چگونه هدف خود را پیدا کنیم

30

آیا احساس می‌کنید گم‌ شده‌اید یا انگار چیزی در زندگی‌تان کم است؟ شاید می‌خواهید در دنیایی که هستید، تفاوت بزرگی ایجاد کنید، اما نمی‌دانید چطور. بسیاری از ما در همین حال که زندگی را می‌گذرانیم، حس می‌کنیم باید ارتباط عمیق‌تر و راضی‌کننده‌تری با دنیا داشته باشیم اما چون به آن نمی‌رسیم، احساس ناامیدی و ناتوانی می‌کنیم.

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه

بزرگ‌ترین روزهای زندگی شما، یکی همان روزی است که در آن متولد شده‌اید و دیگری آن روزی که بفهمید هدف‌تان از زندگی چیست. اما اگر ندانید هدف‌تان چیست و چرا اینجا هستید، ادامه‌ی زندگی می‌تواند دشوار باشد. مقاله زیر را بخوانید تا ببینید چگونه هدف خود را پیدا کنیم.

من این احساس را به خوبی می‌شناسم. وقتی به سختی تلاش می‌کردم تا هدفم را بیابم، غوغای عظیمی در درونم مرا رنج می‌داد. کاری داشتم که از آن متنفر بودم؛ تراکت پخش کردن در خیابان و خفه شدن در هوای آلوده و یک محیط پر از آدم! اما من همان چیزی را می‌خواستم که سوپراستارها روی صحنه داشتند؛ شوری فراگیر، عشق به زندگی و یک رابطه‌ی شکست‌ناپذیر و عمیق با کارشان.

چگونه هدف خود را پیدا کنیم

من هر روز با خودم در جدال بودم تا هدفم را پیدا کنم، تا اینکه یک قدم به عقب برگشتم و فهمیدم هدفم چیزی نیست که در ذهن و افکارم به دنبالش بگردم، با خودم فکر کردم شاید مشکل این نباشد که من نمی‌دانم هدفم چیست؛ در واقع مسئله این است که راهِ پیدا کردن هدفم را نمی‌دانم.

ما نمی‌توانیم فقط با «فکر کردن» به خواسته‌ها و شور و اهداف‌مان برسیم، باید دست به عمل بزنیم. یعنی به سمت چیزهایی که می‌خواهید قدم بردارید و چیزهایی را که دوست ندارید از مسیر زندگی‌تان کنار بزنید. اگر شما هم به دنبال هدف‌تان هستید، دست از جست‌وجو بردارید و زودتر اقدام کنید. این گام‌ها به شما کمک خواهند کرد تا بتوانید شور و هدف‌تان را پیدا کنید:

۱. دست به کار شوید

چگونه هدف خود را پیدا کنیم - برای پیدا کردن هدف‌تان، دست به عمل بزنید

شما نمی‌توانید فقط با فکر کردن، شور و هدف‌تان را پیدا کنید؛ باید دست به کار شوید.

این نکته‌ی خردمندانه از نایک (Nike) را به‌خاطر داشته باشید. هر چه بیشتر اقدام کنیم، تبحر بیشتری نسبت به امور پیدا خواهیم کرد. بنابراین آیا این شیوه، مفیدتر از یک‌ جا نشستن و فکر و خیال کردن نیست؟ آیا نباید فکری را که در سر دارید عملی کنید؟

«اگر آن را دوست نداشتم چه؟»، «اگر از آن پولی به‌دست نیاوردم چه؟» این افکار را از سرتان بیرون کنید. شروع کنید و اولین قدم را به سمت اهداف‌تان بردارید و چیزهای جدید را تجربه کنید. این کار به شما کمک می‌کند از مسیر یکنواخت زندگی‌تان که شور و هدفی برای شما ندارد خارج شوید. من سال‌ها درگیر پیدا کردن هدفم بودم. این چرخه تنها باعث شده بود گمراه بودنم بیشتر و عمیق‌تر شود. همین وضع ادامه داشت تا زمانی‌ که دست به عمل زدم و همه چیز تغییر کرد. نوشتن را شروع کردم و داستانی برای کتاب سوپ جوجه برای روح (Chicken Soup for the Soul) فرستادم. دومین نامه‌ی تائیدی که دریافت کردم، شبیه نامه‌های قبلی نبود، عشق در قلبم جاری شد و فهمیدم این همان چیزی هست که باید در زندگیم اتفاق می‌افتاد. باید نوشتن را شروع می‌کردم تا بفهمم بزرگ‌ترین شور و هدفم در زندگی، نوشتن است. این درک و کشف هم در اثر اقدامات پیوسته روی داد. تجربه، پاداشی است که به‌دست می‌آوریم و در پروسه‌ی کشف و آگاهی به شفافیت و روشنی می‌رسیم و عمل کردن، همان چیزی است که با آن نتیجه می‌گیریم.


حتما بخوانید: چطور برای رسیدن به هدف با انگیزه بمانیم؟

۲. به صدای قلب‌تان گوش دهید

چگونه هدف خود را پیدا کنیم - برای پیدا کردن هدف‌تان، به صدای قلب‌تان گوش دهید

قلب شما بهترین ابزاری است که برای رسیدن به هدف و شور حقیقی‌تان در اختیار دارید. از خودتان بپرسید چه چیزی را دوست دارید و شروع کنید به سمت آن قدم بردارید. وقتی انگیزه‌ی درونی‌تان را پیدا کردید و شادی قلبی‌تان را یافتید، الهام و انگیزه به قلب و روح شما جاری می‌شود. وقتی از قلب‌تان دستور می‌گیرید، طبیعتا بیشتر لذت می‌برید و انگیزه‌ی بیشتری برای اکتشاف دارید. با انجام کاری که به آن عشق می‌ورزید، انگیزه‌ی بیشتری در درون‌تان خواهید داشت و نسبت به چیزی که بیشترین لذت و رضایت را برای‌تان دارد آگاه‌تر خواهید شد.


حتما بخوانید: ۱۵ ویژگی رفتاری انسانهای موفق

۳. فقط به دنبال «یک چیز» نباشید

چگونه هدف خود را پیدا کنیم - برای پیدا کردن هدف‌تان، فقط دنبال یک چیز بودن را رها کنید

خیلی از ما در تلاش هستیم تا آن «تنها» چیزی را که قرار است انجام دهیم، پیدا کنیم؛ اما همین سعی و تلاش ما برای پیدا کردن آن یک چیز خاص، باعث می‌شود احساس کنیم چیزی را گم کرده‌ایم. این تصور که «تنها یک کار خاص وجود دارد که باید انجامش دهیم»، ما را از تحقق آرزوها و علاقه‌مندی‌های‌مان باز می‌دارد. مثلا من هفت عنوان کاری مختلف دارم؛ مشاور خانواده، سفرنامه‌نویس، نویسنده، سخنران، معلم، رایزن و طراح. هر کاری که انجام می‌دهم به من لذت و رضایت می‌دهد، اما هیچ‌کدام از اینها هدف من نیستند، بلکه شور و هیجان من هستند. پس با شور و احساس‌تان ارتباط برقرار کنید! وقتی زندگی‌تان با شور و شوق همراه باشد، آن وقت زندگی‌تان بر اساس اهداف‌تان پیش خواهد رفت.

این تصور را کنار بگذارید که تنها یک هدف برای شما وجود دارد و این باور را جایگزین کنید که هدف ما در زندگی این است که کیفیت زندگی‌مان را بالا ببریم و به آن عشق بورزیم. یعنی شجاعت داشته باشیم و چیزهای جدید را تجربه کنیم؛ در برابر ناشناخته‌ها مقاومت نکنیم و در چیزهایی که برای‌مان روی می‌دهد و موقعیتی که در آن قرار داریم، کاملا خودمان را درگیر کنیم. برای داشتن یک زندگی هدفمند، شور و احساس‌تان را دنبال کنید. وقتی زندگی‌مان طبق شور و هیجان‌مان باشد، طبق هدف‌مان زندگی خواهیم کرد و این همان هدف اصلی از زندگی است.

زمانی که از شور و هیجان‌تان پیروی می‌کنید، احساس گمگشتگی دیگر وجود نخواهد داشت. نیاز به جست‌وجو برای هدف، از کمبود شور و هیجان ناشی می‌شود. اگر ارتباط خوبی با زندگی برقرار نکنید، شور و هدفی نخواهید داشت. برای پُر کردن این خلأ، فقط کافی است کمی شور و احساس به زندگی‌تان اضافه کنید. برای خلاصه کردن این نکته، این تساوی ساده‌ را به خاطر بسپارید: شور + عملکرد روزمره = زندگی هدفمند

این را به خاطر داشته باشید که هدف واقعی زندگی هر کسی این است که در رضایت کامل زندگی کند. سعی کنید برای این سفر پرماجرا آماده باشید و با میل و رغبت از آن استقبال کنید. به زودی پُر از شور خواهید شد و آن‌قدر احساس هدفمندی و رضایت خواهید کرد که تعجب می‌کنید قبلا چطور بدون آن زندگی می‌کردید. از سفری که به سمت زندگی شگفت‌انگیزتان خواهید داشت لذت ببرید.

شانون کیزر (Shannon Kaiser)، نویسنده‌ی سه کتاب در مورد شادی است که هر سه جزو پُرفروش‌ترین کتاب‌ها بوده‌اند. او یک مشاور خانواده‌ بین‌المللی و سخنران انگیزشی است که سال‌ها پیش حرفه‌اش را رها کرد تا از قلبش پیروی کند و یک نویسنده شد. او به ده‌ها هزار نفر کمک کرده است تا زندگی شخصی یا حرفه‌ای‌شان را تغییر دهند. او در تمام دنیا سخنرانی می‌کند و به مراجعه‌کننده‌هایش کمک می‌کند تا هدف زندگی‌شان را پیدا کنند، از تکرارهای بی‌نتیجه خلاص شوند و کسب‌و‌کار رویایی‌شان را راه بیندازند. هر کاری که شانون انجام می‌دهد برای این است که به مردم کمک کند تا با خود واقعی‌شان ارتباط برقرار کنند و از تمام توانایی‌های‌شان استفاده کنند.

اگر این مقاله را به دقت خوانده باشید، حتما دیگر می‌توانید به این سوال که چگونه هدف خود را پیدا کنیم، به درستی پاسخ دهید.

برگرفته از: huffingtonpost

مثبت اندیشی را به خود هدیه دهید. چیزی که بیش از همه برای خوشبختی به آن نیاز داریم.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

30 دیدگاه
 1. منتقد می‌گوید

  باور کن این حرفا عین گربه های تو کوچه برای یه آدم بیست ساله نامرئی و نامفهومه..
  باید بشه سی و پنج سالت، تموم اشتباهات ممکن رو انجام داده باشی، زمان باارزشت رو از دست داده باشی و کلی “اندیشیدن” کرده باشی تا ،خودت، به همه این حرفای درست برسی.
  زمانی که تقریبا دیره! و ارزو میکنی که کاش وقتی بیست سالت بود این حقایق رو ‘می شنیدی’ و ‘درک می کردی’.

  1. نهال می‌گوید

   این حرف شما دقیقا ترسی هست که الان تو وجود من هست؛این که دیر شده باشه و اون چیزی که تو درست ترین زمان ، باید میفهمیدی تو غلط ترین زمان ممکن بهش پی برده باشی.

  2. میلاد پاکدل می‌گوید

   دوست عزیز ، اما با اندیشیدن در همون لحظه از زندگیت ( مهم نیست که چند سال داشته باشی) میتونی ادامه ی زندگیت رو درست انجام بدی و کاری کنی که زمان کمی بهت تجربه نشون داده باشه نه اینکه تمام زندگی و کار های نادرستت رو بهت نشون بده

 2. MilaDRonaldo می‌گوید

  خیلی مفید بود

 3. حسین می‌گوید

  مطلب بسیار مفیدی بود

 4. Soltani می‌گوید

  خیلی مفید بود

  ممنون از زحمات شما????

 5. سحر می‌گوید

  عالی بود برای من حداقل برای استارت شروع پیدا کردن هدفم، من ساعتها توی کافی شاپها سپری کردم برای پیدا کردن خودم با خواسته درونیم… واین خوب بود برام

 6. سایت روانشناسی و موفقیت می‌گوید

  سلام

  خیلی عالی و آموزنده بود

 7. نرمین می‌گوید

  واقعا عالی بود سپاسگذارم

 8. افشین می‌گوید

  دوست عزیز.ممنون از مطالب خوبتون.به من خیلی کمک کرد.

 9. فاطمه می‌گوید

  مطلب آموزنده ومفید بود بیش تر از این مطالب بگذارید

 10. شیرین دخت می‌گوید

  اگه رویا یا آرزویی وجود نداشت که به سمت قدم برداریم چی؟

  1. hamid mahdian می‌گوید

   دوست خوبم …. باید بگم امکان نداره , در هر صورت شما در طول روز به چیزهایی در ذهنتون فکر میکنین …. باید یاد بگیرید به اون افکار , فکر و مهمتر اینکه توجه کنین … در اصل به توجهتون توجه کنین چرا که همون افکار و چیزهایی که براتون جلب توجه میکنن همون چیزهایی هستن که شما میخواین و ندارینشون و به نحوی باید سروسامون بدین به اون افکار یا توجهات روزانتون . اینطوری به زودی صاحب رویا و هدف میشین … از طرفی دیگه سعی کنین قربانی نباشین (جامعه . دوستان . خوانواده و هرچیز دیگه ) و به این فکر کنین شما اگر در گذشت یک سال تغیری نکرده باشین همچنان از خودتون و زندگی بیزارین و این ترسناکه و باید بهش فکر کنین … دنبال معنی و مفهوم یا یک کار خاص که برای شماست اصلا نباشین چون ایده آل گرایی از همین جا شروع میشه و معمولا قبل هر عملی جز دردسر چیزی نیست …. سعی کنین کمتر فکر کنین که چی میخواین و کمتر سراغ مطالب این چنینی برین …. هرچی که باید میدونستین رو میدونین و فقط باید عادت انجام دادن یک کار رو تبدیل به یک روال کنین و همه چیز براتون روشن میشه و دنبال جواب راحت نباشین . یک شخص دیگه شین و خودتون رو متعجب کنین به معنای واقعی …. اگر خودتون رو بروز ندین حتمن به زودی پشیمون میشین … قانون عمل گرایی یا تلاش جز وسیع ترین قانون های دنیای ماست و باید و حتمن بهش احترام بگذارین و بدونین قوانین زندگی و دنیای ما در زندگی کردن شکل میگیرن و کسی بابت رعایت نکردنش شمارو جریمه نمیکنه اما عواقب هولناکی داره و خودتون رو از پیش تنبیه نکنین و با قانون های اصلی دنیامون کنار بیایین زودتر …. 🙂

 11. گروه تحقیقاتی متافکر می‌گوید

  سلام مطالب خوبی بود. بنظرم من هر کسی در ابتدا باید علایق و استعداد های خودشو را بشناسه و سپس هدفگذاری دقیق انجام بده ، بهترین نوع هدفگذاری این هست که به تمام ابعاد چرخه زندگی انسان توجه کند.

 12. سمیع الله می‌گوید

  واقعا عالی بود

 13. سهیلا می‌گوید

  عالی بود. مطلب جدیدی بود. همیشه فکر میکردم باید بعد از پیدا کردن هدف شروع به کار کنم . واقعا مرسی بابت زحماتتون. خیلی به من کمک کرد

 14. farid می‌گوید

  مفید بود،با تشکر.

 15. یه بنده‌ی خدا می‌گوید

  از این مقاله‌های کوتاه‌تون خیلی بیشتر استفاده می‌کنم تا طولانی‌ها.
  خیلی خوب بود. ممنون از شما.

 16. سُها می‌گوید

  عالی بود فقط اگه مابین حرف هایی که می زنید کتاب های بیشتری معرفی کنید ممنون میشم

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام ممنون که دیدگاه‌تون رو باهامون به اشتراک گذاشتید. پیشنهاد می‌کنم حتما سری به بخش معرفی کتاب‌مون بزنید:
   معرفی کتاب

 17. هانیه می‌گوید

  برداشتی ک من از این مطلب داشتم اینه ک هدف چیزه غیر ملموسیه درواقع باید از ثانیه ب ثانیه زندگیمون استفاده کنیم و کارهایی انجام بدیم ک باعث ب وجود اومدن حاله خوب و رضایت در درونمون میشه .
  سپاس

 18. skb می‌گوید

  مطالب خوبی بود و اثر بخش ولی سوال من این است که از چه راهی باید به ان شور و شوق زندگی برسیم مثلا من شور و شوق زندگی را در وزیر شدن می بینم اما من چگونه باید به این هدف برسم؟ لطفا پاسخ بدید
  ممنون

 19. فريد می‌گوید

  جالب بود،سپاس گذارم.

 20. m می‌گوید

  متشکرم از این مطلب
  صفحه بقدر از تبلیغات متحرک و رنگاورنگ پر بود که شخص قادر به تمرکز روی موضوع به این مهمی را ندارد
  بنابراین فقط می توانم بگویم قشنگ بود ولی بستر مفید واقع شدن را نداشت

 21. هادی می‌گوید

  شما الان دوتا موضوعا قاطی کردین.مقدمه ایم مقاله میگه این مقاله واسه کسایی هست که نمیتونن هدفشونا پیدا کنن،بعد توی ادامش اومدین راه های رسیدن به اهدافا نوشتین.آقا بیشتر آدما تو اون اولیه موندن که واقعآ نمیدونن از زندگی چی میخوان.اگه بفهمن راه رسدنشا خودشون پیدا میکنن.
  با سپاس

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام
   ممنونم از اینکه وقت گذاشتید و دیدگاه‌تون رو برامون نوشتید. مواردی که مطالعه فرمودین راه‌های رسیدن به هدف نیستن بلکه راه‌های پیدا کردن شور و هیجان درونی شما هستن. همون‌طور که توی متن هم خدمت‌تون توضیح دادیم، تنها با فکر کردن نمیشه اهداف رو پیدا کرد. باید اقدام کنید. اینها همون اقداماتی هستن که پیشنهاد میشه برای پیدا کردن اهداف‌تون انجام‌شون بدید.

 22. زهرا77 می‌گوید

  توصیه میکنم سخنرانی دکترفرهنگ باموضوع جوان و هدف زندگی رو گوش کنید

 23. یوسف می‌گوید

  خلاصه مهم این مقاله از نظر من (برداشت شده از متن):

  ما نمی‌توانیم فقط با «فکر کردن» به خواسته‌ها و شور و اهداف‌مان برسیم، باید دست به عمل بزنیم. یعنی به سمت چیزهایی که می‌خواهید قدم بردارید و چیزهایی را که دوست ندارید از مسیر زندگی‌تان کنار بزنید
  از خودتان بپرسید چه چیزی را دوست دارید و شروع کنید به سمت آن قدم بردارید

  با شور و احساس‌تان ارتباط برقرار کنید! وقتی زندگی‌تان با شور و شوق همراه باشد، آن وقت زندگی‌تان بر اساس اهداف‌تان پیش خواهد رفت.

 24. گنزالس می‌گوید

  مقاله شامل سه خط مفید بود!

 25. نیما می‌گوید

  سلام چجوری میتونم هدفمو مشخص کنم .؟ من دارم برا کنکور تجربی درس میخونم ولی علاقه به هنر دارم استعدادش هم اطرافیانم میگن دارم الان نمیدونم چکار کنم نه درست درسمو میخونم نه برای بیشرفت چیزی که توش علاقه دارم کاری انجام میدم .