تغییر شخصیت با ۱۴ توصیه کمتر شنیده شده

43

در درگیری‌ها و مشاجرات لفظی عبارت بی‌محتوایی وجود دارد که شاید خدای نکرده شما هم از آن استفاده کرده‌اید یا با آن مورد نوازش قرار‌ گرفته‌اید: «خیلی بی‌شخصیتی!». اما در هر صورت اگر در جایگاه گوینده یا شنونده‌ی این عبارت بوده‌اید، باید بدانید که این جمله هیچ مفهومی ندارد. شخصیت مجموعه‌ای از الگوهای فکری، رفتاری و احساسی است. همه‌ی اینها در کنار هم شخصیت شما را می‌سازند پس در واقع هیچ‌کس بی‌شخصیت نیست. اگر دنبال اهانت‌ کردن به دیگران هستید به دنبال چیز جدیدی بگردید. صد‌البته این شوخی است و مخاطبان فرهیخته‌ی «چطور»، هرگز به کسی توهین نمی‌کنند. شخصیت قابلیت تغییر هم دارد. با تغییر تجارب و گذر زمان، شخصیت هر فرد تا حدودی عوض می‌شود. پس تغییر شخصیت امکان‌پذیر است و اگر از بخشی از آن ناراحت هستید، می‌توانید با استفاده از راهکارهای زیر آن را تغییر دهید.

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه


حتما بخوانید: چطور طرز فکرمان را برای غلبه بر چالش‌های زندگی تغییر دهیم

راهکار اول: زمینه‌ی تغییر را مشخص کنید

۱. برنامه‌هایتان را بنویسید

مشخص کردن زمینه تغییر شخصیت

این مسئله امری دوجانبه است. باید ببینید اکنون چگونه هستید و دوست دارید چگونه باشید. با دانستن این موضوع و شناخت خواسته‌هایتان، با قوت بیشتری به جنگ تغییرات خواهید‌ رفت. باید بدانید که تغییرات شخصیتی شما به چه شکل خواهد‌ بود. بیشتر افراد به عمق مسئله‌ی تغییر، واقف نیستند و فکر می‌کنند تنها با تغییر عادت‌های بد مشکلات آنها رفع می‌شود. در حالی‌که ایجاد تغییرات شخصیتی، زمینه و آمادگی وسیعی می‌طلبد. اگر دوست دارید شبیه فرد خاصی شوید، در رفتار او کاملا دقیق شوید. دریابید چه چیزی را در او تحسین می‌کنید. نوع واکنش‌های او و مدیریت حرکات و اخلاقش در شرایط گوناگون چگونه است. حالت صحبت کردن، نشست و برخاست او چگونه است و از همه مهم‌تر رفتارهای مختلفش در کل او را چگونه نشان می‌دهد. با یادداشت‌برداری از نکات مورد علاقه‌تان آنها را منسجم کنید.

۲. تصمیم‌تان را با کسی در میان بگذارید

به دوستی که قابل اعتماد و داناست، درباره‌ی تغییرات مد نظرتان صحبت کنید. در این حالت، انگیزه‌ی شما برای تغییر بیشتر می‌شود و کسی وجود دارد که شما را حمایت و نظارت کند. پس نمی‌توانید قید تصمیم‌تان را برای تغییر بزنید. یا اگر از مسیرتان منحرف شوید او به شما کمک خواهد‌ کرد.


حتما بخوانید: چگونه شخصیت قوی داشته باشیم؟

۳. به خودتان جایزه بدهید

چالش‌هایی برای تغییر خود در نظر بگیرید. از کارهای ساده شروع کنید و در هر گام با پیشرفتی که کسب می‌کنید، به خودتان جایزه بدهید و خودتان را تشویق کنید. مثلا اگر از حیوانات واهمه دارید، سعی کنید گام به گام با این ترس مواجه شوید. سعی کنید از حیوانات فرار نکنید. لازم نیست آنها را نوازش کنید یا به آنها دست بزنید. فقط به آنها کمی نزدیک شوید. باقی تغییرات را در مراحل بعدی پیگیری کنید و با موفقیت در هر گام به خودتان جایزه بدهید. جایزه می‌تواند یک چیز خیلی کوچک مثل یک وعده غذای دلخواه در رستوران یا یک سفر یا خرید لباس و هر چیز دیگری باشد، انتخاب با شماست.

راهکار دوم: الگوهای فکری‌تان را تغییر دهید

۱. به خودتان برچسب نزنید

تغییر الگوهای فکری برای تغییر شخصیت

ویژگی‌های منفی را به نام خود نزنید. مثلا من خجالتی هستم، من کمرو هستم و غیره. اگر فکر کنید خجالتی هستید و این ویژگی را برای خود به رسمیت بپذیرید، مغز شما به سرعت این حرف را می‌پذیرد و شما را در مسیری مطابق آن صفت قرار می‌دهد و بیهوده محدودیت‌هایی برای شما ایجاد می‌شود. خود را آزاد بگذارید. به دنبال فرصت‌های رشد و تغییر باشید. تغییر شخصیت در گرو کنار گذاشتن کلیشه‌های ذهنی و محدودیت‌های بیهوده‌ای است که با برچسب زدن به خود ایجاد می‌کنید.

۲. عبارات کلی را دور بریزید

تفکر سیاه و سفید را کنار بگذارید. کلی‌گویی نکنید. تفکر کلیشه‌ای را ترک کنید. مثلا اینکه همه‌ی پسرها قلدر هستند یا دخترها جیغ‌جیغو هستند، تلفن‌های هوشمند مضر هستند و… . این تفکرات، تفکرات کلیشه‌ای و کلی هستند. با دادن احکام کلی درباره‌ی مسائل، دور خود حصاری از سیم خاردار می‌کشید و امکان تغییر شخصیت را در خود از بین می‌برید. لزومی به تغییر نمی‌بینید، چون احساس می‌کنید هیچ‌چیز قابل تغییر نیست و کاری از دست‌تان برنمی‌آید.


حتما بخوانید: چرا باید مثبت‌اندیش باشیم؟

۳. ذهن خود را باز بگذارید

اگر فکر می‌کنید که همه چیز ثابت است و حکمی کلی برای هر موضوعی وجود دارد، امکان تغییر برای شما از بین می‌رود. دروازه‌های تغییر را باز بگذارید. دنیا را متفاوت ببینید در این صورت می‌توانید روابط‌تان را بررسی کنید، تضادها را حل کنید. برای حل مشکلات توانا خواهید شد و سریع با آوردن بهانه‌ای در قالب جملات کلی عقب‌نشینی نمی‌کنید.

۴. افکار منفی را دور بریزید

کنترل ذهن شما تنها و تنها به دست خودتان است. اگر با خود تکرار کنید که نمی‌توانید، قطعا ناتوان خواهید بود و مغز فرمان شما را با جان و دل می‌خرد. پس افکار منفی را جدی نگیرید. ذهن به شکل عجیبی در برابر فرمان‌هایی که می‌گیرد مطیع است. ورودی‌های مثبتی به آن بدهید و مطمئن باشید تنیجه‌ای خیره‌کننده دریافت‌ خواهید کرد. بهتر است روی مهارت‌های مثبت اندیشی بیشتر کار کنید.

راهکار سوم: الگوهای احساسی‌تان را تغییر دهید

۱. تقلید کنید تا تغییر کنید

تغییر شخصیت

اگر دوست دارید اعتماد‌به‌نفس بالایی داشته باشید، در رفتار آدم‌های این‌چنینی دقیق شوید و سعی کنید از آنها تقلید کنید. آن‌قدر تقلید کنید تا این تقلید به تغییر شخصیت تبدیل شود. درباره‌ی ضعف‌هایتان با همه صحبت نکنید. نگذارید دیگران بفهمند نواقص شما چیست. در این صورت امکان تغییر سخت‌تر می‌شود و نظرات و قضاوت‌های دیگران نیز به مشکلات شما اضافه می‌شود.

۲. سعی کنید طوری رفتار کنید که دوست دارید

اهداف کوتاه‌مدت داشته‌ باشید. تغییر شخصیت کار آسانی نیست و فرایندی نسبتا زمان‌گیر است. اما سعی‌ کنید اهداف کوتاه‌مدت مشخص کنید و تغییرات قدم به قدم داشته باشید. اگر قرار است در یک مهمانی آخر هفته شرکت کنید و از این برنامه می‌ترسید و هیجان دارید، برای خود هدفی کوتاه‌مدت مشخص کنید. لازم نیست به کل و در تمام طول آن هفته کسی شوید که آرزو دارید. با خود قرار بگذارید که فقط آخر هفته خجالت و ترس را کنار بگذارید. مثل یک آزمون به آن نگاه کنید و خود را ملزم کنید که از آن پیروز بیرون بیایید. با این کار کم‌کم تجارب شما از تغییر شخصیت و ویژگی کسی که دوست‌ داشته‌اید، بیشتر می‌شود و به آنچه همیشه دوست داشتید باشید، بدل می‌شوید.


حتما بخوانید: کدام نوع شخصیت‌‌ها در کارشان موفق نیستند؟

راهکار چهارم: الگوهای رفتاری‌تان را تغییر دهید

۱. حضور در محیط‌های جدید را تجربه کنید

تغییر شخصیت

تجارب جدید به زندگی‌تان اضافه کنید. برای کسب تجارب جدید باید رفتارهای جدید با افراد جدید و فعالیت‌های جدید را به زندگی خود وارد کنید. مثلا به یک باشگاه ورزشی بپیوندید یا شغل جدید با چالش‌های تازه را قبول کنید. از محیط‌های تکراری و قدیمی دور شوید. به سمت ترس‌هایتان شیرجه بزنید و خود را به چالش بکشید. از عنکبوت می‌ترسید؟ سعی کنید اول به آن نزدیک شوید و کم‌کم آن‌ را در دست بگیرید. روزی می‌رسد که بی هیچ ترسی با عنکبوت برخورد می‌کنید. قرار دادن خود در معرض ترس‌ها، مغز را فریب می‌دهد و او را در برابر واهمه‌های قبلی بی‌حس و بی‌تفاوت می‌کند.

۲. دفترچه یادداشت داشته باشید

فعالیت‌های تغییر شخصیت را یادداشت‌برداری کنید. همه چیز را مکتوب کنید. اینکه الان چگونه هستید و می‌خواهید چگونه باشید و یا چه اقداماتی در برنامه‌تان برای تغییر شخصیت طرح ریزی کرده‌اید. کدام اقدام‌ها مؤثر بوده‌اند و کدام‌ها نه. با مستندسازی اقدامات خود، مسیر تغییر را شفاف می‌سازید.

راهکار پنجم: گام آخر را محکم بردارید

۱. نقش لباس را جدی بگیرید

تغییر الگوهای فکری برای تغییر شخصیت

نحوه‌ی پوشش خیلی مهم است. اگر دوست دارید تغییراتی در رفتارهایتان ایجاد کنید، باید ظاهرتان هم متناسب با تغییرات درون‌تان باشد. از افراد مورد علاقه‌تان کمک بگیرید. الگوبرداری کنید. لازم نیست این تغییرات خیلی چشم‌گیر باشند. مثلا اضافه‌ کردن یک کلاه به تیپ‌تان، می‌تواند کافی باشد یا استفاده از رنگ جدیدی که قبلا جرأت استفاده از آن را نداشته‌اید. ناهماهنگی‌های شناختی را در خود کاهش بدهید. یعنی سعی‌ کنید میان انتظاراتی که از خود دارید و واقعیت موجود، تعادل و تناسب برقرار کنید.


حتما بخوانید: طرز لباس پوشیدن چه تاثیری روی حال و هوای شما دارد؟

۲. تغییرات مطلوب را عملی کنید

فقط فکر کردن به تغییرات کافی نیست. به شخصیت‌های مورد علاقه‌تان نگاه کنید و خودتان را تغییر دهید. کیف صورتی به دست بگیرید. کفش قرمز بپوشید یا هر کاری که برای شما متفاوت محسوب می‌شود. مثلا روزنامه‌ها و مجلات جدید مطالعه کنید. اقدام کنید. اقدام برای شروع تغییر شخصیت بسیار مهم است. جرأت داشته‌ باشید. جمله‌ی معروف و مؤثری وجود دارد که می‌گوید:

«شما درخت نیستید، پس به هر جا که دوست دارید بروید.»

۳. ویژگی‌های جدیدتان را در خود نهادینه کنید

حالا که عادات اولیه را تغییر داده‌اید مثلا حلقه‌ی دوستان شما یا رفتارهای روزانه و برخوردهای اجتماعی‌تان متحول شده است، با جسارت بیشتری تغییر شخصیت را پیگیری کنید و تلاش کنید با این «من جدید» خو بگیرید. به گذشته و ویژگی‌های نامطلوبی که ترک کرده‌اید، فکر نکنید.

پیشنهادات

 • بی‌گدار به آب نزنید. هیچ‌گاه خود را به خاطر دیگران تغییر ندهید و تنها به خاطر شخص شخیص خودتان، ویژگی‌های منفی را کنار بگذارید. تغییر شخصیت وقتی لازم است که ویژگی‌های شما مانعی برای پیشرفت و آسایش‌تان باشد. اینکه شما اهل مطالعه هستید و به صحبت‌ کردن در جمع علاقه ندارید به هیچ وجه نقص نیست. حتی اگر در چشم سایرین اصطلاحا باحال به نظر نمی‌رسید. اگر کم‌حرفی یا سایر ویژگی‌های شما از روی خجالت نیست و شما را آزار نمی‌دهد یا در واقع با میل خودتان صورت می‌گیرد، نیازی به تغییر ندارید.
 • تغییر شخصیت به طور کامل و تبدیل شدن به یک آدم جدید برای هیچ‌کس ممکن نیست. ویژگی‌های منفی و مثبت خودتان را شناسایی کنید و آرام آرام سعی کنید ویژگی‌های منفی‌تان را از صافی تغییر شخصیت عبور دهید و نواقص‌تان را رفع کنید. همیشه قوی باشید، بدانید که تغییر سخت است اما نتیجه‌ی آن شیرین است.
 • ایجاد تغییرات رفتاری شما ممکن است در ابتدا به چشم اطرافیان بیاید و شما را سین‌جیم کنند و درباره‌ی شما کنجکاوی کنند؛ اصلا خجالت نکشید و به کار خود ادامه بدهید. آن‌قدر پیش بروید که این تغییرات برای همه عادی شود. شما ملزم به پاسخ‌گویی به هیچ‌کس نیستید. هر یک از شما مخلوق منحصر‌به‌فرد پروردگار است. بنده‌ای که اگر در غیر‌ممکن‌ترین حالت برای هیچ‌کس عزیز نباشد، برای خالق مهربانش دوست‌داشتنی است. با اتکا به این پشتوانه‌ی امن، نقایص خود را با اراده رفع کنید و همان کسی بشوید که آرزویش را دارید. زندگی لذت‌بخش‌تر خواهد‌ شد، شک نکنید.

برگرفته از: wikihow

در هر مذاکره‌ای جواب بله بگیرید، مذاکره بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

43 دیدگاه
 1. Delta 3 می‌گوید

  فقط کافیه خود واقعی مون باشیم.باید خودمون رو پیدا کرده باشیم.با فرو خوردن خشم در مواقع درگیری لفظی و مثبت اندیشی کردن در باره موضوع و مسلط بودن و کنترل کردن اعصاب میشه بر هر موضوعی فائق امد.این یک قانون سادست.

 2. علی می‌گوید

  سلام
  مطلب خوب، ترجمه خوب.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون از شما.

 3. حسن همکار می‌گوید

  موضوعات وبسایت شماواقعامفیدوثمربخش است تشکرازاین خدمت بزرگ شماهمیشه درپناه الله متعال باشید.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سالم و شاد باشید دوست خوب.

 4. باران می‌گوید

  عالی بود خانم نیلوفر شهدوست متشکرم

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   تشکر از شما دوست عزیز

 5. محمد سمیعی می‌گوید

  سلام
  باز هم میگم شما یه سایت عالی دارید.مطالب مفید و کاربردی.متنوع.طراحی سایتتون عالی.فونتتون عالی.تصاویر عالی.دست مریزاد.پیروز باشید.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون دوست خوب. بیان دیدگاه شما به ما کمک میکنه که نقاط ضعف و قوتمون رو بهتر پیدا بکنیم.لطف کردین.

 6. سیدجوادحسینی می‌گوید

  مقاله خیلی جالب بود

 7. فرشید می‌گوید

  آفرین بر شما دوست عزیز.
  راستش آدم لذت میبره این مطالبو میخونه فقط اجرا کردنشون وقتی تو شرایطش قرار میگیریم سخته

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون دوست عزیز
   با تمرین و تلاش ممکن میشه.

 8. فرهاد می‌گوید

  سلام.خوب و مثمر ثمر بود. شما ذهن زیبایی دارید.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس دوست خوب.

 9. عباس می‌گوید

  بسیار عالی بودو اموزنده.سپاسگزارم و در پناه حق.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سالم و موفق باشید.

 10. قاصدک می‌گوید

  واقعا عالی بود.مرسی

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس دوست خوب

 11. مونا می‌گوید

  عالی بود نیلوفر جون، مرسی

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون دوست عزیزم

 12. پریسا می‌گوید

  خیلی خوب بود نیلوفرجان ممنون

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون از شما که با ما همراه هستین.

 13. شهـریـار می‌گوید

  من یه آدم خجالتی و گوشه گیرم
  تا حالا (16 سالمه) هیچ دوستی نداشتم و تو مدرسه زنگای تفریح همش تنهام
  درسام هم اولاش خوب بود ولی الان بخاطر عدم اعتماد به نفس یه بی عرضه شدم
  دلیلشم اینه که از قیافم راضی نیستم
  خواهش میکنم کمکم کنین

  1. zaniar می‌گوید

   سلام شهریار جان، بعضی آدما ذاتاً درون گران و دوستای کمی دارن، و کمتر تلاش میکنن تا کسی دوستشون بشه، ولی اگه دوست داری ی رفیق پیدا کنی باید بری جلو و وقتتو باهاش بگذرونی به همین راحتی، اصلاً هم خجالت نکش چون دلیلی واسه خجالت کشیدن نیست و همه آدمیم و اینکه از قیافت راضی نیستی سعی کن به خودت برسی و بهترین ورژن خودت باشی و اینو بدون همه فکر میکنن انقدر جذاب نیستند ولی مطمئن باش از دید دیگران اخلاقه که آدمو جذاب میکنه و ظاهر در مرحله اولشه و اگه بهترین خودت باشی مطمین باش برا دیگران هم بسیار جذابی و بدون همه زیبایی داریم و همه هم زیبایی های همو میبینیم، زندگی کن و کمتر خودتو مقایسه کن و هدف کوچیک بزار و برو و بدستش بیار و لذت ببر.

 14. Raha می‌گوید

  عالی بود نیلوفر جان

 15. علی می‌گوید

  نیلوفرجان واقعا از اونجاییی ک گفتی ب خاطر هیچ کس تغییر نکنید واقعا زیبا بود.حرفت لایک داشت.آخه من تجربه کردم و بد شکست خوردم و حالا دا م تلاش میکنم همون آدم سابق بشم.

 16. علی می‌گوید

  نیلوفرجان واقعا از اونجاییی ک گفتی ب خاطر هیچ کس تغییر نکنید واقعا زیبا بود.حرفت لایک داشت.آخه من تجربه کردم و بد شکست خوردم و حالا دا م تلاش میکنم همون آدم سابق بشم..دعام کنید ک از الان خودم بدم میاد

 17. mahdis می‌گوید

  احساس میکنم این مطالب مثل یه تلنگر عمل کرد برام..ممنون برا این همه حس خوب

 18. نیما می‌گوید

  مرسی که هستی

 19. Ashti می‌گوید

  سلام ببخشید بنظر خودم شخصیت من کسل کنندە است و ھیچ جذابیتی ندارە مخصوصا حرف زدنم و رفتارم تو جمع ھمیشە یا حرف نمیزنم یا وقتی کە چیزی میگم حس میکنم کسی بھش اھمیت نمیدە من تو شرایط افتضاح خانوادگی بزرگ شدم و ھیچی از خانوادم یاد نگیرم بھترە چون ھیچ کسی قبولشون ندارە متاسفانە خواھش میکنم کمکم کنید

 20. مهدی می‌گوید

  من خیلی دوست دارم اخلاقم تغییر کنه دستتون درد نکنه که نوشته گذاشتید ولی من هنوز عوض نشدم

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   عوض میشین …. اگر بخواین حتما عوض میشین. همینکه اینجا به دنبال راه‌کار هستید و مطالعه میکنید یعنی گام اول رو محکم برداشتین. موفق باشید

 21. هادی می‌گوید

  با سلام مدیریت محترم سایت چطور
  و با تشکر از خانم شهد دوست نویسنده مقاله تغییر شخصیت با 14 توصیه کمتر شنیده شده .
  خانم شهد دوست عزیز مقاله تون خیلی عالی بود.
  خواننده : مقاله هادی فاضلی

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون از همراهی شما دوست خوب

 22. helena می‌گوید

  سلام من ی دختر 14 ساله هستم و ی شخصیت خون گرم و صمیمی دارم و کلی هم دوست دارم و با همه خوب ارتباط میگیرم و همه از من میپرسن که چطور انقدر ادم خونگرمی هستم و راحت دوست پیدا میکنم
  ولی من ی مشکلی دارم راستش مادرم میگ که من زیاد حرف میزنم و باید کمتر بخندم ولی من همینجوری خودمو دوست دارم اما با این گفته مادرم میخوام که کمتر صحبت کنم پس لطفا اگه میتونین ی راهکار به من بدین(*^*)

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   دنیا پر از آدم‌های متفاوت با رفتارهای متنوع هست. چرا باید همه‌مون از الگوها و اصولی کلی و عمومی پیروی کنیم دوست عزیز؟

 23. میم کاف می‌گوید

  عالی بود عالی بود ممنون از سایت عالیتون

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون از همراهیتون دوست خوب.

 24. محمد می‌گوید

  نمیدونم چطور تشکر کنم

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون که همراه ما هستید. پیام‌ شما باعث دلگرمی تیم چطور هست.

 25. مهرداد می‌گوید

  سلام تشکر از مطالب خوبتون خیلی آمونده است..

 26. مهرداد می‌گوید

  سلام تشکر از مطالب خوبتون خیلی آموزنده است..

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سلام دوست عزیز. ممنون از همراهیتون با «چطور»