مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

آیا شما هم ویژگی‌های یک دوست خوب را دارید

17

داشتن دوست خوب یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌های زندگی است. ارسطو، فیلسوف نامدار یونان باستان، دوست خوب را به منزله‌ی یک روح در دو بدن می‌داند. اما هیچ وقت با خودتان فکر کرده‌اید چه تعداد از افرادی که در حال حاضر دوست خطاب‌شان می‌کنید، نمونه‌ی یک دوست خوب و تمام عیارند؟ به نظرتان کدام یک از دوستی‌هایی که تا به الآن برقرار کرده‌اید تا آخر عمر دوام خواهند شد؟ فکر می‌کنید یک دوست خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا همیشه دوست‌تان باقی بماند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا ۹ مورد از ویژگی‌های دوست خوب را بشناسید.

۱. دوست خوب کمک‌مان می‌کند با خودمان مهربان‌تر باشیم

دوست خوب به ما یاد می‌دهد با خودمان مهربان‌تر باشیم.

شاید چون نتوانسته‌اید در مصاحبه‌ی کاریِ اخیرتان آن‌طور که می‌خواستید عمل کنید، حسابی از دست خودتان دلگیر هستید یا شاید به هر دلیلی حتی از دیدن تصویر خودتان در آینه بدتان می‌آید. بسیاری از ما هر وقت زندگی به کام‌مان نباشد، عادت داریم خودمان را سرزنش کنیم. در چنین شرایطی، یک دوست خوب می‌تواند نظر ما را درباره‌ی خودمان تغییر بدهد. دوست خوب اگر احساس کند از خودمان بدمان می‌آید، سعی می‌کند به طریقی حال‌‌مان را خوب کند. دقیقا به همین دلیل، کسانی که از نعمتِ داشتن دوستان صمیمی برخوردار هستند، احساس خیلی بهتری نسبت به خودشان دارند، چرا که دوستان‌شان باعث دلگرمی‌‌شان می‌شوند و پشت‌شان را خالی نمی‌کنند. دوست خوب می‌تواند اعتماد به نفس‌مان را بالا ببرد. چنین افرادی وقتی کمک‌مان می‌کنند که نسبت به خودمان احساس بهتری داشته باشیم، خودشان هم حسِ خیلی خوشایندی پیدا می‌کنند.


حتما بخوانید: چگونه دوست پیدا کنیم

۲. دوست خوب اشتباهات‌مان را گوشزد می‌کند

دوست خوب اشتباهات ما را گوشزد می‌کند.

همه‌ی ما گاهی بدون اینکه متوجه باشیم، مرتکب خطاهایی می‌شویم که شاید در آینده برای‌مان گران تمام بشوند. دوست خوب می‌تواند چنین خطاهایی را تشخیص دهد و اشتباهات‌مان را سر بزنگاه گوشزد کند، اما نه به منظور مچ‌گیری یا کینه‌توزی، بلکه از روی خیرخواهی. چنین صداقتی موجب شکل‌گیری دوستی‌های واقعی می‌شود. در دوستی‌های بی‌اساسی که مدت زیادی از شکل گرفتن‌شان نمی‌گذرد و همچنین دوستی‌های تصنعی، مطمئن باشید طرف مقابل‌تان چیزی جز خوشایندتان نخواهد گفت. اما در دوستی‌های واقعی، طرف مقابل به خودش اجازه می‌دهد هرچه را در ذهنش می‌گذرد، روراست بیان کند. افراد صادق و قابل اعتماد می‌توانند تجربه‌ی یک دوستی واقعی را نصیب‌مان کنند.

۳. دوست خوب وقتی با شماست، جز به همان لحظه به هیچ چیز دیگری فکر نمی‌کند

دوست خوب حواسش را متمرکز شما می‌کند.

دوست خوب کسی است که همه‌ی هوش و حواسش به لحظه‌ی با هم بودن‌مان است، طوری که احساس کنیم حضورش در زندگی‌مان یک اصل حیاتی است. دوست خوب علاوه بر نیازهای خودش به نیازهای طرف مقابلش هم توجه می‌کند و وقتی در کنار دوستش وقت می‌گذراند، فکرش فقط و فقط همانجاست. پس برای اینکه بتوانید همه‌ی هوش و حواس‌تان را به دوست‌تان اختصاص دهید، پیشنهاد می‌کنیم وقتی با هم هستید تلفن همراه‌تان را در جیب‌تان بگذارید. بر اساس نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، تلفن همراه روی روابط بین‌فردی تأثیر منفی می‌گذارد. اما مطمئن باشید یک دوست خوب هرگز اجازه نمی‌دهد تلفن همراهش کوچک‌ترین خدشه‌ای به روابط‌تان وارد کند.


حتما بخوانید: چطور کاریزماتیک و باجذبه شویم؛ راهنمای کامل

۴. دوست خوب شنونده‌ی خوبی است

دوست خوب شنونده‌ی خوبی است.

آیا تا به حال برای‌تان پیش آمده که موقع درد دل کردن، دوست‌تان یک‌دفعه وسط حرف‌تان بپرد و درباره‌ی مسائل مربوط به خودش شروع به صحبت کند؟ در چنین مواقعی چه حسی دارید؟ حتما احساس کرده‌اید که روند گفت‌وگو رضایت‌بخش نیست، چرا که دوست‌تان فقط سعی دارد درباره‌ی موضوعاتی که به خودش مربوط می‌شوند، صحبت کند. اما در دوستی‌های واقعی، روند گفتگو همیشه دوطرفه است. اینکه هر دو طرف به همدیگر اجازه‌ی صحبت کردن بدهند، موجب تقویت روابط بین‌فردی می‌شود. پس برای اینکه به یک گفتگوی متعادل برسید، سعی کنید وقتی طرف مقابل‌تان صحبت می‌کند، با تمام وجود به صحبت‌هایش گوش کنید. کسانی که شنونده‌ی خوبی هستند، این حس را منتقل می‌کنند که صحبت‌های طرف مقابل‌شان قابل درک است.


حتما بخوانید: تقویت مهارت گوش دادن؛ ۱۰ اصلی که شما را تبدیل به شنونده سراپا گوش می‌کند

۵. دوست خوب در سختی‌ها حمایت‌مان می‌کند

یک دوست خوب هیچ‌وقت پشت‌تان را خالی نمی‌کند.

اینکه فقط در خوشی‌ها کنار یکدیگر باشیم، برای یک دوستی واقعی کافی نیست. دوست خوب کسی است که در تمامی فراز و نشیب‌های زندگی پشت‌مان را خالی نکند. به عبارت دیگر، دوست خوب کسی است که سعی کند در خوشی‌ها، ناراحتی‌ها، موفقیت‌ها، شکست‌ها و خلاصه در تمامی تجربه‌های زندگی، شریک احساسات‌مان شود. در دوستی‌های واقعی، وقتی طرف مقابل‌مان را به اندازه‌ی کافی شناختیم، سطح اعتمادمان آن‌قدر بالا می‌رود که خودمان هم اجازه می‌دهیم دوست‌مان در اوقات سخت زندگی همراهی‌مان کند. اگر چنین فردی در زندگی‌تان باشد، حتما می‌دانید که دوست خوب درست مثل اعضای خانواده می‌ماند (اعلام حمایت یکی از ۱۷ عادت گفتاری افراد دوست داشتنی است).

۶. دوست خوب اضطراب‌مان را کم می‌کند

درمان اضطراب و استرس یک دوست خوب است.

دوست خوب باید بتواند عواملی را که طرف مقابلش را به اضطراب و تنش دچار می‌کند بشناسد. دوست خوب وقتی تحت فشار روانی هستیم، درک‌مان می‌کند و می‌تواند کمک‌مان کند که در چنین شرایطی درست تصمیم بگیریم. حتی زمانی که نیازی به هم‌فکری نداشته باشیم، حضور یک دوست خوب می‌تواند حسابی آرامش‌بخش باشد. بر اساس پژوهشی که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، پژوهشگران دریافتند وقت گذراندن با دوستانِ خوب در کاهش استرس مؤثر است.


حتما بخوانید: با جالب‌ترین فواید دوستی برای سلامتی آشنا شوید

۷. دوست خوب نمی‌گذارد مغرور شویم

وقتی غرور به شما چیره می‌شود، یک دوست خوب مانع مغرور شدن شما می‌شود.

دوست خوب کسی است که از دستاوردها و موفقیت‌های‌مان خرسند شود و البته کمک‌مان کند که هرگز به خاطر داشته‌های‌مان دچار غرور نشویم. حتما شما هم دوستانی دارید که از ایام قدیم یکدیگر را می‌شناسید و خیلی قبل‌تر از زمانی که در کسب‌و‌کارتان اسم و رسمی به هم بزنید، با هم دوست بوده‌اید. چنین دوستانی خودِ واقعی‌مان را می‌شناسند. در نتیجه نه تنها در موفقیت‌ها همراهی‌مان خواهند کرد، بلکه هر زمان که احساس کنند مغرور شده‌ایم، یادمان می‌اندازند که فروتنی پیشه کنیم.

۸. دوست خوب برای با هم بودن‌مان وقت می‌گذارد

برای یک دوست خوب با هم بودن خیلی باارزش است.

گاهی دوستی‌ها به دلیل مشغله‌های کاری یا خانوادگی کم‌رنگ می‌شوند، اما دوستان واقعی هیچ وقت اجازه نمی‌دهند که مشغله‌های زندگی روی روابط‌شان تأثیر بگذارد. دوست خوب سعی می‌کند با همه‌ی مشغله‌هایی که دارد، باز هم برای با هم بودن‌مان وقت بگذارد یا حتی شده تلفن بزند. اگر برای دوستان‌مان وقت نگذاریم، روابط‌مان به تدریج کم‌رنگ و کم‌رنگ‌تر خواهد شد. دقیقا به همین دلیل است که بسیاری از دوستی‌های دوران کودکی بعد از ازدواج و بچه‌دار شدن کم‌کم از بین می‌روند.

۹. دوست خوب باگذشت است

دوست خوب گذشت نشان می‌دهد.

همه‌ی ما گاهی در روابط‌مان قضاوت‌های نادرست می‌کنیم. دوستان واقعی به جای اینکه دلخوری‌شان را از یکدیگر پنهان کنند، مشکل‌شان را مستقیما مطرح می‌کنند تا سوءِتفاهم‌ها از بین برود. دوستان خوب یکدیگر را درک می‌کنند و به همین دلیل می‌توانند نسبت به هم بخشنده و باگذشت باشند. اگر در روابط‌مان مدام درگیر دلخوری‌های گذشته باشیم، روابط‌مان هیچ پیشرفتی نخواهد کرد. دوست خوب کسی است که بتواند گذشت کند و اگر خطایی کردیم که باعث دلخوری‌ شد، اینقدر باگذشت باشد که بتواند از اشتباهات‌مان بگذرد. پس بیایید این واقعیت را بپذیریم که همه‌ی ما گاهی اشتباه می‌کنیم، اما می‌توانیم به کمک یکدیگر یاد بگیریم انسان‌های بهتری باشیم.

برگرفته از: huffingtonpost.com

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 دیدگاه
 1. محمد می‌گوید

  خیلی خوب است اما بنظر قدری ایده الی استحسادت ها و یا رقابت ها و یا مقایسه های غیر منطقی به روابط دوستانه صدمه میزند و بسیاری از مختصاتی که در این مقاله اورده شده است را در دوستی ها پوشش نمی دهد.گاهی دوست چندین ساله شما حتی از یک راهنمایی بدون هزینه هم امتناع میکند. شرایط اعلام شده در مقاله خیلی خوب اما قدری ایده الی بنظر میرسد.

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست عزیز چطور سلام،
   موافقم، به سختی می‌شه دوستی پیدا کرد که همه‌ی این ویژگی‌های خوب رو یک‌جا و در حد عالی داشته باشه. اما احتمالا خیلی از ما خودمون هم به عنوان دوست هنوز در بعضی از این ویژگی‌ها ضعف داریم. به نظرم تغییر رو باید از خودمون شروع کنیم تا حداقل ما خودمون هم بتونیم دوستای بهتری برای دیگران باشیم.
   شاد باشید

 2. اتوسا می‌گوید

  جالب بود.

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   ممنون آتوسای عزیز، دوستانی خوب براتون آرزو می‌کنم.

 3. Sareh می‌گوید

  مطلب بسیار خوبی بود
  من هر چقدر تو این سایت دنبال مطلبی در مورد دوستی مجازی ، که این روزا خیلی باب شده گشتم تا اطلاعاتی پیدا کنم متاسفانه پیدا نکردم
  من یک سوال داشتم اگر پاسخ بدید سپاسگزارم
  تمام این ویژگی های یک دوست خوب رو هم من و هم یکی از دوستان مجازیم دارد ، هر دو ارتباط خیلی خوبی داریم اما من ارتباط طولانی مجازی رو نمیپسندم و بهشون پیشنهاد دادم که از مجازی بودن خارج شیم که گفتن همیشه واقعی بودن ملاک نیست ! به نظرتون من باید ادامه بدم این دوستی مجازی رو یا قطع ارتباط کنم ؟

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   ساره جان توصیه می‌کنم در این مورد از یک شخص آگاه و قابل اعتماد مشورت بگیرید. من فقط می‌تونم نظر شخصیم رو بگم و اون اینکه فکر می‌کنم دوستی‌های صرفا مجازی می‌تونه فریبنده باشه و در مورد این دوستی‌ها باید بسیار بسیار زیاد احتیاط کرد.

 4. SADAF می‌گوید

  خیلی مطالب قشنگی میذاری عزیزممم…منم اسمم صدف هستش 😁

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   صدف عزیز سلام،
   برام جالبه که هم‌اسم خودم رو خطاب قرار می‌دم 😀 امیدوارم همیشه از مطالعه‌ی مطالب چطور لذت ببری.

 5. مختار می‌گوید

  سلام
  همیشه اینطور بوده که دوست خوب یا گروه دوستان خوب کم و نایابند.
  امیدوارم شما دوستانی عالی داشته باشید.
  بابت مطالب مفید, سپاس.

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   آرزو می‌کنم زندگی‌تون سرشار باشه از دوستی‌های واقعی.

 6. منتقد می‌گوید

  دوست خوب؟!
  چند سالته رفیق.

 7. کاظم سخی زاده می‌گوید

  عالی بود صدف عزیز، خیلی چیز های ره یاد گرفتم که نمیدونستم

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   درود بر شما، خیلی خوشحالم که این مطلب براتون مفید واقع شده و امیدوارم همیشه از نعمت دوست خوب بهره‌مند باشید.

 8. شهاب می‌گوید

  شاید همه ما این نکات را بدانیم اما ردیف کردن و بازخوانی آنها جای سپاس فراوان دارد

  ضمناً به جای درد و دل، بنویسید: درددل!

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   سپاس که با ما همراه هستید. در ضمن یه تشکر ویژه بابت دقت نظرتون. ایراد ویرایشی اصلاح شد.

 9. reza می‌گوید

  استاد گرامی دژ آلود عزیز؛مطالبی بیسار ارزنده وزیبای بود .واسه قدر درانی از دوست ؛یقینا شما هم یه دوست خوب هستید.متشکرم

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست عزیز سلام،
   از نظر لطف‌تون بی‌نهایت سپاسگزارم. محبت کردید و من رو استاد خطاب کردید، اما بنده هنوز لایق این واژه نیستم. رسیدن به مرحله‌ی استادی نیازمند پشتوانه‌ی علمی قابل توجهیه که هنوز بهش نرسیدم، اما دارم همه‌ی تلاشم رو می‌کنم که معلوماتم رو تا حد امکان بالا ببرم.
   یه بار دیگه از همراهی صمیمانه‌تون متشکرم.