در جواب ابراز علاقه چه بگوییم؟ راهکارها و جملات پیشنهادی ما به شما

27

گفتن جمله «دوستت دارم» گامی بزرگ در رابطه است. اگر کسی این جمله را به شما گفت، باید آن را جدی بگیرید. شما هم عاشق آن فرد باشید یا نه، در هر صورت باید پاسخ این ابراز علاقه را به‌شیوه‌ای مناسب بدهید. مهم است بدانیم در جواب ابراز علاقه چه بگوییم که مناسب باشد، یعنی چطور رفتار کنیم که اگر احساسی مشابه داریم، عشقمان را ابراز کنیم و اگر واقعا چنین احساسی نداریم، او را به چیزی که وجود ندارد امیدوار نکنیم. بیایید ببینیم باید هنگام ابراز علاقه دیگران به خود چه کنیم.

مرحله اول: پاسخ مناسبی را انتخاب کنید

قبل از هرچیز، باید پاسخی که می‌دهید درست و بجا باشد. درباره احساساتی که به آن شخص دارید فکر کنید. آیا شما هم او را دوست دارید یا فقط از اینکه با او وقت بگذرانید لذت می‌برید؟ آیا اصلا آینده‌ای با او برای خودتان تصور می‌کنید؟

۱. درباره احساستان فکر کنید

گفتن «دوستت دارم» نقطه عطف رابطه است که نشان می‌دهد فرد احساسات شدیدی به طرف مقابلش دارد. وقتی فردی تصمیم می‌گیرد که زمان مناسب ابراز علاقه فرا رسیده و به کسی می‌گوید دوستت دارم، یعنی می‌خواهد دقیقا از احساس او به خودش مطلع شود و بداند که آیا این احساس متقابلا در او هم وجود دارد یا نه، بنابراین اگر کسی به شما گفت دوست‌تان دارد، خواه دوستش دارید یا نه، باید او را به احساستان آگاه کنید تا تصمیم بگیرید که از اینجا به‌بعد چطور پیش خواهید رفت.

وقتی کسی به ما ابراز علاقه می‌کند، ۳ حالت پیش می‌آید:

 • شما هم عاشق او هستید (سفید)؛
 • فکر نمی‌کنید هرگز بتوانید عاشق او باشید (سیاه)؛
 • درباره احساستان به او مطمئن نیستید (خاکستری).

پس برای اینکه بدانیم در جواب دوست دارم چی بگیم اول باید تکلیفمان را با خودمان روشن کنیم و بفهمیم چه احساسی داریم.

۲. فقط زمانی بگویید دوستت دارم که واقعا منظورتان همین باشد

اگر آمادگی گفتن این جمله را دارید، حالا زمان مناسبی است که به او بگویید شما هم دوستش دارید. کافی است با انواع جملات عاشقانه حستان به او را بیان کنید (نگران نباشید، در انتهای مطلب جمله‌هایی برای نمونه آورده‌ایم که اگر چیزی به ذهنتان نمی‌رسد از آنها ایده بگیرید). اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید با او رابطه عاشقانه داشته باشید، ممکن است زمان آن باشد که این موضوع را به او اطلاع دهید تا هر دو بتوانید به راه خودتان بروید.

مشکل اصلی حالت سوم است، زمانی که واقعا از آن شخص خوشتان می‌آید، اما مطمئن نیستید می‌توانید عاشقش باشید یا نه. نمی‌دانید چه بگویید که رابطه ادامه پیدا کند تا ببینید آیا با گذشت زمان این احساسات فراتر از دوست‌داشتن ساده می‌روند یا نه. حتی در این حالت هم نباید به فرد بگویید «دوستت دارم». اگر هنوز آماده نیستید، صادق باشید. حتی اگر بعدها عاشقش شدید، باز هم گفتن این جمله قبل از پیداکردن این احساس دروغ است و دروغ به هر شکلی که باشد در رابطه مشکل‌آفرین است.

۳. از جملات مبهم و پیچیده استفاده نکنید

زمانی که برای ابراز علاقه متقابل آماده نیستید، صراحتا این را بگویید. خیلی ساده و سرراست صحبت کنید. نیازی نیست جملات مبهم و پیچیده به کار ببرید. این حق آن شخص است که بداند شما دقیقا کدام حالت را دارید؛ عاشقش هستید، نمی‌توانید عاشقش باشید یا هنوز مطمئن نیستید. یادتان باشد رک‌بودن و با صراحت صحبت‌کردن به‌معنای بی‌ادبی و رفتار ناشایست نیست. مؤدبانه احساستان را به او بگویید و احساسات او را نادیده نگیرید. جواب محترمانه به ابراز علاقه نشان‌دهنده شخصیت شماست.

مثلا وقتی می‌خواهید عشق او را رد کنید، این‌طور بگویید:

 • متأسفم. تو آدم خوبی هستی و ممنونم که احساست رو با من در میون گذاشتی، ولی من این احساس رو بهت ندارم.

اگر مطمئن نیستید و آمادگی گفتن این جمله را ندارید، این‌طور بگویید:

 • متأسفم، هنوز آمادگی این رو ندارم که بهت بگم دوستت دارم؛
 • خوشحالم که همچین احساسی داری. من هنوز مطمئن نیستم. می‌خوام یه‌کم بیشتر با هم باشیم و همدیگه رو بیشتر بشناسیم.

با این جملات فرد دقیقا متوجه می‌شود که شما عشق او را رد کرده‌اید یا اینکه به زمان نیاز دارید.

۴. به فرد بگویید برایش ارزش قائلید

خواه شما هم عاشق طرف مقابلتان باشید یا نه، به او بگویید برایش ارزش قائلید. ویژگی‌های مثبت او را بازگو کنید و بگویید این خصوصیات در او برایتان ارزشمندند. به این فکر کنید که کدام جنبه از شخصیت او را دوست دارید و چه‌چیزی باعث می‌شود با او وقت بگذرانید. در پاسخ‌دادن به او روی این موارد تمرکز کنید. می‌توانید این‌طور بگویید:

 • تو برام خیلی مهمی. تو مهربون و باهوش و بامزه‌ای. عاشق اینم که باهات وقت بگذرونم. من هم دوستت دارم.

اما اگر چنین احساسی ندارید، این‌طور بگویید:

 • ممنونم که این احساس رو داری. من از وقت‌گذروندن باهات لذت می‌برم. راستش تو شنونده خیلی خوبی هستی و می‌شه باهات درددل کرد. ولی می‌دونی چیه، مطمئن نیستم حسم به عشق شبیه باشه.
این مورد درباره افرادی صدق می‌کند که شما به‌نحوی با آنها رابطه دارید، مثل همکار، همکلاسی یا دوست صمیمی که نقاط قوت آنها را می‌دانید. نه فردی که او را نمی‌شناسید و از دور شما را زیر نظر داشته است و حالا به شما می‌گوید عاشقتان است! پاسخ‌دادن به چنین ابرازعلاقه‌ای به‌کلی متفاوت است.

مرحله دوم: با توجه به موقعیت واکنش نشان دهید

در جواب ابراز علاقه چه بگوییم - نسبت به موقعیت واکنش نشان دهید
طبیعی است که فرد بعد از ابراز علاقه و نشنیدن جواب مثبت، احساس ناراحتی یا خجالت کند

در این مرحله، باید با توجه به موقعیت ایجادشده بعد از ابراز علاقه واکنش مناسبی نشان دهید. اگر پاسخ مثبت دادید، برای ماندگارکردن آن لحظه کاری سرگرم‌کننده که هر دو از آن لذت می‌برید انجام دهید، مثلا بگویید:

 • موافقی بریم قدم بزنیم؟
 • بیا بریم فیلم ببینیم، نظرت چیه؟

اما اگر همان لحظه واقعا زمان ندارید، حتما احساساتان را ابراز کنید و برای این کار زمانی را مشخص کنید و بگویید:

 • متأسفم الان باید برم. دوباره فردا صحبت می‌کنیم. باشه؟

اما اگر پاسخ مثبت ندادید…

۱. انتظار ناامیدی، خجالت یا ناراحتی فرد را داشته باشید

وقتی ابراز علاقه فرد را رد می‌کنید یا از او زمان می‌خواهید، انتظار این را داشته باشید که ناامید شود. ممکن است حتی خجالت بکشد. این کاملا طبیعی است. با این حساب، خوب است با او همدردی کنید. منتها هرگز اجازه ندهید این شرایط شما را تحت‌فشار قرار دهد و به‌خاطر ناراحتی‌اش حرفی بزنید که از ته دلتان نیست. بابت اینکه صادقانه احساستان را ابراز کرده‌اید احساس گناه نکنید. به‌جای آن سعی کنید او را چند دقیقه با خودش تنها بگذارید. این‌طور بگویید:

 • فکر کنم انتظارش رو نداشتین. متأسفم. اگه دوست دارین چند دقیقه تنها بمونین، می‌تونم برم و بعدا با هم صحبت کنیم.
هرگز بابت اینکه صادقانه با او حرف زده‌اید و احساسات واقعی خودتان را بازگو کرده‌اید عذرخواهی نکنید، حتی اگر آن‌قدر ناراحت شد که به گریه افتاد. این کار فقط اوضاع را بدتر می‌کند.

۲. مراقب واکنش‌های شدید مانند خشم باشید

طبیعی است که کسی بعد از اینکه پاسخ متقابل از شما دریافت نکرده است احساس ناراحتی یا ناامیدی کند و حتی خجالت بکشد. منتها اینکه با عصبانیت پاسخ دهد اصلا طبیعی نیست. اگر فرد شروع به دادوفریاد کرد یا چیزی را پرت کرد و شکست یا به شما حمله فیزیکی کرد، فورا آنجا را ترک کنید و کلا از این فرد دور بمانید.

اگر با او تنها هستید و احساس خطر می‌کنید و فکر می‌کنید نمی‌توانید از دستش فرار کنید، با پلیس یا اورژانس اجتماعی تماس بگیرید. این رفتارها پرخطرند و نشانه اینکه این فرد در بهترین حالت بعدها هم با شما بدرفتار خواهد بود و در بدترین حالت اصلا سلامت روانی ندارد.

۳. بپذیرید که هر کسی با سرعت متفاوتی در رابطه پیش می‌رود

وقتی فردی به شما ابراز عشق می‌کند، دلیل نمی‌شود شما هم حتما همین کار را انجام دهید. طبیعی است که افراد سرعت متفاوتی در عاشق‌شدن داشته باشند. اینکه در آن لحظه عاشق او نیستید، به این معنا نیست که بعدها هم نمی‌توانید دوستش داشته باشید؛ فقط به زمان بیشتری نیاز دارید.

برخی افراد در نگاه اول عاشق می‌شوند، برخی دیگر بعد از چند ماه آشنایی این احساس را پیدا می‌کنند. شاید طرف مقابل شما بعد از ۳ ماه کاملا برای ابراز عشق آماده باشد، اما شما بعد از ۴ یا ۵ ماه این آمادگی را پیدا کنید. اگر هنوز این احساس را ندارید، به خودتان زمان بدهید و تا‌ وقتی‌ واقعا آماده نشده‌اید، «دوستت دارم» را به زبان نیاورید.

احتمال دارد شما هرگز همان احساسی را که او به شما دارد پیدا نکنید. به احساسات واقعی خودتان احترام بگذارید و رابطه را ادامه ندهید. در چنین شرایطی، شاید واقعا این رابطه به آخر رسیده است و باید به پایان دادن رابطه فکر کنید.

جمله‌های نمونه در جواب ابراز علاقه

این جملات صرفا برای ایده‌دادن به شما هستند و می‌توانید با کمک آنها جملات خودتان را بسازید یا اینکه ترکیبشان کنید. پس اگر می‌پرسید در جواب عاشقتم چی بگیم به این جملات نگاهی بیندازید.

۱. اگر شما هم عاشق او هستید

 • تو بهترین اتفاق زندگی منی؛
 • من خیلی بیشتر دوستت دارم؛
 • من هم بدون هیچ قیدوشرطی عاشقتم؛
 • لبخند تو ارزشمندترین دارایی من توی دنیاست؛
 • نمی‌تونم زندگی رو بدون تو در کنارم تصور کنم؛
 • وقتی می‌گی دوستت دارم قلبم پر از شادی می‌شه؛
 • تو آغاز و پایان منی. تو همه‌چیز منی و دوستت دارم؛
 • نمی‌دونی با گفتن این جمله چقدر خوشحالم کردی؛
 • من هم دوستت دارم و می‌خوام همیشه کنارت باشم؛
 • تو خورشید زندگی منی و به قلبم نور و گرما می‌دی؛
 • اگه این یه خواب بود، ترجیح می‌دادم هرگز بیدار نشم؛
 • دنیا با تو جای قشنگ‌تری می‌شه. خوشحالم که مال منی؛
 • تو تجسم همون چیزی هستی که من همیشه می‌خواستم؛
 • هیچی قشنگ‌تر از این نیست که این جمله رو ازت می‌شنوم؛
 • من هم دوستت دارم و برای اینکه با تو باشم هر کاری می‌کنم؛
 • تو آخرین قطعه پازل زندگی منی و کاملش می‌کنی. دوستت دارم؛
 • حتی نمی‌خوام به این فکر کنم که زندگی بدون تو چه‌شکلی می‌شه؛
 • دوستت دارم. تو تنها کسی هستی که همیشه لبخند به لبم می‌آری؛
 • تو اون‌قدر فوق‌العاده‌ای که برای ابراز عشقم به تو کلمات رو فراموش می‌کنم؛
 • من تو رو بیشتر از هرکسی دوست دارم و حس می‌کنم کلمات نمی‌تونن اون‌طوری که می‌خوام احساسم به تو رو بیان کنن.

۲. اگر می‌خواهید عشقش را رد کنید

 • متأسفم. تو آدم باارزشی هستی، ولی من چنین احساسی ندارم؛
 • من از تو خوشم می‌آد، ولی راستش بهت احساس عاشقانه‌ای ندارم؛
 • ممنونم که چنین حسی به من داری، ولی احساسات من به تو مثل یه دوسته نه عشق.

۳. اگر مطمئن نیستید

 • ممنون که احساست رو بهم گفتی. راستش باید فکر کنم؛
 • من واقعا به زمان نیاز دارم که بیشتر درباره رابطه‌مون فکر کنم؛
 • من هم بهت اهمیت می‌دم، اما به زمان نیاز دارم تا تصمیم بگیرم آیا احساسات من هم به‌اندازه احساس تو قوی هست یا نه؛
 • این تصمیم خیلی مهمیه و من هنوز آمادگی ندارم. شاید گذشت زمان این احساس رو در من ایجاد کنه. صادقانه بگم، هنوز این احساس رو ندارم.

شما بگویید

خودتان را در موقعیتی تصور کنید که به فردی ابراز علاقه کرده‌اید و او می‌گوید به زمان نیاز دارد. واکنش شما به این رفتار چیست؟ آیا بی‌خیال او می‌شوید و رهایش می‌کنید یا به او زمان خواهید داد؟ لطفا اگر تجربه‌ای از ابراز علاقه به طرف مقابلتان دارید و دوست دارید با ما در میان بگذارید، در قسمت «ارسال دیدگاه» برایمان بنویسید.


در ادامه بخوانید: چطور ترس‌ را کنار بگذارید و به فرد موردنظرتان ابراز علاقه کنید؟
گامی برای تسلط شما بر مهارت‌های برقراری ارتباطمنبع stylecraze wikihow
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 27 دیدگاه)
 1. سارا می‌گوید

  وقتی کسی به میگه بهت عادت کردم یعنی چی؟

  1. بهاره رضاجو می‌گوید

   درود سارا جان. واقعیت اینه که با همین یه جمله که نوشتید نمی‌شه پاسخ درستی داد. ولی به‌عنوان یه قانون سرانگشتی، این جمله نشونه ابراز علاقه نیست. مطلبی که خوندید، برای زمانیه که کسی به دلایل قانع‌کننده و محکم به شما ابراز علاقه کرده و منتظر پاسخ شماست. «بهت عادت کردم» دلیل محکمی برای علاقه‌داشتن نیست و نمی‌شه گفت منظور طرف مقابل شما این بوده که دوستتون داره. بهتره اجازه بدید منظورش رو مستقیم و با جملات واضح بیان کنه.

 2. مهسا می‌گوید

  لطفا کمکم کنید
  اقا پسری هستن که چندین ساله باهم رابطه رفاقت و دوستی معمولی داریم
  از نظر روحی بسیار حساس و خیلی خجالتی و کم اعتماد به نفس و قبلا هم افسردگی داشت
  بهم ابراز علاقه کرده من واقعا دوسش دارم اما ن به عنوان یک شریک
  نمیدونم چجوری بهش بگم ک اذیت نشه و دوست ندارم رابطه دوستیمون بهم بخوره
  فقط و فقط نگرانشم اونقدری که ممکنه پا رو دل و منطقم بزارم وجواب مثبت بدم ک اسیب نبینه

  1. بهاره رضاجو می‌گوید

   درود مهسا جان. ببین من تنها نکته‌ای که می‌تونم بهت بگم اینه که لطفا به‌خاطر دلسوزی جواب مثبت نده. با این کارت، قطعا بیشتر به ایشون آسیب می‌زنی. آسیب بلندمدتی که از روی تصمیم‌گیری عجولانه‌ت بهش می‌رسه، خیلی بیشتر از آسیبی هست که الان سعی داری ازش جلوگیری کنی. این تازه سوای آسیب جدی‌تریه که به خودت وارد می‌شه.
   پیشنهادم اینه که به مشاور مراجعه کنی. دوست خوبم، مشاور می‌تونه طی چند جلسه باهات صحبت کنه و تمام جزئیات ارتباط شما رو از نظر تکنیک‌های روانشناسی بررسی کنه. این که با یک کامنت و بدون سنجیدن تمام ابعاد قضیه بهت راهکار بدیم، فقط گمراهت کردیم. بنابراین، هیچ تصمیمی نگیر و فقط پیش یه مشاور برو و باهاش مشکلت رو مطرح کن. موفق باشی.

 3. ساحل می‌گوید

  سلام . وقتی یکی بهمون میگه موضوع دوست داشتن من واقعی بوده چی بگیم ؟؟؟