۷ کتاب درباره نویسندگی؛ برای بهتر نوشتن و غلبه بر موانع ذهنی

2

نوشتن ازجمله مهارت‌هایی است که چه برای دل خودمان باشد و چه به‌صورت حرفه‌ای و یا به منظوری خاص، همیشه و همه جا در دسترس ما است. همان طور که فکر می‌کنیم و می‌توانیم صحبت کنیم،‌ همان طور هم نوشتن و دست‌به‌قلم شدن در دسترس‌مان قرار دارد؛ اما چطور به شکل مؤثری می‌توان از این مهارت بهره برد؟ چگونه و با چه روشی می‌توان بیشتر و بهتر نوشت؟ اگر تجربه دست‌به‌قلم شدن را داشته باشید، حتما با چالش‌های آن آشنا هستید. معرفی کتاب امروز برای کسانی است که می‌خواهند بهتر بنویسند و همچنین برای کسانی که هنوز بر ترس‌ها و تردید‌هایشان برای نوشتن غلبه نکرده‌اند. ۷ کتاب درباره نویسندگی به شما معرفی می‌کنیم؛ این مطلب از دست ندهید.

۱. نوشتن تا مغز استخوان

نوشتن تا مغز استخوان یک کتاب درباره نویسندگی

نویسنده: ناتالی گلدبرگ
مترجم: شهرام عدیلی‌پور
انتشارات: ویستار
تعداد صفحه: ۲۶۴

مقاومت درونی زیاد، نادیده گرفتن خود و ایده‌ها، ترس از تقلید و فرار از نوشتن، تنها تعدادی از احساسات ناخوشایندی است که هر نویسنده تازه‌کار و حتی حرفه‌ای با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند. ناتالی گلدبرگ در این کتاب مانند یک دوست باتجربه که با دردها و چالش‌های مسیر نویسندگی آشنا است، با بیانی دوستانه سعی در آشتی دادن نویسنده با مسیر پیش رویش دارد. جملات او، روش‌ها و تجربه‌هایش احساس پذیرش و آرامش را در مخاطب ایجاد می‌کند. مطالعه این کتاب شما را با پذیرش خود و ایجاد احساس سبکی دلچسب به نوشتن تشویق می‌کند.

از خودتان قدم بيرون گذاريد و به وجود ديگری پا بگذاريد. وقتی نوشتهٔ يک نويسندهٔ ديگر را دوست داريد به اين معنا است كه توانایی‌ها و استعدادهای او در شما بيدار شده است. اين تنها شما را بزرگ‌تر می‌كند نه اينكه تبديل‌تان كند به يک ميرزابنويس مقلد.

۲. حق نوشتن

کتاب حق نوشتن یک کتاب درباره نویسندگی

نویسنده: جولیا کامرون
مترجم: سیمین موحد
انتشارات: هیرمند
تعداد صفحه: ۳۵۲

جولیا کامرون، نویسنده، فیلمنامه‌نویس و شاعر آمریکایی است که کتاب‌های زیادی در زمینه خودیاری، پرورش خلاقیت و نویسندگی نوشته است. او در کتاب حق نوشتن از تجارب شخصی خود و دیگرانی که در زمینه نویسندگی می‌شناسد برایمان می‌گوید. کامرون بر این باور است که نوشتن مانند نفس کشیدن است و همه ما نویسنده به دنیا می‌آییم. تمرین‌های کتاب مخاطب را به خلاقانه نوشتن تشویق می‌کند و کمک می‌کند تا روان‌تر و رها تر بنویسید.

واژه‌ها به ما قدرت می‌بخشند. وقتی کودکی نوپاییم، ابتدا با دست چیزها را می‌قاپیم و بعد با کلمات. هر کلمه‌ای که یاد می‌گیریم غنیمتی است، تکه‌ای طلاست که ما را غنی‌تر می‌کند.

۳. نبرد هنرمند

نویسنده: استیون پرسفیلد
مترجم: نوشین دیانتی
انتشارات: پیکان
تعداد صفحه: ۲۰۰

مقاومت درونی بزرگ‌ترین مانع درونی برای نوشتن و افزایش خلاقیت هر فرد به حساب می‌آید. استیون پرسفیلد در این کتاب به‌صورت ویژه این مانع درونی را بررسی می‌کند. تعریف مقاومت، راه‌های نفوذ آن در ذهن و در نهایت راهکارهایی برای رهایی از این عامل بازدارنده، محتوای اصلی کتاب را تشکیل می‌دهند. اگر عامل بازدارنده شما در نوشتن، مقاومت درونی‌تان است، این کتاب برای شماست.

مقاومت مغز یعنی هر کاری را حاضر باشیم انجام دهیم، اما کاری را که باید انجام بدهیم به بعد موکول کنیم و یا از انجام آن سر باز بزنیم. نویسنده‌ای را در نظر بگیرید که هر هفته باید ۵ مقاله بنویسد و در پایان هفته حتی ۳ مورد را هم کامل نکرده است. فروشنده‌ای که قرار بوده ۳۰ ویزیت در طول هفته برای محصولش داشته باشد؛ اما در پایان هفته به این عدد نرسیده است. طراحی که قرار بوده تا پایان همین هفته طرحی را کامل کند و روز چهارشنبه همچنان در نقطه شروع ماجرا قرار دارد.

۴. همه نویسنده‌ایم

کتاب همه نویسنده‌ایم یک کتاب درباره نویسندگی

نویسنده: آن هندلی
مترجم: گروه آموزشی حاوی وب
انتشارات: کیمیا اثر
تعداد صفحه: ۴۰۰

آن هندلی، نویسنده این اثر، خود در عرصه بازاریابی دیجیتال فعالیت می‌کند. او بر این باور است که محتوا در دنیای امروز اهمیت زیادی دارد. هندلی می‌گوید همه ما در درون خود یک نویسنده داریم که باید با توجه درست آن را بشناسیم و از آن بهره ببریم. اگر در حوزه تولید محتوا فعالیت می‌کنید، این کتاب درباره نویسندگی راهنمای خوبی برای پیشرفت شما در این زمینه است.

مهم‌ترین بخش نوشتن شروع جمله است. مقاومت و اصلاح را رها کنید. سعی کنید به خواننده همان چیزی را منتقل کنید که می‌خواهید بگویید.

۵. نامه‌هایی به یک نویسنده جوان

کتاب نامه‌هایی به یک نویسنده جوان یک کتاب درباره نویسندگی

نویسنده: ماریو بارگاس یوسا
مترجم: رامین مولایی
انتشارات: مروارید
تعداد صفحه: ۱۸۴

ماریو بارگاس یوسا، نویسنده برجسته اهل پرو و برنده جایزه ادبی نوبل در سال ۲۰۱۰ است. او در این کتاب از داستان فاصله گرفته و از تجربه‌های شخصی‌اش در زمینه نویسندگی می‌گوید. کتاب شامل ۱۲ نامه است که همگی خطاب به نویسندگان جوان و تازه‌کار است و در آن از سال‌ها تجربه نوشتن می‌گوید. کتاب علاوه بر تجربیات شخصی و جهان فکر نویسنده به مسائل آموزشی در زمینه داستان‌نویسی هم پرداخته است که از نکات قابل‌توجه کتاب هستند. اگر از علاقه‌مندان به قلم این نویسنده هستید و یا اگر به‌دنبال آموزش در زمینه نویسندگی و داستان‌نویسی هستید، این کتاب برای شما نوشته شده است.

خیلی از اوقات به سرم می‌زد برای یکی از این بزرگان، نامه‌ای بنویسم. آن روزها همه‌شان زنده بودند و من در کودکی‌ام با روزهای بزرگی و شهرت آن‌ها، معاصر و محشور بودم. دلم می‌خواست برایشان نامه بنویسم و بپرسم راه و رسم نویسنده‌ای بزرگ شدن مثل ایشان چیست؟ اما هرگز جرئت نکردم چنین کنم، درست به‌لحاظ همان بدبینی، خودانکاری و خودممنوعی.

۶. نوشتن با تنفس آغاز می‌شود

کتاب نوشتن با تنفس آغاز می شود یک کتاب درباره نویسندگی

نویسنده: لرن هرینگ
مترجم: حمید هاشمی
انتشارات: بیدگل
تعداد صفحه: ۲۴۹

کتاب درباره نویسندگی و نفس‌کشیدن!! «نوشتن با تنفس آغاز می شود»، اثری آموزشی در زمینه نویسندگی است که از منظری تازه به نوشتن نگاه می‌کند. کتاب سعی دارد نویسنده را با خود آشتی دهد و او را تشویق کند تا با آگاهی کامل از خود و جسمش بنویسد. برای این کار، تمرینات تنفسی هم در کتاب قرار داده شده است. زبان روان و موجز کتاب باعث شده تا مخاطب لُب مطلب را بگیرد. نویسنده توضیحاتش را بر مبنای تجربه‌های شخصی‌اش بیان می‌کند و صداقت او در هر آنچه تاکنون در زمینه نویسندگی آموخته باعث شده تا مخاطب ارتباط عمیقی با کتاب برقرار کند.

اگر صد کودک گرسنه باشند و فقط یکی را می‌توانی سیر کنی یکی را سیر کن. نگران نود و نه کودکی که نمی‌توانی سیر کنی نباش. اگر نگران آن‌ها هم باشی هیچ‌کاری نمی‌توانی بکنی. این‌کار را هم همین امروز بکن و الا فردا همین کودک هم می‌میرد.

۷. چگونه می‌نویسم؟

کتاب چگونه می‌نویسیم؟ یک کتاب درباره نویسندگی

نویسنده: کاظم رهبر
انتشارات: کتاب خورشید
تعداد صفحه: ۱۷۰

این اثر یک مجموعه ۶ جلدی با عنوان‌های «۱۰۰ روش از ۱۰۰ نویسنده معاصر»، «۹ روش از ۹ داستان‌نویس‌ معاصر»، «۱۴ روش از ۱۴ روزنامه‌نگار معاصر»، «۷ روش از ۷ فیلم‌نامه‌نویس معاصر»، «۹ روش از ۹ نمایش‌نامه‌نویس معاصر» و «۱۷ روش از ۱۷ نویسنده خلاق معاصر» است. این مجموعه را کاظم رهبر گردآوری کرده است. کتاب‌ در هر جلد به یکی از زمینه‌های نویسندگی مانند مقاله‌نویسی، فیلم‌نامه‌نویسی، داستان‌نویسی، زندگی‌نامه‌نویسی و نویسندگی خلاق می‌پردازد. محتوای کتاب شامل مصاحبه‌ها و نظرات نویسندگان شناخته‌شده در حوزه‌های مختلف نویسندگی است. این چند کتاب درباره نویسندگی، به بسیاری از سؤالات رایج نویسندگان جوان و کسانی که تازه وارد این عرصه شده‌اند پاسخ می‌دهد، از جمله اینکه «از کجا شروع کنیم؟»

از مشق‌های دبستانی تا پایان‌‌نامه‌های دانشگاهی، از یادداشت کارها و خریدهای روزانه تا دفترهای خاطرات، از پیامک‌های شخصی تا ایمیل‌های اداری، هر روز را با نوشتن آغاز و با نوشتن تمام می‌کنیم.

شما بگویید

نوشتن برای شما چقدر جدی است؟ تاکنون برای چگونه نوشتن یا بهتر نوشتن مطالعه کرده‌اید؟ شما با چه چالش‌هایی برای نوشتن روبه‌رو هستید؟ کدام‌یک از کتاب‌هایی را که در لیست معرفی ما قرار دارد، خوانده‌اید؟ از تجربه‌های مطالعاتی خود در این زمینه برایمان بنویسید.


در ادامه بخوانید: چگونه کتاب بنویسیم؛ قدم به قدم تا نویسندگی
منبع thewritelife
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 2 دیدگاه)
  1. فرید می‌گوید

    ممنون از مطلب ارزشمندتون، خسته نباشید. چه خوب که همه این عناوین ترجمه شده، منتهی کنابهای خوب دیگه ای هم تو بازار کتاب ایران هست که میشد بهشون اشاره کرد. از نوشتن نوشته استیون کینگ، درس های نویسندگی لئونارد بیشاپ، پرنده به پرنده از آن لاموت (هر چند میشد ترجمه بهتری از این کتاب فوق‌العاده ارزشمند کرد)، ۲۸ اشتباه نویسندگان از جودی دلتون، فن نویسندگی از محسن سلیمانی و…

    1. زهرا سارایی می‌گوید

      سپاس که با ما همراهید و ممنون که پیشنهادتون رو با ما به اشتراک گذاشتین.