دکتر ساینا

چطور باید با گربه‌های خیابانی و حیوانات شهری برخورد کنیم؟

41

صدای میومیوی این کوچولوهای ناز دل بسیاری از ما را می‌بَرد، مخصوصا اگر عاشق این حیوانات بامزه هم باشیم. اگر در خانه هستیم، مثل برق به آشپزخانه می‌پریم تا نان، باقی‌ماندهٔ غذا، ماهی یا هرچه دم‌دست‌مان است برای‌شان بریزیم. اگر هم در خیابان هستیم، اگر چیز خوردنی همراه‌مان است به آنها می‌دهیم. باور کنید خیلی‌ها هستند که همان لحظه وارد مغازه‌ای می‌شوند و سوسیس یا کالباس برای آنها می‌خرند! فکر می‌کنید کار خداپسندانه‌ای است، این‌طور نیست؟ مسلما هست، اما در این مطلب به شما خواهیم گفت که این کار نه‌تنها به نفع گربه‌ها که به نفع جامعه هم نیست. البته نفسِ این عمل را بد نمی‌دانیم اما راهِ انجام‌دادنِ آن نادرست است. با ما همراه باشید تا با مشکلات گربه‌های ولگرد و مشکلاتی که خودشان در محیط شهری ایجاد می کنند و سپس با نحوه برخورد صحیح با این حیوانات آشنا شوید.

مشکلاتی که گربه‌های خیابانی با آن روبه‌رو هستند

گربه‌های خیابانی به‌خواستِ خودشان در خیابان‌ها زندگی نمی‌کنند. بعضی از این گربه‌ها فرزندان همان گربه‌هایی هستند که صاحبان‌شان به دلایلی آنها را رها کرده‌اند یا اینکه به‌دلیل بی‌مسئولیتی یا به‌طورِ اتفاقی گم شده‌اند. آنها در جست‌وجوی غذا و سرپناه به هر جایی سرک می‌کشند. متأسفانه بیشتر گربه‌های ولگرد معمولا غذای‌شان را از سطل زباله به دست می‌آورند. شاید هرازگاهی موشی هم پیدا کنند اما بیشتر گربه‌ها، مخصوصا در زمستان، از گرسنگی می‌میرند.

اما گربه‌ها مقصر نیستند. اتفاقا آنها مانند هر حیوان دیگری باهوش و بااحساس هستند. بنابراین، بی‌رحمانه است که اجازه دهیم این حیواناتِ دوست‌داشتنی از گرسنگی و سرما تلف شوند. اما این کار شرط‌هایی دارد و باید درست انجام شود، در غیراین‌صورت، هم به آنها و هم به خودمان و جامعه آسیب وارد خواهیم کرد.

مشکلاتی که گربه‌های خیابانی ایجاد می‌کنند

دکتر ساینا

برای اینکه بدانیم چطور باید از گربه‌های خیابانی حمایت کنیم، قبل از هر چیز باید مشکلاتی را که این گربه‌ها ایجاد می‌کنند بشناسیم:

۱. شکار سایر حیوانات شهری

گربه‌ها ذاتا شکارچی هستند و در این کار مهارت زیادی دارند. نمی‌توانیم انکار کنیم که آنها پرنده‌ها و سایر موجودات پستاندار را شکار می‌کنند. هرچند وجود آنها سبب کاهش چشمگیر موش‌ها می‌شود، اما یک مطالعه نشان داده است که گربه‌ها سالانه حدود ۲٫۴ میلیارد پرنده و حدود ۱۲٫۳ میلیارد پستاندار را هم از بین می‌برند که خیلی بیشتر از انتظار است. شاید موش‌های فاضلاب هیچ نفعی نداشته باشند، اما بدون وجود جوجه‌ها و پرنده‌ها باید منتظر افزایش چشمگیر حشرات باشیم.

۲. انتشار بیماری

گربه‌های خیابانی اغلب با بیماری ها و امراض مختلف روبه‌رو هستند. بدن آنها محیط مناسبی برای رشد انگل‌ها است. بسیاری از آنها پر از کک هستند و حتی ممکن است هاری داشته باشند.

کک‌ها به رشد کرم نواری در بدن کمک می‌کنند و حتی گاهی (البته به‌ندرت) ممکن است سبب شیوع طاعون شوند. گربه‌ها می‌توانند ناقل هاری و بیماری‌های دیگری هم باشند.

یکی دیگر از مشکلاتی که گربه‌ها ایجاد می‌کنند مشکل آلودگی‌های شهری است که با پاره‌کردن کیسه‌های زباله ایجاد می‌شود. متأسفانه بسیاری از ما زباله‌ها را در کیسه‌هایی در کنار خیابان یا جلوی درب منازل رها می‌کنیم و یا در محفظه‌های فلزی توری قرار می‌دهیم که اغلب اوقات درشان باز است و برای گربه‌ها پریدن به‌درون آن‌ها کاری ندارد. به همین دلیل، زباله‌های پخش‌شده محل مناسبی برای تجمع حشرات و موش خواهد شد.

۳. ازدیاد جمعیت

به گفتهٔ نشنال جئوگرافیک، تعداد گربه‌های ولگرد در جهان بسیار زیاد است (فقط در آمریکا آمار به ۷۰ میلیون رسیده است). آن‌طور که در وب‌سایت WebMD آمده است، یک گربهٔ ماده که فقط ۱۶ هفته از عمرش می‌گذرد می‌تواند باردار شود و هر سال می‌تواند دو یا سه‌بار زایمان کند. بنابراین، در عرض ۷ سال، یک گربه‌ٔ ماده و بچه‌هایش می‌توانند ۴۲۰,۰۰۰ گربهٔ دیگر به وجود آورند.

یک گربه‌ٔ ماده و بچه‌هایش می‌توانند در عرض ۷ سال، ۴۲۰,۰۰۰ گربهٔ دیگر به وجود آورند.

چطور می‌توانیم این مشکل را حل کنیم؟

همکاری با مؤسسات حمایت از حیوانات برای به دام انداختن گربه‌ها

ما نمی‌توانیم گربه‌های خیابانی را به حال خودشان رها کنیم. این حیوانات از حیات‌وحش جدا شده‌اند و به زندگی با انسان‌ها عادت کرده‌اند، بنابراین، در قبال آنها مسئول هستیم. برای حل مشکل گربه‌های خیابانی چند راهکار بسیار مهم وجود دارد:

 • برای آنها در خیابان یا جلوی درب منزل غذا نریزیم. این کار سبب وابستگی آنها به ما می‌شود؛
 • زباله‌ها را رها نکنیم. سطل‌های زباله جلوی درِ منازل یا در سطح شهر باید طوری باشند که گربه نتواند پنجه‌اش را در آنها فرو کند و کیسهٔ زباله را پاره کند. درِ آنها باید محکم باشد تا گربه‌ها نتوانند به درون آن بپرند؛
 • عقیم‌سازی گربه‌ها به کنترل جمعیت آنها کمک می‌کند. ازآنجاکه هزینهٔ این کار بالاست، بهتر است شهرداری‌ها این کار را تقبل کنند اما ما هم می‌توانیم در این مورد کمکی یکنیم؛
 • اگر امکانش را داریم به‌شکل داوطلبانه با گروه‌های ناجی حیوانات و انجمن‌های حمایت از گربه‌های خیابانی همکاری کنیم.

همکاری در طرح‌های جمع‌آوری گربه‌ها

گربه‌ای که طرح TNR روی آن انجام شده است

طرحی که برای رفع مشکل گربه‌های خیابانی اجرا می‌شود TNR نام دارد که مخفف Trap-Neuter-Return و به‌معنای به‌دام‌انداختن، عقیم‌سازی و برگرداندن آنها به محل زندگی‌شان است. پس از اینکه برای کمک به یکی از گروه‌های حمایت از حیوانات داوطلب شدید، آنها به شما کمک می‌کنند تا یاد بگیرید چطور گربه‌های خیابانی را به دام بیندازید. این دام‌ها شبیه قفس‌اند و خطری برای گربه‌ها ندارند. مسلما می‌دانید که بدون دانستن شیوه‌های این کار نمی‌توانید گربه‌ها را بگیرید، زیرا آنها بسیار زیرک هستند و به‌سادگی نمی‌توان نزدیک‌شان شد.

پس از به‌دام‌انداختن گربه‌ها باید ابتدا مشکلات بهداشتی آنها را برطرف کرد. یکی از مهم‌ترینِ آنها استفاده از قرص‌های ضدِّکک است. این قرص‌ها را خرد می‌کنند و روی غذای گربه می‌پاشند و طی چند ساعت همهٔ کک‌های آنها نابود خواهد شد. این قرص‌ها برای همهٔ گربه‌هایی که بیشتر از چهار هفته دارند بی‌خطر است.

گام بعدی واکسینه‌کردن گربه‌ها برای مقابله با هاری است. همهٔ گربه‌ها باید واکسن هاری بزنند. این بیماری بین حیوان و انسان مشترک است و بسیار خطرناک است.

درنهایت، گربه‌ها باید عقیم شوند. این کار به کنترل جمعیت آنها کمک می‌کند. گربه‌هایی که درموردِ آنها اقدامات بهداشتی صورت گرفته است نشان‌دار می‌شوند تا با سایر گربه‌ها اشتباه نشوند. به این ترتیب که، با جراحی، نوک یکی از گوش‌های گربه بریده می‌شود.

پس از انجام این کارها می‌توان آنها را به همان جایی که بودند برگرداند. درهرصورت، گربه‌ها می‌توانند کمک بزرگی برای مقابله با موش‌ها باشند و شهرداری می‌تواند از این مزیت بهره ببرد.

سپردن گربه‌ها به افراد واجدشرایط

با اینکه برگرداندن گربه‌ها به محل زندگی‌شان برای مقابله با موش‌ها مفید است، اما نمی‌توان همۀ آنها را دوباره به سطح شهر برگرداند. راه دیگر این است که برخی از افرادِ جامعه که امکانش را دارند در نگهداری از این گربه‌ها همکاری کنند. انجمن‌های مبارزه با آزار حیوانات، پس از جمع‌آوری گربه‌ها، به افراد واجدشرایط اجازه می‌دهند، پس از انجام اقدامات بهداشتی گفته‌شده، سرپرستی گربه‌ها را به عهده بگیرند. خود آنها می‌گویند اگر افراد به‌جای خرید گربه‌های گران‌قیمتی مثل گربهٔ پرشین در نگهداری از گربه‌های خیابانی کمک کنند، هم هزینهٔ کمتری برای‌شان دارد و هم اینکه در این امر مهم شریک شده‌اند.

این طرح به تثبیت جمعیت یا کاهش آن کمک می‌کند و گربه‌ها می‌توانند از بیماری‌ها، حوادث شهری مانند تصادف با اتومبیل و انسان‌هایی که ممکن است به آنها آزار برسانند نجات یابند. علاوه‌برآن، جامعه هم از خطراتی که گفتیم در امان می‌ماند.

شما به‌عنوان داوطلب می‌توانید برای این گربه‌ها غذا و سرپناه فراهم کنید. البته فراموش نکنید که این انجمن‌ها قوانینی دارند و باید اطمینان پیدا کنند که شما به گربه‌هایی که سرپرستی‌شان را قبول کرده‌اید آسیب نمی‌زنید و رهاشان نمی‌کنید.

چطور همسایگان را قانع کنیم؟

درست کردن سرپناه برای گربه

گاهی افراد در محله ها با برخی از همسایه‌ها مشکل پیدا خواهند کرد. ممکن است برخی از همسایه‌ها دوست نداشته باشند که گربه دوروبر خانه‌ها پرسه بزند.

برای اینکه مشکلی پیش نیاید، گربه‌ها را در حیاط منزل خودتان نگه‌دارید و امکانات موردنیازشان را فراهم کنید تا برای جای خواب و غذا به حریم دیگران وارد نشوند. به همسایگان بگویید گربه‌هایی که نگه می‌دارید بچه‌دار نمی‌شوند و واکسینه شده‌اند.

گربه‌ها باید سرپناه داشته باشند. سرپناهی که درست می‌کنید باید عایق‌بندی شده باشد و بتواند گربه‌ها را در روزهای سرد بارانی یا برفی گرم و خشک نگه‌دارد. سرپناه را زیاد بزرگ درست نکنید تا گرمای بدن خود گربه او را گرم نگه‌دارد. کف سرپناه باید طوری باشد که رطوبت به آن نفوذ نکند. یکی از چیزهایی که گربه واقعا با نبودِ آن مشکل دارد خاکی است که مدفوعش را زیر آن پنهان کند. اگر این امکان را نداشته باشد، به‌شدت سراسیمه می‌شود. به همین دلیل، باید حتما لیترباکس (جای مخصوص برای انجام عمل دفع) را برایش فراهم کنید تا به کوچه و خیابان فرار نکند.

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که با دیدن یک گربهٔ ملوس و دوست‌داشتنی سعی می‌کنید به او غذا بدهید؟ حالا که این مطلب را خوانده‌اید تصمیم‌تان چیست؟ اگر عضو یکی از انجمن‌های حمایت از حیوانات هستید یا قصد دارید در آنها داوطلب شوید، از تجربیات‌تان با گربه‌ها یا نگهداری از حیوانات برای‌مان در دیدگاه‌ها بنویسید. ما حتما نظرات شما را می‌خوانیم.


حتما بخوانید: ۵ بیماری خطرناک که از گربه به انسان منتقل می‌شود
منبع mnn
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

41 دیدگاه
 1. کیان می‌گوید

  با این متنی که شما نوشتی یعنی گربه ها نباشن بمیرن ما راحت باشیم چون پرنده ها رو میخورن ، دور وبر خونه ما میچرخن ما خوشمون نمیاد ، جمع کنید این چرت و پرتا رو ترو خدا ، دنیا داره تموم میشه هنوز دست از این اراجیف برنداشتید . این سگ وگربه های خیابونی چه گناهی کردن با ما همزیسن شدن که حتی آشغال ها و پسمونده های خونه رو هم باید ازشون دریغ کنیم ، در زباله رو همچین محکم گره بزنیم که اگه قراره یه استخون خشک از توش پیدا کنن اونم پیدا نکنن
  میدونید چیه انسان تا وقتی به مخلوقات خدا رحم نکنه طبیعت و کائنات هرگز بهش رحم نخواهد کرد.

  1. بهاره رضاجو می‌گوید

   درود دوست گرامی. اگر متن رو درست و کامل خونده باشید، متوجه می‌شید این غذا دادن به حیوانات شهری نه تنها لطف کردن در حق اونها نیست بلکه بزرگترین ظلمه. راهکارهایی که ارائه شده برای کمک به این حیوانات بی‌گناهه. در ضمن برای افرادی که دلسوز و خواهان کمک به حیوانات خیابانی هستند هم راه‌حل ارائه دادیم که با رعایت یکسری شرایط آمادگی‌شون رو برای نگهداری از اونا اعلام کنند تا بدونن باید چیکار کنن. اگر شما هم توانایی و شرایطش رو دارید می‌تونید با شرایط گفته شده، آمادگی‌تون رو اعلام کنید و چند تا از گربه‌ها یا سگ‌ها رو در محل زندگی خودتون مراقبت کنید. سپاس از دیدگاه دلسوزانه شما.

   1. کیان می‌گوید

    راهکاری که ارایه دادید ، به درد خودتون میخوره ، مگه الان توی خونه های آپارتمانی یه نفر چندتا سگ و گربه میتونه نگه داره. اکثر اینها توی گوشه کنار و کوچه پس کوچه های ما زندگی میکنن وظیفه شهر داری و ان جی او هاست که غذای اونها رو تامین کنه و عقیم سازی انجام بده ،حالا شهرداری که انجام نمیده حامی ها هم در حد توان خودشون امداد و غذا رسانی و عقیم سازی رو انجام میدن ولی فقط افراد رهگذار و تماشاچی فقط غذا رسوندن به این حیوانات زبون بسته رو میبنن ، یکی تمجدید و تشکر میکنه ودیگری ظلم و گناه میبینه. من ۷ ساله که از هزینه خودم حیوانات و درمان و امداد و غذا رسانی میکنم و تعداد محدودی هستن حالا اگر مردم پسماند های غذایی خودشون رو داخل سطل که انواع و اقسام اشیا تیز وبرنده هست داخل سطل نذارن و یه حیووان بی زبان بتونه ازش تغذیه کنه وزبان فک و دهانش نبره و پاره نشه گناه کرده . در همه کشور ها جهان حیوانات شهری ساماندهی میشن یا در پناهگاه زندگی میکنن یا اگر در سطح شهر باشن ، امداد و عقیم سازی و باکس هایی برای غذا و آب در دسترسشون قرار میگیره .کاش ما انسان ها خود خواه نباشین و به فکر دیگر موجودات زنده که ما چرخه طبیعی زندگی شون رو بهم زدیم باشیم . به امید تفکر و بیشتر . والسلام

    1. بهاره رضاجو می‌گوید

     دوست عزیز خیلی جالبه که دقیقا توی کامنتی که میگذارید، دارید راهکارهایی رو به بهمون توضیح میدید که خودمون توی این مطلب گفتیم. این نشونه این هست که شما اصلا مطلب رو نخوندید. توی مطلب هم دقیقا نوع کمک رسانی به این حیوانات مخصوصا وظایف شهرداری و افراد، سرپناه و عقیم‌سازی هم ذکر شده. همچنین گفته شده که افرادی که واجد شرایط هستند میتونن ازشون نگهداری کنند. این شامل کسانی که توی آپارتمان دارند زندگی میکنن و ممکنه بعد از مدتی خسته بشن و حیوونای بیچاره رو آواره کنند نمیشه مسلما. به قول خود شما چند درصد از مردم ما واقعا رعایت میکنن و شیشه و اشیای خطرناک یا آلوده رو وارد سطلهای زباله نمی‌کنند؟ این مطلب میگه باید به حیوانات کمک بشه و باید از راه درستش انجام بشه. غذا دادن الکی به حبوان خیابانی راه چاره نیست. اگر خودتون این راهکارها رو قبول دارید که نباید انقدر ناراحت باشید و اگر قبول ندارید بهتره شیوه تون رو تغییر بدید. موفق باشید.

   2. مهدی معدود می‌گوید

    سلام ممنون میشم بگید کجا میشه سرپرستی گربه رو قبول کرد؟

    1. بهاره رضاجو می‌گوید

     درود. توی هر شهری معمولا یه سری پناهگاه هست. شما می‌تونید از دام‌پزشکی‌های شهرتون سؤال کنید. به احتمال زیاد جاهایی رو می‌شناسن و می‌تونن بهتر راهنماییتون کنن.

  2. مهدیه می‌گوید

   احسنت ب شما دوست عزیز حرف دل منو زدی.

  3. مائده می‌گوید

   واقعا وجود انسان برای همه موجودات زنده خطر داره
   #دفاع از حیوانات

 2. مهتاب می‌گوید

  سلام ممنون از مقاله تون.. من که خیالم راحت شد از اینکه بعد از تماس با گربه اگر دستها رو با صابون بشوریم مریض نمیشیم.

 3. فاطمه می‌گوید

  گربه ها و سگ های بی پناه توی خیابون از بی گناه ترین موجودات عالم هستن…
  همش دربه در یه لقمه نون و همیشه درحال فرار
  هر چند کشور ما انقد آدم فقیر داره که وضعیتشون از این حیوانات بدتره که دیگه کسی به این طفلی ها نمیرسه و اهمیت نمیده

  1. شیما می‌گوید

   منم با نظر شما موافقم
   این مطلب اصلا در کشور ما عملی نخواهد بود چه بحث هزینه های این کار که اگر شخصی بخواد انجام بده سرسام آوره و هم اینکه اهمیت ندادن سایر مردم به مقوله حیوانات و حمایت از اونها