تست حیوانی محصولات آرایشی چیست؟ بررسی برندهای لوازم آرایش موجود در ایران

11

لوازم آرایشی در تمام دنیا از محبوب‌ترین محصولات مصرفی‌اند. منتها سلامت مواد به‌کاررفته در آنها نیز باید تأیید شود. یکی از راه‌هایی که امکان تولید مواد بی‌خطر را فراهم می‌کند آزمایش‌کردن آنها قبل از عرضه به بازار است. متأسفانه، در برخی از برندها و شرکت‌ها، آزمایش‌های مذکور از مسیر چندان جالبی عبور نمی‌کند. شوربختانه گاهی پای حیوانات بی‌نوا به‌ میان است؛ یعنی قبل از اینکه محصولات آرایشی مختلف روانه بازار شوند، آنها را روی حیوانات آزمایش می‌کنند. اینجاست که زیبایی ما با محصولات آرایشی به‌قیمت جان حیوانات بی‌نوا تمام می‌شود. در این مقاله، می‌خواهیم شما را با مقوله تست حیوانی محصولات آرایشی آشنا کنیم. ماجرا چیست؟ چه کارهایی انجام می‌شود؟

تست حیوانی محصولات آرایشی چیست؟

شرکت‌هایی که در زمینه تولید محصولات آرایشی فعالیت می‌کنند باید مراحلی را برای دریافت تأییدیه‌های تولید و عرضه از سوی سازمان‌هایی مانند سازمان غذا و دارو (FDA) طی کنند. این شرکت‌ها باید به سازمان‌ غذا و دارو و سازمان‌های ناظرِ دیگر اطمینان بدهند که مواد به‌کاررفته در محصولات و استفاده از محصول نهایی‌شان امن است و خطری را متوجه مصرف‌کنندگان نمی‌کند.

تست حیوانی محصولات آرایشی

رونیکس

تولیدکنندگان برای اثبات سلامت و کیفیت محصولاتشان دست به تست حیوانی می‌زنند؛ یعنی مواد آرایشی خود را در طول تولید روی حیوانات امتحان و آزمایش می‌کنند. این کار باعث می‌شود مطمئن شوند خبری از خطر و ضرر برای مصرف‌کنندگان نهایی نیست و سلامتی‌شان با مصرف مواد آرایشی تهدید نمی‌شود.

البته تست‌کردن محصولات روی حیوانات چیزی نیست که سازمان‌هایی مانند غذا و دارو از شرکت‌ها بخواهد؛ اما راهی ساده است که تولیدکنندگان را در مسیر تولید و عرضه محصولات، به اطمینان درباره سلامت کالاهایشان می‌رساند.

آیا تست حیوانی محصولات آرایشی منع قانونی دارد؟

سازمان غذا و داروی آمریکا، که ناظر بر ایمنی و سلامت محصولات آرایشی است، نگاهی به حفظ حقوق حیوانات دارد و از قوانینی در این زمینه طرفداری و حمایت می‌کند و خواهان آن است که شرکت‌ها با کمترین میزان از آزمایش و تست حیوانی به بیشتری اطلاعات درباره محصولات خود برسند و پای آزار حیوانات به‌ میان نباشد.

این سازمان و سازمان‌های مشابه به آزار و کشتار حیوانات در راه تولید محصولات آرایشی مایل نیستند. منتها آیا میل و شعارهای سازما‌ن‌های این‌چنینی راه به‌جایی می‌برد؟ واقعا راهی برای تست‌کردن محصولات به شکل و شیوه‌ای دیگر وجود دارد؟

درباره اینکه آیا برندهای ایرانی تولید لوازم آرایشی از تست حیوانی محصولات آرایشی استفاده می‌کنند یا نه اطلاعات دقیقی وجود ندارد؛ ولی ظاهرا اکثر برندهای ایرانی تست حیوانی انجام نمی‌دهند. با وجود این، به‌دلیل سکوت قانون‌گذار در این زمینه، نمی‌توان با قاطعیت دراین‌باره سخن گفت.

چه موجوداتی در تست لوازم آرایشی استفاده می‌شوند؟

سالانه تعداد زیادی از حیوانات مختلف برای تست حیوانی لوازم آرایشی در سراسر دنیا استفاده می‌شوند. از میان حیوانات گوناگون، کدامشان قربانی زیبایی آدم‌ها می‌شوند؟ تست حیوانی لوازم آرایش روی کدام حیوانات انجام می‌شود؟ واقعیت این است که تست‌های حیوانی می‌توانند روی تمام حیوانات پیاده شوند؛ اما موارد زیر از پرکاربردترین‌ها در آزمایشگاه‌ها هستند:

 • خرگوش‌ها

خرگوش‌های باردار طعمه‌های خوبی برای تست حیوانی لوازم آرایشی هستند. به این خرگوش‌ها در حدود ۲۸ روز مواد آرایشی داده می‌شود و آزمایش می‌شوند و بعد سرنوشت تلخی دارند: با بچه‌ای در شکم، کشته می‌شوند. در بعضی موارد هم خرگوش‌ها مجبور به خوردن یا استنشاق مواد آرایشی می‌شوند یا مواد روی پوست اصلاح‌شده و بدون مویشان تست می‌شود. این اقدامات حدود ۲۸ تا ۹۰ روز طول می‌کشد و بعد خرگوش‌ها کشته می‌شوند.

 • خوکچه‌های هندی

خوکچه‌های هندی هم سرنوشت بهتری نسبت به خرگوش‌ها ندارند. موهای بدن آنها اصلاح و مواد آرایشی روی پوستشان امتحان می‌شود. تولیدکنندگان محصولات آرایشی، با زیرنظرگرفتن واکنش بدن این حیوانات به مواد موجود در لوازم آرایشی، درباره واکنش‌های حساسیت‌زای مواد تحقیق می‌کنند. بعد از تست حیوانی محصولات آرایشی خوکچه‌ها کشته می‌شوند.

 • موش‌های صحرایی

موش‌های صحرایی نیز در بازه‌ای ۲۸ تا ۹۰ روزه مواد آرایشی را استنشاق می‌کنند و می‌خورند. در مواردی هم موهایشان اصلاح می‌شود و مواد روی پوستشان مالیده می‌شود تا واکنش‌های حساسیت‌زا روی بدنشان بررسی شود. گاهی نیز موش‌های صحرایی باردار مجبور به خوردن مواد به‌مدت ۲۱ روز می‌شوند و بعد از انجام آزمایش‌ها، همراه با بچه‌ای در شکم از بین می‌روند؛ یعنی کشته می‌شوند.

 • موش‌ها

وضعیت موش‌های معمولی هم بهتر نیست. این حیوانات هم در تست حیوانی محصولات آرایشی شرکت دارند. چگونه؟ مواد را پشت گوش‌هایشان می‌مالند و منتظر واکنش‌های حساسیت‌زا می‌نشینند. بعد از دریافت نتیجه، پس از ۶ روز کشته می‌شوند.

 • سگ‌ها

تست حیوانی محصولات آرایشی

استفاده از سگ‌ها نسبت به موارد دیگر رایج نیست؛ اما در برخی از تست‌ها از آنها هم استفاده می‌شود. سگ‌ها مجبور به استنشاق یا خوردن مواد آرایشی می‌شوند یا مواد روی پوست اصلاح‌شده‌شان آزمایش می‌شود. بعد از این روند هم سرنوشتی مشابه حیوانات دیگر برایشان رقم می‌خورد.

 • انسان‌ها

گاهی هم از انسان‌ها برای تست محصولات آرایشی استفاده می‌شود. برخی از داوطلبان اجازه می‌دهند که روی بخشی اندک از پوستشان مواد مختلف آزمایش شود. نتیجه این تست‌ها می‌تواند در تعیین فرمولاسیون مواد آرایشی نقش مهمی داشته باشد.

 • جایگزین‌های دیگر

امکان استفاده از جایگزین‌های مختلفی برای آزمایش محصولات آرایشی وجود دارد؛‌ برای مثال، می‌شود از باکتری‌ها، بافت‌ها و سلول‌های انسانی، مدل‌های رایانه‌ای یا روش‌های شیمیایی برای تست محصولات آرایشی بهره بُرد. استفاده از اینها با روش‌های تازه‌تر و نوین هم هزینه کمتری دارد و هم سرعت بیشتری به روند تحقیقات می‌دهد.

با وجود این روش‌ها دیگر حیوانات از بین نمی‌روند و نتایج تحقیقات هم قابل‌اعتمادتر می‌شود.

بدون ظلم (Cruelty Free)؛ حیوانات را به حال خود رها کنید

برخی از برندها مدعی‌اند که محصولاتشان را بدون ظلم یا کرولتی فری (Cruelty Free) تولید می‌کنند. منظور چیست؟ یعنی شرکت‌هایی وجود دارند که برای تست محصولات آرایشی از حیوان‌ها مایه نمی‌گذارند. البته اینکه ادعای شرکت‌ها چقدر درست باشد و از تبلیغات به‌دور، چیزی نیست که به‌راحتی بتوان به آن پی برد.

واقعیت این است که هیچ قانون خاص یا نظارت ویژه‌ای در این زمینه وجود ندارد و امکان دارد که ادعاهای شرکت‌ها در استفاده‌نکردن از حیوانات برای تست محصولاتشان فقط ادعایی تبلیغاتی باشد. با وجود این، برندهایی هستند که واقعا از روش‌هایی دیگر استفاده می‌کنند و دور تست حیوانی محصولات آرایشی را خط کشیده‌اند. این برندها با روش‌های آزمایشگاهی، کمک‌گرفتن از انسان‌ها یا استفاده از مواد خامی به‌غیر از گوشت و بدن موجودات زنده به کار خود رسیدگی و محصولاتشان را آزمایش می‌کنند.

در ادامه، تعدادی از شرکت‌های معروفی را معرفی خواهیم کرد که کرولتی فری هستند یا بدون ظلم اقدام به آزمایش محصولات آرایشی می‌کنند. بعدتر، از برندهای دیگری خواهیم گفت که هنوز دست از حیوانات نکشیده‌اند.

چه برندهایی از حیوانات برای تست محصولاتشان استفاده نمی‌کنند؟

شرکت‌هایی که از تست حیوانی استفاده نمی‌کنند

شرکت‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند، برای آزمایش محصولات نهایی خود، مواد به‌کاررفته در آنها، مواد خام موجود در چرخه تولید مواد آرایشی و… از حیوانات استفاده یا بهتر است بگوییم سوءاستفاده نمی‌کنند:

 • اِلف (Elf)؛
 • کیکو (Kiko)؛
 • بلیس (Bliss)؛
 • آردِل (Ardell)؛
 • گارنیه (Garnier)؛
 • کاتریس (Catrice)؛
 • ان. وای. ایکس (NYX)؛
 • بالم بالم (Balm Balm)؛
 • چی‌چی کاسمتِیکز (Chi Chi Cosmetics)؛
 • و… .
فهرست کامل‌تر شرکت‌های مقید به محصولات بدون ظلم را در این لینک می‌توانید مشاهده کنید.

چه برندهایی از تست حیوانی محصولات آرایشی استفاده می‌کنند؟

تست حیوانی لوازم آرایش

متأسفانه بسیاری از برندهای معروف و محبوبی که محصولاتی باکیفیت تولید می‌کنند از تست حیوانی برای کنترل وضعیت محصولات خود بهره می‌برند. آشنایی با آنها خالی از لطف نیست:

 • مَک (MAC)؛
 • نارس (NARS)؛
 • المی (Almay)؛
 • لورِآل (L’Oreal)؛
 • شنل (Chanel)؛
 • رِولون (Revlon)؛
 • بنفیت (Benefit)؛
 • بورژوآ (Bourjois)؛
 • کلینیک (Clinique)؛
 • لانکوم (Lancôme)؛
 • تام فورد (Tom Ford)؛
 • می‌بلین (Maybelline)؛
 • مکس‌فاکتور(Max Factor)؛
 • بابی‌براون (Bobbi Brown)؛
 • استی لودر (Estée Lauder)؛
 • ریمل‌لاندن(Rimmel London)؛
 • جورجیو آرمانی (Giorgio Armani)؛
 • میکاپ‌فوراِور (Make Up For Ever)؛
 • و… .
فهرست کامل‌تر شرکت‌هایی که با تست حیوانی محصولات آرایشی فعالیت می‌کنند هم در این لینک وجود دارد.

رالف را نجات بدهید؛ انیمیشنی درباره تست حیوانی محصولات آرایشی

تست حیوانی محصولات آرایشی

شاید شما هم انیمیشن کوتاه رالف را نجات دهید با عنوان انگلیسیِ «Save Ralph» را دیده باشید. این روزها این انیمیشن بسیار معروف شده و همه در حال انتشارش در شبکه‌های مجازی‌اند. این انیمیشن کوتاه به سفارش مؤسسه‌ای غیرانتفاعی موسوم به جامعه بین‌المللی انسانیت (Humane Society International) ساخته شده است.

این انیمیشن روایتگر زندگی خرگوشی به‌نام رالف است که شغلش تست‌شدن برای سنجش وضعیت مواد و محصولات آرایشی است. در چند دقیقه کوتاهِ این فیلم شاهد آسیب‌های شدیدی هستیم که به رالف و دوستانش وارد می‌شود. این خرگوش با بیان نکاتی بسیار اثرگذار درباره تست حیوانی محصولات آرایشی، ما را به این فکر وامی‌دارد که این آزمایش‌ها چقدر ظالمانه‌اند.

انیمیشن رالف را نجات بدهید در طی چند دقیقه پرده از واقعیت‌های هولناک شرکت‌های آرایشی برمی‌دارد و به ما نشان می‌دهد که شامپو، دئودورانت و لوازم آرایشی مختلفی که در خانه بسیاری از ما وجود دارد، به‌قیمت شکنجه و مرگ حیواناتی بی‌گناه و زبان‌بسته تولید می‌شود.

اگر این انیمیشن را دیده‌اید و تحت‌تأثیر قرار گرفته‌اید و می‌خواهید رالف و همتایانش را نجات دهید، چند توصیه برایتان داریم:

 • از برندهایی خرید کنید که کرولتی فری یا بدون ظلم هستند و مواد آرایشی‌شان را روی حیوانات امتحان نمی‌کنند؛
 • درباره موضوع تست حیوانی محصولات آرایشی با اطرافیانتان صحبت کنید و تا جایی که می‌توانید درباره این موضوع اطلاع‌رسانی کنید.

شما بگویید

استفاده از حیوانات مظلوم برای تولید محصولاتی که انسان‌ها استفاده می‌کنند بی‌رحمانه به نظر می‌رسد. شما چه فکر می‌کنید؟ به‌عقیده شما، رسالت حیوانات روی این کره‌ خاکی همین است؟ یعنی باید تمام‌قد در اختیار انسان‌ها باشند تا از آنها برای اهداف مختلف بهره ببرند؟ با تست حیوانی محصولات آرایشیموافقید یا مخالف؟ برایمان نظرتان را بگویید که خیلی مشتاق هستیم.


در ادامه بخوانید: انتخاب بهترین کرم پودر برای پوست های جوش دار؛ معرفی ۱۳ کرم پودر مناسب

منابع دیگر: fda و crueltyfreekitty

اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع crueltyfreekitty fda crueltyfreeinternational
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 11 دیدگاه)
 1. عجب بابا عجب می‌گوید

  واقعا متاسفم ….. حیوون های مظلومی که قربانی مثلا زیبایی خانم ها میشن..هه مسخرست واقعا .

  وگانیسم هستم…..

 2. دخترک می‌گوید

  چین یکی از کشوراییه که تک تک محصولات رو روی حیوونا ازمایش میکنه.چ اون محصولی که خودش تولید میکنه چ محصولی که از کشوری دیگه وارد میکنه.منم اصلا لوازم ارایشی بهداشتی و شامپو و صابون با تست حیوانی نمیخرم.سیرک و باغ وحش هم نمیرم.کیف و کفش با چرم طبیعی حیوونا هم نمیخرم.ماهی عید هم نمیخرم.حیوون خونگی هم نگهداری نمیکنم.سیگار و بوتاکس هم روی حیوونا تست میکنن.همه محصولات مثل شامپو سر یا بدن یا لوازم ارایشی بدون تست هم هست.به جز سیرک و باغ وحش تفریحات دیگه ای هم هست.من همه حیوونا رو دوست دارم.حیوونا برده ما آدما نیستن.حیوونا هم حق حیات دارن.کره زمین خونه تک تک جانداران هست.

  1. فاطمه می‌گوید

   متاسفانه بله همینطوره و واقعا وحشتناکه آخه به چه قیمتی؟
   مگه به اندازه ی کافی لوازم آرایشی نیست که تست نمیشن و قیمتشون هم مناسبه و واقعا هم کیفیت خوبی دارن

  2. فاطمه می‌گوید

   درسته واقعا همینطوره منم اصلا نمیرم یعنی راستش استرس میگیرم اگه یه وقت بخوام برم باغ وحش
   البته یه تایمی هست که دارم به این فکر میکنم که عضو انجمنی بشم یا بتونم گروهی رو تشکیل بدم تا به عنوان پلیس حیوانات یا حفاظت و غذارسانی بتونیم این کرا رو با علاقه ی شخصی خودمون شروع کنیم چون متاسفانه تو باغ وحش ها یا گرسنه میمونن یا شرایط نگهداری شون دیگه مناسب نیست باید بریم ببینیم تا بتونیم کاری انجام بدیم و کمک کنیم 🙏🙏

  3. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   دیدگاهتون قابل احترامه دوست خوب

 3. فاطمه می‌گوید

  سلام وقت بخیر ممنون از مطالب خوبتون من خودم حامی حیوانات هستم و سرپرستی چندتا خرگوش ناز و ملوس و سگ و گربه رو دارم و واقعا به این موضوعات اهمیت میدم
  برند هایی که خودم استفاده میکنم و تحقیق کردم که تست نمیشن Biol ,huda beautiy, lafarre,kiss beauti,
  mascara ,Doucce,dove , shon, شامپوی fulica و نرم کننده کراتین مو Nano Heal
  هستن
  و برندهایی که روشون علامت یا نوشته ی cruelty free هست
  و ازبرندهایی که نمیدونستم تست میشن و متاسفانه داشتنشون
  Nivea و oriflame بود متاسفانه
  البته اخیرا یه ریمل Oriflame دیدم تو یه مغازه که پشتش علامت کرولتی فری داشت شاید برخی محصولاتشون دیگه تست نمیشه

  1. mry می‌گوید

   برای مواد شوینده، مایع ظرفشویی و لباسشویی و تاید و شیشه پاک کن که بدون تست حیوانی باشن و بتونیم با خیال راحت استفاده کنیم برندی تو ایران وجود نداره درسته؟
   برای مایع دست شویی میشه داو گرفت
   برای خمیر دندون میشه خودمون خونگیش رو بسازیم
   اما اینا رو چیکار کنیم؟!

  2. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سلام دوست خوب
   ممنون بابت اینکه دانشت رو با ما به اشتراک گذاشتی