خطرناک ترین پل های دنیا کدامند؟ ۳۲ پل ترسناک جهان را بشناسید

4

پل از بهترین اختراعات معماری در تاریخ بشر محسوب می‌شود که موجب دسترسی به نقاط دور از دسترس یا صعب‌العبور یا کوتاه‌شدن مسیرها می‌شود؛ ولی بعضی از این پل‌ها به‌اندازه‌ای قدیمی و فرسوده شده یا چنان بلند یا ترسناک هستند که بسیاری جرئت عبور از آنها را ندارند و ترجیح می‌دهند که از مسیر دیگری استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با خطرناک ترین پل های جهان آشنا کنیم: پل‌هایی که عبور از آنها ترسناک و حتی گاهی خطرناک است.

راهنمای مطالعه نمایش

همان‌طور که گفتیم پل از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین اختراعات بشر است. اما با گذر سالیان، عبور از خیلی از پل‌های دنیا در نتیجه فرسودگی یا به دلیل شرایط ویژه و شایعات مختلف پیرامون آنها شاید چندان مطمئن نباشد. با این خطرناک ترین پل های دنیا آشنا شوید.

۱. پل معلق حسینی در پاکستان (Hussaini Hanging Bridge)

پل معلق حسینی در پاکستان - ترسناک ترین پل های جهان

پل معلق حسینی خطرناک‌ترین پل در جهان محسوب می‌شود و دلیل آن نیز در تصویر بالا کاملا مشخص است. این پل طنابی روی دریاچه بوریت (Borit) یعنی در قسمت بالایی رودخانه هنزه (Hunza River) قرار دارد. پل حسینی بسیار سست است و وقتی از روی آن عبور می‌کنید، به‌شدت تکان می‌خورد؛ یعنی اگر یک گام اشتباه بردارید، به رودخانه هنزه زیر پل سقوط می‌کنید. بااین‌حال افراد شجاع (یا نادان) دوست دارند با عبور از این پل شجاعت خود را محک بزنند.

۲. پل آسمان لنگکاوی در مالزی (Langkawi Sky Bridge)

پل آسمان لنگکاوی در مالزی - ترسناک ترین پل های جهان

این پل ترسناک در مالزی ۱۲۲ متر ارتفاع دارد و بارها برای تعمیرات بسته شده است. بسیاری جرئت عبور از این پل را ندارند.

۲ سال بسته‌بودن این پل به‌دلیل ناامنی آن، به شهرتش آسیب زده است. این شایعه نیز وجود دارد که این پل می‌تواند فرو بریزد.

۳. پل هفت‌مایلی در فلوریدا (Seven Mile Bridge)

پل هفت مایلی در فلوریدا - ترسناک ترین پل های جهان

این پل که طول آن ۷ مایل (۱۱٫۲۷ کیلومتر) است در فلوریدا کیز قرار دارد و جزایر میانی را به جزیره اردک کوچک (Little Duck Key) متصل می‌کند.

فلوریدا کیز (Florida Keys) مجمع‌الجزایری مرجانی در سواحل جنوبی ایالت فلوریدا است.

این پل در زمان ساخت از بلندترین پل‌های جهان بود و برنده ۸ جایزه شده است. شاید این پل به‌اندازه پل آسمان لنگکاوی ترسناک نباشد، ولی حتی تصور اینکه در هوای طوفانی در وسط آن گیر بیفتیم نیز دلهره‌آور است.

۴. پل طنابی در ایرلند شمالی (Carrick-a-Rede)

پل طنابی Carrick-a-Rede در ایرلند - ترسناک ترین پل های جهان

شاید این پل ۲۰ متری چندان ترسناک به نظر نرسد، ولی افراد اندکی می‌توانند مسیر رفت‌وبرگشت را از روی این پل عبور کنند. البته آنها سقوط نمی‌کنند و فقط جرئت دو بار عبور از روی پل را ندارند و ترجیح می‌دهند که مسیر برگشت را با قایق طی کنند.

این پل که ۳۰ متر بالاتر از صخره‌های ناهموار و آبهای متلاطم قرار دارد، از جاذبه‌های گردشگری محسوب می‌شود و برای عبور از آن باید بلیط بخرید.

۵. پل گذرگاه فریب در واشنگتن (Deception Pass Bridge)

پل گذرگاه فریب در واشنگتن - ترسناک ترین پل های جهان

پل گذرگاه فریب حتی از دور نیز بسیار ترسناک به نظر می‌رسد. این پل ۵۵ متر از سطح آب ارتفاع دارد و جزایر ویدبی (Whidbey) و فیدالگو (Fidalgo) را به یکدیگر متصل می‌کند.

در دهه ۱۹۰۰ مردم محلی با قایق از روی آب عبور می‌کردند ولی امروزه آنها از این پل استفاده می‌کنند؛ البته شاید ما و شما هنوز هم استفاده از قایق را ترجیح بدهیم!

این پل سازه شگفت‌انگیزی است ولی چندان محکم به نظر نمی‌رسد.

۶. پل جاودانه‌ها (Bridge of Immortals) در چین

پل جاودانه ها در چین - ترسناک ترین پل های جهان

پل جاودانه‌ها رشته‌کوه‌های هوانگ‌شان (Huangshan) در استان آنهویی (Anhui) جنوبی در شرق چین را به هم متصل می‌کند. عبور از این پل سرگیجه‌آور بسیار ترسناک است، ولی چشم‌اندازهای زیبایی دارد.

پل دیگری نیز در کناره این کوه وجود دارد که صرفا از چند تخته چوبی ساخته شده است. عبور از این پل بسیار هیجان‌انگیز است، ولی توصیه می‌کنیم که هنگام عبور از آن به پایین نگاه نکنید!

۷. پل معلق گاسا (Ghasa) در نپال

پل معلق گاسا در نپال - ترسناک ترین پل های جهان

این پل ترسناک یکی از راه‌های اصلی حمل‌ونقل برای مردم محلی در روستا است. این پل برای عبور مردم و احشام ساخته شده است و هر روز چوپانان و حیوانات از آن عبور می‌کنند.

پل معلق گاسا بسیار باریک است و در ارتفاع زیادی بالای یک دره رودخانه‌ای قرار دارد. این پل در معرض بادهایی قرار دارد که به‌طور معمول در این منطقه می‌وزند. مردم محلی به این پل عادت کرده‌اند ولی بسیاری از گردشگران جرئت عبور از آن را ندارند، زیرا ظاهر پل طوری است که گویی الان می‌شکند! شاید این پل شکننده و ناپایدار به نظر برسد، ولی نرده‌های بلندی دارد که آن را امن‌تر می‌کنند.

۸. پل استورزایساندت (Storseisundet) در نروژ

پل استورزایساندت در نروژ - ترسناک ترین پل های جهان

پل استورزایساندت از مشهورترین پل‌ها است. چشم‌انداز روی پل بسیار شگفت‌انگیز است و این پل از محبوب‌ترین مسیرهای گردشگری در نروژ به شمار می‌رود. چشم‌انداز کوه‌ها بسیار عالی است و مسیر پل نیز دلهره‌آور است. بعضی این پل را «جاده‌ای به ناکجاآباد» توصیف می‌کنند، زیرا به نظر می‌رسد که تا دوردست‌ها ادامه دارد.

۹. پل کشوا چاکا (Keshwa Chaca) در پرو

پل کشوا چاکا در پرو - ترسناک ترین پل های جهان

بیشتر پل‌ها از چوب یا فولاد ساخته می‌شوند ولی این پل از علف‌های به‌هم‌بافته ساخته شده است! البته نگران نباشید؛ پل کشوا چاکا ۵۰۰ سال دوام آورده است و می‌تواند وزن شما را تحمل کند.

اینکاها این پل را ساخته‌اند و برای ساخت آن از کارگران زیادی استفاده کرده‌اند. زنان طناب‌های کوچک و باریکی را بافته‌اند و مردان نیز با بافتن این طناب‌ها به یکدیگر طناب‌های قطور و بلندی بافته‌اند. حاصل کار پلی شده است که نشان‌دهنده توانایی‌های اینکاها و روش‌های جالب آنهاست.

۱۰. پل اشیما اوهاشی (Eshima Ohashi) در ژاپن

پل اشیما اوهاشی در ژاپن - ترسناک ترین پل های جهان

ما معمار نیستیم، ولی به نظر می‌رسد که این پل قوانین فیزیک را زیر پا می‌گذارد. ارتفاع این پل ۴۴ متر و شیب آن ۶٫۱٪ است. ساخت این پل ۷ سال طول کشیده است و بزرگ‌ترین پل با قاب صلب در ژاپن و سومین در جهان است. اینکه چگونه اتومبیل‌ها از چنین سطح شیب‌داری پایین می‌آیند، ثابت می‌کند که فیزیک جادوست.

پل با قاب صلب (rigid-frame bridge) به پلی گفته می‌شود که در آن روبنا و زیرسازه محکم به‌هم متصل شده‌اند و به‌صورت واحدی پیوسته عمل می‌کنند.

۱۱. پل تریفت (Trift Bridge) در سوئیس

پل تریفت در سوئیس - ترسناک ترین پل های جهان

این پل در ارتفاع ۱۷۰ متر از یخچال‌های طبیعی سوئیس و ۱۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد. از شهر گادمن (Gadmen) در رشته‌کوه‌های آلپ می‌توانید به این پل دسترسی داشته باشید.

پل تریفت از سال ۲۰۰۴ وجود داشته، ولی به‌دلیل بادهای سوئیس با مشکلاتی روبه‌رو بوده است. افزودن کابل‌های تثبیت‌کننده در سال ۲۰۰۹ این پل را ایمن‌تر کرده است.

۱۲. پل معلق لونگ‌جیان (Longjiang) در چین

پل معلق لونگ جیان در چین - ترسناک ترین پل های جهان

پل معلق لونگ‌جیان که با نام پل رودخانه بلند نیز شناخته می‌شود، شهرهای باوشان (Baoshan) و تنگچونگ (Tengchong) را به یکدیگر متصل می‌کند. این پل طولانی‌ترین و مرتفع‌ترین پل معلق در سرتاسر آسیاست که ساخت آن ۵ سال طول کشیده و در ۲۰۱۶ تکمیل شده است. این پل در مجموع ۱۱۸۹ متر طول دارد و ارتفاع آن ۲۸۰ متر از سطح رودخانه است.

۱۳. پل یو بِین (U Bein Bridge) در میانمار

پل یو بین در میانمار - ترسناک ترین پل های جهان

شاید تصور کنید که این پل در حال تعمیر و بازسازی است، ولی این پل در تمام طول سال به همین شکل است. پل یو بین از روی دریاچه تانگ‌تامان (Taungthaman) عبور می‌کند و ۱٫۲ کیلومتر طول دارد.

این پل در سال ۱۸۵۰ ساخته شده است و گفته می‌شود که قدیمی‌ترین پل ساخته‌شده از چوب درخت ساج در جهان است. پل یو بین از جاذبه‌های گردشگری محبوب است و مردم محلی در طول پل سوغاتی می‌فروشند و می‌توانید پیاده از روی آن عبور کنید.

۱۴. پل‌های ریشه‌ درختان سبز (Living Root Bridges) در مِگالایا

پل های ریشه ای زنده در مگالایا - ترسناک ترین پل های جهان

این پل‌ها از بزرگ‌ترین جاذبه‌های مگالایا (از ایالت‌های شمال‌شرق هند) به شمار می‌روند و تقریبا دو قرن رشد کرده‌اند. طایفه خان این پل‌ها را از ریشه‌های درخت کائوچو ساخته‌اند. آنها ریشه‌های درخت را، تا زمانی که به سمت دیگر رودخانه گسترش یافتند، تغذیه کردند. با گذشت زمان، ریشه‌ها به یکدیگر گره خوردند و به‌اندازه‌ای محکم شدند که بتوانند وزن زیادی را تحمل کنند.

این پل‌ها می‌توانند هم‌زمان وزن ۵۰ نفر را تحمل کنند!

در واقع این پل‌ها زنده هستند و در ۱۰ تا ۱۵ سال می‌توانند به طول بیش از ۳۰ متر برسند! وقتی ریشه‌ها کاملا رشد کنند، می‌توانند تا ۵۰۰ سال دوام بیاورند.


حتما بخوانید: عجیب‌ترین جاذبه‌های طبیعی دنیا که شاید باور نکنید وجود دارند

۱۵. پل مارین‌بروک (Marienbruecke) در آلمان

پل Marienbruecke در آلمان - ترسناک ترین پل های جهان

پل مارین‌بروک در آلمان هدیه تولدی از سوی ولیعهد، ماکسی‌میلیان دوم (Maximilian II)، به دوستش ماری بود. آنها دوست داشتند که با یکدیگر از کوه بالا بروند و این پل چشم‌اندازی نفس‌گیر از قلعه و تنگه زیرش به آنها می‌داد.

پل مارین‌بروک مرتفع است، ولی طول کمی دارد و فقط برای لذت‌بردن از چشم‌انداز قلعه مناسب است.

۱۶. پل رویال جورج (Royal Gorge Bridge) در کلرادو

پل رویال جورج در کلرادو - ترسناک ترین پل های جهان

پل رویال جورج بلندترین پل معلق در آمریکا است. حتی نگاه‌کردن به این پل نیز موجب سرگیجه می‌شود. این پل در ارتفاع ۲۹۱ متری از رودخانه آرکانزاس قرار دارد و در سال‌های ۱۹۲۹ تا ۲۰۰۱ بلندترین پل جهان بوده است. اکنون پل رویال جورج از جاذبه‌های گردشگری است.

۱۷. پل‌های ریشه‌ای (هند)

پل های ریشه ای در هند - ترسناک ترین پل های جهان

ریشه‌های درهم‌پیچیده درخت فیکوس الاستیکا (Ficus elastica) این پل کاملا طبیعی را به وجود آورده است. قبایل War-Khasis و War-Jaintias متوجه شدند که چطور می‌توانند کاری کنند که ریشه‌های درختان در جهت مناسبی رشد کنند و این گذرگاه‌های زیبا را در هند به وجود بیاورند.

۱۸. راه چوبی در آسمان (Plank Road in the Sky) در چین

راه چوبی در آسمان در چین - ترسناک ترین پل های جهان

این پل شامل تخته‌هایی چوبی است که در لبه قله کوه قرار گرفته‌اند. باتوجه‌به اینکه این پل در ارتفاع ۲۱۳۴ متر بالای سطح زمین قرار دارد، تعجبی ندارد که برای عبور از آن باید از هارنس ایمنی استفاده کنید. اگر مجبور شوید از کنار فرد دیگری عبور کنید، باید هارنس خود را باز کنید و پس از عبور از کنار او دوباره آن را وصل کنید.

۱۹. کانوپی واک (Canopy Walk) در غنا

کانوپی واک در غنا - ترسناک ترین پل های جهان

عبور از جنگل‌های زیبای بارانی از روی پلی به ارتفاع ۴۰ متر و از میان نوک درختان هیجان‌انگیزتر می‌شود. اگر بخت با شما یار باشد، شاید بتوانید چند مار، پرنده یا میمون را از نزدیک ببینید. کانادایی‌ها این پل را برای آوردن گردشگران به پارک ساختند. این مسیر پیاده‌روی شامل هفت پل است که از طناب و تخته‌های چوبی ساخته شده‌اند.

۲۰. پل حضرت موسی در هلند

پل حضرت موسی در هلند - ترسناک ترین پل های جهان

این پل را پل حضرت موسی نامیده‌اند، زیرا مانند حضرت موسی که دریای سرخ را دو نیم کرد، این پل نیز آب را به دو قسمت تقسیم می‌کند تا بازدیدکنندگان بتوانند از میان آن عبور کنند. پل در وسط خندقی قرار گرفته است و بازدیدکنندگان می‌توانند در زمان عبور از آب، قلعه قرن‌هفدهمیِ فورت روور (Fort de Roovere) را ببینند. این قلعه برای جلوگیری از حمله فرانسه و اسپانیا ساخته شده بوده است.

۲۱. پل رودخانه ویتیم (Vitim River Bridge) در روسیه

پل رودخانه ویتیم در روسیه - ترسناک ترین پل های جهان

پل ویتیم از روی رودخانه ویتیم عبور می‌کند. این پل از تخته‌های چوبی ساخته شده است که به نظر می‌رسد پوسیده شده‌اند. روسیه زمستان‌های سختی دارد و معمولا پل رودخانه ویتیم به‌دلیل یخبندان بسیار لغزنده است؛ بنابراین بهتر است که به‌جای این پل از مسیر دیگری استفاده کنید.

۲۲. پل پونته اوجالا (Puente de Ojuela) در مکزیک

پل Puente de Ojuela در مکزیک - ترسناک ترین پل های جهان

پل پونته اوجالا از ترسناک ترین پل های جهان است که در واقع برای شهر معدنی زیر خود ساخته شده است. این پل در ۱۹۸۹ تکمیل شد و در ۱۹۹۱ به‌عنوان جاذبه گردشگری افتتاح شد. امروزه فقط عابران پیاده از روی پل عبور می‌کنند. شاید گیرافتادن در وسط پل، بدترین کابوس باشد.

۲۳. پل سان‌شاین اسکای‌وی (Sunshine Skyway) در فلوریدا

پل سانشاین اسکای وی در فلوریدا - ترسناک ترین پل های جهان

پل باب گراهام سان‌شاین اسکای‌وی که محلی‌ها به آن پل سان‌شاین اسکای‌وی می‌گویند، از روی خلیج تامپا (Tampa Bay) عبور می‌کند و طول آن ۶۶۶۸ متر است.

در ۱۹۸۰ پل اصلی پس از برخورد کشتی با یکی از پایه‌های پل تخریب شد و ۳۵ نفر کشته شدند؛ ولی در ۱۹۸۷ مردم دوباره این پل را بازسازی کردند. پل سان‌شاین اسکای‌وی اکنون برای استفاده عموم باز است.

۲۴. پل رودخانه سیدو (Sidu River Bridge) در چین

پل رودخانه سیدو - ترسناک ترین پل های جهان

پل رودخانه سیدو مرتفع‌ترین پل در جهان است. این پل فولادی در ۲۰۰۹ ساخته شده و هزینه ساخت آن ۱۰۰ میلیون دلار بوده است. این پل در ارتفاع ۴۸۸ متر از کف دره و ۱۵۲۴ متر بالاتر از دره رودخانه‌ای معلق است.

این پل دو بخش مجزای کشور را به هم متصل می‌کند؛ این دو یخش پیش‌تر به‌دلیل رشته‌کوه‌ها قابل‌دسترسی نبودند. گرچه این پل از محکم‌ترین پل‌هایی است که تاکنون ساخته شده است، هنوز هم عبور از آن ترسناک است.

۲۵. پل ایا کازوراباشی (Iya Kazurabashi Bridge) در ژاپن

پل ایا کزوراباشی در ژاپن - ترسناک ترین پل های جهان

این پل در قرن دوازدهم روی دره ایا (Iya Valley) ساخته شده است و در ارتفاع زیادی بر بالای رودخانه ایا گاوا (Iya-gawa) در توکوشیما (Tokushima) در ژاپن قرار دارد. این پل از تخته‌های چوب و درختان انگور کوهی ساخته شده است.

گرچه نوسازی‌های جدید پل ایا کزوراباشی، آن را امن‌تر کرده است، این پل هنوز هم از ترسناک ترین پل های جهان محسوب می‌شود که عبور از آن خطرناک است.

۲۶. پل میلو (Millau) در فرانسه

پل میلو در فرانسه - ترسناک ترین پل های جهان

پل میلو بلندترین پل در جهان است و عنوان بزرگ‌ترین پل کابلی اروپا را نیز دارد. طول پل ۲۴۳۸ متر و عرض آن ۳۲ متر است. ارتفاع آن نیز قابل‌توجه است: ۳۴۳ متر بالاتر از سطح زمین. این پل از دره گورج (Gorge Valley) در جنوب فرانسه عبور می‌کند و ساخت آن ۳ سال زمان برده است.

۲۷. پل میان‌گذر دریاچه پونچاترین (Lake Pontchartrain Causeway) در آمریکا

پل میان گذر دریاچه پونچاترین در لوئیزیانا - ترسناک ترین پل های جهان

پل میان‌گذر دریاچه پونچاترین از طولانی‌ترین و ترسناک ترین پل های جهان است. درست است که این پل فقط ۵ متر بالاتر از آب قرار دارد، ولی آب‌های زیر آن متلاطم و خطرناک است.

پل طولانی‌تر در این دو پل ۲۳٫۸۳ مایل (۳۸٫۳۵ کیلومتر) طول دارد و از ۱۹۶۹ عنوان طولانی‌ترین پل روی آب جهان را از آن خود کرده است. پس از ساخت این پل مردم ساکن در ساحل شمالی به نیواورلئان دسترسی بهتری دارند، زیرا عبور از پل فقط ۵۰ دقیقه زمان می‌برد.

۲۸. پل معلق کاپیلانو (Capilano) در کانادا

پل معلق کاپیلانو در کانادا - ترسناک ترین پل های جهان

پل معلق کاپیلانو پل معروفی در ونکوور کانادا است که شما را به اوج درختان مرتفع می‌برد. ارتفاع این پل ۷۰ متر و طول آن ۱۳۱ متر است. هرساله ۸۰۰ هزار بازدیدکننده به رودخانه کاپیلانو می‌آیند تا از روی این پل عبور کنند و غرق در جنگل بارانی شوند.

این پل در ۱۸۸۹ ساخته شده و در دهه ۱۹۵۰ نیز بازسازی شده است.

۲۹. پل شیشه‌ای معلق در چین

پل شیشه ای معلق در چین - ترسناک ترین پل های جهان

پل شیشه‌ای معلق از ترسناک ترین پل های جهان است که در پارک زمین‌شناسی ملی شینی‌یوژا (Shiniuzhai National Geological Park) واقع شده و با طول ۴۳۰ متر میان دو کوه قرار گرفته است.

هرساله هزاران بازدیدکننده به این پل می‌آیند تا از مناظر دیدنی عکس بگیرند. نگاه‌کردن از کف شیشه‌ای پل بسیار شگفت‌انگیز است، ولی اگر ترس از ارتفاع دارید، بهتر است دوست‌تان همراهتان باشد تا دست شما را بگیرد.

۳۰. پل مکیناک (Mackinac Bridge) در آمریکا

پل مکیناک در ایالت میشیگان - ترسناک ترین پل های جهان

پل مکیناک شبه‌جزایر بالا و پایین میشیگان را به هم متصل می‌کند و ۸۰۳۸ متر طول دارد. این پل در ۱۹۵۶ ساخته شده و جاذبه گردشگری مهمی محسوب می‌شود. این پل محکم ساخته شده و امن است، ولی وقتی بادهای شدیدی می‌وزد، بهتر است که از روی آن عبور نکنید؛ زیرا گفته می‌شود که در بادهای بسیار شدید اتومبیل‌ها به هوا بلند می‌شوند.

۳۱. پل کاوارو (Kawarau Bridge) در نیوزیلند

پل کاوارو در نیوزیلند - ترسناک ترین پل های جهان
عده‌ای در حال بانجی جامپینگ در پل کاوارو

پل کاوارو جاذبه گردشگری محبوبی در نزدیکی شهر کویینزتاون (Queenstown) است. امروزه بیشتر گردشگران از این پل استفاده می‌کنند و بسیاری برای بانجی جامپینگ به این پل می‌آیند.

بیشتر کوهنوردانی از این پل استفاده می‌کنند که مسیر معروف کویینزتاون را طی می‌کنند. در تمام ساعات روز می‌توانید افراد پیاده، دوچرخه‌سواران و دوندگانی را ببینید که از روی پل عبور می‌کنند.

۳۲. پل اهریمنِ راکوتزبروک (Rakotzbrücke Devil’s Bridge) در آلمان

پل اهریمنِ Rakotzbrücke در آلمان - ترسناک ترین پل های جهان

این پل به‌صورت قوسی شیب‌دار طراحی شده که وقتی بازتاب آن روی آب می‌افتد، دایره‌ای کامل شکل می‌گیرد. به این دلیل به این پل، پل اهریمن می‌گویند که تصور می‌شود فقط شیطان می‌تواند چنین پلی را بسازد. حتی اگر جرئت عبور از روی پل را ندارید، می‌توانید از ساختار دایره‌ای جادویی آن عکس‌های زیبایی بگیرید.

در این مقاله، تعدادی از ترسناک ترین پل های جهان را معرفی کردیم؛ پل‌هایی که عبور از آنها ترسناک و گاهی هیجان‌انگیز است. به‌نظر شما در این فهرست کدام پل‌ها ترسناک‌تر و هیجان‌انگیزتر از بقیه هستند؟ دلتان می‌خواهد کدام‌یک را از نزدیک ببینید؟ خوشحال می‌شویم که در بخش «ارسال دیدگاه»، نظر خود را با ما در میان بگذارید.


در ادامه بخوانید: عجایب هفتگانه جهان؛ ۷ بنای حیرت‌انگیز تمدن‌های کهن + عجایب هفتگانه جدید

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع yourdailysportfix
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 4 دیدگاه)
  1. آزیتا می‌گوید

    پل استورزایساندت (Storseisundet) در نروژ

  2. مهرسا می‌گوید

    من دوست دارم شماره ۲۰ ، پل چوبی در آسمان چین رو تجربه کنم ، من عاشق چیز خاصی هیجانی ام و کاملاً دوست دارم از این پل رد بشم

  3. ایلیا بیگی می‌گوید

    من دوست دارم پل کانوپی واک و پل پل شیشه‌ای معلق در چین را تجربه کنم