۱۰ کتاب برای پرورش تفکر انتقادی

3
تفکر انتقادی مهارتی است که همه ما به آن نیاز داریم. نقدپذیری و نقادبودن در جامعه ما چالش‌برانگیز است و خواندن کتاب برای پرورش تفکر انتقادی تأثیر بسزایی دارد. بنابراین تصمیم گرفتیم شما را با کتاب‌هایی آشنا کنیم که بتوانید با کمک آنها این مهارت را هم در خودتان تقویت کنید و هم در اطرافیانتان. مخاطبان کتاب‌های تفکر انتقادی کسانی هستند که مایل‌اند دنیا را بهتر بشناسند و با بقیه در صلح زندگی کنند. کیفیت زندگی برای این افراد مهم است و در پی کشف چرایی مسائل مختلف هستند. اگر شما هم در پی کشف حقایق هستید و بهبود کیفیت زندگی برایتان ملاکی مهم است، معرفی کتاب امروز برای شماست تا با ۱۰ کتاب برای پرورش تفکر انتقادی از بهترین‌ها آشنا شوید.

۱. هنر شفاف اندیشیدن

کتاب هنر شفاف اندیشیدن

نویسنده: رولف دوبلی
مترجمان (پیشنهاد کاربران): عادل فردوسی‌پور، بهزاد توکلی و علی شهروز
انتشارات (پیشنهاد کاربران): چشمه
تعداد صفحه: ۳۳۳

رولف دوبلی در کتاب «هنر شفاف اندیشیدن» شیوه نقدِ تفکر خودمان را به ما آموزش می‌دهد. ما گاهی درگیر تفکرات و رؤیاهایی می‌شویم که هیچ ضرورتی ندارند و تنها تأثیرشان اتلاف وقت است. با وجود این، نمی‌توانیم این افکار را به‌خوبی مهار کنیم، چراکه آنها را به‌قدر کافی نمی‌شناسیم. هنر شفاف اندیشیدن همین نکته را به ما گوشزد می‌کند. در واقع به ما نشان می‌دهد چگونه افکار نادرست را شناسایی کنیم و آنها را کنار بگذاریم. این شیوه شناسایی افکار نادرست، شکلی از نقد و ارزیابی تفکرات خودمان است.

از این‌ رو کتاب هنر شفاف اندیشیدن یکی از کتاب‌های کاربردی در زمینه پرورش تفکر انتقادی انتخاب شده است.

۲. قواعد مباحثه، کتاب برای پرورش تفکر انتقادی

کتاب قواعد مباحثه یک کتاب برای پرورش تفکر انتقادی

نویسنده: آنتونی وستون
مترجم (پیشنهاد کاربران): نصرالله مرادیانی
انتشارات (پیشنهاد کاربران): قطره
تعداد صفحه: ۱۳۲

مشاجره و مباحثه با دوستان و نزدیکان اتفاقی پرتکرار است. شاید برای شما هم پیش‌ آمده باشد که در پایان چنین گفت‌وگوهایی طرفین از هم ناراحت شده باشند یا شکل روابط عوض شده باشد. در واقع بحث‌کردن امری ضروری و جذاب برای شکل‌گیری درست تصمیم‌های مهم ما در زندگی است، اما همین بحث‌کردن به اصول و قواعد نیاز دارد. اگر ما این اصول را بشناسیم، می‌توانیم بحث‌ها را بهتر پیش ببریم و از ایجاد احساس‌های نامطلوب جلوگیری کنیم. هدایت درست مباحثه با مهارت «درست انتقادکردن» ممکن می‌شود، بنابراین کتاب «قواعد مباحثه» یکی از کتاب‌های انتخابی مقاله امروز است.

کتاب «قواعد مباحثه» شیوه درست طرح انتقاد و همچنین تمرین شنیدن و پذیرش انتقاد را با مثال‌هایی ملموس و جالب به مخاطب نشان می‌دهد و بی‌تردید یک کتاب برای پرورش انتقادی است.

۳. تفکر سریع و آهسته

کتاب تفکر سریع و آهسته

نویسنده: دنیل کانمن
مترجم (پیشنهاد کاربران): نغمه رضوی
انتشارات (پیشنهاد کاربران): هورمزد
تعداد صفحه: ۶۰۴

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در داوری‌هایتان دچار اشتباه شده باشید. معمولا وقتی درگیر بحثی می‌شویم یا درباره کسی قضاوت می‌کنیم، به خودمان اطمینان داریم. اما آیا همیشه حق با ماست؟ امکان اشتباه یا سوگیری وجود ندارد؟ چطور باید این اشتباهات را تشخیص بدهیم و از رخ‌دادن آنها پیشگیری کنیم؟ چطور باید تفکرات خودمان را قبل از بیان‌کردنشان ارزیابی کنیم؟

کتاب «تفکر سریع و آهسته» برای پاسخ به چنین پرسش‌هایی نوشته شده است. بنابراین اگر مایل هستید خودارزیابی تصمیم‌ها و نظرات‌تان را بهتر بیاموزید، خواندن آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

۴. تصمیم؛ ۵۰ الگو برای تفکر راهبردی

کتاب تصمیم؛ ۵۰ الگو برای تفکر راهبردی

نویسندگان: رومن چپلر، مایکل کروگِروس
مترجم (پیشنهاد کاربران): مریم تقدیسی
انتشارات (پیشنهاد کاربران): ققنوس
تعداد صفحه: ۱۷۳

«ناکامی‌های ما به‌دلیل شکست‌هایمان نیست، بلکه به‌دلیل اختلافاتی است که در آنها شرکت نمی‌کنیم.» این جمله یکی از جملات مفهومی و تأثیرگذار کتاب «تصمیم» است. به‌راستی بخش زیادی از مشکلات ما در روابط به همین مسئله برمی‌گردد: ناتوانی در شرکت در بحث‌ها و تلاش‌نکردن برای رفع اختلافات.

نویسندگان کتاب «تصمیم» کتاب را بر پایه درک متقابل نوشته‌اند:

اگر دوست دارید بهتر از قبل تصمیم بگیرید و وقتی عزیزانتان از شما مشورت می‌خواهند، مشاور خوبی برایشان باشید، خواندن این کتاب برای پرورش تفکر انتقادی را به شما توصیه می‌کنیم.

۵. چگونه درباره چیزهای عجیب بیندیشیم

کتاب چگونه درباره چیزهای عجیب بیندیشیم

نویسندگان: تئودور شیک، لوئیس ون
مترجم (پیشنهاد کاربران): رامین رامبد
انتشارات (پیشنهاد کاربران): مازیار
تعداد صفحه: ۴۰۵

دنیای ما اتفاقات و واقعیت‌های رمزآلودی در خود دارد که نمی‌توان آنها را به‌آسانی درک کرد. گاهی می‌ترسیم درباره چرایی آنها صحبت کنیم و گاهی حتی در تنهایی خود از بررسی مفهومی رمزآلود واهمه داریم. کتاب «چگونه درباره چیزهای عجیب بیندیشیم» به ما می‌آموزد چگونه سردرگم‌کننده‌ترین باورها درباره پدیده‌های فراطبیعی و رازآلود را درست بررسی کنیم.

اگر دوست دارید تفکر نقادانه را برای اتفاقات رمزآلود جهان اطرافمان به‌ کار بگیرید، خواندن این کتاب جذاب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

۶. پنج رکن تفکر مؤثر

کتاب پنج رکن تفکر مؤثر یک کتاب برای پرورش تفکر انتقادی

نویسندگان: ادوارد برگر، مایکل استاربرد
مترجم (پیشنهاد کاربران): محمد علی جعفری
انتشارات (پیشنهاد کاربران): ققنوس
تعداد صفحه: ۱۳۴

همه ما قوه تفکر داریم. همه ما می‌توانیم به بهترین شکل ممکن بیندیشیم و تصمیم بگیریم، اما این اتفاق همیشه رخ نمی‌دهد. گاهی اشتباهاتمان آن‌قدر زیاد می‌شود که به توانایی‌های خودمان شک می‌کنیم. واقعیت این است که درست فکرکردن را می‌توان یاد گرفت. کتاب «پنج رکن تفکر مؤثر» با همین هدف نوشته شده است، اینکه بتوانیم بر اساس استانداردی مشخص درباره‌ مسائل زندگی فکر کنیم و تصمیم بگیریم که خلاقیت ما را هم محدود نکند.

اگر می‌خواهید اشتباه در تصمیم‌گیری را به حداقل برسانید، کتاب «پنج رکن تفکر مؤثر» برای شماست.

۷. تفکر هوشمندانه، کتاب برای پرورش تفکر انتقادی

کتاب تفکر هوشمندانه یک کتاب برای پرورش تفکر انتقادی

نویسنده: مايك كالت
مترجمان (پیشنهاد کاربران): محمدمهدی محمودی، محمدصابر مرشد
انتشارات (پیشنهاد کاربران): دانشگاه امام صادق
تعداد صفحه: ۲۷۴

کتاب «تفکر هوشمندانه» با هدف افزایش کیفیت تفکرات فردی نوشته شده است. این کتاب برای پرورش تفکر انتقادی روش‌های حفظ خلاقیت در کنار پرورش تفکر نقادانه را به مخاطب می‌آموزد. در واقع با خواندن این کتاب به این باور می‌رسیم که برای بهتر تصمیم‌گرفتن نیاز داریم بهتر فکر کنیم و بهتر فکرکردن نیازمند نقادبودن و خلاق‌بودن است.

اگر شما هم مایلید نقاد و خلاق باشید و همچنین این دو مفهوم را در اطرافیانتان تشخیص بدهید و بپذیرید، کتاب «تفکر هوشمندانه» را در فهرست کتاب‌هایی که باید بخوانید قرار دهید.

۸. منطقی‌بودن

کتاب منطقی‌بودن یک کتاب برای پرورش تفکر انتقادی

نویسنده: دی. کیو. مک‌اینرنی
مترجم (پیشنهاد کاربران): رحیم کوشش
انتشارات (پیشنهاد کاربران): سبزان
تعداد صفحه: ۱۵۱

منطق هم علم است و هم هنر. کتاب «منطقی‌بودن» ترکیب این دو را به مخاطب می‌آموزد؛ چطور روشن‌تر بیندیشیم و چرا؟ چطور اندیشه دیگران و حق را با آرامش بپذیریم؟

اگر احساس می‌کنید آستانه تحمل شما برای شنیدن صحبت‌های دیگران با آرامش، پایین است و نمی‌توانید حرف حق را به راحتی بپذیرید، کتاب «منطقی‌بودن» را بخوانید.

۹. ذهن فریبکار شما

کتاب ذهن فریبکار شما

نویسنده: استیون نوولا
مترجمان (پیشنهاد کاربران): اكبر سلطانی، مریم آقازاده
انتشارات (پیشنهاد کاربران): اختران
تعداد صفحه: ۳۰۰

چرا نیاز داریم نقاد باشیم؟ چرا نباید مستقیم از نسخه اولیه تفکراتمان پیروی کنیم؟ چرا ذهن ما در پی فریبمان است؟ کتاب «ذهن فریبکار» به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد و همچنین اینکه چطور:

 • با تفکر نقادانه در زندگی روزمره پیشرفت کنیم؟
 • کیفیت تصمیمات خودمان را بهبود دهیم؟
 • با تفکر نقادانه دیگران کنار بیاییم؟

اگر پاسخ این پرسش‌ها برای شما هم جذاب و پراهمیت هستند، این کتاب را بخوانید.

۱۰. دروغ‌های مسلح، کتاب برای پرورش تفکر انتقادی

کتاب دروغ‌های مسلح یک کتاب برای پرورش تفکر انتقادی

نویسنده: دنیل جی. لویتین
مترجم (پیشنهاد کاربران): ابراهیم رهنما
انتشارات (پیشنهاد کاربران): کوله پشتی
تعداد صفحه: ۳۲۰

«دروغ‌های مسلح» مخاطب را راهنمایی می‌کند که به حقیقت برسد، مهم‌ترین اتفاقات جهان را بهتر بشناسد و با استدلال‌های درست و منطقی درباره آنها فکر کند و در صورت لزوم، نظر بدهد.

این کتاب بیان شیوایی دارد، مخاطب را در خود غرق می‌کند و به بسیاری از پرسش‌های بنیادی ذهن پاسخ می‌دهد؛ به ما می‌آموزد که چطور نقد کنیم و ارزش تفکر نقادانه را بیشتر نشان می‌دهد.

شما بگویید

در این مقاله، شما را با کتاب‌هایی در حوزه تفکر نقادانه آشنا کردیم. شما کدام‌ یک از کتاب‌های معرفی‌شده را خوانده‌اید؟ نظرتان درباره‌ آن چیست؟ به‌نظرتان جای چه کتاب دیگری در فهرست ما خالی است؟ لطفا نظر خود را در بخش «ارسال دیدگاه» با ما به اشتراک بگذارید. قطعا برایمان ارزشمند خواهد بود.


در ادامه بخوانید: بهترین کتاب های توسعه فردی؛ کتاب‌هایی که می‌توانند زندگی‌تان را متحول کنند
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 3 دیدگاه)
 1. فیثاغورس می‌گوید

  سلام
  کتاب «راهنمای تفکّر نقّادانه» رو از قلم انداخته‌این. کتاب فوق العاده خوبی است.

  1. محسن محمدبیگی می‌گوید

   سلام همراه عزیز
   ممنون که نظرت رو با ما به اشتراک گذاشتی.🙂🌹

 2. ا.ع. می‌گوید

  ۱- کتاب شاقول اندیشه از محمّد حسینی‌نژاد
  ۲- کتاب مغالطات از علی‌اصغر خندان
  ۳- کتاب منطق کاربردی از علی‌اصغر خندان
  ۴- کتاب هنر همیشه بر حق بودن از آرتور شوپنهاور؛ از ترجمه عرفان ثابتی
  ۵- کتاب مغالطه‌های پرکاربرد از ریچارد پُل و لیندا اِلدِر یا ۴۴ ترفند کثیف؛ ترجمه و بازنویسی از مهدی خسروانی