۵ راه برای افزایش امید در زندگی

11

بعضی اوقات ممکن است فرد همه‌ی امیدش به زندگی را از دست بدهد. این اتفاق ممکن است به دلیل شکست‌های متوالی در زندگی باشد. نتیجه‌ی آن ایجاد دردی وصف‌ناپذیر است. طلاق، شکست در فعالیت اقتصادی، اخراج از کار، از دست دادن عزیزان و… از جمله اتفاقاتی هستند که می‌توانند امید در زندگی را از بین ببرند. در نهایت شما احساس می‌کنید به آخر خط نزدیک شده‌اید و انگیزه‌ای برای ادامه دادن ندارید.

زمانی که ما دچار شکست بزرگی می‌شویم، بخش اعظم امیدی که کم‌کم در زندگی به دست آورده‌ایم را از دست می‌دهیم. مانند قدرت اراده، چشمه‌ی امید ما هم می‌تواند به راحتی خشک و نابود شود. وقتی تنها کاری که پس از یک شکست بزرگ انجام می‌دهید دچار نگرانی و استرس شدن و فکر کردن به ترس‌هایتان است، از دست دادن همه‌ی امیدتان اتفاق محتملی خواهد بود.

شکست بخشی از چرخه‌ی زندگی است. شکست به ما می‌آموزد که ما انسان‌های کاملی نیستیم. حتی اگر در اثر تصمیمات غلط یا اتفاقات بد احساس شکست کنیم، باز هم نباید همه‌ی امیدمان را از دست بدهیم. شکست‌ها ما را برای زندگی بهتر و درخشان‌تر آماده می‌کنند. شاید این موضوع در همان روزها احساس نشود، ولی گذر زمان برای ما اتفاقات خوبی رقم خواهد زد.

با تمام این اوصاف وقتی که احساس می‌کنیم کل دنیای ما ویران شده است، چه اتفاقی می‌افتد؟ چگونه امید را در دل‌مان زنده نگه داریم؟ چگونه در آینده در مقابل از دست دادن تمام امیدمان مقاومت کنیم؟ ۵ راه ساده و سرراست برای زنده نگه‌داشتن امید وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.


حتما بخوانید: چطور شکست را به پیروزی تبدیل کنیم؟

۱. ارزیابی مجدد شرایط

امید در زندگی - شرایط را مجددا ارزیابی کنید

زندگی شبیه لنز دوربین است. هر چیزی که بر روی آن تمرکز کنیم، برای ما واضح‌تر و واقعی‌تر به نظر می‌آید. اگر بر روی نقاط منفی تمرکز کنیم، فقط نقاط منفی را می‌بینیم. ولی وقتی تمرکز خود را بر روی نقاط مثبت منعطف کنیم، چیزهای مثبت بهتر دیده می‌شوند. ما همان چیزی را درو می‌کنیم که کاشته‌ایم.

وقتی که در زندگی با شکست بزرگی مواجه می‌شوید، باید نسبت به شرایط موجود ارزیابی مجددی انجام بدهید. توجه کنید که بسیاری از افراد موفق هم بارها در زندگی طعم شکست را چشیده‌اند.

صحبت ما فقط در مورد موفقیت مالی نیست. اگر شما در پی شکست تسلیم نشوید، موفقیت در تمام زمینه‌ها برای شما امکان‌پذیر خواهد بود. به شکست به چشم مانعی نگاه کنید که با پریدن از روی‌ آن می‌توانید به سمت موفقیت حرکت کنید. اجازه ندهید موانع سد راه شما بشوند.

کل زندگی برای شما مثل یک سفر ماجراجویانه است. فقط مقصدتان نیست که اهمیت دارد. در اهداف خود بازنگری کنید تا ببینید دقیقا هدف‌تان چیست و چرا چنین هدفی دارید. اگر دلایل شما محکم و قانع کننده بود، نگذارید هیچ شکستی مانع راه شما بشود.


حتما بخوانید: این جملات مثبت را افراد موفق هر روز به خود می‌گویند

۲. قلب خود را سرشار از قدردانی و شکرگزاری کنید

امید در زندگی - قدردان داشته‌های خود باشید

شاید به نظر شما این حرف شعارگونه بیاید. اما بهتر است ما به جای حسرت چیزهایی که نداریم، قدردان داشته‌های خود باشیم. ذهن‌تان چیزی را درو می‌کند که خودتان در آن کاشته‌اید. شکرگزار باشید تا ببینید زندگی‌تان چگونه تغییر می‌کند و امیدتان دوباره زنده می‌شود.

افراد زیادی در دنیا فقر، جنگ، قحطی، ظلم حاکمان و انواع معلولیت‌ها را تحمل می‌کنند. وقتی که ما بر روی چیزهایی خوبی که در زندگی داریم تمرکز کنیم، می‌توانیم به جای ناامیدی، شکرگزار داشته‌های خود باشیم.

زمانی که احساس می‌کنید هیچ چیزی در زندگی ندارید که به خاطرش شکرگزار باشید، تلاش کنید تا فهرستی از داشته‌های خود تهیه کنید. همین که زنده‌اید، می‌توانید بخوانید، حرف بزنید، غذایی برای خوردن دارید و افرادی شما را دوست دارند، دلایل خوبی برای شکرگزاری هستند.

ما همیشه می‌توانیم دلیلی برای قدردانی داشته باشیم. قدردانی خصلتی است که با تمرین می‌توانیم کسب کنیم. وقتی که ما خوبی‌های دنیا را ببینیم، امید در زندگی در ما دوباره زنده می‌شود و منتظر اتفاقات خوب در زندگی خود خواهیم بود.

۳. بی‌طرفانه به شرایط موجود نگاه کنید

سخت‌ترین قسمت شکست و ناامیدی، ناتوانی ما در نگاه بی‌طرفانه به شرایط است. چه ما مسبب مصیبت یا اتفاقی باشیم چه نباشیم، نگاه بی‌طرفانه به وضعیت می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. خیلی سخت است که احساسات درونی و امیال خود را از شرایط موجود حذف کنیم.

اما وقتی که بی‌طرفانه و بدون تعصبات به شرایط نگاه کنیم، می‌توانیم علت و تأثیر شرایط را بر روی رفتارمان شناسایی کنیم. در این زمان باید اصلاحات لازم را بر روی خودمان انجام بدهیم تا بتوانیم به هدفی که داریم، نزدیک شویم. اگر ما بتوانیم خودمان را اصلاح کنیم و ناامید نشویم، در نهایت به رؤیاهای خود می‌رسیم و موفق می‌شویم.


حتما بخوانید: چگونه در زمان حال زندگی کنیم؟

۴. به حمایت دیگران تکیه کنید

امید در زندگی - به حمایت دیگران تکیه کنید

از دست دادن همه‌ی امیدمان می‌تواند ما را ویران‌ کند. وقتی که ما قدم در مسیر آرزوهای خود می‌گذاریم، سختی‌های زیادی برای ما پیش خواهد آمد. ولی وقتی به افرادی تکیه کنیم که از ما حمایت می‌کنند، کمی از مشکلات ما کاسته می‌شود.

دیگران می‌توانند چشم‌اندازی از شرایط را به ما نشان بدهند که خودمان از آن غافل بوده‌ایم. هنگامی که با شرایطی بسیار سخت مواجه می‌شویم، خانواده، دوستان، همکاران و سایر افراد می‌توانند از ما حمایت کنند.


حتما بخوانید: احساس تنهایی را کنار بگذارید و بپذیرید که به دیگران نیاز دارید

۵. باور داشته باشید

امید در زندگی - به خدا ایمان داشته باشید

گاهی اوقات باید ایمان داشته باشیم که اتفاقات خوبی در راهند. و به این درک برسیم که هر اتفاقی دلیل و حکمتی دارد و همه چیز تحت کنترل و قدرت ما نیست. اگرچه ممکن است ما همیشه حکمت یک اتفاق را درک نکنیم ولی قطعا دلیلی برای رخ دادنش وجود دارد.

هر دینی که داشته باشید، ایمان داشتن نشان دهنده‌ی اعتماد و اطمینان‌تان به رخ دادن اتفافات خوبی است که در راهند. تکیه بر ایمان‌تان به شما کمک می‌کند تا امیدتان افزایش یابد.

شاید گفتنش ساده‌ باشد، ولی می‌توانبم به مرور زمان امید را دل‌مان تقویت کنیم تا در مواجهه با بزرگترین مصیبت‌ها هم به طور کامل از بین نرود. چیزی که ما را نکشد، قوی‌ترمان می‌کند. ما باید به خلقت هوشمندانه‌ی جهان اعتماد داشته باشیم. انسان‌ها فقط برای زنده ماندن آفریده نشده‌اند، بلکه هدف خلقت آنها کمال است.

برگرفته از: huffingtonpost

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید

یک غم به تنهایی برای نابودی هزاران شادی کافیست

12000تومان 6000تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 دیدگاه
 1. ز.ح می‌گوید

  جناب فروحی ممنون .مطلب مختصر ومفید بود

 2. ز.ح می‌گوید

  سلام .یه وقتایی میگم ناامیدی خیلی خوبه/چون دیگه توقعت از خودت میاد پایین .از کسی توقعی نداری.دیگه نگران نمیشی که موفق نشدی کمتر حرص میخوری و با خودت میگی تو برای پیروز شدن افریده نشده ای .و نسبت به همه مسائل عادی رفتار میکنی مثل بیماری مرگ ازدواج کنکور.و به دنیا دل نمیبندی و از مرگ استقبال میکنی مثل خودم که امیدی حتی دارو ودکتر ندارم از رفتن به دکتر صرف نظر میکنم.ایا بده/

 3. زهرا می‌گوید

  اميد! چ واژه ي غريبي
  ديگه هيچ چيز براي از دست دادن ندارم تو سن ۲۶ سالگي ب كل نابود شدم از بس ك روزهاي بدم بيشتر از روزهاي خوبم بود چند وقته ديگه كلا نسبت ب همه چيز بي تفاوت شدم ديگه حتي اعتراضم نميكنم ب تنها چيزي ك فكر ميكنم خودكشيِ يعني ديگه راهي پيش روم نميبينم چ برسه ب انگيزه و اين حرفا..

  1. پریسا می‌گوید

   سلام زهرا

   همه مشکل دارن. تو میتونی خوشحال باشی ک جوونی. خیلیا شرایطشون بدتر از توئه.

 4. پرهام می‌گوید

  خوب بود عالی??

 5. انتقاد از منتقد هستم :) می‌گوید

  آقا یا خانم منتقد
  نظرت کاملا سطحی نگرانس.
  من هم در مسیر هدفم تمرکز داشتم هم پشتکار و هم اراده…
  ولی یه بار چند آدم نامرد حقمو پایمال کردن و باعث شدن با وجود تلاش چند سالم در مسیر هدفم، نتونم به هییییچ نتیجه ای دست پیدا کنم
  پس فقط پشتکار و تمرکز و اراده کافی نیست ….اگر چند تا آدم ناجور به تورِت بخورن که سعی کنن نذارن به هدفت برسی و شما هم با وجود تلاشت شکست بخوری
  نا امیدی که سهله ، کل انگیزتو برای تلاش دوباره ازدست میدی
  البته اگر واقعا سال ها مثل من براش زحمت کشیده باشی
  اون موقع پی یه کسی میگردی بهت امید بده تا دوباره برگردی به مسیر و امیدوار باشی که دوباره یه روز یه آدم از خدا بی خبر دیگه نمیاد هرچی رسیدی رو پنبه کنه
  اینجا دیگه امید دلخوشکنک نیست
  پس انقدر زود قضاوت نکن جانم

  1. نیکزاد می‌گوید

   متاسفانه شما هنوز درک درستی از تلاش و موفقیت ندارید ، یعنی چی که شما برای موفقیت تلاش کنید ولی یکی از راه برسه و همه چیز رو خراب بکنه ؟ مگه دنیا بی قانونه ؟ مگه الکیه ؟ پس اون موقع باید هیچ انسان موفقی روی زمین نبوده باشه چرا پس این همه آدم موفق و ثروتمند اطراف شما هست ؟ نکنه اینجا هم بهانه میارید که اینجا من شانس ندارم و بقیه شانس داشتن نه عزیزم مشکل از بقیه مردم نیست مشکل از درون خود شماست که هنوز باور ندارید که برای کسی که راه موفقیت رو در پیش بگیره هیچ کسی دوباره تکرار میکنم هیچ کسی نمیتونه مشکل ایجادی بکنه یا سد راه بشه
   پس درست فکر کنید .

 6. محمد رضا عرفی می‌گوید

  خیلی زیبا بود

 7. محمدعظیم احمدی می‌گوید

  بسیار امو بود

 8. شایان می‌گوید

  مرسی بابت ترجمه.
  ولی مقاله کاملا کلیشه ای و بی استفاده هستش.

 9. منتقد می‌گوید

  امید بیشتر به توهمه. یه دلخوشکُنک واسه آدمای ضعیف.
  والا آدمی که بدون چی میخواد، برای خواستهاش هدف داشته باشه، تمرکز کنه، اراده کنه، تا زمانی که به هدفش برسه هم نذاره چیزی از تمرکز و اراده ش ذره ای کم کنه؛ به امید نیازی نداره.