۵
کشور سازنده
: مجارستان
ژانر: جنگی، درام
مدت‌زمان فیلم: ۱۰۷ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: لاسو نمش
بازیگران اصلی: گیزا روریگ، یولی یاکاب، مارچین چارنیک
امتیاز (IMDb): ۷٫۴

جایگاه سی‌ونهم در لیست بهترین فیلم های جنگی به «پسر شائول» تعلق دارد که محصول مجارستان است. داستان دربارهٔ شائول، زندانی مجار یکی از اردوگاه‌های کار اجباری آشویتس است که تلاش می‌کند جنازهٔ پسربچه‌ای را از دید سربازان آلمانی مخفی نگه دارد تا بتواند طبق رسومات دین یهود و با حضور خاخامی یهودی، برایش خاک‌سپاری برگزار کند. «پسر شائول» اثری ماندگار و فراموش‌نشدنی است و هر کسی تاب تماشایش را نخواهد داشت.

۴۰. لینکلن ۲۰۱۲ (Lincoln)

لینکلن - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۲۰۱۲
کشور سازنده: آمریکا
ژانر: زندگی‌نامه، درام
مدت‌زمان فیلم:
۱۵۰ دقیقه
دوبله فارسی:
دارد
کارگردان:
استیون اسپیلبرگ
بازیگران اصلی:
دنیل دی لوئیس، سالی فیلد
امتیاز (IMDb):
۷٫۳

«لینکلن» محصول همکاری کارگردان برجستهٔ سینما، استیون اسپیلبرگ و تونی کوشنر است که نویسندگی فیلم‌نامه را به‌عهده داشته است. داستان فیلم مربوط به دوران جنگ داخلی آمریکا و دوران ریاست جمهوری آبراهام لینکلن است و در عین غیرقابل‌پیش‌بینی بودن، بسیار هوشمندانه و هنرمندانه نوشته شده است و به زیبایی به‌تصویر کشیده شده است. شاید با کمی اغراق بتوان گفت که ساخت این فیلم نقطهٔ عطفی در دنیای سینما بود و آن را به مرحلهٔ تازه‌ای وارد کرد. نکتهٔ دیگری که باعث شده است تا نام فیلم را در میان بهترین فیلم های جنگی ببینیم، بازی تأثیرگذار و فوق‌العادهٔ دانیل دی-لوئیس است که در نقش آبراهم لینکلن بازی کرد و جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد آن سال را هم از آن خود کرد.

۴۱. مافوق ۱۹۷۵ (Overlord)

مافوق - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۷۵
کشور سازنده: انگلیس
ژانر: جنگی، درام
مدت‌زمان فیلم:
۸۳ دقیقه
دوبله فارسی:
دارد
کارگردان:
استوارت کوپر
بازیگران اصلی:
برایان استیرنر، داوید هریس، نیکولاس بال
امتیاز (IMDb):
۷٫۱

فیلم های جنگی در مقایسه با ژانرهای دیگر معمولا به هزینه و زحمت بیشتری برای تولید نیاز دارند و «مافوق» هم از این مسئله مستثنا نیست، اما چیزی که آن را از بهترین فیلم های جنگی دیگر متمایز می‌کند، روایت تأثیرگذار و خلاقانه‌ای است که از زندگی یکی از سربازهای بریتانیایی در جنگ جهانی دوم و تجربهٔ حضورش در نبرد مشهور D-Day (روزِ دی) مطرح می‌شود.

۴۲. سرباز کوچک ۱۹۶۳ (Le Petit Soldat)

سرباز کوچک - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۶۳
کشور سازنده:
فرانسه
ژانر: درام
مدت‌زمان فیلم: ۸۸ دقیقه
دوبله فارسی: دارد
کارگردان: ژان‌لوک گدار
بازیگران اصلی: میشل سوبور، آنا کارینا، لاسلو سابو
امتیاز (IMDB): ۷٫۱

«سرباز کوچک» یکی از آثار ماندگار کارگردان فرانسوی، ژان‌لوک گدار، است و داستان آن دربارهٔ سربازی فرانسوی است که از خدمت فرار می‌کند و در گیرودار جنگ الجزایر، برای یکی از احزاب سیاسی فرانسوی فعالیت می‌کند. او پس از مدتی عاشق دختری می‌شود که در یکی از احزاب مخالف فعالیت می‌کند و این عشق، وقایع و اتفاقات داستان را رقم می‌زند. در کنار داستان فوق‌العادهٔ فیلم، مهارت و توانایی گدار در به‌تصویر کشیدن تنش احساسی در قاب دوربین هم تحسین‌برانگیز است.

۴۳. سطح پنجم ۱۹۹۷ (Level Five)

سطح پنجم - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۱۹۹۷
کشور سازنده: فرانسه
ژانر: شبه‌مستند، عاشقانه
مدت‌زمان فیلم:
۱۰۶ دقیقه
دوبله فارسی:
ندارد
کارگردان:
کریس مارکر
بازیگران اصلی:
کاترین بلخوجه
امتیاز (IMDb):
۷

میل ذاتی یا طبیعی انسان به سر در آوردن از مسائل و اتفاقات گذشته با استفاده از ابزارهای مدرن کنونی، در دنیایی که خشونت و قدرت نابودگر هیچ میدان جنگی به پای خشونت ذهنیات انسان نمی‌رسد، ایده‌ای است که داستان فیلم بر پایهٔ آن نوشته شده است و با مطرح کردن سؤال‌هایی هوشمندانه آن را هدف قرار می‌دهد.

۴۴. دربارهٔ مردان و جنگ ۲۰۱۴ (Of Men and War)

دربارهٔ مردان و جنگ - بهترین فیلم های جنگی

سال ساخت: ۲۰۱۴
کشور سازنده: آمریکا، سوئیس، فرانسه
ژانر: مستند
مدت‌زمان فیلم:
۱۴۴ دقیقه
دوبله فارسی:
ندارد
کارگردان:
لارنت رنارد
بازیگران اصلی:

امتیاز (IMDb):
۶٫۹

فکر می‌کنید جنگ و خشونت برای کسانی که از میدان‌های جنگ به خانه برمی‌گردند برای همیشه تمام می‌شود؟ حقیقت خلافِ این ماجرا را نشان می‌دهد. داستان این فیلم دربارهٔ تعدادی سرباز آمریکایی است که پس از پایان دوران خدمت، به خانه بازگشته‌اند، اما انگار بخشی از وجودشان در میدان‌های جنگ باقی مانده است و خاطرات ناراحت‌کننده و آزاردهندهٔ آن دوران مثل ارواح سرگردان ذهن و فکرشان را به تسخیر در آورده و آن‌ها را به موجوداتی خشمگین و عصبانی تبدیل کرده است. روایت دقیق و تأثیرگذار از وضعیت روانی این افراد از جمله علل موفقیت فیلم و قرار گرفتن نام آن در میان بهترین فیلم‌های جنگی است.


در ادامه بخوانید: بهترین فیلم های جهان؛ ۲۸ فیلم معروف دنیا که حداقل یک بار باید ببینید
هشدار! محتوای این صفحه در چهارچوب قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران نوشته شده ‌است. سپاسگزار خواهیم بود اگر مغایرت احتمالی محتوا با قوانین و یا مشکلات دیگر در صحت و دقت محتوا را به ما گزارش کنید تا فورا اصلاح شود. اطلاعات بیشتر
اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع businessinsider
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 36 دیدگاه)
  1. فرزان می‌گوید

    سلام خسته نباشین ،من دنبال فیلم‌هایی هستم که چهل و چند سال پیش تلوزیون پخش می‌کرد اما به هیچ عنوان نمیتوانم پیدایشان کنم مخصوصا فیلمهای جنگی

  2. حسین می‌گوید

    بی سوادترین آدم‌ها کسانی هستند که تاریخ رو از روی فیلم‌ها یاد می‌گیرند.

  3. علی می‌گوید

    از کی تا حالا اسپارتاکوس جنگی شده، به این ژانر تاریخی گفته میشه. اگرچه صحنه های جنگی هم داره.در کازابلانکا دو فرد نظامی هم حضور دارند و قضیه فشار سیاسی و امنیتی آلمان نازی بر شخصیت ها وجود داره ولی جنگی نیست. روایت جنگ های داخلی امریکا،جنگ ویتنام و… و به خصوص ج ج اول و دوم می شود جنگی.