دکتر ساینا

دریاچه شورمست سوادکوه؛ طبیعتی جنگلی در چندکیلومتری تهران

0

تجرب سکوت دریاچه‌ها برای رسیدن به حالی خوب و دور شدن از شلوغی‌های مکرر زندگی امروز، بسیار لذت‌بخش خواهد بود. گاهی باید به گوشه‌ای از طبیعت پناه برد و خستگی را در آغوشش فراموش کرد. هر جا که آب بساط خود را پهن کند، سرزمینی آرامش‌بخش در انتظار گردشگران است. اگر ساکن یا مسافر تهران و یا از اهالی شهرستان سوادکوه و مناطق جنوبی استان مازندران هستید، دسترسی خوبی به دریاچه شورمست دارید. دریاچه شورمست سوادکوه یکی از طبیعت‌های دیدنی استان مازندران است که می‌تواند برای مسافران مقصد سفری جذاب و یک‌روزه باشد. با من همراه شوید تا به این دریاچۀ جنگلی سفر کنیم.

موقعیت جغرافیایی دریاچه شورمست سوادکوه

دریاچه شورمست در ارتفاعات شهرستان سوادکوه واقع شده است. این دریاچه از شمال با ۸ کیلومتر فاصله به شهر پل‌سفید، از غرب به روستای کارمزد با ۴۰ کیلومتر فاصله، از شرق به روستای لمزر سوادکوه با ۱۲ کیلومتر و از جنوب به روستای دوآب در ۱۶کیلومتری خود می‌رسد. دریاچه شورمست سوادکوه از چهار جهت، در حلقۀ این مناطق قرار گرفته است. همچنین در ناحیۀ غربی تا جنوب‌غربی دریاچه، منطقۀ حفاظت‌شدۀ «واز» در مازندران امتداد یافته است.

سفر خود به دریاچه را آغاز کنید

دریاچه شورمست سوادکوه - عکس از نادر مسلمی
دریاچه شورمست سوادکوه ـ عکس از نادر مسلمی

این دریاچه برای تهرانی‌ها فرصت خوبی است تا یک روزِ خود را دور از هیاهوی شهر بگذرانند. اگر صبح زود، پیش از طلوع، حرکت کنید، با مدیریت زمان به‌راحتی می‌توانید سفری یک‌روزه داشته باشید. دریاچه شورمست در جهت شمال‌شرقی شهر تهران، با فاصلۀ ۲۱۰ کیلومتر از آن واقع شده است. اگر از پایتخت راهی می‌شوید، باید از جادۀ فیروزکوه سفر خود را آغاز کنید؛ سپس وقتی که تقریبا ۲۰۳ کیلومتر را پشت‌ِسر گذاشتید، در جهت دیگر جاده، تابلوی راهنمای مسیر دریاچه شورمست را خواهید دید. باید کمی جلوتر بروید تا بتوانید جاده را دور بزنید و خودتان را به مسیر منتهی به دریاچه برسانید. سفر شما از تهران تا دریاچه نزدیک به ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

دکتر ساینا

برای رسیدن به این جاذبه گردشگری، تجربۀ سفر با قطار هم می‌تواند جالب باشد. از تهران که سوار قطار شدید باید در ایستگاه پل‌سفید پیاده شوید و از این شهر به راه خود ادامه دهید. اتومبیلی که شما را از پل‌سفید به دریاچه می‌برد، باید از خیابان شهید بهشتی راهی شود و مسیر خود را در خیابان شهید رجایی ادامه دهد؛ سپس بعد از دیدن تابلوی شورمست، باید وارد جادۀ منتهی به دریاچه شود. راهی شدن از پل‌سفید تا رسیدن به دریاچه تنها ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

دریاچه‌ای در آغوش درختان توسکا

عکس از فرشید بلوری - بهار دریاچه شورمست
عکس از فرشید بلوری

دریاچه شورمست تنها دریاچۀ طبیعی شهرستان سوادکوه است که با احداث سد خاکی متولد نشده است. گسترۀ وسیع این دریاچه در پناه جنگلی سرسبز با درختان چندهزارساله و در دل طبیعتی رؤیایی جا خوش کرده است. درختان خوش‌قدوقامت توسکا این منطقۀ جنگلی را پوشش داده‌اند. این دریاچه یکی از زیباترین تصاویر جاذبه‌های گردشگری شهرستان سوادکوه را به خود اختصاص داده و طبیعت‌گردان شیفتۀ آرامش و منظره‌های خیال‌انگیز آن هستند. در ارتفاعات سبز شورمست که بایستید، می‌توانید دورنمایی از شهر پل‌سفید را ببینید و آرامش طبیعت جنگلی در مقایسه با هیاهوی شهری را بهتر لمس کنید.

خوش‌گذرانی‌های دریاچه شورمست سوادکوه

دریاچه شورمست سوادکوه - عکس از نادر مسلمی
دریاچه شورمست سوادکوه ـ عکس از نادر مسلمی

وقتی در دل جنگلی ژوراسیک‌گونه چنین دریاچۀ وسیعی وجود دارد، مگر می‌شود قایق‌سواری را تجربه نکرد؟! یکی از تفریحات اصلی و محبوب بیشتر دریاچه‌ها، امکانات قایق‌سواری است؛ خوشبختانه دریاچه شورمست نیز شرایط این تفریح را دارد. با قایق باید گوشه‌گوشۀ پهنۀ آبی دریاچه را کشف کرد و از صدای بکر طبیعت جنگل و عطر برگ‌های تازۀ آن لذت برد. هرچه بیشتر در آغوش سرزمین سبز کوهستانی پیش بروید، زیبایی‌های بکرتری از دریاچه را خواهید دید. علاوه بر قایق‌سواری، طبیعت شورمست سوادکوه به شما فرصت اسب‌سواری هم می‌دهد. در این جنگل، اسب‌‌هایی را خواهید دید که قاب دیدنی دریاچه را زیباتر کرده‌اند. با کرایۀ آنها از محلی‌ها، لذت اسب‌سواری را هم در این سفر تجربه کنید.

یکی از لذت‌های ناب دریاچه‌گردی، فرصت دوچرخه سواری در حاشیۀ آرام آن است. رکاب زدن در میان انبوهی از درختان بلندقامت و رها شدن در سکوت جنگل، تجربۀ خاصی از دوچرخه‌سواری است که در عینِ داشتن هیجان، آرامشی دوست‌داشتنی را به وجودتان منتقل می‌کند.

برای رسیدن به آرامش ذهن، حتما در طبیعت بکر و جنگلی شورمست پیاده روی کنید و با هر گام، دل‌مشغولی‌های زندگی شهری را دور بیندازید. می‌توانید در گوشه‌ای دنج از حاشیۀ دریاچه بنشینید و ماهیگیری کنید. صید کم‌وبیشِ ماهی نیز یکی دیگر از تفریحات دریاچه است که آرامش بسیار مطلوبی به‌ همراه دارد.

چه‌وقت از سال برویم و کجا اقامت کنیم؟

عکس از کریم حقیقت - پاییز دریاچه شورمست
عکس از کریم حقیقت

این دریاچه در تمام چهار فصل سال دیدنی و افسونگر است. تازگی و طراوت بهار برایتان سفری خاطره‌ساز می‌کند و هوای مطلوب و خنک این دریاچۀ جنگلی در تابستان، سرحال‌تان می‌آورد. هزاررنگیِ پاییز نیز از این دریاچه تصاویر کارت‌پستالی خلق می‌کند. زمستانِ دریاچه در آغوش درختان سراسر سفیدپوش، قابی منحصربه‌فرد خواهد بود، اما ممکن است سرمای هوا سفر را برای بعضی از گردشگران سخت کند.

اگر قصد سفری چندروزه دارید، برای اقامت می‌توانید به شهرها و روستاهای اطراف دریاچه شورمست بروید؛ همچنین می‌توانید در فضای جنگلی این دریاچه چادر بزنید و کمپینگ را تجربه کنید.

برای کمپ به چه لوازمی نیاز داریم؟

فضای جنگلی اطراف دریاچه شورمست سوادکوه

در فهرست جاهای دیدنی ایران، سفر به دریاچه‌ها را به‌هیچ‌وجه نباید از دست بدهید. دریاچه‌ها آرامش دل‌فریبی دارند که دریا با تمام زیبایی و عظمتش ندارد. برای رهایی از زندگی پرتنش امروزی، رفتن به دریاچه‌ها و رهایی در آرامش و سکوت آن را فراموش نکنید. سوادکوه و دریاچه شورمستِ آن با آرامش دل‌چسب خود، حال شما را تازه می‌کند.

امیدواریم لحظه‌های دل‌چسبی را در طبیعت بهشتی این منطقۀ شمالی تجربه کنید.


در ادامه بخوانید: سواحل مازندران و جذابیت‌های تفریحی و گردشگری آن‌ها

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.