جاهای دیدنی بوشهر و سفر به خاک گرم جنوب

0

نواحی جنوبی ایران از چشمگیرترین مناطق کشور هستند که دنیایی از زیبایی را در خود احاطه کرده‌اند. خاک جنوب، نیرویی جادویی دارد و شگفتی‌های اقلیم آن، هوش از سر هر گردشگری می‌برد. بوشهر از مناطقی است که زیبایی‌های طبیعت و هنر دست مردمانش، این اقلیم را به سرزمینی دیدنی و خواستنی تبدیل کرده است. جاهای دیدنی بوشهر از جنس دریا و خورشید است و آب‌وهوای گرم جنوب، بر هر جاذبه‌ی طبیعی، تاریخی و معماری این منطقه اثر گذار بوده است. کوله‌بارتان را به قصد سفر به سرزمین طلایی جنوب بندید و با ما همراه شوید تا با جاهای دیدنی بوشهر آشنا شویم.

موقعیت جغرافیایی بندر بوشهر

بندر طلایی بوشهر، یکی از دیدنی‌ترین سرزمین‌هایی جنوبی ایران است که در ساحل خلیج فارس جا خوش کرده است. این شهر در شهرستان و استان بوشهر واقع شده و از سه جهت جغرافیایی در آغوش خلیج نیلی فارس است. د رواقع این بندر در جنوب غربی ایران، از شمال، غرب و جنوب با خلیج فارس و از شرق با تنگستان استان بوشهر همسایه است. استان بوشهر که منطقه‌ای همجوار خلیج فارس محسوب می‌شود، دارای ۱۰ شهرستان به‌نام‌های دیلم، گناوه، دشتستان، تنگستان، بوشهر، دشتی، جم، دیر، کنگان و عسلویه است.

آب‌وهوای گرم استان بوشهر راهنمای خوبی برای زمان سفر است. از اوایل آبان تا اواخر فروردین، این بندر با آب‌وهوایی معتدل و دلپذیر، تبدیل به یکی از خواستنی‌ترین مناطق ساحلی خلیج فارس می‌شود. این منطقه از جنوب ایران، انتخاب بسیاری از گردشگران برای سفر در فصول سرد سال است. در ادامه شما را با بسیاری از جاهای دیدنی بوشهر آشنا خواهیم کرد.

معماری دلنشین عمارت گلشن بوشهر

عمارت گلشن از جاهای دیدنی بوشهر - عکس از رزا کوثری
عمارت گلشن از جاهای دیدنی بوشهر – عکس از رزا کوثری

سبک‌وسیاق ساخت خانه‌های سنتی ایرانی، از دیرباز دلچسب و با صفا بوده است. حال‌وهوای بافت دلچسب و معماری هوشمندانه، دلیل خوبی است تا آن‌ها را به جاذبه‌ای مهم در هر شهر تبدیل کند. عمارت گلشن بوشهر نیز همچون سایر بناهای تاریخی ایرانی، معماری چشمگیر و زیبایی دارد. سر زدن به این عمارت بوشهری، روح را جلا می‌دهد و انسان را شیفته‌ی ذوق گذشتگان در ساخت خانه می‌کند. عمارت گلشن یکی از جاهای دیدنی بوشهر است که قدمت آن به زمان قاجار برمی‌گردد. این خانه در محله‌ی قدیمی و دلنشین بهبهانی‌ها، در نزدیکی دریا واقع شده است. محله‌ی بهبهانی مملو از خانه‌هایی از دل تاریخ آمده است که سبک‌وسیاق بافت قدیمی آن‌ها، حال‌وهوای گرم و صمصیمی بوشهر را تداعی می‌کند و عمارت گلشن یکی از این خانه‌هاست.

عمارت گلشن از جاهای دیدنی بوشهر - عکس از رزا کوثری

این عمارت نزدیک به ۱۷۰ سال قدمت دارد و مالک اول آن تاجری معروف به‌نام گلشن بوده است. معماری این عمارت بسیار هوشمندانه بوده و با قرار گرفتن در مجاورت دریا، نسیم و باد خنک، هوای عمارت را تهویه می‌کنند. گلشن به سبک عماری «بیت میلانی» ساخته شده و حیاط بزرگ آن، یکی از زیباترین قسمت‌های این خانه است که دورتادور آن را اتاق‌هایی با درهای چوبی پر کرده‌اند. این خانه‌ی کهن بوشهری دارای سه طبقه است و امکانات یک خانه‌ی ایرانی همچون آشپزخانه، آب انبار، اتاق پذیرایی، اتاق خدمه، حمام و دستشویی را در خود گنجانده است.

اتاق‌های زیبایی این عمارت که بیش‌ترشان پنج‌دری هستند، نسیم خنک ساحلی را وارد خانه می‌کنند و همین فرآیند ساده، همچون یک سیستم خنک کننده در این بنا عمل می‌کند. عمارت گلشن به‌عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده و هم‌اکنون در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است. در بین جاهای دیدنی بوشهر ماجراجویی در این خانه‌ی باصفا را از دست ندهید.

آدرس: شمال شهر بوشهر، محله بهبهانی‌ها، خیابان ساحلی، پشت اداره بندر

عظمت عمارت ملک بوشهر

عمارت ملک از جاهای دیدنی بوشهر - عکس از صادق سلطانی
عمارت ملک از جاهای دیدنی بوشهر – عکس از صادق سلطانی

عمارت ملک یکی دیگر از جاهای دیدنی بوشهر است که یک قرن از عمر ساخت آن می‌گذرد. این بنا جامانده از دوران قاجار است و روزگاری از املاک یکی از تاجران معروف بوشهری به‌نام «محمد مهدی ملک التجاره» بوده است. این خانه حاصل شوق این تاجر برای ساخت بنایی به سبک عمارتی قرون وسطایی در فرانسه است. ملک التجاره در سفرش به فرانسه، شیفته‌ی معماری این کاخ شده بود و تصمیم به ساخت بنای مشابه آن در سرزمین خود گرفت. به همین دلیل معماران فرانسوی برای ساخت آن دست به کار شده‌اند و این عمارت را با چهار هزار زیربنا در بوشهر بنا کردند.

این عمارت در دوره‌هایی از تاریخ کاربردهای بسیاری داشته است؛ زمانی در انحصار انگلیسی‌ها درآمده و کاربردی نظامی پیدا کرد. همچنین در زمان رضاشاه نیز مدتی برای استراحت افراد نظامی استفاده می‌شد. این بنا به‌عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده، اما متأسفانه امروزه دچار فرسودگی شده و محتاج مرمت است.

آدرس: بندر بوشهر، محله‌ی بهمنی، خیابان ماهینی، کوچه ملک

گنبد نمکی جاشک، ملکه‌ی سپیدپوش جنوب

گنبد جاشک از جاهای دیدنی بوشهر - عکس از عباس حیدری
گنبد جاشک از جاهای دیدنی بوشهر – عکس از عباس حیدری

سرزمین‌های جنوبی ایران، پدیده‌های نمکی دیدنی بسیاری را در دل خود گنجانده‌اند و یکی از دلرباترین آن‌ها گنبد نمکی جاشک است که در خاک بوشهر جا خوش کرده است. گنبد نمکی جاشک بزرگ‌ترین گنبد نمکی خاورمیانه است که در حدفاصل شهر دیر به خورموج پدید آمده است و عمری نزدیک به ۶۰۰ میلیون سال دارد. این ملکه‌ی سپیدپوش جنوب، یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی بوشهر محسوب می‌شود که گردشگران شیفته‌ی عظمت و زیبایی منحصربه‌فرد آن می‌شوند.

سپیدپوشی نمکین در پستی‌وبلندی جاشک، همچون کوه‌های برفی جذاب و دیدنی است و این سفیدی دلپذیر در کنار سکوت منطقه که خاصیت بلورهای نمک است، فضایی اسرارآمیز و در عین حال آرامش‌بخش پدید آورده است. در اثر فرسایش‌های بادی و آبی در این سرزمین نمک‌پوش، تنوع زیبایی در نقش‌ونگارهای سنگ و ستون‌های آن پدید آمده که هر کدام را منحصربه‌فرد کرده است. این تنوع منشأ در تفاوت میزان فرسایش‌پذیری سنگ‌ها دارد و ستون‌های حاصل از این فرسایش، شمایلی خاص و متفاوت پیدا کرده‌اند.

تخت دیو از ستون‌های چشمگیر و همیشه استوار جاشک هستند که بنا به ویژگی‌های خود نام گرفته‌اند. نکته‌ی حائز اهمیت در بلورهای نمکین ستون‌های این منطقه، تنوع رنگ در لایه‌های سنگ نمک است. رنگ‌هایی که علاوه بر سفید، رگه‌هایی از قرمز، زرد، نارنجی، قهوه‌ای و سیاه را هم شامل می‌شوند.

عکس از عباس حیدری
عکس از عباس حیدری

دیدنی‌های گنبد جاشک تنها به ستون‌ها و کوه‌های نمکی ختم نمی‌شود؛ در این سرزمین سپیدپوش خودتان را آماده‌ی ماجراجویی در دل طبیعت ناب و خاص جنوب بکنید. زیبایی غارهای نمکی با قندیل‌هایی خوشه‌ای در این منطقه هوش از سرتان می‌برد. آبشارهای نمکی با بلورهای خاص خود به این سرزمین زیبایی بخشیده‌اند. داخل غارها و میان دره‌ها، چشمه‌هایی نمکی وجود دارد که ریشه‌ی حیات جاشک هستند و عمر زیبایی این منطقه به وجود آن‌ها وابسته است. همچنین دره گل کلم در این منطقه را باید هنرمندانه‌ترین پدیده در جاهای دیدنی بوشهر دانست که توده‌های نمک همچون گل کلم شکل گرفته‌اند و قسمتی از جاشک را تزیین کرده‌اند. نمک چال‌ها و نمک فشان از دیگر زیبایی‌های جاشک هستند که آن را مانند سایر پدیده‌ها به عروس سپیدپوش جنوب تبدیل کرده‌اند.

آدرس: ۱۴۴ کیلومتری شهر بوشهر، مابین شهرهای دیر و خورموج

زیبایی ساحل ریشهر در سرزمین عیلامیان

ساحل ریشهر از جاهای دیدنی بوشهر
ساحل ریشهر از جاهای دیدنی بوشهر

بوشهر یکی از مناطق مهم ساحلی در ایران است که سهم بزرگی از آن، با خلیج فارس هم‌مرز شده است. بنابر خاصیت این نوع موقعیت جغرافیایی، استان بوشهر مملو از ساحل‌های جذاب و دیدنی است. بنابراین ساحل‌گردی یک دیگر از جاذبه‌های گردشگری بوشهر محسوب می‌شود و به همین منظور بوشهر را باید سرزمین ساحل‌های دیدنی ایران دانست.

یکی از زیباترین سواحل منطقه، ساحل ریشهر در ۷ کیلومتری بندر بوشهر است. این منطقه‌ی زیبای ساحلی، در تاریخ باستان، یکی از عناصر مهم برای نزدیکی تمدن شرق و غرب بوده است. منطقه‌‌ی ریشهر زمانی جولانگاه حکومت عیلامیان بوده است و آثار پیدا شده در آن، حکایت از قدمت غنی تاریخی دارد که می‌شود آن‌ها را به هزاره سوم تا هزاره اول پیش از میلاد نسبت داد. همین آثار کشف شده، مهر تأییدی است که امپراطوری عیلام، در ریشهر مستقر بوده و این منطقه زمانی در تاریخ باستان ایران، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های کشور محسوب می‌شده و به نام «لیان» معروف بوده است.

در زمان ساسانیان نیز این شهر همچنان یکی از مناطق مهم ایران محسوب می‌شده که توسط اردشیر بابکان بار دیگر ماهیت شهری به خود گرفته است. به همین دلیل نام آن به ریشهر، مخفف «ریواردشیر» تبدیل شده است. ریواردشیر در زمان خود مهد فرهنگ و علم ادب بوده و دانشمندان ایرانی بسیاری را در خاک خود پرورش داده است. علاوه بر جذابیت تاریخی ریشهر، ویژگی‌های طبیعی زیبای آن نیز سبب شده تا این منطقه به یکی از خواستنی‌ترین جاهای دیدنی بوشهر تبدیل شود. ساحل زیبای شنی، امواج آبی خلیج و طلوع و غروب طلایی خورشید، این ساحل را رویایی و آرامش‌بخش کرده تا مسافران لذت ساحل‌گردی و تفریحات دریایی را در آن تجربه کنند. همچنین در کنار این ساحل، پارکی زیبا واقع شده تا حس خوب شما از سفر و ساحل‌گردی‌تان را کامل کند.

آدرس: ۷ کیلومتری بندر بوشهر، انتهای خیابان ریشهر، پارک ساحلی ریشهر

موزه دریا و دریانوردی خلیج فارس در بوشهر

کشتی پرسپولیس در موزه دریا و دریانوردی بوشهر
کشتی پرسپولیس در موزه دریا و دریانوردی بوشهر

اگر اهل بازدید از موزه‌ها و لذت از دانستنی‌های آن هستید، در بین جاهای دیدنی بوشهر موزه دریا و دریانوردی خلیج فارس انتخاب جذابی برای‌تان خواهد بود. در منطقه‌ی سبزآباد بندر بوشهر، ساختمان کنسولگری و عمارتی کلاه فرنگی وجود دارد که امروزه از آن به‌عنوان یکی از موزه‌های دیدنی بوشهر یاد می‌شود. این بنا در ابتدا در اختیار دولت انگلیس و پس از آن در انحصار نیروی دریایی ایران بود، اما در نهایت، به موزه دریا و دریانوردی خلیج فارس تغییر ماهیت داد تا گویای ناگفته‌های صنعت دریانوردی در طول تاریخ باشد.

موزه دریا و دریانوردی از جاهای دیدنی بوشهر - عکس از امین مطلق
موزه دریا و دریانوردی از جاهای دیدنی بوشهر – عکس از امین مطلق

این موزه در دو بخش محوطه و داخل ساختمان، دیدنی‌های خود را به نمایش گذاشته است. محوطه‌ی این موزه انواع شناورهای نظلمی، قایق‌های جنگی، زیردریایی‌ها و… برای بازدید وجود دارد. اما مهم‌ترین گنجینه در بین این سازه‌های دریای، بدون شک کشتی پرسپلیس است که ورود آن به ایران به زمان حکومت ناصرالدین شاه بازمی‌گردد. این کشتی اولین ناو جنگی ایران است و در حدود یک قرن پیش از آلمان راهی بندر بوشهر شده و بقایای آن امروزه در موزه دریا و دریانوردی خلیج فارس نگهداری می‌شود.

در داخل ساختمان موزه می‌توانید تجهیزات نظامی و جنگی، ملزومات پزشکی در دریا، ابزارهای مخابراتی برای هدایت کشتی و… را مشاهده کنید.

آدرس: بندر بوشهر، جاده سبزآباد

مدرسه سعادت، هسته‌ی پرورش روشنفکران بوشهری

مدرسه سعادت از جاهای دیدنی بوشهر
مدرسه سعادت از جاهای دیدنی بوشهر

مدرسه سعادت در بوشهر به مادر مدارس جنوب ایران مشهور است و یادگاری از تاریخ قاجار در ایران است. این مدرسه بنابر خاستگاه‌های نوین آموزشی، به دستور «احمدخان دریابیگی»، حاکم وقت بوشهر تأسیس شد و سرگذشت پرماجرایی داشته است. مدرسه سعادت یکی از زیباترین بناهای تاریخی بوشهر است و به دلیل حمایت‌های مالی مظفرالدین شاه به‌نام سعادت مظفری هم از آن یاد می‌شود.

فقر فرهنگی مردم آن زمان سبب شد که بسیاری از خانواده‌ها تمایلی به حضور فرزندان خود در این مدرسه نداشته باشند و حتی آن را خانه شیطان و فساد بدانند. به همین دلیل شایعه پراکنی‌های عده‌ای ناآگاه در مورد این مدرسه به‌سرعت گسترش پیدا کرد و پذیرفته شدن سعادت در بین مردم بوشهر مدت‌ها زمان برد. اما در نهایت با تلاش بسیار، این مرکز آموزشی رفته‌رفته جای خود را در بین مردم باز کرد و مهد پرورش روشنفرکران بسیاری در زمان خود شد. جالب است بدانید که ارزش این مدرسه در بوشهر به حدی است که سال‌روز تأسیس آن با عنوان روز بوشهر یاد می‌شود. مدرسه سعادت به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس: بندر بوشهر، خیابان امام، روبه‌روی میدان معلم

موزه مردم شناسی بوشهر در عمارت امیریه

 موزه مردم شناسی از جاهای دیدنی بوشهر
موزه مردم شناسی از جاهای دیدنی بوشهر

یکی دیگر از موزه‌های دیدنی بوشهر، موزه مردم شناسی آن است که در عمارت امیریه جا خوش کرده است. عمارت امیریه از بناهای باشکوه به جامانده از دوران قاجار در بندر بوشهر است که در خیابان ساحلی شهر، نزدیک به دریا واقع شده است. این بنای تاریخی به دستور احمدخان دریابیگی حاکم وقت بنادر برپا شده و در ابتدا به‌عنوان دارلحکومه‌ی بوشهر از آن استفاده می‌کردند. مصالح به کار رفته در دیوار و ستون این بنای دو طبقه، شامل سنگ‌های مرجانی بوده و گچ بوده و جنس درها و پنجره‌های آن از چوب ساج است.

نکته قابل توجه در معماری این بنا، استفاده از پوششی از جنس الیاف درخت نارگیل است که به «بند کمال» شناخته می‌شود. این لایه‌ی گیاهی پیش از شروع گچ‌بری اطراف ستون‌ها را می‌پوشانده تا مقاومت بنا را در مقابل رطوبت دریا و موریانه افزایش دهد. این عمارت دارای اتاق‌های سرتاسری، ایوان، حیاط مرکزی، ستون‌های منقش شده، درها و پنجره‌های چوبی پر نقش‌ونگار و… است و نخستین المانی که در این بنای قاجاری به چشم می‌آید، ایوان بزرگ و ستون‌های بسیار زیبای آن است.

عمارت امیریه یکی از زیباترین چشم‌اندازها را به دریا دارد و در بین جاهای دیدنی بوشهر یکی از دوست داشتنی‌ترین انتخاب‌ها خواهد بود. این عمارت به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده و هم‌اکنون در قالب موزه مردم شناسی بوشهر، میزبان بازدیدگنندگان است.

آدرس: بندر بوشهر، خیابان ساحلی، پارک خلیج فارس، محله کوتی

معماری هخامنشی گور دختر

گور دختر از جاهای دیدنی بوشهر - عکس از علی غریبی
گور دختر از جاهای دیدنی بوشهر – عکس از علی غریبی

در شهرستان دشتستان یکی دیگر از جاهای دیدنی بوشهر که حال‌وهوایی تاریخی و باستانی دارد، جا خوش کرده است. آرامگاه گور دختر یکی از بناهای سنگی در استان بوشهر است که به سبک هخامنشی بنا شده و در آن از سنگ‌های بزرگ مستطیلی شکل استفاده شده است. این آرامگاه در دشت «میان‌کوهی پشت‌پَر» و نزدیک به مرز استان فارس قرار گرفته و شبیه به آرامگاه کورش بزرگ است که تنها در اندازه‌ای کوچک‌تر آن ساخته شده است.

این اتاقک باستانی به‌عنوان اثر ملی ایران به ثبت رسیده و در مورد آن روایت‌های متفاوتی نقل می‌شود. وقتی برای اولین‌بار توسط یک باستان‌شناس بلژیکی به‌نام «لویی واندنبرگ» کشف شد، مشاهدات وی حاکی از آن بود که این آرامگاه متعلق به «چیش پیش» یا «کوروش یکم» است. اما زمانی که «علی‌رضا شاپور شهبازی» در این منطقه کاوش‌های خود را آغاز کرد، به نتایج جدیدی دست یافت؛ وی معتقد بود که برخلاف نظریه‌ی باستان‌شناس بلژیکی، گور دختر آرامگاه «کوروش کوچک» است.

این حدس و احتمالات روندی تمام‌نشدنی داشته و تا امروز این آرامگاه به افراد بسیاری از دودمان هخامنشی همچون ماندانا مادر کوروش، آتوسا دختر کوروش و… نسبت داده شده است. اما همین معما به جذابیت گور دختر افزوده و این بنای باستانی بیش از پیش دیدنی‌تر شده است. در سفرتان به استان بوشهر ماجراجویی پیرامون آرامگاه این ناشناس هخامنشی را از دست ندهید.

آدرس: ۱۸۰ کیلومتری بندر بوشهر، ۳۸ کیلومتری تنگ ارم، شهرستان دشتستان، دشت میان‌کوهی پشت‌پَر

تاریخی مصور در قلعه نصوری بوشهر

قلعه نصوری - از جاهای دیدنی بوشهر
قلعه نصوری – از جاهای دیدنی بوشهر

اگر اهل ماجراجویی در بناهای تاریخی هستید، در بین جاهای دیدنی بوشهر یک انتخاب بسیار دیدنی منتظرتان است. قلعه نصوری در بندر سیراف یا همان بندر طاهری‌ها در شهرستان کنگان واقع شده و در پس سنگ و گچ خود، دنیایی از دانستنی‌های تاریخی را پنهان کرده است. قلعه تاریخی شیخ نصوری با بندر بوشهر حدود ۲۴۰ کیلومتر فاصله دارد و عمر ساخت آن نزدیک به ۱۸۰ سال می‌رسد. این قلعه در نقطه‌ای مرتفع و نزدیک ساحل واقع شده و نمایی دیدنی از دریا را به خود اختصاص داده است.

اوایل دوره‌ی قاجار، «شیخ جبار نصوری» تصمیم به ساخت این بنای عظیم می‌گیرد و معماری آن را به «علی اصغر شیرازی» می‌سپارد. مصالح به کار رفته در قلعه نصوری، سنگ‌های بزرگ، گل و گچ است که این بنا را جلوه بخشیده‌اند. یکی از عناصر چشمگیر قلعه شیخ یا همان قلعه نصوری، بادگیر بزرگ آن است که در فصول گرم سال، با بادهای خلیجی، هوای قلعه را مطبوع نگه می‌داشته است. المان‌های معماری ایرانی همچون درهای چوبی، هشتی، حیاط بیرونی و اندرونی، ایوان، ستون‌های گچ‌بری شده و… در طراحی این قلعه مشهود است.

آدرس: ۲۴۰ کیلومتری بندر بوشهر، شهرستان کنگان، بندر سیراف، کوچه نصوری

پارک ملی نایبند در عسلویه

عکس از وحید دلارام
عکس از وحید دلارام

عسلویه یکی از مناطق زیبای استان بوشهر است که نامش در تصور بیش‌تر افراد تنها با صنعت نفت و گاز گره خورده است، اما این منطقه، بهشتی دیدنی را در دل خود گنجانده است که با نام پارک ملی نایبند شناخته می‌شود. این منطقه‌ی، در سواحل رویایی خلیج فارس واقع شده و دلفریب‌ترین ساحل‌های استان بوشهر را در خلیج خود گنجانده است. فاصله‌ی نایبنتد از بندر بوشهر در حدود ۳۲۰ کیلومتر است و برای رسیدن به آن، از بندر بوشهر، تقریبا باید ۴ ساعت برانید. اما این سرزمین که شامل جنگل‌های حرا، خلیج و دماغه است، ارزش راندن در این مسیر طولانی را دارد. اگر از عسلویه راهی نایبند شوید، مسیر کوتاهی در حد ۲۰ کیلومتر را پیش رو خواهید داشت.

عکس از حمید منفرد
عکس از حمید منفرد

گونه‌های متنوع جانوری منطقه‌ی حفاظت شده همچون آهوی هندی، پلنگ، قوچ و… ، سواحل رویایی و خوش‌رنگ‌ولعاب خلیج نایبند و جنگل‌های حرا، این منطقه را به بهشتی دیدنی در عسلویه برای گردشگران تبدیل کرده است. ساحل این خلیج در بوشهر منحصربه‌فرد است و می‌توانید زیباترین قاب‌های دریایی را در این خلیج ببینید. این خلیج مابین روستای بیدخون و هاله واقع شده است. این خلیج به دلیل ساحل‌های ماسه‌ای و صخره‌ای بکر خود، یکی از جاذبه‌های گردشگری عسلویه و استان بوشهر محسوب می‌شود. در بین جاهای دیدنی بوشهر این منطقه‌ی خلیجی و پارک ملی آن را هم از دست ندهید.

آدرس: ۳۲۰ کیلومتری بندر بوشهر، ۲۰ کیلومتری بندر عسلویه، خلیج و پارک ملی نایبند

مهم نیست که کجای ایران زندگی می‌کنیم و چقدر از جغرافیای گسترده‌ی جنوب ایران دور هستیم. برای برنامه‌ریزی یک سفر ماجراجویانه به جنوب و کشف رازورمز سرزمین‌های خلیج فارس، از همین امروز دست به‌کار شوید. پیش از رفتن به هر نقطه از این خاک با ارزش، اطلاعات خوبی از منطقه به‌دست آورید. سپس در فصول خنک سال راهی این مقصد دوست داشتنی شوید. جاهای دیدنی بوشهر سهم بزرگی در مناطق گردشگری جنوب ایران دارند. با یک برنامه‌ریزی مناسب، سفر خود را آغاز کنید و دانستنی‌های مفیدتان را با دیگر گردشگران مشتاق سفر به بوشهر درمیان بگذارید.


در ادامه بخوانید: جاهای دیدنی لرستان؛ زیبایی‌های اعجاب‌انگیز غرب ایران

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.