چرا ممکن است فرش‌های دستباف دچار بیدزدگی شوند؟

0

شاید برای شما خانم های خانه دار پیش آمده باشد که فرش های دستباف و نفیستون دچار بید زدگی شده ولی میدانید چرا این اتفاق میافتند ؟
فرش دستباف یک کالای نفیس و زیبایی ایرانی است که امروزه در بسیاری از خانه ها خود نمایی می کند. فرش دستباف در معرض اسیب دیدگی های مختلفی قرار دارد. یکی از این اسیب دیدگی ها، خطر بید زدگی می باشد.
از انجایی که تار وپود این فرش الیاف طبیعی است بنابراین حشره بید که پروانه کوچک زرد رنگ به طول میلیمتر می باشد در لای ان تخم گذاری می نماید. این تخم ها بعد از مدتی به شکل لاور درامده و از پروتئین موجود در پشم تغذیه می شوند. لاورها بر روی پشم فرش تار می تنند و حفره ایجاد می نمایید و در نهایت فرش را می خوردند که در اصطلاح می گویند فرش بیدزده شده است.لاور ها به بید تبدیل میشوند و مجددا تخم گذاری می نمایند و به همین ترتیب تعدادشان بیشتر و بیشتر می شوند و در نهایت می توانند فرش را کاملا نابود کنند.

روش های جلوگیری از بیدزدگی فرش دستباف

اکثر خانم ها با تماس با کارشناسان قالیشویی سوال میپرسند که روش های جلوگیری از بیدزدگی چیست ؟
اکثر کارشناسان فرش و قالیشویی این نظر را دارند که از آنجایی که خطر بیدزدگی همواره فرش دستباف را تهدید می نماید اما جای نگرانی نیست زیرا که با رعایت نکاتی کاربردی و مراقبتی صحیح می توان این خطر را از بین برد. در ادامه به چند نمونه مراقبت از فرش دستباف در برابر بیدزدگی اشاره می نماییم:

حشره کش ها

با استفاده منظم از حشره کش های و زدن حشره کش در بین پرزهای قالی می توان بید های موجود در میان تار و پود فرش را از بین ببریم.

جاروبرقی کشیدن

جاروبرقی روشی موثر و کاربردی در از بین بردن بیدها دارد و نسبت به حشره کش ها که بوی بد دارند بسیار کاربردی می باشد. حداقل هفته ای یک بار فرش دستباف خود را با درجه مکش مناسب( زیاد بالا خوب نیست) جاروبرقی بکشید تا بید های موجود در لای تارو پود فرش و گرد و خاک میان پرزها را که محل مناسبی برای رشد بید ها فراهم می نمایند را کاملا پاکسازی نماید.
نفتالین: احتمالا اولین روشی که در مبارزه با بیدزدگی به ذهن همه ما خطور می کند، نفتالین می باشد. این روش در گذشته و امروزه بسیار رایج و کاربردی است. برای این منظور روی فرش را پارچه ای سفید بکشید و سپس نفتالین خور شده را روی ان بپاشید سپس فرش را لوله کرده و یک ماه ان را بسته نگه دارید بعد از انکه نفتالین کاملا بخار شد می بایست فرش را در معرض هوای ازاد قرار دهید.
شستشو با محلول های ضد بید: پیشنهاد می گردد چنانچه خرابی ناشی از بیدزدگی در فرش خود مشاهده نمودید، قالی رار با محلول ضد بید شستشو دهید.

 

ایا فرش ماشینی هم بید میزند؟

سوالی که اکثرا میپرسند که آیا فرش ماشینی هم بید میزند ؟
فرش ماشینی از موادی از قبیل الیاف مصنوعی، ابریشم و پشم مصنوعی، اکریلیک، نایلون، پلی استر، پلی پروپیلین و توسط ماشین الات صنعتی ساخته می شود. بنابراین فرش های ماشینی هرگز در معرض خطر بیدزدگی نمی باشند و بید نمی زنند. فرش های دستباف چون از نخ ابریشم بافته می شود و پشم ابریشم غذای مورد علاقه لاورها می باشد همواره در معرض خطر بیدزدگی است. بنابراین راهکاری مراقبت و جلوگیری از بیدزدگی فقط مختص فرش ها و قالی های دستباف می باشد.

با بیدزدگی فرش چه کنیم؟

اصولا با رعایت نکات بالا می توانیم جلوی بیدزدگی فرش دستباف خود را بگیریم و لی چنانچه باز هم با فرش بید زده در منزل مواجه شدید روش های برای برطرف کردن بید زدگی فرش دستباف می توان از خدمات قالیشویی ها استفاده نمایید.

استفاده از خدمات قالیشویی ها

قالیشویی ها اماده ارائه خدمات رفوگری فرش و بیدزدگی در خصوص فرش های اسیب دیده و بید زده می باشند. فرش ممکن است از رو یا پشت یا هردو قسمت بیدزده شود. بر اساس نوع بیدزدگی روش ترمیم متفاوت می باشد. روش ترمیم بیدزدگی روشی حرفه ای و تخصصی است و می بایست توسط قالیشویی ها مجرب صورت گیرد بنابراین هرگز خودتان در منزل این کار را انجام ندهید. قبل از انجام بیدزدگی فرش، ابتدای قسمت بیدزده را خوب می شورند و سپس با استفاده از خامه ای مناسب با خود فرش، شروع به ترمیم فرش بیدزده می نمایند.

هشدار! این مطلب صرفا برای آشنایی شما با کسب‌وکار مهمان منتشر شده است و سایت چطور هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.