آشنایی با انواع گردنبند زنانه؛ چه مدلی برای شما مناسب است

2

گردنبند زنانه انواع مختلفی دارد. طراحی، شکل، جنس، اندازه و تمام ویژگی‌های این گردنبندها با هم متفاوت است. برای تمام استایل‌ها، بودجه‌ها و سلیقه‌ها، گردنبندی طراحی شده است. همین تنوع در انواع گردنبند باعث می‌شود که انتخاب بهترین گزینه، کار سختی باشد. در ادامه مهم‌ترین انواع گردنبند زنانه را ببینید و شیوه‌ انتخاب مناسب‌ترین گردنبند را یاد بگیرید.

انواع گردنبند زنانه

گردنبندهایی که می‌بینید معمولاً در یکی از دسته‌بندی‌های زیر جای می‌گیرند. هرکدام ویژگی خاصی دارند و برای استایل خاصی مناسب‌اند.

۱. گردنبند آویز

این گردنبند یکی از انواع گردنبندهایی است که تمام علاقه‌مندان به زیورآلات باید یکی از آن را داشته باشند. گردنبند آویز یکی از تطبیق‌پذیرترین زیورآلات است و نه‌تنها باعث جذاب‌تر شدن استایل شما می‌شود، بلکه می‌توانید از طریق آن شخصیت خود را نشان دهید. پلاک‌های این گردنبندها به شکل‌های مختلفی طراحی می‌شوند؛ ماه و ستاره، درخت، سنگ‌های قیمتی و… این نوع گردنبند تقریباً برای همه با تمام استایل‌ها مناسب است.

۲. گردنبند طوقی یا چوکر

گردنبند طوقی یا چوکر کوتاه‌ترین نوع گردنبند است و دورتادور گردن بدون آویزان شدن، قرار می‌گیرد. این گردنبندها ممکن است از جنس فلز، روبان، مخمل و حتی چرم باشند. این نوع گردنبند برای لباس‌هایی با یقه‌های U شکل، یقه گرد و لباس‌های دکلته مناسب است.

۳. گردنبند کولار یا یقه‌ای (گلوبند)

این نوع گردنبند هم به‌نسبت کوتاه است و دور گردن قرار می‌گیرد و مقدار بسیار کمی آویزان می‌شود. برای لباس‌هایی که یقهٔ باز یا قایقی دارند مناسب است. برای لباس‌های مجلسی، این گردنبند یک مکمل عالی است.

چوکر و کولار انواع گردنبند زنانه
گردنبند چوکر (راست) و کولار (چپ)

۴. گردنبند چارمز

این نوع گردنبند بهترین فرصت برای نشان‌دادن شخصیت شما است. طول این گردنبندها به طور متوسط ۶۰ سانتی‌متر است. برای تمام انواع یقه‌ها و لباس‌های تک‌رنگ از این نوع گردنبندها استفاده کنید.

۵. گردنبند اپرا

این گردنبندها برای کسانی مناسب است که دوست دارند کمی جذابیت دراماتیک به استایل خود اضافه کنند. گردنبندهای اپرا بین ۷۵ تا ۹۰ سانتی‌متر طول دارند و می‌توانید آن‌ها را به شکل ساده یا با یک دور چرخاندن دور گردن، استفاده کنید. این گردنبندها را معمولا با مروارید یا مهره طراحی می‌کنند. می‌توانید آن را همراه با لباس‌های یقه‌اسکی یا یقه‌ایستاده استفاده کنید.

۶. گردنبند طنابی

این نوع گردنبندها مناسب استایل‌های بوهو (boho) است؛ گردنبندهایی سبک که معمولا بلند هستند و بیشتر از ۹۰ سانتی‌متر طول دارند. البته انواع کوتاه‌تر آن هم وجود دارد.

انواع گردنبند اپرا و طنابی
گردنبند طنابی (راست) و اپرا (چپ)

۷. گردنبند لاکت

به نظر می‌رسد این گردنبندهای محفظه‌دار همیشه دارای هاله‌ای از رمز و راز هستند. عکس یکی از عزیزان، یادگاری کوچک یا به‌سادگی یک ساعت جیبی را می‌توانید در این گردنبند قرار دهید. این گردنبندها برای موقعیت‌های روزمره مناسب است و آن را با لباس‌هایی که یقه‌ گرد یا خشتی دارند استفاده می‌کنند.

۸. گردنبند لاریات

لاریات از انواع گردنبند

یکی دیگر از گردنبندهای جذاب برای استفاده کردن با یقه‌های باز، گردنبند لاریات است. این مدل شبیه حرف Y قرار می‌گیرد و قفل یا قلاب ندارد. انتهای آنها دارای گره یا نوعی آویز متصل است که گاهی نقش قفل را هم برای گردنبند بازی می‌کند.

۹. گردنبند پرنسسی

همانطور که از اسم این گردنبند مشخص است، نمایی سلطنتی و فاخر دارد. این نوع گردنبندها معمولا سنگ‌‌ها و جواهرات گرانبها و براق دارند. شکل و اندازه سنگ‌ها با هم متفاوت است و همه آنها در کنار هم قرار می‌گیرند و به سمت پایین طراحی می‌شوند تا در نهایت به سنگ بزرگ و اصلی گردنبند می‌رسند. این نوع گردنبند برای لباس‌هایی مناسب است که یقه‌های باز و بدون بند دارند. برای مراسم‌های باشکوه مثل جشن عروسی می‌توانید از این نوع گردنبند استفاده کنید.

۱۰. گردنبند متینه

این گردنبند برای یقه‌هایی که تا پایین باز هستند مناسب است. طول آن‌ها ۵۵ تا ۶۰ سانتی‌متر است. این مدل گردنبند را می‌توانید با لباس‌های رسمی به‌راحتی ست کنید. این گردنبندها به‌طورمعمول با مهره و سنگ طراحی می‌شوند و از گردنبندهای اپرا کوتاه‌تر هستند و درست بالای سینه قرار می‌گیرند.

انواع گردنبند متینه و پرنسس
گردنبند متینه (راست) و پرنسسی (چپ)

۱۱. گردنبند زنجیری

یکی از انواع گردنبندهای مینیمال و همه‌کاره، زنجیرهای ساده است. این نوع گردنبند برای استفاده‌ی روزمره مناسب است ولی می‌توانید آن را با پیراهن‌های مجلسی و استایل‌های رسمی هم ست کنید. این نوع گردنبند برای تمام انواع یقه‌ها مناسب است و با فلزات مختلف و با طول‌های متنوعی طراحی و ساخته می‌شود.

۱۲. گردنبند لاوالیر

لاواریت از انواع گردنبند

این نوع گردنبند بین ۳۵ تا ۵۰ سانتی‌متر طول دارد و معمولا دارای یک قسمت آویزلوسترمانند است. این گردنبند برای لباس‌هایی که یقه‌های بسیار باز و هفتی دارند مناسب است. البته می‌توانید آن را با سایر انواع یقه هم ست کنید چون زیر استخوان ترقوه قرار می‌گیرد.

۱۳. گردنبند نگلیژه

نگیژه از انواع گردنبند

گردنبند نگلیژه گردنبندی بلند است که با طول نامتقارن آویزها یا منگوله‌های آن مشخص می‌شود. این گردنبندهای ظریف را با لباس‌های براق ست کنید تا جلوه‌ زیبای لباس با ظرافت این گردنبند کامل شود. یقه‌های دکلته و یقه‌دلبری، برای استفاده همراه با این گردنبند مناسب‌اند.

۱۴. گردنبند جواهر

این نوع گردنبندها با کنار هم قرار دادن تعداد زیادی سنگ قیمتی و نیمه‌قیمتی ساخته می‌شوند. طول آن‌ها معمولا بین ۳۵ تا ۴۰ سانتیمتر است و برای پیراهن‌هایی که بند روی شانه ندارند یا یقه هفتی دارند مناسب است. این گردنبندها معمولا دارای یک سنگ مزین‌کننده‌ی اصلی نیستند و ابتدا تا انتهای آن‌ها یکسان و یکنواخت است.

۱۵. گردنبند فستون

گردنبند فستون

این نوع گردنبند یکی از انواع گردنبندهای قدیمی است و شبیه آویزی تزیینی است که زنجیرهایی به شکل هلالی از آن آویزان است. این زنجیرها ممکن است با سنگ‌های قیمتی تزیین شده باشند. این نوع گردنبند برای لباس‌های دکلته مناسب است.

۱۶. گردنبندهای بافت

این گردنبندها را با نخ‌های رنگارنگ می‌بافند. این نوع گردنبندهای هنری برای استفاده در استایل روزانه مناسب است. آن را می‌توانید با تی‌شرت یا لباس‌های یقه‌قایقی استفاده کنید. برای کسانی که به زیورآلات دست‌ساز علاقه دارند، این نوع گردنبندها بهترین گزینه برای ست کردن با لباس‌های ساده است.

۱۷. گردنبند پیشبندی

این گردنبندها درست مانند پیشبند نوزاد، قسمت وسیعی در زیر استخوان ترقوه و قاب باریک‌تری در اطراف گردن را می‌پوشانند. گردنبندهای پیشبندی به‌طورمعمول از مروارید، سنگ‌های قیمتی یا مهره‌ها ساخته می‌شوند.

۱۸. گردنبند پلاسترون

گردنبند پلاسترون - انواع گردنبند

گردنبندهای پلاسترون، گردنبندهای بزرگی هستند که بخش وسیعی از بالای سینه را می‌پوشانند. این نوع گردنبند برای لباس های تک‌رنگ مناسب است و یک استایل ساده را از این رو به آن رو می‌کند.

۱۹. گردنبند سوتوار

گردنبند سوتوار - انواع گردنبند

این نوع گردنبندها بلند هستند و یک قسمت تزیینی آویز دارند. گاهی اوقات منگوله‌هایی از جنس‌های مختلف، به این قطعه‌ی آویز متصل می‌شود. این نوع گردنبند با طول ۷۵ تا ۹۰ سانتی‌متر برای لباس‌های یقه‌گرد، یقه‌هفت و دکلته مناسب‌اند.

۲۰. گردنبند حلقه‌ای

این نوع گردنبند از حلقه‌های باریک فلزی تشکیل شده که قسمتی از آنها باز است و قفل ندارند. این گردنبند را می‌توانید با یقه‌های باز یا حتی یقه‌هفت ست کنید.

۲۱. گرنبند تابیده

این نوع گردنبند با سیم، مهره، پارچه و … ساخته می‌شود و ترکیب خوبی برای استایل‌های هنری و رنگارنگ است. از این گردنبندهای جذاب می‌توانید برای پیک‌نیک‌ها و دورهمی‌های دوستانه استفاده کنید. گردنبند تابیده برای همه انواع یقه‌ها و لباس‌های تک‌رنگ مناسب است.

انتخاب گردنبند مناسب

انتخاب گردنبند مناسب می‌تواند در افزایش جذابیت هر لباس و استایلی مؤثر و نقطه کانونی پوشش فرد باشد. اولین قدم برای انتخاب گردنبند مناسب این است که بدانید گردنبندهایی با طول‌های مختلف، در کجای بدن قرار می‌گیرند. این نکته به شما کمک می‌کند تا طول گردنبند مورد نظر خود را با دقت انتخاب کنید.

راهنمای طول گردنبند استاندارد برای زنان

گردنبندهای زنانه معمولاً در اندازه‌های زیر طراحی می‌شوند:

 • گردنبند ۳۵ سانتی‌متری: این گردنبندها مانند مدل چوکر، نزدیک گردن قرار می‌گیرد.
 • گردنبند ۴۰ سانتی‌متری: مانند یقه کاملاً در اطراف گردن قرار می‌گیرد. این گردنبند درست روی استخوان ترقوه قرار می‌گیرد. در زنانی با سایز بزرگ، ممکن است بیشتر شبیه مدل چوکر باشد.
 • گردنبند ۴۵ سانتی‌متری: یک انتخاب رایج برای خانم‌ها است که به زیبایی روی استخوان ترقوه می‌نشیند.
 • گردنبند ۵۰ سانتی‌متری: درست زیر استخوان ترقوه می‌افتد.
 • گردنبد ۵۵ سانتی‌متری: در بالای سینه یا روی سینه قرار می‌گیرد.

نکاتی که باید در مورد انتخاب انواع گردنبند در نظر بگیرید

هنگام انتخاب طول مناسب برای گردنبند، توجه به ویژگی‌هایی مانند اندازه‌ دور گردن، قد، شکل بدن و فرم صورت بسیار مهم است.

۱. اندازه دور گردن

در صورت امکان، قبل از خرید هر نوع گردنبند و از همه مهم‌تر گردنبند از نوع چوکر، دور گردن را اندازه‌گیری کنید. ساده‌ترین راه برای اندازه‌گیری دور گردن این است که به آرامی نوار اندازه‌گیری یا متر خیاطی را برداشته و آن را نزدیک گردن خود بپیچید. اندازه دور گردن شما هر چه باشد، ۵ سانتی‌متر به آن اضافه کنید و این عدد به‌دست‌آمده، اندازه مناسب برای گردنبندهای چوکر است که معمولاً اندازه آنها ۳۵ سانتیمتر است. ۱۰ سانتیمتر به آن اضافه کنید و این طول، برای یک گردنبند آویز مناسب است که معمولاً زنجیرهای ۴۵ سانتی‌متری دارند. چوکرها برای افرادی که گردن بلندی دارند بهتر است، درحالی‌که افرادی با گردن کوتاه، بهتر است که دور گردن خود را نپوشانند.

۲. قد

قد شما یکی دیگر از عواملی است که باید هنگام انتخاب زنجیر گردنبند، در نظر بگیرید تا استایل مناسبی داشته باشید. زنانی که قد کمتر از ۱۶۰ سانتیمتر دارند بهتر است گردنبندهای ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتری را انتخاب کنند. یک گردنبند بلند می‌تواند شما را قدبلندتر نشان دهد. زنانی که ۱۶۰ تا ۱۷۰ سانتیمتر قد دارند می‌توانند گردنبند با هر ارتفاعی انتخاب کنند. زنان بلندتر ۱۷۰ سانتیمتر می‌توانند از هر گردنبندی استفاده کنند. گردنبندهای با زنجیر بلندتر برای زنان بلندقد بهتر به نظر می‌رسند چون با قد بلند آنها هماهنگی دارد.

۳. شکل بدن

در مورد گردنبند به یاد داشته باشید که چشم افراد در نقطه‌ای که گردنبند شما به پایان می‌رسد متوقف می‌شود بنابراین اگر نمی‌خواهید قسمت خاصی از بدن به چشم بیاید، نباید از گردنبندهایی که به آنجا ختم می‌شوند استفاده کنید. برای زنانی که بالاتنه کوچکتر دارند، یک زنجیر بلند و باریک یا زنجیرهای بلند و چندلایه، عالی به نظر می‌رسد. گردنبندی که زیر خط سینه قرار دارد برای خانم‌های درشت‌اندام مناسب نیست چون این گردنبند بلند، به درستی آویزان نمی‌شود. در عوض گردنبندی را که کمی بالاتر روی بدن قرار می‌گیرد امتحان کنید، مانند گردنبند ۴۵ تا ۵۵ سانتی‌متری.

۴. شکل صورت

گردنبندها علاوه بر اینکه اکسسوری تزیینی هستند، مانند قاب برای صورت شما عمل می‌کنند. مانند شکل بدن، گردنبند می‌تواند به شما در برجسته کردن ویژگی‌های مثبت صورت و تغییر تصویر چهره شما در نظر دیگران، کمک کند.

نکاتی در مورد شکل صورت و انتخاب گردنبند مناسب:

 • زنانی که صورت گرد دارند باید از گردنبندهای کوتاه یا چوکر اجتناب کنند زیرا گردی صورت آنها را بیشتر می‌کند.
 • کسانی که صورت بیضی‌شکل دارند می‌توانند از هر نوع گردنبند استفاده کنند و تقریباً هر شکل، طول یا نوع گردنبندی برای آنها مناسب است.
 • کسانی که صورت کشیده دارند و ممکن است بخواهند شکل صورت خود را پهن‌تر و گردتر نشان دهند، باید از گردنبندهای کوتاه‌تر استفاده کنند. گردنبندهای کوتاه و گرد از کشیدگی صورت در نگاه دیگران می‌کاهند. گردنبندهای چوکر و پرنسس با طول بین ۴۰ تا ۴۵ سانتیمتر مناسب این کارند.
 • چهره‌های قلبی‌شکل با گردنبند چوکر یا گردنبند کوتاه بسیار زیبا به نظر می‌رسند زیرا چانه باریک را متعادل می‌کنند.

شما بگویید

شما بیشتر از همه از کدام نوع از انواع گردنبند استفاده می‌کنید؟ آیا موقع خرید گردنبند به شکل بدن و صورت توجه می‌کنید؟ نظراتتان را با سایر همراهان «چطور» در میان بگذارید.


در ادامه بخوانید: با این اکسسوری‌ها یک تیپ پاییزی فوق‌العاده داشته باشید
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع jeweltreelondon unfoldid jewelrywise
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 2 دیدگاه)
 1. زهرا می‌گوید

  بسیار عالی و کاربردی! فکر نمیکردم انقدر جامع نوشته شده باشه احسنت

  1. حمیده کریمی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   خیلی ممنون که همراهمون هستی و خوشحالم که مفید بوده 🙂