دمپایی روفرشی بپوشیم یا نپوشیم؟

0

آیا اهل پوشیدن دمپایی روفرشی هستید؟ خبر خوب اینکه پوشیدن دمپایی روفرشی، در کنار گرم نگه‌داشتن انگشتان پای شما، فواید سلامتی دیگری هم دارد. البته همه دمپایی‌های روفرشی مثل هم نیستند. بعضی از دمپایی‌ها ممکن است تمام فواید سلامتی و راحتی را برای شما فراهم نکنند. در این مطلب، می‌خواهیم ببینیم دمپایی روفرشی بپوشیم یا نپوشیم و اینکه دمپایی روفرشی مناسب چه ویژگی‌هایی دارد. با ما همراه باشید.

چرا پوشیدن دمپایی روفرشی لازم است؟

برای پاسخ به این سؤال بیایید باهم نگاهی به تاریخ بیندازیم. قرن‌ها پیش انسان‌ها بیشتر روی سطوح نرمی مانند خاک و ماسه قدم می‌زدند. این سطوح نرم آسیبی به پاهای افراد نمی‌زد. منتها در دنیای مدرن و امروزی، ما روی سطوح سخت و مصنوعی مانند سرامیک و کفپوش چوبی سخت قدم می‌زنیم. در این سطوح هیچ اشکالی وجود ندارد؛ اما آنها رابطه متفاوتی با پاهای ما دارند.

برخلاف سطوح نرمی که در هنگام برخورد با پای شما تغییر شکل می‌دهند، برخورد پا با این سطوح سخت ممکن است در طول زمان به درد پا یا سایر مشکلات مربوط به پا منجر شود. پوشیدن دمپایی روفرشی راحت و نرم از پای شما در برابر سطوح سخت خانه محافظت می‌کند و در عین حال راحتی و گرمای پای شما را نیز تأمین می‌کند.

فواید پوشیدن دمپایی روفرشی

آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده روزی با پای برهنه در خانه راه بروید و صبح روز بعد با درد پا از خواب بیدار شوید؟ اگر این درد پا را تجربه کرده‌اید، بدانید تنها نیستید! بسیاری از مردم قبول نمی‌کنند این درد پا ناشی از راه‌‌رفتن روی سطوح سخت، بدون داشتن هیچ مانع حمایتی برای محافظت از پاهاست.

در بیشتر موارد، افراد درد پاهایشان را به کار دیگری که روز قبل انجام داده‌اند نسبت می‌دهند. پوشیدن دمپایی روفرشی به محافظت از پاهای شما در برابر زمین کمک و از درد پا نیز جلوگیری می‌کند. منظور ما از دمپایی روفرشی یک دمپایی راحت با ساختاری خاص است که از پای شما در برابر ضربه محافظت می‌کند. در قسمت زیر فواید دمپایی روفرشی را باهم مرور می‌کنیم:

۱. از سرماخوردگی و گرفتگی بینی خسته شده‌اید؟ دمپایی کمکتان می‌کند

آیا می‌دانستید پاهای شما بخش مهمی از بدن شما برای دفع بیماری‌های شایع مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا است؟ زمانی که پاهای شما سرد است، رگ‌های خونی بینی به‌طور انعطاف‌پذیری منقبض می‌شوند تا گرمای ارزشمند بدن از دست نرود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، پوست داخل بینی و گلوی شما به‌دلیل کاهش جریان خون در بینی سفید می‌شود. این کاهش جریان خون به بینی ممکن است عواقبی مانند گرفتگی بینی داشته باشد.

در خون شما گلبول‌های سفیدی وجود دارد که به دفع عفونت‌ها و حفظ سلامت شما کمک می‌کنند. هنگامی که جریان خون کاهش می‌یابد، تعداد کمتری از گلبول‌های سفید در آن نقطه هستند که از بدن شما در برابر ویروس‌ها محافظت کنند. هنگامی که گرما را از طریق پاهایتان از دست می‌دهید، بدنتان نیز با حرکت کمتری در موهای کوچک داخل بینی به این موضوع واکنش نشان می‌دهد. موهای داخل بینی به فیلترکردن میکروب‌هایی که ممکن است از طریق هوا وارد بدن شما شوند کمک می‌کنند.

وقتی دمپایی می‌پوشید، پاهای شما گرم نگه داشته می‌شود و دیگر گرمای بدن از طریق پاها از دست نمی‌رود. این امر باعث می‌شود خون به‌طور معمول به‌سمت بینی جریان یابد و سیستم ایمنی بدن شما را قادر می‌سازد با موفقیت بیشتر با بیماری‌ها مبارزه کند.

۲. از عفونت‌های باکتریایی و قارچی در امان می‌مانید

در حال قدم‌زدن در اسپا هستید و آماده‌اید روز آرامتان را شروع کنید. در همین موقع، یک جفت دمپایی به شما می‌دهند تا وقتی که در کنار استخر هستید از آن استفاده کنید. آیا تا‌ به حال فکر کرده‌اید چرا این اتفاق می‌افتد؟ پوشیدن دمپایی از پاهای شما در برابر بیماری‌های واگیر پا، مانند پای ورزشکار و عفونت قارچی ناخن محافظت می‌کند.

شاید تعجب کنید، اما وجود میکروب‌ها و عفونت‌ها فقط مختص اسپا و استخر نیست. ممکن است با واردشدن به خانه، میکروب کف کفش‌هایتان را به سطح خانه هم انتقال بدهید. وقتی با کفشی که بیرون از خانه پوشیده‌اید وارد خانه می‌شوید، تمام آلودگی‌های بیرون را به داخل خانه می‌آورید. به این صورت حتی سطح تمیز خانه خودتان هم ممکن است میکروب داشته باشد. دمپایی روفرشی کمکتان می‌کند پاهایتان در برابر عفونت‌های باکتریایی یا قارچی ناشی از میکروب‌ها بسیار محافظت شود.

۳. راحتی واقعی را به دست می‌آورید

وقتی به فکر پوشیدن دمپایی روفرشی در خانه می‌افتید، یکی از نگرانی‌های اصلی شما این است که آیا این دمپایی آن‌قدر راحت هست که هنگام راه‌رفتن با آن احساس خوبی داشته باشم؟ باید بگویم که بله، با پوشیدن دمپایی روفرشی راحتی واقعی را تجربه خواهید کرد. این دمپایی‌ها طوری طراحی می‌شوند که از هرگونه دردی که ممکن است در هنگام راه‌رفتن با پای برهنه روی سطوح سخت در خانه تجربه کنید جلوگیری می‌کنند.

نکته مهمی که باید بدانید این است که هرچند پوشیدن جوراب به‌ویژه هنگام خواب فوایدی دارد، این راحتی را به شما نمی‌دهد. با این‌ توضیحات، اگر می‌خواهید هنگام راه‌رفتن در خانه احساس راحتی داشته باشید، پوشیدن دمپایی روفرشی راهکار خوبی برای رسیدن به این هدف است.

۴. تعادل و ثبات شما در هر مرحله از راه‌رفتن بهبود می‌یابد

دمپایی روفرشی مناسب با بهبود گردش خون در پا کمک می‌کند

یکی از ویژگی‌های مهم دمپایی روفرشی مناسب، قوس خوب آنها در قسمت کف پاست. این قوس فشاری که بر قسمت‌هایی از پای شما را که ممکن است ضربه بیشتری جذب کنند کاهش می‌دهد و با هر گامی که برمی‌دارید تعادل و ثبات شما را افزایش می‌دهد.

اگر از بیماری‌هایی مانند پلانتار فاشئیت یا خار پاشنه رنج می‌برید، داشتن ویژگی‌های حمایتی در همه کفش‌هایتان، از جمله دمپایی روفرشی ضروری است. پوشیدن نوعی از دمپایی روفرشی که قوس مطلوبی دارد فواید سلامتی بسیاری برایتان فراهم خواهد کرد.

۵. با درد و کشیدگی عضله پا خداحافظی می‌کنید

بسیاری از ما گرفتار درد و ناراحتی پا هستیم که ممکن است تحرک‌مان را محدود کند و ما را از انجام همه فعالیت‌هایی که دوست داریم بازدارد. با پوشیدن دمپایی روفرشی مناسب و استاندارد، می‌توانید به کاهش درد و ناراحتی در پاها و فشار اضافی که به پاهای شما وارد می‌شود کمک کنید. هنگامی که دمپایی روفرشی مناسبی بپوشید، درد و فشار پا کاهش می‌یابد و شما به‌راحتی حرکت می‌کنید.

۶. از تورم پا ناشی از گردش خون ضعیف خلاص می‌شوید

بسیاری از افراد از تورم پا رنج می‌برند. این تورم پا ممکن است به‌خاطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت یا ناشی از گردش خون ضعیف در اندام‌های حرکتی پایین‌تنه باشد! چیزی که بسیاری از مردم نمی‌دانند این است که پوشیدن دمپایی روفرشی مناسب می‌تواند به بهبود جریان خون در پاها کمک کند. بهبود جریان خون هم مساوی است با کاهش تورم پا!

در دمپایی‌هایی که برای تناسب کامل با پای شما طراحی شده‌اند، پاهای شما می‌تواند در محیطی که عملکرد سالم را ارتقا می‌دهد حرکت کرده و کار کند. اگر از تورم پاهایتان خسته شده‌‌اید، استفاده از یک جفت دمپایی روفرشی استاندارد می‌تواند تغییر زیادی در شرایطتان ایجاد کند.

ویژگی‌های دمپایی روفرشی مناسب

بهره‌مندی از تمام مزایایی که ذکر کردیم به ویژگی‌‌ها و استانداردهای لازم دمپایی روفرشی شما بستگی دارد. در این قسمت، می‌خواهیم ویژگی‌های دمپایی روفرشی مناسب را معرفی کنیم:

  • انعطاف‌پذیری: دمپایی‌هایی که دارای ساختار سفت‌اند، در صورت استفاده طولانی‌مدت، ممکن است باعث ایجاد تاول در پاهای شما شوند. به‌دنبال دمپایی‌هایی باشید که انعطاف‌پذیر باشند و با پوشیدن آن راحت باشید.
  • آستر مناسب:‌ بیشتر دمپایی‌های روفرشی دارای روکش داخلی‌اند. در حالت ایدئال، پوشش دمپایی باید نرم باشد تا از هرگونه تحریک پوست جلوگیری شود.
  • دوخت: دوخت‌ها قسمت بالایی و پایینی دمپایی را به‌هم متصل می‌کنند. دوخت‌ها باید صاف باشند تا به پوست شما نفوذ نکند و پوشیدن دمپایی را برای شما غیرقابل‌تحمل نکند.
  • تنفس‌پذیری: پوشش داخلی دمپایی نباید خیلی ضخیم باشد تا از گرمای اضافی که باعث عرق پا می‌شود و به‌طور کلی شما را ناراحت می‌کند جلوگیری کند.
  • کفی: وقتی به‌دنبال خرید دمپایی خانه هستید، به ساختار کفی آن دقت کنید. کفی مناسب و استاندارد در طول روز پاهای شما را شاداب و راحت نگه می‌دارد. کفی خوب از قوس‌ و پاشنه‌ پای شما محافظت می‌کند و از فشار روی پا برای مدت طولانی جلوگیری می‌کند.

و اما سخن پایانی…

در انتهای مقاله می‌خواهیم به سؤالی که در تیتر مطلب پرسیدیم پاسخ بدهیم. با توجه به موارد گفته‌شده، به این نتیجه می‌رسیم که بله، باید دمپایی روفرشی بپوشیم. منتها باید نوعی از دمپایی روفرشی را انتخاب کنیم که استانداردهای لازم را داشته باشد.

نظرشما چیست؟ آیا شما دمپایی روفرشی در خانه می‌پوشید؟ تجاربتان درمورد پوشیدن دمپایی روفرشی را با ما و کاربران عزیزمان در میان بگذارید.


در ادامه بخوانید: علت سوزش کف پا و راه های درمان آن
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
منبع vionicshoes slippersowner
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.