دکتر ساینا

فیلم آموزشی : مغز شما چطور کار می‌کند؟

18

تا حالا به این فکر کرده‌اید که مغز شما در شرایط مختلف با چه سرعتی عمل می‌کند؟ مثلاً اگر یک تاکسی عصبانی با سرعت به سمت شما بیاید، دیگر وقت این حرف‌ها نیست و فقط باید با یک جهش از سر راهش کنار بروید، حتی توجه نکنید که صاف توی جوی آب فرو می‌آیید. یا وقتی رئیس‌تان عصبانی شده، خیلی سریع متوجه حالت‌های صورتش بشوید و برای نجات جان‌تان فرار را بر قرار ترجیح دهید. این مدل فکر کردن خیلی سریع و به صورت خودکار اتفاق می‌افتد و با حالتی که آهسته و به‌طور تعمدی فکر می‌کنیم کاملاً متفاوت است، مثلاً وقتی که امتحان ترم داریم، اگر حسابی به مغزمان فشار نیاوریم، بدون شک دچار دردسر می‌شویم. به این دو مدل که مغز برای پردازش اطلاعات از آن استفاده می‌کند،‌ فکر کردن سریع و آهسته می‌گویند.

دانستن درمورد فکر کردن سریع و آهسته به ما کمک می‌کند تا راه‌حل‌های منطقی‌تری برای مشکلات اجتماعی که با آن مواجه هستیم پیدا کنیم. اینکه بدانیم چقدر باید به فکر کردن سریع‌مان اعتماد کنیم و چه زمانی باید وقت و انرژی بگذاریم و آهسته فکر کنیم، کمک زیادی به ما می‌کند.

 

دکتر ساینا

تهیه‌شده در: chetor.com

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 دیدگاه
 1. فاطمه رحمانی می‌گوید

  لطفا این اطلاعات رو برام میل کنید البته اگه ممکن هست

 2. افسانه می‌گوید

  عالی بود… چطور میتونم این ویدئو رو دانلود کنم که روی گوشیم داشته باشم؟

  1. علیرضا ناظم‌زاده می‌گوید

   خیلی خوشحالیم که این ویدیو مورد پسند شما واقع شده. در کامپیوتر با کلیک راست می‌تو‌نید ویدیو رو ذخیره کنید و در موبایل هم به زودی توی کانال تلگراممون قرار میگیره که می‌تونید از اونجا دانلود کنید.

 3. آلاله می‌گوید

  حالا چطور از این قضیه استفاده کنیم واقعا؟

  1. علیرضا ناظم‌زاده می‌گوید

   سلام، با اینکه مغز سریع خیلی تو تصمیم‌گیری به ما کمک می‌کنه باید بدونیم که خیلی جاها هم ما رو به اشتباه میندازه. با شناخت این نوع مغز و انواع تعصب‌ها و تبعیض‌هایی که ممکنه تو فرآیند تصمیم‌گیری ما ایجاد کنه میتونیم تصمیم‌های بهتری توی کار و زندگی‌مون بگیریم.
   با چطور همراه باشید چون به زودی به انواع این تعصب‌ها هم می‌پردازیم.