آموزش بافت دستبند دوستی به‌صورت تصویری و مرحله به مرحله

10

دستبندهای شورون (Chevron)، به‌ویژه دستبند‌های دوستی، طرف‌داران بسیاری دارند. هدیه‌دادن یکی از این دستبندها به دوستتان، روشی جالب و بامزه برای نشان‌دادن دوستی و محبتتان به اوست. همچنین می‌توانید یکی از این دستبندها را برای خودتان درست کنید و از زیبایی آن لذت ببرید. در این مقاله از «چطور»، دو طرح بافت دستبند دوستی، هفتی و هفت‌هشتی، را به شما آموزش می‌دهیم.

دستبندهای دوستی در طرح‌های مختلف مانند قلب، ماهی، موجی، هفتی یا هفت‌هشتی بافته می‌شوند و بسیار زیبا و خواستنی‌اند. درواقع این نوع دستبندها با گره‌زدن‌های متعدد و منظم درست می‌شوند.

رونیکس

آموزش بافت دستبند دوستی طرح ساده هفتی

با دنبال‌کردن مراحل زیر می‌توانید طرز بافت دستبند دوستی ساده‌ای را بیاموزید.

مرحله ۱. آماده‌کردن نخ کوبلن یا کاموا

آموزش بافت دستبند دوستی با نخ کوبلن

برای شروع کار باید حداقل ۶ یا ۸ رشته نخ کوبلن یا کاموا به رنگ‌های متفاوت آماده کنید. هر دو رشته نخ باید از یک رنگ باشند؛ بدین ترتیب ۳ یا ۴ رنگ متفاوت خواهید داشت. البته اگر دوست داشته باشید، می‌توانید تعداد رشته‌های نخ را بیش از این هم انتخاب کنید. فقط به یاد داشته باشید که تعداد کل رشته‌های نخ باید عددی زوج باشد. هرقدر که به تعداد رشته‌های نخ اضافه کنید، مرتب‌کردن نخ‌ها (براساس رنگ) و نیز بافت آنها پیچیده‌تر خواهد شد. در پایان هم دستبندی با پهنای بیشتر خواهید داشت.

به‌هرحال هرقدر نختان باکیفیت‌تر و بادوام‌تر باشد، دستبند بهتری خواهید داشت. از هر رنگی که دوست دارید، می‌توانید استفاده کنید. فقط باید مراقب باشید از هر رنگ حتما دو رشته نخ داشته باشید. در اینجا ما ۸ رشته نخ به کار می‌بریم. پس از آماده‌کردن رشته‌های نخ‌ موردنیاز، باتوجه‌به اندازه مچ دست‌، رشته‌های نخی به طول ۱۵۰ تا ۱۶۵ سانتی‌متر برش بزنید.

بهترین سایت‌های خرید آنلاین پارچه؛ دنیای طرح و رنگ بر نخ و ابریشم

مرحله ۲. ثابت‌نگه‌داشتن رشته‌های نخ

آموزش بافت دستبند دوستی - مرحله تثبیت نخ

وقتی نخ‌ها را آماده کردید، یک طرف آنها را گره بزنید. سپس به هر طریقی که برایتان ساده‌تر است، آن را در جایی محکم نگه دارید. تا پایان بافت دستبند، باید آن سر نخ‌ها که گره زده‌اید، محکم سر جای خود باقی بماند.

البته می‌توانید به‌جای گره‌زدن، رشته‌های نخ را دوبرابر آنچه می‌خواهید، بلند برش بزنید و آنها را از وسط تا کنید؛ مثلا ۴ رشته نخ بلند از چهار رنگ انتخاب کنید و از وسط تا بزنید؛ بدین ترتیب به ۸ رشته نخ می‌رسید. سپس قسمت تاخورده رشته‌های نخ‌ را در جایی ثابت نگه دارید.

می‌توانید قسمت گره‌زده‌شده نخ‌ها را روی تخته‌شاسی بگذارید و با کمک گیره تخته، آن را محکم نگه دارید یا آن را با سنجاق به یک بالش متصل کنید یا حتی با نوارچسب روی سطح کارتان ثابت نگه دارید. از گیره کاغذ یا کتاب هم می‌توانید استفاده کنید یا رشته‌های نخ را به دسته کشوی میزتان ببندید.

مرحله ۳. مرتب‌کردن رشته‌های نخ

اکنون طبق الگوی آینه، نخ‌ها را مرتب کنید؛ به‌‌این‌صورت که هر رشته نخ رنگی که در یک طرف کار قرار دادید، در طرف دیگر هم نخی با همان رنگ بگذارید. از بیرونی‌ترین قسمت کار تا وسط، رشته‌های نخ‌ را به همین صورت مرتب کنید و یادتان باشد که رنگ‌ رشته‌های نخ‌ باید دوبه‌دو باهم یکی باشد.

هنگام مرتب‌کردن نخ‌ها، خطی فرضی در وسط در نظر بگیرید و دو رشته از نخ‌های رنگی را در دو طرف آن خط فرضی مرتب کنید. در هر دو طرف کار، نخ‌های رنگی باید آینه یکدیگر باشند.

آموزش بافت دستبند دوستی - مرتب کردن نخ‌ها

مرحله ۴. شروع بافت دستبند با گره

برای بافت این دستبند باید از دو طرف رشته‌های نخ‌ به‌ترتیب گره بزنید. ابتدا از یک طرف (راست یا چپ) شروع کنید و سپس کار را از طرف دیگر ادامه دهید تا یک ردیف از گره‌ها آماده شود.

آموزش بافت دستبند دوستی به روش گره زدن

گره‌زدن از سمت چپ

اکنون همان‌طور که در تصاویر زیر می‌بینید، از آخرین نخ سمت چپ شروع به گره‌زدن کنید؛ بدین ترتیب که این نخ را روی نخ مجاورش قرار دهید و به‌شکل حلقه درآورید و سپس از زیر نخ بیرون بکشید و گره‌تان را محکم کنید. در ضمن یادتان باشد که هر گره را باید دو بار بزنید.

آموزش بافت دستبند دوستی - گره۱

آموزش بافت دستبند دوستی - گره۲

آموزش بافت دستبند دوستی - گره۳

این روند را ادامه دهید؛ یعنی آخرین رشته نخ را به رشته نخ کناری آن گره بزنید تا به وسط کار برسید؛ بدین ترتیب بیرونی‌ترین رشته نخ، اکنون در وسط کار قرار می‌گیرد.

آموزش بافت دستبند دوستی - نخ وسط کار

گره‌زدن‌ از سمت راست

اکنون گره‌زدن از سمت راست را شروع کنید. این کار را باید مانند گره‌های سمت چپ اما برعکس جهت آنها انجام دهید تا به وسط کار برسید.

آموزش بافت دستبند دوستی - گره سمت راست

گره‌های وسط

اکنون با دو رشته نخ وسط، یک گره به‌سمت چپ یا یک گره به‌سمت راست بزنید (فرقی نمی‌کند کدام سمت باشد) و بدین ترتیب رشته‌های نخ‌ وسطی را به دو طرف متصل کنید.

توجه: اگر گره‌هایتان را درست زده باشید، رشته‌‌های نخی که در وسط کار به هم گره می‌زنید، باید همان رشته‌های نخی باشند که کار را با آنها شروع کردید. پس از چند گره متوجه می‌شوید که طرحی به‌شکل هفت درحال پدیدارشدن است.

آموزش بافت دستبند دوستی - طرح ۷

مرحله ۵. رسیدن به اندازه دلخواه

مرحله قبل را آن‌قدر تکرار کنید تا به اندازه دلخواه برسید و یادتان باشد همیشه هم با بیرونی‌ترین رشته‌‌های نخ‌ که در هر طرف قرار دارند، شروع کنید.

مرحله ۶. پایان کار

وقتی به اندازه‌ای که می‌خواستید رسیدید، انتهای نخ را گره بزنید و سپس از باقیمانده نخ استفاده کنید و دستبند را به دور مچ دست خود یا دوستتان ببندید.

بافت دستبند دوستی - گره انتهای کار

می‌توانید برای بستن دستبند به دور مچ، به‌جای گره‌زدن از دکمه استفاده کنید. به یکی از نخ‌های انتهای کار، دکمه‌ای متصل کنید و سپس با چیدن بخش اضافی نخ‌ها، کار را تمیز و مرتب کنید. اکنون می‌توانید دستبند را با استفاده از دکمه و به‌راحتی ببندید.

ساخت دستبند نخی با طرح‌ها و روش‌های دیگری هم ممکن است که در ادامه با یکی دیگر از روش‌های بافت دستبند دوستی ساده، یعنی طرح هفت‌هشتی، آشنا می‌شوید.

بافت دستبند دوستی طرح هفت‌هشتی

بافت دستبند دوستی - هفتی‌هشتی

مرحله ۱. آماده‌کردن نخ کوبلن یا کاموا

برای بافت این نوع دستبند به چهار رنگ متفاوت نیاز دارید. چهار رشته نخ ۱۶۵سانتی‌متری را از وسط برش بزنید. اکنون هشت رشته نخ دارید. وقتی تمام رشته‌های نخ‌ را بدین ترتیب برش زدید، آنها را دولا کنید و از وسط برش بزنید. اکنون ۱۶ رشته نخ دارید.

مرحله ۲. ثابت‌نگه‌داشتن رشته‌های نخ‌

همان‌طور که در روش آموزش بافت دستبند دوستی هفتی توضیح دادیم، رشته‌های نخ‌ را جایی ثابت نگه دارید.

مرحله ۳. مرتب‌کردن رشته‌های‌ نخ‌

این نخ‌ها را هم مانند ۸ رشته نخ آموزش بافت دستبند دوستی هفتی، براساس رنگ و به‌شکل آینه مرتب کنید؛ مثلا الگوی ترتیب نخ‌ها باید چیزی شبیه این باشد:

۱ ۲ ۳ ۴ – ۴ ۳ ۲ ۱ – ۱ ۲ ۳ ۴ – ۴ ۳ ۲ ۱ (مانند تصویر زیر).

بافت دستبند دوستی - ترتیب نخ‌ها

مرحله ۴. شروع بافت دستبند با گره

برای گره‌زدن، ابتدا گره‌های ۸ رشته نخ سمت چپ را آغاز کنید و کار را درست مانند طرح هفت انجام دهید. وقتی دو ردیف گره زدید، به‌سراغ ۸ رشته نخ سمت راست بروید و آنها را مانند رشته‌های نخ سمت چپ گره بزنید.

مرحله ۵. یکپارچه‌کردن دو طرف کار

وقتی طرح سمت راست هم آماده شد، باید دو رشته نخ وسط (یکی از سمت چپ و یکی از سمت راست) را بگیرید و باهم گره بزنید تا دو طرف کار به هم متصل شوند.

مرحله ۶. رسیدن به اندازه دلخواه

مراحل ۴ و ۵ را آن‌قدر تکرار کنید تا به اندازه دلخواه دستبند برسید.

مرحله ۷. پایان کار

انتهای این دستبند را هم مانند طرح هفتی می‌توانید با گره محکم کنید یا به آن دکمه بزنید.

کلام آخر

امیدواریم ساخت دستبند با گره را به‌خوبی یاد گرفته باشید و با بافت دستبند دوستی برای دوست عزیزتان به او یادآور شوید که چقدر برایتان مهم است.


در ادامه بخوانید: 6 فایده‌ی شگفت‌انگیز بافتنی بافتن
کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

به مدت محدود با تخفیف ۵۰٪

منبع wikihow youtube youtube
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 10 دیدگاه)
 1. نگار می‌گوید

  حاصل دو به عضافه ی پنج چندمیشه لطفا بگید

  1. عرفان برقبانی می‌گوید

   می‌شه ۷.

 2. رکسانا می‌گوید

  سلام
  ببخشید برای هر یک سانت بافت باید به طور تقریبی هر نخ چقدر باشه

 3. آتوسا می‌گوید

  ببخشید اگه بخوایم یک چهره(نه اونقدر دقیق) با این بافت تشکیل بدیم،باید چی کار کنیم؟