دکتر ساینا

۱۰ عادت زبان بدن برای افزایش کاریزما

34

تا حالا شده کسی را ببینید که پیش خودتان فکر کنید: «خدای من، پولداری توی خونِش بوده!»؟ اگر دیدید، باید گفت احتمالا آن فرد با زبان بدنش موفق شده است کاری بکند که این باور در ذهن تان شکل بگیرد.

ارتباط غیرکلامی اولین سر نخی است که غریبه ها برای شناخت تان از آن استفاده می کنند. باید یاد بگیریم که حتی وقتی صحبت نمی کنیم، با طرز نشستن یا ایستادن، قیافه و ژست های مان با بقیه ارتباط برقرار می کنیم. اگر می خواهید تعامل موفقی داشته باشید باید بدانید که دیگران چه ذهنیتی از شما پیدا می کنند. این مقاله را بخوانید تا با ۱۰ عادت زبان بدن برای افزایش کاریزما، آشنا شوید.

در اینجا ۱۰ عادت زبان بدن را معرفی می کنیم که نه تنها اعتماد به نفس تان را بالا می برد، بلکه به شما کمک می‌کند به کارها و چیزهایی عادت کنید که باعث می شوند موفقیت و کاریزما درست مثل یک ابر بهاری بر زندگی تان ببارد.

۱. صاف بشینید

دکتر ساینا

صاف نشستن

اگر دولا دولا راه بروید یا موقع نشستن قوز کنید مردم فکر می کنند حوصله ندارید یا در جایی که نشستید ناراحت هستید، پس ممکن است با این کار به آنها بی احترامی کنید.

وقتی صاف می نشینید یا راه می روید، موفقیت از سر و روی تان می ریزد و فضای اطراف تان هم حسابی پر از کاریزما می شود. در واقع وقتی شانه های تان عقب باشند، قدرت بیش تری دارند و در نتیجه شما هم در یک موقعیت درست و قائم قرار می گیرید. آدم هایی که صاف می نشینند به نظر می‌رسد اعتماد به نفس بیشتری دارند و آماده ی اقدام هستند.

برای اینکه موقع انجام این کار راحت باشید، عضلات شانه های تان را شل کنید و پاهای تان را به اندازه ی کمتر از عرض شانه باز کنید. باید احساس کنید به پشتی یک صندلی تکیه داده اید حتی اگر واقعا تکیه گاهی ندارید. هر موقع متوجه شدید که قوز کرده اید، به یاد بیاورید که این نتیجه ی به هم خوردن حالت درست تان است و چون فضای کمتری اشغال می کنید ضعیف به نظر می‌رسید.


حتما بخوانید: ۱۰ ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک

۲. رو به جلو بشینید

وقتی رو به جلو می نشینید، مردم حس می کنند گوش شنوا دارید و این برگ برنده تان می شود. وقتی می‌خواهید به فردی پاسخ بدهید، ممکن است به طور طبیعی کمی به سمت عقب متمایل شوید. این کار به مخاطب تان هم فرصتی می دهد تا به سمت جلو متمایل شود و علاقه اش را نشان بدهد.

۳. ژست بگیرید

ژست

حرکات و حالات شما می‌تواند صلاحیت تان را به دیگران نشان بدهد. حین یک ارائه از نشان دادن چیزی که در موردش صحبت می کنید نترسید و از دست تان استفاده کنید تا با مردم ارتباط برقرار کنید.  آنها وقتی ببینند که چقدر با ژست های تان راحت هستید، متوجه می شوند که شما به مطالبی که می گویید مسلط هستید و به این ترتیب آدمی غیرمصنوعی و خوشایند به نظر می رسید.

اما از طرف دیگر، اگر در ژست گرفتن اغراق کنید، ممکن است مخاطب ها فکر کنند که دارید حقیقت را طور دیگری جلوه می دهید. در عوض اگر دست های تان را از بدن تان دور کنید و کف دست تان پیدا باشد انگار چیزی برای پنهان کردن ندارید.


حتما بخوانید: ۱۰ راز زبان بدن افراد بسیار موفق و استثنایی

۴. لبخند زدن، خندیدن و سر تکان دادن

لبخند

حتی اگر در مورد یک موضوع جدی صحبت می کنید، لازم نیست همیشه قیافه تان هم جدی باشد. گاهی اوقات خیلی سخت نگیرید و کمی ملایم تر باشید تا به دیگران نشان بدهید که به آنها توجه دارید و با آنها موافق هستید. وقتی با فرد گوینده موافق هستید می توانید کمی سرتان را تکان بدهید، اگر از فکرش خوش‌تان آمده لبخند بزنید یا اگر شوخی کرد، بخندید.


حتما بخوانید: ۲۳ ترفند زبان بدن که شما را دوست‌داشتنی می‌کند

۵. ارتباط چشمی موثر برقرار کنید

ارتباط چشمی

ارتباط چشمی می تواند بسیار موثر باشد البته تا زمانی که به درستی از آن استفاده کنید. فکر می کنید چرا مردم می گویند: «اگر پلیس شما را متوقف کرد، ارتباط چشمی تان را با او حفظ کنید»؟ باید ۶۰ تا ۷۰ درصد زمان گفت‌و‌گو این کار را انجام بدهید.

به طور میانگین مردم حدود ۷ تا ۱۰ ثانیه ارتباط چشمی شان را حفظ می کنند. اگر این کار را به درستی انجام بدهید، اعتماد به نفس و باورتان را نشان داده اید. این کار خیلی به شما کمک می کند، مخصوصا اگر قرار باشد یک پیام پیچیده یا ارزشمند را منتقل کنید.

اما حواستان باشد، افراط نکنید. اگر هیچ وقت ارتباط چشمی را با یک نفر قطع نکنید ممکن است شما را به عنوان یک فرد متعصب یا ناشی بشناسند. بعضی وقت ها نگاهی هم به اطراف بیندازید. چون به پایین نگاه کردن ممکن است شما را مرموز یا ضعیف نشان بدهد؛ در عوض به اطراف نگاه کنید.

برای تهیه مجموعه صوتی «جذابیت و کاریزما» کلیک کنید

۶. قاطع دست بدهید

دست دادن

شیوه ی دست دادن می تواند چیزهای زیادی از شما به طرف مقابل تان بگوید. اگر خیلی بی حال و ضعیف دست بدهید لیاقت و اعتماد به نفس‌تان زیر سوال می رود و اگر هم خیلی محکم این کار را انجام بدهید پرخاشگر به نظر می رسید و طرف مقابل فکر می کند کار کردن با شما سخت است.

اگر می خواهید درست دست بدهید، دست فرد را تکان ندهید بلکه بگیرید و به آرامی بفشارید. بهتر است صبر کنید تا او دست تان را رها کند چون اگر خیلی زود دست دادن را تمام کنید فکر می کند عجله دارید.

ضعیف دست دادن نشانه ی عدم اعتماد به نفس یا استقلال هم است. دست دادن تان را با توجه به فرد مقابل و موقعیت تان تنظیم کنید و مطمئن شوید که همیشه باثبات باشد نه تهاجمی.


حتما بخوانید: اهمیت زبان بدن در مصاحبه‌ شغلی

۷. زبان بدن طرف مقابل را آینه کنید

مردم از آدم هایی که شبیه خودشان باشند خوش‌شان می آید. زبان بدن می‌تواند کاری کند که شما به فردی که با او صحبت می کنید شبیه تر به نظر برسید.

تحقیقات نشان می دهد اگر پیام هایی که طرف مقابل با زبان بدنش به ما می رساند را تقلید کنیم، در حقیقت می توانیم احساساتی که او تجربه می کند را بهتر درک کنیم. اگر فرد به سمت جلو متمایل می شود شما هم باید همین کار را انجام بدهید. اگر او دستش را زیر چانه اش می‌گذارد شما هم دست تان را زیر چانه تان بگذارید.

البته این حرکات باید کاملا طبیعی به نظر برسند تا فرد متوجه نشود. به علاوه، اگر حرکات صورت فرد را به شکل بامزه ای تقلید کنید او نسبت به این تعامل احساس بهتری خواهد داشت.


حتما بخوانید: چند ترفند عالی برای اینکه بتوانیم زبان بدن دیگران را بخوانیم

۸. هیچ‌وقت دست ها یا پاهای تان را ضربدری نگیرید

دست‌به‌سینه

اگر دست ها یا پاهای تان را ضربدری بگیرید، ذهن تان بسته به نظر می رسد، اما وقتی این کار را انجام ندهید نشان می دهید که پذیرای صحبت‌های دیگران هستید. در واقع از آنها استقبال می کنید و این خیلی جذاب است. حتی اگر لبخند بزنید یا در حال یک مکالمه ی دلنشین باشید این کار می تواند اوضاع را خراب کند. اگر می خواهید مردم شما را روشنفکر یا علاقه مند به موضوع ببینند، انگشت‌های‌تان را در هم گره نکنید.

۹. به اندازه ی طول یک دست فاصله بگیرید

اگر خیلی نزدیک بایستید فرد معذب می شود. اگر هم خیلی دور بایستید ممکن است این طور به نظر برسد که اعتماد به نفس‌تان کم است. اما اگر فاصله تان به اندازه ی طول یک دست باشد، نشان می دهد به صحبت کردن با فرد مقابل علاقه دارید.

۱۰. حواس‌تان به پلک زدن تان باشد

این یکی به مهارت زیادی احتیاج دارد، چون پلک زدن غیر‌ارادی است و وقتی سعی می کنید کنترلش کنید ممکن است غیرطبیعی به نظر برسید. در هر صورت، زیادی پلک زدن نشان می دهد که صحبت کردن با این فرد برای تان ناخوشایند است. سعی کنید آرام باشید و اگر حس کردید زیادی پلک می زنید، یک لحظه چشمان تان را ببندید و دوباره باز کنید تا شاید پلک زدن تان آرام تر شود.

 

برگرفته از: wealthygorilla

به کمک زبان بدن، ناگفته‌ها را بگویید و بشنوید

۸،۰۰۰ تومان


ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

34 دیدگاه
 1. م.ک می‌گوید

  سلام جناب ادراکی
  متن تاثیرگذاری بود. واقعا لذت بردم از خوندن این متن

  1. امین ادراکی می‌گوید

   سلام.
   خیلی خوشحالم که این متن براتون مفید بوده. شاد و سلامت باشید.

 2. مهدی می‌گوید

  با سلام و عرض خسته نباشی خدمت شما عزیزان،واقعا جای تشکر دارد خیلی جالب بود با اینکه من کارم تحقیق است و مدام درحال خواندن و نوشتن می باشم .عجیب لذتی داشت خواندن این مقاله به فکر فرورفتم علت این جذابیت چیست چند تا نکته به ذهنم رسید مطرح می کنم شاید دیگر عزیزان هم با من هم نظر باشند و به این نظرات اضافه شود. به نظرم چندتا از موضوعات مهمی که باعث جذابیت بخشیدن به مباحث شما شده عبارت باشند از: 1-سادگی و بی آلایشی متن ها، 2-خلوص و نیت پاک نهفته در پشت این متون ،3-کاربردی بودن مباحث و مطالب مطروحه در این مقاله، 4- تازه گی و جالب بودن مباحث مرتبط درحوزه زبان بدن و یافته های جدید علم روانشناسی،5-اینکه ذاتا انسان کمال طلب است و علاقمند است درنظر دیگران زیبا جلوه نماید خلاف این مدعا را هم قبول ندارم چون اگر به آمار جراحی بینی درکشورمان (به منظور زیبایی) دقت کنیم آماری تکان دهنده می باشد درحالیکه یکی از زیاییهای بدن زیباییهای زبان بدن است که کمتر مورد توجه متخصصان و صاحبنظران داخلی و اساتید فن قرار گرفته است و…بهرحال اززحمات کم نظیر شما در خصوص تلاش درجهت ایجاد ادبیات روانشناسی و گسترش یافته های علمی در بطن جامعه کمال تشکر و امتنان را دارم وبه نظرم در خصوص آداب اجتماعی و نحوه برخورد در جامعه با عابر و رهگذر و … با توجه به اینکه در فرهنگ ایران زمین با قدمتی طولانی و دین مبین اسلام مطالب زیادی وجود دارد اقدام نمایید .جدا الان مردم در خیابان ها و اتوبون ها و…برخورد مناسبی با هم ندارند که نه زیبنده فرهنگ ایران زمین و نه شایسته نظام اسلامی می باشد .

  1. شایا می‌گوید

   سلام برجناب مهدی..بله من هم با شما موافقم. اینکه کاریزمای اصلی از درون انسانها می جوشد، واقعیتی ناب است.چگونه می توانیم فردی را جذاب بدانیم، حال آنکه وی نه مثبت اندیش است ونه دیگران را دوست دارد؟ متاسفانه اغلب مردم کوچه وبازار وتمامی آنهایی که در دایره ارتباطات ما قرار دارند، نسبت به هم بدبین وبدگمان هستند.
   درحالی که ؛ به دنبال مولفه های اثر بخشی بر عقاید دیگران نیز ، می گردند! این میان، نقش مقالات ومطالب کاربردی «چطور» در تغییر نگرش افراد؛ حتی آنهایی که خود سالهاست در این حوزه گام برداشته اند؛ بسیار مهم است.موفق باشید

  2. امین ادراکی می‌گوید

   سلام.
   از نظرهای دلگرم کننده و مفیدتون خیلی ممنونم. امیدوارم در کارتون موفق باشید و بتونیم سهم کوچکی در پیشرفت مردم عزیز کشورمون داشته باشیم.

  3. مریم ناصری می‌گوید

   سلام
   سپاس از لطف شما و سپاس از اینکه نظرتون رو با ما در میون گذاشتید.
   امیدوارم همچنان با ما همراه باشید و از مطالب دیگه سایت به همین اندازه استفاده کنید 🙂

 3. شایا اصغری می‌گوید

  سلام برجناب ادراکی وسپاس..بااینکه شاید صدهابار مطالب مربوط به زبان بدن وکاریزمای رفتاری را خوانده ام،اما خواندن مطلب روان وجالب شما لطف دیگری داشت…شادباشید

  1. امین ادراکی می‌گوید

   سلام.
   خوشحالم که این مقاله تونسته به شما کمک کنه و از اون لذت بردید. امیدوارم شما هم همیشه شاد و سلامت باشید.