مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

افسردگی چیست؛ ۹ نشانه و ۶ عامل این بیماری شایع

81

آیا می‌دانید افسردگی چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان می‌شود؟ افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی است که به احساس غم یا تجربه‌ی بحران‌های زندگی محدود نمی‌شود و به تشخیص زودهنگام و اقدامات درمانی مناسب نیاز دارد. چنانچه این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، فرد بسته به تجویز پزشک از طریق دریافت دارو، شرکت در جلسات روان‌درمانی یا حتی تغییرات سبک زندگی به میزان قابل‌ توجهی بهبود خواهد یافت. اما اگر هیچ اقدامی جهت مداوای این بیماری انجام نپذیرد، می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری را نه تنها برای خود فرد بلکه برای همه‌ی اعضای خانواده رقم بزند.


حتما بخوانید: ۸ نشانه افسردگی که نباید نادیده گرفت

آمارها در ایران حاکی از شیوع روزافزون افسردگی در کشور است. به گفته‌ی وزیر بهداشت به نقل از همشهری آنلاین، بیش از ۱۲درصد مردم ایران افسرده هستند. برخی افراد در طول زندگی شاید فقط یک‌بار به این وضعیت دچار شوند، در حالی‌که افسردگی برای بسیاری دیگر یک وضعیت تکرارشونده است. هر دوره‌ی این بیماری در صورت عدم درمان ممکن است چند ماه تا چند سال ادامه پیدا کند. افراد مبتلا به افسردگی حاد حتی احتمال دارد به درجه‌ای از ناامیدی برسند که دست به خودکشی بزنند. این در حالی است که شناخت علائم افسردگی نقش به‌سزایی در پیشگیری از افزایش وخامت این بیماری دارد.

علائم افسردگی

افسردگی چیست - ناامیدی

افسردگی مانند سایر اختلالات روانی با علائمی همراه است که روند عادی زندگی روزمره را تغییر می‌دهند.

تغییرات خواب

بسیاری از مبتلایان به افسردگی با تغییرات الگوی خواب مواجه می‌شوند. تغییر الگوی خواب گاهی به شکل بی‌خوابی و گاهی به شکل خوابِ زیادتر از حد معمول بروز می‌کند. صبح خیلی زود بیدار شدن از جمله علائم شایع در افسردگی‌های حاد است.

تبلیغات

تغییرات اشتها

گاهی مبتلایان به افسردگی در قالب مکانیسم مقابله، به کم‌خوری یا پرخوری روی می‌آورند. این تغییر اشتها می‌تواند منجر به کاهش یا افزایش وزن شدید شود.

عدم تمرکز

برخی مبتلایان به افسردگی حاد قادر به تمرکز نیستند. گاهی این افراد در روزنامه خواندن یا دنبال کردن ماجراهای سریال‌های تلویزیونی نیز دچار مشکل می‌شوند و تصمیم‌گیری‌ها، حتی تصمیمات پیش‌پا‌افتاده، برای‌شان دشوار می‌شود.

کمبود انرژی

مبتلایان به افسردگی معمولا احساس خستگی شدید می‌کنند، در فکر کردن کُند می‌شوند و قادر به انجام فعالیت‌های عادی روزمره نیستند.

بی‌علاقگی

مبتلایان به افسردگی ممکن است علاقه‌ی خود را به انجام فعالیت‌های عادی روزمره از دست بدهند یا ظرفیت تجربه‌ی خوشی و لذت را نداشته باشند. این افراد حتی احتمال دارد به بی‌اشتهایی یا عدم تمایلات جنسی دچار شوند.

کمبود اعتمادبه‌نفس

مبتلایان به افسردگی مدام در فکر کاستی‌ها و ناکامی‌هایشان هستند و احساس گناه و درماندگی شدید می‌کنند. افکاری مانند «من یه بازنده‌ام.» یا «دنیا جای خیلی ترسناکیه.» بر ذهن این افراد چیره می‌شود.

ناامیدی

افسردگی موجب می‌شود فرد احساس کند دیگر هیچ اتفاق خوشایندی در راه نیست. معمولا به دنبال این نگرش منفی، افکار خودکشی‌گرایانه بروز می‌کنند که باید بسیار جدی گرفته شوند.

تغییرات حرکتی

برخی مبتلایان به افسردگی به لحاظ قوای جسمی تحلیل می‌روند یا دچار بی‌قراری حرکتی می‌شوند، مثلا ممکن است صبح خیلی زود بیدار شوند و ساعت‌ها در اتاق قدم بزنند.

دردهای جسمی

عده‌ای از مبتلایان به افسردگی به جای اینکه از احساسات اندوه‌بار خود حرف بزنند، مدام از سردرد یا ناراحتی‌های معده شکایت می‌کنند.

تشخیص افسردگی موضوع پیچیده‌ای است، چرا که گاهی دوره‌‌های افسردگی بخشی از اختلال دوقطبی یا سایر بیماری‌های روانی محسوب می‌شوند. اما اینکه فرد افسرده علائم خود را چگونه توصیف می‌کند، اغلب اوقات ریشه‌ی فرهنگی دارد. در جوامع غربی، مبتلایان به افسردگی معمولا درباره‌ی حالات یا احساسات‌شان حرف می‌زنند. اما در جوامع شرقی، معمولا به دردهای جسمی اشاره می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود افراد به درمان‌گرانی مراجعه کنند که از فرهنگ خودشان هستند یا درک بالایی از پیشینه‌ی فرهنگی بیمار دارند.


حتما بخوانید: درمان افسردگی به روش انسان‌های اولیه

عوامل افسردگی

افسردگی چیست - تنهایی

افسردگی فقط به یک علت خاص محدود نمی‌شود. گاهی این بیماری در پی ناملایمات زندگی، بیماری‌های جسمی یا سایر عوامل محرک بروز می‌کند و گاهی نیز به طور ناگهانی بدون اینکه با هیچ‌یک از این موارد مرتبط باشد، ظاهر می‌شود. دانشمندان معتقدند عوامل متعددی در ابتلا به افسردگی نقش دارند.

تروما

تجربه‌ی تروما یا ضربه‌ی روحی در سنین پایین می‌تواند منجر به تغییرات درازمدت در نوع واکنش مغز نسبت به ترس و استرس شود. به دلیل این تغییرات مغزی، احتمال بروز افسردگی در افرادی که سابقه‌ی ترومای دوران کودکی دارند، بیشتر است.

ژنتیک

در برخی موارد، اختلالات خُلقی و افکار خودکشی‌گرایانه‌ ممکن است زمینه‌ی ژنتیکی داشته باشند، اما ژنتیک فقط یکی از عوامل افزایش‌دهنده‌ی خطر ابتلا به افسردگی است. ۱۰۰درصدِ ژن‌های دوقلوهای همسان با یکدیگر تشابه دارند، در حالی‌که فقط ۳۰درصد احتمال می‌رود هر دو نفرشان به افسردگی مبتلا شوند. علائم افسردگی در افرادی که زمینه‌‌ی ژنتیکی دارند، معمولا در سنین پایین‌تر ظاهر می‌شود. ناگفته نماند که علاوه بر عامل ژنتیک، عوامل دیگری نیز مانند شرایط و اتفاقات زندگی در ابتلای این افراد به افسردگی مؤثر هستند.

شرایط زندگی

وضعیت تأهل، موقعیت مالی و مکان زندگی از جمله عوامل تأثیرگذار در بروز افسردگی هستند. اما این فرضیه نیز همواره مطرح است که شاید بتوان برعکس، افسردگی را عامل بروز شرایط نامساعد زندگی دانست. مثلا شیوع افسردگی در افراد بی‌خانمان بیشتر است، اما در برخی موارد نیز احتمال می‌رود که خودِ افسردگی عامل آوارگی این افراد بوده باشد.

ساختار مغز

مطالعه‌ی تصاویر مغزی حاکی از کاهش فعالیت لوب پیشانی مغز در مبتلایان به افسردگی است. همچنین گفته می‌شود الگوهای مغزی این افراد هنگام خواب متفاوت است. افسردگی در طرز پاسخگویی غده‌ی هیپوفیز و هیپوتالاموس نسبت به تحریکات هورمونی نیز تغییر ایجاد می‌کند.

سایر شرایط پزشکی

احتمال ابتلا به افسردگی در افرادی که سابقه‌ی ابتلا به اختلالات خواب، درد مزمن، اضطراب یا اختلال کم‌توجهی‌-بیش‌فعالی (ADHD) دارند، بیشتر است.

مواد مخدر

اعتیاد به مواد مخدر احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش می‌دهد.


حتما بخوانید: چرا ناامید می‌شویم و چگونه با ناامیدی مقابله کنیم

چه افرادی به افسردگی مبتلا می‌شوند؟

افسردگی چیست - جمعیت مردم

افسردگی مختص گروه خاصی نیست و در تمامی سنین، نژاد، اقوام و طبقات اجتماعی‌ـ‌اقتصادی بروز می‌کند. اما تجربه‌ی این بیماری در افراد مختلف متفاوت است.

مردان

مردان معمولا به دلایل فرهنگی از افسردگی خود بیشتر خجالت‌زده می‌شوند و از این رو، سعی می‌کنند این بیماری را تاب بیاورند یا به قول خودشان با مصرف مواد مخدر خوددرمانی کنند. عدم درمان افسردگی در مردان می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری به همراه داشته باشد، چرا که آمار خودکشی‌های منجر به فوت در مردان بیشتر است.

زنان

عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، بیولوژی، باروری، تغییرات هورمونی و روابط بین‌فردی در ابتلای زنان به افسردگی نقش دارند.

بسیاری از زنان در دوران قاعدگی دچار تغییرات رفتاری و جسمی مانند احساس افسردگی و تحریک‌پذیری می‌شوند. عده‌ی زیادی از زنان افسرده علائم شدیدتری را در دوران پیش از قاعدگی تجربه می‌کنند. در مبتلایان به سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و اختلال ملال پیش از قاعدگی (PMDD)، علائم افسردگی تا زمان آغاز قاعدگی به تدریج شدیدتر می‌شوند. پژوهشگران سعی دارند بدانند تغییر دوره‌ای هورمون‌ها چگونه بر ساختار شیمیایی مغز در مبتلایان به افسردگی تأثیر می‌گذارد.

همچنین بسیاری از زنان پس از زایمان به اختلالات خُلقی مقطعی دچار می‌شوند. از جمله‌ی این اختلالات خلقی می‌توان به افسردگی پس از زایمان اشاره کرد. این عارضه که به فاصله‌ی کوتاهی پس از وضع‌حمل بروز می‌کند، موجب اضطراب، بی‌خوابی، گریه یا افکاری مانند آسیب رساندن به خود یا نوزاد می‌شود و به همین دلیل، انجام فعالیت‌های عادی روزمره برای فرد به سختی امکان‌پذیر است.

سالخوردگان

افسردگی در سالخوردگان معمولا درمان‌نشده باقی می‌ماند، چرا که بسیاری از این افراد افسردگی را یکی از پیامدهای طبیعی افزایش سن و نیز یک واکنش طبیعی در مقابل مسائل جسمی، روحی و اجتماعی مرتبط با سالخوردگی می‌دانند. علائم افسردگی در افراد سالخورده ممکن است با علائمی که در جوان‌ترها دیده می‌شود، متفاوت باشد. چند نمونه از علائم افسردگی در سنین سالخوردگی عبارتند از اختلالات حافظه، دردهای مبهم و توهم. همچنین افسردگی می‌تواند عارضه‌ی جانبی داروهایی مانند داروهای فشارخون، حمله‌ی قلبی، سکته، شکستگی لگن یا دِژِنِراسیون ماکولا باشد که معمولا در سالخوردگی تجویز می‌شوند و با بروز افسردگی نیز مرتبط هستند.

کودکان و نوجوانان

تمامی کودکانِ در حال رشد به طور طبیعی در مقاطعی با بحران‌های احساسی مواجه می‌شوند، اما گاهی این مقاطع بحرانی در برخی کودکان منجر به افسردگی می‌شود. احتمال ابتلا به افسردگی در کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال کم‌توجهی‌-‌بیش‌فعالی، اختلال یادگیری، اختلال اضطراب و اضطراب نافرمانی مقابله‌جویانه (ODD) بیشتر است. همچنین استرس شدید، تروما یا سابقه‌ی خانوادگی اختلالات خُلقی از جمله عواملی هستند که احتمال بروز افسردگی را در سنین پایین افزایش می‌دهند.

کودکان افسرده معمولا از وجود درد شکایت می‌کنند و کمتر از احساسات‌شان حرف می‌زنند، اما علائم افسردگی در نوجوانان متفاوت‌تر است. پرخاشگری، رفتارهای پرخطر، مصرف مواد مخدر، اُفت تحصیلی و فرار نمونه‌هایی از این علائم هستند که باید جدی گرفته شوند. آمار خودکشی در نوجوانان افسرده بالاتر است. طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، خودکشی سومین عامل مرگ‌ومیر نوجوانان ۱۵ تا ۱۹ ساله است.


حتما بخوانید: شروع دوباره زندگی با ۲۱ توصیه تاثیرگذار

درمان افسردگی

افسردگی چیست - درمان

افسردگی بیماری مخربی است که معمولا به درمان جواب می‌دهد، فقط کافی است با مراجعه به مراکز درمانی نسبت به پیگیری بیماری خود کوشا باشید.

 • دارودرمانی: داروهای ضدافسردگی، تثبیت‌کننده‌های خُلقی و داروهای آنتی‌سایکوتیک (ضد روان‌پریشی)
 • روان‌ درمانی: رفتار درمانی شناختی (CBT)، درمان خانواده‌محور و درمان بین‌فردی
 • درمان تحریک مغزی: درمان الکتروشوک (ECT) و تحریک مغناطیسی جمجمه‌ای تکرارشونده (RTMS)
 • نور درمانی: در این روش، فرد با استفاده از یک جعبه‌ی نور در معرض طیف کامل نور قرار می‌گیرد تا میزان ترشح هورمون ملاتونین تنظیم شود.
 • ورزش
 • درمان‌های جایگزین: طب سوزنی، مراقبه و تغذیه‌درمانی
 • استراتژی‌های خود مدیریتی
 • رویکردهای ذهن/جسم/روح: مدیتیشن، ایمان و دعا

اعتیاد و بیماری‌هایی مانند اختلال استرس پس از حادثه (PTSD) و اختلال کم‌توجهی‌-‌بیش‌فعالی از جمله وضعیت‌هایی هستند که درمان افسردگی را مشکل‌تر از حد معمول می‌سازند. این در حالی است که چنانچه هر یک از این موارد با موفقیت درمان شوند، علائم افسردگی نیز معمولا بهبود می‌یابند.

برگرفته از: nami.org

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید

یک غم به تنهایی برای نابودی هزاران شادی کافیست

12000تومان 6000تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

81 دیدگاه
 1. [email protected]@@ می‌گوید

  سلام من از اقبل هم خجالتی بودم اما الان نمیدونم چی شده اصلا نمیتونم باکسی بحرفم و به کسی ببینم دوست ندارم تو اجتماع باشم وقتی مدرسه یا جایی هستم احساس کسلی و بی خوابی میکنم اما همین که تنها شوم یا برم خونه اصلا احساس خسته گی ندارم در ضمن اشتها خوبی هم ندارم چندین بار خواستم خودکشی کنم اما علتشم نمیدونم سنم کمه اما نمیدونم چرا افسرده شدم

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست عزیز سلام،
   افسردگی بیماری عجیب‌وغریبی نیست! هرکسی در مقطعی از زندگیش ممکنه بنا به دلایل مختلفی درجاتی از افسردگی رو تجربه کنه. مشکلاتی هم که جوون‌ترها در روابط اجتماعی‌شون پیدا می‌کنن، درست مثل همین خجالتی‌بودن و جوش‌نخوردن با بقیه، قطعا با راهنمایی‌های یه مشاور خوب قابل حله. فقط مهم اینه که علائمت رو نادیده نگیری و حتما این موضوع رو با خانواده‌ت درمیون بذاری. اگه پیش یه مشاور بری، حتما تخصصی‌تر راهنماییت می‌کنه.
   شاد و تندرست باشی

 2. نگین می‌گوید

  سلام
  نمیدونم چرا یه مدته که همش احساس تنهایی میکنم. شاید خیلی مسخره باشه با این که کنار خانواده ام زندگی میکنم باز هم همین احساس رو دارم. دلم میخواد یکی داشته باشه که فقط باهاش صحبت کنم و از ناراحتی هام بگم. هر وقت در مورد گذشته فکر میکنم دلم میخواد گریه
  کنم. خیلی سعی میکنم که به خودم کمک کنم ولی نمیتونم دیگه هیچ کاری برام جالب نیست همیشه احساس ناراحتی میکنم. لطفا کمکم کنید
  دلم میخواد برم پیش یه مشاور ولی تا خواستم این کارو بکنم با واکنش خانواده ام روبه رو شدم لطفا بگید چیکار کنم دلم میخواد به زندگی قبلیم برگردم.

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   نگین عزیز سلام،
   شاید بد نباشه حس‌وحالت رو توی یه نامه بنویسی و از خانواده‌ت بخوای تا سر فرصت نوشته‌ت رو بخونن. گاهی ما آدما احساسات و حرف دل‌مون رو نمی‌تونیم رودررو بزنیم، اما توی نامه راحت‌تر می‌تونیم اون‌ها رو بگیم. نمی‌دونم چند سالته، اما اگه بتونی خانواده‌ت رو به‌خوبی از حس‌وحالت باخبر کنی، شاید بهتر همراهیت کنن. نمی‌دونم این روش چقدر جواب می‌ده، اما یه پیشنهاده که می‌تونی بهش فکر کنی.
   سالی پر از اتفاقات خوب برات آرزو می‌کنم

 3. Zahra می‌گوید

  سلام من مدت یه ک افسردگی گرفتم و خیلی حالم بده و کارم شده گریه و خود زنی و قرص خوردن چیکار کنم کمکم کنید… ?

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   زهرای عزیز سلام،
   می‌دونم گفتنش تکراریه، اما مطمئن باشید که یه مشاور خوب و کاربلد خیلی می‌تونه کمک‌تون کنه تا از این حال‌وهوا خلاص شید. افسردگی هم مثل خیلی از بیماری‌های دیگه درمان داره. تا جایی که در این زمینه اطلاع دارم، مصرف دارو به‌تنهایی کافی نیست، بلکه جلسات مشاوره هم باید جدی گرفته بشن. دوست خوب من، نذارید افسردگی‌تون کهنه بشه و هرچه زودتر از یه روان‌پزشک یا مشاور کمک بگیرید.
   براتون سلامتی و امید آرزو می‌کنم

 4. ایلیا می‌گوید

  سلام،از مطلب خوبتون ممنونم من بعضی از علائم رو دارم اما قادر نیستم این موضوعرو باور کنم و اینکه باید بگم من خانواده متوسطی دارم و منو دوست دارن اما بهم بی محلی میکنن و اینکه هیچ دوستی ندارم،همیشه همه از من متنفرن همیشه و درس ریاضیم خیلییی ضعیفه دلم میخواد گریه کنم گاهی به خودکشی فکر میکنم اما من از مرگ میترسم،ایا من افسردگی دارم؟؟؟اگر دارم خودم فکر میکنم بخاطر نداشتن دوسته اگر مطلبی در این مورد دارید که به نوع افسردگیم کمک کنه ازتون ممنون میشمبه بگیدبگید.

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   ایلیای عزیز سلام،
   اینکه افسردگی داری یا نه رو نمی‌دونم. قطعا در این مورد خیلی‌خیلی بهتره که با یه مشاور کاربلد مشورت کنی. چقدر خوبه اگه بتونی حس‌وحالت رو با خانواده‌ت درمیون بذاری تا بهت کمک کنن.
   شاید بد نباشه یه نگاهی به مطالبی که با موضوع «انگیزه» در چطور منتشر شدن هم بندازی:
   https://www.chetor.com/?s=انگیزه
   شاد و تندرست باشی

 5. رزی می‌گوید

  سلام،منم بعضی علائم رو دارم،من ۲۱ سالمه،از بچگی دانش اموز اول کلاس و معدل ۲۰ بودم،با یه رتبه عالی وارد دانشگاه سراسری شدم،از نظر درسی همیشه خوب بودم،همیشه سعی کردم به عنوان یه دختر به خودم برسم،ظاهرم خوب باشه،ولی نمیدونم چرا هیچ وقت مامانم بهم توجه نمیکنه،از بچگی همیشه دعوا داشتیم،همیشه کم محلی میکرد،بقیه مامانا رو میبینم حسرت میخورم،الان توی یه رابطه دوستی هستم که خیلی بیشتر منو افسرده میکنه،با کسی تو رابطه م که همیشه میگه اینده من و تو جداست،اعتماد به نفسمو پایین میاره و داره برای تحصیل از ایران میره،با رشته مهندسی که من میخونم و اینکه دخترم امیدی به کار تو ایران ندارم خیلی از دوستام دارن میرن،همه خانواده ها پشتشونن حمایتشون میکنن،ولی من هم اینکه خانوادم حمایتم نمیکنن هم اینکه شرایط مالی رفتن رو ندارم،حالا شدم یه دختری که همه زندگیشو گذاشت پای درسش ولی الان هیچ اینده ای نداره،هیچ محبتی نداره و…

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست عزیز سلام،
   واضحه که انگیزه‌ت رو از دست دادی و نیاز داری مجددا خودت رو شارژ کنی و روحیه بگیری! همین‌قدر از دستم برمی‌یاد که دعوتت کنم مطالب مختلفی رو که در چطور با موضوع تقویت انگیزه منتشر شدن بخونی. شاید نکته‌ای چیزی در این مطالب ببینی که بتونه بهت کمک کنه.
   برات شادی و امید آروز می‌کنم

 6. رضا می‌گوید

  افسرده گی

  (بیماري عصر مدرنیزم)

  در ھیچ دوره ای از تاریخ ھمچون عصر جدید ، بشر بازی و عیاشی نکرده است و تا این حد شکم و

  زیرشکمش سیر نبوده و نرقصیده است. و با اینحال بشر مدرن، افسرده ترین بشر تاریخ است و لذا

  بخش عظیمی از برنامه ھای فردی و حکومتی در جھت سرحال آوردن و شاد نمودن مردمان است و

  بودجه ھای کلانی به این امر اختصاص یافته و ھر روزی یک عیش جدید و داروی نشاط آور جدیدی به

  بازار می آید ولی گویا فقط افسردگی را حادتر و پیچیده تر می سازد. اینھمه گرایشات تخدیری و

  تحریکی و بزھکاریھا نیز درخدمت به عیش آوردن بشر است و بخش عمده ای از مفاسد و بحرانھا نیز

  محصول این تلاش مذبوحانه است.

  گوئی کسی نمی داند که نشاط و امید و حیات امری قلبی و روحانی است و با این القاعات بیرونی

  اتفاقی نمی افتد الا اینکه دل آدمی، مأیوس تر می شود و عقده ھایش شدیدتر می گردد.

  ھر عضوی از وجود انسان غذائی دارد و دل نیز غذای خاص خود را دارد و غذای دل محبت است. و لذا

  افسرده گی معلول فقدان محبت است و دل انسانھا در قحطی بسر می برد تا آنجا که می میرد

  و خودکشی ھای رنگارنگ آغاز می گردد. و کانون محبت خانواده است که در قحطی محبت بسر می

  برد و لذا آدمھا ھمه از خانه بیزارند و در خیابان به جستجوی محبت ھستند.

  واقعیت اینست که آدمھا از چشم خودشان افتاده اند وھیچکس حتی قادر نیست که خودش را

  دوست بدارد زیرا براستی ھم موجودی دوست داشتنی نیست وگرنه آدمی ذاتاً خودپرست است.

  پس آنقدر زشت شده که حتی ذاتش ھم به او پشت نموده است. پس از دیگران توقعی نمی تواند

  بود.

  دلی که از خدا بیگانه شده باشد از کانون محبت بیگانه است. و آنچه که قلوب ما را از این کانون دور

  ساخته افکار متکبرانه و پلید ماست و اعمال زشت ما که محصول طبیعی افکار ماست. تکبر و غرور

  حاصل از رفاه و تکنولوژیھا و مالکیت ھا و مدارک و ادعاھای جعلی وآموزه ھای توخالی ودھان پرکن،

  قلوب ما را شقی و سنگ کرده است. تلویزیون و ماھواره و اینترنت و تبلیغات، لحظه ای بما مجال

  توجه به دلمان را نمی دھد تا حالی ھم از خودمان بپرسیم. و بناگاه احساس میکنیم که دیگر چیزی

  در ما نیست و آن نور زندگی است. و آنگاه بجای بازگشتن بخود و اصلاح افکار و امیال و اعمال خود

  روی به متافیزیک و دعا و نماز و مدیتیشن و جن و روح و ھیپنوتیزم و …. می آوریم که بیگانگی ھا و

  دیوانگی ھای مضاعفند. نماز و دعا برای دلی که مرده مثل فاتحه خواندن بر اھل قبور است. بجای اینکه

  از راه آمده بازگردیم به تزئین و آرایش مرده می پردازیم و یا به جستجوی مقصرھا میپردازیم که چه

  کسانی موجب مرگ روح ما شده اند و البته الا خودمان.

  آری اینک که ھمه امکانات خوشبخت بودن فراھم است اصولاً کسی وجود ندارد که بخواھد خوشبخت

  شود زیرا کل دل وجان و روح ما خرج امکانات شده است. اینک فقط اتوموبیل و موبایل و کامپیوتر و

  تلویزیون و آپارتمان ما خوشبخت ھستند و لباسھای ما . ولی در داخل این فضا دیگر کسی نیست.

  انسان تبدیل به اشیاء شده است و این یعنی مدرنیزم!

  یاد آن بیماری افتادم که یک ملّاک بزرگ بود و بیماریش این بود که ھر چند وقت یکبار کل وسائل

  زندگیش را جمع می کرد و آتش میزد و با این روش میتوانست ادامه زندگی دھد. جز من کسی او

  را درک نمی کرد.

  از کتاب ” دایره المعارف عرفانی ” استاد علی اکبر خانجانی جلد اول ص ۱۸۹

  1. محمد می‌گوید

   آفرین کاملا درست بود

 7. pari می‌گوید

  سلام، ممنون از مطالب خوبتون، من همه ی علائم افسردگی رو دارم،خودم متوجه شده بودم اما الان که خوندم مطمئن شدم. ۲۲ سالمه و کاملا ناامیدم از زندگی کردن تنها دلیلی که ادامه میدم ترس از مرگه هرچند که بارها به خودکشی فکر کردم. خانوادم فکر میکنن ادا در میارم اما واقعا افسرده ام هرروز گریه میکنم و شدیدا حساس و تحریک پذیرم، از اونجایی که خودم دانشجو ام و مستقل نیستم نمیتونم برم پیش روانپزشک و مشکلم رو حل کنم، خانواده هم که اصلا جدی نمیگیرنم. شرایط بدی دارم و از خانوادم متنفرم، نمیدونم چیکار کنم دیگه???

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست خوب سلام،
   جهت خدمات مشاوره‌ی تلفنی رایگان می‌تونید با ۱۴۸۰ تماس بگیرید. این تنها خدمات مشاوره‌ی رایگانی هست که سراغ دارم. امیدوارم به‌دردتون بخوره.

 8. رضا می‌گوید

  سلام.من یه دانشجوی پسر دانشگاه دولتی رشته مهندسی مکانیک هستم در شهری دور از خانوادم با وضعیت مالی خانوادگی متوسط رو به ضعیف .من فوق العاده ناامید و بی انگیزه هستم و از احساس گناه موفق نشدن در درس های خود رنج میبرم و همچنین احساس گناه هدر رفتن زحمات خانوادم. درخواست راهنمایی دارم . ممنون

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست عزیز سلام،
   مطالب خیلی زیادی با موضوع تقویت انگیزه و مبارزه با ناامیدی در چطور منتشر شده. پیشنهاد می‌کنم کلیدواژه‌ی «انگیزه» رو در قسمتی که با علامت ذره‌بین مشخص شده (بالا سمت چپ) وارد کنید و یه نگاهی به مطالب این بخش بندازید. امیدوارم هرچه زودتر از این حال‌وهوا دربیاد و باانگیزه به مسیرتون ادامه بدید.
   براتون دلی شاد و روزهایی پرامید آرزو می‌کنم