۱۲ اشتباه رایج در تمیز کردن پنجره‌ها و راه‌حل هر کدام

0

برخلاف تصور رایج، تمیزکردن پنجره‌ها کار چندان ساده‌ای نیست. اگر می‌خواهید پنجره‌های تمیز و شفافی داشته باشید، بهتر است که پیش از شروع ابزار مناسب را تهیه کنید و توصیه‌های این مقاله را در نظر بگیرید. بسیاری از ما موقع تمیزکردن پنجره‌ها مرتکب اشتباهات ساده‌ای می‌شویم که مانع دستیابی به نتیجه مطلوب می‌شوند. در ادامه، اشتباهات رایج موقع تمیزکردن پنجره‌ها را برمی‌شماریم و روش‌های اجتناب از این اشتباهات را شرح می‌دهیم.

۱. تمیزکردن یک سمت پنجره

بعضی از افراد صرفا سمت داخل پنجره‌ها را تمیز می‌کنند. گرچه با این کار پنجره‌ها تقریبا تمیز می‌شوند، رگه‌ها و لکه‌های سمت بیرون پنجره پاک نمی‌شوند. شرایط محیطی مانند انتشار گرده گل‌ها یا آب‌وهوای نامساعد موجب می‌شوند که روی سمت بیرونی پنجره آلودگی و کثیفی زیادی بنشیند.

برای حل این مشکل می‌توانید ۲ بار در سال یا هر زمان که لازم شد سمت بیرونی پنجره‌ها را تمیز کنید. ترکیب آب و شیشه‌پاک‌کن ذرات چسبناکی را که موجب تشکیل رگه‌ها و لکه‌های روی پنجره می‌شوند، پاک می‌کند. باید پنجره‌ها را ۲ بار در سال کاملا تمیز کنید مثلا یک بار در اواخر اسفند پس از ماه‌های سرد سال و یک بار نیز در تیرماه زمانی که انتشار گرده‌ها تمام شده است.

۲. گردگیری‌نکردن قبل از تمیز‌کردن پنجره‌ها

آیا پس از تمیزکردن پنجره‌ها، باز هم رویشان آلودگی باقی می‌ماند؟ این به‌علت گردگیری‌نکردن قبل از اسپری‌کردن شیشه‌پاک‌کن است. گردوخاک و کثیفی‌های جمع‌شده در لبه و قاب پنجره شیشه را کثیف و لک می‌کنند. پنجره‌ها باید قبل از استفاده از آب یا محلول‌های شوینده، عاری از گردوغبار و سایر کثیفی‌های سطحی باشند وگرنه به‌جای تمیزکردن آنها فقط آلودگی‌ها را جابه‌جا می‌کنید. اگر از دستمال‌کاغذی ارزان و شیشه‌پاک‌کن متوسط و معمولی استفاده کنید، این رگه‌ها و لکه‌ها بیشتر هم می‌شوند.

برای رفع این مشکل همیشه قبل از تمیزکردن پنجره‌ها با گردگیر یا دستمال میکروفایبر خشک آلودگی و گردوخاک آنها را پاک کنید تا ذرات موجود قبل از ترکیب‌شدن با شیشه‌شوی پاک شوند. برای این کار از جاروبرقی دارای ضمائم و قطعات مناسب نیز می‌توانید استفاده کنید.

۳. پاک‌کردن پنجره‌ها با دستمال‌کاغذی

تمیزکردن پنجره‌ها با دستمال‌کاغذی یکی از دلایل اصلی ایجاد رگه روی پنجره‌هاست. به‌علاوه دستمال‌های کاغذی، به‌ویژه انواع ارزان‌قیمت آنها، از خود غبار و پرزی بر جای می‌گذارند که مانع درخشان و شفاف‌شدن پنجره‌ها می‌شود. بهتر است به‌جای دستمال‌کاغذی، از دستمال میکروفایبر استفاده کنید. دستمال‌های میکروفایبر قابلیت جذب بالا و ویژگی‌هایی دارند که برای پاک‌کردن و زدودن آلودگی‌ها عالی‌اند. می‌توانید از ۲ دستمال استفاده کنید: یک دستمال مرطوب برای پاک‌کردن اسپری محلول پاک‌کننده و یک دستمال خشک برای درخشان‌کردن پنجره و ازبین‌بردن رگه‌های ایجادشده.

استفاده از دستمال میکروفایبر برای تمیز کردن پنجره ها
استفاده از دستمال میکروفایبر برای تمیزکردن پنجره‌ها

۴. تمیزکردن پنجره‌ها در روزهای آفتابی یا طوفانی

شاید تصور کنید که روز آفتابی بهترین زمان برای تمیزکردن پنجره‌هاست، زیرا پنجره‌های تمیز موجب می‌شوند که نور طبیعی بهتر به داخل خانه بتابد. در این روزها گرمای آفتاب پنجره‌ها را خیلی سریع خشک می‌کند و این مسئله احتمالا منجر به ایجاد رگه‌هایی روی شیشه‌ها می‌شود. همچنین در روزهای آفتابی، ممکن است دید شما کاهش یابد.

برای حل این مشکل می‌توانید پنجره‌ها را در روزهای ابری یا اوایل صبح تمیز کنید. اگر می‌خواهید پنجره‌ها را در روزی آفتابی تمیز کنید، ابتدا پنجره‌های یک طرف خانه را تمیز کنید و با حرکت خورشید به طرف دیگر بروید. یعنی صبح از سمت غرب خانه شروع کنید و در پایان سراغ پنجره‌های سمت شرق بروید تا نور خورشید مزاحم کارتان نشود.

در روزهای طوفانی نیز تمیزکردن پنجره دشوارتر می‌شود، چون با وزش باد خاک و گردوغبار به اطراف پرتاب می‌شوند. بنابراین بهتر است که در این روزها نیز از تمیزکردن پنجره‌ها صرف‌نظر کنید.

۵. زیاده‌روی در مصرف مواد پاک‌کننده

از محصول پاک‌کننده انتخابی خود زیاد استفاده نکنید. استفاده بیش‌ازحد از محصول پاک‌کننده موجب می‌شود که پنجره‌ها کثیف به نظر برسند. اگر مایع پاک‌کننده زیادی روی سطح پنجره باشد، وقتی با دستمال خشک روی پنجره‌ها می‌کشید، ممکن است که رگه‌هایی ایجاد شود.

۶. استفاده از مقدار بسیار کمی مواد پاک‌کننده

درست است که نباید از مقدار زیادی مواد شوینده استفاده کنید، ولی در استفاده از این مواد نیز نباید خساست به خرج دهید. اگر به‌اندازه کافی از پاک‌کننده استفاده نکنید، نمی‌توانید تمام کثیفی‌ها و آلودگی‌ها را پاک کنید. قانون کلی این است که باید به‌اندازه‌ای از مواد پاک‌کننده استفاده کنید که تمام سطح پنجره مرطوب شود.

۷. استفاده‌نکردن از وسایل مناسب

برای تمیزکردن حرفه‌ای پنجره‌ها و داشتن پنجره‌هایی درخشان و بدون لکه از وسایل مناسبی مانند شیشه‌روب استفاده کنید. شیشه‌روب برای هر دو طرف پنجره مناسب است و رگه‌ها را کاملا از بین می‌برد. برای استفاده درست و حرفه‌ای از شیشه‌روب پنجره را با ترکیبی از مایع ظرف‌شویی و آب مرطوب کنید. یک لبه پنجره را (با دستمال میکروفایبر) خشک کنید تا شیشه‌روب از قسمتی خشک شروع به حرکت کند. سپس شیشه‌روب را به‌آرامی در طول پنجره بکشید. حتما انتهای صاف آن را به‌سمت پایین فشار دهید. نگران شکستن پنجره نباشید، چنین اتفاقی نمی‌افتد و مقداری فشار لازم است. فشاردادن موجب می‌شود که شیشه‌روب درست کار کند. از یک سمت شروع کنید و شیشه‌روب را بکشید تا روی شیشه سُر بخورد.

شیشه روب برای تمیز کردن پنجره ها
شیشه‌روب

استفاده از شیشه‌روب باکیفیت و حرفه‌ای برای جلوگیری از ایجاد رگه یا تجمع پرز و هرگونه ذرات و بقایای دیگر روی سطح شیشه ضروری است. شیشه‌روب برای تمیزکردن کابین دوش شیشه‌ای، شیشه خودرو و آینه‌های بزرگ نیز مفید است.

۸. شستن پنجره‌ها با شیلنگ

شاید تصور کنید که استفاده از شیلنگ راه مناسبی برای تمیزکردن پنجره‌های طبقه پایین و درهای حیاط‌خلوت است، ولی با این کار به نتیجه مطلوب و دلخواهتان نمی‌رسید. وقتی برای تمیزکردن سمت بیرون پنجره‌ها با شیلنگ روی آنها آب می‌پاشید و اجازه می‌دهید که با جریان هوا خشک شوند، رسوبات و مواد معدنی موجود در آب موجب می‌شوند که لکه‌هایی روی آنها ایجاد شوند.

۹. استفاده از مواد شوینده و پاک‌کننده نامناسب

درباره استفاده از شیشه‌پاک‌کن ویندکس برای تمیزکردن پنجره‌ها نظرات متناقضی وجود دارد. البته تا زمانی که از ویندکس با دستمال کاغذی استفاده نکنید، مشکلی پیش نمی‌آید. بهتر است که از دستمال میکروفایبر یا شیشه‌شویی به‌جز ویندکس استفاده کنید. ویندکس خیلی سریع خشک می‌شود و آمونیاک بیشتری دارد. بنابراین نمی‌توانید از آن برای شیشه‌های دودی و مات استفاده کنید، زیرا موجب محوشدن آنها می‌شود. اگر از ویندکس استفاده می‌کنید آن را به‌مقدار زیاد روی سطح پنجره اسپری و به‌سرعت با دستمال میکروفایبر یا شیشه‌روب پاک کنید تا خشک نشود.

از آمونیاک یا سرکه برای تمیزکردن پنجره‌های دارای پوشش ضدآب (water-repellent coating) استفاده نکنید. آمونیاک و سرکه ممکن است پوشش ضدآب را تجزیه کنند و کارایی آن را کاهش دهند.

۱۰. اعمال فشار بیش‌ازحد

پاک‌کردن پنجره‌ها با فشار و نیروی زیاد شاید موجب ایجاد خراش روی شیشه شود. تعویض یا تعمیر شیشه خراشیده نیز هزینه‌بر است. با بیش‌ازحد فشارندادن دستمال روی شیشه می‌توانیم از ایجاد خط‌وخش روی آن جلوگیری کنیم و از داشتن پنجره‌هایی سالم و تمیز لذت ببریم.

۱۱. تمیزکردن پنجره با مواد ساینده

برای تمیزکردن پنجره‌ها از مواد ساینده‌ای مانند پشم فولادی یا اسکاچ ظرف‌شویی استفاده نکنید، زیرا موجب ایجاد خراش روی شیشه می‌شوند. بسیاری از افراد حرفه‌ای فقط از مایع ظرف‌شویی و آب گرم استفاده می‌کنند. اگر پنجره خیلی کثیف است، آن را با محلول مایع ظرف‌شویی مرطوب کنید و سپس با پشم فولادی بسیار ریز و نرم تمیز کنید. در پایان نیز از شیشه‌روب استفاده کنید.

پشم فولادی
پشم فولادی

بعد از تمیزکردن پنجره‌ها نیازی نیست که آنها را آبکشی کنید. محلول مایع ظرف‌شویی کشش سطحی را از بین می‌برد و همین برای جلوگیری از ایجاد رگه مؤثر است. مایع ظرف‌شویی به روان‌کاری شیشه‌روب نیز کمک می‌کند و موجب می‌شود که به‌نرمی روی شیشه سُر بخورد. از جوش شیرین نیز می‌توانید برای تمیزکردن پنجره‌ها استفاده کنید.

۱۲. عجله‌کردن

بهتر است که ابتدا روی قسمت کوچکی از پنجره تمرکز کنید. بسیاری از مردم سعی می‌کنند که بخش بزرگی از پنجره را خیلی سریع تمیز کنند که موجب می‌شود نتیجه خوبی از کارشان نگیرند. هربار روی یک قسمت تمرکز کنید و پس تمیزکردن آن سراغ قسمت‌های دیگر بروید.

مسئله خشک‌کردن نیز اهمیت دارد. اگر آب را روی بخش بزرگی از پنجره بریزید، ممکن است که بعضی از قسمت‌ها قبل از اینکه فرصت تمیزکردنشان را داشته باشید، خشک شوند. اگر پنجره‌ها را تمیز می‌کنید، منطقی است که پرده‌ها یا کرکره‌ها را نیز تمیز کنید تا همه کارها با هم انجام شوند.

مراحل تمیزکردن پنجره‌ها

حالا که می‌دانید باید از چه اشتباهاتی اجتناب کنید، آماده‌اید که مانند فردی حرفه‌ای پنجره‌هایتان را برق بیندازید؟ برای داشتن پنجره‌هایی شفاف و درخشان به‌ترتیب زیر عمل کنید:

  1. با گردگیری پنجره‌ها شروع کنید. حتما قسمت‌های سخت‌تری مانند لبه‌ها و قاب پنجره را گردگیری کنید. معمولا لبه‌های داخلی بسیار کثیف‌اند. برای تمیزکردن آنها می‌توانید هم‌زمان از دستمال و نیروی مکش جاروبرقی استفاده کنید.
  2. توری پنجره را جدا کنید و کنار بگذارید. می‌توانید آن را با گردگیر یا جاروبرقی تمیز کنید.
  3. روی پنجره آب و صابون یا مقدار زیادی شیشه‌شوی اسپری کنید.
  4. با دستمال میکروفایبر خشک یا شیشه‌روب پنجره‌ها را پاک کنید. اگر از شیشه‌روب استفاده می‌کنید، از بالای قسمتی خشک شروع کنید و برای پاک‌کردن آب، شیشه‌روب را روی شیشه فشار دهید.
  5. با دستمال میکروفایبر خشک دیگری پنجره را پاک کنید.
  6. این مراحل را برای سمت بیرونی پنجره نیز تکرار کنید.
  7. پس از خشک‌شدن پنجره توری آن را سر جایش بگذارید و از تماشای پنجره تمیز و بدون لکه خود لذت ببرید!

شما بگویید

پنجره‌هایی تمیز و شفاف حس خوبی به ما می‌دهند و تماشای منظره بیرون از پشت آنها لذت‌بخش است. با رعایت نکات بالا و تمیزکردن هفتگی پنجره‌ها می‌توانیم همیشه پنجره‌هایی تمیز داشته باشیم. شما برای تمیزکردن پنجره‌هایتان از چه مواد و روش‌هایی استفاده می‌کنید؟ در بخش ارسال دیدگاه می‌توانید تجربیات و پیشنهادهای خود را با ما و سایر دوستانتان در میان بگذارید.


در ادامه بخوانید: اصول گردگیری منزل و ابزار مخصوص آن
کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

به مدت محدود با تخفیف ۵۰٪

منبع homesandgardens thespruce
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.