۱۰ عادت رئیس‌های دوست‌داشتنی

2

چطور می توانید جزء آن دسته از رئیس هایی باشید که همه عاشق شان می شوند؟ اگر تا به حال یک رئیس واقعا فوق العاده داشته اید، حتما می دانید که چه قدر وجودش برای موفقیت شرکت لازم است. در واقع، بر اساس گزارش سال ۲۰۱۵ موسسه‌ی گالوپ، ۷۰ درصد تفاوتی که در عملکرد کارمندان وجود دارد به کیفیت عملکرد مدیرشان مربوط می شود. حالا بیایید ببینیم رئیس‌ دوست‌داشتنی واقعا چه کسی است و چه عاداتی دارد.

۱. آنها منظورشان را واضح بیان می کنند

جِفری جِی. فاکس (Jeffrey J. Fox)، مؤسس شرکت مشاوره ی مدیریتی Fox & Company، و نویسنده ی کتاب «چطور یک رئیس فوق‌العاده باشیم؟» در قسمت «قوانینی برای استخدام و نگه داشتن بهترین کارمندان» می گوید: «مدیرهای خوب توان کارمندان شان را می سنجند و حواس‌شان به اتفاقات اطراف شان هست. آنها برای اینکه بتوانند توان کارمندهای‌شان را ارزیابی کنند، با آنها مکالمه‌ای درباره‌ی شرکت را شروع می‌کنند.»

مدیرهای خوب دوپهلو حرف نمی زنند و شما همیشه می توانید منظورشان را به درستی درک کنید.

فاکس همچنین اعتقاد دارد: «کارمندها از دوپهلو حرف زدن بدشان می آید. اگر این کار را انجام بدهید مجبور می شوید انرژی زیادی را برای برطرف کردن شایعات صرف کنید.»


حتما بخوانید: ۵ سبک مدیریتی که همه مدیران باید بشناسند

۲. آنها به کارمندهای‌شان اعتماد می کنند

اعتماد

فاکس می گوید: «مدیرهای خوب علاوه بر ارتباط مؤثر، کارمندهای  باهوش، صادق و توانا را استخدام می کنند و فقط به تجربه توجه نمی‌کنند و در آینده به آنها اجازه می دهند تا توانایی هایشان را به نمایش بگذارند.»

اگر آدم های خوب استخدام کنید، لازم نیست تمام جزئیات را مدیریت کنید و نگران درست انجام شدن کارها باشید.

فاکس می گوید: «بعضی مدیرها مثل یک باغبان ماهر هستند. آنها دائما در باغ حضور دارند و کارهای هرس، از بین بردن زائده ها و علف های هرز، کود دادن، آبیاری و دفع حشرات مزاحم را انجام می‌دهند.»


حتما بخوانید: چطور مدیران باهوش در محیط کارشان اعتماد ایجاد می‌کنند؟

۳. آنها ثابت قدم هستند

ثابت قدم

نتایج تحقیقی که در فوریه ی ۲۰۱۴ در مجله ی مؤسسه ی آموزشی مدیریت چاپ شد، نشان می‌دهد که افراط و تفریط در ارتباط با کارمندان توانایی های مدیر را زیر سؤال می برد. در حالی که ممکن است بعضی ها فکر کنند اگر گاهی اوقات خوش رفتاری کنند بهتر از این است که همیشه بداخلاق باشند، اما مطالعات انجام شده نشان می‌دهد کارمندهایی که در محیط هایی کار می کنند که گاهی با آنها خوش‌رفتاری می شود نسبت به افرادی که در محیط هایی شاغل هستند که دائما به خوبی یا حتی بدی با آنها برخورد می شود، استرس روانی بیشتری دارند.


حتما بخوانید: ۵ نشانه برای اینکه شیوه مدیریتی شما ضعیف است

۴. آنها ارزش کارتان را می فهمند

تشکر

روبرت آی. ساتن (Robert I. Sutton)، استاد علوم مدیریت دانشگاه استنفورد و نویسنده ی کتاب «مدیر خوب، مدیر بد» در قسمت «چگونه بهترین باشید و از بدترین ها یاد بگیرید» می گوید: «اگر کاری که کارمندهای‌تان انجام می دهند را درک کنید، مدیر بهتری خواهید بود.»

او همچنین می گوید: «تصور و تلقی از مدیر به عنوان فردی همه‌کاره که همه چیز را مدیریت می کند، اساسا غلط است.»

شما باید زیر و بم کار کارمندان تان را بدانید و چالش هایی که ممکن است با آن مواجه شوند را بشناسید تا بتوانید آنها را مدیریت کنید.


حتما بخوانید: چطور قدردانی از کارمندان باعث رضایت شغلی آنها می‌شود؟

۵. آنها به شما اجازه می دهند اشتباه کنید

فاکس اعتقاد دارد: «اشتباه اجتناب‌ناپذیر است و اگر کارمندهای‌تان از گفتن حقیقت بترسند، اوضاع بدتر می شود.» فاکس همین اواخر با کارفرمایی کار می کرده که کارمندهایش آنقدر از ارتکاب اشتباه می‌ترسیدند که هیچ کاری انجام نمی دادند. او می گوید: «اگر آنها بدانند که با یک اشتباه یا ایده ی بد دنیا به آخر نمی رسد، بیشتر درگیر کار می شوند و در انجام کارها همکاری می‌کنند.»

۶. آنها جایگاه خودشان را می دانند

ساتن می گوید: «بهترین مدیرها دقیقا می دانند که کار کردن برای‌شان چه حسی دارد. وقتی در یک سلسله مراتب کار می کنید، بالادستی های‌تان تمایل دارند قدرت بیشتری داشته باشند و اگر از جوی که ایجاد می کنند آگاهی نداشته باشند، فاجعه به بار می آید.»

مدیرهایی که می دانند چه محیطی را برای کارمندهای‌شان فراهم می کنند و نسبت به نقاط ضعف و قوت خودشان شناخت دارند بهتر می‌توانند بر استرس غلبه کنند و با دیگر مشکلات محیط کار کنار بیایند.


حتما بخوانید: ۵ خواسته کارمندان از کارفرمایان

۷. آنها اوضاع را سر و سامان می دهند

رفتار مدیرهای خوب با سرپرست های‌شان دقیقا مثل یک وکیل مدافع است. اگر رئیس تان مورد احترام بالادستی‌هایش باشد، به خوبی می تواند از حقوق اعضای گروه دفاع کند و نظرات آنها را انتقال دهد.


حتما بخوانید: ۱۰ رفتار برجسته مدیران موثر

۸. آنها به شما به عنوان یک انسان احترام می گذارند

درک متقابل

بیل سگریو (Bill Seagraves)، نویسنده ی کتاب «بهترین رئیس ممکن باشید»، در قسمت «خودتان را از یک کارمند به کارفرما تبدیل کنید» می گوید: «رئیس‌های خوب می دانند که شما هم برای خودتان یک زندگی دارید که برای‌تان ارزشمند است.»

او معتقد است این بسیار مهم است که به مردم اجازه بدهیم زمانی را برای خانواده  و کارهای شخصی شان صرف بکنند و حواس‌مان باشد که حتما زمانی را که برای خودشان احتیاج دارند، داشته باشند. او می گوید اگر این کار را انجام ندهید، کارمندهای‌تان ناراضی و ناراحت خواهند بود.

ساتن می گوید: «وقت دادن به کارمندان برای زندگی شخصی شان  به این برمی گردد که مدیرها چقدر برای آنها و کارشان احترام قائل هستند.»

۹. آنها به پیشرفت اهمیت می دهند

پیشرفت

سیگریو می گوید: «مدیرهای استثنائی معمولا به خوبی آموزش دیده اند، مربی های خوبی داشته اند و اعتقاد دارند که باید این امکانات را برای کارمندهای‌شان هم فراهم کنند.»

آنها از مهارت هایی که در طول زمان یاد گرفته اند استفاده می کنند تا کارمندهای‌شان هم به خوبی آموزش ببینند و در تخصص شان پیشرفت کنند.


حتما بخوانید: انواع قدرت در رهبری و کاربرد آن برای مدیران

۱۰. آنها هوای‌تان را دارند

مراقبت

ساتن می گوید: «کارمندان معمولا عاشق مدیرهایی هستند که هوا ی‌شان را داشته باشند. این یعنی آنها می توانند به شما اعتماد کنند که از آنها دفاع می کنید، با آنها صادق هستید، کارهای مفید و مؤثر دست شان می دهید و تا جایی که امکان دارد یک محیط امن و مجهز برای‌شان فراهم می کنید.»

او می گوید: «یکی از موارد بنیادی که به دانشجویان دکتری آموزش می دهیم، این است که یک مدیر خوب باید دخالت و نفوذ مؤسسات بزرگ تر را کم کند تا کارمندها بتوانند کار خودشان را انجام بدهند.»

برای آشنا شدن با عادات رئیس‌های دوست‌داشتنی می‌توانید ویدیوی زیر را نیز ببینید.

برگرفته از: fastcompany.com

جلسات خود را به موثرترین شکل ممکن مدیریت کنید. و از اتلاف هزاران ساعت زمان در سازمان جلوگیری کنید.
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 2 دیدگاه)
  1. علی می‌گوید

    آقای ادراکی
    عالی بود؛ برادر

  2. Sahel می‌گوید

    بسیار عالی ..