علائم افسردگی؛ با نشانه‌های خاموش اما خطرناک افسردگی آشنا شوید

13

اولین باری که افسردگی را تجربه کردم در اوایل بیست سالگی بود که با یکی از بزرگترین چالش‌های زندگی مواجه شدم، در آن موقعیت قادر به درک آن نبودم و الان که بهبود یافته‌ام، حقایقی را در مورد افسردگی برای‌تان می‌گویم. این تنها در مورد بیماری من نیست،‌ نرخ بیماری‌های روانی و ذهنی هر روز بالاتر می‌رود و افسردگی یکی از مهم‌ترین دلایل ناتوانی افراد در سراسر دنیاست. مقاله‌ی زیر را بخوانید تا با علائم افسردگی آشنا شوید.

طبق تخمین سازمان بهداشت جهانی WHO یک‌چهارم افراد در طول زندگی خود از یک اختلال روانی رنج می‌برند. کلید درمان هر بیماری، شناخت و درک آن است و از خانه آغاز می‌شود. داشتنِ یک دوست، همسر، همکار یا یک عضو فامیل یا کسی که در مورد علائم افسردگی چیزهایی بداند،‌ می‌تواند در درمان، بسیار تأثیرگذار باشد. حقایقی که در ادامه‌ی مطلب بیان می‌شود در مورد تجربه‌ی شخصی نویسنده است که معتقد است در مورد سایرین هم به همین نحو است.

حقایقی درباره‌ی افسردگی

١. یک موجود خیالی در گوش شما وجود دارد

ممکن است فراموش کرده باشید برای دوست‌تان در مصاحبه‌اش آرزوی موفقیت کنید یا یک آدرس ایمیل را اشتباه وارد کرده باشید یا حتی کوچکترین خطاهایی که هر شخصی ممکن است مرتکب شود را انجام داده باشید. در این حالت کسی که یک ذهن منطقی دارد به دوستش می‌گوید متأسفم که فراموش کردم برایت آرزوی موفقیت کنم و سایر خطاهای پیش آمده را می‌بخشد. اما فردی که افسرده است صدایی می‌شنود که به او می‌گوید تو فراموش کردی چون دوست خوبی نیستی یا کارمند یا انسان شایسته‌ای نیستی پس نباید خوشحال باشی!


حتما بخوانید: چطور بر افکار خود مسلط شویم؟

٢. کارهای‌تان را با تأخیر شروع می‌کنید

آیا تا به حال در گزارش‌های تلویزیونی دیده‌اید زمانی که مجری با خبرنگار در خارج از کشور صحبت می‌کند؟ همیشه یک تأخیر زمانی وجود دارد تا صدای مجری به گوشیِ خبرنگار برسد و با چند ثانیه سکوت در شروع برنامه‌های زنده مواجه هستیم.

وقتی افسرده هستید در مورد هر مکالمه‌ای این حس را دارید، ذهن شما به زمان بیشتری برای پردازش آنچه گفته شده، نیاز دارد که این منجر به ایجاد یک تأخیر زمانی می‌شود. این تأخیر در گفتگوها باعث می‌شود تا اطرافیان به تدریج تمایل‌شان را نسبت به مکالمه با شما از دست بدهند. بزرگ‌ترین امیدتان این است که دیگران کم‌کم شما را کنار بگذارند تا بتوانید بیشتر در خودتان فرو بروید و از بقیه فاصله بگیرید.

٣. یک شنل نامرئی‌کننده دارید

حقایقی درباره افسردگی

کسانی که افسردگی دارند، مانند هری پاتر یک شنل نامرئی‌کننده دارند. البته نه اینکه خودشان را نامرئی کند، دیگران را کم‌کم برای‌شان نامرئی می‌کند. به تدریج به مرحله‌ای می‌رسند که دیگر متوجه سایرین در اطراف‌شان نمی‌شوند. ابتدا از مکالمه و محاوره با دیگران کنار می‌کشند و از هر کاری که آنها را در مرکز توجه قرار دهد، اجتناب می‌کنند.

برای اینکه بقیه را از سر خود باز کنند، به همه می‌گویند که همه چیز خوب است اما کم‌کم خود را از رویدادهای اجتماعی کنار می‌کشند. سایرین نیز یک به یک از آنها دوری می‌کنند و سرانجام نامرئی می‌شوند.


حتما بخوانید: چگونه افکار مثبت داشته باشیم؟

۴. ذهن متوقف می‌شود

زمانی که فردی افسرده است، گذرِ روزها و هفته‌ها برایش مفهومی ندارد و متوجه وقایع اطرافش نمی‌شود، درست مانند اینکه ذهن در حالت استندبای قرار گرفته و زنده است و از لحاظ تکنیکی مشکلی ندارد،‌ اما اطلاعات را جذب نمی‌کند یا به خاطر نمی‌سپارد. در این حالت فرد افسرده از نظر دیگران عادی نیست،‌ زیرا درست مانند یک ماشین اتوماتیک عمل می‌کند، حرف می‌زند، کارهایش را درست انجام می‌دهد اما انگار اصلا در آنجا نیست و در عالم دیگری سِیر می‌کند.

۵. دنیا مانند یک فیلم ترسناک می‌شود

حقایقی درباره‌ی افسردگی

زمانی که من ۲۳ ساله بودم حتی می‌ترسیدم به تنهایی سوار اتوبوس شوم. صحبت کردن با غریبه‌ها برایم مانند افتادن در قفس شیر، ترسناک بود. هر روز در هر گوشه‌ای منتظر وقوع اتفاقی وحشتناک بودم. کار به جایی رسید که تنها جایی که در آن احساس امنیت می‌کردم تخت‌خواب و‌ زیر لحاف بود. به دور از افرادی که دیگر اعتمادی به آنها نداشتم.


حتما بخوانید: چطور بر ترس از اجتماع غلبه کنیم؟

۶. به نظر می‌رسد شما همان آدمِ سابق هستید، اما در واقع این‌طور نیست

کسی که در گذشته به سادگی با دوستانش می‌خندید به فردی دیگر تبدیل می‌شود. یک فرد پیش از افسردگی و بعد از آن تفاوت‌های زیادی دارد. شما نمی‌توانید به خاطر بیاورید که آخرین باری که احساس شادمانی کردید کِی بوده و نگران هستید که دیگر نتوانید چنین حسی را تجربه کنید.

٧. احساس گناه می‌کنید، فکر می‌کنید این بیماری تقصیر خودتان است

یکی از نشانه‌های ناخوشایند افسردگی، احساس گناه است. فرد افسرده نه تنها خود را به دلیل اینکه به اندازه کافی در مواجهه با افکار منفی قوی نیست، سرزنش می‌کند، بلکه از اینکه سایرین نگران او هستند نیز عذاب می‌کشد زیرا حس می‌کند که از لحاظ فیزیکی و جسمی مشکلی ندارد و نگرانی افراد بیجاست. در این مواقع واکنش‌های اطرافیان که درکی از افسردگی ندارند نیز شرایط را بدتر می‌کند،‌ مثلا گفتن عبارت «قوی باش، اوضاع آنقدرها هم بد نیست» یا «فکرهای بد را از سرت بیرون کن» فقط احساسات منفی را در بیمار افزایش می‌دهد و باعث می‌شود که احساس گناه بیشتری داشته باشد.

٨. خودخوری می‌کنید و خودتان را سرزنش می‌کنید

مبارزه یا فرار وجه مشترک انسان با حیوانات است، وقتی خسته‌ایم و توان مبارزه نداریم، ترجیح می‌دهیم فرار کنیم. احساس گناه باعث می‌شود که از اطرافیان‌مان فاصله بگیریم و خود را متقاعد می‌کنیم که برای همه بهتر است که ما تنها باشیم. این حالت زمانی است که فرد افسرده به حالت خود تخریبی می‌رسد، خود را از کمک اطرافیان محروم می‌سازد، تعهداتش را فراموش می‌کند و از هرگونه ابراز محبت به دیگران خودداری می‌کند.

٩. نگاه‌تان به زندگی از ورای یک دیوار شیشه‌ای است

حقایقی درباره‌ی افسردگی

هر چه بیشتر در افسردگی غرق شویم، این حس در ما شدت می‌گیرد که ما نسبت به دنیای اطراف فقط یک ناظر هستیم و به تدریج ارتباط‌مان با زندگی قطع می‌شود و عمیق‌تر در خود فرو می‌رویم. در این حالت شما می‌دانید که باید چه احساسی داشته باشید ولی نمی‌توانید حسی داشته باشید زیرا یک دیوار شیشه‌ای بین شما و دنیای اطراف‌تان حائل شده است.

۱۰. دوست ندارید در مورد بیماری‌تان صحبت کنید

یکی از چالش‌برانگیزترین نشانه‌های افسردگی این است که فرد افسرده تمایلی به صحبت در این مورد ندارد. در واقع شما نمی‌دانید که چه چیزی سر جایش نیست و وقتی دیگران در این مورد سوال می‌پرسند، سعی می‌کنید به آنها توضیح دهید که وقت‌شان را با نصحیت در این مورد هدر ندهند. یکی از فواید ادراک این است که می‌دانید هر چیزی می‌تواند تغییر کند، اما زمانی که وسط دره هستید، نمی‌توانید مانند زمانی که بالای کوه هستید،‌ افق را تماشا کنید.


حتما بخوانید: ۹ تله‌ای که خوشحالی شما را محدود می‌کند

۱۱. احساس غم نمی‌کنید، در واقع اصلا احساسی ندارید

حقایقی درباره‌ی افسردگی

یکی از بزرگ‌ترین تصورات نادرست در مورد افسردگی این است که همه فکر می‌کنند فرد افسرده بی‌نهایت غمگین است،‌ اما افسردگی تفاوت زیادی با غمگین بودن دارد،‌ در واقع افسردگی فقدان احساس است. وقتی شما غمگین هستید،‌ در واقع حسی دارید که می‌تواند رها شود و برای چیزی که از دست داده‌اید اندوهگین هستید و این به شما کمک می‌کند تا بر این مسئله فائق شوید. اما افسردگی فقدان احساس در مورد همه چیز است. در واقع برزخی است که فرد افسرده در آن نه حسی دارد و نه هدفی برای زندگی کردن.

تا اینجا ۱۱ مورد را بیان کردیم اما یک مورد باقی مانده که مهم‌ترین مورد است…

۱۲. این دوران سرانجام به پایان خواهد رسید

همان‌طور که شدیدترین طوفان‌ها به پایان می‌رسد، افسردگی نیز با کمک و حمایت دیگران روزی گذر خواهد کرد. شاید شما هرگز همان فردی که قبلا بودید، نشوید، در واقع به شخص دیگری تبدیل می‌شوید که هم قوی‌تر است و هم خودآگاهی بیشتری دارد.

بزرگ‌ترین درسی که در این مدت آموختم این بود که به دیگران اجازه بدهم به من کمک کنند حتی اگر احساس کنم که این کار غیرطبیعی‌ترین کار دنیاست.

برگرفته از : lifehack

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است

14000تومان 7000تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 دیدگاه
 1. جزئی از کل می‌گوید

  با سلام و عرض تشکر
  نزدیک یک ساله که دچار افسردگی هستم و ۶-۷ ماهه درمان روانپزشکی و مشاوره می گیرم. اون اوایل که اوجش بود واقعا روزای سیاهی بود… الانم گاهی بالا و پایینای روحی دارم که کاملا جنسشون با جنس غم و ناراحتی عادی فرق داره.. چیزی که تو این مقاله نبود و یکی از علائم مهم و خطرناک افسردگیه، افکار خودکشی یا آسیب زدن به خوده. این علامت آژیر قرمزه درواقع. خود منم یکی از افکاری که مدام داشتم و الانم تو همون بهم ریختگیا خودشو نشون میده تمایل به خودکشیه، حتی یه بار رفتم راههاشو تحقیق کردم اما وسط جستجو یهو به خودم اومدم، شوکه شدم انگار اون آدم من نبودم. این تمایل به خودکشی وقتی با حس پوچی همراه میشه شدیدا خطرناکه. باید زود مثل بقیهء بیماریا به دادش رسید. برای همه انسانهای دنیا، آرامش و شادی و سلامتی جسمی و روحی آرزو می کنم

 2. همایونی می‌گوید

  سلام.خیلی عالی بود.من هم قبلا حدودا ۳ سال درگیر افسردگی بودم.دقیقا ۸ مورد از موارد بالا برای من هم اتفاق افتاده بود.با این که فقط ۲۰ سالم بود،فکر می کردم زندگی برام تموم شده و واقعا احساس تهی بودن و پوچ بودن می کردم.هیچ هدفی نداشتم.اما کم کم سعی کردم با خودم کنار بیام.تصمیم گرفتم به روانپزشک و روانشناس مراجعه کنم.خیلی با خودم کلنجار رفتم تا این تصمیمو گرفتم.ولی در نهایت این کارو انجام دادم.با مصرف دارو و گذروندن دوره های درمانی حالم بهتر شد.البته تقریبا یک سال طول کشید.همه چیز آزارم می داد.روزی ۳ یا ۴ ساعت گریه می کردم و برای همین مدام سر درد داشتم.تو این ۳ سال هیچی از زندگیم نفهمیدم.اما حالا که حالم بهتر شده سعی می کنم دیگه به گذشته فکر نکنم و بقیه زندگیم رو بگذرونم.
  لطفا به سلامتی روح و روان خودتون اهمیت بدید.منظورم فقط افسردگی نیست.هر بیماری روحی روانی آثار مخربی روی فرد میذاره و هر چقدر فرد دوره ی درمانش رو عقب بندازه و نسبت به اون بی توجهی نشون بده،این آثار مخرب بیشتر و شدید تر خودشون رو نشون میدن.

 3. ایلیا می‌گوید

  سلام
  من در حال سپری کردن یک افسردگی هستم که بیشتر علائم افسردگی کبیر رو دارم اما نمیدونم چرا اینقدر جمع گریز شدم در صورتی که در کل سالهای عمرم در منزل ، مدرسه ، دانشگاه و کار احساس خوبی از زندگی داشتم و در همه مراحل زندگی همه از من برای موفقیت و خیلی چیزا مشورت میخواستن ( اطلاعات عمومی خوبی دارم ) و در بیشتر مجالس سخنران بودم اما در حال حاضر اینقدر جمع گریز شدم که از بیرون رفتن از خونه بدم می یاد و هیچ چیز رو با شب و تنهایی نمیتونم عوض کنم. در حال حاضر اصلا نمیتونم اصلا فکر کنم انگار واقعا مغزم استند بای داده و احساسات طوری از وجودم کم رنگ شده که انگار اصلا وجود نداشته. اصلا نمیدونم میخوام چیکار کنم فقط گذر سریع زمان رو به نظاره نشستم. از صحبت کردن بدم می یاد. فقط دارم با تمام وجود پیر شدن بدنم احساس میکنم در حالی که هنوز ۳۰ سالم نشده اما درد های جسمی زیادی رو از کودکی تجربه کردم. حالا که دچار این بیماری شدم با تمام وجود احساس گناه میکنم و انگار تمام راه های روبرو و آیندم بسته شده من چند سال پیش سه کتاب در مورد داشتن هدف و داشتن برنامه برای موفقیت رو نوشتم اما حالا انگار هر چی نوشتم نسخه ای بوده برای غیر از خودم حالا میفهمم در مورد افراد افسرده که نصیحتشون میکردم چقدر اشتباه داشتم. بعضی از بیماری ها رو نمیشه فقط با مطالعه و دیدنش از دور علم چندانی کسب کرد بعضی بیماری ها رو باید تجربه کرد تا به علم و درمان اون بیماری رسید. فقط میدونم خودم رو دارم بیش از حد تخریب میکنم. متن رو با این جمله تمام میکنم.{ دلم برای دوران کودکیم خیلی خیلی تنگ شده چرا که اون زمان به جای زخم دلم تنها پوست زانوهام و دستم زخم میشد و دله پاک و سالمی داشتم}

 4. مجتبی فرزانه می‌گوید

  سلام
  واقعا ازتون ممنونم
  سایتتون فوق العاده اس و به قول خارجیها شما یه life saver هستید
  این مطلب هم همینطور
  دومین مطلبی بود که تو این سایت خوندم و صددرصد در مورد خودم زده به هدف
  اعتراف سختیه ولی میگم به هر حال که این علامات زندگی خود منه
  همه شون
  اصلا انگار حال و احوالاتم خودم رو داره به خودم میگه
  نمیدونم چطور ازتون تشکر کنم (مثل نام سایتتون :دی) ولی تنها یه کلمه دارم براش و اونم “ممنون خیلی زیاد”

  1. الهام صدوقی نیا می‌گوید

   سلام
   ممنون از اینکه با ما همراه هستید و تجربه‌تون رو با ما در میون گذاشتید براتون آرزوی سلامتی و موفقیت دارم 🙂

 5. shahram bozorgzad می‌گوید

  سلا م من هم احسا س استرس وترس و بیماری هراس یا باتیک دارم ولی هنوز خوشبختانه به زندگی و برکات خداوند امید وارم واحساس میکنم میتوانم موفق باشم نسبت به شناختی که از خودم وبیماریم دارم .نه من بلکه شما هم میتوانید ……..امتحان کنید .

  1. محمد رضا می‌گوید

   سلام منم این بیماری را دارم
   البته خودمم تا ۷ ماه از اینکه این بیماری پانیک است خبر نداشتم
   فقط میترسیدمخفه شم بمیریم و….
   ولی با دکتر روانپزشک خوب میشوید

 6. سارا 124 می‌گوید

  سلام مقالتون خیلی جالب و عادی بود

 7. فردین می‌گوید

  با سلام خلاصه بگم من قبلا آدم سرحالی بودم اما مدتیه احساس شادی در وجودم کم شده ونسبت به برخی مسایل کاملا بی تفاوتم بیشترمواقع سردرد واحساس خستگی دارم وتاحدودی استر س دارم به طوری که وقتی می خواهم مطلبی را اراعه بدم کلا همه مطالب از ذهنم می پره و ناقص اراعه می دم آیا نشانه افسردگیه

 8. رضا می‌گوید

  متاسفانه من هم مدتی از این بیماری رنج میبردم…
  این مقاله واقع گرایانه ترین مقاله ای بود که در مورد این بیماری خوندم تا به الان. فوق العاده صادق هست حداقل با علائمی که داشتم…
  دوستانی که این مقاله رو میخونن خواهش میکنم اگه حتی یکی از این علائم رو دارید و یا حتی اگه یکی از این علائم داره یواش یواش در شما بیشتر میشه سریعا تمام اقداماتی که میتونید و تمام علت ها که چرا اینجوری شده رو بررسی کنید و شوخی نگیرید جریان رو…
  این بیماری شما رو میتونه سال ها عقب بندازه.

  1. الهام صدوقی نیا می‌گوید

   ممنون از حضورتون و وقتی که بابت مطالعه این مطلب گذاشتید و نظر ارزشمندتون رو بیان کردید
   امیدوارم همیشه سلامت باشید.

 9. ابوالفضل می‌گوید

  مقاله خوبی بود مچکرم

  1. الهام صدوقی نیا می‌گوید

   ممنون
   سلامت و پیروز باشید