۴۰ روش برای یافتن آرامش درون؛ این نکات برگ برنده شما در زندگی هستند

32

شاید شما هم به این کلمه برخورده باشید: آرامش درون. این کلمه واقعا چرا آن‌قدر مهم است و چرا امروزه تبدیل به آرزویی‌ دست‌نیافتنی شده است؟ پیشرفت‌های عصر حاضر، زندگی را برای‌مان راحت‌تر کرده است؛ اما به همان میزان آرامش را نیز از ذهن‌هایمان دور و ما را دچار استرس و نگرانی‌هایی کرده است که شاید برخی از آنها حتی واقعی هم نباشند! اما دیگر جایی هم برای خوشی و لذت برای‌مان باقی نگذاشته‌اند. پس چگونه به شادی و آرامش دست پیدا کنیم؟

 

رونیکس

همان‌طور که برای شروع هر کار تازه‌ای نیاز به مهارت و آموزش هست، آرامش نیز از این قضیه مستثنی نیست و باید آن را یاد بگیریم. خوشبختانه امروزه راه‌های بسیاری وجود دارند که به ما یاد می‌دهد چگونه در شرایط شلوغ و پرتلاطم، آرامش‌مان را حفظ کنیم. این مقاله یکی از آن دستاوردهای زیباست و به ما ۴۰ راه آسان برای یافتن آرامش را نشان می‌دهد. چراکه آرام کردن دنیای بیرونی، نیازمند داشتن آرامش درونی است. در این مقاله از کارهای عجیب و غریب خبری نیست. تنها یادآوری آن است که چقدر راحت و ارزان می‌شود به خوشی‌های کوچک و در پی آن خوشی‌های بزرگ دست یافت. فقط لازم است کمی متمرکزتر به زندگی‌تان بنگرید و در این راه با خودتان صادق باشید.

موفقیت کلید شادی نیست، شادی کلید موفقیت است. اگر آنچه را که انجام می‌دهی دوست بداری، موفق خواهی بود.

۱. موسیقی گوش کنید

مهم نیست چه نوع موسیقی‌ و چه سبکی گوش می‌دهید، فقط کافی است که از آن لذت ببرید و به شما آرامش بدهد.

۲. نفس عمیق بکشید

یکی از راه‌های سریع و آسان برای دستیابی به آرامش درون، تنفس عمیق است. وقتی روی تنفس‌تان تمرکز می‌کنید، مغزتان روی دم و بازدم و نحوه‌ی تنفس متمرکز خواهد شد و خون‌رسانی در بدن بهتر انجام می‌شود. درنتیجه اعضای داخلی بدن‌تان، وظایف خود را بهتر انجام می‌دهند.


حتما بخوانید: ۶ تمرین تنفس برای آرامش در کمتر از ۱۰ دقیقه

۳. قدم بزنید

بیرون رفتن در هوای تازه و وقتی که خورشید به زیبایی می‌درخشد، می‌تواند زندگی را برای‌تان دلپذیر کند و باعث افزایش آرامش ذهنی شود. قدم بزنید و از زندگی لذت ببرید.

۴. از طبیعت لذت ببرید

در یک جا نمانید. شما که بِتُن نیستید! به بیرون شهر بیرون بروید و از طبیعت لذت ببرید. به آواز پرندگان گوش بدهید و از آسایش و آرامش آنجا بهره‌مند شوید.


حتما بخوانید: پیاده‌روی چه تاثیری بر مغز ما می‌گذارد؟

۵. با حیوانات خانگی‌تان بازی کنید

اگر حیوان خانگی دارید، حتما زمانی را به بازی کردن و وقت گذراندن با آن اختصاص بدهید؛ چراکه این راه بسیار خوبی برای از بین بردن استرس‌های روزمره است. لمس کردن یک حس قوی‌ است که می‌تواند تنش‌ها را کاهش بدهد و باعث آرامش ذهنی شود.

۶. مرتب و منظم باشید

شلوغی و نامرتبی، سردرگمی و تنش ایجاد می‌کند و برعکس آن، پاکیزگی و تمیز نگه‌‌داشتن خانه و محیط اطراف، می‌تواند به آرامش ذهنی کمک کند.

۷. واقعیت‌ها را بپذیرید

پذیرفتن آنچه که در اختیار ما نیست، برای رسیدن به آرامش درون بسیار مؤثر است. قبول کنید چیزهایی در جهان وجود دارد که در اختیار ما نیست و باید یاد بگیریم هر چه را که نمی‌توانیم کنترل کنیم، تحمل کنیم و سعی کنیم با آن کنار بیاییم.

۸. تمرکز حواس داشته باشید

وقتی تمرکز حواس دارید، یعنی در همین لحظه کاملا به حواس پنج‌گانه‌‌تان (لامسه، چشایی، بینایی، شنوایی و بویایی) آگاه هستید. حواس‌تان را درگیر کنید تا ذهن‌تان نتواند روی نگرانی‌ها و اگر و ای‌کاش‌ها تمرکز کند.


حتما بخوانید: چطور متمرکز باقی بمانیم

۹. خودتان را دوست داشته باشید

هر چقدر بیشتر خودتان را دوست بدارید، آرامش ذهنی بیشتر و همین‌طور احساس راحتی بیشتری دارید. دیگر اهمیتی ندارد در چه موقعیتی هستید. این کار باعث می‌شود اعتماد‌به‌نفس‌تان بیشتر شود و کمتر احساس ناامنی کنید و در نتیجه، آرامش درونی‌‌تان افزایش می‌یابد.

۱۰. بدون چشم‌داشت عاشق شوید

برای ساختن عشقی واقعی، باید بی‌توقع باشید و انتظار بازگشتی نداشته باشید. وقتی ما با «شرط و شروط» دیگری را دوست داشته باشیم، انتظارات برآورده‌نشده‌مان می‌تواند آشفتگی درونی و تنفر ایجاد کند. احساس ناامنی، آرامش ذهن را از بین می‌برد.

۱۱. سلامتی‌تان را به‌طور منظم چک کنید

همواره میزان سلامتی‌تان را بسنجید و مراقب خودتان باشید. هر طور که با خودتان رفتار کنید، دنیا و جهان اطراف نیز با شما همان‌گونه برخورد خواهد کرد. با خودتان مهربان باشید و چیزهایی را که می‌خواهید، به‌دست بیاورید.


حتما بخوانید: ۲۷ نکته علمی در مورد سلامتی

۱۲. با خودتان صادق باشید

آرامش درون

رفتارتان باید شبیه احساس و افکارتان باشد. مشکلات زمانی به‌وجود می‌آیند که ما آن‌طور که فکر می‌کنیم، عمل نمی‌کنیم. گاهی خودمان راهی را انتخاب می‌کنیم و دنیا راه دیگری را به ما پیشنهاد می‌کند (در واقع چیزی بیشتر از پیشنهاد، زور می‌گوید!) اما اینکه بتوانیم بین خواسته‌ی خودمان و خواسته‌ی دنیا تعادل برقرار کنیم و بهترین گزینه را انتخاب کنیم مهم است. یافتن راه‌هایی برای متعادل کردن اهداف درونی با راهی که ما در نهایت انتخاب می‌کنیم یکی از کلیدهای آرامش ذهنی است.


حتما بخوانید: چرا صداقت داشتن مهم است

۱۱. بخندید

همیشه بخندید. وقتی می‌خندید می‌توانید قسمت‌های زیبای زندگی را هم ببینید. قهقهه یک پادزهر بزرگ برای مقابله با استرس است و هورمون‌هایی آزاد می‌کند که احساس خوشحالی را در شما افزایش می‌دهند.


حتما بخوانید: لبخند زدن چه تاثیری روی شما و اطرافیان‌تان دارد؟

۱۴. وضعیت را ارزیابی کنید

ایده‌ی خوبی است که چه الان و چه بعدها، کیفیت زندگی خودتان را ارزیابی کنید؛ آیا شغل‌تان را دوست دارید؟ رابطه‌تان را چطور؟ آیا در مسیر درستی هستید؟ ارزیابی و در صورت لزوم اصلاح امورات زندگی، برای بازیابی آرامش ذهن‌تان ضروری است.

۱۵. هدف داشته باشید

این موضوع با شماره‌ی قبل مرتبط است. اهداف می‌توانند ما را در جهت درست نگه‌دارند و به ما انگیزه‌ی ادامه‌ی راه را بدهند. اهداف‌تان را “‌هوشمند‌” انتخاب کنید. ه= هدف مشخص/ و= واقع‌گرا/ ش= شمارش‌پذیر و قابل‌اندازه‌گیری/ م= محدوده‌ی زمانی مشخص/ ن= نویدبخش و خاص/ د= دست‌یافتنی.


حتما بخوانید: ۷ سوال عجیب برای یافتن هدف زندگی‌

۱۶. انعطاف‌پذیر باشید

این به شماره‌ی 11 مرتبط است. در مقابل مشکلات زندگی انعطاف‌پذیرتر باشید. یادتان باشد تغییر دادن افکار سفت و سخت آسان‌تر است تا اینکه بخواهید موقعیت‌های سفت و سختی که جلوی ایده‌‌های شما را گرفته‌اند، تغییر بدهید.

۱۷. در لحظه زندگی کنید

به جای نگرانی درباره‌ی گذشته یا وحشت در مورد آینده، واقعا از زمان حال لذت ببرید. این همه‌ی چیزی است که ما داریم: «زندگی در زمان حال». وقتی در حال زندگی کنیم، نگرانی‌های گذشته و آینده نمی‌توانند ما را مضطرب کنند.


حتما بخوانید: چگونه در زمان حال زندگی کنیم؟

۱۸. کمتر نگران شوید

ظاهرا روزانه بین ۳۰,۰۰۰ – ۷۵,۰۰۰ بار فکر می‌کنیم که در واقع ۸۰% آنها بی‌معنی و تصادفی هستند. یاد بگیرید نگرانی‌هایتان را کمتر مرور کنید؛ زیرا اغلب نگرانی‌ها بی‌حاصل‌اند و هرگونه آرامشی را از ذهن دور می‌کنند.

۱۹. مدعی باشید!

شما به همان اندازه حق دارید اینجا باشید و نظرتان را اعلام کنید که یک نفر دیگر حق دارد. وقتی ما به یک فرد کم‌ادعا و تسلیم‌شده تبدیل می‌شویم، در واقع به زیان خودمان عمل کرده‌ایم. مدعی بودن به این معنا این نیست که شما و نیازهایتان نسبت به بقیه اولویت دارید؛ منظورمان این است خودتان را دست‌کم نگیرید و کاملا مطیع دیگران نباشید. این مورد در واقع به سازش و یک موقعیت برد-برد اشاره دارد.

۲۰. حرف دل‌تان را بزنید

نترسید از اینکه بگویید چگونه فکر می‌کنید. این کار کمک‌تان می‌کند تا به فردی قاطع تبدیل شوید. بدانید که در زندگی‌تان چه می‌خواهید. اگر ندانید چه می‌خواهید، چیزی هم به‌دست نخواهید آورد.

۲۱. زمانی برای خودتان داشته باشید

قدری زمان به خودتان اختصاص بدهید، یک وقفه برای پرداختن به خودتان ایجاد کنید. یا کاری را که کاملا خوشحال‌تان می‌کند، انجام بدهید تا برای بقیه‌ی امورات زندگی‌تان آماده شوید. تعادل در زندگی بسیار اهمیت دارد.


حتما بخوانید: چطور با خودتان مهربان‌تر باشید؛ ۱۷ نکته طلایی

۲۲. پرشور و با‌نشاط باشید

پرهیجان و با‌انرژی باشید اما طوری عمل نکنید که باعث آزار دیگران شوید. زمانی را برای چیزهایی که از آن لذت می‌برید، اختصاص بدهید. سعی کنید از موقعیت‌هایی که لذت‌بخش نیستند، سرگرمی بسازید. زندگی را به یک وضعیت سرزنده و شوخ نزدیک کنید. آیا یادتان می‌آید آخرین بار، کی به کودک درون‌تان اجازه‌ی بازی کردن دادید؟

۲۳. بعضی چیزها را رها کنید

برخی چیزها وجود دارند که شما نمی‌توانید آنها را تغییر بدهید، اصلا اهمیتی ندارد که چقدر هم سخت تلاش کنید. یاد بگیرید این چیزها را پیدا کنید و به همان حال رها کنید.

۲۴. بی‌مورد خودتان را سرزنش نکنید

اینکه همواره در حال سرزنش کردن خودتان باشید، آن‌چنان تأثیر بدی دارد که آرامش را از ذهن دور می‌کند. اگرچه ممکن است گاهی باعث انگیزه‌ی شما شود (مثلا به دلیل اینکه بعدا خودتان را سرزنش نکنید، مسیر اشتباهی انتخاب نکنید) اما باز هم یک احساس مسموم است. دلایل سرزنش کردن خودتان را بررسی کنید تا مطمئن شوید که خودتان را تحت فشار‌های غیر‌ضروری قرار نداده‌اید.

۲۵. قدردان باشید

تمرکز روی نعمت‌های زندگی و سپاسگزار بودن به‌خاطر تمام چیزهای خوبی که در زندگی‌تان دارید، آرامش درونی شما را ارتقا می‌دهد. هر از گاهی آنها را به خودتان یادآوری کنید.

۲۶. شکست را به‌عنوان راهی برای یادگیری ببینید

شکست بازتابی منفی دارد؛ اما همه شکست می‌خورند و همه آن را تجربه می‌کنند. چگونه می‌توانید بدون شکست چیزی یاد بگیرید؟ دید درست نسبت به شکست، شجاعت را تقویت می‌کند. شکست به معنی ناتوانی شما نیست، بلکه به این معنی است مسیری که قبلا امتحان کردید، اشتباه بوده است.


حتما بخوانید: چطور شکست را به پیروزی تبدیل کنیم؟

۲۷. با دیگران ارتباط برقرار کنید

یکی از لذت‌بخش‌ترین و عالی‌ترین لحظات زندگی، وقت‌هایی است که در کنار دیگران هستیم و آنها را هم در شادی‌هایمان شریک می‌کنیم.

۲۸. محدودیت‌هایتان را بسنجید

اگر در محدوده‌ی امن و راحت‌تان باقی بمانید هرگز پتانسیل و استعداد واقعی خودتان را نمی‌شناسید. طبق یک گفته‌ی قدیمی:

«خیلی بهتر است که به گذشته نگاه کنید و عبرت بگیرید تا اینکه پشیمان شوید که چرا برای آنچه که آرزویش را داشتید، تلاش نکردید.»

۲۹. برای احساسات منفی روزنه‌ی فرار پیدا کنید

ورزش‌ها، انجمن‌های آنلاین، افراد هم‌فکر، سرگرمی‌ها و هرچه که به شما خوشی و شادی بدهد، راه خوبی برای خارج شدن از احساسات منفی روزانه هستند. احساسات منفی می‌توانند به بیماری منجر شوند؛ پس تنش و ناامیدی را در کنار دیگران از خود دور کنید و شاد باشید.


حتما بخوانید: افکار مسمومی که افراد موفق از آنها پرهیز می‌کنند

۳۰. باید‌ها و نبایدها را به چالش بکشید

بایدها و نبایدهای دست‌وپاگیری که فقط باعث می‌شوند فشار بیشتری در زندگی احساس کنیم، هرگز ما را به سمت آسودگی و آرامش درون سوق نمی‌دهند. «باید» را با «تلاشم رو می‌کنم» جایگزین کنید. زندگی را در قالب و با قواعدِ خودتان تعریف کنید و از زندگی‌تان لذت ببرید.

۳۱. مهربان باشید

مهربانی بی‌هزینه است و به‌راستی مؤثر است. هنگامی که محبت می‌کنیم، آن محبت به ما قوت قلب می‌دهد.

۳۲. آهسته‌تر! چرا این همه عجله؟

آرامش درون

چرا باید همه‌ی کارها امروز انجام شود؟ اغلب خودمان را تحت فشارهای غیر‌واقعی و غیرضروری قرار می‌دهیم. با بی‌صبری‌تان مقابله کنید، آگاه باشید و از هر لحظه‌ی زندگی‌تان لذت ببرید.

۳۳. مقایسه نکنید

فراموش کنید مردم چه می‌گویند و یا چه‌کار می‌کنند. خود شما چه می‌خواهید؟ ما همگی الگوهایی برای خودمان داریم که باید دنبال کنیم، هرچه می‌یابیم و هرچه در زندگی تجربه می‌کنیم منحصربه‌فرد و یگانه است. فقط روی مسیر زندگی خودتان تمرکز کنید و خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.

۳۴. به خودتان ایمان داشته باشید

با خودتان صحبت کنید و از جملات مثبت و امیدبخش استفاده کنید. یکی از مثال‌های خوبی که منجر به افزایش آرامش ذهنی می‌شود این است: «مهم نیست در مسیر من چی پیش بیاد، من واسش یه راهی پیدا می‌کنم». به خودتان باور داشته باشید و مرتبا یادآوری کنید که همه چیز درست خواهد شد.

۳۵. هر وقت امکانش بود مقداری پول پس‌انداز کنید

پس‌انداز کردن همیشه ایده‌ی خوبی است. اگر می‌توانید مرتب پس‌انداز کنید که خیلی خوب است، اما اگر نمی‌توانید جلوی‌ خودتان را بگیرید تا خرج نکنید، می‌توانید فرض کنید یک بدهی دارید. هر ماه مقدار مشخصی پول برای آن بدهی کنار بگذارید. بعد از مدتی که بدهی‌ فرضی‌تان صاف شد، می‌بینید کلی پول پس‌انداز کرده‌اید. همین روش را می‌‌توانید دوباره و دوباره هم استفاده کنید.


حتما بخوانید: چگونه پس انداز کنیم؛ چگونه می‌توانیم هم حالا خرج کنیم هم در آینده

۳۶. قناعت کنید

پول می‌تواند آزادی و انتخاب بیاورد؛ اما نمی‌تواند نیاز ما را به خوشبختی فرونشاند. در زندگی به چیزهای ساده‌ قناعت کنید. این همان چیزی است که لذت ماندگار و آرامش درونی به بار می‌آورد.

۳۷. دورنمایی از آینده داشته باشید

همیشه آینده را هم در نظر بگیرید. آیا هفته‌ی آینده هم احساسی مشابه امروز خواهید داشت؟ آیا وضعیت فعلی شما در وضعیت زندگی آینده‌تان مهم است؟ زندگی بزرگتر از احساسی است که امروز دارید. کسانی که با این گفته موافق باشند، امروز و آینده‌ی خوبی خواهند داشت. با تمرکز بر کل زندگی، از آرامش ذهنی‌تان محافظت کنید.

۳۸. بر افکارتان نظارت کنید

افکار ما می‌توانند کیفیت زندگی‌مان را افزایش یا کاهش بدهند. مطمئن شوید همان‌طوری می‌اندیشید که برای‌تان مفید است. با خودتان حرف بزنید؛ همان‌طور که بهترین دوستان‌تان با شما حرف می‌زنند. افکار منفی‌تان هیچ کمکی به شما نمی‌کنند و بدون شک لذت را از زندگی‌تان بیرون می‌کنند.

۳۹. روی باورتان بایستید

به دنبال آرزوهای‌ خودتان باشید و به ندای قلب‌تان گوش کنید. هر چقدر که خودتان را برای چیزهایی که دیگران از شما انتظار دارند، تغییر بدهید، به همان اندازه از آرامش ذهنی دور افتاده‌اید.

۴۰. به اندازه‌ی کافی بخوابید

وقتی شما خسته‌ و بد‌خُلق هستید، هیچ چیز به آرامی پیش نمی‌رود. بدن‌تان برای بازسازی به 8 ساعت خواب نیاز دارد.


حتما بخوانید: خواب کافی برای بدن چند ساعت است؟

جمع‌بندی

در پایان دوباره یادآوری می‌کنیم که با خودتان صادق باشید. بپذیرید که زندگی همواره در حال تغییر است. بیشتر مراقب افکارتان باشید. خیلی از ما هر روز با افکارمان، خودمان را شکنجه می‌دهیم. به افکار منفی‌تان کمتر توجه کنید، به‌جای آن سعی کنید زیبایی‌های زندگی را ببینید و روی هدف‌تان در زندگی تمرکز کنید.

برگرفته از:lifehack

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 32 دیدگاه)
 1. نائل می‌گوید

  بسیاری عالی …کلی استفاده کردم

 2. نمیدونم می‌گوید

  نمی دونم حالم چرا بده
  فکر میکنم به خاطر اطرافیانم باشه
  واقعا نیاز دارم که کمی تنها باشم،واسه خودم تو طبیعت بگردم
  ولی من یه نوجوونم!!!یه نوجوونی که حق نداره پاشو از خونه بزاره بیرون
  کمکم کنید!!

  1. Elaheh می‌گوید

   باور کن در دوران نوجوانی این حس که میخوای دور از همه باشی تا کمی آرامش پیدا کنی طبیعیه. اینکه نمیتونی بی اجازه بیرون بری داره بیشتر بهت فشار میاره ولی یبار از یه در دیگه وارد شو یه روز از خواب بیدار شو وبه این فکر نکن اجازه نداری تنها بری بیرون (انگار که همچین مسئله ای وجود نداره) سعی کن یه مهارت جدید یاد بگیری داخل خونه (کیک و شیرینی های جدید درست کن) میتونی نقاشی کنی و بعدش به این فکر نکنی که قشنگ نقاشی میکشی یا نه😄 فقط بکش
   آهنگای بیکلام دانلود کن و هر روز یه تایم خاصی رو براش اختصاص بده؛ و خدا رو هرگز از یاد نبر فقط اونه که در نهایت تورو تنها نمیزاره💗 عبادتش کن.
   امیدوارم تونسته باشم بهت کمک کنم.

  2. علی می‌گوید

   این حالت فقط یه راه حل داره همونطور که من کردم
   بدون توجه به کسی حتی والدین بیرون بزن حتی اگه برگشتی خونه کتکت بزنن سرزنش کنن و هر کار دیگه فقط کاری که فکر میکنی درسته رو انجام بده همین.

 3. ناهید می‌گوید

  منی که با ۳۵سال سن و یه دختر ۷ساله علائم ام اس رو دارم و دیدم تنها راه نجاتم خودم هستم تا میتونید شاد زندکی کنید و با کسی الکی جنگ نکنید و حرص اضافه نخورید من برای وضع جامعه کلی فکر و خیال و جنگ با افراد آخرش چی