یوگا اریال چیست و چه فوایدی دارد؛ نکات مهم پیش از شروع

0

یوگا سبک‌های مختلفی دارد که هریک ویژگی‌ها و فواید خاص خود را دارند. یوگا اریال نیز یکی از این سبک‌هاست که در سال‌های اخیر بسیار محبوب شده است. این شکل از یوگا وضعیت‌ها (آساناها) و حرکات رقص هوایی به‌شکلی هنری با یکدیگر ترکیب می‌کند که موجب ارتباط ذهن و بدن می‌شود. حرکات یوگا اریال را به‌کمک پارچه‌های رنگارنگی انجام می‌دهید که به‌شکل بانوج از سقف آویزان شده‌اند. در ادامه بیشتر با این سبک از یوگا آشنا می‌شویم و فواید آن را بررسی می‌کنیم.

اریال یوگا چیست؟

اریال یوگا آساناهای سنتی یوگا و فلسفه یوگا را با هنرهای هوایی ترکیب می‌کند. در این سبک از یوگا پارچه‌های ابریشمی یا طناب‌هایی از بالا آویزان شده‌اند تا به تمرین‌کنندگان برای انجام حرکات مختلف کمک کنند. می‌توانید تمام وزنتان را روی این پارچه‌ها بیندازید (حتی در حالت کاملا خوابیده مانند بانوج) یا پارچه را دور بخش‌های خاصی از بدن بپیچید و بقیه قسمت‌ها را روی زمین نگه دارید.

پارچه و طناب برای تعادل نیز مفیدند. گرچه در بسیاری از کلاس‌های یوگا اریال حرکات آکروباتیک انجام می‌شوند، از پارچه‌های اریال برای اهداف درمانی نیز استفاده می‌شود. تطبیق‌پذیری و حمایت پارچه به افراد امکان می‌دهد که حرکات جدیدی را انجام دهند. همچنین پارچه می‌تواند فشار روی مچ‌ها و زانوها را کم کند، فشاری که گاهی انجام حرکت روی زمین را محدود می‌کند.

در یوگا اریال همان وضعیت‌های یوگایی را تمرین می‌کنید که در کلاس‌های معمول یوگا انجام می‌دهید، با این تفاوت که پارچه در در قسمت‌های مهم بدن از شما پشتیبانی می‌کند و به شما امکان می‌دهد که زمان بیشتری را در وضعیت بمانید و شکل بدنتان را تنظیم کنید.

تاریخچه یوگا اریال

انجام حرکات یوگا با لوازم کمکی را به ب.ک.س آینگار (B.K.S. Iyengar) نسبت می‌دهند. او آینگار یوگا را ابداع کرد. آینگار علاوه بر استفاده از آجر، بند، پتو و طناب‌های متصل به دیوار که در بسیاری از کلاس‌های یوگا می‌بینید، شاگردانش را با سویینگ یوگا از سقف آویزان می‌کرد.

این سبک از یوگا در ابتدا یوگای ضدجاذبه (Antigravity) نامیده شد و در اواخر دهه ۱۹۹۰ موردتوجه قرار گرفت. پارچه اریال یوگا که تکه‌ای پارچه بلند است و نام «یوگا اریال» تقریبا در سال ۲۰۱۱ ایجاد شدند. امروزه کلاس‌های یوگا اریال و مربیانی که دوره‌های آموزش آن را گذرانده‌اند در سراسر جهان وجود دارند.

فواید اریال یوگا

یوگا مدت‌هاست که به‌دلیل تأثیرات مثبت خود بر سلامت ذهنی، روحی و جسمی موردتوجه قرار گرفته است. پژوهش شورای آمریکایی ورزش (ACE) درباره اریال یوگا مشخص کرد شرکت‌کنندگان از همان فوایدی بهره‌مند می‌شوند که در تمرینات هوازی با شدت کم تا متوسط کسب می‌کنند. بر اساس این پژوهش، ۵۰ دقیقه یوگا اریال می‌تواند بیش از ۳۰۰ کالری بسوزاند که آن را در دسته ورزش‌هایی با شدت کم تا متوسط قرار می‌دهد.

البته یوگا اریال فواید دیگری نیز دارد، مانند ورزش‌کردن در حالت وارونه که سبب بهبود جریان خون به مغز می‌شود و قدرت و انعطاف‌پذیری عضلات مرکزی بدن را زیاد می‌کند. در ادامه، سایر فواید اریال یوگا را بررسی می‌کنیم.

۱. تقویت سیستم گردش خون

تمرین یوگا تا حدی سبب کاهش فشار خون، کلسترول، میزان گلوکز خون و ضربان قلب می‌شود. تحقیقی که درباره اثرات یوگا بر فشارخون در افراد مبتلا به فشار خون بالا انجام شد، حاکی از آن بود که یوگا با کاهش فشارخون مرتبط است.

۲. کاهش استرس مزمن (Chronic Stress)

تراز مناسب بدن برای سلامت مفاصل و ستون فقرات بسیار مهم است. به همین دلیل گذراندن مدت‌زمان طولانی در موقعیت‌های یوگا، در حالی‌ که روی نفس‌های طولانی و آهسته تمرکز کرده‌اید، سیستم عصبی پاراسمپاتیک را تحریک می‌کند. سیستم عصبی پاراسمپاتیک بخشی از دستگاه عصبی خودمختار است که مسئول تنش‌زدایی و بیرون‌آوردن ما از واکنش گریز یا ستیز است. ازبین‌بردن استرس مزمن یکی از دلایل اصلی تمرین یوگاست.

۳. بهبود سلامت روده

در پژوهشی، بیماران مبتلا به سندروم روده تحریک‌پذیر (IBS) به ۳ گروه تقسیم شدند. گروه اول حرکات یوگا را انجام دادند و درمان‌های مرسوم محدودی دریافت کردند، گروه دوم در کنار یوگا درمان‌های مرسوم را نیز دریافت می‌کردند و گروه سوم گروه کنترل بود. بر اساس این پژوهش، ۱۲ هفته انجام‌دادن یوگای درمانی تأثیر مثبتی بر علائم بیماری در ۲ گروه اول داشت.

طبق این یافته‌ها، یوگا می‌تواند درمان مؤثری برای سندروم روده تحریک‌پذیر باشد، چه به‌صورت درمانی مستقل و چه در ترکیب با درمان‌های معمول این بیماری. به‌علاوه این یافته‌ها نشان می‌دهند وضعیت‌هایی که پایین شکم را هدف قرار می‌دهند، می‌توانند گردش انرژی در روده‌ها را افزایش دهند و این می‌تواند دلیل کاهش علائم بیماری باشد.

۴. بهبود سلامت روان

بر اساس تحقیقات درباره اثرات تمرین یوگا اریال، هم کلاس‌های مبتنی بر مهارت و هم کلاس‌های اریال مبتنی بر مهارت و عملکرد در بهبود سلامت روان شرکت‌کنندگان نقش دارند. در گروه‌های شرکت‌کننده در این پژوهش‌ها علاوه بر تغییرات فیزیکی مانند افزایش قدرت (به‌ویژه در قسمت فوقانی بدن) تغییرات روانی و تجربیات اجتماعی مثبتی مشاهده شد.

تحقیقی کوچک نیز حاکی از کاهش چشمگیر افسردگی و استرس در زمانی بود که افراد هنرهای هوایی را به‌خاطر عشق به حرکت انجام می‌دادند. به نظر می‌رسد که این امر به‌ویژه درباره یوگا اریال صادق است، زیرا فلسفه‌های یوگا را به کار می‌گیرد و معمولا از کلاس‌های آکروباتیک سیرک یا آکروباتیک رسمی کمتر رقابتی است.

۵. بهبود انعطاف‌پذیری و ثبات و تعادل

در سال ۲۰۱۹، پژوهشی نشان داد که ورزشکاران اریال انعطاف‌پذیری، تعادل و قدرتی استثنایی دارند.

۶. رفع فشار روی مفاصل

با گذشت زمان، مفاصل بر اثر گرانش و افزایش سن فشرده می‌شوند. آویزان‌شدن وارونه فشار را از روی مفاصل برمی‌دارد.

۷. کاهش احتمال بیماری قلبی

گرچه تحقیق درباره این سبک از یوگا محدود است، استنادشده‌ترین پژوهش که شورای آمریکایی ورزش (ACE) در سال ۲۰۱۶ انجام داده است، کاهش چشمگیر عوامل مرتبط با بیماری‌های قلبی‌عروقی را نشان می‌دهد.

اریال یوگا در خانه

انجام تمرینات یوگا اریال در خانه

مزیت دیگر یوگا اریال این است که می‌توان آن را هم در باشگاه و هم در خانه انجام داد. وقتی اریال یوگا را در باشگاه تمرین می‌کنید، مربی به شما کمک می‌کند که حرکات را به‌درستی و با حفظ ایمنی انجام دهید. در صورت لزوم، مربی برای انجام حرکات به شما کمک فیزیکی هم می‌کند. به‌علاوه گاهی حرکات یوگا باید تغییر کنند تا با نوع بدن یا توانایی‌های شما سازگار شوند و این از وظایف مربی آگاه است.

البته در خانه نیز می‌توانید تمرینات یوگا اریال را انجام دهید، فقط دقت کنید که پارچه را درست و محکم متصل کنید. محیط خانه معمولا آرام‌تر و صمیمی‌تر است و دیگر کارهای سایر شاگردان حواستان را پرت نمی‌کند. این موجب می‌شود که در طول جلسه تمرینی تمرکز کامل داشته باشید. همچنین می‌توانید در وضعیت‌های راحت بیشتر بمانید، هر زمان که خواستید از پارچه استفاده کنید و بسته به انرژی و شرایط خود با سرعت مناسب خود پیش بروید. البته باید هزینه بیشتری برای نصب ایمن تجهیزات صرف کنید و در خانه فضای کافی برای حرکت داشته باشید.

نکات مهم برای مبتدیان

اگر به یوگا اریال علاقه‌مند شده‌اید، بهتر است که پیش از شروع به این نکات توجه کنید:

۱. یوگا اریال به زنان باردار یا کسانی که آویزان‌شدن از نظر پزشکی برای آنها مناسب نیست، توصیه نمی‌شود. افراد مبتلا به بیماری‌های چشمی مانند آب مروارید یا جداشدگی شبکیه (detached retina) و همچنین افرادی با فشارخون نامنظم نیز در این گروه جای می‌گیرند. بنابراین بهتر است که پیش از ثبت‌نام در کلاس‌های یوگا اریال با پزشک مشورت کنید.

۲. برای شرکت در این کلاس‌ها دانش قبلی یوگا ضروری نیست. حتی اگر تجربه یوگا دارید، باز هم بهتر است که از کلاس‌های سطح مبتدی شروع کنید تا بتوانید پیش از انجام توالی‌های پیچیده‌تر به حرکت‌کردن با پارچه عادت کنید. کلاس‌های مبتدی اصول اساسی و مبانی این ورزش را به شما می‌آموزند. پیش از تلاش برای انجام وضعیت‌های پیشرفته‌تر ابتدا باید مهارت‌هایتان را افزایش دهید.

۳. داشتن حالت تهوع در کلاس اول چیز عجیبی نیست، به‌ویژه زمانی که پس از وارونه آویزان‌شدن به حالت عمودی برمی‌گردید. اگر هرگونه بیماری زمینه‌ای دارید، به مربی‌تان اطلاع دهید. اگر مشکلات پزشکی حاد یا مزمنی دارید، در کلاس‌های خصوصی شرکت کنید یا دنبال مربیانی باشید که آموزش یوگا اریال درمانی دیده‌اند.

۴. گرچه یوگای سنتی سبب مهار درد، به‌ویژه درد کمر و گردن می‌شود، نیازهای فیزیکی اریال یوگا متفاوت‌اند. یوگا اریال روی بخش‌های خاصی از بدن، مانند مفاصل شانه، فشار وارد می‌کند. اگر دچار درد شدید یا مزمنی در مفاصل فوقانی یا تحتانی شدید، ممکن است که یوگا اریال برایتان مناسب نباشد. در این شرایط باید شرکت در کلاس‌ها را متوقف کنید و با پزشک خود مشورت کنید.

۵. به شرایط بدن خود توجه کنید. اگر انجام حرکتی حس خوبی ندارد، استراحت کنید یا از دیگران کمک بخواهید.

۶. محل قرارگیری طناب و پارچه در طول تمرین بسیار مهم است. ولی فقط شما می‌دانید که کارکردن با آنها چه حسی دارد. اگر کارکردن با ابزار برایتان دردناک و ناراحت‌کننده است، از مربی بخواهید که به شما کمک کند که مکان مناسب را پیدا کنید.

۷. به خودتان سخت نگیرید. به‌آرامی شروع کنید تا به‌تدریج به این سبک یوگا عادت کنید.

۸. از انجام حرکات لذت ببرید. انجام بعضی از وضعیت‌ها در ابتدا غیرممکن به نظر می‌رسد، به‌ویژه اگر با یوگا آشنایی نداشته باشید. گاهی پارچه دور دست و پایتان می‌پیچد یا گیج می‌شوید، ولی اگر به یاد داشته باشید که برای لذت‌بردن آنجا هستید، هیچ‌یک از اینها اهمیتی نخواهند داشت.

شما بگوید

یوگا اریال شکل جالب و سرگرم‌کننده‌ای از یوگاست که برای اهداف درمانی نیز کاربرد دارد. انجام وضعیت‌های یوگا و حرکات آکروباتیک با کمک پارچه‌ای که از سقف آویزان شده است، حس بسیار خوبی به فرد می‌دهد، حس معلق‌شدن در هوا و انجام حرکاتی که شاید بدون پارچه غیرممکن بودند. نظر شما چیست؟ آیا کلاس‌های اریال یوگا را به کلاس‌های سنتی یوگا ترجیح می‌دهید؟


در ادامه بخوانید: ویپاسانا چیست؛ فواید و روش انجام آن
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع healthline verywellfit
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.