۱۹ کاری که قبل از ازدواج برای شروع یک زندگی موفق باید انجام دهید

4

بعد از سال‌های‌سال درس‌خواندن، تلاش و زحمت بی‌وقفه، حالا به مرحله‌ای از زندگی‌تان رسیده‌اید که بالاخره می‌توانید برای خودتان خانوادهٔ مستقلی تشکیل بدهید و به قول قدیمی‌ها، سروسامان بگیرید. اما به نظرتان برای برداشتن این قدمِ مهم و سرنوشت‌ساز به‌اندازهٔ کافی آماده شده‌اید؟ همۀ جوانب تصمیم‌تان را در نظر گرفته‌اید؟ حقیقت این است که در پس هر ازدواج موفق، دو شخص وجود دارند که از قبل تمام جزئیات تصمیم‌شان را بارها و بارها سنجیده‌اند و برای برداشتن این قدم مهم، تا جایی که در توان‌شان بوده، خود را آماده کرده‌اند. شما چطور؟ این کار را کرده‌اید؟ به این فکر کرده‌اید که پیش از به‌انگشت‌کردن حلقه ازدواج فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید برای خودتان تدارک ببینید؟ اگر می‌خواهید ازدواج موفقی را تجربه کنید، توصیه می‌کنیم حتما این کار را انجام دهید. اگر هم ایده‌ای راجع‌به این کارها ندارید، در ادامهٔ این مطلب همراه ما باشید. می‌خواهیم از کارهایی صحبت کنیم که قبل از ازدواج باید انجام دهید.

راهنمای مطالعه نمایش

۱. از روابط گذشته‌تان درس بگیرید

اگر رابطهٔ ناموفقی را از سر گذرانده‌اید، به گذشته فکر کنید و دوباره همه‌چیز را مرور کنید. نقش شما در نافرجام‌ماندن آن رابطه چه بود؟ آیا پیش خودتان فکر می‌کردید، هر کاری هم که بکنید، شریک‌تان بی‌چون‌وچرا تا ابد کنار شما باقی خواهد ماند و مطیع و فرمان‌بردار خواهد ماند؟ آیا از او غافل شده بودید؟ او را به باد سرزنش می‌گرفتید؟

رابطه‌های قدیمی-کارهایی که قبل از ازدواج باید انجام دهید

تمام این سؤال‌ها حائز اهمیت ویژه‌ای هستند و حتما، پیش از شروع رابطهٔ جدید، باید خوب به جواب‌شان فکر کرده باشید. تنها در این صورت است که می‌توانید تبدیل به شریک و همدم بهتری شوید و مجددا اشتباه‌های گذشته را تکرار نکنید.

۲. از مسائلی که بر سر آن‌ها حاضر به سازش نیستید، یک فهرست تهیه کنید

بهتر است از قبل راجع‌به این مسائل قرارومدارتان را بگذارید و تکلیف‌شان را مشخص کنید. شما برای خودتان ارزش‌هایی دارید که شریک شما نباید وادارتان کند بر سر آن‌ها سازش کنید یا، به‌عبارتِ‌دیگر، کوتاه بیایید. البته این سکه روی دیگر هم دارد: شما هم نباید او را وادار کنید که بر سر ارزش‌هایش سازش کند. صحبت‌کردن راجع‌به این مسئله را فراموش نکنید.


حتما بخوانید: چه زمانی می‌توانیم در زندگی مشترک‌مان کمی خودخواه باشیم؟

۳. چگونگی اعتمادکردن به دیگران را بیاموزید

اعتماد کردن به دیگران-کارهایی که قبل از ازدواج باید انجام دهید

اعتماد یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های هر ازدواج و رابطه موفق است (اگر نگوییم مهم‌ترین شاخصه). اگر نتوانید به شریک آتی زندگی‌تان اعتماد کنید، پس چطور می‌خواهید ازدواج‌تان پایه‌واساس مستحکمی داشته باشد؟


حتما بخوانید: راههای جلب اعتماد همسر؛ چه کار کنیم تا همسرمان چشم بسته اعتماد کند؟

۴. بدانید همسر یا شریک زندگی تنها بخش هویت شما در آینده نخواهد بود

برای‌آنکه تعریف و درک درستی از خودتان داشته باشید، نیازمند آن هستید که گاهی صرفا شخصِ خودتان باشید و متکی به دیگری نباشید.

۵. زمانی را به خلوت و تنهایی اختصاص دهید

خلوت و تنهایی-کارهایی که قبل از ازدواج باید انجام دهید

هرچه در خلوت و تنهایی با خودتان راحت‌تر کنار بیایید، احتمال آنکه شخصی مجذوب شما شود که در کنارتان احساس راحتی کند بیشتر می‌شود. حتی بد نیست اگر مدتی را دور از والدین‌تان، در خوابگاه یا نظایر آن، سر کنید: به‌این‌صورت، علاوه بر اینکه تاحدودی خودگردان و مستقل می‌شوید و ازاین‌حیث مهارت پیدا می‌کنید، وقتی با شریک آتی زندگی‌تان زیر یک سقف بروید، قدر او و جلوهٔ تازه‌ای که به زندگی‌تان می‌دهد را بیشتر خواهید دانست.


حتما بخوانید: ۵ نشانه که می‌گویند شما به تنهایی نیاز دارید

۶. درباره تمام مسائل مهم صحبت کنید

پیش از برداشتن قدم آخر و نهایی‌کردن تصمیم گیری برای ازدواج، نیاز است که راجع‌به همهٔ مسائل حوصله‌سربر هم صحبت کنید: فرضا مسائل مالی یا مشکلات احتمالیِ مربوط به سلامتی و… . مثلا اگر شریک آتی زندگی‌تان صدمیلیون تومان بدهی داشته باشد، به نظرتان حالا بدانید بهتر است یا بعد از ازدواج‌کردن با او؟

۷. برای پیشرفت شغلی یا تثبیت جایگاه‌تان وقت بگذارید

پیشرفت شغلی-کارهایی که قبل از ازدواج باید انجام دهید

هرچند کلیشه‌ای است اما حقیقت دارد. پیش از آنکه بتوانید خودتان را تمام‌وکمال وقف رابطه‌ای جدی کنید و به آن متعهد شوید، نیاز است که بررویِ خودتان کار کنید.


حتما بخوانید: توصیه‌هایی برای قرار گرفتن در مسیر پیشرفت شغلی

۸. با بچه‌ها وقت بگذرانید

با این کار می‌توانید بفهمید تمایل به بچه‌دارشدن دارید یا خیر و پیش از آنکه ازدواج کنید، شریک آتی زندگی‌تان را هم از دیدگاه‌تان در مواجهه با این مسئله آگاه کنید.

۹. هدف‌تان را از ازدواج مشخص کنید

هدف از ازدواج-کارهایی که قبل از ازدواج باید انجام دهید

آیا واقعا عاشق کسی شده‌اید که قصد ازدواج با او را دارید؟ یا صرفا از ایدهٔ ازدواج‌کردن خوش‌تان آمده است؟ آیا واقعا می‌خواهید باقی عمرتان را در کنار او بگذرانید؟ یا آنکه برای پوشیدن لباس عروس و کت‌وشلوار و گرفتن مهمانی آن‌چنانی ذوق‌وشوق دارید؟ شاید هم پابه‌سن گذاشته‌اید و فکر می‌کنید حالا حتما باید ازدواج کنید و اگر نکنید دیر می‌شود.

پس قبل از برداشتن قدم نهایی، از قصدونیت واقعی و حقیقی‌تان مطمئن شوید.

۱۰. در جروبحث‌ها و مرافعه‌ها انصاف را رعایت کنید

هیچ زن‌وشوهری را از این مرافعه‌های گاه‌به‌گاه گریزی نیست. این موضوع درموردِ آیندهٔ شما هم صادق است. از همین حالا یاد بگیرید که در چنین مواقعی انصاف را رعایت کنید. وگرنه ممکن است بعد از ازدواج، با بالاگرفتن بحث، حرفی از دهان‌تان بپرد، لغزشی ازتان سر بزند و بعدا از آن‌ها پشیمان شوید.

از همین حالا نسبت به این موضوع حساس باشید و در بحث‌هایی که گاهی بین‌تان پیش می‌آید،‌ سعی کنید باانصاف باشید. تمرینی می‌شود برای آینده.


حتما بخوانید: ۷ عبارتی که هرگز نباید در دعواها به کار ببرید

۱۱. آموختن اینکه چطور دیگران را همان‌طور که هستند دوست داشته باشید

دوست داشتن دیگران-کارهایی که قبل از ازدواج باید انجام دهید

از دیگران انتظار نداشته باشید به‌خاطر شما خودشان را عوض کنند. وقتی با کسی زیر یک سقف می‌روید و این مسئولیت را عهده‌دار می‌شوید، به این معنا است که او را با تمام نقاط ضعف و قوتش قبول کرده‌اید. پس به تعهدتان پایبند بمانید.

۱۲. بعضی کارها و فعالیت‌های موردنیاز و روزمره را بیاموزید

چطور قرار است ازدواجی را سروسامان بدهید وقتی هنوز از پس مراقبت‌کردن از خودتان برنمی‌آیید؟ بد نیست از همین حالا به فکر آموختن آشپزی باشید و برای یادگرفتن تعمیر وسایل و تجهیزات خانه و کارهای فنی وقت بگذارید.


حتما بخوانید: ۷ مهارتی که یادگیری آنها سخت اما برای زندگی لازم است

۱۳. با دوستان شریک آتی زندگی‌تان ملاقات کنید

شاید در ملاقات با آن‌ها متوجه مسائل تازه‌ای شوید که نشان از تصمیم اشتباه شما برای ازدواج با او داشته باشند. شاید هم دیگر جای تردیدی برای‌تان باقی نگذارد و مطمئن شوید که او انتخاب مناسبی است.

۱۴. با خانوادهٔ شریک آتی زندگی‌تان آشنا شوید

خانوادهٔ شریک آتی زندگی-کارهایی که قبل از ازدواج باید انجام دهید

وقتی ازدواج می‌کنید، وارد خانوادهٔ شریک آتی زندگی‌تان می‌شوید و رابطۀ تازۀ شما محدود به شخص او نمی‌شود. پیش از ازدواج، با خانوادهٔ او نشست‌وبرخاست کنید و ببنید توان کنارآمدن با آن‌ها را دارید یا نه.

۱۵. رسیدن به خودشناسی

درک اهمیت خودشناسی خیلی ساده است: اگر خودتان را نشناسید، با خودتان راحت نباشید و هنگام تعامل با دیگران اعتماد به نفس خود را از دست بدهید، چطور ممکن است قادر به شناختن شخص مناسب برای ازدواج باشید؟ کسی که تا آخر عمر، هم‌پای‌تان بماند؟


حتما بخوانید: ۱۲ تمرین خودشناسی که موفقیت را تضمین می‌کند

۱۶. یاد بگیرید که از صمیم قلب عذرخواهی کنید

عذرخواهی از صمیم قلب-کارهایی که قبل از ازدواج باید انجام دهید

از همهٔ ما گاه‌گاه خطا و اشتباه سر می‌زند و گریزی از این مسئله نیست. مهم این است که اشتباه‌مان را گردن بگیریم و به آن اقرار کنیم. با این کار به شریک آتی زندگی‌تان نشان می‌دهید که به آن درجه از پختگی رسیده‌اید که حاضر به جبران اشتباه‌های‌تان هستید و برای این منظور هر کاری که از دست‌تان بربیاید انجام می‌دهید.

۱۷. نظم‌وترتیب‌دادن به مسائل مالی و رسیدگی به آن‌ها

بدهی‌ای اگر دارید از همین حالا به فکر صاف‌کردنش باشید و در مقایسه با قبل کمی بیشتر به خودتان سختی بدهید و پولی پس انداز کنید. به‌این‌صورت، بار سهل‌انگاری‌های مالی شما بعدها به دوش شریک آتی زندگی‌تان نخواهد افتاد. فارغ از ازدواج، برای راحتی فکر خودتان هم که شده این کار را بکنید.


حتما بخوانید: ۶ اختلاف رایج زوج‌ها در مسائل مالی و راه‌حل آنها

۱۸. تمرکز برروی تحصیلات

تحصیلات-کارهایی که قبل از ازدواج باید انجام دهید

البته نه آنکه بعد از ازدواج نتوانید این کار را بکنید، اما بد نیست که از همین حالا در این فکر باشید که دورهٔ تحصیلی‌تان را به پایان برسانید و مدرک‌تان را بگیرید تا بعدها سرتان خلوت‌تر باشد و به زندگی و کارتان برسید.

۱۹. پیش‌گرفتن رویکردی بهتر و سالم‌تر در زندگی روزمره

عادت یا رفتار بدی اگر دارید سعی کنید آن را کنار بگذارید. غذای سالم بخورید و به ورزش‌کردن روی بیاورید.

کلام آخر

وقتی بالاخره شخص مناسب را برای ازدواج پیدا می‌کنید، درست تا لحظه‌ای که موعد ازدواج فرارسد، روزهایی پرهیجان و پرهیاهو از سر خواهید گذراند. این مسئله ممکن است باعث شود از خودتان و شرایطی که باید برای داشتن ازدواج ایدئال فراهم کنید غافل شوید. اجازه ندهید کنترل اوضاع از دست‌تان خارج شود و با تهیهٔ فهرستی از مواردی که ذکر شد خودتان را ملزم به رعایت کردن‌شان کنید. دراین‌میان اگر مورد دیگری هم به ذهن‌تان می‌رسد به فهرست اضافه کنید.

نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید چه کار دیگری هست که بهتر است قبل از ازدواج انجام دهیم؟ مشتاق شنیدن نظرات، پیشنهادها و جواب‌های شما هستیم.


در ادامه بخوانید: زندگی زناشویی موفق با ۷ نکته‌ای که ازدواج‌تان را پایدار می‌کند
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع lifehack huffpost
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 4 دیدگاه)
 1. مهدیس می‌گوید

  ممنون از توضیحات خوبتون مقاله کامل و خوبی بود.

  1. محمدرضا عاشوری می‌گوید

   سلام دوست عزیز، نظر لطف شما است، امیدوارم مطالب به کارتون بیاد.

  2. پوریا می‌گوید

   موافقم
   مقالات سایت چطور واقعا کاربردی و انگیزشی هستند ; )

   1. محمدرضا عاشوری می‌گوید

    سلام پوریا جان، متشکر از اظهارنظر شما.