گیاهانی که در آب رشد میکنند؛ ۳۲ گیاه برای زیباتر کردن خانه و محل کار

0

ساختار ژنتیکی بسیاری از گیاهان طوری است که وقتی ساقه یا برگ آنها جدا می‌شود و در معرض رطوبت قرار می‌گیرد، ریشه می‌زند. می‌توان از این ویژگی گیاهان برای بقایشان استفاده کرد و آنها را در آب پرورش داد. نگهداری از گیاهانی که در آب رشد میکنند و به خاک نیازی ندارند، روشی ساده برای زیباترکردن خانه و محل‌ کار ماست. در ادامه با تعدادی از این گیاهان آشنا می‌شویم و نکات مهم نگهداری از آنها را می‌آموزیم.

راهنمای مطالعه نمایش

۱. بنفشه آفریقایی

گیاهانی که در آب رشد میکنند - بنفشه آفریقایی

برای پرورش بنفشه آفریقایی در آب برگ‌های جوان و سالم گیاه را با حدود ۵ سانتی‌متر ساقه ببرید و در ظرفی با گردن باریک قرار دهید. باریکی گردن ظرف موجب می‌شود که برگ‌ها با آب در تماس نباشند. ریشه‌ها پس از حدود ۱ ماه ظاهر می‌شوند و با گذشت زمان گیاهچه کوچکی شکل می‌گیرد.

با استفاده از کودهای محلول در آب (طبق دستور تولیدکننده کود) گیاه آبزی خود را شاداب و سالم نگه دارید. برای تمیز و شفاف ماندن آب نیز تکه کوچکی زغال چوب را کف ظرف شیشه‌ای قرار دهید.

۲. چمن عروس یا اشک نوزاد (Baby’s Tears)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - چمن عروس یا اشک نوزاد

این گیاه با برگ‌های ریز فراوان روی ساقه‌های خزنده، ظاهری متراکم و در عین‌ حال ظریف دارد. با قراردادن دسته‌ای از ساقه‌ها (با یا بدون ریشه) در آب خواهید دید که این گیاه چقدر راحت با زندگی در آب سازگار می‌شود. برگ‌های زیر آب می‌پوسند، بنابراین باید هر هفته آب را عوض کنید و تمام برگ‌های شناور را دور بریزید. به‌محض ایجاد ریشه نیز سطح آب را پایین‌تر ببرید.

۳. بگونیا (Begonia)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - بگونیا

ساقه‌های ضخیم و شاداب بگونیا به‌خوبی در آب رشد می‌کنند. می‌توانید از گیاه مقاوم بگونیا وکس (wax begonia) استفاده کنید، زیرا گره‌های برجسته‌ای دارد که به‌راحتی ریشه می‌زنند. حتی بگونیا رکس (rex begonia) و بگونیای غده‌ای (tuberous begonia) نیز در آب رشد می‌کنند و برای داشتن گیاهی جدید فقط یک برگ لازم است. ریشه‌ها پس از چند ماه ایجاد می‌شوند. برای جلوگیری از تجمع باکتری‌هایی که ممکن است موجب پوسیدگی شوند، آب را هر هفته عوض کنید.

۴. حسن یوسف (Coleus)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - حسن یوسف

رشد و تکثیر حسن یوسف در آب بسیار آسان است. برای این کار قلمه‌ای ۱۵سانتی‌متری را برش زده و برگ‌های ۱۰ سانتی‌متر پایین آن را جدا کنید. سپس قلمه را در لیوان یا گلدان آب قرار دهید. پس از چند هفته ریشه‌ها به‌تدریج ظاهر می‌شوند. افزودن کمی چای کمپوست (compost tea) به آب در زمان تعویض ماهانه آب به رشد بهتر گیاه کمک می‌کند.

۵. گل حنا (Impatiens)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - گل حنا

گاهی تأمین رطوبت کافی برای گل حنا کار دشواری است. به همین دلیل است که بعضی‌ها آن را در حاشیه حوض می‌کارند. در پایان فصل رشد چند ساقه گیاه را جدا کنید و در طول زمستان آنها را در گلدان آب قرار دهید تا ریشه بزنند و به گیاهان کاملی تبدیل شوند، سپس در بهار آنها را در باغچه بکارید.

۶. بامبوی خوش‌قدم (Lucky Bamboo)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - لاکی بامبو یا بامبو خوش قدم

پرورش‌دهندگان معمولا ساقه‌های بامبوی خوش‌قدم را مارپیچی یا بافته شکل می‌دهند. این شکل‌های ترکیبی بر رشد گیاه در آب اثری نمی‌گذارند، ولی موجب سنگین‌شدن قسمت بالای گیاه می‌شوند. بنابراین برای اینکه بامبو در جای خود باقی بماند، به چیزی بیشتر از آب نیاز خواهد داشت. می‌توانید ساقه بامبوی خوش‌قدم را در میان شن‌ها یا سنگ‌های رنگی قرار دهید تا هم زیبایی آن را بیشتر کنید و هم از کج‌شدن یا افتادن آن جلوگیری کنید.

۷. فیلودندرون (Philodendron)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - فیلودندرون

بی‌شک یکی از بهترین گیاهانی که در آب رشد میکنند این گیاه آپارتمانی مقاوم است. فیلودندرون در تمام شرایط نوری رشد می‌کند. البته اگر برگ‌های کمی روی ساقه‌هایش روییده‌اند، با قراردادن گیاه در مکانی روشن‌تر تعداد برگ‌هایش بیشتر خواهند شد.

۸. برگ‌بیدی (Spiderwort)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - برگ بیدی

اگر به گره برگ‌ها در امتداد ساقه دقت کنید، نوک ریشه‌هایی را می‌بینید که در انتظار روییدن هستند. با قراردادن چند ساقه در شیشه یا گلدانی از آب پس از مدت کوتاهی گیاهان کوچکی خواهید داشت. برگ‌بیدی رشد سریعی دارد و باید مرتب هرس شود، به‌ویژه زمانی که در آب رشد می‌کند. در صورت رسیدگی‌نکردن به گیاه، ممکن است قسمت بالایی آن سنگین و گلدان واژگون شود.

۹. پتوس (Pothos)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - پتوس

این گیاه رونده با برگ‌های نوک‌تیز و قلبی‌شکل از جنوب اقیانوس آرام می‌آید. در برگ‌های بعضی از زیرگونه‌های آن خطوط و لکه‌های سفید، زرد یا سبز کم‌رنگ دیده می‌شود.

برای رشد پتوس در آب قسمتی از ساقه با ۳ یا ۴ گره را ببرید. برگ‌های پایینی را جدا کنید، زیرا برگ‌هایی که زیر آب قرار می‌گیرند، می‌پوسند. پتوس سریع رشد می‌کند و ممکن است در ۱ ماه بیش از ۳۰ سانتی‌متر رشد کند.

۱۰. آگلونما یا نخشید (Aglaonema commutatum)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - آگلونما یا نخشید

این گیاه استوایی دائمی با برگ‌های سبز و نرم بومی آسیاست و فقط در آب‌وهوای گرم رشد می‌کند. برای رشد آن در آب، ساقه‌ای سالم و ۱۵سانتی‌متری را با قیچی یا چاقوی استریل‌شده ببرید. نیمه پایینی ساقه در آب قرار می‌گیرد، بنابراین باید برگ‌های پایینی را جدا کنید. پس از ۳ تا ۴ هفته ریشه‌ها ظاهر می‌شوند.

گیاه باید در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار بگیرد. هر ۳ روز یا بیشتر، زمانی که آب کثیف یا کدر شد، آن را عوض کنید. برای رشد بهتر، ماهانه به گیاه چند قطره کود مایع محلول در آب بدهید.

۱۱. پاپیتال یا عشقه (English Ivy)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - پاپیتال یا عشقه

عشقه گیاهی بالارونده است که گونه‌ای مهاجم به شمار می‌رود و به‌راحتی در هر جایی رشد می‌کند. عشقه به‌دلیل برگ‌های همیشه‌سبزش محبوب است. قلمه‌های عشقه به‌راحتی در آب ریشه می‌زنند. ریشه‌ها معمولا پس از ۲ تا ۳ هفته ظاهر می‌شوند. تمام برگ‌های پایینی را جدا کنید و قلمه‌ها را در ظرفی شیشه‌ای لبه پنجره‌ای با نور مناسب قرار دهید.

۱۲. گل گندمی یا سجافی (Spider Plant)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - گل گندمی

گیاهچه‌های روییده در انتهای ساقه‌ها را با قیچی تمیز و تیز جدا کنید. گیاهچه‌ها به‌سرعت ریشه می‌زنند. باید آب آنها را هر ۳ تا ۵ روز عوض کنید و ۱ بار در ماه نیز به آب کود اضافه کنید. گیاه باید در محلی روشن با نور غیرمستقیم قرار بگیرد و برگ‌ها نباید داخل آب قرار داشته باشند. ریشه‌ها تنها قسمتی هستند که می‌توانند زیر آب باشند. در ته ظرف یا گلدان سنگ‌هایی را قرار دهید تا ریشه‌ها بتوانند دور آنها بپیچند.

۱۳. خون سیاوشان یا دراسنا (Dracaena)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - خون سیاوشان یا دراسنا

قسمتی از ساقه گیاه را جدا کنید و فقط چند برگ را در بالای ساقه نگه دارید. هر هفته آب را عوض کنید، به‌ویژه اگر از ظرف شفاف شیشه‌ای استفاده می‌کنید، زیرا ممکن است نور موجب رشد جلبک شود. پس از ۶۰ روز ریشه گیاه کاملا شکل می‌گیرد.

این گیاه محیط روشن با نور غیرمستقیم و دمای ۱۵ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد را ترجیح می‌دهد. در طول فصل رشد (بهار و تابستان) هر ۲ هفته ۱ بار کود مایع را به‌اندازه یک‌چهارم مقدار توصیه‌شده روی بسته‌بندی به گیاه بدهید.

۱۴. گل چمچه‌ای (Peace Lilly)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - گل چمچه ای

بسیاری از افراد از گلدان‌های کوچک و باریک برای نگهداری گل چمچه‌ای در آب استفاده می‌کنند، ولی می‌توانید از لیوان بلند ساده نیز استفاده کنید. گیاه را از گلدان جدا کنید و ریشه‌ها را با آب جاری بشویید. سپس آن را فقط از قسمت ریشه در آب قرار دهید و هر ۲ هفته آب گلدان را عوض کنید. گیاه را در جایی روشن با نور غیرمستقیم قرار دهید. برای تقویت گیاه نیز زمان عوض‌کردن آب از چند قطره کود هیدروپونیک استفاده کنید. دمای ایدئال برای این گیاه ۱۸ تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد است.

۱۵. پیله‌آی قاشقی یا گیاه سکه چینی (Pilea peperomioides)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - پیله آی قاشقی یا گیاه سکه چینی

می‌توانید گیاه ریشه‌دار را به ظرف آب منتقل کنید یا قلمه‌هایی از ساقه‌ها را در آب بگذارید تا پس از چند هفته ریشه بزنند. ۱ بار در ماه نیز به گیاه کود گیاهی آپارتمانی یا هیدروپونیک بدهید. هر ۲ هفته یا زودتر (اگر رنگ آب تیره شده) هم آب را عوض کنید.

۱۶. نیلوفر آبی (Lotus)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - نیلوفر آبی

نیلوفر آبی گل‌های زیبا و گردی دارد که گویی روی آب شناورند. از ریشه گیاه که زیر سطح گل‌آلود رشد می‌کند، ساقه‌ای به بالای سطح آب می‌رود. برای ایجاد شرایطی مشابه رشد نیلوفر آبی در طبیعت، می‌توانید گیاهی کوتاه را در کاسه‌ای به‌عمق ۱۵ سانتی‌متر قرار دهید و با استفاده از شن نخودی بستری برای نگه‌داشتن ریزوم (ریشه‌ها) استفاده کنید.

در طول فصل رشد از مواد مغذی هیدروپونیک استفاده کنید. در ماه‌های خواب گیاه در زمستان کوددهی را متوقف کنید. هر چند هفته نیز آب را عوض کنید. این گیاه در آفتاب کامل با دمای بالای صفر درجه سانتی‌گراد زنده می‌ماند؛ دمای زیر صفر ممکن است گیاه را بکشد.

۱۷. رزماری (Rosemary)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - رزماری

ریشه‌زدن رزماری در آب ۲ تا ۶ هفته طول می‌کشد. قلمه‌های ۱۵سانتی‌متری از ساقه‌های جدید جدا کنید و پایین ساقه را در آب قرار دهید. گیاه را پشت پنجره‌ای نورگیر بگذارید. هر روز یا هر چند روز آب را عوض کنید. رزماری برای رشد طولانی‌مدت در آب به کود هیدروپونیک نیاز دارد.

۱۸. نعناع (Mint)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - نعناع

نعناع گیاهی قوی است که در مدت ۱۰ روز ریشه می‌زند. برگ‌های پایین قلمه‌های بریده‌شده از ساقه را جدا کنید و نیمه پایینی ساقه‌ها را در آب قرار دهید. هفته‌ای ۱ بار آب را عوض کنید و لیوان را بشویید. گیاه را پشت پنجره‌ای روشن قرار دهید و گهگاه به آن چند قطره کود هیدروپونیک بدهید.

۱۹. دیفن‌باخیا (Dieffenbachia)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - دیفن باخیا

دیفن‌باخیا در آب سرعت رشد کمتری دارد، ولی اگر در طول فصل رشد هر چند هفته ۱ بار به آن کود دهید، رشد خوبی خواهد داشت. گیاه را در محلی روشن با نور غیرمستقیم قرار دهید که دمایش ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد باشد. چند هفته یک بار آب را عوض کنید و ریشه‌ها را بشویید تا جلبک‌های ایجادشده جدا شوند.

۲۰. سینگونیوم پودوفیلوم (Arrowhead Vine)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - سینگونیوم پودوفیلوم

سینگونیوم گیاهی آپارتمانی است که در تمام طول سال رشد می‌کند. رنگ برگ‌ها از سبز تیره و سفید تا سبز لیمویی و صورتی روشن متغیر است. برای رشد این گیاه در آب ساقه بالغ و سالمی را از زیر یک گره ببرید. گره‌ها شبیه برجستگی روی ساقه هستند. قلمه را در آب قرار دهید تا پس از چند هفته ریشه‌ها شروع به رشد کنند.

هفته‌ای ۱ بار آب را عوض کنید و گیاه را در جایی روشن و در معرض نور غیرمستقیم قرار دهید. دمای اتاق نیز باید ۱۵ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد باشد.

۲۱. گیاه پیچ سیب‌زمینی شیرین (Sweet Potato Vine)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - گیاه پیچ سیب زمینی شیرین

می‌توانید قلمه بریده‌شده از ساقه گیاه را در آب قرار دهید تا ریشه بزند. روش دیگر ثابت‌کردن غده یا ریشه گیاه با خلال‌دندان روی لبه ظرف شیشه‌ای به صورتی است که انتهای نوک‌دار غده سیب‌زمینی روبه‌پایین و نیمه بالایی آن بالای آب قرار بگیرد. ریشه‌ها در مدت ۱۰ روز تا ۲ هفته شکل می‌گیرند. سطح آب را ثابت نگه دارید و هر چند هفته آب را عوض کنید تا از رشد جلبک، کپک و باکتری جلوگیری کنید.

۲۲. گل نرگس کاغذی (Paperwhite Narcissus)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - گل نرگس کاغذی

نرگس کاغذی گیاه آپارتمانی محبوبی برای فصل زمستان است که خوشه‌هایی از گل‌های سفید معطر دارد. برای گل‌دادن این گیاه در خانه پیاز گل را در ظرف آبی قرار دهید و از چند سنگ یا گلوله شیشه‌ای برای ثابت نگه‌داشتن آن استفاده کنید. گل نرگس کاغذی ۱ یا ۲ هفته گل می‌دهد. گل‌ها در مکانی خنک با نور سایه‌روشن ماندگاری بیشتری خواهند داشت.

۲۳. فیل‌گوش یا کالادیوم (Caladium)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - فیل گوش یا کالادیوم

فیل‌گوش برگ‌های رنگارنگ زیبایی شبیه سپر دارد. در برگ‌های چندرنگ این گیاه رنگ‌های صورتی، سفید، قرمز، سبز و بنفش دیده می‌شود. در صورت نگهداری فیل‌گوش در آب هر هفته آب آن را عوض کنید و از کود گیاهی محلول در آب استفاده کنید. این گیاه به نور غیرمستقیم کمی نیاز دارد.

۲۴. کوردیلین (Ti Plant)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - کوردیلین

کوردیلین به‌راحتی در آب رشد می‌کند و ریشه‌های آن پس از حدود ۲ هفته ظاهر می‌شوند. قلمه‌ای ۱۳ تا ۲۰سانتی‌متری از گیاهی سالم را ببرید و برگ‌های پایین آن را جدا کنید. سپس قلمه را در ظرف شیشه‌ای یا گلدانی تمیز قرار دهید و کف ظرف مقداری سنگ‌ریزه بریزید. گیاه باید در جایی روشن با نور فیلترشده خورشید قرار بگیرد. (نور فیلترشده نوری است که از پشت موانعی مانند پرده می‌تابد.) ریشه‌ها پس از ۱۰ تا ۱۴ روز شکل می‌گیرند. همچنین هر ۳ هفته از کود محلول در آب استفاده کنید.

۲۵. گیاه هویا قلبی (Sweetheart Hoya)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - گیاه هویا قلبی

این گیاه دوست‌داشتنی نامش را از برگ‌های ضخیم و قلبی‌شکل خود گرفته است. برای پرورش آن در آب قلمه‌ای ۱۳ تا ۲۵سانتی‌متری از گیاهی سالم با دست‌کم ۲ گره (برجستگی در امتداد ساقه) و حدود ۵ تا ۶ برگ در انتها را جدا کنید. ماهی ۱ بار چند قطره کود به آب اضافه کنید و گیاه را در نور غیرمستقیم خورشید قرار دهید (نور مستقیم آفتاب برگ‌ها را می‌سوزاند). گیاه باید در دمای بالاتر از ۲۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود؛ دمای کمتر می‌تواند موجب ازبین‌رفتن گیاه شود. گیاه هویا قلبی در برابر گرمای زیاد نیز آسیب‌پذیر است و نباید مدتی طولانی در دمای بالاتر از ۲۴ درجه سانتی‌گراد قرار بگیرد.

۲۶. ارکیده شاپرکی (Moth Orchid)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - ارکیده شاپرکی

در صورت خارج‌کردن گیاه از خاک، ریشه را بشویید و فقط نصف یا دوسوم ریشه را در آب غوطه‌ور کنید، زیرا ریشه‌های ارکیده باید تا حدی خشک باشند. در صورت تبخیر آب، دوباره ظرف را پر کنید و سطح آب را ثابت نگه دارید. هر هفته یا هر ۲ هفته نیز تمام آب ظرف را عوض کنید. با هر بار عوض‌کردن آب، مقدار بسیار کمی به گیاه کود بدهید و پس از چند ساعت دوباره آب را عوض کنید. همچنین دقت کنید که هیچ برگی زیر آب نباشد.

۲۷. مارانتا (Prayer Plant)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - مارانتا

یکی دیگر از گیاهانی که در آب رشد میکنند مارانتاست. این گیاه بومی برزیل عاشق رطوبت و از آفتاب شدید بیزار است. مارانتا گیاه آبزی نیست و در زیستگاه طبیعی خود در آب رشد نمی‌کند، ولی می‌توان هر ۳ هفته به آن کود هیدروپونیک داد و در آب زنده نگهش داشت. هر ۲ تا ۳ هفته نیز آب ظرف یا گلدان را عوض کنید.

۲۸. برگ‌انجیری یا مونسترا (Monstera)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - برگ انجیری یا مونسترا

این گیاه به چند ساعت در روز نور غیرمستقیم زیاد علاقه دارد. ولی باید آن را دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید، زیرا موجب سوختن برگ‌ها و رشد جلبک در آب می‌شود. آب تبخیرشده را جایگزین کنید و هر زمان که آب کدر شد، آن را عوض کنید. ماهی ۱ بار نیز ریشه‌ها را تمیز کنید و هرگونه ریشه قهوه‌ای یا پوسیده را جدا کنید. برای تغذیه برگ‌انجیری خود یکی‌دو بار در ماه از کود هیدروپونیک استفاده کنید.

۲۹. گیاه پیله‌آ یا آلومینیومی (Aluminum Plant)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - پیله آ یا آلومینیومی

گونه بومی آسیا و از گیاهان گل‌دار خانواده گزنه است. می‌توانید گیاهی کامل با ریشه‌هایش را به ظرف آب انتقال دهید یا قلمه‌هایی از ساقه گیاه را در آب بگذارید تا پس از چند هفته ریشه بزنند. برای تأمین مواد مغذی موردنیاز گیاه ماهی ۱ بار به آن کود هیدروپونیک بدهید. هر ۲ هفته (یا زودتر در صورت کدرشدن آب) آب را عوض کنید.

۳۰. کروتون (Croton)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - کروتون

کروتون به نور مستقیم خورشید علاقه دارد. بنابراین آن را پشت پنجره‌ای رو به جنوب یا غرب خانه قرار دهید. مرتب آب کروتون را عوض کنید و هر چند هفته نیز مقداری کود سبک به آن بدهید. کروتون را در اتاقی با دمای بیش از ۱۵ درجه سانتی‌گراد قرار دهید و دقت کنید که در معرض جریان هوا قرار ندارد.

۳۱. انجیر ربابی (Fiddle Leaf Fig)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - انجیر ربابی

گیاهی گرمسیری است که در محیط‌های گرم و مرطوب بهترین رشد را دارد. این گیاه به نور فیلترشده شدید علاقه دارد. باید چند روز یک بار گیاه را بچرخانید تا برگ‌های مختلف در معرض نور قرار بگیرند وگرنه به یک سمت (معمولا سمتی که نور بیشتری می‌تابد) کج می‌شود. برگ‌های بزرگ انجیر ربابی موجب سنگین‌شدن آن می‌شوند. بنابراین باید از گلدان یا ظرفی محکم استفاده کنید.

۳۲. سروپژیا (Ceropegia)

گیاهانی که در آب رشد میکنند - سروپژیا

گیاه محبوبی برای پوشاندن زمین است که در آب نیز به‌خوبی رشد می‌کند. نور خورشید فیلترشده موجب می‌شود که گیاهی پُرپُشت با گل‌هایی سرخابی داشته باشید. بنابراین گیاه را نزدیک پنجره‌ای دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. سروپژیای کاشته‌شده در خاک از آبیاری زیاد بیزار است. بنابراین در صورت نگهداری این گیاه در آب فقط باید ریشه‌ها زیر آب باشند تا از پوسیدگی گیاه جلوگیری شود. هر ۲ هفته نیز آب را عوض کنید و مرتب به گیاه کود مایع رقیق‌شده بدهید.

نکات مهم برای پرورش گیاهان در آب

برای نگهداری از گیاهانی که در آب رشد میکنند، به این نکات توجه کنید:

  • ظروف‌ یا گلدان‌های شیشه‌ای برای این کار بسیار مناسب‌اند، زیرا می‌توانید ریشه‌های گیاه را ببینید. البته استفاده از ظروف شیشه‌ای احتمال رشد جلبک را افزایش می‌دهد. بنابراین اگر حوصله رسیدگی به گیاهان را ندارید، از ظروف شیشه‌ای مات و کدر استفاده کنید.
  • قبل از گذاشتن گیاه لبه پنجره، میزان نور موردنیاز آن را بررسی کنید. انواع مختلف گیاهان به مقادیر متفاوتی از نور خورشید نیاز دارند.
  • پس از قراردادن قلمه‌ها در آب حتما هر ۲ تا ۴ هفته آب را عوض کنید.
  • از آب بدون کلر استفاده کنید. استفاده از آب لوله‌کشی مانعی ندارد، ولی اگر میزان کلر آن بالاست، قبل از قراردادن قلمه‌ها در آب ۱ یا ۲ روز صبر کنید تا کلر موجود در آب تبخیر شود.
  • برای تقویت گیاه از کودهای محلول در آب به‌میزان یک‌چهارم مقدار توصیه‌شده روی بسته‌بندی استفاده کنید.

شما بگویید

گیاهانی که در این مقاله معرفی کردیم، می‌توانند در تمام طول عمر خود در آب زندگی کنند. نگهداری از گیاهانی که در آب رشد میکنند راحت‌تر است و ما را از دردسرهای تهیه و تعویض خاک گلدان بی‌نیاز می‌کند. به‌علاوه می‌توانیم آنها را تقریبا در هر جایی از خانه قرار دهیم. قراردادن گلدانی شیشه‌ای در قفسه کتاب‌ها یا روی میز کار جلوه زیبایی به محیط اطراف ما می‌دهد. تابه‌حال گیاهان آپارتمانی را در آب نگهداری کرده‌اید؟ چه گل‌های دیگری را می‌شناسید که می‌توانند در آب زندگی کنند و به خاک نیازی ندارند؟


در ادامه بخوانید: انواع گل رونده باغچه‌ای و آپارتمانی؛ معرفی ۲۰ گل دلربا برای تزئین خانه و باغچه
کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

به مدت محدود با تخفیف ۵۰٪

منبع thespruce
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.