علت ریزش مو در تابستان و روش‌های پیشگیری از آن

6

مراقب موهایتان باشید که تابستان درحال نزدیک‌شدن است. شاید باورتان نشود؛ اما ریزش مو در تابستان شوخی نیست. این را متخصصانی می‌گویند که با تعداد زیادی از بیماران دچار ریزش فصلی مو روبه‌رو هستند. به‌طور طبیعی، موها در دو ماه آخر تابستان بیشتر از مواقع دیگر می‌ریزند. برای همین است که باید در تابستان مراقب موهای خود باشید و نگذارید تابش آفتاب بر پوست سر، وضعیت موهایتان را خراب کند. همچنین توصیه نمی‌شود از مواد شیمیایی مختلف و شامپوهای رنگارنگ برای موهایتان استفاده کنید. یادتان باشد که ریزش مو در تابستان رایج است و شما تنها نیستید؛ پس بهتر است درباره این موضوع اطلاعات بیشتری داشته باشید.

تابستان موهایتان را به باد خواهد داد؟

ریزش مو در تابستان بیشتر از فصول دیگر است. از تابستان دوست‌داشتنی انتظار نداشتید که با شما چنین کند؟ درست است که موها در فصلی که برخی معتقدند بهترین فصل سال است، بیشتر می‌ریزند؛ اما جای نگرانی زیادی وجود ندارد. چرا؟ چون این ریزش بیش از آنکه ناشی از طاسی زودرس یا مشکلاتی حل‌نشدنی باشد، به‌واسطه چرخه طبیعی بدن رخ می‌دهد.

ریزش مو در تابستان

رونیکس

فولیکول‌های مویی که در طول سال، سفت‌وسخت به‌عنوان پوسته‌ای دفاعی روی موها قرار داشتند، در تابستان می‌ریزند؛ گویی که موها در تابستان بی‌پناه می‌شوند و در معرض هجوم طبیعت قرار می‌گیرند.

فصل ریزش متداول مو در نواحی مختلف دنیا به‌واسطه اوضاع جغرافیایی و چرخه طبیعی بدن افراد متفاوت است؛ مثلا در بیشتر نواحی آمریکا، ریزش مو با شروع خنک‌شدن هوا در ماه اوت (از ۱۱ مرداد تا ۱۰ شهریور) دیده می‌شود.

واقعیت این است که پوست سر در اوج تابش آفتاب در اواسط تابستان تمام تلاشش را به کار می‌گیرد تا از موها در مقابل نور خورشید محافظت کند؛ اما به نظر می‌رسد جایی در اواخر تابستان، کم می‌آورد و موها شروع به ریزش می‌کنند. البته این روند بسیار طبیعی است. این موضوع طبیعی به جغرافیا وابسته است؛ یعنی بیش از آنکه تغییرات بدنی افراد در ریزش فصلی مو نقش داشته باشد، اوضاع جغرافیایی اثرگذار است.

چطور باید از ریزش مو در تابستان جلوگیری کنید؟

برای اینکه از ریزش موها در تابستان جلوگیری کنید، باید هنگام بیرون‌رفتن از منزل، آنها را از نور خورشید بپوشانید. بانوان ایرانی که روسری به سر دارند؛ اما آقایان هم باید از کلاه استفاده کنند. فولیکول‌های مو به‌کمک کلاه و روسری پوشانده می‌شوند و آسیب نمی‌بینند.

مصرف ویتامین ها و خط‌کشیدن دور روش‌های جلوگیری از بارداری با قرص‌های خوراکی در کنار دوری از رژیم های غذایی دشوار می‌تواند مانع از ریزش مو در تابستان شود. قرص‌های ضدبارداری و رژیم‌های غذایی باعث نوسان‌های هورمونی می‌شوند و ریزش مو را تشدید می‌کنند؛ پس حواستان را حسابی جمع کنید و دقیق عمل کنید.

تابستان است و مهمانی‌ها و گردش‌ها و در این میان داشتن ظاهری جدید و رسیدن به موها خیلی می‌چسبد؛ اما متأسفانه متخصصان توصیه می‌کنند که در این فصل موها را رنگ نکنید. استفاده از مواد شیمیایی برای موها در تابستان باعث تضعیف فولیکول مو می‌شود.

در اواخر تابستان احتمال دارد که روزی ۱۰۰ تار مو از سرتان کم شود. برای کاهش این روند، از شانه زدن و شستن زیاد موها با شامپو خودداری کنید؛ چون این کارها ریزش را سریع‌تر می‌کنند و آن و‌قت است که فکر می‌کنید درحال بی‌موشدن هستید.


حتما بخوانید: روش شستن صحیح مو و نکاتی که برای حفظ سلامت موها باید بدانید

روند ریزش و رشد طبیعی موها چیست؟

ریزش موی زیاد - ریزش طبیعی مو چقدر است؟

موها در تابستان به‌طور طبیعی می‌ریزند؛ پس نگران نباشید و با مراقبت‌های لازم این روند طبیعی را کنترل کنید. یادتان باشد که اگر ریزش موها از ۱۰۰ تار در روز پیشی گرفت، یعنی وضعیت غیرعادی است؛ درغیراین‌صورت مشکل خاصی وجود ندارد.

به‌طورکلی متخصصان معتقدند که روند رشد موها در بازه‌ای ۲ تا ۶ساله رخ می‌دهد. تارهای مو به‌مدت چند سال رشد می‌کنند. بعد، روند رشد متوقف می‌شود و موها می‌ریزند تا هم‌تایان جدیدشان جای آنها را بگیرند. زمانی که ۹۰درصد از موها درحال رشد هستند، باقی موها در مرحله استراحت (مرحله تلوژِن) به سر می‌برند. این مرحله ۲ تا ۶ ماه طول می‌کشد و طی آن موهایی که در مرحله استراحت بودند، دچار ریزش می‌شوند.

تیمی از متخصصان پوست و مو درباره روند ریزش فصلی مو تحقیق کرده‌اند. این تیم داده‌های خود را در سال ۲۰۰۴ ازطریق پایگاه داده‌ای گوگل ترند (google trend) به دست آورده‌اند. یکی از اقدامات این تیم این بود که میزان جست‌وجوهای کاربران برای عبارت «ریزش مو» را بین ماه‌های ژانویه سال ۲۰۰۴ (۱۱ دی تا ۱۱ بهمن ۱۳۸۲) تا اکتبر سال ۲۰۱۶ (۱۰ مهر تا ۱۰ آبان ۱۳۹۵) بررسی کردند.

نتایج تحقیق درباره ریزش فصلی مو

با بررسی جست‌وجوها، پانزده کشور با بیشترین میزان جست‌وجوی عبارت ریزش مو شناسایی شدند. از میان آنها هم چهار کشور از پرجمعیت‌ترین‌ها را از هر نیمکره انتخاب کردند. این کشورها شامل آمریکا، انگلستان، کانادا، هندوستان، استرالیا، نیوزلند، آفریقای جنوبی و جمهوری موریس بودند. همچنین به‌کمک سازمان‌های مرتبط با هواشناسی و با درنظر‌گرفتن فصل‌ها و ماه‌های گوناگون در هر کشور، تغییرات دمایی فصول مختلف در این کشورها را بررسی کردند.

نتیجه‌ها حاکی از آن بود که ریزش مو در فصل‌های تابستان و پاییز بیشتر از زمستان و بهار است. مطالعات بالینی و تحقیقات یادشده بر این ادعا صحه می‌گذارند. نکته جالب‌تر این است که گذر فصل‌ها می‌تواند روی ریزش موی حیوانات هم اثر بگذارد. میمون رزوس، گربه و سگ‌ هم از ریزش فصلی مو بی‌نصیب نمی‌مانند. ریزش موی تکه‌ای روی بدن سگ‌ها از بقیه حیوانات بیشتر است.

پس باید بدانید که ریزش مو در تابستان موضوعی طبیعی است و جای نگرانی ندارد. دانشمندان کشف کرده‌اند که تغییرات فصل در ریزش موها اثر دارد؛ اما همچنان به تحقیقات بیشتری نیاز است تا دیگر عوامل ریزش مو را کشف کنند؛ مثلا باید مشخص شود که تغییرات اشعه ماورای بنفش در ریزش موها اثر دارد یا خیر.

روش‌های جلوگیری از ریزش مو در تابستان چیست؟

جلوگیری از ریزش مو در تابستان

درست است که موها طی روندی طبیعی در فصل تابستان دچار ریزش می‌شوند؛ اما روش‌هایی هم برای کنترل این چرخه طبیعی وجود دارد. در ادامه با تعدادی از روش‌های جلوگیری از ریزش مو آشنا خواهید شد. ریزش مو، کچلی و طاسی در جوامع مختلف رواج دارند. فارغ از فصل و زمانی مشخص، عوامل مختلف دیگری هم باعث ریزش موهای سر می‌شوند.

مثلا در آمریکا حدود دوسوم از مردان تا ۳۵سالگی دچار انواع و سطوحی از ریزش مو می‌شوند. تا رسیدن به ۵۰سالگی هم حدود ۸۵ درصد موهایشان را از دست می‌دهند. زنان هم از این ماجرای ناخوشایند در امان نیستند. در کشوری مانند آمریکا، سهم زنان از ریزش مو ۴۰ درصد است و طاسی با الگوی مردانه یا ریزش موی آندروژنیک از رایج‌ترین مشکلات مو در میان زنان و مردان است.


حتما بخوانید: علت ریزش موی مردان و روش‌های درمان آن

اجازه بدهید به‌سراغ روش‌های جلوگیری از ریزش مو در تابستان برویم و ببینیم که در بهترین سه ماه سال چه باید بکنیم تا موهایمان زیبا و دست‌کم روی سرمان باقی بمانند.

۱. ماساژ پوست سر با روغن نارگیل گرم

ریزش مو در تابستان

روغن نارگیل از کاهش پروتئین در موهای سالم و غیرسالم جلوگیری می‌کند. فرقی نمی‌کند که آن را قبل یا بعد از شستن موها استفاده کنید؛ درهرحال ماساژ موها با آن باعث افزایش گردش خون در پوست سر و رشد بهتر مو ها می‌شود. می‌توانید اسانس‌ها را هم با روغن نارگیل ترکیب کنید.

پوست سرتان را دست‌کم سه بار در هفته با روغن نارگیل گرم ماساژ بدهید. این کار زیبایی مو و درخشش آنها را زیاد می‌کند. روغن را شب‌ها به موهایتان بزنید و روز بعد آن را بشویید. به‌مرور زمان موهایی درخشان‌تر، پرپشت‌تر و نرم‌تر خواهید داشت.

۲. رژیم غذایی مناسب و آب‌رسانی

تغذیه نقش مهمی در زیبایی و تقویت موها دارد؛ پس اگر می‌خواهید از ریزش مو در تابستان یا هر فصل دیگری نجات پیدا کنید، به غذایتان اهمیت بدهید. رژیم غذایی مناسب باید شامل موادی مانند آهن، روی، ویتامین C، نیاسین، بیوتین، ویتامین D و امگا ۳ و امگا۶ باشد.

البته تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا نیاز به این مواد برای تقویت موها را بهتر به ما نشان دهند؛ بااین‌حال مصرف بادام، گردو و مواد غذایی تازه و محلی می‌تواند روی کیفیت موها اثر مثبت داشته باشد. اگر هم فکر می‌کنید که به مصرف مکمل‌ها نیاز دارید، حتما باید درباره این موضوع با پزشک مشورت کنید. هرگز، هرگز، هرگز بی‌مشورت مکملی مصرف نکنید.

کم آبی بدن هم می‌تواند موها را خشک کند و باعث ریزش آنها شود. در تابستان که تعریق بدن افزایش پیدا می‌کند، نیاز به نوشیدن آب هم بیشتر می‌شود. بهتر است دست‌کم ۲ تا ۳ لیتر آب در روز مصرف کنید تا بدنتان را از کم‌آبی دور نگه دارید. مصرف میوه هاو سبزیجات پرآبی مانند خیار، گوجه فرنگی و هندوانه هم بدنتان را مرطوب نگه می‌دارد.

۳. استفاده از آب آلوئه‌ورا

سال‌هاست که از آلوئه ورا برای درمان مشکلات مختلف و جلوگیری از ریزش مو در تابستان و مواقع دیگر استفاده می‌شود. نوشیدن آب آلوئه‌ورا موها‌یتان را از درون تقویت می‌کند. مصرف ژل این ماده و ماساژدادن موها و پوست سر با آن هم مفید است. ژل خام را از فروشگاه‌ها تهیه کنید. استفاده از برگ آلوئه‌ورا و خارج‌کردن ژل موجود در آن هم مفید است.

استفاده منظم از آلوئه‌ورا می‌تواند موهای خشک و آسیب‌دیده را درمان کند. این ماده مفید خواص ضدویروسی و ضدمیکربی هم دارد و به همین خاطر می‌تواند مشکلاتی مانند شوره سر را هم با آب‌رسانی به مو رفع کند.

۴. استفاده از نرم‌کننده‌های مناسب

ریزش مو در تابستان

مواد گوناگونی وجود دارند که مانع از ریزش مو می‌شوند. کافی است آنها را بشناسید و باهم مخلوط کنید تا به بهترین ترکیب ممکن برسید؛ مثلا می‌توانید دو عدد تخم مرغ را با ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب مخلوط کنید. یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و نصف قاشق غذاخوری عسل هم به این ترکیب اضافه کنید و همه را به‌خوبی هم بزنید. خمیر به‌دست‌آمده را روی پوست سرتان بمالید. بعد از ۲۰ دقیقه، سرتان را با آب ولرم آب بکشید.

انواع نرم‌ کننده‌ مو و نکاتی که باید درباره آن بدانیم

تخم‌مرغ حاوی مقدار زیادی پروتئین است و می‌تواند به جلوگیری از ریزش موها و نیز تقویت آنها و افزایش رشدشان کمک کند. روغن زیتون در افزایش استحکام موها نقش دارد و عسل هم موها را درخشان و نرم می‌کند. سرکه سیب نیز PH موها را کاهش می‌دهد و درخشش و استحکام موها را بیشتر می‌کند.


حتما بخوانید: ۱۱ ماسک روغن زیتون برای مراقبت از پوست و تقویت مو

تحقیقی درباره موها نشان می‌دهد قلیایی‌شدن موها باعث افزایش اصطکاک میان تار‌های مو و تخریب کوتیکول‌های آنها می‌شود. کوتیکول‌ها خارجی‌ترین بخش ساقه مو و پوشش آن هستند.

۵. دوری از گرما و حرارت‌دادن زیاد به موها

ریزش مو در تابستان

اگر موهایتان را دوست دارید، حتما باید آنها را از حرارت زیاد و مستقیم دور نگه دارید. استفاده زیاد از سشوار، اتوی مو و وسایل حرارتی دیگر باعث نازک‌شدن و تخریب موها می‌شود. وسایل حالت‌دهنده به مو را روی حالت کم‌حرارت تنظیم کنید تا موهایتان آسیب نبینند. قبل از حرارت‌دادن به موها هم از اسپری‌های محافظ مو استفاده کنید.

بافتن موها قبل از خواب یا پوشاندن موها در آفتاب هم از روش‌های دیگر حفاظت از موها هستند. به موارد زیر هم برای جلوگیری از ریزش مو در تابستان دقت کنید:

 • پوست سرتان را خشک و تمیز نگه دارید؛
 • موها را سه بار در هفته با شامپوهایی عاری از سولفات و پارابِن بشویید؛
 • قبل از بستن موها صبر کنید خودشان بی‌دخالت سشوار خشک شوند؛
 • پوست سرتان را تمیز نگه دارید و نگذارید که عرق و گرد‌وغبار روی آن جا خوش کنند؛
 • موهایتان را جلوی پنکه و کولر یا به‌طورکلی باد سرد خشک نکنید، چون دراین‌صورت پوست سر هم خشک می‌شود؛
 • با ورزش‌کردن و انجام‌دادن تمرین‌های یوگا اجازه بدهید که گردش خون در پوست سرتان بیشتر و تندتر شود و رشد موها را هم افزایش بدهد.

بررسی همه‌جانبه شامپو سان سیلک ضد ریزش مو و مخصوص موهای حساس

در آخر

رعایت نکاتی که گفتیم، مانع از ریزش مو در تابستان می‌شود. یادتان نرود که ریختن موها در این فصل طبیعی است؛ ولی اگر نشانه‌هایی غیرعادی در سر و موها دیدید، مثلا ریزش بیش از ۱۰۰ تار مو در روز، باید به پزشک مراجعه کنید. به موهایتان برسید و بدانید که موهای درخشان و پرپشت می‌توانند نقش بسیار مهمی در زیبایی‌تان داشته باشند.

شما هم تجربه ریزش مو داشته‌اید؟ در تابستان‌ها موهایتان بیشتر از مواقع دیگر می‌ریزند؟ از چه روش‌هایی برای جلوگیری از ریزش مو یا تقویت رشد مو کمک می‌گیرید؟


در ادامه بخوانید: تقویت موها؛ ۸ روشی که به موهای ضعیف و نازک جان می‌بخشد
گامی برای تسلط شما بر مهارت‌های برقراری ارتباطهشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
منبع dailymail stylecraze medicalnewstoday
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 6 دیدگاه)
 1. داریوش طاهری می‌گوید

  👌👏

 2. علی می‌گوید

  سلام و ممنون بابت مشورت خوبتون منم توی تابستان از اشخاصی هستم که مو هام ریزش کرده فقط یه سوال
  مو هام که میره میبینم نوک مو هام یه دانه های سفید هست این مشگل از تابستان هست یا خیر

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   دوست خوب ما اطلاعات تخصصی نداریم.

 3. م می‌گوید

  نکته ی مهم که بعد از کلی بررسی بهش رسیدم
  عرق کردن سر منجر به ریزش مو می شود.
  نذارید عرق روی سرتان بماند. بعد از عرق کردن سر حتی با آب خالی بشویید.