روش شستن صحیح مو و نکاتی که برای حفظ سلامت موها باید بدانید

13

وقتی وارد فروشگاه می‌شوید، انواع برند شامپو و نرم‌کننده مو در قفسه‌ها دیده می‌شوند. باید کدام‌یک را انتخاب کنید؟ مهم است که بدانید برای موهای شما چه گزینه‌هایی وجود دارد. اگر شامپو و نرم‌کننده مطلوب‌تان را خریداری کنید، هم ظاهر موهای‌تان زیباتر می‌شود و هم احساس بهتری پیدا می‌کنید. بخش مهمی از جذابیت ظاهری هر فرد در گرو داشتن موهایی زیبا و سالم است. پس، در کنار یادگرفتن روش‌های صحیح شستن مو، با خرید شامپو و نرم‌کننده مناسب می‌توانید در جذاب‌بودن چند پله صعود کنید. در ادامه با روش‌های صحیح شستن مو و استفاده از نرم‌کننده آشنا خواهید شد. ضمن اینکه به شما درباره اشتباهات‌تان در شستن مو و رسیدگی به آن هم خواهیم گفت.

راهنمای مطالعه نمایش

شستن صحیح مو؛ خیس‌کردن و آب‌کشی مو با آب گرم

شستن صحیح مو

در شستن صحیح مو، قبل از اینکه از شامپو استفاده کنید، باید موهای‌تان را کاملا با آب گرم خیس کنید. استفاده از آب گرم در این مرحله بسیار مهم است چون به بازشدن پوستک‌ها یا کوتیکول‌های مو کمک می‌کند. زمانی که موهای‌تان با آب گرم خیس شد، هرگونه آلودگی و مواد اضافی روی موهای‌تان هم به‌تدریج از بین می‌رود. ضمن اینکه، آب گرم باعث می‌شود مو و پوست سر بهتر و راحت‌تر چربی نرم‌کننده را جذب کنند. پس:

 • قبل از مصرف شامپو اجازه دهید موهای‌تان با آب گرم کاملا خیس شود؛
 • از فیلتری استفاده کنید که مواد معدنی خشن و آسیب‌رسان به مو را از آب می‌گیرد و آن را تصفیه می‌کند.

در این صورت، موهای‌تان تمیزتر و نرم‌تر خواهد شد.

برای موبلندها؛ استفاده از نرم‌کننده، قبل از مصرف شامپو

شاید این توصیه که باید قبل از مصرف شامپو و شستن صحیح مو از نرم‌کننده استفاده کنید برای‌تان جدید باشد، اما اگر موهای‌تان بلند است و طول‌شان تا پایین شانه‌هاست، برای تقویت موها به نرم‌کننده بیشتری نیاز دارید. اگر موهای بلندی دارید، به اندازه یک سکه متوسط نرم‌کننده کف دست بریزید و پایین موهای‌تان را با آن به‌آرامی ماساژ دهید. این کار باعث درخشندگی موها می‌شود و از دوشاخه‌شدن پایین مو یا ایجاد موخوره جلوگیری می‌کند.

شیوه شامپوکردن؛ ماساژ آرام ریشه موها با شامپو

اگر موهای‌تان کوتاه است یا طول متوسطی دارد، باید به اندازه یک سکه متوسط در کف دست‌تان شامپو بریزید. اگر هم موهای‌تان بلند است و طول آنها از شانه‌ها عبور می‌کند، باید مقدار شامپو را دوبرابر کنید. دست‌ها را به‌هم بمالید تا شامپو بین کف دست‌های‌تان پخش شود و بعد به‌آرامی آنها را به‌سمت ریشه موها ببرید و ریشه موها را ماساژ دهید. نباید شامپو را به موها بمالید بلکه باید ریشه موها را به‌آرامی و بادقت با شامپوی موجود در کف دست‌ها ماساژ دهید. حواس‌تان باشد که پشت سر و گردن را هم با شامپو ماساژ دهید.

 • اگر نمی‌خواهید کوتیکول‌های موی‌تان را از بین ببرید، شامپوکردن را آرام و باحوصله انجام دهید و از چنگ‌زدن موها با حرکات دایره‌ای دست‌ها روی سر بپرهیزید. شستن صحیح مو را یاد بگیرید و نگذارید که ظاهرتان به‌دلیل نرسیدن به موها مخدوش شود و از زیبایی‌های‌تان کم شود.

توصیه مهم؛ در قسمت پایین موهای بلند از شامپو استفاده نکنید

اگر موهای بلندی دارید، باید برای شستن صحیح مو از مالیدن شامپو به قسمت پایین موها بپرهیزید و، در عوض، ریشه موها را بیشتر با شامپو ماساژ دهید. علت این است که در قسمت ریشه‌ها مقدار چربی بیشتری وجود دارد. در پایین موها به مقدار شامپوی اندکی نیاز است. اصلا می‌توانید برای این بخش از مو از شامپو هم استفاده نکنید، چون قدیمی‌ترین و خشک‌ترین بخش موهاست.

 • اگر به‌واسطه مصرف مواد شیمیایی مختلف، مانند رنگ مو، موهای‌تان خشک و زبر شده است، یک بار در هفته از شامپوهای پیوریفایینگ (purifying) استفاده کنید. این شامپوها ازنظر پاک‌کنندگی قوی‌تر هستند.

آب‌کشی موها؛‌ گرفتن آب اضافی موها

شستن صحیح مو

موهای‌تان را با آب گرم آب‌کشی کنید، به‌طوری‌‌که کاملا عاری از شامپو شود. انگشتان‌تان را بین موها بکشید و آب اضافی را از آن خارج کنید. این کار به‌ویژه برای کسانی مناسب است که موهای کوتاه دارند. با انگشتان‌تان بین موها دست بکشید تا آب اضافی بیرون بیاید و اگر موهای بلندی دارید، برای مرحله بعد، یعنی استفاده از نرم‌کننده، آماده شده باشید.

استفاده از نرم‌کننده؛ شیوه مصرف این ماده

اگر موهای‌تان از حدود هفت‌ونیم سانتی‌متر کوتاه‌تر است، باید نرم‌کننده را به‌طور یکدست در بخش‌های مختلف آن پخش کنید. مقدار نرم‌کننده می‌تواند به اندازه یک سکه متوسط باشد. اجازه دهید نرم‌کننده به‌مدت دوونیم دقیقه روی موهای‌تان باقی بماند. در این مدت می‌توانید به اصلاح مشغول شوید یا نقاط دیگر بدن‌تان را بشویید. اگر موهای‌تان معمولی است، استفاده روزانه از نرم‌کننده مانعی ندارد. پس، در شستن صحیح مو به مقدار و دفعات مصرف نرم‌کننده دقت داشته باشید.

 • بعد از استفاده از نرم‌کننده، موها را با آب ولرم آب‌کشی کنید. اگر رنگ و مواد شیمیایی آرایشی روی موهای‌تان جمع می‌شوند، به این دلیل است که بعد از مصرف نرم‌کننده، موهای‌تان را به‌درستی آب‌کشی نمی‌کنید. شستن صحیح مو قواعدی دارد که باید رعایت شوند.

نکته‌ای برای موبلندها؛ استفاده از نرم‌کننده برای وسط و پایین موها

به اندازه یک سکه متوسط نرم‌کننده کف دست بریزید و دست‌ها را به‌هم بمالید. نرم‌کننده را به ریشه موها بمالید و نترسید، چون در این قسمت از مو به اندازه کافی چربی وجود دارد. شستن صحیح مو را با رعایت نکات زیر ادامه دهید:

 • موهای‌تان را با کلیپس به‌سمت بالا جمع کنید و دوش‌گرفتن را به پایان برسانید. هرقدر نرم‌کننده مدت بیشتری روی موهای‌تان بماند، بهتر جذب خواهد شد.
 • می‌توانید برای بستن موها بالای سر در حمام از کِش سر هم استفاده کنید. اما نباید موها را خیلی سفت و محکم ببندید چون امکان آسیب‌دیدن کوتیکول‌ها وجود دارد. یادتان باشد که موها در حالت خیس در آسیب‌پذیرترین حالت ممکن هستند.
 • برای‌اینکه در مدت حمام‌کردن، نرم‌کننده به‌درستی و به‌مدت کافی روی سرتان بماند و زیر دوش شسته نشود، استفاده از کلاه حمام هم فکر خوبی است.

مدت‌زمان ماندن نرم‌کننده روی سر؛ ۱۰ دقیقه برای موهای بلند

اگر موهای بلندی دارید، اجازه دهید نرم‌کننده درحدود ده دقیقه بعد از دوش‌گرفتن روی سرتان بماند. اگر می‌خواهید برای صرفه جویی در مصرف آب زود از حمام خارج شوید یا موهای‌تان خیلی خشک است و نمی‌خواهید زیاد در حمام بمانید، موها را با کلیپس جمع کنید یا آنها را در حوله بپیچید و از زیر دوش بیرون بیایید. در این صورت، به موها زمانی اضافی می‌دهید تا چربی بیشتری از نرم‌کننده را به خود جذب کنند. شستن صحیح مو را در هر بار دوش‌گرفتن جدی بگیرید.

آب‌کشی موها؛ شستن نرم‌کننده با آب سرد برای موبلندها

اگر موهای بلندی دارید، باید با آب سرد آنها را بشویید. آب سرد باعث بسته‌شدن کوتیکول‌های مو می‌شود و رطوبت و چربی را در آنها حفظ می‌کند. اگر شست‌وشو با آب سرد را به‌طور مرتب هنگام دوش‌گرفتن انجام دهید، موهای‌تان درخشان‌تر خواهد شد.

 • یادتان باشد که نرم‌کننده را به‌کلی از سطح موهای‌تان بشویید. اگر مقداری از این ماده روی موها باقی بماند، ظاهر موهای‌تان چرب و نامناسب خواهد شد.

موهای آسیب‌دیده؛‌ استفاده از نرم‌کننده مخصوص

برای موی مردان و زنان نرم‌کننده‌هایی مخصوص موهای آسیب‌دیده وجود دارد. این نوع از نرم‌کننده‌ها می‌توانند به تقویت موها کمک و آنها را منعطف‌تر کنند. بعد از دوش‌گرفتن، برای مرطوب‌کردن موها از این نرم‌کننده‌ها استفاده کنید. با مصرف نرم‌کننده‌های مخصوص موی آسیب‌دیده، در کنار مصرف روزانه شامپو، موهای‌تان خوش‌حالت‌تر خواهد شد.

شامپو و نرم‌کننده؛ خرید شامپو و نرم‌کننده معمولی برای موهای کوتاه

شستن صحیح مو

اگر طول موهای‌تان از حدود ۷٫۵ سانتی‌متر کوتاه‌تر است، از نرم‌کننده مخصوص موهای معمولی استفاده کنید. این نوع از نرم‌کننده‌ها برای بیشتر افراد (از هر ۱۰ نفر، ۹ نفر از این نرم‌کننده‌ها راضی‌اند) مفید و مناسب است. اگر پوست سرتان بیش‌ازحد خشک یا چرب است، به‌ترتیب شامپوی ضدشوره یا شامپوی مخصوص موهای چرب بخرید.

افزایش حجم مو؛ مخصوص موهای نرم، نازک یا چرب

اگر موهای‌تان نرم، نازک یا چرب است، از نرم‌کننده‌ها و شامپوهای حجم‌دهنده و پرپشت‌کننده کمک بگیرید. این محصولات به افزایش حجم موهای‌تان کمک می‌کنند.

 • از خرید شامپوها و نرم‌کننده‌هایی که شکل کِرِم هستند خودداری کنید، چون باعث می‌شوند که موهای‌تان چرب‌ به نظر بیاید. شما به محصولاتی ملایم نیاز دارید که امکان مصرف روزانه یا یک روز در میان‌شان وجود داشته باشد.
 • برای موهای چرب، می‌توانید از شامپوهایی استفاده کنید که به آب نیاز ندارند. در فواصل دوش‌گرفتن خود از این شامپوها استفاده کنید. مردان و زنان می‌توانند با مصرف این شامپوها، بدون رفتن به حمام، موهایی شاداب داشته باشند. موهای نازک، باوجود شامپوهای خشک یا همان شامپوهایی که نیاز به آب ندارند، ضخیم‌تر و حجیم‌تر جلوه می‌کنند.
 • اگر موهای چرب دارید، احتمالا میلی به استفاده از نرم‌کننده‌ها ندارید. در این صورت می‌توانید از اسپری نرم‌کننده یا نرم‌کننده‌های ملایم حاوی روغن درخت چای استفاده کنید. این ماده باعث جذب چربی موها می‌شود.

بهبود و درمان موها؛ شستن صحیح مو با استفاده از شامپوهای حاوی پروتئین

شستن صحیح مو

اگر در حال درمان موهای‌تان هستید و مثلا موهای‌تان در مجاورت مواد شیمیایی و رنگ آسیب دیده است، به‌دنبال شامپوهایی حاوی اسیدآمینه‌های سریسین ابریشم یا عصاره گندم و سویا باشید. مردان و زنان می‌توانند در صورت داشتن موهای آسیب‌دیده از این نوع شامپوها استفاده کنند. خرید شامپوهای مخصوص موهای رنگ‌شده یا شامپوی بچه برای جلوگیری از نازک‌شدن موها هم فکر خوبی است.

 • اگر موهای‌تان بلند است، از نرم‌کننده فقط برای قسمت پایینی موها استفاده کنید. ریشه موها به اندازه کافی چرب است؛ پس، از نرم‌کننده فقط برای وسط و پایین موها بهره ببرید.
 • از مصرف نرم‌کننده‌های حاوی سیلیکون بپرهیزید، چون موها را نازک می‌کنند. اگر موها را رنگ کرده‌اید و نمی‌خواهید رنگ آن با حمام‌کردن از بین برود، از شستن روزانه آنها بپرهیزید؛ در این صورت دچار موخوره هم نخواهید شد.

شامپوهای نرم‌کننده؛ رام‌کردن موهای فرفری و زبر

شامپوهای نرم‌کننده موهای زبر و فرفری حاوی جوانه گندم، روغن بادام، شی باتر یا فندق استرالیایی است. برای آبرسانی به موها می‌توانید از گلیسیرین یا سیلیکون هم استفاده کنید. برای ازبین‌بردن حالت وِزوِزی موهای‌تان به‌طور منظم از درمان‌ها و مراقبت‌های روغن داغ هم بهره ببرید. در این روش درمانی از روغن‌های گیاهی طبیعی مانند روغن زیتون برای مسدودکردن کوتیکول‌های مو استفاده می‌شود. بعد از شستن موها هم نرم‌کننده مرطوب‌ساز مو را فراموش نکنید.

موهای وزوزی و خشک؛ استفاده از شامپوهای کرم‌مانند

روغن هسته انگور، آرگان، روغن آووکادو و روغن نارگیل برای درمان خشکی مو بسیار مناسب‌اند. اگر موهای‌تان وزوزی و خشک است، در هر بار دوش‌گرفتن از نرم‌کننده‌های قوی استفاده کنید. مصرف شامپوهای مخصوص موهای خشک و رنگ‌شده هم برای ازبین‌بردن خشکی و وِزشدن موها مناسب است، چون به مرطوب‌شدن موها کمک می‌کنند.

رفع شوره موها؛‌ استفاده چرخشی از شامپوهای مختلف

شستن صحیح مو

اگر موهای‌تان شوره می‌زند،‌ استفاده چرخشی از شامپوهایی با سولفید سلنیوم، سالیسیلیک اسید و پیریتیون روی مفید خواهد بود. اگر شامپوهای ضدشوره باعث خشکی موهای‌تان می‌شوند، به‌صورت دوره‌ای و چرخشی از شامپوهای عادی یا مرطوب‌کننده استفاده کنید. اگر مشکل‌تان همچنان به قوت خود باقی بود، شستن موها با سرکه سیب را فراموش نکنید. این ماده با میکروب‌ها و قارچ‌ها به‌خوبی مبارزه می‌کند.

اشتباهات رایج در شستن مو؛‌ آشنایی با روش شستن صحیح مو

استفاده از شامپو و نرم‌کننده برای همه امری آشناست؛ اما شستن صحیح مو برای همه آشنا نیست. شما شیوه صحیح شستن مو را بلدید؟ از محصولات خوب و باکیفیتی استفاده می‌کنید؟ در ادامه اشتباهات رایج را برمی‌شماریم تا اگر شما هم ازجمله کسانی هستید که مرتکب این اشتباهات می‌شوید، با روش‌های صحیح شست‌وشوی مو آشنایی پیدا کنید.

رعایت‌نکردن تعداد دفعات مناسب در شستن موها

هرروز موهای‌تان را نشویید. دفعات دوش‌گرفتن و شستن موهای هر فرد به سبک زندگی، میل و نیازش وابسته است؛ اما برای داشتن موهای سالم و زیبا باید حداقل دو بار در هفته از شامپو و نرم‌کننده استفاده کنید. اگر موهای‌تان خشک و آسیب‌دیده است، پرهیز از شستن آنها به‌طور روزانه به آب‌رسانی به موها کمک می‌کند، چون موها چربی طبیعی دارند. استفاده از شامپوهای خشک یعنی شامپوهایی که به آب و حمام نیاز ندارند هم ایده خوبی خواهد بود.

تغییردادن مداوم برند شامپو و نرم‌کننده

عوض‌کردن مداوم برند شامپو و نرم‌کننده‌ای که استفاده می‌کنید کاری اشتباه است. تولیدکنندگان برای رسیدن به گزینه‌ای مناسب و بهینه‌سازی محصولات خود آزمایش‌های زیادی انجام می‌دهند. اگر به یک برند مناسب و باکیفیت اعتماد نکنید و مدام محصولات متنوع را برای شستن موها به کار بگیرید، امکان اینکه نتایج مطلوبی روی موهای‌تان ظاهر شود، کمتر خواهد بود.

مصرف مقدار زیادی شامپو برای شست‌وشو

گمان نکنید که هرقدر میزان شامپویی که برای شستن مو به کار می‌گیرید بیشتر باشد، موهای‌تان هم تمیزتر خواهد شد. استفاده از مقدار زیادی شامپو و نرم‌کننده باعث می‌شود که کار آب‌کشی دشوارتر باشد؛ ضمن اینکه احتمال ماندن مواد شیمیایی شامپو و نرم‌کننده روی موها و پاک‌نشدن‌شان هم افزایش می‌یابد.

تمیزنکردن کامل پوست سر

شستن صحیح مو

اگر شامپو را به‌طور متناسب در تمام بخش‌های سر پخش نکنید، همه قسمت‌های مو و پوست سر به‌درستی تمیز نخواهند شد. برای شستن صحیح مو باید ابتدا میزان مناسب شامپو را کف دست بریزید، کف‌ دست‌ها را به‌هم بمالید و با انگشتان‌تان از ریشه مو به‌سمت پایین موها حرکت کنید. در این صورت، موها و پوست سر به‌طور یکدست و تمام‌عیار تمیز می‌شود.

آب‌کشی‌نکردن صحیح موها

یکی از مشکلاتی که در شست‌وشوی موها رایج است آب‌کشی‌نکردن صحیح موهاست. اگر موهای‌تان فرفری است یا به‌دلیل آسیب‌دیدگی در هم گره خورده است، باید قبل از آب‌کشی و در مرحله استفاده از نرم‌کننده، با شانه‌‌ای دندانه‌درشت، هر دسته از موها را شانه کنید و در هم گره‌خوردن آن را از بین ببرید؛ سپس موها را آب بکشید تا مواد شوینده روی موها جا نمانند.

بی‌توجهی به شوره موهای سر

اگر دوست دارید موهای سالم و شاداب داشته باشید، باید همه‌چیز را از مواظبت پوست سرتان شروع کنید. زمانی که به سرتان شامپو می‌زنید، با انگشتان‌تان روی پوست سر دست بکشید و آن را به‌آرامی ماساژ دهید تا جریان خون به گردش درآید. درصورتی‌که پوست سرتان شوره می‌زند یا حالت پوسته‌پوسته دارد، باید از محصولات ضدشوره استفاده کنید.

شستن صحیح مو و رعایت نکات مربوط به مراقبت از موها به شما کمک می‌کند که موهایی جذاب و زیبا داشته باشید.


در ادامه بخوانید: بهترین زمان حمام رفتن چه موقع است؟
منبع goodhousekeeping wikihow
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 13 دیدگاه)
 1. پ... می‌گوید

  سلام من موهایی چرب دارم و پوست سرم خیلی زیاد شوره می زنه و نمیدونم چیکار کنم و از چه محصولي استفاده کنم تا هردو مشکلم برطرف بشه

 2. مینا می‌گوید

  سلام متشکرم بابت اطلاعات صحیح و عالیتون
  من موهام خیلی خشک و شکننده شده و موخوره هم داره بنظرتون باید هر روز حمام کنم یا دو روزی یک بار؟
  صحیح شستن موهارو فهمیدم ولی اینکه چه زمانی موهامو بشورم نمیدونم اینکه اگه زود زود بشورم خراب تر نشه و یا دیر دیر بشورم چطور؟
  راهنماییم کنید ممنونم
  و بهترین شامپو برای رفع خشکی مو چیه؟

 3. تبسم محمدی می‌گوید

  عالییییی😍🌹💜
  میشه راهنماییم کنید برای تموم شدن موخوره هام چیکار کنم
  موهام قبلا خیلی عالی بود الان خشک شده شکننده هم هست موخوره و گره هم داده😭