چگونه رابطه جنسی را شروع کنیم؟

0

هرچند به دلایل مختلف صحبت درباره رابطه جنسی در جامعه‌مان راحت نیست و کم‌کاری‌های زیادی هم در اطلاع‌رسانی در این زمینه وجود داشته است و دارد، رابطه جنسی و موضوعات پیرامونش اهمیت بسیار زیادی دارند. یکی از موضوعات ناگفته درباره رابطه جنسی مربوط به شروع آن است. در این مقاله می‌خواهیم بگوییم که چگونه رابطه جنسی را شروع کنیم و پیش ببریم.

چرا شروع رابطه جنسی این‌قدر مهم است؟

شروع درست رابطه جنسی یکی از مهم‌ترین بخش‌های رابطه است. مجموعه‌ای از احساسات مختلف در این رابطه شکل می‌گیرند و معنا پیدا می‌کنند. ساده‌ترین بخش ماجرا این است که وقتی این کار با رضایت و میل طرف مقابل شروع می‌شود، به او احساس دوست‌داشتنی‌ و خواستنی‌بودن می‌دهید. چنین حسی خوشایند است و اگر بتوانید با موفقیت آن را ایجاد کنید، قطعاً رابطه‌تان محکم‌تر و شیرین‌تر می‌شود.

از سوی دیگر اگر رابطه جنسی طوری شروع شود که طرف مقابل آمادگی نداشته باشد یا به هر دلیلی میل به این کار در او شکل نگرفته باشد، احساسات بسیار ناخوشایندی در او به وجود خواهد آمد. شروع رابطه نیازمند توافق و رضایتی دوسویه است. هرگونه اختلاف‌نظر و ناهماهنگی در این زمینه می‌تواند استرس، فشار روحی و مشکلات متعدد را برای افراد به‌ وجود بیاورد.

چرا شروع رابطه جنسی چالش‌برانگیز است؟

چگونه رابطه جنسی را شروع کنیم و پیش ببریم؟ این پرسشی است که همیشه دغدغه افراد است. به‌نظر متخصصان، یکی از دلایل اصلی داشتن دلهره برای رابطه جنسی این است که افراد می‌ترسند اگر شروع‌کننده کار باشند، طرف دیگر آنها را پس بزند.

ترس از پس‌زده‌شدن دلهره بزرگی است که شروع رابطه جنسی را برای افراد سخت می‌کند. برای همین است که باید درباره این موضوع صحبت شود. بسیاری از مواقع ردکردن پیشنهاد شروع رابطه به این معنا نیست که فردِ پیش‌قدم از سوی طرف دیگر پس زده می‌شود و دوست‌داشتنی نیست.

دلایل متعددی برای ردکردن پیشنهاد وجود دارد، مثلا شاید طرف مقابل از نظر روحی خسته است یا از نظر جسمی میلی به این کار ندارد. بعضی از افراد هم اضطراب و استرس زیادی برای رابطه جنسی دارند و برای پنهان‌کردن این حس، داشتن رابطه را به تعویق می‌اندازند. همه اینها نشان می‌دهند که صحبت‌کردن درباره رابطه جنسی بسیار اهمیت دارد.

نکات مهم درباره شروع رابطه جنسی

رفتار آدم‌ها درباره شروع رابطه جنسی تحت‌تأثیر عوامل اجتماعی و فرهنگی هم هست. در بعضی از جوامع این باور وجود دارد که مردان باید شروع‌کننده رابطه جنسی باشند. این در حالی است که رابطه‌ای که هر دو نفر نقش و سهم مشابهی در آن دارند فراتر از محدودیت‌ها و مرزکشی‌های فرهنگی و اجتماعی است.

دو طرف یک رابطه باید بنا به توافق و درک متقابل همه‌چیز را پیش ببرند و به نکاتی توجه کنند که ۲ نمونه‌شان را در ادامه مطرح کرده‌ایم.

۱. پذیرش جواب منفی و توان نه‌شنیدن

باید قبول کرد که گاهی طرف مقابل دوست ندارد در زمان مدنظرتان با شما رابطه جنسی داشته باشد. این حق طبیعی هر فرد است که اختیار بدنش را داشته باشد. گاهی طرف دیگرِ رابطه از نظر روحی یا جسمی میلی به این کار ندارد. بدون ترس از طرد شدن، توانایی نه‌شنیدن را در خود تقویت کنید و اگر طرف مقابلتان میلی به رابطه ندارد، خودخوری را کنار بگذارید.

۲. شفاف‌ صحبت‌کردن

در پاسخ به پرسشِ چگونه رابطه جنسی را شروع کنیم و آن را پیش ببریم، رعایت شفافیت یکی از مهم‌ترین نکات است. شما و طرف مقابل باید درباره این موضوع رُک و واضح صحبت کنید. خواسته‌ها و محدودیت‌هایتان را بگویید و نگذارید تعارف، شرم یا هر محدودیت دیگری مانع رابطه‌ای خوشایند شود. با شناخت طرف مقابل و گفتن خواسته‌های خود از رابطه جنسی، می‌توانید تجربه خوشایندتری را رقم بزنید.

چند راهکار برای شروع رابطه جنسی

راه‌کارهایی برای شروع رابطه جنسی

۱. روش مستقیم و بی‌مقدمه

با شناختی که از خود و طرف مقابل دارید، در زمانی مناسب پیشنهاد شروع رابطه را مطرح کنید. یادتان باشد که یک پای این رابطه طرف مقابل است و شاید در زمان مدنظرتان آمادگی یا میل به برقراری رابطه را نداشته باشد. با درک این موضوع، شجاعت مطرح‌کردن خواسته‌تان را داشته باشید.

این را هم فراموش نکنید که باید به‌موقع و در زمان مناسب پیشنهاد بدهید، یعنی رضایت و شرایط طرف مقابل را حتما در نظر بگیرید. اصرارکردن و زورگویی در این زمینه از اشتباه هم اشتباه‌تر است.

۲. زمینه‌سازی و مقدمه‌چینی قبلی

اگر توانایی مطرح‌کردن خواسته‌تان را برای شروع رابطه جنسی ندارید، زمینه‌سازی و مقدمه‌چینی کنید. مثلا یادداشتی برای طرف مقابل بنویسید و سعی کنید با دلبری‌های لازم، با او قراری عاشقانه بگذارید. به این شیوه‌ها می‌توانید خواسته‌تان را غیرمستقیم مطرح کنید.

۳. استفاده از نشانه‌های غیرکلامی

افراد ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری متفاوتی دارند. بعضی‌ها از قدرت کلام خوبی برخوردارند و عده دیگری هم با رفتار و عمل نیت‌ها و خواسته‌هایشان را بهتر نشان می‌دهند. یادتان باشد که قانونی کلی و شیوه‌ای مشخص برای شروع رابطه جنسی وجود ندارد.

شاید شما از آن دسته آدم‌هایی هستید که در قالب رفتار و مهارت‌های غیرکلامی مانند نوازش‌کردن یا درآغوش‌کشیدن بهتر عمل می‌کنید. با چنین رفتارها و اقداماتی می‌توانید نشانه‌ای برای رابطه جنسی به طرف مقابلتان بدهید.

۴. دوری از کلیشه‌ها

کلیشه‌ها را کنار بگذارید و نگاهی علمی به مقوله رابطه جنسی داشته باشید. یادتان نرود که تستوسترون مردان در صبح سطح بالاتری دارد و به‌طور کلی میل جنسی همه افراد در صبحگاه بیشتر است. بنابراین اگر این موقع از روز را مناسب می‌دانید، به شروع رابطه جنسی در این زمان فکر کنید.

همچنین بدانید که برای شروع رابطه جنسی لازم نیست حتما مرد باشید. خانم‌ها هم می‌توانند آغازگر رابطه باشند. کلیشه‌های فرهنگی و اجتماعی را وارد رابطه جنسی‌تان نکنید و بدانید که توافق و همراهی دو نفر است که شما را راضی و خشنود می‌کند.

۵. داشتن برنامه‌ای مشخص

این پیشنهاد شاید کمی خسته‌کننده به نظر برسد، اما برای زوج‌هایی مناسب است که زندگی شلوغی دارند. با طرف مقابلتان درباره داشتن رابطه جنسی در روز و ساعت مشخصی از هفته توافق کنید تا تکلیف همه‌چیز مشخص باشد.

۶. استفاده از کلام

همان‌طور که گفته شد، هیچ‌ قاعده کلی خاصی برای شروع رابطه جنسی وجود ندارد. باید ببینید که ترجیحات شما و همراهتان چیست. اگر در استفاده از کلام قوی هستید، با تعریف‌کردن از طرف مقابل سعی کنید نشانه‌های میل به برقراری رابطه جنسی را بروز بدهید. مثلا از اندام و چهره او تعریف و برای شروع رابطه مقدمه‌چینی کنید.

۷. توجه به اهمیت زمینه‌چینی

یادتان نرود که زمینه‌چینی برای بعضی‌ها خیلی مهم است. منظور چیست؟ یعنی بی‌مقدمه سراغ برقراری رابطه جنسی نروید. با درنظرگرفتن علایق خود و طرف مقابل به این فکر کنید که با انجام چه کارها و مقدماتی حس‌ و حال و آمادگی‌تان برای داشتن رابطه‌ای مطلوب بیشتر می‌شود.

۸. درست‌کردن فهرستی از خواسته‌ها

یکی دیگر از پاسخ‌ها به پرسش چگونه رابطه جنسی را شروع کنیم، این است که فهرستی از خواسته‌ها داشته باشید. بله! چه عیبی دارد؟ خواسته‌هایتان برای شروع و پیشبرد رابطه را در قالب فهرستی آماده کنید و مقابل گزینه‌هایتان بله/خیر بگذارید.

فهرست را به طرف مقابل بدهید و ببینید با کدام‌یک از پیشنهادهای شما موافق است و با کدام‌‌ها مخالف. این‌طوری تکلیفتان را می‌دانید. ضمن اینکه دادن چنین فهرستی به طرف مقابل، کارتان را هم راحت‌تر می‌کند و در واقع نوعی پیشنهاد غیرمستقیم است.

۹. لحاظ‌کردن تنوع و نشاط

یادتان نرود که هر زوجی شیوه و سبک خود را برای شروع رابطه جنسی دارند. با این حال، تنوع برای همه لازم است و می‌تواند عامل بهبود رابطه شود. پس اگر همیشه از روش و راهکار خاصی استفاده می‌کنید، گاهی هم به تنوع‌دادن به آن فکر کنید.

در آخر

چگونه رابطه جنسی را شروع کنیم و پیش ببریم؟ این پرسش مهم است و اگر جوابش را نمی‌دانید، حتما باید پاسخ درستش را پیدا کنید. رابطه جنسی بخش مهمی از زندگی بزرگ‌سالان است و نمی‌توان اهمیتش را نادیده گرفت. شما جواب این پرسش را گرفتید؟


در ادامه بخوانید: دلایل گریه بعد از رابطه جنسی یا حین آن
منبع healthline psychologytoday cosmopolitan
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.