مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

افسردگی چیست؛ ۹ نشانه و ۶ عامل این بیماری شایع

60

آیا می‌دانید افسردگی چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان می‌شود؟ افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی است که به احساس غم یا تجربه‌ی بحران‌های زندگی محدود نمی‌شود و به تشخیص زودهنگام و اقدامات درمانی مناسب نیاز دارد. چنانچه این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، فرد بسته به تجویز پزشک از طریق دریافت دارو، شرکت در جلسات روان‌درمانی یا حتی تغییرات سبک زندگی به میزان قابل‌ توجهی بهبود خواهد یافت. اما اگر هیچ اقدامی جهت مداوای این بیماری انجام نپذیرد، می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری را نه تنها برای خود فرد بلکه برای همه‌ی اعضای خانواده رقم بزند.


حتما بخوانید: ۸ نشانه افسردگی که نباید نادیده گرفت

آمارها در ایران حاکی از شیوع روزافزون افسردگی در کشور است. به گفته‌ی وزیر بهداشت به نقل از همشهری آنلاین، بیش از ۱۲درصد مردم ایران افسرده هستند. برخی افراد در طول زندگی شاید فقط یک‌بار به این وضعیت دچار شوند، در حالی‌که افسردگی برای بسیاری دیگر یک وضعیت تکرارشونده است. هر دوره‌ی این بیماری در صورت عدم درمان ممکن است چند ماه تا چند سال ادامه پیدا کند. افراد مبتلا به افسردگی حاد حتی احتمال دارد به درجه‌ای از ناامیدی برسند که دست به خودکشی بزنند. این در حالی است که شناخت علائم افسردگی نقش به‌سزایی در پیشگیری از افزایش وخامت این بیماری دارد.

علائم افسردگی

افسردگی چیست - ناامیدی

افسردگی مانند سایر اختلالات روانی با علائمی همراه است که روند عادی زندگی روزمره را تغییر می‌دهند.

تغییرات خواب

بسیاری از مبتلایان به افسردگی با تغییرات الگوی خواب مواجه می‌شوند. تغییر الگوی خواب گاهی به شکل بی‌خوابی و گاهی به شکل خوابِ زیادتر از حد معمول بروز می‌کند. صبح خیلی زود بیدار شدن از جمله علائم شایع در افسردگی‌های حاد است.

تغییرات اشتها

گاهی مبتلایان به افسردگی در قالب مکانیسم مقابله، به کم‌خوری یا پرخوری روی می‌آورند. این تغییر اشتها می‌تواند منجر به کاهش یا افزایش وزن شدید شود.

عدم تمرکز

برخی مبتلایان به افسردگی حاد قادر به تمرکز نیستند. گاهی این افراد در روزنامه خواندن یا دنبال کردن ماجراهای سریال‌های تلویزیونی نیز دچار مشکل می‌شوند و تصمیم‌گیری‌ها، حتی تصمیمات پیش‌پا‌افتاده، برای‌شان دشوار می‌شود.

کمبود انرژی

مبتلایان به افسردگی معمولا احساس خستگی شدید می‌کنند، در فکر کردن کُند می‌شوند و قادر به انجام فعالیت‌های عادی روزمره نیستند.

بی‌علاقگی

مبتلایان به افسردگی ممکن است علاقه‌ی خود را به انجام فعالیت‌های عادی روزمره از دست بدهند یا ظرفیت تجربه‌ی خوشی و لذت را نداشته باشند. این افراد حتی احتمال دارد به بی‌اشتهایی یا عدم تمایلات جنسی دچار شوند.

کمبود اعتمادبه‌نفس

مبتلایان به افسردگی مدام در فکر کاستی‌ها و ناکامی‌هایشان هستند و احساس گناه و درماندگی شدید می‌کنند. افکاری مانند «من یه بازنده‌ام.» یا «دنیا جای خیلی ترسناکیه.» بر ذهن این افراد چیره می‌شود.

ناامیدی

افسردگی موجب می‌شود فرد احساس کند دیگر هیچ اتفاق خوشایندی در راه نیست. معمولا به دنبال این نگرش منفی، افکار خودکشی‌گرایانه بروز می‌کنند که باید بسیار جدی گرفته شوند.

تغییرات حرکتی

برخی مبتلایان به افسردگی به لحاظ قوای جسمی تحلیل می‌روند یا دچار بی‌قراری حرکتی می‌شوند، مثلا ممکن است صبح خیلی زود بیدار شوند و ساعت‌ها در اتاق قدم بزنند.

دردهای جسمی

عده‌ای از مبتلایان به افسردگی به جای اینکه از احساسات اندوه‌بار خود حرف بزنند، مدام از سردرد یا ناراحتی‌های معده شکایت می‌کنند.

تشخیص افسردگی موضوع پیچیده‌ای است، چرا که گاهی دوره‌‌های افسردگی بخشی از اختلال دوقطبی یا سایر بیماری‌های روانی محسوب می‌شوند. اما اینکه فرد افسرده علائم خود را چگونه توصیف می‌کند، اغلب اوقات ریشه‌ی فرهنگی دارد. در جوامع غربی، مبتلایان به افسردگی معمولا درباره‌ی حالات یا احساسات‌شان حرف می‌زنند. اما در جوامع شرقی، معمولا به دردهای جسمی اشاره می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود افراد به درمان‌گرانی مراجعه کنند که از فرهنگ خودشان هستند یا درک بالایی از پیشینه‌ی فرهنگی بیمار دارند.


حتما بخوانید: درمان افسردگی به روش انسان‌های اولیه

عوامل افسردگی

افسردگی چیست - تنهایی

افسردگی فقط به یک علت خاص محدود نمی‌شود. گاهی این بیماری در پی ناملایمات زندگی، بیماری‌های جسمی یا سایر عوامل محرک بروز می‌کند و گاهی نیز به طور ناگهانی بدون اینکه با هیچ‌یک از این موارد مرتبط باشد، ظاهر می‌شود. دانشمندان معتقدند عوامل متعددی در ابتلا به افسردگی نقش دارند.

تروما

تجربه‌ی تروما یا ضربه‌ی روحی در سنین پایین می‌تواند منجر به تغییرات درازمدت در نوع واکنش مغز نسبت به ترس و استرس شود. به دلیل این تغییرات مغزی، احتمال بروز افسردگی در افرادی که سابقه‌ی ترومای دوران کودکی دارند، بیشتر است.

ژنتیک

در برخی موارد، اختلالات خُلقی و افکار خودکشی‌گرایانه‌ ممکن است زمینه‌ی ژنتیکی داشته باشند، اما ژنتیک فقط یکی از عوامل افزایش‌دهنده‌ی خطر ابتلا به افسردگی است. ۱۰۰درصدِ ژن‌های دوقلوهای همسان با یکدیگر تشابه دارند، در حالی‌که فقط ۳۰درصد احتمال می‌رود هر دو نفرشان به افسردگی مبتلا شوند. علائم افسردگی در افرادی که زمینه‌‌ی ژنتیکی دارند، معمولا در سنین پایین‌تر ظاهر می‌شود. ناگفته نماند که علاوه بر عامل ژنتیک، عوامل دیگری نیز مانند شرایط و اتفاقات زندگی در ابتلای این افراد به افسردگی مؤثر هستند.

شرایط زندگی

وضعیت تأهل، موقعیت مالی و مکان زندگی از جمله عوامل تأثیرگذار در بروز افسردگی هستند. اما این فرضیه نیز همواره مطرح است که شاید بتوان برعکس، افسردگی را عامل بروز شرایط نامساعد زندگی دانست. مثلا شیوع افسردگی در افراد بی‌خانمان بیشتر است، اما در برخی موارد نیز احتمال می‌رود که خودِ افسردگی عامل آوارگی این افراد بوده باشد.

ساختار مغز

مطالعه‌ی تصاویر مغزی حاکی از کاهش فعالیت لوب پیشانی مغز در مبتلایان به افسردگی است. همچنین گفته می‌شود الگوهای مغزی این افراد هنگام خواب متفاوت است. افسردگی در طرز پاسخگویی غده‌ی هیپوفیز و هیپوتالاموس نسبت به تحریکات هورمونی نیز تغییر ایجاد می‌کند.

سایر شرایط پزشکی

احتمال ابتلا به افسردگی در افرادی که سابقه‌ی ابتلا به اختلالات خواب، درد مزمن، اضطراب یا اختلال کم‌توجهی‌-بیش‌فعالی (ADHD) دارند، بیشتر است.

مواد مخدر

اعتیاد به مواد مخدر احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش می‌دهد.


حتما بخوانید: چرا ناامید می‌شویم و چگونه با ناامیدی مقابله کنیم

چه افرادی به افسردگی مبتلا می‌شوند؟

افسردگی چیست - جمعیت مردم

افسردگی مختص گروه خاصی نیست و در تمامی سنین، نژاد، اقوام و طبقات اجتماعی‌ـ‌اقتصادی بروز می‌کند. اما تجربه‌ی این بیماری در افراد مختلف متفاوت است.

مردان

مردان معمولا به دلایل فرهنگی از افسردگی خود بیشتر خجالت‌زده می‌شوند و از این رو، سعی می‌کنند این بیماری را تاب بیاورند یا به قول خودشان با مصرف مواد مخدر خوددرمانی کنند. عدم درمان افسردگی در مردان می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری به همراه داشته باشد، چرا که آمار خودکشی‌های منجر به فوت در مردان بیشتر است.

زنان

عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، بیولوژی، باروری، تغییرات هورمونی و روابط بین‌فردی در ابتلای زنان به افسردگی نقش دارند.

بسیاری از زنان در دوران قاعدگی دچار تغییرات رفتاری و جسمی مانند احساس افسردگی و تحریک‌پذیری می‌شوند. عده‌ی زیادی از زنان افسرده علائم شدیدتری را در دوران پیش از قاعدگی تجربه می‌کنند. در مبتلایان به سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و اختلال ملال پیش از قاعدگی (PMDD)، علائم افسردگی تا زمان آغاز قاعدگی به تدریج شدیدتر می‌شوند. پژوهشگران سعی دارند بدانند تغییر دوره‌ای هورمون‌ها چگونه بر ساختار شیمیایی مغز در مبتلایان به افسردگی تأثیر می‌گذارد.

همچنین بسیاری از زنان پس از زایمان به اختلالات خُلقی مقطعی دچار می‌شوند. از جمله‌ی این اختلالات خلقی می‌توان به افسردگی پس از زایمان اشاره کرد. این عارضه که به فاصله‌ی کوتاهی پس از وضع‌حمل بروز می‌کند، موجب اضطراب، بی‌خوابی، گریه یا افکاری مانند آسیب رساندن به خود یا نوزاد می‌شود و به همین دلیل، انجام فعالیت‌های عادی روزمره برای فرد به سختی امکان‌پذیر است.

سالخوردگان

افسردگی در سالخوردگان معمولا درمان‌نشده باقی می‌ماند، چرا که بسیاری از این افراد افسردگی را یکی از پیامدهای طبیعی افزایش سن و نیز یک واکنش طبیعی در مقابل مسائل جسمی، روحی و اجتماعی مرتبط با سالخوردگی می‌دانند. علائم افسردگی در افراد سالخورده ممکن است با علائمی که در جوان‌ترها دیده می‌شود، متفاوت باشد. چند نمونه از علائم افسردگی در سنین سالخوردگی عبارتند از اختلالات حافظه، دردهای مبهم و توهم. همچنین افسردگی می‌تواند عارضه‌ی جانبی داروهایی مانند داروهای فشارخون، حمله‌ی قلبی، سکته، شکستگی لگن یا دِژِنِراسیون ماکولا باشد که معمولا در سالخوردگی تجویز می‌شوند و با بروز افسردگی نیز مرتبط هستند.

کودکان و نوجوانان

تمامی کودکانِ در حال رشد به طور طبیعی در مقاطعی با بحران‌های احساسی مواجه می‌شوند، اما گاهی این مقاطع بحرانی در برخی کودکان منجر به افسردگی می‌شود. احتمال ابتلا به افسردگی در کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال کم‌توجهی‌-‌بیش‌فعالی، اختلال یادگیری، اختلال اضطراب و اضطراب نافرمانی مقابله‌جویانه (ODD) بیشتر است. همچنین استرس شدید، تروما یا سابقه‌ی خانوادگی اختلالات خُلقی از جمله عواملی هستند که احتمال بروز افسردگی را در سنین پایین افزایش می‌دهند.

کودکان افسرده معمولا از وجود درد شکایت می‌کنند و کمتر از احساسات‌شان حرف می‌زنند، اما علائم افسردگی در نوجوانان متفاوت‌تر است. پرخاشگری، رفتارهای پرخطر، مصرف مواد مخدر، اُفت تحصیلی و فرار نمونه‌هایی از این علائم هستند که باید جدی گرفته شوند. آمار خودکشی در نوجوانان افسرده بالاتر است. طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، خودکشی سومین عامل مرگ‌ومیر نوجوانان ۱۵ تا ۱۹ ساله است.


حتما بخوانید: شروع دوباره زندگی با ۲۱ توصیه تاثیرگذار

درمان افسردگی

افسردگی چیست - درمان

افسردگی بیماری مخربی است که معمولا به درمان جواب می‌دهد، فقط کافی است با مراجعه به مراکز درمانی نسبت به پیگیری بیماری خود کوشا باشید.

 • دارودرمانی: داروهای ضدافسردگی، تثبیت‌کننده‌های خُلقی و داروهای آنتی‌سایکوتیک (ضد روان‌پریشی)
 • روان‌ درمانی: رفتار درمانی شناختی (CBT)، درمان خانواده‌محور و درمان بین‌فردی
 • درمان تحریک مغزی: درمان الکتروشوک (ECT) و تحریک مغناطیسی جمجمه‌ای تکرارشونده (RTMS)
 • نور درمانی: در این روش، فرد با استفاده از یک جعبه‌ی نور در معرض طیف کامل نور قرار می‌گیرد تا میزان ترشح هورمون ملاتونین تنظیم شود.
 • ورزش
 • درمان‌های جایگزین: طب سوزنی، مراقبه و تغذیه‌درمانی
 • استراتژی‌های خود مدیریتی
 • رویکردهای ذهن/جسم/روح: مدیتیشن، ایمان و دعا

اعتیاد و بیماری‌هایی مانند اختلال استرس پس از حادثه (PTSD) و اختلال کم‌توجهی‌-‌بیش‌فعالی از جمله وضعیت‌هایی هستند که درمان افسردگی را مشکل‌تر از حد معمول می‌سازند. این در حالی است که چنانچه هر یک از این موارد با موفقیت درمان شوند، علائم افسردگی نیز معمولا بهبود می‌یابند.

برگرفته از: nami.org

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

60 دیدگاه
 1. رضا می‌گوید

  سلام.۱۴سالمه فقط دلم می خواهد به اهنگ گوش بدهم.خییییییییلی خلاقم و این برای خانوادم خیلی هیجان انگیزه ولی برای من اصلا… یک بار برای معلم یک انشا نوشتم بهش دادم بعد دیدم معلم بلند شد برگم رو پاره کرد و دیدم بچه ها بغض گرفتشون فهمیدم انشای خیلی ناامید کننده ای برای بچه ها خوندم.معلم به پدر و مادرم خبر داد. چند روز پیش تو مسابقات پینگ پنگ شهرستانی رتبه اوردم ولی بعدش احساسی ندادشتم و علاقه ای نشون نمی دادم.مخ ریاضی و علوم و هنر هستم.اهنگ های نا امید کننده ای مثل گنجیشگکا از سورنا و … گوش می دم.پیش دوتا پزشک هم رفتم و هر دوشون گفتن مورد من مورد خاصیه.نظر شما چیه؟

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست عزیز سلام،
   متأسفانه پاسخ مشخصی براتون ندارم. برای اینکه بدونید مشکل‌تون دقیقا چیه و چطور باید حلش کنید، قطعا پیشنهادم اینه که به یه مشاور معتبر و کاربلد مراجعه کنید و حتما از مشاورتون بخواید که راهکارهای عملی بهتون ارائه بده. صرفا دونستن نوع مشکل به لحاظ تئوری کافی نیست، بلکه باید به مشاوری مراجعه کنید که برای مشکل‌تون راهکار داشته باشه.
   براتون دلی خوش و روزهایی پرامید آرزو می‌کنم
   شاد و تندرست باشید

  2. .elaheh. می‌گوید

   میتونم بپرسم بیشتر به چه آهنگ هایی علاقه دارین؟
   مثلا دیسلاو گوش میدین؟

 2. .elaheh. می‌گوید

  سلام من ۱۳سالمه
  و چند وقتیه که حتی با کوچیک ترین چیز هم اشکم در میاد حتی اگه اون چیز برای دیگران زیاد مهم نباشه
  نمیدونم چرا از خودم و خانواده ام متنفرم و اصلا دوست ندارم با کسی صحبت کنم
  دوست دارم تمام روز رو داخل اتاقم باشم و فقط آهنگ گوش بدم و همراه با اون گریه کنم
  چن باری هم خواستم خود کشی کنم اما دوستام جلومو گرفتن
  تمام دستام خط خطیه امیدی برای زنده موندن ندارم
  هر روز واسه خودم آروزی مرگ میکنم
  دوستام میگن تو دیگه اون آدم سابق نیستی عوض شدی
  نمیدونم چرا ولی فک کنم بخاطر اینکه به همه اعتماد کردم و فکر کردم اونا دوستامن

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست خوب چطور سلام،
   پیشنهاد می‌کنم حتما از خانواده و به‌ویژه یه مشاور خوب کمک بگیرید. همچنین می‌تونید با شماره‌گیری ۱۴۸۰ از خدمات مشاوره‌ی تلفنی بهزیستی استفاده کنید که البته رایگانه.
   براتون شادی و سلامتی آرزو می‌کنم

   1. .elaheh. می‌گوید

    نمیدونم این موضوع رو چطور با خانواده ام در میون بزارم؟

    1. صدف دژآلود می‌گوید

     الهه‌ی عزیز، من نمی‌دونم کیفیت ارتباط شما با خانواده‌تون چطوریه. اما اگه فرض رو بر این بذاریم که مشکل ارتباطی خاصی بین‌تون وجود نداره، می‌تونید در زمان مناسبی که والدین‌تون فرصت دارن با آرامش سر صحبت رو باز کنید. اگه باز کردن سر صحبت براتون مشکله، حتی می‌تونید برای والدین‌تون یه یادداشت بنویسید و بگید که نیاز دارین در وقت مناسبی با هم دردل کنید. قسمت سخت قضیه همین باز کردن سر صحبته. این توصیه‌ای بود که در این وب‌سایت بهش برخورد کردم:
     http://kidshealth.org/en/teens/talk-depression.html#
     درهرصورت، خیلی بهتره که درمورد حال‌ و احوال این روزهاتون با خانواده‌تون صحبت کنید و اگه علائم‌تون بهبود پیدا نکردن، حتما از یه مشاور کاربلد کمک بگیرید.

 3. يـ ـلـ ـدا می‌گوید

  سلام من ١٥ سالمه .

  هميشه ناراحتم
  استرس دارم نگرانم
  از يك موضوع كوچيك يك جريان بزرگ براي خودم ميسازم
  مشكلات كوچيك رو خيلي بزرگ ميبينم
  كوچيك ترين اتفاقي كه برام ميوفته گريه ميكنم
  شايد تو يك هفته ٤/٥ روز رو اينجوري هستم هميشه تو فكرم حتي تو جشن ها ،مدرسه و…
  دسته خودم نيس فكر وخيال همه وقتمو گرفته علاقه به انجام هيچ كاري ندارم دوست دارم ٢٤ ساعت رو تو اتاقم باشم با هيچ كس صحبت نكنم
  واقعا اين ها علاعم افسردگي هستش؟😔

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   یلدا جان سلام،
   تشخیص اینکه آیا علائم خاص شما واقعا ناشی از افسردگیه یا نه در تخصص من نیست! اما پیشنهاد می‌کنم که این موضوع رو با خانواده‌ت درمیون بذاری و ازشون کمک بگیری.
   یلدای عزیز برات شادی و تندرستی آرزو می‌کنم

 4. هلن می‌گوید

  سلام من ۳۲ سالمه.الان ۴ ماهه که دچار مشکل معده شدم.تپش قلب میگیرم.همه دکتر ها نظرشون اینکه که از اعصابمه.همیشه دردام رو توی خودم ریختم.تقریبا ۱۰ سال از عمرم رو توی تنش و استرس و اصظراب شدیدی بودم ولی الان که مریض شدم تقریبا یک سال بود که هیچ مشکلی نداشتم.الان اصلا احساس سلامتی نمیکنم با اینکه داروهای معده استفاده میکنم.همش منتظر یه اتفاق بد هستم.تو زندگی خوشبین نیستم و از خوشحالی میترسم.میترسم بعدش یه اتفاق بد بیفته.احساس گناه میکنم و اینکه برای مردن و قبر حاضر نیستم.از تنهایی میترسم.وقتی تنهام حالم بد میشه.توی جمع همش فکر دارم که کی حالم بد میشه،الان یا یه دقیقه دیگه…دلم میخواد گریه کنم.خیلی نگرانم.همش میگم یه اتفاق بد تو راهه.فکر مردن پدر و مادر و شوهر و پسرم ولم نمیکنه.ساعتها گریه میکنم و توی ذهنم مراسم تشیع تشکیل برای عزیزانم.دارم کلافه میشم.

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   هلن عزیز سلام،
   از شرح حال‌تون بسیار متأثر شدم. خیلی عالی می‌شه اگه به یه مشاور خوب در شهر محل سکونت‌تون مراجعه کنید تا با راهنمایی‌های تخصصی‌تر بتونید روحیه‌تون رو به‌دست بیارید.
   پیشنهاد می‌کنم درصورت تمایل یه نگاهی هم به مطالبی که با موضوع مثبت‌اندیشی در چطور منتشر شدن بندازید.
   براتون دلی خوشی و ذهنی سرشار از آرامش آرزو می‌کنم

 5. فاطمه می‌گوید

  سلام ممنون از مطالب خوبتون
  من ۲۲ سالمه چندماهیه حوصله ی هیچ کس و هیچ چیزا ندارم البته بعد یه مریضی سخت یه عفونت ریه و یک ماه استراحت کامل این حالاتم بدتر شد …وبا ریزش مویی که یک ماهه درگیرشم حالم بدتر شد…انقدری که روزی حداقل یک ساعت گریه میکنم واگه تو جمع باشم بیشتر حالم بدمیشه چون اصلا نمیتونم حرف بزنم و خودمو شاد نشون بدم وبعد که میام خونه تا سه چهار روز حالم خیلی بد میشه …خیلی به خودکشی فکر میکنم…خیلی زود از همه چیز ناراحت میشم..فقط دلم میخاد بخابم تازودتر این روزای بد تموم شه…من از کوچیکی مشکلات زیادی را تحمل کردم حتی من توسن ۱۷ سالگی درگیر سرطان شدم و همه ی موهامو ازدست دادم..که البته این یکی از صد تا مشکلم بود که خداروشکر اون موردم برطرف شد..ولی الان باهر دونه از موهام که میفته من نیم ساعت گریه میکنم …از ترس حمام نمیرم..اصلا به هیچ چیز و هیچ کاری نمیخام دست بزنم…و بعدش دوباره حالم بدتر میشه..من دانشجوی پزشکیم واز لحاظ ظاهری چهره ی خوبی دارم ..خاستگارای زیادی دارم و…ولی نه دلم میخاد ازدواج کنم نه درس خوندنو دیگه دوست دوست دارم…
  چجوری بگم انگار ظرفیت و تحمل کوچیکترین مشکلیا ندارم..حالم خیلی بده…بنظرتون من چیکار کنم؟؟؟؟

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   فاطمه‌ی عزیز سلام،
   می‌دونم گفتنش تکراریه، اما مطمئن‌ترین راهکار اینه که از یه مشاور کاربلد کمک بگیرید. با عمل به توصیه‌های مشاور و همچنین پشتکار خودتون قطعا می‌تونید انگیزه‌‌ی از دست رفته‌تون رو دوباره به‌دست بیارید.
   براتون شادی و تندرستی آرزو می‌کنم و امیدوارم هرچه زودتر بهبود پیدا کنید

 6. یلدا می‌گوید

  عاغا امید شما نباید ناامید بشین من خودم ۱۶ ساله هستم و به جز بیماری افسردگی دوتا بیماری روانی دیگه ام دارم مشاوره خیلی رفتم اما تاثیری نداشت شوما به خاطر لکنت زبانتون اعتماد به نفستون رو از دست دادیم و همین موضوع کم کم زمینه ای شده تا افسرده شین باید اول از همه مشکل لکنت زابنتون رو با کلاس های گفتار درمانی حل کنید بعد اراده کنید و خودتون دست به کارشین روانشناس فقط قرص میدع و حرف میزنه و چیزایی رو میگه که شما میدونید من سه ماه مشاوره میرفتم تاثیر نداشت همیشه یادتون باشه تنها کسی که میتونه زندگیتون رو تغییر بده خودتون هستین امیدوارم زودتر خوب بشینシ

 7. امید می‌گوید

  سلام من همه علاعمو دارم هم وزن بهطور فجیع کم کردم احساس خستگی دارم همش ناامیدی لکنت زبانم اعصابمو خورد کرده نمدونم چیکارکنم واقعا گاهی میخوام دست به خودکشی کنم ولی میترسم اون دنیایمم به فنا بره که میره .داقعا ازاین جور سایتها ممنونم که برای افرادی مث من خوبه که بیان ودردو دل کنن .

  اقای مهدی خیلی
  حرفتون دلنشن بود ولی منو همین اسلا م افسرده کرد میدونید چرا من یه پسر ۱۸ سالم نه تابه حال خود… کردم نه فیلمو عکس مثبت ۱۸ دیدم به هرکیم میگم میگه برو بابا مگه میشه . از سن تکلیفم تاالان نماز امو خوندم واجباتمو عمل کردم خلاصه بچه مثبت هستم واقعا دیگه یه مدته که افسردگی شدیدی گرفتم نه خدارو توزدنگیم احساس میکنم نه چیز دیگه قبلا اربس مهربون بودم که میگفتن که تودیگه شورشو درمیاری الان حتی با مادرو پدرمم بد برخورد میکنم .واقعا اینه جواب من چرا باید من اینجوری به شقاوتو ذلت دچاربشم . خیلی ناامید شدم خیلی دیگه هیچ انگیزه ندارم فقط منتظر مرگم هستم .

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست عزیز سلام،
   می‌دونم گفتنش تکراریه، اما مطمئن باشید که اگه از یه مشاور کاربلد کمک بگیرید، حتما می‌تونید با به‌کار بستن توصیه‌های کارشناسانه‌ای که بهتون داده می‌شه، تا حد زیادی بهبود پیدا کنید و از این ناامیدی و بی‌انگیزگی خلاص بشید.
   براتون دلی شاد و روزهایی سرشار از امید و انگیزه آرزو می‌کنم

   1. امید می‌گوید

    خیلی ممنون لطف دارید سایتتون عالیه از هرجهت واقعا ..

    1. صدف دژآلود می‌گوید

     از ابراز لطف‌تون بسیار متشکریم.

 8. مهدي می‌گوید

  حتما حتما بخونين
  سلام داداشاي خوبم خواهراي گلم لطفا نوشته هاو مطالبي ك ميگم رو حتما بخونين وخوب فك كنين
  من سابقه ي ٣ بار افسردگي و استرس و وسواس دارم و ميدونم چه زجري ميكشين ولي هر سه مرتبه به ياري خدا برشون غلبه كردم موارد زير منو خوب كردند
  ١-هيچ وقت از رحمت خدا نوميد نباشين و مطمين باشين روزايي مياد كه شما كاملا بهبوديتونو پيدا مي كنين ؛سلامتي و بيماري همه و همه امتحانه پس اين مدت خيلي كم ك بيمارين از درگاه خدا رانده نشين.
  ٢-سعي كنين نمازاتونو اول وقت و باحضور قلب بخونين باخدا تنها بشين و ازش كمك بخواين؛گريه و زاري به درگاه خدا سلاح ما بنده هاس معنويات خيلي موثره وشفا فقط از جانب خداس كسايي ك خيلي معتقدند نماز شب هم بسيار موثره
  ٣-با امام زمان ارتباط برقرار كنين نميدونم چقدر به اين قضيه معتقدين ولي من بطور مكرر با امام زمان خلوت ميكردم و متوسل ميشدم و هروقت حالم خيلي وخيم ميشد عريضه مينوشتم و از حضرت كمك ميخواستم و هرموقع عريضه نوشتم حضرت منو نجات داد چون دعاي امام زمان در دم مستجابه و امام در هر زمان از حال همه خبر داره وعاطفه و احساس ائمه از همه آدما بيشتره
  ٤- درمواردي كه مشكلتون خفيف نيس و زندگيتون رو مختل كرده حتما حتما به روانپزشك مراجعه كنين افسردگي و بيماريهاي روحي مث بيمارياي جسمي اند روح آدمم مث جسمش مريض ميشه مغز انسان خيلي پيچيدس كافيه يه عضوش درست كار نكنه اونوقت روح زجر ميكشه و بعضي بيماريهاي روحي چندين سال ممكنه طول بكشه تا كاملا ازبين بره ولي قرار نيس هميشه بمونن پس نترسين از مريضياي روحي ضمنا اكثر داروهاي روانپزشكي دير جواب ميدن يعني بايد حداقل يه ماه بخورين تا جواب بگيرين از عوارضش نترسين بهش عادت ميكنين ؛اگ داروهاتون بعد يه ماه جواب نداداز دكترتون بخواين عوض كنه اينقد عوض كنه ك حالتون خوب بشه؛اگ خوب نشد دكترتونو عوض كنين
  ٥-سعي كنين پيش يه مشاورخوبم برين خيلي ميتونه موثر باشه ولي پيش كسي برين ك دائما اميد بده نميدونم ازچيزي به اسم ضميرناخودآگاه خبردارين يانه؛حرفاي مشاورين به ضمير ناخودآگاهتون خودبه خود تلقين ميشه چون معمولا هزينه هاي مشاوره زيادن اگ هزينشو ندارين از كتاب استفاده كنين و كتاباي ضد افسردگي وروانشناختي رو بخونين فقط دست رو دست نذارين
  ٦- روزانه ١٠ دقيقه باخودتون خلوت كنين و؛بجنگين با بيماريتون و افكار مثبت رو به خودتون تلقين كنين حتي اگ بهشون اعتقاد ندارين رو كاغذ بنويسين بلندبخونين مثلا اينطور بنويسين ؛روحيه ي من بسيار قوي است؛خدا ياور من است و كسي كه خدا رو داره از هيچ چيز و هيچ كس نميترسه خدا خودش ميگه (فمن تبع هداي فلا خوف عليهم و لا يحزنون :كسايي ك از من اطاعت ميكنن نه ترسي برآنها است و نه اندوهگين ميشن سوره بقره ٣٨ )اينا باعث ميشه خودبه خود افكار به ضميرناخودآگاهتون تلقين بشه و تبديل به باور بشه براتون پيشنهاد ميكنم جلسات صوتي تكنولوژي فكر از دكتر آزمنديان رو دانلود كنين و همشو تا آخر گوش كنين
  اگرم استرس دارين و از چيزي ميترسين خودتونو توش قرار بدين امام علي ع ميفرمايند:
  هرگاه از كاري ترسيدي خود را به كام آن بينداز
  ٧-حتما حتما ورزش رو در دستور كارتون قرار بدين و توخونه نمونين ؛ورزش اعتماد به نفس رو بالا ميبره و اعتماد به نفس كه بره بالا جنگيدن با بيماري خيلي راحتتره ؛ورزش هاي بوكس؛تنيس؛يوگا واسه استرس خيلي موثرند پيشنهاد خودمن ورزش بكس هس يا كيك بوكسينگ
  ٨-رفته رفته كه بهبود پيدا كردين سست نشين و تاآخر برنامه هارو اجرا كنين؛البته پيشنهاد ميكنم بعضياش مث معنويت ؛ورزش و تفريح روهميشه تو برنامه زندگيتون قرار بدين
  ٩-براي خوب شدن بايد به آب و آتيش بزنين هركسي ميگه مريضم و نشسته تا يه معجزه خوبش كنه سخت در اشتباهه يا هركسي ميگ زجر روحي ميكشم و به آب و آتيش نميزنه دروغ ميگه؛در روايات هس يكي از پيامبران ك فك كنم حضرت موسي هس مريض شد و از خدا خواست بدون دكتر رفتن خوب بشه خطاب رسيد تو بااينكار ميخواهي حكمت مرا زير پا بذاري ؛براي شفا پيش طبيب برو (منظور روند درمانيتو انجام بده)آنگاه شفاي تو از جانب خدا مقدر خواهد شدپس از ماحركت و از خدا بركت
  اينو بدونين و ايمان داشته باشين آدم هرچيو اراده كنه و واسش تلاش كنه بهش ميرسه
  بلندشين ازهمين الان با ياد و نام خدا دست به كارشين و برا خوب شدنتون برنامه رو اجرا كنين
  اينا تجربياتي بودن كه من طي سالها و دفعات مكرر بدست آوردم
  واسه همديگ و واسه منم دعا كنين
  ايشالا سلامتيتون هميشه پايدار باشه

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   ممنون که دیدگاه‌تون رو به تفصیل با ما و سایر مخاطبان‌ جطور به اشتراک گذاشتید.
   براتون شادی، تندرستی و موفقیت آرزو می‌کنم