بهترین روش‌های خانگی برای از بین بردن حشرات و پشه های گلدان

2

اگر شما هم در خانه از گیاهان نگهداری می‌کنید، حتما با مشکل حضور حشرات و پشه‌های درون و اطراف آنها مواجه هستید. پشه و حشراتی که از برگ‌های گیاهان شما تغذیه می‌کنند اعصاب‌خرد‌کن‌اند و ممکن است آسیب‌هایی جدی نیز به گیاهان بزنند. در این مقاله، می‌خواهیم چند روش خانگی برای از بین بردن حشرات و پشه‌ های گلدان و باغچه‌ پیشنهاد دهیم. با ما همراه باشید.

اگر گل‌وگیاه‌هایتان باعث شده‌اند پشه‌ها یا حشرات دیگر مهمان ناخوانده خانه و باغچه‌تان شوند، نگران نباشید. خوشبختانه روش‌هایی برای ازبین‌بردن آنها وجود دارد. در این روش‌ها، از مواد طبیعی و محصولاتی که در تمام خانه‌ها وجود دارند استفاده می‌شود، نه از مواد شیمیایی و سمی. در ادامه، به ۱۰ روش مؤثر برای از بین بردن پشه های گلدان اشاره می‌کنیم.

روشهای خانگی برای از بین بردن پشه های گلدان

۱. آب و مایع ظرف‌شویی

تعداد ۵ قاشق مایع ظرف‌شویی را با ۴ فنجان آب مخلوط کنید، در اسپری بریزید و گیاهتان را با این محلول اسپری کنید. این مایع اجازه نمی‌دهد آب به شته‌ها و کنه‌ها برسد و به‌تدریج حشرات را از بین می‌برد.

۲. روغن درخت چریش

این روغن از دانه‌های درخت چریش گرفته می‌شود که بومی هند است و آفت‌کشی طبیعی برای ازبین‌بردن پشه‌ها، کنه‌ها، شته‌ها و دیگر حشرات و نرم‌تنان کوچک است. شاید در خانۀ هر کسی پیدا نشود، اما می‌توانید این روغن را از عطاری‌ها یا فروشگاه‌های روغن‌های طبیعی بخرید.

۳. اسپری پیراتروم

اسپری پیراتوم راهی برای از بین بردن پشه های گلدان

این آفت‌کشِ طبیعی از گل‌های خشک داوودی گرفته می‌شود. پودر آن را با آب و مایع ظرف‌شویی مخلوط کنید و در ظرف اسپری بریزید. اسپری پیراتروم حشرات بالدار را در لحظه از بین می‌برد. خیلی از شرکت‌های کنترل آفت از آن برای کنترل پشه‌ها استفاده می‌کنند.

۴. نوشیدنی مالت

ماء‌الشعیر را حلزون‌ها و حشراتی مانند آنها هم دوست دارند! مقداری ماء‌الشعیر در نعلبکی بریزید و در کنار گلدان بگذارید؛ پشه‌ها جذب آن می‌شوند و از برگ‌ها و ریشه‌های گیاهتان دور می‌مانند. می‌توانید از آب انگور یا گریپ‌فروت هم استفاده کنید.

۵. سیر

بوی تند سیر حشرات را دور می‌کند. یک حبه سیر در خاک گلدان بگذارید تا حشرات را از گیاهتان دور نگه دارد. حتی حشرات هم از بوی سیر نفرت دارند.

۶. اسپری فلفل

مقدار ۶ قطره مایع ظرف‌شویی، ۳ لیتر آب و ۲ قاشق غذاخوری فلفل قرمز را باهم مخلوط کنید و در ظرف اسپری بریزید و با آن گیاهتان را اسپری کنید. فلفل سیاه، چیلی، زنجبیل و پاپریکا هم مفیدند؛ زیرا حاوی کپسایسین (Capsaicin) هستند که شته‌ها و دیگر حشرات را دور می‌کند.

۷. اسپری آب گیاهی

روغن‌ مریم گلی، آویشن، ریحان، رزماری، نعناع، سداب و اسطوخدوس بعضی از حشرات را دور می‌کنند. برای درست‌کردن اسپری، برگ‌های خرد‌شدۀ این گیاهان را در سطلی از آب از شب تا صبح بخیسانید و سپس آبکشی کنید. همچنین می‌توانید روغن‌های این گیاهان را با آب مخلوط کنید. به‌علاوه، می‌توانید این گیاهان را در حیاطتان بکارید تا حشرات موذی را دفع کنند.

۸. اسپری الکل

یک یا دو فنجان الکل طبیِ ۷۰ درصد را با حدود یک لیتر آب مخلوط کنید. این محلول پشه‌ها و حشرات را از گیاهان خانگی دور می‌کند.

۹. نیکوتین

برای دورکردن حشراتی که برگ می‌جَوند، چای نیکوتین درست کنید. برای تهیه چای نیکوتین، ۱ فنجان تنباکوی خشک را با حدود ۳٫۵ لیتر آب گرم و یک‌چهارم قاشق چای‌خوری مایع ظرف‌شویی مخلوط کنید. بعد از ۳۰ دقیقه، تفاله‌ها را جدا و محلول را مستقیم روی برگ‌ها اسپری کنید.

۱۰. آب

اسپری‌کردن آب با قدرت فراوان حشرات و پشه‌ها را از گیاهان خانگی دور می‌کند.


حتما بخوانید: ۱۶ کاربرد خلاقانه پودر و تفاله قهوه؛ از کود باغچه تا زیبایی صورت

پیشگیری از جمع‌شدن حشرات و پشه‌ها در گلدان و گیاهان خانگی

گیاهان را قبل از آوردن به خانه بررسی کنید

قبل از اینکه به فکر از بین بردن پشه های گلدان و حشرات گیاهان خانگی باشید، می‌توانید از به‌وجودآمدن آنها پیشگیری کنید. در ادامه، چند روش برای پیشگیری از تجمع حشرات در اطراف و داخل گلدان پیشنهاد می‌دهیم.

هنگام خرید، گیاهان را با دقت بررسی کنید

بهترین راه برای جلوگیری از رشد آفت‌ها روی گیاهانتان این است که گیاهان آفت‌زده را اصلا به خانه نیاورید. وقتی می‌خواهید گیاهی را بخرید، با دقت برگ‌ها را نگاه کنید تا مطمئن شوید هیچ نوع حشره، پشه یا شته‌ای روی آن نیست. زیر برگ‌ها را به‌خوبی نگاه کنید و به‌دنبال رگه‌های سفید یا قهوه‌ای یا نقطه‌های قرمز باشید. سپس، محل رویش برگ‌ها را روی شاخه خوب نگاه کنید و ببینید آیا اثری از حشره یا پشه می‌بینید یا نه. در پایان، انگشتتان را در خاک گلدان فرو کنید و به‌دنبال حشرات سیاه‌‌رنگِ مگس‌مانند بگردید.

قبل از اینکه گیاهان را از فضای خارجی خانه به داخل بیاورید، آنها را خوب بررسی کنید

خیلی از افراد دوست دارند در بهار و تابستان گیاهانشان را بیرون از خانه بگذارند تا خوب آفتاب بگیرند. متأسفانه این کار احتمال آوردن آفت‌ها به درون خانه را افزایش می‌دهد. قبل از اینکه گیاهانتان را برای پاییز و زمستان داخل خانه بیاورید، با دقت به‌دنبال آسیب یا آفت در آنها باشید. علاوه بر برگ‌های زرد و آویزان، مراقب برگ‌های لک‌دار یا تغییرشکل‌یافته هم باشید. همچنین ببینید آیا زیر ساقه‌ها تارعنکبوت وجود دارد یا خیر. اگر گیاه آفت‌داری به درون خانه بیاید، آفت‌ها فورا از آن گیاه به گیاهان سالم سرایت می‌کنند.

به گیاهان زیاد آب ندهید

یکی از بزرگ‌ترین عواملی که پشه‌ها را به گیاهان خانگی جذب می‌کند رطوبت زیاد است. پشه‌ها ترجیح می‌دهند در خاک مرطوب تخم‌گذاری کنند؛ بنابراین زیاد آب‌دادن به گیاهان، محیط مطلوبی برای آنها فراهم می‌آورد.

ازبین‌بردن پشه‌های گیاهان باغچه‌ای

اگر از گیاهانتان در حیاط نگهداری می‌کنید، می‌توانید با کاشت بعضی از گیاهان در گلدان‌های بزرگ حشرات موذی و پشه‌ها را از باغچه‌تان دور نگه دارید. در ادامه، به بعضی از گیاهانی اشاره می‌کنیم که می‌توانید آنها را در گلدان‌های باغچه‌ای بکارید.

۶ وسیله باغبانی خانگی ارزان؛ باغچه‌ای کوچک و چشم‌نواز در خانه بسازید

آلیوم

با کاشت بعضی از گیاهان در حیاط حشرات را از گیاهان دیگر دور نگه دارید

برای کاشت آلیوم، که گلی از خانواده سیر و پیاز است، حتما گلدانی بزرگ انتخاب کنید تا بتوانید آلیوم‌های غول‌پیکر بکارید. آلیوم‌های بزرگ تا بیشتر از یک متر رشد می‌کنند. این گیاهان عاشق آفتاب‌اند، اما آلیوم‌های غول‌پیکر در سایه هم رشد می‌کنند. خاک را مرطوب نگه دارید، اما زیاد به آن آب ندهید.

ریحان

علاوه بر ریحان سنتی خودمان، گونه‌های مختلفی از این گیاه (مانند ریحان دارچینی، ریحان لیمویی، ریحان تایلندی و ریحان مقدس) وجود دارند که پشه‌ها و آفت‌ها را از باغچه شما دور می‌کنند. مکانی را برای گلدان ریحان انتخاب کنید که روزی حدودا ۶ تا ۸ ساعت آفتاب بگیرد و مرتب به آن آب بدهید تا خشک نشود.

سنبل‌بری

سنبل‌بری (سنبل الطیب) گیاهی است که در هوای گرم رشد می‌کند و به خشک‌سالی مقاوم است. این گیاه به‌سرعت و به‌راحتی پخش می‌شود. سنبل‌بری آفتاب کامل را به سایه و مکان نیمه‌آفتابی ترجیح می‌دهد و در هر نوع خاکی رشد می‌کند.

گل داوودی

این گیاه در هر خاکی رشد می‌کند. گل‌های داوودی زیاد از رطوبت خوششان نمی‌آید، پس گلدان‌هایتان را به‌خوبی زهکشی کنید. مکانی را برای آنها انتخاب کنید که حداقل روزی ۶ تا ۸ ساعت آفتاب بگیرند. آنها را می‌توان در مکان نیمه‌آفتابی هم قرار داد، اما گیاه در چنین مکانی خیلی گل نمی‌دهد. بهتر است آن را در بهار بکارید تا ریشه‌اش پیش از فصل پاییز محکم شود.

بابونه گاوی

بابونه گاوی می‌تواند پشه‌ها را از باغچه دور کند

بابونه‌ گاوی را باید در بهار و ابتدا در خانه و در سینیِ کاشت بذر بکارید. بعد از اینکه بذرها در سطح خاک جوانه زدند، به‌آرامی آنها را به پایین فشار دهید. سینی بذر را با پلاستیک بپوشانید و آن را در مکانی آفتابی بگذارید. برای اینکه آنها را بیرون بکارید، صبر کنید تا سرمای هوا کاملا برود و هوا کمی گرم شود. خاک بذرها را به‌شکل یکدست مرطوب نگه دارید تا گیاه بعد از یکی‌دو هفته جوانه بزند.

علف‌لیمو

در مناطق گرمسیر، می‌توانید برای از بین بردن پشه های گلدان از علف‌لیمو استفاده کنید؛ ولی برای مناطق سردسیر بهتر است گلدان علف‌لیمو را به درون خانه بیاورید. در بهار و تابستان، بیشتر به آنها آب بدهید. گلدان را در مکانی آفتابی بگذارید و آن را خوب زهکشی کنید.

به‌لیمو

به‌لیمو دور‌کننده حشرات از باغچه

گیاه به‌لیمو می‌تواند حتی تا ۴ متر رشد کند. اگر می‌خواهید در فصل سرما آن را بکارید، بهتر است ابتدا آن را در خانه بکارید و وقتی هوا کمی گرم‌تر شد، بیرونش ببرید. برای کاشت آنها از سینی کاشت استفاده کنید، روی دانه‌ها را با لایه نازکی از خاک بپوشانید و خوب به آنها آب بدهید. بعد از اینکه هرکدام از گیاهان به‌لیمو حداقل یک سری برگ درآوردند، می‌توانید آن را بیرون ببرید.


حتما بخوانید: خواص به لیمو؛ ۸ خاصیت این نوشیدنی آرامش‌بخش

گل‌جعفری

گل‌جعفری که همه‌نوع حشره‌ها و آفت‌ها را دفع می‌کند، برای خیلی از باغبان‌ها اولین ابزار دفاعی‌ است. بعد از گرم‌شدن هوا، دانه‌ها را در باغچه بکارید. می‌توانید ۶ تا ۸ هفته زودتر آنها را در خانه در سینی کاشت بکارید و بعد از تمام‌شدن فصل سرما، آنها را به بیرون منتقل کنید. گلدانی را که قابلیت زهکشی دارد و مکانی آفتابی را برای آنها انتخاب کنید.

ریشه‌سنگ

ریشه‌سنگ دور‌کنندة طبیعی حشرات و پشه‌ها از باغچه

ریشه‌سنگ گیاهی از خانواده نعناع است. برای کاشت آن، گلدان‌هایی بزرگ را انتخاب کنید؛ زیرا ارتفاع این گیاه به یک متر می‌رسد. این گیاه در تابستان گل می‌دهد، خاک ماسه‌ای را ترجیح می‌دهد و در مکان‌های آفتابی یا نیمه‌آفتابی رشد می‌کند.

سرخس سپری

سرخس سپری خاک شنی را برای رشد ترجیح می‌دهد. مکانی را انتخاب کنید که آفتاب کامل یا ترکیبی از سایه و آفتاب دارد. این گیاه در مقابل بی‌آبی مقاوم است و وقتی خوب رشد کند، دیگر نیازی به آب‌دادنش نیست.

آویشن

آویشن حشرات را از باغچه دور می‌کند

آویشن نیز از آن دسته گیاهانی است که هم پشه‌ها را از دیگر گیاهان دور می‌کند و هم در آشپزخانه کاربرد دارد. آویشن خاک خشک و زهکشی‌شده را ترجیح می‌دهد و در مکان‌هایی که آفتاب کامل دارد رشد می‌کند.

ترخون

بهترین مکان برای کاشت ترخون مکانی است که روزها در آفتاب است و عصرها در سایه. ترخون در خاک غنی‌شده که رطوبت را در خود نگه می‌دارد رشد می‌کند. هنگام آبدهی حتما مطمئن شوید که خاک کاملا خشک شده باشد و مراقب باشید که بیش از ‌اندازه آب ندهید.

اسطوخدوس

اسطوخودوس پشه ها را از گیاهان دیگر دور می‌کند

بهترین زمان برای کاشت اسطوخدوس پاییز است (به‌جز در مناطق سردسیر که بهتر است در بهار کاشته شود). گلدان آن باید به‌خوبی زهکشی شود.

تره

نگهداری از تره در باغچه‌های گلدانی عالی است. تره هم پشه‌ها را از گیاهان دیگر دور کند و هم می‌توانید از آن برای آشپزی استفاده کنید.

سیر

گلدان سیرتان را جایی قرار دهید که خوب آفتاب بگیرد و از خاک غنی‌شده با موارد ارگانیک برای آن استفاده کنید. گلدانش را نیز به‌خوبی زهکشی کنید.

شمعدانی

دانه‌های شمعدانی رشد آهسته‌ای دارند، پس بهتر است گیاه آماده را تهیه کنید. مکانی گرم و آفتابی را برای آن انتخاب کنید.

شاه‌پسند

این گیاه در آفتابِ کامل رشد می‌کند. هفته‌ای یک بار سخاوتمندانه به آن آب بدهید (به گیاهان جوان‌تر بیشتر آب دهید) و گلدانی را انتخاب کنید که زهکشی خوبی داشته باشد.

مریم‌گلی

مریم‌گلی در باغچه حشرات را از دیگر گیاهان دور می‌کند

گلدان‌های مریم‌گلی را با خاکی غنی پر کنید، در مکانی آفتابی قرارشان دهید و مرتب به آنها آب بدهید.

مرزنگوش

مرزنگوش گیاهی است که آسان رشد می‌کند و می‌توانید در آشپزی هم از آن استفاده کنید. بعد از پایان فصل سرما، دانه‌ها را در مسیر نور مستقیم آفتاب بکارید.

پونه

پونه کک‌ها و پشه‌ها را از گیاهان دور می‌کند. گلدانی با قابلیت زهکشی انتخاب کنید تا خاک آن خیلی مرطوب نماند.

سوسنبر

سوسنبر می‌تواند پشه‌ها و حشرات را از باغچه دور کند

بهتر است سوسنبر را که از خانواده نعناع است در گلدان باغچه‌ای بکارید؛ چون اگر در باغچه بکارید، کل باغچه‌تان را می‌گیرد. این گیاه هم در سایه و هم در آفتاب رشد می‌کند.


حتما بخوانید: روش نگهداری گل بنفشه آفریقایی، رفع آفات و نحوه تکثیر آن

جمع‌بندی

اولین کاری که برای دوری پشه و حشرات از گیاهانتان باید انجام دهید این است که هنگام خرید، گیاهان را به‌دقت بررسی کنید و مطمئن شوید آفت نداشته باشند. اگر بعد از مدتی متوجه آفت، پشه، شته یا وجود حشرات دیگر شدید، می‌توانید روش‌هایی را که معرفی کردیم برای از بین بردن پشه های گلدان به کار بگیرید. همچنین می‌توانید با کاشت گیاهان دفع‌کننده حشرات، کارتان را راحت‌تر کنید.

اگر اهل گل و گیاه و باغچه‌داری هستید، از تجربه‌تان در مبارزه با آفت‌ها و حشرات موذی برای ما بگویید. کدام‌‌یک از روش‌های پیشنهادی ما را امتحان کرده‌اید و به دیگران توصیه می‌کنید؟


در ادامه بخوانید: گران ترین گل های دنیا کدامند؟ ۱۰ گل زیبا و قیمتی
کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

به مدت محدود با تخفیف ۵۰٪

منبع gardeningchannel terminix angieslist
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 2 دیدگاه)
  1. .......... می‌گوید

    بد نبود

  2. مهدی بمبئی می‌گوید

    بسیار مفید عالی خسته نباشید