ایران‌تلنت

مناطق ممنوعه استانبول برای اخذ اقامت توریستی

0

بنا بر سخت‌گیری‌های اخیر اداره مهاجرت ترکیه در مورد اقامت مهاجرین در این کشور، در مناطقی که تراکم جمعیت آن‌ها بالای ۲۵ درصد است، به هیچ عنوان اقامت توریستی یا دائمی داده نمی‌شود. اگر قصد مهاجرت به ترکیه و اقامت در شهر استانبول را دارید و مناطق ممنوعه این شهر برای اخذ اقامت شهروندی را نمی‌شناسید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

اقامت توریستی یا موقت چیست؟

برای مهاجرت به ترکیه روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها اقامت توریستی یا اقامت موقت است. مدت زمان اقامت توریستی براساس قوانین جدید ترکیه فقط ۶ ماه است و قابل تمدید نیست. هر مهاجری که وارد این کشور می‌شود، از هر دوره ۱۸۰ روزه می‌تواند ۹۰ روز را بدون ویزا در ترکیه زندگی کند. البته اگر بخواهید از کل این ۶ ماه استفاده کنید، باید تا قبل از تمام شدن ۳ ماه اول، اقامت خود برای دریافت ویزا اقدام کنید.

دریافت اقامت توریستی، پس از ورود به ترکیه و به شرط ارائه قرارداد محضری اجاره خانه در ترکیه (یا آپارتمان) امکان‌پذیر می‌شود. به بیان ساده‌تر، پس از ورود به ترکیه باید یک آپارتمان یا خانه اجاره کرده باشید تا اقامت موقت شما مورد تائید قرار بگیرد. این نکته را هم فراموش نکنید که مدت زمان ۶ ماه اقامت توریستی شما دقیقاً از همان روز اولی که وارد ترکیه می‌شوید و در حال استفاده از ۳ ماه اقامت بدون ویزای خود هستید، حساب می‌شود.

مناطق ممنوعه برای اخذ اقامت در استانبول

وزارت کشور ترکیه ثبت انواع درخواست‌های اقامت در ۷۸۱ محله در برخی شهر‌های ترکیه، از جمله استانبول، آنتالیا و آنکارا را ممنوع اعلام کرد. تعداد محله‌هایی که نسبت مهاجرین در آن‌ها بیش از ۲۵ درصد شده به سرعت در حال افزایش است و انتظار می‌رود با ادامه موج جدید مهاجرت‌ها از اوکراین و روسیه به ترکیه، تعداد محله‌های ممنوعه باز هم افزایش پیدا کند. بنابراین قبل از خرید یا اجاره ملک برای اقامت درباره آخرین وضعیت منطقه و محله مورد نظرتان اطلاعات کسب کنید.

با توجه به افزایش آمار مهاجران در اغلب مناطق ترکیه و افزایش موج نارضایتی‌ها در جامعه، درخواست‌های اقامت در محله‌هایی که نسبت جمعیت مهاجرین در آن‌ها از ۲۵ درصد بیشتر باشد، رد خواهد شد. در حال حاضر محله‌هایی که امکان اخذ اقامت در آن‌ها ممنوعیت دارد، بدین شرح هستند:

 • منطقه avcilar آوجیلار (محله denizköşkler دنیزکوشکلِر)
 • منطقه başakşehit باشاک شهیر (محله ikitelli ایکی تِلّی و محله ziya gökalp زیا گوکالپ)
 • منطقه بیلیکدوزو (محله osb)
 • منطقه beşiktaş بشیکتاش (محله yıldız ییلدیز)
 • منطقه اسنیورت (محله alevler آل اِولر، محله gökevler گوک اِولر، محله koza کوزا، محله piri reis پیری رئیس، محله yeşilkent یشیل کنت و محله zafer ظفِر)
 • منطقه fatih فاتیح (همه محله‌ها)
 • منطقه beyoğlu بی اوغلو (محله bülbül بولبول، محله çukur چوکور، محله kamer hatun کامر حاتون، محله kocatepe کجا تپه و محلهşehit muhtar شهیت موحتار)
 • منطقه kucukçekmece کوچوک چکمجه (محله beşyol بِش یول)
 • منطقه sarıyer سارییر (محله maslak ماسلاک)
 • منطقه şişli شیشلی (محله mecidiyeköy مجیدیه کوی، محله inönü اینونو و محله ergenekon ارگنه کن)
 • منطقه ümraniye عمرانیه (محله dudullu دودوللو)
 • منطقه zeytinburnu زیتین بورنو (محله maltepe مالتپه)
 • منطقه tuzla توزلا (محله aydınlı آیدین لی)

آیا مناطق ممنوعه شامل اخذ شهروندی می شود؟

لازم است توضیح دهیم افرادی که می‌خواهند از طریق خرید ملک با ارزش بالای 400 هزار دلار برای دریافت شهروندی ترکیه و اخذ پاسپورت اقدام کنند، هیچ محدودیتی در انتخاب شهر، منطقه و محله ندارد، چون شامل پروژه شهروندی می‌شوند. بنابراین می‌توانند با خرید آپارتمان در ترکیه یا هر ملک دیگری با ارزش بیش از 400 هزار دلار در هر محله‌ای که دوست دارند، شهروندی یا پاسپورت این کشور را دریافت کنند.

این قانون شامل افرادی می‌شود که بار اول است برای اقامت در این مناطق اقدام می‌کنند، همچنین افرادی که در حال حاضر جای دیگری اقامت دارند و می‌خواهند آدرس خود را به این مناطق تغییر دهند؛ برای این دسته از افراد هم ثبت آدرس در محله‌های ممنوعه انجام نخواهد شد. در برگه‌ای که اداره مهاجرت به مراجعه‌کنندگان می‌دهد، کاملا صریح نوشته شده که این قانون شامل کسانی که از قبل اقامت اکتیو در این مناطق دارند و خانواده درجه یک افرادی که شهروند ترکیه شده‌اند و از طریق آنها در این مناطق اقامت گرفته‌اند، نخواهد شد.

به بیان ساده‌تر، این قانون برای افرادی است که بار اول است اقامت می‌گیرند و تمدیدی نیستند. طبق این قانون در مناطق ممنوعه استانبول، چه از طریق خرید ملک و چه از طریق اجاره، اقامت توریستی و اقامت دائمی داده نمی‌شود. ولی همچنان تاکید می‌کنیم که این محدودیت‌ها به هیچ عنوان شامل خرید ملک‌های بالای 400 هزار دلار نمی‌شود، چرا که آنها شهروندی هستند، نه اقامت. همین‌طور افرادی که تمدیدی هستند، شامل این قانون نمی‌شوند.

مهم‌ترین قوانین اجاره‌ خانه برای اقامت توریستی در استانبول

 • خانه‌ای که انتخاب کرده‌اید نباید در مناطق ممنوعه شهر استانبول باشد.
 • بهترین نوع اجاره ملک، اجاره سالانه است و مستاجر باید معادل مبلغ 2 ماه اجاره را به‌عنوان رهن به مالک پرداخت کند.
 • مستاجر باید هزینه‌های مربوط به شارژ ماهانه ساختمان، آب، برق، گاز و اینترنت را پرداخت کند.
 • چنانچه مستاجر بخواهد خانه را قبل از تاریخ پایان قرارداد اجاره به مالک تحویل دهد، مبلغ ۲ ماه اجاره‌ای که به ‌عنوان رهن به مالک پرداخت کرده به او بازگردانده نمی‌شود.
 • اگر مستاجر در زمان تخلیه‌ خانه به آن آسیب رسانده باشد، موظف است هزینه‌های تعمیر و بازسازی را به مالک بپردازد.
 • منزل اجاره ای به علت تقاضای بالا کمیاب شده و اکثر مالکین به غیر از مبلغ رهن، اجاره ۶ ماه یا یکسال را یک جا دریافت می‌کنند.

اقامت توریستی یا شهروندی ترکیه؟ کدام یک بهتر است؟

پاسخ این سوال به موضوعات مختلفی بستگی دارد، از جمله هدف شما از مهاجرت به ترکیه، مبلغ سرمایه گذاری که در نظر دارید، مدت زمانی که می‌خواهید در ترکیه بمانید و مواردی از این دست. ولی به طور کلی مدت زمان اقامت توریستی فقط 6 ماه است و بعد از آن امکان تمدید ندارد. به علاوه شما در استفاده از خدمات و امکانات این کشور با محدودیت‌هایی مواجه خواهید بود، اما در مورد پاسپورت و شهروندی ترکیه این طور نیست.

شما با اخذ پاسپورت ترکیه، دیگر یک شهروند ترک محسوب می‌شوید و می‌توانید از کلیه امکانات مالی، شغلی، رفاهی و خدمات درمانی که به صورت رایگان به شهروندان ترک ارائه می‌شود، استفاده می‌کنید. می‌توانید در انتخابات و همه پرسی‌های ملی شرکت کنید، به 70 کشور دنیا بدون ویزا و دریافت Turkuaz Card و Turquoise Card سفر کنید و از همه مهم‌تر در هر شهر، منطقه و محله‌ای که دوست دارید خانه یا آپارتمان بخرید.

همان طور که پیش‌تر گفتیم محدودیت‌های خرید ملک در مناطق ممنوعه شامل مهاجرینی که قصد دریافت پاسپورت و شهروندی دارند می‌شود. اگر قصد اخذ پاسپورت یا اقامت توریستی دارید، تیم حرفه‌ای هوم ترکی، با سابقه طولانی در زمینه‌ خرید و اجاره ملک در ترکیه، آماده پاسخگویی به سؤالات و ارائه مشاوره به شما هستند. می‌توانید از طریق نشانی hometurkie.com با مشاوران این مجموعه در ارتباط باشید.

هشدار! این مطلب صرفا برای آشنایی شما با کسب‌وکار مهمان منتشر شده است و سایت چطور هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.