چگونه شاد زندگی کنیم؟

7

همه‌ی ما می‌خواهیم شاد باشیم. ولی گاهی اوقات فکر می‌کنیم شادی چیزی است که باید برای ما اتفاق بیفتد، چیزی که ما قادر به کنترل آن نیستیم. شاید خیلی اوقات شده باشد به خود بگوییم: «اگر شرایط به گونه‌ای دیگر بود، من خوشحال بودم». ولی بگذارید به شما بگویم، طرز کار شادی اینطور نیست. تحقیقات نشان می‌دهد تنها بخش کوچکی از شادی (حدود ۱۰ درصد) به موقعیت شخص بستگی دارد. پس بیشتر شادمانی ما از کجا می‌آید؟

پس بیایید ببینیم چگونه شاد زندگی کنیم.

رونیکس

شاد به دنیا آمدن؟

کودک شاد-چگونه شاد زندگی کنیم

بخشی از شادی به شخصیت افراد برمی‌گردد. بعضی از مردم به صورت فطری دارای طبیعتی شاد هستند. همه‌ی ما آدم‌هایی را می‌شناسیم که اغلب اوقات خنده‌رو و خوشبین هستند. شخصیت مثبت و پرشور آنها شاد بودن را برای‌شان ساده‌تر می‌کند.

خب، اگر این چنین است در مورد کسانی که با شخصیتی بدخلق متولد می‌شوند چه می‌توان گفت؟ آنها ممکن است به جای خوبی‌ها، به دیدن نقایص و ایرادات عادت کرده باشند. روحیه‌ی آنها ممکن است بیشتر عبوس و دلمرده باشد تا سرخوش و شادمان. ولی اگر بخواهند شادتر باشند (کیه که نخواد؟) می‌توان روی آن کار کرد.


حتما بخوانید: چطور فرزندانی شاد داشته باشیم؟

کلید شادمانی در دستان ماست

اولین جواب به این سوال که چگونه شاد زندگی کنیم، اینست که بگوییم خود ما مسئول شادی خود هستیم. محققان پی‌برده‌اند که نیمی از شادی به چیزهایی وابسته است که ما قادر به کنترل آنها هستیم. این خبر بسیار خوبی است، زیرا به معنای آن است که همه ‌می‌توانند خوشحال‌تر باشند.

بخش بزرگی از میزان شادی ما به طرز تفکر، عادت‌ها و سبک زندگی‌مان بستگی دارد. با آموختن مؤلفه‌های کلیدیِ شادی، می‌توانیم آنها را به کار بگیریم تا زندگی شادتری داشته باشیم.

چرا شادی مهم است؟

قبل از اینکه بدانیم چگونه شاد زندگی کنیم، باید بدانیم اصولا چرا باید شاد باشیم. خوشحالی فراتر از یک حس خوب و یا یک صورتک زرد خندان است. شادمانی حس لذت بردن تمام و کمال از زندگی‌ و میل به استفاده‌ی بهینه از لحظه‌ لحظه‌ی آن است. شادمانی «چاشنی اسرار‌آمیزی» است که به ما کمک می‌کند بهترین باشیم و به بهترین وجه عمل کنیم.

در این جا به مواردی اشاره می‌کنیم که محققان با مطالعه‌ روی افراد شاد به آن پی بردند:

 • آدم‌های شاد موفق‌تر هستند.
 • آدم‌های شاد بهتر می‌توانند هدف‌های خود را دنبال کرده و به آنها برسند.
 • آدم‌های شاد سالم‌تر هستند.
 • آدم‌های شاد عمر طولانی‌تری دارند.
 • آدم‌های شاد روابط بهتری دارند.
 • آدم‌های شاد بهتر یاد می‌گیرند.

مؤلفه‌های یک زندگی شاد

شادی آنقدر در زندگی ما با اهمیت است که حوزه‌ی تحقیقاتی مخصوص خود را دارد که به آن روان‌شناسی مثبت‌گرا می‌گویند. متخصصان این حوزه پی‌برده‌اند که یک سری عناصر کلیدی وجود دارد که می‌تواند باعث افزایش خوشحالی مردم شود. این عناصر عبارتند از:

احساسات مثبت

کودکان شاد دست در دست هم- چگونه شاد زندگی کنیم

خوشحالی. قدرشناسی. عشق. شگفتی. خوشی. بازیگوشی. شوخی. الهام. شفقت. امید. خلاقیت. علاقه. هیجان. لذت. آرامش. بیایید اعتراف کنیم: همه‌ی ما دوست داریم چنین احساساتی را تجربه کنیم.

عواطف مثبت در کنار داشتن یک حس خوب، برای جسم و ذهن ما بسیار مفیدند. آنها هورمون‌های استرس را کاهش می‌دهند، به رفع اضطراب و افسردگی کمک می‌کنند و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌‌شوند.

حس کردن عواطف مثبت به صورت روزمره تاثیر زیادی روی شادمانی و سلامتی ما دارد. به همین خاطر خیلی مهم است کارهایی را انجام بدهیم که احساسات مثبت به ما می‌دهند. حتی کارهای ساده‌ای مانند بازی با یک بچه، یا یک حیوان خانگی یا قدم زدن در هوای آزاد می‌تواند منجر به القای این احساسات شود.

یکی دیگر از کلید‌های شادمانی آگاهی از نحوه‌ی مدیریت احساسات منفی است. احساسات دشوار، بخش انکارناپذیر زندگی هستند، با این حال تفاوت، در چگونگی برخورد با این احساسات است.


حتما بخوانید: ۷ راه برای اینکه ساده‌تر و شادتر زندگی کنید

نقاط قوت و علاقه‌مندی‌ها

کودکان شاد در حال بازی فوتبال-چگونه شاد زندگی کنیم

کارهایی که ما در آنها مهارت داریم و دوست داریم انجام بدهیم نقاط قوت ما هستند. همه‌ی ما نقاط قوت داریم حتی اگر تاکنون آنها را کشف نکرده باشیم.

نقاط قوت ما شامل موارد زیر می‌شوند:

 • کارهایی که به آنها علاقه داریم مانند موسیقی، هنر، علم، ساختن چیزهای مختلف، آشپزی و مطالعه.
 • هر گونه مهارتی که داریم، مانند نقاشی کشیدن، نواختن یک ساز یا ورزش کردن
 • ویژگی‌های خوب ما مانند مهربانی، شوخ طبعی و یا قدرت رهبری

هنگامی که یک نقطه‌ی قوت را کشف می‌کنیم و آن را پرورش می‌دهیم، شادی ما افزایش می‌یابد. هرچه بیشتر روی نقطه‌ی قوت خود کار کنیم، در آن مهارت بیشتری پیدا می‌کنیم تا جایی که در آن به مرتبه‌ی استادی می‌رسیم.

هنگامی که در کاری که از انجام دادن آن لذت می‌بریم ماهر می‌شویم، می‌توانیم در آن غرق ‌شویم. به این حالت تچان (flow) می‌گویند. تجربه کردن تچان به افزایش شادمانی کمک می‌کند. پیدا کردن راه‌هایی برای استفاده از نقاط قوت در زندگی روزمره یکی از کلید‌ی‌ترین مؤلفه‌های لازم برای یک زندگی شاد است.

داشتن روابط خوب

شاد بودن و داشتن روابط خوب-چگونه شاد زندگی کنیم

آدم‌هایِ زندگی ما مهم هستند. روابط خوب یکی از بهترین راه‌ها برای بهره‌مندی از شادمانی و سلامتی است.

آموختن مهارت‌های عاطفی خاصی می‌تواند به ما کمک کند روابط خوبی ایجاد و آنها را حفظ کنیم. هنگامی که افرادی در زندگی ما هستند که همیشه می‌توانیم روی‌ آنها حساب کنیم، همان طور که آنها روی ما حساب می‌کنند، به انسان‌هایی قوی‌تر، کاردان‌تر و موفق‌تر تبدیل می‌شویم.

در اینجا برخی از مهارت‌هایی را معرفی می‌کنیم که به ما در ایجاد روابط خوب کمک می‌کنند:

 • یاد بگیریم چگونه احساسات خود را درک و آنها را بیان کنیم.
 • از همدردی و یک‌دلی برای درک احساسات طرف مقابل استفاده کنیم.
 • مهربان باشیم.
 • حق‌شناسی خود را ابراز کنیم.
 • برای گفتن اینکه چه می‌خواهیم و یا به چه چیزی نیاز داریم، اعتماد به نفس‌مان را تقویت کنیم.

پیدا کردن معنا و هدف زندگی

پیدا کردن معنای زندگی با شاد بودن-چگونه شاد زندگی کنیم

زندگی‌ ما می‌تواند پر از فعالیت‌های روزمره و مسئولیت‌ها باشد. خیلی از ما‌ چند کار را به طور هم‌زمان‌ انجام می‌دهیم تا بلکه جلو بیفتیم و دائما به جای بعدی‌ای که باید آنجا باشیم فکر می‌کنیم. ولی بیایید کمی ترمز کنیم و به کاری که در حال انجام آن هستیم و دلیلی که آن را انجام می‌دهیم فکر کنیم. این همان چیزی است که شادی را می‌سازد.

به تاثیرات کاهاری خود توجه کنید. ببینید از چه‌ راه‌هایی (چه کوچک، چه بزرگ) در حال به وجود آوردن تغییر هستید. براساس ارزش‌هایی که برای‌تان مهم هستند زندگی کنید. کمی وقت بگذارید و ببنید چه چیزهایی برای شما واقعا اهمیت دارند (مانند کمک کردن به دیگران و یا محافظت از سیاره‌ی زمین).

از چه راهی می‌خواهید دنیا را به مکان بهتری تبدیل کنید؟ به تمام کارهای کوچکِ روزمره که می‌توانند شما را به سوی هدف‌تان هدایت کنند توجه کنید. آنها کمک می‌کنند که زندگی شما معنای جدیدی بگیرد و شادی‌تان افزایش یابد.


حتما بخوانید: ۷ راه برای اینکه ساده‌تر و شادتر زندگی کنید

واقعا چگونه شاد زندگی کنیم

رسیدن به اهداف-چگونه شاد زندگی کنیم

زمان که زندگی ما لبریز از عواطف مثبت، روابط خوب، تمرین نقاط قوت و حس هدفمندی باشد، آماده‌ایم تا کارها را با موفقیت به انجام برسانیم.

هدف‌گذاری و رسیدن به هدف‌ها باعث می‌شود تا انرژی خود را روی انجام آنها متمرکز کنیم و به ما کمک می‌کند متوجه شویم چگونه می‌توانیم در دنیای پیرامون خود تأثیرگذار باشیم.

تمام تلاش خود را در مسائلی که برای‌تان اهمیت دارند به کار بگیرید. در هر کاری بهترین خود باشید، بدون آنکه نیازی به کامل و بی‌نقص بودن داشته باشید. اگر همان ابتدا نتیجه نگرفتید، طرز فکر خوش‌بینانه‌ی خود را حفظ کنید و باز هم تلاش کنید. به خودتان و رویاهای‌تان ایمان داشته باشید.

هدف‌های واقع‌بینانه برای خود تعیین و با برداشتن قدم‌های کوچک، رؤیاهای خود را به واقعیت تبدیل کنید و برای آنکه موفقیت‌ را از آنچه که هست باز هم شیرین‌تر کنید، آن را با کسانی که برای شما مهم هستند جشن بگیرید.


حتما بخوانید: ۳ راز موفقیت در زندگی که هر فردی باید بداند

شادتر شوید

بسیار خوب، پس شما یاد گرفتید که چگونه با مدیریت طرز تفکر، آرام کردن ‌ذهن، کسب اعتماد به نفس بیشتر، به کارگیری نقاط قوت، افزایش عزت نفس، انجام کارهای مورد علاقه و ایجاد ارتباطات خوب شادتر باشید. فهرست خیلی طولانی شد، مگر نه؟ نمی‌توانید هم‌زمان از پس همه‌ی آنها بربیایید. ولی می‌توانید با برداشتن قدم‌های کوچک شروع و یک کار را انتخاب و روی آن تمرکز کنید.

بهترین راه برای رسیدن به هر هدفی این است که با کارهای مشخص و کوچک شروع کنید. بعد از مدتی، انجام آنها برای‌تان به یک عادت تبدیل می‌شود و بدون آنکه خیلی درباره‌ی آنها فکر کنید در زندگی شما جا می‌افتند. حال زمان آن رسیده که یک عادت روزمره‌ی جدید را انتخاب کنید. دستیابی به هدف‌های کوچک و مشخص می‌‌تواند روی هم رفته شادی فراوانی ایجاد کند.

برگرفته از: kidshealth.org

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 7 دیدگاه)
 1. کیان می‌گوید

  با سلام ممنون از سایت خوب شما

 2. محمد امین می‌گوید

  ممنون از شما خیلی خوب بود

 3. زهرا محسنی می‌گوید

  خیلی خوب بود. از سایت خوب و مطالب ارزشمندتون واقعا ممنونم با خوندن این متن اراده پیدا کردم برای تلاش و بیشتر شاد بودن متشکرم❤️🙏